מאחורי המספר הכולל מסתתר שוק עמוק ולא שוויוני. אירופה הניעה את הצמיחה העולמית עם זינוק של 33% במכירות הרכב החשמלי, בעוד צפון אמריקה רשמה את הירידה החדה ביותר מבין האזורים הגדולים – 27%-. השוק הסיני, אף שהראה התמתנות בביקוש המקומי, חצה לראשונה את רף 60% נתח השוק לניידות חדשה (NEV), הודות לפריחת יצוא חסרת תקדים.
מכירות הרכב החשמלי באירופה הגיעו לכ-450,000 יחידות ביולי, זינוק של 33% לעומת השנה שעברה, שהעלה את קצב הצמיחה השנתי המצטבר ל-28% . במחצית הראשונה של 2026 לבדה נמכרו 1.24 מיליון רכבים חשמליים ברחבי אירופה, עלייה של 33.7% לעומת H1 2025 .
שווקים מובילים: צרפת רשמה ביולי נתח שוק מרשים של 35% לרכב חשמלי, עם זינוק של 127% במכירות, הודות לתמריץ רכישה מבוסס הכנסה ולסיבוב השלישי של תוכנית השכרת-העל (social leasing), שהציעה תעריפים נמוכים כמו 94€ לחודש לדגמים כמו סיטרואן ë‑C3 . גרמניה, השוק הגדול באירופה לנפח רכב חשמלי, דיווחה על 29% נתח חשמלי (+62%), מונעת בעיקר על ידי רוכשים פרטיים שנהנו מתמריץ רכישה של עד 6,000€ . בריטניה רשמה נתח שיא של 27.5% לרכב חשמלי, עם עלייה של 44.5% ברישומים . הולנד, בלגיה ודנמרק (שהגיעה ל-80% נתח שוק חשמלי) הציגו גם הן נתונים חזקים .
גורמים מדיניים: הזינוק האירופי נובע מהחזרת תמריצים ממשלתיים ברחבי שוקי הרכב הגדולים ב-18 החודשים האחרונים, תשתית טעינה מתרחבת, מחירי דלק גבוהים, יעדי CO₂ מחמירים של האיחוד האירופי, ומגוון דגמים תחרותיים – בפרט רכבים חשמליים סיניים זולים .
שוק הרכב החשמלי הסיני מורכב יותר, שכן נתונים מדווחים בשתי מתודולוגיות שונות מביאים לתוצאות שונות.
נתוני CAAM (כולל יצוא): מכירות רכב ניידות חדשה (NEV) הגיעו ל-1.561 מיליון יחידות ביולי, המהוות 60.4% מכלל מכירות הרכב החדש – הפעם הראשונה שהנתח עולה על 60% . קצב הצמיחה על בסיס זה היה +23.7% לעומת השנה שעברה . ייצור NEV הגיע לשיא של 1.576 מיליון יחידות .
נתוני CPCA (קמעונאות): נתח הקמעונאות של NEV הגיע לשיא של 65.1% ביולי (עלייה של 11.6 נקודות אחוז), אך הכמויות הקמעונאיות ירדו בפעם השביעית ברציפות . רכבי BEV רשמו כ-647,000 יחידות במכירות קמעונאיות, עלייה של 6%, בעוד מכירות PHEV ירדו ב-21.1% .
הצלחת היצוא: יצוא NEV זינק לרמה של 540,000 עד 553,000 יחידות ביולי – עלייה של פי 1.5 לעומת השנה שעברה – והיווה למעלה ממחצית מיצוא הרכב הכולל של סין בחודש השני ברציפות . BYD לבדה ייצאה 173,721 NEV ביולי, נתח של 32.2% משוק יצוא ה-NEV הסיני . טסלה סין דורגה שלישית ביצוא עם 66,330 יחידות . הצלחת היצוא קיזזה חלקית את החולשה בביקוש המקומי.
יצרנית מובילה: BYD מסרה 419,211 NEV ביולי, עלייה של 21.7% לעומת השנה שעברה, החודש הגבוה ביותר שלה בשנה .
