Huawei di tempat pertama, tetapi perlumbaan jam pintar global semakin sengit
Penghantaran peranti pergelangan tangan global meningkat hanya 2.2% tahun ke tahun kepada 47.05 juta unit. Huawei menguasai 20.2% pasaran melalui barisan produk merentas harga dan fokus terhadap ketahanan bateri.
Diterbitkan olehDisunting dengan DeepSeek-V4-ProImej dijana dengan GPT Image 1.5
Penghantaran peranti pergelangan tangan global meningkat hanya 2.2% tahun ke tahun kepada 47.05 juta unit.
Huawei menguasai 20.2% pasaran melalui barisan produk merentas harga dan fokus terhadap ketahanan bateri.
Pasaran kini memasuki fasa persaingan berasaskan pelanggan sedia ada. Syarikat yang menguasai kegunaan khusus—seperti Garmin dalam sukan profesional—lebih berpeluang menang berbanding jenama yang sekadar menambah spes...
What were the key findings from the Q1 2026 global wrist-worn device market report, including Huawei's market position and strategy, the perThe contrasting design philosophies between endurance and raw performance are reshaping the smartwatch market.
AI Prompt
Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: What were the key findings from the Q1 2026 global wrist-worn device market report, including Huawei's market position and strategy, the per. Article summary: Here are the key findings from the Q1 2026 global wrist-worn device market, based on the IDC report published June 11, 2026, and supporting analysis from TechInsights and other sources.. Topic tags: general, general web, user generated, government. Reference image context from search candidates: Reference image 1: visual subject "# SAG: Global Wrist Wearable Volumes to Decline 2% YoY in 2026, Huawei to Lead Volume, Apple to Lead Value. Basic band and watch, another subset of wrist wearable grew 7% YoY in 20" source context "SAG: Global Wrist Wearable Volumes to Decline 2% YoY in 2026 ..." Reference image 2: visual subject "#### Huawei and Apple continue to rule
openai.com
Pasaran peranti yang dipakai di pergelangan tangan semakin matang. Menurut Worldwide Quarterly Wearable Device Tracker terbaharu daripada International Data Corporation (IDC), sebanyak 47.05 juta unit peranti pergelangan tangan dihantar di seluruh dunia pada suku pertama 2026, meningkat sederhana sebanyak 2.2% berbanding tempoh sama tahun lalu .
Angka itu kelihatan positif, tetapi kadar pertumbuhan yang kecil menunjukkan perubahan besar di sebalik tabir. Pengguna baharu tidak lagi memasuki pasaran pada kadar yang sama seperti dahulu. Sebaliknya, pengeluar kini perlu bersaing untuk mendapatkan pelanggan yang lebih bernilai, setia dan sanggup membayar bagi ciri tertentu. Data yang diterbitkan pada 11 Jun 2026 mengesahkan bahawa era pertumbuhan mudah berasaskan jumlah penghantaran semakin berakhir .
Studio Global AI
Continue your research
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
What is the short answer to "Huawei di tempat pertama, tetapi perlumbaan jam pintar global semakin sengit"?
Penghantaran peranti pergelangan tangan global meningkat hanya 2.2% tahun ke tahun kepada 47.05 juta unit.
What are the key points to validate first?
Penghantaran peranti pergelangan tangan global meningkat hanya 2.2% tahun ke tahun kepada 47.05 juta unit. Huawei menguasai 20.2% pasaran melalui barisan produk merentas harga dan fokus terhadap ketahanan bateri.
What should I do next in practice?
Pasaran kini memasuki fasa persaingan berasaskan pelanggan sedia ada. Syarikat yang menguasai kegunaan khusus—seperti Garmin dalam sukan profesional—lebih berpeluang menang berbanding jenama yang sekadar menambah spes...
