Siri ADAS M9 5 nm Axera merangkumi M97 720 TOPS untuk platform premium seperti NOA bandar dan model pemanduan lebih besar, serta M95 360 TOPS untuk sistem pemanduan hujung ke hujung satu peringkat yang lebih arus perd... M97 mempunyai 16 teras Arm Cortex A78AE, lebar jalur memori setara 460 GB/s dan sehingga 16 inpu...
Diterbitkan olehDisunting dengan GPT-5.6 TerraImej dijana dengan GPT Image 2
Research answer

Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: What did Axera announce on September 15, 2026 about its 5nm automotive-grade M9 ADAS SoC series—specifically the flagship M97’s approximatel. Article summary: Axera’s September 15 coverage described the M9 as a two-chip, 5nm automotive ADAS platform: the flagship M97 at about 720 TOPS for high-end urban NOA, VLA/world-model and cockpit-plus-driving use, and the M95 at about 36. Topic tags: general, general web. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, watermarks, charts with fake numbers, clic
Axera memperkenalkan keluarga system-on-chip (SoC) bantuan pemandu lanjutan (ADAS) M9 dalam dua peringkat: M97 (M9x-720T) sebagai model utama dengan 720 TOPS kuasa pengkomputeran AI setara, dan M95 (M9x-360T) untuk pasaran arus perdana dengan 360 TOPS. Pelancaran rasmi berlangsung pada 8 September, manakala liputan 15 September mengimbas kedudukan produk ini. 11
21
Inti strategi M9 ialah kebolehalihan perisian. Menurut Axera, kedua-dua cip berkongsi seni bina, rantaian alat pembangunan dan aset perisian yang boleh diguna semula. Ini bertujuan membolehkan pengeluar kereta dan pembekal Tier-1 — pembekal komponen utama kepada pengeluar kenderaan — menskalakan aplikasi bantuan pemanduan antara tahap prestasi tanpa membinanya semula dari awal. 11
| Spesifikasi | M97 | M95 |
|---|---|---|
| Proses pembuatan | 5 nm, gred automotif | 5 nm, gred automotif |
| Kuasa AI setara yang diiklankan | 720 TOPS | 360 TOPS |
| CPU | 16 teras Arm Cortex-A78AE | 10 teras Arm Cortex-A78AE |
| Lebar jalur memori setara | 460 GB/s | 260 GB/s |
| Pilihan memori | 36 / 48 / 64 / 96 GB | 12 / 18 / 24 GB |
| Input ISP | Sehingga 16 kamera; 4.5 gigapiksel/s | Sehingga 14 kamera; 2.6 gigapiksel/s |
M97 disasarkan kepada platform kenderaan premium, termasuk NOA bandar (navigate-on-autopilot), beban kerja VLA dan model dunia, serta gabungan persepsi kokpit dan pemanduan. M95 pula diposisikan bagi pasaran arus perdana yang lebih sensitif pada kos, khususnya untuk sistem pemanduan hujung ke hujung satu peringkat. 7
21
Kedua-duanya dinyatakan memenuhi keperluan automotif AEC-Q100, mempunyai pulau keselamatan lockstep ASIL-D pada cip, penarafan keseluruhan ASIL-B, dan menyokong konfigurasi redundansi dua cip. Secara ringkas, ASIL ialah tahap integriti keselamatan dalam standard keselamatan fungsian automotif. 4
7
Reka bentuk M9 menggabungkan tiga blok yang dibangunkan Axera sendiri: NPU untuk inferens AI, ISP untuk pemprosesan imej kamera, dan CVA (computer-vision accelerator) untuk prapemprosesan visual serta tugas sensor.
Axera menyatakan NPU-nya menggunakan reka bentuk berbilang teras dan berbilang kelompok yang berorientasikan keselamatan fungsian. Ia menyokong format ketepatan FP4, INT8, FP8 dan BF16, selain pemindahan sifar-salinan CPU-ke-NPU pada peringkat perkakasan bagi mengurangkan pemindahan data. Axera turut mendakwa rantaian alatnya boleh memendekkan penyesuaian algoritma daripada berbulan-bulan kepada beberapa minggu. 21
22
Ini ialah tuntutan produk daripada Axera, bukannya keputusan penanda aras bebas yang diseragamkan. Namun, isu ini penting kerana model persepsi dan perancangan yang besar bukan sahaja dibatasi angka TOPS, malah oleh trafik memori dan kerja integrasi perisian.