צפון אמריקה הייתה השוק הגדול החלש ביותר ביולי. מכירות ירדו לכ-140,000 יחידות בקירוב, ירידה של 27% לעומת יולי 2025 . מתחילת השנה ועד יולי עומדות המכירות על 900,000 יחידות, ירידה של 18% .
ביצועי ארה"ב: מכירות הרכב החשמלי בארה"ב צנחו ביותר מ-30% ביולי לבדו, בעוד מכירות הרכב הקל הכוללות ירדו רק ב-1.4% . התאוששות מתונה ברבעון השני התהפכה ביולי .
סיבות מדיניות: הסיבה העיקרית היא ביטול זיכוי המס הפדרלי בסך 7,500$ לקניית רכב חשמלי בספטמבר 2025 תחת ממשל טראמפ, לצד מדיניות תומכת דלק פוסילי, הפחתת לחץ רגולטורי וסיום תמריצים . גם ההנחות הצטמצמו, מה שהחמיר את הירידה . יתרה מזאת, מירוץ רכישות מואץ ב-2024 ובתחילת 2025 לקראת פקיעת הזיכוי ניפח את בסיס ההשוואה, מה שהעצים את הירידה הנראית לעין .
שווקים מחוץ לאירופה, סין וצפון אמריקה היוו ביולי כ-280,000 רכבים חשמליים – נתון שנגזר כהפרש מהסיכום העולמי של 1.85 מיליון פחות שלושת האזורים הגדולים .
שווקים אלה הראו את מומנטום הצמיחה החזק ביותר. במחצית הראשונה של 2026, מכירות רכב חשמלי בשאר העולם עלו בכ-98% לעומת התקופה המקבילה, עם כ-1.4 מיליון יחידות עד יוני . תורמות מרכזיות כוללות את הודו, דרום-מזרח אסיה, ברזיל ואוסטרליה, שם תמיכה מדינית והשקות דגמים חדשים דוחפות את האימוץ .
מאחורי המספר הכולל מסתתר שוק עמוק ולא שוויוני. אירופה הניעה את הצמיחה העולמית עם זינוק של 33% במכירות הרכב החשמלי, בעוד צפון אמריקה רשמה את הירידה החדה ביותר מבין האזורים הגדולים – 27%-. השוק הסיני, אף שהראה התמתנות בביקוש המקומי, חצה לראשונה את רף 60% נתח השוק לניידות חדשה (NEV), הודות לפריחת יצוא חסרת תקדים.
מכירות הרכב החשמלי באירופה הגיעו לכ-450,000 יחידות ביולי, זינוק של 33% לעומת השנה שעברה, שהעלה את קצב הצמיחה השנתי המצטבר ל-28% . במחצית הראשונה של 2026 לבדה נמכרו 1.24 מיליון רכבים חשמליים ברחבי אירופה, עלייה של 33.7% לעומת H1 2025 .
שווקים מובילים: צרפת רשמה ביולי נתח שוק מרשים של 35% לרכב חשמלי, עם זינוק של 127% במכירות, הודות לתמריץ רכישה מבוסס הכנסה ולסיבוב השלישי של תוכנית השכרת-העל (social leasing), שהציעה תעריפים נמוכים כמו 94€ לחודש לדגמים כמו סיטרואן ë‑C3 . גרמניה, השוק הגדול באירופה לנפח רכב חשמלי, דיווחה על 29% נתח חשמלי (+62%), מונעת בעיקר על ידי רוכשים פרטיים שנהנו מתמריץ רכישה של עד 6,000€ . בריטניה רשמה נתח שיא של 27.5% לרכב חשמלי, עם עלייה של 44.5% ברישומים . הולנד, בלגיה ודנמרק (שהגיעה ל-80% נתח שוק חשמלי) הציגו גם הן נתונים חזקים .
