AMD slaat terug met 256-core EPYC Venice tegen NVIDIA Vera in AI-strijd
AMD's gemodelleerde schattingen tonen dat de huidige EPYC 9965 (192 cores) en toekomstige EPYC Venice (256 cores) respectievelijk 2,37x en 3,3x meer doorvoer leveren dan de 88 core NVIDIA Vera CPU, gemeten binnen een... AMD betoogt dat prestatie op rack niveau – de verwerkingscapaciteit van CPU intensieve agentic di...
Gepubliceerd doorBewerkt met DeepSeek-V4-ProAfbeeldingen gegenereerd met GPT Image 1.5
AMD's gemodelleerde schattingen tonen dat de huidige EPYC 9965 (192 cores) en toekomstige EPYC Venice (256 cores) respectievelijk 2,37x en 3,3x meer doorvoer leveren dan de 88 core NVIDIA Vera CPU, gemeten binnen een...
AMD betoogt dat prestatie op rack niveau – de verwerkingscapaciteit van CPU intensieve agentic diensten zoals databases en caching – de enige juiste maatstaf is, in direct contrast met NVIDIA's focus op sandbox snelhe...
De vergelijking draait om een fundamenteel debat: meet je de waarde van een CPU aan pieksnelheid per chip, of aan het totale aantal cores dat je in een rack kwijt kunt om duizenden AI agenten tegelijk te bedienen?
What arguments did AMD make in its June 9 technical blog to counter Nvidia's Vera CPU benchmarks, specifically regarding rack-scale AI worklAMD's rack-scale throughput argument pits its high-core-count EPYC processors against NVIDIA's 88-core Vera CPU. | Image: Studio Global
AI Prompt
Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: What arguments did AMD make in its June 9 technical blog to counter Nvidia's Vera CPU benchmarks, specifically regarding rack-scale AI workl. Article summary: On June 10, 2026, AMD published a blog post and accompanying methodology paper arguing that NVIDIA's Vera benchmarks miss the critical dimension of **rack-scale throughput** for agentic AI — where the CPU handles orchest. Topic tags: general, general web, user generated, documentation. Reference image context from search candidates: Reference image 1: visual subject "# AMD’s bold claim: Nvidia has no moat. ## Instinct goes rackscale with "Helios" AI Rack. **During Advancing AI 2025 in San Jose, AMD was adamant: Nvidia can be beaten and has no m" source context "AMD's bold claim: Nvidia has no moat - Techzine Global" Reference image 2: visual subject "AMD has po
openai.com
De strijd om de ziel van het AI-datacenter is verschoven van GPU’s naar de bescheiden CPU. AMD heeft op 10 juni 2026 een technische blog en methodologierapport gepubliceerd die de prestatienarratief van NVIDIA rondom de nieuwe Vera CPU uitdagen. De kern van AMD’s argument is niet dat Vera een trage chip is, maar dat NVIDIA het verkeerde meet. Voor de opkomende golf van agentic AI, waarbij duizenden AI-agenten continu CPU-zijdige orkestratie, database-toegang, webserving en caching vereisen, stelt AMD resoluut dat de enige zinvolle benchmark totale doorvoer op rack-niveau is, bij een vastgesteld vermogensbudget .
Studio Global AI
Continue your research
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
What is the short answer to "AMD slaat terug met 256-core EPYC Venice tegen NVIDIA Vera in AI-strijd"?
AMD's gemodelleerde schattingen tonen dat de huidige EPYC 9965 (192 cores) en toekomstige EPYC Venice (256 cores) respectievelijk 2,37x en 3,3x meer doorvoer leveren dan de 88 core NVIDIA Vera CPU, gemeten binnen een...
What are the key points to validate first?
