Axera zette op 8 september zijn 5nm M9 familie voor geavanceerde rijhulpsystemen in de markt: de M97 biedt 720 TOPS voor zwaardere toepassingen, de M95 360 TOPS voor het middensegment. De M97 heeft 16 Cortex A78AE cores, 460 GB/s equivalente geheugenbandbreedte en ondersteuning voor maximaal 16 camera’s; de M95 heef...
Gepubliceerd doorBewerkt met GPT-5.6 TerraAfbeeldingen gegenereerd met GPT Image 2
Research answer

Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: What did Axera announce on September 15, 2026 about its 5nm automotive-grade M9 ADAS SoC series—specifically the flagship M97’s approximatel. Article summary: Axera’s September 15 coverage described the M9 as a two-chip, 5nm automotive ADAS platform: the flagship M97 at about 720 TOPS for high-end urban NOA, VLA/world-model and cockpit-plus-driving use, and the M95 at about 36. Topic tags: general, general web. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, watermarks, charts with fake numbers, clic
Axera heeft de M9 aangekondigd als een tweedelige, automotive-grade 5nm-familie van system-on-chips (SoC's) voor geavanceerde rijhulpsystemen, oftewel ADAS. Het topmodel M97 (M9x-720T) heeft volgens Axera 720 TOPS aan equivalente AI-rekenkracht; de M95 (M9x-360T) voor het middensegment komt op 360 TOPS. De officiële introductie vond plaats op 8 september; berichtgeving van 15 september zette de positionering nog eens uiteen. 11
21
TOPS staat voor trillion operations per second: een piekcijfer voor rekenwerk. Het zegt echter niet op zichzelf hoe goed een auto in het verkeer presteert. Sensoropstelling, software, modelarchitectuur, geheugenbandbreedte en validatie zijn minstens zo bepalend.
Axera's belangrijkste inzet is herbruikbaarheid. Beide chips delen volgens het bedrijf een architectuur, ontwikkeltoolchain en software-assets. Daardoor zouden autofabrikanten en toeleveranciers van de eerste lijn (Tier 1's) een rijhulpapplicatie naar een andere prestatieklasse kunnen opschalen zonder alles vanaf nul te herontwikkelen. 11
| Specificatie | M97 | M95 |
|---|---|---|
| Productieproces | 5nm, automotive-grade | 5nm, automotive-grade |
| Geadverteerde equivalente AI-rekenkracht | 720 TOPS | 360 TOPS |
| CPU | 16 Arm Cortex-A78AE-cores | 10 Arm Cortex-A78AE-cores |
| Equivalente geheugenbandbreedte | 460 GB/s | 260 GB/s |
| Geheugenopties | 36 / 48 / 64 / 96 GB | 12 / 18 / 24 GB |
| ISP-ingang | Tot 16 camera's; 4,5 gigapixel/s | Tot 14 camera's; 2,6 gigapixel/s |
De M97 is bedoeld voor vlaggenschipmodellen, waaronder stedelijke NOA-functies (navigate on autopilot), VLA- en wereldmodelachtige workloads en een gecombineerd platform voor cockpit- en rijperceptie. De M95 is gepositioneerd voor kostengevoeligere auto's met een eentraps end-to-end-rijsysteem. 7
21
Beide chips voldoen volgens Axera aan de automotive-eisen van AEC-Q100. Ze hebben een on-chip lockstep-veiligheidseiland op ASIL-D-niveau en een totale ASIL-B-classificatie. Ook zijn redundante configuraties met twee chips mogelijk. 4
7
De M9-ontwerpen combineren drie door Axera zelf ontwikkelde onderdelen: een NPU voor AI-inferentie, een ISP voor beeldverwerking van camera's en een CVA (computer-vision accelerator) voor voorbewerking en sensortaken.
Volgens Axera heeft de NPU een multi-core-, multi-clusterontwerp met aandacht voor functionele veiligheid. De chip ondersteunt de precisieformaten FP4, INT8, FP8 en BF16. Ook claimt Axera een hardwarematige zero-copy-overdracht tussen CPU en NPU, zodat gegevens minder vaak gekopieerd hoeven te worden. De toolchain zou de aanpassing van algoritmen kunnen verkorten van maanden naar weken. 21
22
Dit zijn productclaims en geen uitkomsten van een gestandaardiseerde, onafhankelijke benchmark. Ze zijn wel relevant: bij grote modellen voor perceptie en rijplanning kunnen geheugenverkeer en integratiewerk net zo beperkend zijn als het TOPS-cijfer op de datasheet.
