Kedua-dua syarikat mendapat manfaat daripada permintaan domestik yang melonjak untuk cip AI yang bebas daripada sekatan eksport AS, membolehkan syarikat teknologi China membeli cip nod matang dan khusus yang tidak terhad secara domestik . Peningkatan dalam penghantaran wafer, kenaikan harga jualan purata (ASP), dan kadar penggunaan kilang melebihi 93% digabungkan untuk mencetuskan lonjakan keuntungan ini .
SMIC melaporkan keputusan kewangan yang memecah rekod dalam pelbagai metrik utama:
| Metrik | S2 2026 | S2 2025 | Perubahan |
|---|---|---|---|
| Pendapatan | AS$3.006 bilion | AS$2.209 bilion | +36.1% Tahun ke Tahun |
| Keuntungan bersih (diagihkan kepada pemegang ekuiti) | AS$479 juta | AS$132.5 juta | +261.7% Tahun ke Tahun |
| Margin kasar | 25.3% | 20.4% | +4.9 pp Tahun ke Tahun |
| EPS | AS$0.06 | AS$0.02 | +200% Tahun ke Tahun |
Pendapatan SMIC melepasi paras AS$3 bilion buat kali pertama, mengatasi anggaran penganalisis sebanyak AS$2.85 bilion yang dikumpulkan oleh LSEG serta panduan dalaman syarikat . Keuntungan kasar meningkat 69% kepada AS$760.6 juta berbanding AS$449.8 juta pada tahun sebelumnya .
Ketua Pegawai Eksekutif Bersama SMIC, Zhao Haijun, mengaitkan pertumbuhan mendadak ini kepada "permintaan yang melonjak untuk cip sokongan berkaitan AI" . Syarikat menjangkakan pendapatan suku ketiga 2026 akan meningkat 2% hingga 4% secara berturut-turut dengan panduan margin kasar sebanyak 26% hingga 28% .
Hua Hong Grace Semiconductor juga mencapai pendapatan tertinggi sepanjang masa dan peningkatan keuntungan yang dramatik:
| Metrik | S2 2026 | S2 2025 | Perubahan |
|---|---|---|---|
| Pendapatan | AS$717.5 juta | AS$566.1 juta | +26.8% Tahun ke Tahun |
| Keuntungan bersih (diagihkan kepada pemegang saham) | AS$38.6 juta | AS$8.0 juta | +385.9% Tahun ke Tahun |
| Margin kasar | 16.5% | 10.9% | +5.6 pp Tahun ke Tahun |
| EPS (asas) | AS$0.022 | AS$0.006 | +267% Tahun ke Tahun |
Syarikat itu beralih daripada trajektori kerugian bersih dalam tempoh sebelumnya kepada keuntungan bersih yang memecah rekod. Keuntungan kasar bagi suku tersebut melonjak 92.2% tahun ke tahun kepada AS$118.4 juta, didorong oleh penghantaran wafer yang lebih kukuh, harga jualan yang lebih tinggi, dan penggunaan kapasiti hampir penuh di kilang 8-inci dan 12-inci .
Pihak pengurusan menjangkakan pendapatan suku ketiga 2026 sebanyak AS$770–AS$780 juta dan margin kasar sebanyak 16%–18%, memetik permintaan kukuh berkaitan AI dan pengembangan kapasiti yang berterusan, termasuk integrasi Huali Microelectronics .
Beberapa faktor yang saling berkaitan mendorong lonjakan keuntungan untuk kedua-dua pengeluar cip ini:
1. Permintaan cip AI domestik melimpah ke syarikat tempatan. Syarikat teknologi China meningkatkan pembelian cip buatan tempatan yang tidak terjejas oleh sekatan eksport AS, mendorong pesanan untuk kedua-dua semikonduktor nod matang dan khusus. Permintaan ini secara langsung mendapat manfaat daripada sekatan teknologi AS-China, yang mengehadkan akses SMIC kepada alatan litografi ekstrem ultraviolet (EUV) terkini .
2. Penghantaran wafer lebih tinggi dan ASP meningkat. Kedua-dua syarikat melaporkan peningkatan ketara dalam jumlah penghantaran wafer sepanjang suku tersebut dan berupaya menaikkan harga disebabkan kapasiti yang ketat. Penghantaran wafer dan harga jualan purata SMIC kedua-duanya meningkat, dengan campuran produk yang juga bertambah baik . Hua Hong juga menyebut "peningkatan penghantaran wafer dan ASP yang lebih baik" sebagai pemacu pendapatan utama .