ISP M9 menggunakan pendekatan dwi-salur: satu salur penglihatan mesin dioptimumkan untuk persepsi AI, sementara satu lagi salur penglihatan manusia dioptimumkan untuk kualiti paparan. Bagi M97, Axera mendakwa kependaman ISP di bawah 10 milisaat, sehingga 16 input kamera dan daya pemprosesan 4.5 gigapiksel sesaat. 21
22
Pendekatan ini relevan kerana imej yang sesuai untuk algoritma mengesan objek tidak semestinya sama dengan imej yang kelihatan paling baik pada paparan untuk pemandu atau penumpang.
CVA ditujukan untuk tugas seperti prapemprosesan imej, pengendali penglihatan komputer, pemprosesan awan titik LiDAR dan penyegerakan masa antara pelbagai sensor. Matlamat yang dinyatakan Axera adalah mengelakkan tugas ini daripada menggunakan sumber CPU dan NPU, sekali gus membebaskan lebih banyak kapasiti NPU untuk inferens AI. 11
Axera meletakkan M9 untuk reka bentuk redundansi dua cip, selain konfigurasi papan gabungan kokpit dan pemanduan. Syarikat itu menyatakan reka bentuk dua M97 boleh mencapai kira-kira 1,440 TOPS, manakala dua M95 disebut pada 720 TOPS. 11
Syarikat itu juga melaporkan sistem M9 melebihi kadar bingkai “tahap industri” lebih 1.5 kali ganda. Menurut tuntutan dalaman Axera, prestasi hujung ke hujung M95 melebihi purata industri lebih dua kali ganda, prestasi VLA M97 lebih 1.5 kali ganda lebih tinggi, dan kependaman laluan ISP kira-kira 70% lebih rendah. 18
19
Perbandingan ini perlu dibaca dengan berhati-hati. Laporan yang tersedia mengaitkannya dengan ujian dalaman Axera dan tidak mengenal pasti penanda aras ADAS pihak ketiga yang bebas, menggunakan model, sensor, timbunan perisian dan keadaan operasi yang sama.
Axera menyatakan ia mahu kekal sebagai pembekal asas pengkomputeran, bukan membina algoritma pemanduan pintar lapisan atas yang boleh bersaing dengan pengeluar kereta atau pembekal Tier-1. Secara prinsip, pendekatan ini memberi pelanggan lebih kawalan terhadap algoritma dan timbunan pemanduan yang mahu mereka jalankan pada perkakasan M9. 8
Syarikat itu turut melaporkan penghantaran terkumpul cip pemanduan pintar global melebihi 1.6 juta unit hingga Ogos 2026, dengan keluarga M5 terdahulunya sudah digunakan dalam pengeluaran kenderaan pada skala besar. 8
M97 berjaya dihidupkan selepas wafer diterima pada Februari 2026, dengan sampel kejuruteraan dihantar pada separuh pertama tahun itu. Pendedahan Axera kepada Bursa Hong Kong menyatakan beberapa OEM automotif terkemuka telah secara rasmi memulakan proses penilaian dan pemilihan penyelesaian. M95 pula berjaya dihidupkan pada Julai 2026. 5
Ini ialah pencapaian pembangunan yang penting, tetapi bukan pengesahan bahawa M97 sudah digunakan secara meluas dalam kenderaan. Bagi pembeli dan pelabur, bukti seterusnya yang patut diperhatikan ialah kemenangan reka bentuk yang dinamakan, jadual pengeluaran, serta prestasi dunia sebenar yang boleh dibandingkan secara bebas — bukan angka TOPS puncak atau tuntutan kadar bingkai dalaman semata-mata.
Studio Global AI
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
Siri ADAS M9 5 nm Axera merangkumi M97 720 TOPS untuk platform premium seperti NOA bandar dan model pemanduan lebih besar, serta M95 360 TOPS untuk sistem pemanduan hujung ke hujung satu peringkat yang lebih arus perd...
Siri ADAS M9 5 nm Axera merangkumi M97 720 TOPS untuk platform premium seperti NOA bandar dan model pemanduan lebih besar, serta M95 360 TOPS untuk sistem pemanduan hujung ke hujung satu peringkat yang lebih arus perd... M97 mempunyai 16 teras Arm Cortex A78AE, lebar jalur memori setara 460 GB/s dan sehingga 16 input kamera.
Sampel kejuruteraan M97 dihantar pada separuh pertama 2026 dan beberapa OEM telah memulakan penilaian serta pemilihan penyelesaian.