AMD's gemodelleerde schattingen tonen dat de huidige EPYC 9965 (192 cores) en toekomstige EPYC Venice (256 cores) respectievelijk 2,37x en 3,3x meer doorvoer leveren dan de 88 core NVIDIA Vera CPU, gemeten binnen een... AMD betoogt dat prestatie op rack niveau – de verwerkingscapaciteit van CPU intensieve agentic diensten zoals databases en caching – de enige juiste maatstaf is, in direct contrast met NVIDIA's focus op sandbox snelhe...
What should I do next in practice?
De vergelijking draait om een fundamenteel debat: meet je de waarde van een CPU aan pieksnelheid per chip, of aan het totale aantal cores dat je in een rack kwijt kunt om duizenden AI agenten tegelijk te bedienen?
AMD slaat terug met 256-core EPYC Venice tegen NVIDIA Vera in AI-strijd
AMD's gemodelleerde schattingen tonen dat de huidige EPYC 9965 (192 cores) en toekomstige EPYC Venice (256 cores) respectievelijk 2,37x en 3,3x meer doorvoer leveren dan de 88 core NVIDIA Vera CPU, gemeten binnen een... AMD betoogt dat prestatie op rack niveau – de verwerkingscapaciteit van CPU intensieve agentic di...
Gepubliceerd doorBewerkt met DeepSeek-V4-ProAfbeeldingen gegenereerd met GPT Image 1.5
AMD's gemodelleerde schattingen tonen dat de huidige EPYC 9965 (192 cores) en toekomstige EPYC Venice (256 cores) respectievelijk 2,37x en 3,3x meer doorvoer leveren dan de 88 core NVIDIA Vera CPU, gemeten binnen een...
AMD betoogt dat prestatie op rack niveau – de verwerkingscapaciteit van CPU intensieve agentic diensten zoals databases en caching – de enige juiste maatstaf is, in direct contrast met NVIDIA's focus op sandbox snelhe...
De vergelijking draait om een fundamenteel debat: meet je de waarde van een CPU aan pieksnelheid per chip, of aan het totale aantal cores dat je in een rack kwijt kunt om duizenden AI agenten tegelijk te bedienen?
What arguments did AMD make in its June 9 technical blog to counter Nvidia's Vera CPU benchmarks, specifically regarding rack-scale AI worklAMD's rack-scale throughput argument pits its high-core-count EPYC processors against NVIDIA's 88-core Vera CPU. | Image: Studio Global
AI Prompt
Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: What arguments did AMD make in its June 9 technical blog to counter Nvidia's Vera CPU benchmarks, specifically regarding rack-scale AI workl. Article summary: On June 10, 2026, AMD published a blog post and accompanying methodology paper arguing that NVIDIA's Vera benchmarks miss the critical dimension of **rack-scale throughput** for agentic AI — where the CPU handles orchest. Topic tags: general, general web, user generated, documentation. Reference image context from search candidates: Reference image 1: visual subject "# AMD’s bold claim: Nvidia has no moat. ## Instinct goes rackscale with "Helios" AI Rack. **During Advancing AI 2025 in San Jose, AMD was adamant: Nvidia can be beaten and has no m" source context "AMD's bold claim: Nvidia has no moat - Techzine Global" Reference image 2: visual subject "AMD has po
openai.com
De strijd om de ziel van het AI-datacenter is verschoven van GPU’s naar de bescheiden CPU. AMD heeft op 10 juni 2026 een technische blog en methodologierapport gepubliceerd die de prestatienarratief van NVIDIA rondom de nieuwe Vera CPU uitdagen. De kern van AMD’s argument is niet dat Vera een trage chip is, maar dat NVIDIA het verkeerde meet. Voor de opkomende golf van agentic AI, waarbij duizenden AI-agenten continu CPU-zijdige orkestratie, database-toegang, webserving en caching vereisen, stelt AMD resoluut dat de enige zinvolle benchmark totale doorvoer op rack-niveau is, bij een vastgesteld vermogensbudget .
Studio Global AI
Continue your research
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
What is the short answer to "AMD slaat terug met 256-core EPYC Venice tegen NVIDIA Vera in AI-strijd"?