Huawei di tempat pertama, tetapi perlumbaan jam pintar global semakin sengit
Penghantaran peranti pergelangan tangan global meningkat hanya 2.2% tahun ke tahun kepada 47.05 juta unit. Huawei menguasai 20.2% pasaran melalui barisan produk merentas harga dan fokus terhadap ketahanan bateri.
Diterbitkan olehDisunting dengan DeepSeek-V4-ProImej dijana dengan GPT Image 1.5
Penghantaran peranti pergelangan tangan global meningkat hanya 2.2% tahun ke tahun kepada 47.05 juta unit.
Huawei menguasai 20.2% pasaran melalui barisan produk merentas harga dan fokus terhadap ketahanan bateri.
Pasaran kini memasuki fasa persaingan berasaskan pelanggan sedia ada. Syarikat yang menguasai kegunaan khusus—seperti Garmin dalam sukan profesional—lebih berpeluang menang berbanding jenama yang sekadar menambah spes...
What were the key findings from the Q1 2026 global wrist-worn device market report, including Huawei's market position and strategy, the perThe contrasting design philosophies between endurance and raw performance are reshaping the smartwatch market.
AI Prompt
Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: What were the key findings from the Q1 2026 global wrist-worn device market report, including Huawei's market position and strategy, the per. Article summary: Here are the key findings from the Q1 2026 global wrist-worn device market, based on the IDC report published June 11, 2026, and supporting analysis from TechInsights and other sources.. Topic tags: general, general web, user generated, government. Reference image context from search candidates: Reference image 1: visual subject "# SAG: Global Wrist Wearable Volumes to Decline 2% YoY in 2026, Huawei to Lead Volume, Apple to Lead Value. Basic band and watch, another subset of wrist wearable grew 7% YoY in 20" source context "SAG: Global Wrist Wearable Volumes to Decline 2% YoY in 2026 ..." Reference image 2: visual subject "#### Huawei and Apple continue to rule
openai.com
Pasaran peranti yang dipakai di pergelangan tangan semakin matang. Menurut Worldwide Quarterly Wearable Device Tracker terbaharu daripada International Data Corporation (IDC), sebanyak 47.05 juta unit peranti pergelangan tangan dihantar di seluruh dunia pada suku pertama 2026, meningkat sederhana sebanyak 2.2% berbanding tempoh sama tahun lalu .
Angka itu kelihatan positif, tetapi kadar pertumbuhan yang kecil menunjukkan perubahan besar di sebalik tabir. Pengguna baharu tidak lagi memasuki pasaran pada kadar yang sama seperti dahulu. Sebaliknya, pengeluar kini perlu bersaing untuk mendapatkan pelanggan yang lebih bernilai, setia dan sanggup membayar bagi ciri tertentu. Data yang diterbitkan pada 11 Jun 2026 mengesahkan bahawa era pertumbuhan mudah berasaskan jumlah penghantaran semakin berakhir .
Studio Global AI
Continue your research
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
What is the short answer to "Huawei di tempat pertama, tetapi perlumbaan jam pintar global semakin sengit"?
Penghantaran peranti pergelangan tangan global meningkat hanya 2.2% tahun ke tahun kepada 47.05 juta unit.
What are the key points to validate first?
Penghantaran peranti pergelangan tangan global meningkat hanya 2.2% tahun ke tahun kepada 47.05 juta unit. Huawei menguasai 20.2% pasaran melalui barisan produk merentas harga dan fokus terhadap ketahanan bateri.
What should I do next in practice?
Pasaran kini memasuki fasa persaingan berasaskan pelanggan sedia ada. Syarikat yang menguasai kegunaan khusus—seperti Garmin dalam sukan profesional—lebih berpeluang menang berbanding jenama yang sekadar menambah spes...
Jam pintar terus naik, gelang kecergasan semakin terhimpit
Prestasi keseluruhan pasaran menyembunyikan perbezaan ketara antara dua kategori utama. Penghantaran jam pintar mencecah 37.03 juta unit, meningkat 4.8% tahun ke tahun . Sebaliknya, gelang kecergasan asas hanya mencatatkan 10.02 juta unit, merosot 6.1%.