Siri ADAS M9 5 nm Axera merangkumi M97 720 TOPS untuk platform premium seperti NOA bandar dan model pemanduan lebih besar, serta M95 360 TOPS untuk sistem pemanduan hujung ke hujung satu peringkat yang lebih arus perd... M97 mempunyai 16 teras Arm Cortex A78AE, lebar jalur memori setara 460 GB/s dan sehingga 16 inpu...
Diterbitkan olehDisunting dengan GPT-5.6 TerraImej dijana dengan GPT Image 2
Research answer

Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: What did Axera announce on September 15, 2026 about its 5nm automotive-grade M9 ADAS SoC series—specifically the flagship M97’s approximatel. Article summary: Axera’s September 15 coverage described the M9 as a two-chip, 5nm automotive ADAS platform: the flagship M97 at about 720 TOPS for high-end urban NOA, VLA/world-model and cockpit-plus-driving use, and the M95 at about 36. Topic tags: general, general web. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, watermarks, charts with fake numbers, clic
Axera memperkenalkan keluarga system-on-chip (SoC) bantuan pemandu lanjutan (ADAS) M9 dalam dua peringkat: M97 (M9x-720T) sebagai model utama dengan 720 TOPS kuasa pengkomputeran AI setara, dan M95 (M9x-360T) untuk pasaran arus perdana dengan 360 TOPS. Pelancaran rasmi berlangsung pada 8 September, manakala liputan 15 September mengimbas kedudukan produk ini. 11
21
Inti strategi M9 ialah kebolehalihan perisian. Menurut Axera, kedua-dua cip berkongsi seni bina, rantaian alat pembangunan dan aset perisian yang boleh diguna semula. Ini bertujuan membolehkan pengeluar kereta dan pembekal Tier-1 — pembekal komponen utama kepada pengeluar kenderaan — menskalakan aplikasi bantuan pemanduan antara tahap prestasi tanpa membinanya semula dari awal. 11
| Spesifikasi | M97 | M95 |
|---|---|---|
| Proses pembuatan | 5 nm, gred automotif | 5 nm, gred automotif |
| Kuasa AI setara yang diiklankan | 720 TOPS | 360 TOPS |
| CPU | 16 teras Arm Cortex-A78AE | 10 teras Arm Cortex-A78AE |
| Lebar jalur memori setara | 460 GB/s | 260 GB/s |
| Pilihan memori | 36 / 48 / 64 / 96 GB | 12 / 18 / 24 GB |
| Input ISP | Sehingga 16 kamera; 4.5 gigapiksel/s | Sehingga 14 kamera; 2.6 gigapiksel/s |
M97 disasarkan kepada platform kenderaan premium, termasuk NOA bandar (navigate-on-autopilot), beban kerja VLA dan model dunia, serta gabungan persepsi kokpit dan pemanduan. M95 pula diposisikan bagi pasaran arus perdana yang lebih sensitif pada kos, khususnya untuk sistem pemanduan hujung ke hujung satu peringkat. 7
21
Kedua-duanya dinyatakan memenuhi keperluan automotif AEC-Q100, mempunyai pulau keselamatan lockstep ASIL-D pada cip, penarafan keseluruhan ASIL-B, dan menyokong konfigurasi redundansi dua cip. Secara ringkas, ASIL ialah tahap integriti keselamatan dalam standard keselamatan fungsian automotif. 4
7
Reka bentuk M9 menggabungkan tiga blok yang dibangunkan Axera sendiri: NPU untuk inferens AI, ISP untuk pemprosesan imej kamera, dan CVA (computer-vision accelerator) untuk prapemprosesan visual serta tugas sensor.
Axera menyatakan NPU-nya menggunakan reka bentuk berbilang teras dan berbilang kelompok yang berorientasikan keselamatan fungsian. Ia menyokong format ketepatan FP4, INT8, FP8 dan BF16, selain pemindahan sifar-salinan CPU-ke-NPU pada peringkat perkakasan bagi mengurangkan pemindahan data. Axera turut mendakwa rantaian alatnya boleh memendekkan penyesuaian algoritma daripada berbulan-bulan kepada beberapa minggu. 21
22
Ini ialah tuntutan produk daripada Axera, bukannya keputusan penanda aras bebas yang diseragamkan. Namun, isu ini penting kerana model persepsi dan perancangan yang besar bukan sahaja dibatasi angka TOPS, malah oleh trafik memori dan kerja integrasi perisian.
