Deposit Aave V4 Mencecah $200 Juta dalam Masa Tiga Bulan, ‘Hub and Spoke’ Jadi Taruhan Baharu
Aave V4 berjaya mengumpul deposit $200 juta di Ethereum menjelang hujung Jun 2026, dengan pinjaman aktif $60 juta — meningkat dua kali ganda daripada $100 juta sebulan sebelumnya dan hanya tiga bulan selepas pelancara... Inovasi utama V4 adalah seni bina hub and spoke: Liquidity Hub memusatkan semua modal manakala S...
Diterbitkan olehDisunting dengan DeepSeek-V4-FlashImej dijana dengan GPT Image 1.5
Aave V4 berjaya mengumpul deposit $200 juta di Ethereum menjelang hujung Jun 2026, dengan pinjaman aktif $60 juta — meningkat dua kali ganda daripada $100 juta sebulan sebelumnya dan hanya tiga bulan selepas pelancara...
Inovasi utama V4 adalah seni bina hub and spoke: Liquidity Hub memusatkan semua modal manakala Spokes membolehkan pasaran pinjaman berbeza mengawal risiko, cagaran dan aturan pembubaran secara bebas — sesuatu yang mus...
Walaupun V4 berkembang pantas, V3 yang beroperasi di lebih 14 rangkaian masih menguasai lebih $42 bilion deposit.
Search & fact-check with cited sources for What is the current state of Aave V4's deposits, what growth trajectory has it followed since itsAave V4's hub-and-spoke architecture separates liquidity (Hub) from risk expression (Spokes), enabling modular lending markets with shared capital depth.
AI Prompt
Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: Search & fact-check with cited sources for What is the current state of Aave V4's deposits, what growth trajectory has it followed since its. Article summary: ## Aave V4: Current State, Growth Trajectory, Architecture, and Market Position. Topic tags: general, general web, user generated. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, watermarks, charts with fake numbers, clickbait thumbnails, icons, and tiny thumbnail layouts. Make it useful as an illustrative visual, not as factual evidence.
openai.com
Aave V4 — naik taraf paling besar dalam tempoh lima tahun oleh protokol pinjaman terdesentralisasi itu — sudah menunjukkan lonjakan luar biasa. Dilancarkan di rangkaian utama Ethereum pada 30 Mac 2026, depositnya melonjak kepada kira-kira $200 juta menjelang akhir Jun, meningkat dua kali ganda daripada kira-kira $100 juta pada bulan sebelumnya . Pinjaman aktif pula mencecah sekitar $60 juta . Pertumbuhan daripada kira-kira $25 juta semasa pelancaran kepada $200 juta dalam tempoh kurang tiga bulan membayangkan permintaan awal yang kukuh terhadap seni bina baharu V4 .
Studio Global AI
Continue your research
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
What is the short answer to "Deposit Aave V4 Mencecah $200 Juta dalam Masa Tiga Bulan, ‘Hub and Spoke’ Jadi Taruhan Baharu"?
Aave V4 berjaya mengumpul deposit $200 juta di Ethereum menjelang hujung Jun 2026, dengan pinjaman aktif $60 juta — meningkat dua kali ganda daripada $100 juta sebulan sebelumnya dan hanya tiga bulan selepas pelancara...
What are the key points to validate first?
Aave V4 berjaya mengumpul deposit $200 juta di Ethereum menjelang hujung Jun 2026, dengan pinjaman aktif $60 juta — meningkat dua kali ganda daripada $100 juta sebulan sebelumnya dan hanya tiga bulan selepas pelancara... Inovasi utama V4 adalah seni bina hub and spoke: Liquidity Hub memusatkan semua modal manakala Spokes membolehkan pasaran pinjaman berbeza mengawal risiko, cagaran dan aturan pembubaran secara bebas — sesuatu yang mus...
What should I do next in practice?
Walaupun V4 berkembang pantas, V3 yang beroperasi di lebih 14 rangkaian masih menguasai lebih $42 bilion deposit.