IDC mengaitkan kelemahan gelang asas dengan permintaan yang telah ditarik ke suku-suku sebelumnya, peningkatan kos penyimpanan komponen serta persaingan daripada jam pintar bawah AS$100 yang menawarkan lebih banyak fungsi pada harga hampir sama .
Struktur harga pasaran kini kelihatan seperti bentuk dumbel: permintaan kekal kukuh di dua hujung. Peranti permulaan bawah AS$100 masih dibeli kerana memenuhi keperluan asas, manakala model premium melebihi AS$300 semakin mendapat bahagian pasaran melalui pemantauan kesihatan lanjutan dan ciri kecerdasan buatan pada peranti .
Segmen pertengahan pula semakin tersepit. Produk dalam julat ini berdepan tekanan daripada jam pintar murah yang semakin lengkap serta model premium yang menawarkan ciri kesihatan dan AI lebih canggih.
Kedudukan pengeluar: keputusan yang berbeza-beza
Papan pendahulu bagi suku pertama 2026 memperlihatkan gabungan strategi yang berbeza serta beberapa kemerosotan yang mungkin bersifat sementara :
Huawei: 9.50 juta unit, 20.2% bahagian pasaran, turun 4.6% tahun ke tahun. Syarikat teknologi China itu mengekalkan kedudukan nombor satu global, walaupun penghantarannya sedikit lebih rendah berbanding suku pertama 2025 yang kukuh. Kekuatan Huawei datang daripada portfolio produk yang pelbagai serta kedudukannya yang kukuh di China.
Apple: 8.00 juta unit, 17.0% bahagian pasaran, naik 13.2%. Apple mencatatkan pemulihan besar, didorong tumpuan terhadap harga promosi dan program tukar beli dalam pasaran penting China . Kedudukan premiumnya juga membantu Apple menyerap peningkatan kos komponen dengan lebih baik .
Xiaomi: 8.00 juta unit, 16.9% bahagian pasaran, turun 6.9%. Skala Xiaomi yang banyak dibina melalui gelang mampu milik bertukar menjadi kelemahan apabila segmen tersebut menguncup. Prestasi jam pintarnya lebih baik, tetapi belum cukup untuk mengimbangi kemerosotan produk yang selama ini menjadi pemacu jumlah penghantarannya .
Samsung: 2.70 juta unit, kira-kira 5.7% bahagian pasaran, turun 20.7%. Penurunan besar Samsung sebahagian besarnya berkait dengan masa pelancaran. Siri Galaxy Watch8, yang penting dalam strategi tahunan syarikat, tidak dilancarkan dalam suku pertama, menyebabkan Samsung tidak mempunyai model mercu baharu untuk merangsang jualan .
Garmin: 2.40 juta unit, kira-kira 5.1% bahagian pasaran, naik 12.7%. Pertumbuhan Garmin menonjol berbanding trend pasaran keseluruhan. Fokus mendalamnya terhadap sukan profesional dan peminat aktiviti luar terus membina segmen khusus yang sukar ditiru, sekali gus menunjukkan nilai kepakaran menegak .
Mengapa Huawei kekal di tempat teratas?
Kepimpinan Huawei bukan bergantung pada satu model sensasi. Syarikat itu membina tangga produk lengkap untuk merangkumi keperluan pengguna daripada peringkat asas hingga premium .
WATCH GT Runner 2 menandakan kembalinya Huawei ke segmen jam larian profesional selepas berehat selama lima tahun, dengan sasaran atlet dan pelari serius .
Ultimate 2 Golf Edition menyasarkan pengguna berkemampuan yang mempunyai minat khusus dalam sukan golf .
Siri Band 11 mengisi ruang harga permulaan untuk pembeli yang baru mahu menggunakan peranti boleh pakai .