De ISP gebruikt een opzet met twee parallelle paden. Het machine-visionpad is geoptimaliseerd voor AI-perceptie, terwijl een afzonderlijk human-visionpad is gericht op de beeldkwaliteit voor het scherm. Voor de M97 claimt Axera een ISP-latentie van minder dan 10 milliseconden, maximaal 16 camera-ingangen en een doorvoer van 4,5 gigapixel per seconde. 21
22
De CVA moet taken afhandelen zoals beeldvoorbewerking, computer-visionbewerkingen, verwerking van lidar-puntwolken en tijdsynchronisatie tussen meerdere sensoren. Axera wil daarmee voorkomen dat zulke taken CPU- en NPU-capaciteit opslokken, zodat meer NPU-vermogen beschikbaar blijft voor AI-inferentie. 11
Axera positioneert de M9 niet alleen voor redundante dual-chipontwerpen, maar ook voor boards die cockpit- en rijfuncties combineren. Een configuratie met twee M97-chips kan volgens het bedrijf uitkomen op ongeveer 1.440 TOPS; twee M95-chips zouden samen 720 TOPS halen. 11
Het bedrijf meldt verder dat M9-systemen in interne tests meer dan 1,5 keer de framerate van het ‘industrieniveau’ halen. Voor de M95 zou de end-to-endprestatie meer dan twee keer het industriegemiddelde bedragen; de VLA-prestatie van de M97 zou meer dan 1,5 keer hoger liggen. De latentie in het ISP-pad zou ongeveer 70% lager zijn. 18
19
Die vergelijkingen verdienen terughoudendheid. De beschikbare verslaggeving schrijft ze toe aan interne tests van Axera en noemt geen onafhankelijke ADAS-benchmarks die dezelfde modellen, sensoren, softwarestacks en gebruiksomstandigheden vergelijken.
Axera zegt zich te willen beperken tot de rekenbasis en geen algoritmen voor de hogere lagen van intelligent rijden te bouwen die met autofabrikanten of Tier 1-leveranciers concurreren. In principe behouden klanten daardoor de regie over de algoritmen en rijstack die op M9-hardware draaien. 8
Het bedrijf meldde tevens dat de cumulatieve wereldwijde leveringen van zijn chips voor intelligent rijden tot en met augustus 2026 boven 1,6 miljoen stuks uitkwamen. De eerdere M5-familie zou al in serieproductie voor voertuigen zijn. 8
De M97 werd na terugkomst van de wafers in februari 2026 succesvol opgestart; engineering samples zijn in de eerste helft van het jaar geleverd. In een beursmelding in Hongkong stelde Axera dat meerdere vooraanstaande autofabrikanten formeel waren begonnen met evaluatie en selectie van oplossingen. De M95 werd in juli 2026 succesvol opgestart. 5
Dat is een belangrijke ontwikkelingsmijlpaal, maar geen bewijs van brede toepassing van de M97 in productiewagens. Voor kopers en beleggers zijn benoemde design wins, productieschema's en onderling vergelijkbare praktijktests door onafhankelijke partijen de volgende signalen om op te letten — niet alleen piek-TOPS of interne claims over framerates.
Studio Global AI
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
Axera zette op 8 september zijn 5nm M9 familie voor geavanceerde rijhulpsystemen in de markt: de M97 biedt 720 TOPS voor zwaardere toepassingen, de M95 360 TOPS voor het middensegment.
Axera zette op 8 september zijn 5nm M9 familie voor geavanceerde rijhulpsystemen in de markt: de M97 biedt 720 TOPS voor zwaardere toepassingen, de M95 360 TOPS voor het middensegment. De M97 heeft 16 Cortex A78AE cores, 460 GB/s equivalente geheugenbandbreedte en ondersteuning voor maximaal 16 camera’s; de M95 heeft 10 cores, 260 GB/s en maximaal 14 camera ingangen.
Van de M97 zijn in de eerste helft van 2026 engineering samples geleverd en meerdere autofabrikanten zijn met evaluatie en selectie begonnen.