Deposit Aave V4 Mencecah $200 Juta dalam Masa Tiga Bulan, ‘Hub and Spoke’ Jadi Taruhan Baharu
Aave V4 berjaya mengumpul deposit $200 juta di Ethereum menjelang hujung Jun 2026, dengan pinjaman aktif $60 juta — meningkat dua kali ganda daripada $100 juta sebulan sebelumnya dan hanya tiga bulan selepas pelancara... Inovasi utama V4 adalah seni bina hub and spoke: Liquidity Hub memusatkan semua modal manakala S...
Diterbitkan olehDisunting dengan DeepSeek-V4-FlashImej dijana dengan GPT Image 1.5
Aave V4 berjaya mengumpul deposit $200 juta di Ethereum menjelang hujung Jun 2026, dengan pinjaman aktif $60 juta — meningkat dua kali ganda daripada $100 juta sebulan sebelumnya dan hanya tiga bulan selepas pelancara...
Inovasi utama V4 adalah seni bina hub and spoke: Liquidity Hub memusatkan semua modal manakala Spokes membolehkan pasaran pinjaman berbeza mengawal risiko, cagaran dan aturan pembubaran secara bebas — sesuatu yang mus...
Walaupun V4 berkembang pantas, V3 yang beroperasi di lebih 14 rangkaian masih menguasai lebih $42 bilion deposit.
Search & fact-check with cited sources for What is the current state of Aave V4's deposits, what growth trajectory has it followed since itsAave V4's hub-and-spoke architecture separates liquidity (Hub) from risk expression (Spokes), enabling modular lending markets with shared capital depth.
AI Prompt
Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: Search & fact-check with cited sources for What is the current state of Aave V4's deposits, what growth trajectory has it followed since its. Article summary: ## Aave V4: Current State, Growth Trajectory, Architecture, and Market Position. Topic tags: general, general web, user generated. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, watermarks, charts with fake numbers, clickbait thumbnails, icons, and tiny thumbnail layouts. Make it useful as an illustrative visual, not as factual evidence.
openai.com
Aave V4 — naik taraf paling besar dalam tempoh lima tahun oleh protokol pinjaman terdesentralisasi itu — sudah menunjukkan lonjakan luar biasa. Dilancarkan di rangkaian utama Ethereum pada 30 Mac 2026, depositnya melonjak kepada kira-kira $200 juta menjelang akhir Jun, meningkat dua kali ganda daripada kira-kira $100 juta pada bulan sebelumnya . Pinjaman aktif pula mencecah sekitar $60 juta . Pertumbuhan daripada kira-kira $25 juta semasa pelancaran kepada $200 juta dalam tempoh kurang tiga bulan membayangkan permintaan awal yang kukuh terhadap seni bina baharu V4 .
Studio Global AI
Continue your research
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
What is the short answer to "Deposit Aave V4 Mencecah $200 Juta dalam Masa Tiga Bulan, ‘Hub and Spoke’ Jadi Taruhan Baharu"?
Aave V4 berjaya mengumpul deposit $200 juta di Ethereum menjelang hujung Jun 2026, dengan pinjaman aktif $60 juta — meningkat dua kali ganda daripada $100 juta sebulan sebelumnya dan hanya tiga bulan selepas pelancara...
What are the key points to validate first?
Aave V4 berjaya mengumpul deposit $200 juta di Ethereum menjelang hujung Jun 2026, dengan pinjaman aktif $60 juta — meningkat dua kali ganda daripada $100 juta sebulan sebelumnya dan hanya tiga bulan selepas pelancara... Inovasi utama V4 adalah seni bina hub and spoke: Liquidity Hub memusatkan semua modal manakala Spokes membolehkan pasaran pinjaman berbeza mengawal risiko, cagaran dan aturan pembubaran secara bebas — sesuatu yang mus...
What should I do next in practice?
Walaupun V4 berkembang pantas, V3 yang beroperasi di lebih 14 rangkaian masih menguasai lebih $42 bilion deposit.
Namun, angka-angka ini belum menggambarkan cerita penuh. Jumlah $200 juta itu hanyalah untuk pelancaran baharu Aave V4 di Ethereum. Protokol V3 sedia ada yang beroperasi di 14+ rangkaian masih memegang lebih $42 bilion deposit setakat akhir Mac 2026 . V4 adalah masa depan, tapi V3 tetap enjin tunai utama buat masa ini.