Fit 5 dan Fit 5 Pro mengukuhkan segmen pertengahan, manakala Watch Ultimate Design melengkapkan kategori premium. Produk seperti WatchBuds 2 pula menguji kegunaan yang lebih khusus .
Strategi teras Huawei ialah pendekatan jam pintar dahulu, bukan bergantung pada gelang asas. Kira-kira 53% daripada penghantaran peranti pergelangan tangan Huawei terdiri daripada jam pintar sebenar. Ini menjadikannya satu-satunya pengeluar dalam kelompok lima teratas yang mempunyai majoriti penghantaran daripada peranti pintar lanjutan, bukannya gelang asas .
Momentum di China, bersama pengembangan yang semakin meningkat di pasaran luar negara, membantu Huawei mengekalkan kedudukannya di hadapan .
Analisis pembukaan komponen oleh TechInsights memberikan gambaran tentang dua falsafah kejuruteraan yang berbeza dalam pasaran ini . Analisis terhadap jam pintar Xiaomi, Samsung dan Huawei mendapati bahawa subsistem paparan merupakan pemacu kos terbesar dalam senarai bahan atau bill of materials (BOM) bagi semua model, merangkumi antara 22.6% hingga 32.3% daripada jumlah kos .
Perbezaan utama muncul pada strategi pemproses dan reka bentuk:
Huawei mengutamakan kecekapan dan jangka hayat bateri. Dengan menggunakan cip yang direka untuk penggunaan kuasa rendah serta perisian yang dioptimumkan, model seperti Watch GT 4 boleh bertahan sekitar 7 hingga 14 hari. Ketahanan bateri jelas dijadikan manfaat utama kepada pengguna.
Samsung mengutamakan perkakasan berprestasi tinggi dan sensor kesihatan lanjutan yang disepadukan rapat dengan ekosistem Galaxy. Galaxy Watch8 LTE menggunakan pemproses Exynos W1000 3nm milik Samsung, yang sahaja menyumbang hampir 22% daripada kos peranti. Cip itu menyokong pengalaman aplikasi yang lebih kaya, pemprosesan sensor lebih pantas dan metrik kesihatan yang lebih kompleks . Pertukarannya ialah bahagian kos BOM yang lebih besar untuk paparan dan kuasa pemprosesan, selain jangka hayat bateri yang lebih pendek .
Ini bukan soal satu pendekatan semestinya lebih baik daripada yang lain. Huawei membuat pertaruhan bahawa pengguna paling menghargai peranti yang jarang perlu dicas, manakala Samsung menekankan kemampuan sensor, prestasi dan pengalaman ekosistem yang lancar.
China menjadi enjin pertumbuhan utama
China merupakan pemacu pertumbuhan utama pasaran peranti pergelangan tangan global pada suku pertama 2026. Pasaran domestiknya mencatatkan 18.14 juta unit, meningkat 3.5% tahun ke tahun . Pecahan kategori menunjukkan dari mana datangnya momentum tersebut:
Jam pintar dewasa mencatatkan 8.88 juta unit, naik 15.3%.
Jam pintar kanak-kanak berkembang lebih pantas, meningkat 22.4% kepada 4.42 juta unit.
Gelang asas merosot 22.2% kepada 4.83 juta unit, seiring dengan trend global .
Dasar subsidi nasional turut menjadi pemboleh ubah penting dalam pasaran China. Promosi, jualan besar-besaran dan insentif kerajaan boleh memberi kesan besar terhadap masa pembelian pengguna serta kejayaan sesebuah pengeluar. Kebergantungan terhadap faktor dasar ini dijangka kekal penting sepanjang 2026 .
Sumber yang tersedia tidak memecahkan data khusus untuk Amerika Syarikat bagi suku ini. IDC bagaimanapun menyebut pemulihan kecil di benua Amerika, termasuk Amerika Latin, sementara permintaan di kebanyakan rantau lain kekal sederhana .
