AMD heeft in het tweede kwartaal van 2026 zijn grootste recente stap vooruit tegenover Intel gezet. Volgens schattingen van Mercury Research was AMD goed voor 30,7% van de standaard x86-CPU-zendingen voor pc's en servers. Dat is 6,5 procentpunt meer dan een jaar eerder. Intel bleef steken op 69,3% — voor het eerst sinds 1995 onder de grens van 70%.
2
8
Dat betekent niet dat AMD Intel heeft ingehaald. Intel bleef met ruime voorsprong de grootste leverancier gemeten naar aantallen verscheepte processors. De cijfers laten wel zien dat AMD's opmars niet langer tot één productcategorie beperkt blijft: het bedrijf won terrein op desktops, laptops én in datacenters.
De x86-markt in Q2 2026
| Segment |
AMD |
Intel |
| Totale x86-markt: pc's en servers |
30,7% |
69,3% |
| x86-clientmarkt: desktop en laptop |
30,3% |
69,7% |
| Desktop-x86 |
34,9% |
65,1% |
| Mobiele x86-processors |
28,9% |
71,1% |
| Servers, gerapporteerde vergelijking |
34,5% |
65,5% |
Het gaat hier om aandelen van het aantal verscheepte processors, niet om het aandeel Intel- of AMD-computers dat momenteel in gebruik is. De standaardberekening voor de totale x86-markt laat semicustom-, embedded- en IoT-producten buiten beschouwing. Als die categorieën wel worden meegeteld, komt AMD uit op 34,1% en Intel op 65,9%.
2
5
7
AMD voor het eerst boven 30% bij pc-processors
De belangrijkste mijlpaal voor consumenten is de gecombineerde desktop- en laptopmarkt. AMD bereikte daarin 30,3% van de x86-client-CPU-zendingen, tegenover 69,7% voor Intel. Volgens de schatting van Mercury Research is dit de eerste keer dat AMD in deze categorie boven 30% uitkomt.
2
4
De winst kwam uit beide segmenten, maar laptops leverden de grootste bijdrage. AMD had 28,9% van de mobiele x86-zendingen, een stijging van 8,4 procentpunt op jaarbasis. Intel behield 71,1%. Ook ten opzichte van het voorgaande kwartaal verbeterden de mobiele cijfers voor AMD.
2
Op desktops lag AMD's aandeel nog hoger: 34,9%, tegenover 65,1% voor Intel. Die stijging moet echter in de juiste context worden geplaatst. De totale markt voor desktop-CPU's kromp in het kwartaal met meer dan 20% op jaarbasis, mede door hogere pc-prijzen en beperkte beschikbaarheid van GPU's.
5
21
Een groter marktaandeel betekent in zo'n krimpende markt dus niet automatisch dat AMD in absolute aantallen meer desktopprocessors heeft verscheept. Beide fabrikanten verkochten in een kleinere markt minder chips; AMD zag zijn volumes alleen minder sterk dalen dan die van Intel.
Serveraandeel AMD groeit, maar de vergelijking vraagt om nuance
In de servermarkt kwam AMD volgens de gerapporteerde cijfers uit op 34,5%, tegenover 65,5% voor Intel. Een jaar eerder lag AMD nog op 27,3%. Tegelijkertijd groeide het totale aantal verscheepte server-CPU's met bijna 20% op jaarbasis.
18
29
De verdeling van de servermarkt is echter niet volledig één-op-één vergelijkbaar. De cijfers van Intel bevatten binnen de Data Center Group ook embedded processors voor netwerk- en opslagtoepassingen. Vergelijkbare producten zijn in de gerapporteerde AMD-cijfers niet opgenomen. Wanneer Mercury Research de vergelijking beperkt tot Intel Xeon SP en AMD EPYC, zou AMD volgens de aangepaste berekening op 46,4% uitkomen, tegenover 53,6% voor Intel.
2
32
AMD bleef daarmee volgens de gerapporteerde aantallen achter op Intel, maar de aangepaste vergelijking wijst op een veel spannender strijd in de kern van de server-CPU-markt. Het verschil helpt ook verklaren waarom omzetcijfers en aandelen op basis van aantallen soms een uiteenlopend beeld geven.
Intel had ondertussen zelf een sterk kwartaal in datacenters. De omzet van de Data Center Group steeg volgens de gerapporteerde cijfers met 59% op jaarbasis. Intel groeide dus in datacenters, zelfs terwijl AMD sneller terrein won in het aantal verscheepte serverprocessors.
23 Het bedrijf zei bovendien extra productiecapaciteit en een hogere fabrieksoutput prioriteit te geven om aan de vraag te voldoen.
2
Een krimpende voorsprong, geen machtswisseling
AMD verkleinde zijn achterstand in alle belangrijke x86-segmenten die door de cijfers worden gedekt. De betekenis zit daarom niet in één kwartaalpercentage, maar in de combinatie van meerdere mijlpalen: AMD passeerde 30% in client-CPU's, kwam in de aangepaste serververgelijking dicht bij Intel en bereikte 30,7% van de standaard pc- en servermarkt.
2
4
32
Toch bleef Intel in aantallen duidelijk dominant. De resultaten van Q2 2026 zijn vooral bewijs dat Intels voorsprong kleiner wordt — niet dat AMD de markt al heeft overgenomen.
Arm groeit naast het x86-duel
AMD en Intel strijden bovendien niet alleen met elkaar. Arm-gebaseerde processors bereikten in het tweede kwartaal een recordaandeel van 15,3% in pc-client-CPU's, volgens schattingen van Mercury Research. Apple, Qualcomm, Nvidia en grote cloudbedrijven dragen bij aan de groei van Arm in pc's en servers.
12
31
Een afzonderlijk rapport noemt voor Arm in servers een aandeel van 13,6%. Dat cijfer is in de beschikbare berichtgeving minder consistent onderbouwd dan het percentage van 15,3% voor pc's.
29 De bredere trend is desondanks duidelijk: AMD snoept binnen x86 marktaandeel af van Intel, terwijl Arm-gebaseerde ontwerpen tegelijk ruimte winnen rondom beide bedrijven.