Europese EV-markt breekt record: meer dan 1 miljoen volledig elektrische auto's in eerste helft 2026
Voor het eerst werden er in Europa in één halfjaar meer dan een miljoen volledig elektrische auto's (BEV's) geregistreerd: een stijging van 33,7% ten opzichte van 2025. De plotselinge stijging van de brandstofprijzen door de oorlog in Iran was de grootste aanjager, waardoor elektrisch rijden financieel aantrekkelijk...
Gepubliceerd doorBewerkt met DeepSeek-V4-FlashAfbeeldingen gegenereerd met GPT Image 1.5
Voor het eerst werden er in Europa in één halfjaar meer dan een miljoen volledig elektrische auto's (BEV's) geregistreerd: een stijging van 33,7% ten opzichte van 2025.
De plotselinge stijging van de brandstofprijzen door de oorlog in Iran was de grootste aanjager, waardoor elektrisch rijden financieel aantrekkelijker werd.
Volkswagen bleef de EV marktleider in Europa met een groei van 8,4%, terwijl Toyota zijn BEV verkoop in de regio meer dan verdubbelde (+113%).
Search & fact-check with cited sources for How did Europe's EV market perform in the first half of 2026 in terms of registrations, market shAI-generated editorial hero image of an EV charging station in a European city, symbolizing the region's record-breaking electric vehicle adoption in H1 2026.
AI Prompt
Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: Search & fact-check with cited sources for How did Europe's EV market perform in the first half of 2026 in terms of registrations, market sh. Article summary: Here is a comprehensive, source-backed answer to your question. Note: my search budget was exhausted before I could run dedicated queries for China and North America comparisons, so those sections are based on data embed. Topic tags: general, government, news, general web, user generated. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, watermar
openai.com
De Europese markt voor elektrische auto's heeft in de eerste helft van 2026 een ongekende prestatie geleverd. Voor het eerst in de geschiedenis passeerden de registraties van volledig elektrische auto's (BEV's) de grens van 1 miljoen stuks. Het marktaandeel van BEV's lag gedurende de periode consistent boven de 20% — ruwweg drie tot vier keer hoger dan in de Verenigde Staten. De voornaamste oorzaak was de oorlog in Iran, die de oliemarkt ontwrichtte en de benzineprijzen naar recordhoogtes stuwde. Hierdoor werden elektrische auto's voor veel automobilisten een aantrekkelijker en goedkoper alternatief. Daarnaast zorgden overheidssubsidies, de uitbreiding van lage-emissiezones en de EU-doelstelling om in 2035 te stoppen met de verkoop van nieuwe benzine- en dieselauto's voor een solide, structurele basis. We geven hier een volledig overzicht van de registratiecijfers, de drijvende krachten en de prestaties van de belangrijkste autofabrikanten.
Recordregistraties en marktaandeel
In totaal werden er in de eerste helft van 2026 in Europa (EU, EVA en VK) ongeveer 1,24 miljoen plug-in voertuigen (BEV's + PHEV's) geregistreerd, een stijging van 33,7% ten opzichte van dezelfde periode in 2025 . Alleen al het aantal BEV-registraties lag boven de 1 miljoen .
Studio Global AI
Continue your research
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
What is the short answer to "Europese EV-markt breekt record: meer dan 1 miljoen volledig elektrische auto's in eerste helft 2026"?
Voor het eerst werden er in Europa in één halfjaar meer dan een miljoen volledig elektrische auto's (BEV's) geregistreerd: een stijging van 33,7% ten opzichte van 2025.
What are the key points to validate first?
Voor het eerst werden er in Europa in één halfjaar meer dan een miljoen volledig elektrische auto's (BEV's) geregistreerd: een stijging van 33,7% ten opzichte van 2025. De plotselinge stijging van de brandstofprijzen door de oorlog in Iran was de grootste aanjager, waardoor elektrisch rijden financieel aantrekkelijker werd.
What should I do next in practice?