3. Kadar penggunaan kapasiti melebihi 93%. SMIC melaporkan kadar penggunaan kapasiti sebanyak 93.7% pada suku kedua 2026, meningkat daripada 92.5% pada suku kedua 2025 . Penggunaan kilang Hua Hong kekal hampir 100% dalam keadaan bekalan ketat untuk barisan pengeluaran MCU dan memori .
4. Kekuatan nod matang dan cip khusus. SMIC, yang tidak boleh mengakses alatan EUV canggih akibat sekatan eksport AS, mendapat manfaat daripada pesanan kukuh untuk nod legasi dan khusus yang digunakan dalam cip AI, IoT, dan pengurusan kuasa. Hua Hong juga menyaksikan pertumbuhan kukuh merentas platform ingatan tidak meruap terbenam/berdiri sendiri, diskret kuasa, logik/RF, dan IC analog/pengurusan kuasa .
Keputusan SMIC bagi suku kedua 2026 jauh melebihi jangkaan penganalisis. Keuntungan bersih sebanyak AS$479.2 juta hampir dua kali ganda anggaran penganalisis sebanyak AS$253.4 juta (LSEG) dan mengatasi AS$283.1 juta konsensus Visible Alpha . Margin kasar syarikat sebanyak 25.3% juga mengatasi panduan sendiri iaitu 20%–22% .
Saham Hua Hong meningkat 3.08% selepas pengumuman keputusan pendapatan . Kedua-dua syarikat memberikan panduan suku ketiga 2026 yang kukuh, mencerminkan keyakinan berterusan bahawa permintaan untuk cip buatan tempatan yang didorong AI akan berterusan di tengah-tengah ketegangan teknologi AS-China yang berterusan.
Namun, risiko masih wujud. Sekatan eksport geopolitik mungkin diperketatkan lagi, dan perbelanjaan modal yang agresif untuk kapasiti fabrikasi baharu mungkin memberi tekanan kepada margin masa depan . SMIC menjangkakan pertumbuhan pendapatan suku ketiga sebanyak 2%–4% berturut-turut — lebih perlahan berbanding pertumbuhan 20% suku kedua — sambil mengekalkan jangkaan margin kasar yang lebih tinggi iaitu 26%–28% .
Kedua-dua syarikat mendapat manfaat daripada permintaan domestik yang melonjak untuk cip AI yang bebas daripada sekatan eksport AS, membolehkan syarikat teknologi China membeli cip nod matang dan khusus yang tidak terhad secara domestik . Peningkatan dalam penghantaran wafer, kenaikan harga jualan purata (ASP), dan kadar penggunaan kilang melebihi 93% digabungkan untuk mencetuskan lonjakan keuntungan ini .
SMIC melaporkan keputusan kewangan yang memecah rekod dalam pelbagai metrik utama:
| Metrik | S2 2026 | S2 2025 | Perubahan |
|---|---|---|---|
| Pendapatan | AS$3.006 bilion | AS$2.209 bilion | +36.1% Tahun ke Tahun |
| Keuntungan bersih (diagihkan kepada pemegang ekuiti) | AS$479 juta | AS$132.5 juta | +261.7% Tahun ke Tahun |
| Margin kasar | 25.3% | 20.4% | +4.9 pp Tahun ke Tahun |
| EPS | AS$0.06 | AS$0.02 | +200% Tahun ke Tahun |
Pendapatan SMIC melepasi paras AS$3 bilion buat kali pertama, mengatasi anggaran penganalisis sebanyak AS$2.85 bilion yang dikumpulkan oleh LSEG serta panduan dalaman syarikat . Keuntungan kasar meningkat 69% kepada AS$760.6 juta berbanding AS$449.8 juta pada tahun sebelumnya .
Ketua Pegawai Eksekutif Bersama SMIC, Zhao Haijun, mengaitkan pertumbuhan mendadak ini kepada "permintaan yang melonjak untuk cip sokongan berkaitan AI" . Syarikat menjangkakan pendapatan suku ketiga 2026 akan meningkat 2% hingga 4% secara berturut-turut dengan panduan margin kasar sebanyak 26% hingga 28% .