Pasaran memasuki fasa “pemurnian stok”
Prospek IDC terhadap industri ini jelas tetapi berhati-hati: pasaran peranti boleh pakai telah memasuki fasa persaingan “pemurnian stok”. Maksudnya, pertumbuhan tidak lagi bergantung terutamanya kepada pembeli kali pertama. Pengeluar perlu meningkatkan nilai pelanggan sedia ada melalui ciri yang lebih baik, keterikatan kepada ekosistem dan perkhidmatan kesihatan baharu.
Jumlah penghantaran peranti boleh pakai global dijangka hanya berkembang 2.2% sepanjang 2026. Kekangan bekalan berkaitan memori terus memberi tekanan kepada rantaian bekalan dan menaikkan harga jualan purata . Pertumbuhan dijangka meningkat sedikit kepada 2.8% pada 2027 apabila keadaan bekalan bertambah baik .
Dalam pasaran yang semakin tepu, pemenang bukan semestinya syarikat yang menghantar unit paling banyak. IDC melihat persaingan semakin terbahagi kepada dua kelompok :
Pemenang ialah syarikat yang menguasai kegunaan tertentu—Garmin dalam sukan profesional, Huawei dalam ketahanan bateri dan Apple dalam keterikatan ekosistem premium.
Yang tercicir ialah syarikat yang gagal membezakan produk dan masih bergantung pada senarai spesifikasi umum tanpa nilai yang jelas.
Seperti yang dirumuskan IDC, era menambah spesifikasi semata-mata untuk mengejar jumlah jualan sudah berlalu. Fasa seterusnya akan ditentukan oleh algoritma kesihatan, kekuatan ekosistem dan pengkhususan mengikut kegunaan—daripada sukan profesional hingga pengurusan penyakit kronik .
accio.com
Huawei Watch Fit 3 trends: What's driving 2025 demand?
Jam pintar terus naik, gelang kecergasan semakin terhimpit
Prestasi keseluruhan pasaran menyembunyikan perbezaan ketara antara dua kategori utama. Penghantaran jam pintar mencecah 37.03 juta unit, meningkat 4.8% tahun ke tahun . Sebaliknya, gelang kecergasan asas hanya mencatatkan 10.02 juta unit, merosot 6.1%.
IDC mengaitkan kelemahan gelang asas dengan permintaan yang telah ditarik ke suku-suku sebelumnya, peningkatan kos penyimpanan komponen serta persaingan daripada jam pintar bawah AS$100 yang menawarkan lebih banyak fungsi pada harga hampir sama .
Struktur harga pasaran kini kelihatan seperti bentuk dumbel: permintaan kekal kukuh di dua hujung. Peranti permulaan bawah AS$100 masih dibeli kerana memenuhi keperluan asas, manakala model premium melebihi AS$300 semakin mendapat bahagian pasaran melalui pemantauan kesihatan lanjutan dan ciri kecerdasan buatan pada peranti .
Segmen pertengahan pula semakin tersepit. Produk dalam julat ini berdepan tekanan daripada jam pintar murah yang semakin lengkap serta model premium yang menawarkan ciri kesihatan dan AI lebih canggih.
Kedudukan pengeluar: keputusan yang berbeza-beza
Papan pendahulu bagi suku pertama 2026 memperlihatkan gabungan strategi yang berbeza serta beberapa kemerosotan yang mungkin bersifat sementara :
Huawei: 9.50 juta unit, 20.2% bahagian pasaran, turun 4.6% tahun ke tahun. Syarikat teknologi China itu mengekalkan kedudukan nombor satu global, walaupun penghantarannya sedikit lebih rendah berbanding suku pertama 2025 yang kukuh. Kekuatan Huawei datang daripada portfolio produk yang pelbagai serta kedudukannya yang kukuh di China.
Apple: 8.00 juta unit, 17.0% bahagian pasaran, naik 13.2%. Apple mencatatkan pemulihan besar, didorong tumpuan terhadap harga promosi dan program tukar beli dalam pasaran penting China . Kedudukan premiumnya juga membantu Apple menyerap peningkatan kos komponen dengan lebih baik .