Trajektori Pertumbuhan: Daripada $25J ke $200J dalam Tiga Bulan
Pertumbuhan deposit V4 berlaku dalam fasa yang berbeza, tercalar insiden keselamatan namun pulih dengan cepat :
Akhir Mac 2026 (Pelancaran): V4 bermula dengan had bekalan dan pinjaman yang konservatif, sekitar $25 juta deposit .
Awal Mei 2026: Jumlah nilai terkunci (TVL) melonjak 150% ke puncak ~$105 juta, didorong permintaan awal .
Akhir Mei 2026 (Kesan eksploitasi): Eksploitasi jambatan rentas-rantai yang melibatkan cagaran rsETH merebak ke pasaran WETH Aave. TVL mengendur ke ~$75 juta apabila leveraj dinyahbina . Usaha pemulihan "DeFi United" yang terkoordinasi berjaya memulihkan kestabilan .
Akhir Mei 2026 (Pencapaian): Walaupun insiden, V4 melepasi pencapaian pertama utamanya — $100 juta deposit. DAO meluluskan tiga kenaikan had berturut-turut dan mengaktifkan kempen insentif pertama untuk frxUSD dan USDG .
Akhir Jun 2026: Deposit berganda lagi kepada ~$200 juta, dengan pinjaman aktif $60 juta — kadar pertumbuhan kira-kira 2x bulan ke bulan .
Kontekstual: Walaupun mencecah $200 juta, V4 masih kurang daripada 0.5% jumlah deposit seluruh protokol Aave (V3 + V4 ~$42B+). Naik taraf ini masih dalam fasa awal terkawal .
Perubahan Seni Bina: Kenapa Hub-and-Spoke Penting
Perubahan terbesar daripada V3 ke V4 adalah dari segi seni bina. V3 menggunakan model "satu kolam setiap rantai" — setiap rangkaian ada kolam kecairan sendiri, memecahbelahkan modal . V4 menggantikannya dengan reka bentuk Hub dan Spoke:
Liquidity Hub: Kontrak pusat tunggal yang memegang semua aset yang dibekalkan dan menguruskan perakaunan bersatu . Modal yang dibekalkan melalui mana-mana Spoke akan mengalir ke Hub dan tersedia untuk semua Spoke yang bersambung .
Spokes: Persekitaran pinjaman modular yang boleh digunakan secara bebas. Setiap Spoke mempunyai jenis cagaran, parameter risiko, dan peraturan pembubaran sendiri . Ini bermakna tadbir urus boleh melancarkan pasaran pinjaman baharu — contohnya untuk aset kelas baharu atau kegunaan institusi — tanpa perlu memindahkan kecairan atau menyentuh Hub .
Pelaksanaan semasa: Tiga Hub (Core, Prime, Plus) dan sebelas Spokes kini aktif, membolehkan penghalaan kecairan terpencil merentasi kategori cagaran berbeza .
Fasa masa depan: Kebolehfungisan kecairan rentas-rantai dirancang untuk fasa kemudian, di mana Spokes pada rangkaian berbeza akhirnya akan menggunakan kolam kecairan global yang sama .
Pelaburan keselamatan: Naik taraf ini menjalani 345 hari semakan keselamatan rapi dengan belanjawan audit $1.5 juta .
Seni bina ini memberikan tiga kelebihan konkrit berbanding V3: pengurusan risiko yang lebih fleksibel (risiko terpencil setiap Spoke), sokongan lebih mudah untuk kelas aset baharu, dan kecekapan modal daripada kecairan berkongsi .
Landskap Pinjaman DeFi Secara Luas: Dominasi Aave dalam Angka
Aave kekal sebagai kuasa dominan dalam pinjaman DeFi dengan jurang yang besar, meskipun pesaing semakin membesar :
TVL seluruh protokol Aave memuncak pada $75 bilion pada 2025 (tertinggi pernah dicapai mana-mana protokol DeFi) dan menutup 2025 pada $55 bilion, naik 57% tahun ke tahun .
Menjelang awal 2026, Aave memegang kira-kira 51.3% daripada keseluruhan pasaran pinjaman DeFi ($35.8 bilion TVL) , dan dianggarkan menguasai 82% daripada semua hutang pinjaman tertunggak di Ethereum.