Volkswagen bleef de EV marktleider in Europa met een groei van 8,4%, terwijl Toyota zijn BEV verkoop in de regio meer dan verdubbelde (+113%).
Europese EV-markt breekt record: meer dan 1 miljoen volledig elektrische auto's in eerste helft 2026
Voor het eerst werden er in Europa in één halfjaar meer dan een miljoen volledig elektrische auto's (BEV's) geregistreerd: een stijging van 33,7% ten opzichte van 2025. De plotselinge stijging van de brandstofprijzen door de oorlog in Iran was de grootste aanjager, waardoor elektrisch rijden financieel aantrekkelijk...
Gepubliceerd doorBewerkt met DeepSeek-V4-FlashAfbeeldingen gegenereerd met GPT Image 1.5
Voor het eerst werden er in Europa in één halfjaar meer dan een miljoen volledig elektrische auto's (BEV's) geregistreerd: een stijging van 33,7% ten opzichte van 2025.
De plotselinge stijging van de brandstofprijzen door de oorlog in Iran was de grootste aanjager, waardoor elektrisch rijden financieel aantrekkelijker werd.
Volkswagen bleef de EV marktleider in Europa met een groei van 8,4%, terwijl Toyota zijn BEV verkoop in de regio meer dan verdubbelde (+113%).
Search & fact-check with cited sources for How did Europe's EV market perform in the first half of 2026 in terms of registrations, market shAI-generated editorial hero image of an EV charging station in a European city, symbolizing the region's record-breaking electric vehicle adoption in H1 2026.
AI Prompt
Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: Search & fact-check with cited sources for How did Europe's EV market perform in the first half of 2026 in terms of registrations, market sh. Article summary: Here is a comprehensive, source-backed answer to your question. Note: my search budget was exhausted before I could run dedicated queries for China and North America comparisons, so those sections are based on data embed. Topic tags: general, government, news, general web, user generated. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, watermar
openai.com
De Europese markt voor elektrische auto's heeft in de eerste helft van 2026 een ongekende prestatie geleverd. Voor het eerst in de geschiedenis passeerden de registraties van volledig elektrische auto's (BEV's) de grens van 1 miljoen stuks. Het marktaandeel van BEV's lag gedurende de periode consistent boven de 20% — ruwweg drie tot vier keer hoger dan in de Verenigde Staten. De voornaamste oorzaak was de oorlog in Iran, die de oliemarkt ontwrichtte en de benzineprijzen naar recordhoogtes stuwde. Hierdoor werden elektrische auto's voor veel automobilisten een aantrekkelijker en goedkoper alternatief. Daarnaast zorgden overheidssubsidies, de uitbreiding van lage-emissiezones en de EU-doelstelling om in 2035 te stoppen met de verkoop van nieuwe benzine- en dieselauto's voor een solide, structurele basis. We geven hier een volledig overzicht van de registratiecijfers, de drijvende krachten en de prestaties van de belangrijkste autofabrikanten.
Recordregistraties en marktaandeel
In totaal werden er in de eerste helft van 2026 in Europa (EU, EVA en VK) ongeveer 1,24 miljoen plug-in voertuigen (BEV's + PHEV's) geregistreerd, een stijging van 33,7% ten opzichte van dezelfde periode in 2025 . Alleen al het aantal BEV-registraties lag boven de 1 miljoen .
Studio Global AI
Continue your research
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
What is the short answer to "Europese EV-markt breekt record: meer dan 1 miljoen volledig elektrische auto's in eerste helft 2026"?
Voor het eerst werden er in Europa in één halfjaar meer dan een miljoen volledig elektrische auto's (BEV's) geregistreerd: een stijging van 33,7% ten opzichte van 2025.
What are the key points to validate first?
Voor het eerst werden er in Europa in één halfjaar meer dan een miljoen volledig elektrische auto's (BEV's) geregistreerd: een stijging van 33,7% ten opzichte van 2025. De plotselinge stijging van de brandstofprijzen door de oorlog in Iran was de grootste aanjager, waardoor elektrisch rijden financieel aantrekkelijker werd.