AMD's gemodelleerde schattingen tonen dat de huidige EPYC 9965 (192 cores) en toekomstige EPYC Venice (256 cores) respectievelijk 2,37x en 3,3x meer doorvoer leveren dan de 88 core NVIDIA Vera CPU, gemeten binnen een...
What are the key points to validate first?
AMD's gemodelleerde schattingen tonen dat de huidige EPYC 9965 (192 cores) en toekomstige EPYC Venice (256 cores) respectievelijk 2,37x en 3,3x meer doorvoer leveren dan de 88 core NVIDIA Vera CPU, gemeten binnen een... AMD betoogt dat prestatie op rack niveau – de verwerkingscapaciteit van CPU intensieve agentic diensten zoals databases en caching – de enige juiste maatstaf is, in direct contrast met NVIDIA's focus op sandbox snelhe...
What should I do next in practice?
De vergelijking draait om een fundamenteel debat: meet je de waarde van een CPU aan pieksnelheid per chip, of aan het totale aantal cores dat je in een rack kwijt kunt om duizenden AI agenten tegelijk te bedienen?
In plaats van een directe strijd tussen individuele cores, stelt AMD een gedachte-experiment voor: geef elk platform een rack-vermogensbudget van 100 kW en kijk hoeveel agentic werk het in de echte wereld aankan. In dat scenario tonen de interne modellen van AMD dat zijn EPYC-processors met hoge core-aantallen de NVIDIA Vera aanzienlijk overtreffen. Niet omdat elke core veel sneller is, maar omdat superieure energie-efficiëntie het mogelijk maakt om significant meer cores in hetzelfde vermogensbudget te plaatsen .
Het rack-schaal scorebord: hoe de CPU’s zich verhouden
AMD’s modellering normaliseert alle platforms naar een rack met dual-socket (2P) servers, met een totaal vermogensbudget van 100 kW. Het combineert zes workloads die centraal staan voor agentic AI – SPECrate 2017 integer-prestaties, server-side Java, NGINX webserving, Redis, Memcached en relationele databases – tot een geometrisch gemiddelde doorvoerscore, met Vera als basislijn .
Platform
Cores per CPU
Genormaliseerde doorvoer op rack-niveau (geometrisch gemiddelde)
NVIDIA Vera (88C, Olympus ARM)
88
1,00x (basislijn)
Intel Xeon 6980P (128C, Granite Rapids-AP)
128
1,46x
AMD EPYC 9965 "Turin" (192C, Zen 5)
192
2,37x
AMD EPYC "Venice" (256C, Zen 6)
256
3,30x (projectie)
De uitsplitsing per workload voor de aankomende Venice-chip ten opzichte van Vera is bijzonder agressief, met projecties variërend van een 2,40x winst in integer-prestaties tot een 4,05x voordeel bij relationele databasetransacties (TPROC-C) .
Het methodologiedebat: cores per watt vs. prestaties per core
De onenigheid komt neer op een fundamentele rekenkwestie rond fysica en efficiëntie. AMD’s model schat dat zijn chips een lager genormaliseerd 2P-nodevermogen hebben dan Vera. Wanneer elk rack op 100 kW wordt afgetopt, betekent een lager stroomverbruik per node dat je fysiek meer servers kunt installeren. AMD’s analyse toont dat, terwijl een Vera-rack een genormaliseerd node-aantal van 1,00x heeft, een EPYC 9965-rack 1,86x genormaliseerde cores kan herbergen, en een Venice-rack zelfs 2,08x.
De doorvoer op rack-niveau wordt vervolgens berekend als het product van de prestatie per node en het aantal nodes per rack. Zelfs als Vera op per-core basis iets sneller zou zijn – een punt dat door vroege onafhankelijke benchmarks voor sommige taken wordt ondersteund – dan stelt AMD dat het wiskundig onmogelijk is om het enorme voordeel in core-aantallen te overwinnen dat zijn energiezuinigere ontwerpen mogelijk maken in een rack met vermogensbeperkingen .