Sektor pinjaman DeFi agregat berada sekitar $75-80 bilion TVL setakat pertengahan 2026, meningkat daripada kira-kira $50 bilion pada awal 2025 .
Pesaing utama: Morpho Blue ($11.8 bilion TVL), Spark ($6.8 bilion), Compound V3 (~$2.7 bilion) . Morpho khususnya berkembang pesat daripada $2 bilion kepada $10+ bilion menerusi penggunaan institusi .
Parit kecairan Ave merentasi 14+ rangkaian dan sejarah audit paling mendalam kekal sebagai kelebihan struktur . Namun, Morpho sudah mengatasi Aave di pasaran pinjaman Base ($1B vs $539M) dan menyokong lebih banyak rangkaian (29 vs 19) .
Aspirasi Masa Depan Aave: Tiga Tonggak untuk 2026
Pelan induk 2026 pengasas Stani Kulechov terletak pada tiga tonggak :
Aave V4 — Naik taraf hub-and-spoke, dengan kecairan rentas-rantai sebagai fasa seterusnya . V4 adalah asas untuk penskalaan.
Horizon — Platform pinjaman aset dunia sebenar (RWA) gred institusi, sudah menarik $550+ juta deposit untuk aset bertoken .
Aave App — Aplikasi pengguna keutamaan mudah alih untuk memacu penggunaan arus perdana di luar pengguna sedia ada .
Rangka kerja strategik ini meletakkan Aave sebagai lebih daripada sekadar peminjam DeFi — matlamatnya adalah untuk menjadi "lapisan kredit asas pada rantai" yang melayani pasaran kripto dan institusi . Jumlah pinjaman kumulatif sudah melepasi $1 trilion, dan protokol ini secara sejarah telah memproses lebih $3.33 trilion dalam jumlah deposit .
Namun, angka-angka ini belum menggambarkan cerita penuh. Jumlah $200 juta itu hanyalah untuk pelancaran baharu Aave V4 di Ethereum. Protokol V3 sedia ada yang beroperasi di 14+ rangkaian masih memegang lebih $42 bilion deposit setakat akhir Mac 2026 . V4 adalah masa depan, tapi V3 tetap enjin tunai utama buat masa ini.
Trajektori Pertumbuhan: Daripada $25J ke $200J dalam Tiga Bulan
Pertumbuhan deposit V4 berlaku dalam fasa yang berbeza, tercalar insiden keselamatan namun pulih dengan cepat :
Akhir Mac 2026 (Pelancaran): V4 bermula dengan had bekalan dan pinjaman yang konservatif, sekitar $25 juta deposit .
Awal Mei 2026: Jumlah nilai terkunci (TVL) melonjak 150% ke puncak ~$105 juta, didorong permintaan awal .
Akhir Mei 2026 (Kesan eksploitasi): Eksploitasi jambatan rentas-rantai yang melibatkan cagaran rsETH merebak ke pasaran WETH Aave. TVL mengendur ke ~$75 juta apabila leveraj dinyahbina . Usaha pemulihan "DeFi United" yang terkoordinasi berjaya memulihkan kestabilan .
Akhir Mei 2026 (Pencapaian): Walaupun insiden, V4 melepasi pencapaian pertama utamanya — $100 juta deposit. DAO meluluskan tiga kenaikan had berturut-turut dan mengaktifkan kempen insentif pertama untuk frxUSD dan USDG .
Akhir Jun 2026: Deposit berganda lagi kepada ~$200 juta, dengan pinjaman aktif $60 juta — kadar pertumbuhan kira-kira 2x bulan ke bulan .
Kontekstual: Walaupun mencecah $200 juta, V4 masih kurang daripada 0.5% jumlah deposit seluruh protokol Aave (V3 + V4 ~$42B+). Naik taraf ini masih dalam fasa awal terkawal .