גורמים מדיניים: הזינוק האירופי נובע מהחזרת תמריצים ממשלתיים ברחבי שוקי הרכב הגדולים ב-18 החודשים האחרונים, תשתית טעינה מתרחבת, מחירי דלק גבוהים, יעדי CO₂ מחמירים של האיחוד האירופי, ומגוון דגמים תחרותיים – בפרט רכבים חשמליים סיניים זולים .
שוק הרכב החשמלי הסיני מורכב יותר, שכן נתונים מדווחים בשתי מתודולוגיות שונות מביאים לתוצאות שונות.
נתוני CAAM (כולל יצוא): מכירות רכב ניידות חדשה (NEV) הגיעו ל-1.561 מיליון יחידות ביולי, המהוות 60.4% מכלל מכירות הרכב החדש – הפעם הראשונה שהנתח עולה על 60% . קצב הצמיחה על בסיס זה היה +23.7% לעומת השנה שעברה . ייצור NEV הגיע לשיא של 1.576 מיליון יחידות .
נתוני CPCA (קמעונאות): נתח הקמעונאות של NEV הגיע לשיא של 65.1% ביולי (עלייה של 11.6 נקודות אחוז), אך הכמויות הקמעונאיות ירדו בפעם השביעית ברציפות . רכבי BEV רשמו כ-647,000 יחידות במכירות קמעונאיות, עלייה של 6%, בעוד מכירות PHEV ירדו ב-21.1% .
הצלחת היצוא: יצוא NEV זינק לרמה של 540,000 עד 553,000 יחידות ביולי – עלייה של פי 1.5 לעומת השנה שעברה – והיווה למעלה ממחצית מיצוא הרכב הכולל של סין בחודש השני ברציפות . BYD לבדה ייצאה 173,721 NEV ביולי, נתח של 32.2% משוק יצוא ה-NEV הסיני . טסלה סין דורגה שלישית ביצוא עם 66,330 יחידות . הצלחת היצוא קיזזה חלקית את החולשה בביקוש המקומי.
יצרנית מובילה: BYD מסרה 419,211 NEV ביולי, עלייה של 21.7% לעומת השנה שעברה, החודש הגבוה ביותר שלה בשנה .
צפון אמריקה הייתה השוק הגדול החלש ביותר ביולי. מכירות ירדו לכ-140,000 יחידות בקירוב, ירידה של 27% לעומת יולי 2025 . מתחילת השנה ועד יולי עומדות המכירות על 900,000 יחידות, ירידה של 18% .
ביצועי ארה"ב: מכירות הרכב החשמלי בארה"ב צנחו ביותר מ-30% ביולי לבדו, בעוד מכירות הרכב הקל הכוללות ירדו רק ב-1.4% . התאוששות מתונה ברבעון השני התהפכה ביולי .
סיבות מדיניות: הסיבה העיקרית היא ביטול זיכוי המס הפדרלי בסך 7,500$ לקניית רכב חשמלי בספטמבר 2025 תחת ממשל טראמפ, לצד מדיניות תומכת דלק פוסילי, הפחתת לחץ רגולטורי וסיום תמריצים . גם ההנחות הצטמצמו, מה שהחמיר את הירידה . יתרה מזאת, מירוץ רכישות מואץ ב-2024 ובתחילת 2025 לקראת פקיעת הזיכוי ניפח את בסיס ההשוואה, מה שהעצים את הירידה הנראית לעין .
שווקים מחוץ לאירופה, סין וצפון אמריקה היוו ביולי כ-280,000 רכבים חשמליים – נתון שנגזר כהפרש מהסיכום העולמי של 1.85 מיליון פחות שלושת האזורים הגדולים .
שווקים אלה הראו את מומנטום הצמיחה החזק ביותר. במחצית הראשונה של 2026, מכירות רכב חשמלי בשאר העולם עלו בכ-98% לעומת התקופה המקבילה, עם כ-1.4 מיליון יחידות עד יוני . תורמות מרכזיות כוללות את הודו, דרום-מזרח אסיה, ברזיל ואוסטרליה, שם תמיכה מדינית והשקות דגמים חדשים דוחפות את האימוץ .