AMD doet echter ook uitspraken over de per-core prestaties zelf. In zijn methodologiepaper wordt geschat dat een 64-core Venice CPU een 27% hogere per-core SPECrate-prestatie levert dan Vera’s 88-core processor, en dat zelfs een 96-core Venice-chip een per-core voordeel van 11% weet vast te houden .
De twee lenzen van de CPU-oorlog
Dit is een klassieke 'benchmark-kaderingsoorlog', waarbij elk bedrijf de maatstaf kiest die het beste bij zijn ontwerpfilosofie past .
NVIDIA’s lens: single-socket snelheid. NVIDIA positioneert Vera als "de CPU voor agenten," gebouwd voor massaal gelijktijdige sandbox-omgevingen waar snelle prestaties op één chip voorop staan. NVIDIA claimt in zijn eigen technische blog dat Vera tot 1,5x hogere agentic sandbox-prestaties levert vergeleken met concurrerende x86-platforms, ondersteund door 1,2 TB/s aan geheugenbandbreedte en op maat gemaakte Olympus-cores met NVIDIA Spatial Multithreading .
AMD’s lens: rack-schaal servicedichtheid. AMD herdefinieert de discussie rondom agentic AI-productieomgevingen, waar een GPU het model uitvoert maar de CPU alles eromheen afhandelt – orkestratie, gebruikersauthenticatie, caching-lagen en database-queries. In deze visie vereist het bedienen van 10.000 gelijktijdige AI-agenten een massale multi-threaded doorvoer, die het best wordt bereikt door de core-dichtheid per rack te maximaliseren .
Kritische kanttekeningen bij het 3,3x getal
Hoewel de cijfers van AMD in het oog springen, vereisen ze een gezonde dosis context.
Alle getallen zijn AMD's eigen interne schattingen. De belangrijkste kanttekening is dat met name de Venice-projecties pre-silicon projecties zijn, geen onafhankelijk gemeten resultaten. De analyse zelf is een model, geen harde test .
NVIDIA vertelt een ander verhaal met andere workloads. NVIDIA’s eigen benchmarks, met hun keuze aan sandbox- en compilatieworkloads, tonen vaak dat Vera de huidige high-end EPYC-processors van AMD overtreft op single-socket basis .
Appels met peren vergelijken. AMD’s geometrisch gemiddelde over zes workloads richt zich op CPU-zijdige infrastructuurdiensten. Het negeert de agentic sandbox-compilatie, code-uitvoering en tool-call-workloads die centraal staan in NVIDIA’s Vera-marketing .
Vera's vermogen wordt door AMD geschat. Een cruciale factor voor AMD’s voordeel op rack-niveau is de aanname over Vera's node-vermogen. In AMD's genormaliseerde model heeft Vera het hoogste 2P-nodevermogen, wat het aantal nodes per rack beperkt. Dit is een aanname van AMD, geen onafhankelijk geverifieerde meting van het definitieve silicium .
Beschikbaarheid: wanneer komt het silicium echt?
De productietijdlijnen voegen een extra laag toe aan deze concurrentiestrijd.
AMD EPYC 9965 "Turin" (Zen 5): Deze 192-core processor is het huidige paradepaardje en de basis voor AMD’s claim van 2,37x rack-doorvoer over Vera. Hij is nu leverbaar .
AMD EPYC "Venice" (Zen 6, 256-core): AMD bevestigde op 21 mei 2026 dat Venice in volumeproductie is gegaan op TSMC's geavanceerde 2nm-procedé . De server-grade EPYC Venice-serie wordt in de tweede helft van 2026 gelanceerd, met desktop Zen 6-modellen die later volgen .