Xiaomi: 8.00 juta unit, 16.9% bahagian pasaran, turun 6.9%. Skala Xiaomi yang banyak dibina melalui gelang mampu milik bertukar menjadi kelemahan apabila segmen tersebut menguncup. Prestasi jam pintarnya lebih baik, tetapi belum cukup untuk mengimbangi kemerosotan produk yang selama ini menjadi pemacu jumlah penghantarannya .
Samsung: 2.70 juta unit, kira-kira 5.7% bahagian pasaran, turun 20.7%. Penurunan besar Samsung sebahagian besarnya berkait dengan masa pelancaran. Siri Galaxy Watch8, yang penting dalam strategi tahunan syarikat, tidak dilancarkan dalam suku pertama, menyebabkan Samsung tidak mempunyai model mercu baharu untuk merangsang jualan .
Garmin: 2.40 juta unit, kira-kira 5.1% bahagian pasaran, naik 12.7%. Pertumbuhan Garmin menonjol berbanding trend pasaran keseluruhan. Fokus mendalamnya terhadap sukan profesional dan peminat aktiviti luar terus membina segmen khusus yang sukar ditiru, sekali gus menunjukkan nilai kepakaran menegak .
Mengapa Huawei kekal di tempat teratas?
Kepimpinan Huawei bukan bergantung pada satu model sensasi. Syarikat itu membina tangga produk lengkap untuk merangkumi keperluan pengguna daripada peringkat asas hingga premium .
WATCH GT Runner 2 menandakan kembalinya Huawei ke segmen jam larian profesional selepas berehat selama lima tahun, dengan sasaran atlet dan pelari serius .
Ultimate 2 Golf Edition menyasarkan pengguna berkemampuan yang mempunyai minat khusus dalam sukan golf .
Siri Band 11 mengisi ruang harga permulaan untuk pembeli yang baru mahu menggunakan peranti boleh pakai .
Fit 5 dan Fit 5 Pro mengukuhkan segmen pertengahan, manakala Watch Ultimate Design melengkapkan kategori premium. Produk seperti WatchBuds 2 pula menguji kegunaan yang lebih khusus .
Strategi teras Huawei ialah pendekatan jam pintar dahulu, bukan bergantung pada gelang asas. Kira-kira 53% daripada penghantaran peranti pergelangan tangan Huawei terdiri daripada jam pintar sebenar. Ini menjadikannya satu-satunya pengeluar dalam kelompok lima teratas yang mempunyai majoriti penghantaran daripada peranti pintar lanjutan, bukannya gelang asas .
Momentum di China, bersama pengembangan yang semakin meningkat di pasaran luar negara, membantu Huawei mengekalkan kedudukannya di hadapan .
Analisis pembukaan komponen oleh TechInsights memberikan gambaran tentang dua falsafah kejuruteraan yang berbeza dalam pasaran ini . Analisis terhadap jam pintar Xiaomi, Samsung dan Huawei mendapati bahawa subsistem paparan merupakan pemacu kos terbesar dalam senarai bahan atau bill of materials (BOM) bagi semua model, merangkumi antara 22.6% hingga 32.3% daripada jumlah kos .
Perbezaan utama muncul pada strategi pemproses dan reka bentuk:
Huawei mengutamakan kecekapan dan jangka hayat bateri. Dengan menggunakan cip yang direka untuk penggunaan kuasa rendah serta perisian yang dioptimumkan, model seperti Watch GT 4 boleh bertahan sekitar 7 hingga 14 hari. Ketahanan bateri jelas dijadikan manfaat utama kepada pengguna.
