ThinkCentre X Ultra Lenovo berisipadu 1.6L dan menyokong sehingga 128GB memori terpadu, manakala Acemagic F9A yang kira kira 2L mencapai 192GB. Pilih Lenovo bagi penggunaan perusahaan, sokongan Windows/Linux dan pilihan kluster sehingga empat nod; pilih Acemagic jika matlamat utama ialah memuatkan model terbesar dal...
Research answer

Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: How do Lenovo’s ThinkCentre X Ultra and Acemagic’s F9A mini workstations, unveiled at IFA 2026, use AMD’s Ryzen AI Max+ Pro 495 processor to. Article summary: Lenovo and Acemagic are using AMD’s Ryzen AI Max+ PRO 495 as an unusually memory-rich APU: its CPU, Radeon integrated GPU, and NPU share one high-bandwidth LPDDR5X memory pool. That makes compact systems practical for lo. Topic tags: general, general web. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, watermarks, charts with fake numbers, clic
PC meja kompak untuk AI kini bukan sekadar soal NPU kecil atau angka TOPS yang tinggi. Bagi menjalankan model bahasa besar (LLM) secara tempatan—iaitu terus pada komputer sendiri tanpa perlu menghantar permintaan ke awan—soalan paling penting ialah sama ada sistem mempunyai memori pantas yang mencukupi untuk memuatkan model tersebut.
Lenovo ThinkCentre X Ultra dan Acemagic F9A menggunakan AMD Ryzen AI Max+ PRO 495. Platform ini menyatukan CPU, grafik Radeon dan NPU pada satu kumpulan memori LPDDR5X yang dikongsi. AMD menarafkan cip ini sehingga 131 TOPS prestasi AI keseluruhan, termasuk NPU 55 TOPS, serta sokongan sehingga 192GB memori. 23
Dalam kedua-dua sistem ini, CPU, GPU Radeon terbina dalam dan NPU menggunakan kumpulan memori yang sama, bukannya GPU diskret dengan VRAM tetapnya sendiri. Reka bentuk ini membolehkan PC kompak menyediakan lebih banyak memori kepada tugasan AI berasaskan GPU berbanding kebanyakan komputer grafik terbina dalam biasa.
Ini penting apabila bobot model menjadi had utama. Kapasiti memori tidak menentukan kelajuan respons secara langsung: prestasi sebenar turut bergantung pada seni bina model, kuantisasi, panjang tetingkap konteks, perisian masa jalan inferens dan keupayaan sistem mengekalkan suhu serta kuasa. Namun, model yang tidak muat dalam memori setempat memang tidak boleh dijalankan secara setempat.
ThinkCentre X Ultra memuatkan platform Ryzen AI Max+ PRO 495 dalam desktop sekecil 1.6 liter. Konfigurasi tertingginya menggabungkan cip itu dengan grafik Radeon 8065S dan sehingga 128GB memori LPDDR5X terpadu. Lenovo menyatakan sehingga 96GB boleh dikonfigurasi sebagai memori grafik khusus. 1
Pemproses tersebut mempunyai 16 teras CPU Zen 5 dan 32 utas, manakala Radeon 8065S menyepadukan 40 unit pengiraan. 3 Lenovo meletakkan sistem ini sebagai mesin untuk beban kerja AI perusahaan setempat dan berbilang ejen, bukan mini PC pengguna biasa.
2
Ciri utama X Ultra ialah pilihan untuk mengkluster sehingga empat unit. Dengan setiap unit pada 128GB, konfigurasi ini memberikan sehingga 512GB memori terpadu secara agregat, di samping pertambahan kuasa pengiraan untuk tugasan AI teragih. 3
Namun, ia bukan bermaksud semua aplikasi akan melihatnya sebagai satu ruang memori fizikal 512GB. Keupayaan sesuatu beban kerja AI menggunakan beberapa mesin bergantung pada sokongan perisian untuk inferens teragih atau pembahagian model. Kelebihannya ialah laluan penskalaan yang disokong vendor, bukannya jaminan bahawa semua model tempatan akan beroperasi seperti dipasang dalam satu komputer 512GB.
ThinkCentre X Ultra menyokong Windows 11 dan Linux. Lenovo turut menyertakan AMD Ryzen AI Developer Center, dengan alat, model dan aliran kerja AI. 8 Sambungan yang dilaporkan termasuk dua port Thunderbolt 4, Ethernet 10GbE, DisplayPort 2.1 dan HDMI 2.1.