Axera zette op 8 september zijn 5nm M9 familie voor geavanceerde rijhulpsystemen in de markt: de M97 biedt 720 TOPS voor zwaardere toepassingen, de M95 360 TOPS voor het middensegment. De M97 heeft 16 Cortex A78AE cores, 460 GB/s equivalente geheugenbandbreedte en ondersteuning voor maximaal 16 camera’s; de M95 heef...
Gepubliceerd doorBewerkt met GPT-5.6 TerraAfbeeldingen gegenereerd met GPT Image 2
Research answer

Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: What did Axera announce on September 15, 2026 about its 5nm automotive-grade M9 ADAS SoC series—specifically the flagship M97’s approximatel. Article summary: Axera’s September 15 coverage described the M9 as a two-chip, 5nm automotive ADAS platform: the flagship M97 at about 720 TOPS for high-end urban NOA, VLA/world-model and cockpit-plus-driving use, and the M95 at about 36. Topic tags: general, general web. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, watermarks, charts with fake numbers, clic
Axera heeft de M9 aangekondigd als een tweedelige, automotive-grade 5nm-familie van system-on-chips (SoC's) voor geavanceerde rijhulpsystemen, oftewel ADAS. Het topmodel M97 (M9x-720T) heeft volgens Axera 720 TOPS aan equivalente AI-rekenkracht; de M95 (M9x-360T) voor het middensegment komt op 360 TOPS. De officiële introductie vond plaats op 8 september; berichtgeving van 15 september zette de positionering nog eens uiteen. 11
21
TOPS staat voor trillion operations per second: een piekcijfer voor rekenwerk. Het zegt echter niet op zichzelf hoe goed een auto in het verkeer presteert. Sensoropstelling, software, modelarchitectuur, geheugenbandbreedte en validatie zijn minstens zo bepalend.
Axera's belangrijkste inzet is herbruikbaarheid. Beide chips delen volgens het bedrijf een architectuur, ontwikkeltoolchain en software-assets. Daardoor zouden autofabrikanten en toeleveranciers van de eerste lijn (Tier 1's) een rijhulpapplicatie naar een andere prestatieklasse kunnen opschalen zonder alles vanaf nul te herontwikkelen. 11
| Specificatie | M97 | M95 |
|---|---|---|
| Productieproces | 5nm, automotive-grade | 5nm, automotive-grade |
| Geadverteerde equivalente AI-rekenkracht | 720 TOPS | 360 TOPS |
| CPU | 16 Arm Cortex-A78AE-cores | 10 Arm Cortex-A78AE-cores |
| Equivalente geheugenbandbreedte | 460 GB/s | 260 GB/s |
| Geheugenopties | 36 / 48 / 64 / 96 GB | 12 / 18 / 24 GB |
| ISP-ingang | Tot 16 camera's; 4,5 gigapixel/s | Tot 14 camera's; 2,6 gigapixel/s |
De M97 is bedoeld voor vlaggenschipmodellen, waaronder stedelijke NOA-functies (navigate on autopilot), VLA- en wereldmodelachtige workloads en een gecombineerd platform voor cockpit- en rijperceptie. De M95 is gepositioneerd voor kostengevoeligere auto's met een eentraps end-to-end-rijsysteem. 7
21
Beide chips voldoen volgens Axera aan de automotive-eisen van AEC-Q100. Ze hebben een on-chip lockstep-veiligheidseiland op ASIL-D-niveau en een totale ASIL-B-classificatie. Ook zijn redundante configuraties met twee chips mogelijk. 4
7
De M9-ontwerpen combineren drie door Axera zelf ontwikkelde onderdelen: een NPU voor AI-inferentie, een ISP voor beeldverwerking van camera's en een CVA (computer-vision accelerator) voor voorbewerking en sensortaken.
Volgens Axera heeft de NPU een multi-core-, multi-clusterontwerp met aandacht voor functionele veiligheid. De chip ondersteunt de precisieformaten FP4, INT8, FP8 en BF16. Ook claimt Axera een hardwarematige zero-copy-overdracht tussen CPU en NPU, zodat gegevens minder vaak gekopieerd hoeven te worden. De toolchain zou de aanpassing van algoritmen kunnen verkorten van maanden naar weken. 21
22
Dit zijn productclaims en geen uitkomsten van een gestandaardiseerde, onafhankelijke benchmark. Ze zijn wel relevant: bij grote modellen voor perceptie en rijplanning kunnen geheugenverkeer en integratiewerk net zo beperkend zijn als het TOPS-cijfer op de datasheet.