Perubahan Seni Bina: Kenapa Hub-and-Spoke Penting
Perubahan terbesar daripada V3 ke V4 adalah dari segi seni bina. V3 menggunakan model "satu kolam setiap rantai" — setiap rangkaian ada kolam kecairan sendiri, memecahbelahkan modal . V4 menggantikannya dengan reka bentuk Hub dan Spoke:
Liquidity Hub: Kontrak pusat tunggal yang memegang semua aset yang dibekalkan dan menguruskan perakaunan bersatu . Modal yang dibekalkan melalui mana-mana Spoke akan mengalir ke Hub dan tersedia untuk semua Spoke yang bersambung .
Spokes: Persekitaran pinjaman modular yang boleh digunakan secara bebas. Setiap Spoke mempunyai jenis cagaran, parameter risiko, dan peraturan pembubaran sendiri . Ini bermakna tadbir urus boleh melancarkan pasaran pinjaman baharu — contohnya untuk aset kelas baharu atau kegunaan institusi — tanpa perlu memindahkan kecairan atau menyentuh Hub .
Pelaksanaan semasa: Tiga Hub (Core, Prime, Plus) dan sebelas Spokes kini aktif, membolehkan penghalaan kecairan terpencil merentasi kategori cagaran berbeza .
Fasa masa depan: Kebolehfungisan kecairan rentas-rantai dirancang untuk fasa kemudian, di mana Spokes pada rangkaian berbeza akhirnya akan menggunakan kolam kecairan global yang sama .
Pelaburan keselamatan: Naik taraf ini menjalani 345 hari semakan keselamatan rapi dengan belanjawan audit $1.5 juta .
Seni bina ini memberikan tiga kelebihan konkrit berbanding V3: pengurusan risiko yang lebih fleksibel (risiko terpencil setiap Spoke), sokongan lebih mudah untuk kelas aset baharu, dan kecekapan modal daripada kecairan berkongsi .
Landskap Pinjaman DeFi Secara Luas: Dominasi Aave dalam Angka
Aave kekal sebagai kuasa dominan dalam pinjaman DeFi dengan jurang yang besar, meskipun pesaing semakin membesar :
TVL seluruh protokol Aave memuncak pada $75 bilion pada 2025 (tertinggi pernah dicapai mana-mana protokol DeFi) dan menutup 2025 pada $55 bilion, naik 57% tahun ke tahun .
Menjelang awal 2026, Aave memegang kira-kira 51.3% daripada keseluruhan pasaran pinjaman DeFi ($35.8 bilion TVL) , dan dianggarkan menguasai 82% daripada semua hutang pinjaman tertunggak di Ethereum.
Sektor pinjaman DeFi agregat berada sekitar $75-80 bilion TVL setakat pertengahan 2026, meningkat daripada kira-kira $50 bilion pada awal 2025 .
Pesaing utama: Morpho Blue ($11.8 bilion TVL), Spark ($6.8 bilion), Compound V3 (~$2.7 bilion) . Morpho khususnya berkembang pesat daripada $2 bilion kepada $10+ bilion menerusi penggunaan institusi .
Parit kecairan Ave merentasi 14+ rangkaian dan sejarah audit paling mendalam kekal sebagai kelebihan struktur . Namun, Morpho sudah mengatasi Aave di pasaran pinjaman Base ($1B vs $539M) dan menyokong lebih banyak rangkaian (29 vs 19) .
Aspirasi Masa Depan Aave: Tiga Tonggak untuk 2026
Pelan induk 2026 pengasas Stani Kulechov terletak pada tiga tonggak :
Aave V4 — Naik taraf hub-and-spoke, dengan kecairan rentas-rantai sebagai fasa seterusnya . V4 adalah asas untuk penskalaan.
Horizon — Platform pinjaman aset dunia sebenar (RWA) gred institusi, sudah menarik $550+ juta deposit untuk aset bertoken .
Aave App — Aplikasi pengguna keutamaan mudah alih untuk memacu penggunaan arus perdana di luar pengguna sedia ada .
Rangka kerja strategik ini meletakkan Aave sebagai lebih daripada sekadar peminjam DeFi — matlamatnya adalah untuk menjadi "lapisan kredit asas pada rantai" yang melayani pasaran kripto dan institusi . Jumlah pinjaman kumulatif sudah melepasi $1 trilion, dan protokol ini secara sejarah telah memproses lebih $3.33 trilion dalam jumlah deposit .