2
Sesetengah laporan menyatakan ia boleh dikonfigurasi dengan sehingga dua SSD M.2 2280 PCIe Gen5, setiap satu sehingga 4TB. 20
Lenovo menyatakan ketersediaan bermula pada November 2026, dengan harga permulaan €3,100 di Eropah. Laporan bagi AS pula menyebut harga bermula AS$3,699. 1
3
Acemagic mengambil pendekatan berbeza dengan F9A: memaksimumkan memori dalam sebuah mini stesen kerja. F9A menyokong sehingga 192GB LPDDR5X-8533 memori terpadu, dengan sehingga 160GB boleh diperuntukkan kepada beban kerja grafik. 15
42
Seperti konfigurasi tertinggi Lenovo, ia menggunakan pemproses Zen 5 16 teras/32 utas dan grafik Radeon 8065S. NPU platform ini dinilai sehingga 55 TOPS, sementara AMD menarafkan prestasi AI keseluruhan sehingga 131 TOPS. 15
23
Acemagic mendakwa kapasiti memorinya boleh menyokong inferens tempatan bagi model 120 bilion parameter dalam Q4 dan model mixture-of-experts 300 bilion parameter. Ini ialah tuntutan vendor tentang kebolehan model dimuatkan dan potensi penggunaan, bukan jaminan prestasi sejagat; seni bina model serta konfigurasi perisian tetap sangat penting. 40
F9A berukuran 158.5 × 158.5 × 81.5 mm, bersamaan kira-kira dua liter. 11 Port dan sambungan yang dilaporkan meliputi dua USB4, dua Ethernet 2.5GbE, Wi‑Fi 7, Bluetooth 5.4, HDMI 2.1, DisplayPort 2.1 serta OCuLink melalui PCIe 4.0 x4 untuk pengembangan luaran.
41
Maklumat storan belum benar-benar konsisten antara laporan yang diterbitkan: ada yang menyatakan dua slot M.2 PCIe 4.0 NVMe, manakala yang lain menyebut satu slot M.2 2280 PCIe 4.0 x4. Bakal pembeli wajar mengesahkan konfigurasi akhir untuk pasaran masing-masing terus dengan Acemagic. 43
44
Ketika pengumuman IFA, Acemagic belum mengumumkan harga runcit atau tarikh pelancaran yang disahkan bagi F9A dengan PRO 495 dan 192GB. Harga yang dikaitkan dengan versi Ryzen AI Max+ 395 terdahulu tidak patut dianggap sebagai harga bagi spesifikasi baharu ini. 11
47
| Keutamaan | Pilihan lebih sesuai | Sebab |
|---|---|---|
| Pelaksanaan perusahaan dan AI berskala | ThinkCentre X Ultra | Kedudukan Windows/Linux, alatan pembangun, sambungan 10GbE dan laluan kluster empat nod yang dinyatakan. |
| Model setempat terbesar dalam satu PC kompak | Acemagic F9A | Sehingga 192GB memori terpadu, berbanding siling 128GB pada Lenovo. |
| Pengembangan luaran | Acemagic F9A | OCuLink PCIe 4.0 x4 dinyatakan secara jelas dalam spesifikasi sambungan yang diterbitkan. |
| Casis paling kecil | ThinkCentre X Ultra | 1.6 liter berbanding kira-kira 2 liter untuk F9A. |
Pilihan ini, jadi, kurang berkisar pada pemproses yang sama dan lebih kepada reka bentuk sistem sekelilingnya. Lenovo menawarkan pakej yang lebih jelas untuk perusahaan serta penskalaan beban kerja merentasi beberapa mesin kecil. Acemagic pula menekankan satu kotak dengan kumpulan memori terbesar—biasanya pendekatan lebih mudah apabila satu model perlu dimuatkan sepenuhnya dalam satu mesin.
Pelancaran ini menunjukkan kategori PC AI tempatan sedang bergerak melangkaui penarafan NPU sederhana. Untuk tugasan LLM, sama ada model boleh dimuatkan, lebar jalur memori, rangkaian, pengembangan luaran dan keserasian perisian masa jalan boleh menjadi sama penting seperti angka TOPS pada helaian spesifikasi.
Sistem NVIDIA RTX Spark ialah alternatif yang sedang muncul. NVIDIA menyatakan PC Windows RTX Spark—berdasarkan CPU Grace dan GPU RTX Blackwell—akan tiba pada Oktober 2026 daripada lebih enam rakan OEM, dengan sehingga 128GB memori terpadu dan sehingga satu petaflop pengiraan AI disebut bagi platform itu. 24 ASUS telah mengumumkan mini PC ProArt GR1X berasaskan RTX Spark, manakala Acer menunjukkan reka bentuk desktop faktor bentuk kecil RTX Spark tetapi menyatakan ketersediaannya akan diumumkan kemudian.
34
39
Sistem AMD ini dan mesin RTX Spark yang bakal tiba mewakili dua pendekatan untuk keperluan yang sama: meletakkan pengiraan dan memori yang cukup di atas meja bagi menjalankan beban kerja AI serius secara tempatan. Bagi pembeli, perbandingan praktikal akhirnya bergantung pada saiz model yang perlu dimuatkan, perisian inferens yang digunakan, keperluan terhadap alatan khusus CUDA, serta sama ada satu sistem bermemori besar atau beberapa nod rangkaian merupakan reka bentuk operasi yang lebih sesuai.
Studio Global AI
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
ThinkCentre X Ultra Lenovo berisipadu 1.6L dan menyokong sehingga 128GB memori terpadu, manakala Acemagic F9A yang kira kira 2L mencapai 192GB.
ThinkCentre X Ultra Lenovo berisipadu 1.6L dan menyokong sehingga 128GB memori terpadu, manakala Acemagic F9A yang kira kira 2L mencapai 192GB. Pilih Lenovo bagi penggunaan perusahaan, sokongan Windows/Linux dan pilihan kluster sehingga empat nod; pilih Acemagic jika matlamat utama ialah memuatkan model terbesar dalam sebuah PC kompak.
Lenovo menyatakan ThinkCentre X Ultra akan tersedia mulai November 2026, dengan harga permulaan AS$3,699 di AS.