Samsung mengutamakan perkakasan berprestasi tinggi dan sensor kesihatan lanjutan yang disepadukan rapat dengan ekosistem Galaxy. Galaxy Watch8 LTE menggunakan pemproses Exynos W1000 3nm milik Samsung, yang sahaja menyumbang hampir 22% daripada kos peranti. Cip itu menyokong pengalaman aplikasi yang lebih kaya, pemprosesan sensor lebih pantas dan metrik kesihatan yang lebih kompleks . Pertukarannya ialah bahagian kos BOM yang lebih besar untuk paparan dan kuasa pemprosesan, selain jangka hayat bateri yang lebih pendek .
Ini bukan soal satu pendekatan semestinya lebih baik daripada yang lain. Huawei membuat pertaruhan bahawa pengguna paling menghargai peranti yang jarang perlu dicas, manakala Samsung menekankan kemampuan sensor, prestasi dan pengalaman ekosistem yang lancar.
China menjadi enjin pertumbuhan utama
China merupakan pemacu pertumbuhan utama pasaran peranti pergelangan tangan global pada suku pertama 2026. Pasaran domestiknya mencatatkan 18.14 juta unit, meningkat 3.5% tahun ke tahun . Pecahan kategori menunjukkan dari mana datangnya momentum tersebut:
Jam pintar dewasa mencatatkan 8.88 juta unit, naik 15.3%.
Jam pintar kanak-kanak berkembang lebih pantas, meningkat 22.4% kepada 4.42 juta unit.
Gelang asas merosot 22.2% kepada 4.83 juta unit, seiring dengan trend global .
Dasar subsidi nasional turut menjadi pemboleh ubah penting dalam pasaran China. Promosi, jualan besar-besaran dan insentif kerajaan boleh memberi kesan besar terhadap masa pembelian pengguna serta kejayaan sesebuah pengeluar. Kebergantungan terhadap faktor dasar ini dijangka kekal penting sepanjang 2026 .
Sumber yang tersedia tidak memecahkan data khusus untuk Amerika Syarikat bagi suku ini. IDC bagaimanapun menyebut pemulihan kecil di benua Amerika, termasuk Amerika Latin, sementara permintaan di kebanyakan rantau lain kekal sederhana .
Pasaran memasuki fasa “pemurnian stok”
Prospek IDC terhadap industri ini jelas tetapi berhati-hati: pasaran peranti boleh pakai telah memasuki fasa persaingan “pemurnian stok”. Maksudnya, pertumbuhan tidak lagi bergantung terutamanya kepada pembeli kali pertama. Pengeluar perlu meningkatkan nilai pelanggan sedia ada melalui ciri yang lebih baik, keterikatan kepada ekosistem dan perkhidmatan kesihatan baharu.
Jumlah penghantaran peranti boleh pakai global dijangka hanya berkembang 2.2% sepanjang 2026. Kekangan bekalan berkaitan memori terus memberi tekanan kepada rantaian bekalan dan menaikkan harga jualan purata . Pertumbuhan dijangka meningkat sedikit kepada 2.8% pada 2027 apabila keadaan bekalan bertambah baik .
Dalam pasaran yang semakin tepu, pemenang bukan semestinya syarikat yang menghantar unit paling banyak. IDC melihat persaingan semakin terbahagi kepada dua kelompok :
Pemenang ialah syarikat yang menguasai kegunaan tertentu—Garmin dalam sukan profesional, Huawei dalam ketahanan bateri dan Apple dalam keterikatan ekosistem premium.
Yang tercicir ialah syarikat yang gagal membezakan produk dan masih bergantung pada senarai spesifikasi umum tanpa nilai yang jelas.
Seperti yang dirumuskan IDC, era menambah spesifikasi semata-mata untuk mengejar jumlah jualan sudah berlalu. Fasa seterusnya akan ditentukan oleh algoritma kesihatan, kekuatan ekosistem dan pengkhususan mengikut kegunaan—daripada sukan profesional hingga pengurusan penyakit kronik .
accio.com
Huawei Watch Fit 3 trends: What's driving 2025 demand?