NVIDIA Vera: NVIDIA begon medio mei 2026 met de levering van de eerste Vera CPU’s aan toonaangevende AI-labs zoals Anthropic, OpenAI en Oracle Cloud Infrastructure. Een bredere beschikbaarheid voor partners wordt in de tweede helft van het jaar verwacht .
Nu beide chips algemeen beschikbaar worden, zal het debat eindelijk verschuiven van marketingdia's naar onafhankelijke tests in datacenters. Tot die tijd is de meest bruikbare conclusie wellicht niet welke CPU sneller is, maar of jouw infrastructuurevaluatie wel aansluit bij de specifieke workload die je wilt uitvoeren.
In plaats van een directe strijd tussen individuele cores, stelt AMD een gedachte-experiment voor: geef elk platform een rack-vermogensbudget van 100 kW en kijk hoeveel agentic werk het in de echte wereld aankan. In dat scenario tonen de interne modellen van AMD dat zijn EPYC-processors met hoge core-aantallen de NVIDIA Vera aanzienlijk overtreffen. Niet omdat elke core veel sneller is, maar omdat superieure energie-efficiëntie het mogelijk maakt om significant meer cores in hetzelfde vermogensbudget te plaatsen .
Het rack-schaal scorebord: hoe de CPU’s zich verhouden
AMD’s modellering normaliseert alle platforms naar een rack met dual-socket (2P) servers, met een totaal vermogensbudget van 100 kW. Het combineert zes workloads die centraal staan voor agentic AI – SPECrate 2017 integer-prestaties, server-side Java, NGINX webserving, Redis, Memcached en relationele databases – tot een geometrisch gemiddelde doorvoerscore, met Vera als basislijn .
Platform
Cores per CPU
Genormaliseerde doorvoer op rack-niveau (geometrisch gemiddelde)
NVIDIA Vera (88C, Olympus ARM)
88
1,00x (basislijn)
Intel Xeon 6980P (128C, Granite Rapids-AP)
128
1,46x
AMD EPYC 9965 "Turin" (192C, Zen 5)
192
2,37x
AMD EPYC "Venice" (256C, Zen 6)
256
3,30x (projectie)
De uitsplitsing per workload voor de aankomende Venice-chip ten opzichte van Vera is bijzonder agressief, met projecties variërend van een 2,40x winst in integer-prestaties tot een 4,05x voordeel bij relationele databasetransacties (TPROC-C) .
Het methodologiedebat: cores per watt vs. prestaties per core
De onenigheid komt neer op een fundamentele rekenkwestie rond fysica en efficiëntie. AMD’s model schat dat zijn chips een lager genormaliseerd 2P-nodevermogen hebben dan Vera. Wanneer elk rack op 100 kW wordt afgetopt, betekent een lager stroomverbruik per node dat je fysiek meer servers kunt installeren. AMD’s analyse toont dat, terwijl een Vera-rack een genormaliseerd node-aantal van 1,00x heeft, een EPYC 9965-rack 1,86x genormaliseerde cores kan herbergen, en een Venice-rack zelfs 2,08x.
De doorvoer op rack-niveau wordt vervolgens berekend als het product van de prestatie per node en het aantal nodes per rack. Zelfs als Vera op per-core basis iets sneller zou zijn – een punt dat door vroege onafhankelijke benchmarks voor sommige taken wordt ondersteund – dan stelt AMD dat het wiskundig onmogelijk is om het enorme voordeel in core-aantallen te overwinnen dat zijn energiezuinigere ontwerpen mogelijk maken in een rack met vermogensbeperkingen .
AMD doet echter ook uitspraken over de per-core prestaties zelf. In zijn methodologiepaper wordt geschat dat een 64-core Venice CPU een 27% hogere per-core SPECrate-prestatie levert dan Vera’s 88-core processor, en dat zelfs een 96-core Venice-chip een per-core voordeel van 11% weet vast te houden .