What should I do next in practice?
Volkswagen bleef de EV marktleider in Europa met een groei van 8,4%, terwijl Toyota zijn BEV verkoop in de regio meer dan verdubbelde (+113%).
Eerste kwartaal (Q1) 2026: Er werden 723.704 BEV's geregistreerd, een stijging van 26% op jaarbasis . In totaal werden er 1.083.241 plug-in voertuigen (BEV+PHEV) geregistreerd, waarmee Europa voor het eerst de grens van 1 miljoen EV's in één kwartaal overschreed .
Marktaandeel: Het BEV-marktaandeel in Europa bereikte in Q1 2026 20%, een stijging van 4 procentpunt ten opzichte van Q1 2025 . In april 2026 stond het BEV-marktaandeel in de EU op 19,7% . In mei 2026 werd een nieuw absoluut record voor het maandelijkse BEV-marktaandeel in Europa gevestigd .
Hoogtepunten per land: Italië liet in Q1 een stijging van maar liefst 66% in BEV-registraties zien, terwijl Frankrijk een toename van 51% noteerde . In Noorwegen was maar liefst 98% van alle nieuw verkochte auto's in de eerste vijf maanden van 2026 een BEV .
Wat veroorzaakte de hausse?
De oorlog in Iran en de benzineprijzen
Het conflict in Iran ontwrichtte de oliehandel, wat leidde tot de grootste stijging van de benzineprijzen in jaren . Dit was veruit de krachtigste kortetermijnmotor voor de vraag.
De exploderende brandstofkosten zetten consumenten ertoe aan om over te stappen op een elektrische auto als een goedkoper alternatief voor het dagelijkse woon-werkverkeer .
De verkoop van tweedehands EV's steeg in heel Europa eveneens fors, omdat automobilisten verlichting zochten van de hoge prijzen aan de pomp .
De prijsschok zorgde voor een extra impuls in landen waar de adoptie van BEV's voorzichtiger verliep, zoals Italië en delen van Centraal-Europa .
Sommige topbestuurders uit de auto-industrie waarschuwden dat de vraag naar EV's zou kunnen afnemen als de benzineprijzen weer dalen .
Subsidies en beleidsondersteuning
Overheidssubsidies voor de aankoop en de uitbreiding van lage-emissiezones bleven de vraag ondersteunen. Het raamwerk van de EU om in 2035 te stoppen met de verkoop van nieuwe benzine- en dieselauto's, in combinatie met nationale subsidieregelingen zoals het Franse sociale-leasingsysteem en de herziene Duitse stimuleringsmaatregelen, zorgden ervoor dat BEV's concurrerend bleven qua total cost of ownership .
Prestaties van autofabrikanten: twee uiteenlopende strategieën
Volkswagen Groep: Europa is de lichtpunt
De wereldwijde BEV-leveringen van de Volkswagen Groep daalden in H1 2026 met 5,8% tot 438.500 eenheden . Dit cijfer verhulde echter een groot regionaal verschil:
Europa: De orderportefeuille voor volledig elektrische voertuigen in Europa steeg met meer dan 50% . De Groep won marktaandeel in Europa, waarbij de Škoda Elroq het bestverkochte EV-model werd, beter verkopend dan de VW ID.4 en ID.5 samen . De BEV-leveringen in Europa stegen met 8,4% tot 377.000 eenheden . Het BEV-aandeel van VW in West-Europa steeg van 20% naar 21% .
China en Noord-Amerika drukten de resultaten: De leveringen van VW in China daalden in H1 met 26%; in Noord-Amerika was er een algehele daling van 3% (hoewel Q2 een groei van 8% liet zien) .
Toyota Motor Europe: BEV-verkoop meer dan verdubbeld
Toyota realiseerde de sterkste BEV-verkoopgroei ooit in Europa:
H1 2026 BEV-verkoop: een stijging van 113% op jaarbasis, volgens de officiële cijfers van Toyota . De sterke vraag kwam van de modellen bZ4X, bZ4X Touring, C-HR+ en Urban Cruiser .