De ISP gebruikt een opzet met twee parallelle paden. Het machine-visionpad is geoptimaliseerd voor AI-perceptie, terwijl een afzonderlijk human-visionpad is gericht op de beeldkwaliteit voor het scherm. Voor de M97 claimt Axera een ISP-latentie van minder dan 10 milliseconden, maximaal 16 camera-ingangen en een doorvoer van 4,5 gigapixel per seconde. 21
22
De CVA moet taken afhandelen zoals beeldvoorbewerking, computer-visionbewerkingen, verwerking van lidar-puntwolken en tijdsynchronisatie tussen meerdere sensoren. Axera wil daarmee voorkomen dat zulke taken CPU- en NPU-capaciteit opslokken, zodat meer NPU-vermogen beschikbaar blijft voor AI-inferentie. 11
Axera positioneert de M9 niet alleen voor redundante dual-chipontwerpen, maar ook voor boards die cockpit- en rijfuncties combineren. Een configuratie met twee M97-chips kan volgens het bedrijf uitkomen op ongeveer 1.440 TOPS; twee M95-chips zouden samen 720 TOPS halen. 11
Het bedrijf meldt verder dat M9-systemen in interne tests meer dan 1,5 keer de framerate van het ‘industrieniveau’ halen. Voor de M95 zou de end-to-endprestatie meer dan twee keer het industriegemiddelde bedragen; de VLA-prestatie van de M97 zou meer dan 1,5 keer hoger liggen. De latentie in het ISP-pad zou ongeveer 70% lager zijn. 18
19
Die vergelijkingen verdienen terughoudendheid. De beschikbare verslaggeving schrijft ze toe aan interne tests van Axera en noemt geen onafhankelijke ADAS-benchmarks die dezelfde modellen, sensoren, softwarestacks en gebruiksomstandigheden vergelijken.
Axera zegt zich te willen beperken tot de rekenbasis en geen algoritmen voor de hogere lagen van intelligent rijden te bouwen die met autofabrikanten of Tier 1-leveranciers concurreren. In principe behouden klanten daardoor de regie over de algoritmen en rijstack die op M9-hardware draaien. 8
Het bedrijf meldde tevens dat de cumulatieve wereldwijde leveringen van zijn chips voor intelligent rijden tot en met augustus 2026 boven 1,6 miljoen stuks uitkwamen. De eerdere M5-familie zou al in serieproductie voor voertuigen zijn. 8
De M97 werd na terugkomst van de wafers in februari 2026 succesvol opgestart; engineering samples zijn in de eerste helft van het jaar geleverd. In een beursmelding in Hongkong stelde Axera dat meerdere vooraanstaande autofabrikanten formeel waren begonnen met evaluatie en selectie van oplossingen. De M95 werd in juli 2026 succesvol opgestart. 5
Dat is een belangrijke ontwikkelingsmijlpaal, maar geen bewijs van brede toepassing van de M97 in productiewagens. Voor kopers en beleggers zijn benoemde design wins, productieschema's en onderling vergelijkbare praktijktests door onafhankelijke partijen de volgende signalen om op te letten — niet alleen piek-TOPS of interne claims over framerates.
Studio Global AI
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
Axera zette op 8 september zijn 5nm M9 familie voor geavanceerde rijhulpsystemen in de markt: de M97 biedt 720 TOPS voor zwaardere toepassingen, de M95 360 TOPS voor het middensegment.
Axera zette op 8 september zijn 5nm M9 familie voor geavanceerde rijhulpsystemen in de markt: de M97 biedt 720 TOPS voor zwaardere toepassingen, de M95 360 TOPS voor het middensegment. De M97 heeft 16 Cortex A78AE cores, 460 GB/s equivalente geheugenbandbreedte en ondersteuning voor maximaal 16 camera’s; de M95 heeft 10 cores, 260 GB/s en maximaal 14 camera ingangen.
Van de M97 zijn in de eerste helft van 2026 engineering samples geleverd en meerdere autofabrikanten zijn met evaluatie en selectie begonnen.