De twee lenzen van de CPU-oorlog
Dit is een klassieke 'benchmark-kaderingsoorlog', waarbij elk bedrijf de maatstaf kiest die het beste bij zijn ontwerpfilosofie past .
NVIDIA’s lens: single-socket snelheid. NVIDIA positioneert Vera als "de CPU voor agenten," gebouwd voor massaal gelijktijdige sandbox-omgevingen waar snelle prestaties op één chip voorop staan. NVIDIA claimt in zijn eigen technische blog dat Vera tot 1,5x hogere agentic sandbox-prestaties levert vergeleken met concurrerende x86-platforms, ondersteund door 1,2 TB/s aan geheugenbandbreedte en op maat gemaakte Olympus-cores met NVIDIA Spatial Multithreading .
AMD’s lens: rack-schaal servicedichtheid. AMD herdefinieert de discussie rondom agentic AI-productieomgevingen, waar een GPU het model uitvoert maar de CPU alles eromheen afhandelt – orkestratie, gebruikersauthenticatie, caching-lagen en database-queries. In deze visie vereist het bedienen van 10.000 gelijktijdige AI-agenten een massale multi-threaded doorvoer, die het best wordt bereikt door de core-dichtheid per rack te maximaliseren .
Kritische kanttekeningen bij het 3,3x getal
Hoewel de cijfers van AMD in het oog springen, vereisen ze een gezonde dosis context.
Alle getallen zijn AMD's eigen interne schattingen. De belangrijkste kanttekening is dat met name de Venice-projecties pre-silicon projecties zijn, geen onafhankelijk gemeten resultaten. De analyse zelf is een model, geen harde test .
NVIDIA vertelt een ander verhaal met andere workloads. NVIDIA’s eigen benchmarks, met hun keuze aan sandbox- en compilatieworkloads, tonen vaak dat Vera de huidige high-end EPYC-processors van AMD overtreft op single-socket basis .
Appels met peren vergelijken. AMD’s geometrisch gemiddelde over zes workloads richt zich op CPU-zijdige infrastructuurdiensten. Het negeert de agentic sandbox-compilatie, code-uitvoering en tool-call-workloads die centraal staan in NVIDIA’s Vera-marketing .
Vera's vermogen wordt door AMD geschat. Een cruciale factor voor AMD’s voordeel op rack-niveau is de aanname over Vera's node-vermogen. In AMD's genormaliseerde model heeft Vera het hoogste 2P-nodevermogen, wat het aantal nodes per rack beperkt. Dit is een aanname van AMD, geen onafhankelijk geverifieerde meting van het definitieve silicium .
Beschikbaarheid: wanneer komt het silicium echt?
De productietijdlijnen voegen een extra laag toe aan deze concurrentiestrijd.
AMD EPYC 9965 "Turin" (Zen 5): Deze 192-core processor is het huidige paradepaardje en de basis voor AMD’s claim van 2,37x rack-doorvoer over Vera. Hij is nu leverbaar .
AMD EPYC "Venice" (Zen 6, 256-core): AMD bevestigde op 21 mei 2026 dat Venice in volumeproductie is gegaan op TSMC's geavanceerde 2nm-procedé . De server-grade EPYC Venice-serie wordt in de tweede helft van 2026 gelanceerd, met desktop Zen 6-modellen die later volgen .
NVIDIA Vera: NVIDIA begon medio mei 2026 met de levering van de eerste Vera CPU’s aan toonaangevende AI-labs zoals Anthropic, OpenAI en Oracle Cloud Infrastructure. Een bredere beschikbaarheid voor partners wordt in de tweede helft van het jaar verwacht .
Nu beide chips algemeen beschikbaar worden, zal het debat eindelijk verschuiven van marketingdia's naar onafhankelijke tests in datacenters. Tot die tijd is de meest bruikbare conclusie wellicht niet welke CPU sneller is, maar of jouw infrastructuurevaluatie wel aansluit bij de specifieke workload die je wilt uitvoeren.