Q1 2026 BEV-verkoop: een stijging van 79% tot 25.640 eenheden . De vernieuwde bZ4X was in het tweede halfjaar van FY2025 de bestverkochte binnenlandse EV in Japan en behield zijn sterke momentum in Europa .
In totaal verkocht TME 633.617 voertuigen in H1, met een marktaandeel van 7,0%. Geëlektrificeerde voertuigen (hybriden + BEV's) waren goed voor 86% van de verkoop .
Hoe verhoudt Europa zich tot de wereldwijde trends?
Op basis van de gegevens uit de geraadpleegde bronnen is het regionale verschil duidelijk:
Regio
H1 2026 EV-trend
Belangrijke context
Europa
BEV-registraties >1M, ~20%+ marktaandeel, 33,7% groei totale plug-ins
Gestimuleerd door brandstofprijsstijging door Iran-oorlog, subsidies, recordhoge benzineprijzen
China
Aanzienlijke vertraging voor buitenlandse fabrikanten; VW's leveringen in China daalden met 26% in H1
Chinese binnenlandse EV-merken (BYD, etc.) bleven marktaandeel winnen, wat ten koste ging van traditionele buitenlandse spelers
Noord-Amerika
Bescheiden groei; EV-marktaandeel in de VS was ~6% in Q1 2026, ver onder Europa's ~21%
Zwakkere beleidsondersteuning in vergelijking met de EU
Het BEV-marktaandeel in Europa was in Q1 2026 ruwweg 3 tot 4 keer hoger dan in de VS, voornamelijk dankzij een sterker overheidsbeleid en de acute brandstofprijsschok als gevolg van de oorlog in Iran . China bleef qua volume de grootste EV-markt ter wereld, maar kende hevige prijsconcurrentie en een verschuiving naar binnenlandse fabrikanten, wat buitenlandse spelers als Volkswagen schaadde .
acea.autoNew car registrations: +4.2% in April 2026 year-to-date
Eerste kwartaal (Q1) 2026: Er werden 723.704 BEV's geregistreerd, een stijging van 26% op jaarbasis . In totaal werden er 1.083.241 plug-in voertuigen (BEV+PHEV) geregistreerd, waarmee Europa voor het eerst de grens van 1 miljoen EV's in één kwartaal overschreed .
Marktaandeel: Het BEV-marktaandeel in Europa bereikte in Q1 2026 20%, een stijging van 4 procentpunt ten opzichte van Q1 2025 . In april 2026 stond het BEV-marktaandeel in de EU op 19,7% . In mei 2026 werd een nieuw absoluut record voor het maandelijkse BEV-marktaandeel in Europa gevestigd .
Hoogtepunten per land: Italië liet in Q1 een stijging van maar liefst 66% in BEV-registraties zien, terwijl Frankrijk een toename van 51% noteerde . In Noorwegen was maar liefst 98% van alle nieuw verkochte auto's in de eerste vijf maanden van 2026 een BEV .
Wat veroorzaakte de hausse?
De oorlog in Iran en de benzineprijzen
Het conflict in Iran ontwrichtte de oliehandel, wat leidde tot de grootste stijging van de benzineprijzen in jaren . Dit was veruit de krachtigste kortetermijnmotor voor de vraag.
De exploderende brandstofkosten zetten consumenten ertoe aan om over te stappen op een elektrische auto als een goedkoper alternatief voor het dagelijkse woon-werkverkeer .
De verkoop van tweedehands EV's steeg in heel Europa eveneens fors, omdat automobilisten verlichting zochten van de hoge prijzen aan de pomp .
De prijsschok zorgde voor een extra impuls in landen waar de adoptie van BEV's voorzichtiger verliep, zoals Italië en delen van Centraal-Europa .
