De ThinkCentre X Ultra van 1,6 liter gaat tot 128 GB unified memory; de F9A van circa 2 liter bereikt 192 GB. Lenovo is de logischere keuze voor zakelijke inzet en schaalvergroting via maximaal vier nodes.
Research answer

Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: How do Lenovo’s ThinkCentre X Ultra and Acemagic’s F9A mini workstations, unveiled at IFA 2026, use AMD’s Ryzen AI Max+ Pro 495 processor to. Article summary: Lenovo and Acemagic are using AMD’s Ryzen AI Max+ PRO 495 as an unusually memory-rich APU: its CPU, Radeon integrated GPU, and NPU share one high-bandwidth LPDDR5X memory pool. That makes compact systems practical for lo. Topic tags: general, general web. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, watermarks, charts with fake numbers, clic
Bij compacte AI-desktops gaat het steeds minder om alleen een kleine NPU en steeds meer om een praktische vraag: is er genoeg snel geheugen om een bruikbaar AI-model lokaal te laden? De Lenovo ThinkCentre X Ultra en Acemagic F9A gebruiken allebei AMD’s Ryzen AI Max+ PRO 495. Dit platform combineert CPU, Radeon-graphics en NPU rond één gedeelde LPDDR5X-geheugenpool. AMD specificeert maximaal 131 AI-TOPS totaal, waarvan 55 TOPS voor de NPU, en ondersteunt tot 192 GB geheugen. 23
In deze systemen gebruiken de CPU, geïntegreerde Radeon-GPU en NPU dezelfde geheugenpool, in plaats van dat een losse videokaart uitsluitend over een vaste hoeveelheid eigen VRAM beschikt. Daardoor kan een compacte pc voor GPU-gerichte AI-taken veel meer geheugen beschikbaar stellen dan een doorsnee systeem met geïntegreerde graphics.
Dat is vooral relevant wanneer de modelgewichten de beperkende factor zijn bij lokale inference. Geheugencapaciteit zegt overigens niet rechtstreeks hoe snel antwoorden worden gegenereerd. Architectuur, kwantisering, contextvenster, inferenceruntime en koeling onder langdurige belasting bepalen de uiteindelijke prestaties eveneens. Maar een model dat niet in het geheugen past, kun je lokaal simpelweg niet draaien.
Lenovo bouwt de Ryzen AI Max+ PRO 495 in een desktop van 1,6 liter. De hoogste configuratie koppelt de chip aan geïntegreerde Radeon 8065S-graphics en maximaal 128 GB unified LPDDR5X-geheugen. Daarvan kan volgens Lenovo tot 96 GB als grafisch geheugen worden geconfigureerd. 1
De onderliggende processor heeft 16 Zen 5-cores en 32 threads; de Radeon 8065S bevat 40 compute units. 3 Lenovo positioneert de X Ultra nadrukkelijk voor lokale, zakelijke AI-workloads met meerdere agents, niet als een gewone mini-pc voor consumenten.
2
Een onderscheidend kenmerk van de X Ultra is de optie om maximaal vier systemen in een cluster te verbinden. Met 128 GB per machine ontstaat zo maximaal 512 GB aan gezamenlijk unified memory, plus aanzienlijk meer rekenkracht voor gedistribueerde AI-workloads. 3
Dat betekent niet automatisch dat elke toepassing één fysiek gedeelde adresruimte van 512 GB ziet. Of software meerdere machines kan benutten, hangt af van ondersteuning voor gedistribueerde of model-parallelle inference. De winst zit dus in een door Lenovo ondersteunde schaalroute, niet in de garantie dat ieder lokaal model zich gedraagt alsof het in één pc met 512 GB is geïnstalleerd.
De ThinkCentre X Ultra ondersteunt Windows 11 en Linux. Lenovo levert daarnaast het AMD Ryzen AI Developer Center met AI-tools, modellen en workflows. 8 Tot de gemelde aansluitingen behoren twee Thunderbolt 4-poorten, 10GbE-Ethernet, DisplayPort 2.1 en HDMI 2.1.
