Ter vergelijking: de totale verkoop van personenauto’s (in de detailhandel) daalde met 20,9% op jaarbasis naar 1,461 miljoen eenheden, een daling van 8,8% ten opzichte van juni . Deze totale markt werd zwaar gedrukt door een instorting van 44% in de verkoop van auto's met een pure verbrandingsmotor (ICE) .
| Kengetal | Waarde juli 2026 | Bron |
|---|---|---|
| Binnenlandse NEV-retailverkoop | 951.000 stuks, -3,9% op jaarbasis | |
| Maand-op-maand verandering | -5,8% ten opzichte van juni | |
| Totale retailverkoop personenauto's | 1,461 miljoen stuks, -20,9% op jaarbasis | |
| Totale maand-op-maand verandering | -8,8% ten opzichte van juni | |
| Marktaandeel NEV's in retail | 65,1% (recordhoogte) | |
| NEV-retailverkoop jaar tot nu toe (jan–jul) | 5,668 miljoen stuks, -12,5% op jaarbasis | |
| NEV-export personenauto's (juli) | 540.000 stuks, +147,8% op jaarbasis | |
| Groothandelsverkopen NEV's (incl. export) | ~1,47–1,56 miljoen stuks, +23,7% op jaarbasis |
De aanhoudende krimp is het gevolg van een aantal factoren die elkaar versterken:
Afnemende overheidsstimulansen. Peking heeft de aankoopsubsidie voor EV's in 2026 met ongeveer een derde verlaagd, waardoor een belangrijke motor voor de vraag is weggevallen .
Zwakke consumentenvraag. De bredere economische vertraging en het lage consumentenvertrouwen hebben grote aankopen in de hele autosector onderdrukt .
Een meedogenloze prijzenoorlog. Keiharde kortingen hebben de marges uitgehold en leiden tot een 'afwachtende' houding bij kopers, die verdere prijsdalingen verwachten. Drie premium EV-fabrikanten – Xpeng, Nio en Li Auto – rapporteerden allemaal zwakke verkopen in juli, wat de angst voor een nieuwe kortingsslag aanwakkert .
Voorspellingen van analisten over verdere prijsdalingen hebben de vraag naar voren gehaald ontmoedigd . Volgens berichten van de SCMP heerst er nu een negatief sentiment op de markt .
Ondanks de negatieve kop, presteren NEV's veel beter dan de totale markt.
De binnenlandse malaise staat in schril contrast met de explosieve exportgroei. De export van NEV-personenauto's steeg in juli met 147,8% op jaarbasis tot 540.000 eenheden, goed voor 58,8% van de totale export van personenauto's . In de eerste zeven maanden van 2026 steeg de cumulatieve NEV-export tot ongeveer 2,9 miljoen eenheden, meer dan het dubbele van dezelfde periode vorig jaar .
De exportboom is de voornaamste reden dat de totale groothandelsvolumes van de industrie nog steeds groei laten zien. Op groothandelsbasis (inclusief export) stegen de totale NEV-verkopen in juli met 23,7% op jaarbasis. Dit bevestigt dat de binnenlandse daling een probleem is van interne vraag, niet van productiecapaciteit .
CnEVPost en andere media waarschuwen dat de combinatie van krimpende binnenlandse volumes, flinterdunne marges door de prijzenoorlog en een sterke afhankelijkheid van de export, kleinere EV-bedrijven kan dwingen de markt te verlaten als de omstandigheden niet verbeteren . In de eerste helft van 2026 waren slechts drie EV-merken in China winstgevend .
Ter vergelijking: de totale verkoop van personenauto’s (in de detailhandel) daalde met 20,9% op jaarbasis naar 1,461 miljoen eenheden, een daling van 8,8% ten opzichte van juni . Deze totale markt werd zwaar gedrukt door een instorting van 44% in de verkoop van auto's met een pure verbrandingsmotor (ICE) .
| Kengetal | Waarde juli 2026 | Bron |
|---|---|---|
| Binnenlandse NEV-retailverkoop | 951.000 stuks, -3,9% op jaarbasis | |
| Maand-op-maand verandering | -5,8% ten opzichte van juni | |
| Totale retailverkoop personenauto's | 1,461 miljoen stuks, -20,9% op jaarbasis | |
| Totale maand-op-maand verandering | -8,8% ten opzichte van juni | |
| Marktaandeel NEV's in retail | 65,1% (recordhoogte) | |
| NEV-retailverkoop jaar tot nu toe (jan–jul) | 5,668 miljoen stuks, -12,5% op jaarbasis | |
| NEV-export personenauto's (juli) | 540.000 stuks, +147,8% op jaarbasis | |
| Groothandelsverkopen NEV's (incl. export) | ~1,47–1,56 miljoen stuks, +23,7% op jaarbasis |
De aanhoudende krimp is het gevolg van een aantal factoren die elkaar versterken:
Afnemende overheidsstimulansen. Peking heeft de aankoopsubsidie voor EV's in 2026 met ongeveer een derde verlaagd, waardoor een belangrijke motor voor de vraag is weggevallen .
Zwakke consumentenvraag. De bredere economische vertraging en het lage consumentenvertrouwen hebben grote aankopen in de hele autosector onderdrukt .
Een meedogenloze prijzenoorlog. Keiharde kortingen hebben de marges uitgehold en leiden tot een 'afwachtende' houding bij kopers, die verdere prijsdalingen verwachten. Drie premium EV-fabrikanten – Xpeng, Nio en Li Auto – rapporteerden allemaal zwakke verkopen in juli, wat de angst voor een nieuwe kortingsslag aanwakkert .
Voorspellingen van analisten over verdere prijsdalingen hebben de vraag naar voren gehaald ontmoedigd . Volgens berichten van de SCMP heerst er nu een negatief sentiment op de markt .
Ondanks de negatieve kop, presteren NEV's veel beter dan de totale markt.
De binnenlandse malaise staat in schril contrast met de explosieve exportgroei. De export van NEV-personenauto's steeg in juli met 147,8% op jaarbasis tot 540.000 eenheden, goed voor 58,8% van de totale export van personenauto's . In de eerste zeven maanden van 2026 steeg de cumulatieve NEV-export tot ongeveer 2,9 miljoen eenheden, meer dan het dubbele van dezelfde periode vorig jaar .
De exportboom is de voornaamste reden dat de totale groothandelsvolumes van de industrie nog steeds groei laten zien. Op groothandelsbasis (inclusief export) stegen de totale NEV-verkopen in juli met 23,7% op jaarbasis. Dit bevestigt dat de binnenlandse daling een probleem is van interne vraag, niet van productiecapaciteit .
CnEVPost en andere media waarschuwen dat de combinatie van krimpende binnenlandse volumes, flinterdunne marges door de prijzenoorlog en een sterke afhankelijkheid van de export, kleinere EV-bedrijven kan dwingen de markt te verlaten als de omstandigheden niet verbeteren . In de eerste helft van 2026 waren slechts drie EV-merken in China winstgevend .