Hua Hong Grace Semiconductor juga mencapai pendapatan tertinggi sepanjang masa dan peningkatan keuntungan yang dramatik:
| Metrik | S2 2026 | S2 2025 | Perubahan |
|---|---|---|---|
| Pendapatan | AS$717.5 juta | AS$566.1 juta | +26.8% Tahun ke Tahun |
| Keuntungan bersih (diagihkan kepada pemegang saham) | AS$38.6 juta | AS$8.0 juta | +385.9% Tahun ke Tahun |
| Margin kasar | 16.5% | 10.9% | +5.6 pp Tahun ke Tahun |
| EPS (asas) | AS$0.022 | AS$0.006 | +267% Tahun ke Tahun |
Syarikat itu beralih daripada trajektori kerugian bersih dalam tempoh sebelumnya kepada keuntungan bersih yang memecah rekod. Keuntungan kasar bagi suku tersebut melonjak 92.2% tahun ke tahun kepada AS$118.4 juta, didorong oleh penghantaran wafer yang lebih kukuh, harga jualan yang lebih tinggi, dan penggunaan kapasiti hampir penuh di kilang 8-inci dan 12-inci .
Pihak pengurusan menjangkakan pendapatan suku ketiga 2026 sebanyak AS$770–AS$780 juta dan margin kasar sebanyak 16%–18%, memetik permintaan kukuh berkaitan AI dan pengembangan kapasiti yang berterusan, termasuk integrasi Huali Microelectronics .
Beberapa faktor yang saling berkaitan mendorong lonjakan keuntungan untuk kedua-dua pengeluar cip ini:
1. Permintaan cip AI domestik melimpah ke syarikat tempatan. Syarikat teknologi China meningkatkan pembelian cip buatan tempatan yang tidak terjejas oleh sekatan eksport AS, mendorong pesanan untuk kedua-dua semikonduktor nod matang dan khusus. Permintaan ini secara langsung mendapat manfaat daripada sekatan teknologi AS-China, yang mengehadkan akses SMIC kepada alatan litografi ekstrem ultraviolet (EUV) terkini .
2. Penghantaran wafer lebih tinggi dan ASP meningkat. Kedua-dua syarikat melaporkan peningkatan ketara dalam jumlah penghantaran wafer sepanjang suku tersebut dan berupaya menaikkan harga disebabkan kapasiti yang ketat. Penghantaran wafer dan harga jualan purata SMIC kedua-duanya meningkat, dengan campuran produk yang juga bertambah baik . Hua Hong juga menyebut "peningkatan penghantaran wafer dan ASP yang lebih baik" sebagai pemacu pendapatan utama .
3. Kadar penggunaan kapasiti melebihi 93%. SMIC melaporkan kadar penggunaan kapasiti sebanyak 93.7% pada suku kedua 2026, meningkat daripada 92.5% pada suku kedua 2025 . Penggunaan kilang Hua Hong kekal hampir 100% dalam keadaan bekalan ketat untuk barisan pengeluaran MCU dan memori .
4. Kekuatan nod matang dan cip khusus. SMIC, yang tidak boleh mengakses alatan EUV canggih akibat sekatan eksport AS, mendapat manfaat daripada pesanan kukuh untuk nod legasi dan khusus yang digunakan dalam cip AI, IoT, dan pengurusan kuasa. Hua Hong juga menyaksikan pertumbuhan kukuh merentas platform ingatan tidak meruap terbenam/berdiri sendiri, diskret kuasa, logik/RF, dan IC analog/pengurusan kuasa .
Keputusan SMIC bagi suku kedua 2026 jauh melebihi jangkaan penganalisis. Keuntungan bersih sebanyak AS$479.2 juta hampir dua kali ganda anggaran penganalisis sebanyak AS$253.4 juta (LSEG) dan mengatasi AS$283.1 juta konsensus Visible Alpha . Margin kasar syarikat sebanyak 25.3% juga mengatasi panduan sendiri iaitu 20%–22% .
Saham Hua Hong meningkat 3.08% selepas pengumuman keputusan pendapatan . Kedua-dua syarikat memberikan panduan suku ketiga 2026 yang kukuh, mencerminkan keyakinan berterusan bahawa permintaan untuk cip buatan tempatan yang didorong AI akan berterusan di tengah-tengah ketegangan teknologi AS-China yang berterusan.
Namun, risiko masih wujud. Sekatan eksport geopolitik mungkin diperketatkan lagi, dan perbelanjaan modal yang agresif untuk kapasiti fabrikasi baharu mungkin memberi tekanan kepada margin masa depan . SMIC menjangkakan pertumbuhan pendapatan suku ketiga sebanyak 2%–4% berturut-turut — lebih perlahan berbanding pertumbuhan 20% suku kedua — sambil mengekalkan jangkaan margin kasar yang lebih tinggi iaitu 26%–28% .