2 Er zijn configuraties gemeld met maximaal twee M.2 2280 PCIe Gen5-ssd’s van elk maximaal 4 TB.
20
Lenovo noemt beschikbaarheid vanaf november 2026, met een verwachte Europese vanafprijs van € 3.100. In de Verenigde Staten wordt een vanafprijs van $ 3.699 gemeld. 1
3
Acemagic kiest met dezelfde Ryzen AI Max+ PRO 495 voor een andere benadering: zo veel mogelijk geheugen in één mini-workstation. De F9A ondersteunt maximaal 192 GB LPDDR5X-8533 unified memory, waarvan tot 160 GB aan grafische workloads kan worden toegewezen. 15
42
Net als Lenovo’s topversie beschikt dit systeem over een Zen 5-processor met 16 cores en 32 threads en Radeon 8065S-graphics. De NPU is gespecificeerd op maximaal 55 TOPS en AMD noemt maximaal 131 AI-TOPS voor het volledige platform. 15
23
Acemagic stelt dat de geheugencapaciteit lokale inference mogelijk maakt voor Q4-modellen met 120 miljard parameters en mixture-of-experts-modellen met 300 miljard parameters. Dat zijn claims van de fabrikant over wat kan passen en mogelijk inzetbaar is, geen algemene garantie voor prestaties. Modelarchitectuur en softwareconfiguratie blijven doorslaggevend. 40
De F9A meet 158,5 × 158,5 × 81,5 mm, goed voor ongeveer twee liter inhoud. 11 De gemelde I/O bestaat uit twee USB4-poorten, twee 2,5GbE-Ethernetpoorten, Wi‑Fi 7, Bluetooth 5.4, HDMI 2.1, DisplayPort 2.1 en OCuLink via PCIe 4.0 x4 voor externe uitbreiding.
41
De informatie over opslag is niet overal gelijk: sommige publicaties noemen twee M.2 PCIe 4.0 NVMe-slots, andere slechts één M.2 2280 PCIe 4.0 x4-slot. Wie de F9A overweegt, doet er daarom goed aan de definitieve regionale configuratie rechtstreeks bij Acemagic te controleren. 43
44
Ten tijde van de IFA-presentatie had Acemagic voor de F9A met PRO 495 en 192 GB nog geen definitieve winkelprijs of releasedatum gepubliceerd. Prijzen die bij eerdere uitvoeringen met Ryzen AI Max+ 395 staan, zijn niet zonder meer van toepassing op deze nieuwere specificatie. 11
47
| Prioriteit | Beste keuze | Waarom |
|---|---|---|
| Zakelijke uitrol en schaalbare AI | ThinkCentre X Ultra | Positionering voor Windows/Linux, ontwikkelaarstools, 10GbE en een aangekondigd clusterpad met vier nodes. |
| Grootste lokale model in één compacte pc | Acemagic F9A | Tot 192 GB unified memory, tegenover maximaal 128 GB bij Lenovo. |
| Externe uitbreiding | Acemagic F9A | OCuLink via PCIe 4.0 x4 staat expliciet in de gepubliceerde connectiviteit. |
| Kleinste behuizing | ThinkCentre X Ultra | 1,6 liter tegenover circa 2 liter voor de F9A. |
De keuze draait dus minder om de gedeelde processor dan om het ontwerp eromheen. Lenovo biedt de duidelijkst uitgewerkte zakelijke route om workloads over meerdere compacte systemen te verdelen. Acemagic zet in op één systeem met de grootste beschikbare geheugenpool; dat is vaak de eenvoudigere aanpak wanneer een model volledig op één machine moet passen.
Deze introducties laten zien dat de markt voor lokale AI-pc’s verder gaat dan bescheiden NPU-scores. Voor werk met LLM’s kunnen modelgrootte, geheugenbandbreedte, netwerk, externe uitbreiding en compatibiliteit met de gekozen runtime minstens zo belangrijk zijn als het aantal TOPS op de doos.
NVIDIA’s RTX Spark-systemen vormen de opkomende alternatieve richting. NVIDIA heeft aangegeven dat RTX Spark-pc’s met Windows, gebaseerd op een Grace-CPU en Blackwell RTX-GPU, in oktober 2026 verschijnen bij meer dan zes OEM-partners. Voor het platform worden maximaal 128 GB unified memory en maximaal één petaflop aan AI-rekenkracht genoemd. 24 ASUS heeft de compacte ProArt GR1X mini-pc met RTX Spark aangekondigd. Acer heeft eveneens een compacte RTX Spark-desktop getoond, maar zegt dat de beschikbaarheid later wordt bekendgemaakt.
34
39
De AMD-systemen en de aankomende RTX Spark-machines beantwoorden dezelfde vraag: hoe zet je genoeg rekenkracht én geheugen op een bureau om serieuze AI-workloads lokaal uit te voeren? Voor kopers komt het praktische verschil neer op de modelgroottes die moeten passen, de inferentiesoftware die zij gebruiken, eventuele behoefte aan CUDA-specifieke tooling en de keuze tussen één systeem met veel geheugen of meerdere nodes in een netwerk.
Studio Global AI
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
De ThinkCentre X Ultra van 1,6 liter gaat tot 128 GB unified memory; de F9A van circa 2 liter bereikt 192 GB.
De ThinkCentre X Ultra van 1,6 liter gaat tot 128 GB unified memory; de F9A van circa 2 liter bereikt 192 GB. Lenovo is de logischere keuze voor zakelijke inzet en schaalvergroting via maximaal vier nodes.
Lenovo verwacht levering vanaf november 2026, vanaf 3.699 dollar in de VS en 3.100 euro in Europa.