Sommige topbestuurders uit de auto-industrie waarschuwden dat de vraag naar EV's zou kunnen afnemen als de benzineprijzen weer dalen .
Subsidies en beleidsondersteuning
Overheidssubsidies voor de aankoop en de uitbreiding van lage-emissiezones bleven de vraag ondersteunen. Het raamwerk van de EU om in 2035 te stoppen met de verkoop van nieuwe benzine- en dieselauto's, in combinatie met nationale subsidieregelingen zoals het Franse sociale-leasingsysteem en de herziene Duitse stimuleringsmaatregelen, zorgden ervoor dat BEV's concurrerend bleven qua total cost of ownership .
Prestaties van autofabrikanten: twee uiteenlopende strategieën
Volkswagen Groep: Europa is de lichtpunt
De wereldwijde BEV-leveringen van de Volkswagen Groep daalden in H1 2026 met 5,8% tot 438.500 eenheden . Dit cijfer verhulde echter een groot regionaal verschil:
Europa: De orderportefeuille voor volledig elektrische voertuigen in Europa steeg met meer dan 50% . De Groep won marktaandeel in Europa, waarbij de Škoda Elroq het bestverkochte EV-model werd, beter verkopend dan de VW ID.4 en ID.5 samen . De BEV-leveringen in Europa stegen met 8,4% tot 377.000 eenheden . Het BEV-aandeel van VW in West-Europa steeg van 20% naar 21% .
China en Noord-Amerika drukten de resultaten: De leveringen van VW in China daalden in H1 met 26%; in Noord-Amerika was er een algehele daling van 3% (hoewel Q2 een groei van 8% liet zien) .
Toyota Motor Europe: BEV-verkoop meer dan verdubbeld
Toyota realiseerde de sterkste BEV-verkoopgroei ooit in Europa:
H1 2026 BEV-verkoop: een stijging van 113% op jaarbasis, volgens de officiële cijfers van Toyota . De sterke vraag kwam van de modellen bZ4X, bZ4X Touring, C-HR+ en Urban Cruiser .
Q1 2026 BEV-verkoop: een stijging van 79% tot 25.640 eenheden . De vernieuwde bZ4X was in het tweede halfjaar van FY2025 de bestverkochte binnenlandse EV in Japan en behield zijn sterke momentum in Europa .
In totaal verkocht TME 633.617 voertuigen in H1, met een marktaandeel van 7,0%. Geëlektrificeerde voertuigen (hybriden + BEV's) waren goed voor 86% van de verkoop .
Hoe verhoudt Europa zich tot de wereldwijde trends?
Op basis van de gegevens uit de geraadpleegde bronnen is het regionale verschil duidelijk:
Regio
H1 2026 EV-trend
Belangrijke context
Europa
BEV-registraties >1M, ~20%+ marktaandeel, 33,7% groei totale plug-ins
Gestimuleerd door brandstofprijsstijging door Iran-oorlog, subsidies, recordhoge benzineprijzen
China
Aanzienlijke vertraging voor buitenlandse fabrikanten; VW's leveringen in China daalden met 26% in H1
Chinese binnenlandse EV-merken (BYD, etc.) bleven marktaandeel winnen, wat ten koste ging van traditionele buitenlandse spelers
Noord-Amerika
Bescheiden groei; EV-marktaandeel in de VS was ~6% in Q1 2026, ver onder Europa's ~21%
Zwakkere beleidsondersteuning in vergelijking met de EU
Het BEV-marktaandeel in Europa was in Q1 2026 ruwweg 3 tot 4 keer hoger dan in de VS, voornamelijk dankzij een sterker overheidsbeleid en de acute brandstofprijsschok als gevolg van de oorlog in Iran . China bleef qua volume de grootste EV-markt ter wereld, maar kende hevige prijsconcurrentie en een verschuiving naar binnenlandse fabrikanten, wat buitenlandse spelers als Volkswagen schaadde .
acea.autoNew car registrations: +4.2% in April 2026 year-to-date