AMD semakin hampir kepada Intel dalam pasaran pemproses x86. Menurut anggaran Mercury Research, AMD menguasai 30.7% penghantaran CPU x86 untuk PC dan pelayan pada suku kedua 2026—meningkat 6.5 mata peratusan berbanding tahun sebelumnya. Intel pula memegang 69.3%, iaitu kali pertama bahagiannya jatuh di bawah 70% sejak 1995.
2
8
Namun, ini bukan bermakna AMD sudah memintas Intel. Intel masih menjadi peneraju jelas dari segi jumlah unit yang dihantar. Angka tersebut lebih tepat dilihat sebagai tanda bahawa kelebihan lama Intel semakin mengecil, dengan AMD mencatat kemajuan dalam komputer meja, komputer riba dan pelayan.
Gambaran bahagian pasaran CPU x86 pada Q2 2026
| Segmen |
AMD |
Intel |
| Keseluruhan x86: PC dan CPU pelayan |
30.7% |
69.3% |
| CPU x86 pengguna: komputer meja dan komputer riba |
30.3% |
69.7% |
| CPU x86 komputer meja |
34.9% |
65.1% |
| CPU x86 mudah alih |
28.9% |
71.1% |
| CPU pelayan, perbandingan dilaporkan |
34.5% |
65.5% |
Angka ini merujuk kepada bahagian unit yang dihantar ke rantaian bekalan, bukannya peratusan komputer yang sedang digunakan oleh pengguna. Pengiraan keseluruhan x86 standard turut mengecualikan cip semikonduktor separa tersuai, terbenam dan IoT. Jika kategori tambahan itu dimasukkan, bahagian AMD meningkat kepada 34.1%, manakala Intel turun kepada 65.9%.
2
5
7
AMD melepasi 30% dalam CPU PC buat kali pertama
Pencapaian paling ketara untuk pasaran pengguna berlaku dalam gabungan komputer meja dan komputer riba. AMD mencapai 30.3% daripada penghantaran CPU x86 pengguna, berbanding 69.7% untuk Intel. Ini merupakan kali pertama AMD melepasi paras 30% dalam kategori tersebut.
2
4
Kedua-dua segmen utama menyumbang kepada peningkatan AMD, tetapi komputer riba menjadi pemacu yang lebih kukuh. AMD menguasai 28.9% penghantaran CPU x86 mudah alih, meningkat 8.4 mata peratusan berbanding setahun lalu, sementara Intel memegang 71.1%. Penghantaran mudah alih AMD juga bertambah berbanding suku sebelumnya.
2
Dalam segmen komputer meja, bahagian AMD lebih tinggi pada 34.9%, meninggalkan Intel dengan 65.1%. Bagaimanapun, keputusan ini berlaku ketika keseluruhan pasaran komputer meja mengalami kemerosotan. Jumlah penghantaran CPU komputer meja jatuh lebih 20% berbanding tahun sebelumnya, apabila harga PC yang lebih tinggi dan bekalan GPU yang terhad menekan permintaan.
5
21
Perkara ini penting untuk difahami: peningkatan bahagian pasaran tidak semestinya bermakna AMD menghantar lebih banyak pemproses secara mutlak. Dalam pasaran yang mengecil, AMD boleh meningkatkan peratusannya walaupun jumlah unit yang dihantar turut menurun.
Bahagian AMD dalam pelayan meningkat, tetapi perbandingannya tidak sepenuhnya setara
AMD menguasai 34.5% penghantaran pemproses pelayan pada Q2 2026, berbanding 65.5% untuk Intel. Bahagian AMD meningkat daripada 27.3% setahun sebelumnya, manakala jumlah penghantaran CPU pelayan tumbuh hampir 20% dalam tempoh yang sama.
18
29
Walau bagaimanapun, angka ini mempunyai satu batasan perakaunan. Data kumpulan pusat data Intel merangkumi CPU rangkaian dan storan terbenam, sedangkan produk yang setara tidak dimasukkan dalam angka AMD. Jika perbandingan hanya dibuat antara Intel Xeon SP dan AMD EPYC, Mercury Research menganggarkan bahagian AMD akan menjadi 46.4%, berbanding 53.6% untuk Intel.
2
32
Justeru, AMD masih berada di belakang Intel dalam jumlah penghantaran pelayan yang dilaporkan, tetapi perbandingan yang telah dilaraskan menunjukkan persaingan dalam pasaran CPU pelayan teras jauh lebih sengit.
Pada masa yang sama, hasil kumpulan pusat data Intel meningkat 59% berbanding tahun sebelumnya. Ini menunjukkan perniagaan pusat data Intel masih berkembang walaupun AMD meningkatkan bahagian penghantarannya.
23 Intel juga berkata syarikat itu mengutamakan kapasiti pengeluaran tambahan serta peningkatan output kilang bagi memenuhi permintaan.
2
Intel masih di hadapan, tetapi persaingan semakin sengit
Data Q2 menunjukkan AMD mengecilkan kelebihan Intel dalam setiap segmen x86 utama yang diukur. Beberapa pencapaian berlaku serentak: AMD melepasi 30% dalam CPU pengguna, menghampiri kedudukan seimbang dalam perbandingan pelayan teras yang telah dilaraskan, dan mencapai rekod 30.7% dalam keseluruhan pasaran PC serta pelayan x86 standard.
2
4
32
Namun, Intel masih mendahului dengan margin besar dalam penghantaran unit yang dilaporkan. Oleh itu, angka ini lebih menggambarkan jurang yang semakin kecil, bukan pengambilalihan pasaran oleh AMD.
Kedua-dua syarikat turut berdepan persaingan daripada pemproses berasaskan Arm. Menurut anggaran Mercury Research, cip Arm mencapai rekod 15.3% bahagian CPU PC pengguna pada Q2. Produk daripada Apple, Qualcomm, Nvidia dan pembekal awan berskala besar membantu meluaskan penggunaan reka bentuk Arm dalam PC dan pelayan.
12
31
Satu lagi laporan meletakkan bahagian Arm dalam pelayan pada 13.6% bagi suku tersebut, tetapi angka itu tidak didokumentasikan secara konsisten dalam laporan yang tersedia.
29 Gambaran besarnya tetap jelas: Intel dan AMD bukan sahaja bersaing sesama sendiri untuk bahagian pasaran x86, malah perlu berdepan dengan reka bentuk Arm yang semakin berkembang di sekeliling mereka.