ISP M9 menggunakan pendekatan dwi-salur: satu salur penglihatan mesin dioptimumkan untuk persepsi AI, sementara satu lagi salur penglihatan manusia dioptimumkan untuk kualiti paparan. Bagi M97, Axera mendakwa kependaman ISP di bawah 10 milisaat, sehingga 16 input kamera dan daya pemprosesan 4.5 gigapiksel sesaat. 21
22
Pendekatan ini relevan kerana imej yang sesuai untuk algoritma mengesan objek tidak semestinya sama dengan imej yang kelihatan paling baik pada paparan untuk pemandu atau penumpang.
CVA ditujukan untuk tugas seperti prapemprosesan imej, pengendali penglihatan komputer, pemprosesan awan titik LiDAR dan penyegerakan masa antara pelbagai sensor. Matlamat yang dinyatakan Axera adalah mengelakkan tugas ini daripada menggunakan sumber CPU dan NPU, sekali gus membebaskan lebih banyak kapasiti NPU untuk inferens AI. 11
Axera meletakkan M9 untuk reka bentuk redundansi dua cip, selain konfigurasi papan gabungan kokpit dan pemanduan. Syarikat itu menyatakan reka bentuk dua M97 boleh mencapai kira-kira 1,440 TOPS, manakala dua M95 disebut pada 720 TOPS. 11
Syarikat itu juga melaporkan sistem M9 melebihi kadar bingkai “tahap industri” lebih 1.5 kali ganda. Menurut tuntutan dalaman Axera, prestasi hujung ke hujung M95 melebihi purata industri lebih dua kali ganda, prestasi VLA M97 lebih 1.5 kali ganda lebih tinggi, dan kependaman laluan ISP kira-kira 70% lebih rendah. 18
19
Perbandingan ini perlu dibaca dengan berhati-hati. Laporan yang tersedia mengaitkannya dengan ujian dalaman Axera dan tidak mengenal pasti penanda aras ADAS pihak ketiga yang bebas, menggunakan model, sensor, timbunan perisian dan keadaan operasi yang sama.
Axera menyatakan ia mahu kekal sebagai pembekal asas pengkomputeran, bukan membina algoritma pemanduan pintar lapisan atas yang boleh bersaing dengan pengeluar kereta atau pembekal Tier-1. Secara prinsip, pendekatan ini memberi pelanggan lebih kawalan terhadap algoritma dan timbunan pemanduan yang mahu mereka jalankan pada perkakasan M9. 8
Syarikat itu turut melaporkan penghantaran terkumpul cip pemanduan pintar global melebihi 1.6 juta unit hingga Ogos 2026, dengan keluarga M5 terdahulunya sudah digunakan dalam pengeluaran kenderaan pada skala besar. 8
M97 berjaya dihidupkan selepas wafer diterima pada Februari 2026, dengan sampel kejuruteraan dihantar pada separuh pertama tahun itu. Pendedahan Axera kepada Bursa Hong Kong menyatakan beberapa OEM automotif terkemuka telah secara rasmi memulakan proses penilaian dan pemilihan penyelesaian. M95 pula berjaya dihidupkan pada Julai 2026. 5
Ini ialah pencapaian pembangunan yang penting, tetapi bukan pengesahan bahawa M97 sudah digunakan secara meluas dalam kenderaan. Bagi pembeli dan pelabur, bukti seterusnya yang patut diperhatikan ialah kemenangan reka bentuk yang dinamakan, jadual pengeluaran, serta prestasi dunia sebenar yang boleh dibandingkan secara bebas — bukan angka TOPS puncak atau tuntutan kadar bingkai dalaman semata-mata.
Studio Global AI
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
Siri ADAS M9 5 nm Axera merangkumi M97 720 TOPS untuk platform premium seperti NOA bandar dan model pemanduan lebih besar, serta M95 360 TOPS untuk sistem pemanduan hujung ke hujung satu peringkat yang lebih arus perd...
Siri ADAS M9 5 nm Axera merangkumi M97 720 TOPS untuk platform premium seperti NOA bandar dan model pemanduan lebih besar, serta M95 360 TOPS untuk sistem pemanduan hujung ke hujung satu peringkat yang lebih arus perd... M97 mempunyai 16 teras Arm Cortex A78AE, lebar jalur memori setara 460 GB/s dan sehingga 16 input kamera.
Sampel kejuruteraan M97 dihantar pada separuh pertama 2026 dan beberapa OEM telah memulakan penilaian serta pemilihan penyelesaian.