משפחת M9 של Axera כוללת את M97 עם 720 TOPS ואת M95 עם 360 TOPS, שניהם בתהליך ייצור רכבתי של 5 נ״מ ובארכיטקטורת תוכנה משותפת. ל־M97 יש 16 ליבות Cortex A78AE, רוחב פס זיכרון שקול של 460GB/s ותמיכה בעד 16 מצלמות; ל־M95 יש 10 ליבות, 260GB/s ועד 14 מצלמות.
פורסם על ידינערך באמצעות GPT-5.6 Terraהתמונות נוצרו באמצעות GPT Image 2
Research answer

Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: What did Axera announce on September 15, 2026 about its 5nm automotive-grade M9 ADAS SoC series—specifically the flagship M97’s approximatel. Article summary: Axera’s September 15 coverage described the M9 as a two-chip, 5nm automotive ADAS platform: the flagship M97 at about 720 TOPS for high-end urban NOA, VLA/world-model and cockpit-plus-driving use, and the M95 at about 36. Topic tags: general, general web. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, watermarks, charts with fake numbers, clic
Axera השיקה את משפחת ה־SoC לרכב M9 בשתי רמות ביצועים: M97 (M9x-720T), דגם הדגל עם ביצועי AI שקולים של 720 TOPS, ו־M95 (M9x-360T), דגם מרכזי עם 360 TOPS. ההשקה הרשמית נערכה ב־8 בספטמבר, והדיווח מ־15 בספטמבר סיכם את המוצרים ואת המיצוב שלהם. 11
21
המסר המרכזי של החברה הוא יכולת מעבר בין רמות ביצועים: שני השבבים חולקים ארכיטקטורה, כלי פיתוח ונכסי תוכנה לשימוש חוזר. לפי Axera, יצרניות רכב וספקיות Tier 1 — ספקיות מערכות ישירות לתעשיית הרכב — יוכלו להתאים אותה אפליקציית סיוע לנהיגה לרמות חומרה שונות, בלי לפתח הכול מחדש. 11
| מפרט | M97 | M95 |
|---|---|---|
| תהליך ייצור | 5 נ״מ, תקן רכב | 5 נ״מ, תקן רכב |
| ביצועי AI שקולים, לפי פרסום החברה | 720 TOPS | 360 TOPS |
| מעבד | 16 ליבות Arm Cortex-A78AE | 10 ליבות Arm Cortex-A78AE |
| רוחב פס זיכרון שקול | 460GB/s | 260GB/s |
| תצורות זיכרון | 36 / 48 / 64 / 96GB | 12 / 18 / 24GB |
| קלט ל־ISP | עד 16 מצלמות; 4.5 גיגה־פיקסל לשנייה | עד 14 מצלמות; 2.6 גיגה־פיקסל לשנייה |
M97 מיועד לפלטפורמות רכב יוקרתיות יותר, כולל NOA עירוני — ניווט בסיוע נהיגה — עומסי עבודה מסוג VLA ומודלי עולם, וכן עיבוד משולב לתא הנוסעים ולנהיגה. M95 ממוצב לשוק הרחב והרגיש יותר לעלות, עבור מערכות נהיגה מקצה־לקצה בשלב אחד. 7
21
שני השבבים מתוארים כעומדים בדרישות AEC-Q100 לרכיבים לרכב, כוללים "אי בטיחות" פנימי בתצורת lockstep ברמת ASIL-D, ומדורגים בכללותם ב־ASIL-B. הם תומכים גם בתצורות יתירות של שני שבבים. 4
7
עיצובי M9 משלבים שלושה בלוקים שפיתחה Axera: NPU להסקת AI, ISP לעיבוד תמונה ממצלמות, ו־CVA — מאיץ ראייה ממוחשבת — לעיבוד מקדים ולמשימות חיישנים.
לפי Axera, ה־NPU מבוסס על תכנון רב־ליבתי ורב־אשכולי המכוון לבטיחות תפקודית ברכב. הוא תומך בפורמטי הדיוק FP4, INT8, FP8 ו־BF16, וכולל העברת נתונים מסוג zero-copy בין המעבד ל־NPU ברמת החומרה, שנועדה לצמצם תזוזת נתונים. החברה טוענת גם שכלי הפיתוח שלה עשויים לקצר התאמת אלגוריתמים מחודשים לשבועות. 21
22
אלו טענות מוצר של החברה, ולא תוצאות של מבחן השוואתי עצמאי ואחיד. ההבחנה חשובה: במודלים גדולים של תפיסה ותכנון, צוואר הבקבוק עשוי להיות רוחב הפס לזיכרון והיקף עבודת האינטגרציה, לא רק נתון ה־TOPS בכותרת.
ה־ISP תוכנן עם שני נתיבי עיבוד: נתיב ראייה ממוחשבת המותאם לתפיסת AI, ונתיב נפרד המותאם לאיכות תצוגה עבור הנהג. עבור M97, Axera טוענת לזמן שיהוי של פחות מ־10 אלפיות השנייה ב־ISP, לעד 16 כניסות מצלמה ולקצב עיבוד של 4.5 גיגה־פיקסל לשנייה. 21
22
ה־CVA אמור לטפל במשימות כגון עיבוד מקדים של תמונות, אופרטורים של ראייה ממוחשבת, עיבוד ענני נקודות LiDAR וסנכרון זמנים בין חיישנים. מטרת החברה היא שמשימות אלה לא יצרכו משאבי CPU ו־NPU, וכך יישאר יותר מה־NPU זמין להסקת AI. 11
Axera ממקמת את M9 הן לתצורות יתירות של שני שבבים והן ללוחות המשלבים תא נוסעים ונהיגה. לפי החברה, תצורה של שני M97 יכולה להגיע לכ־1,440 TOPS, בעוד שמערך כפול של M95 מצוטט ב־720 TOPS. 11
החברה מדווחת גם שמערכות M9 עולות ביותר מפי 1.5 על "רמת התעשייה" בקצב הפריימים; לטענתה, ביצועי M95 במודל מקצה־לקצה גבוהים ביותר מפי 2 מממוצע ענפי, ביצועי M97 במודלי VLA גבוהים ביותר מפי 1.5, וזמן השיהוי בנתיב ה־ISP נמוך בכ־70%. 18
19
יש לקרוא את ההשוואות האלה בזהירות. הדיווחים הזמינים מייחסים אותן לבדיקות פנימיות של Axera, ואינם מציגים מבחני ADAS עצמאיים מצד שלישי המשווים אותם מודלים, חיישנים, ערימות תוכנה ותנאי הפעלה.
Axera אומרת שתמשיך לפעול כספקית תשתית מחשוב ולא תפתח אלגוריתמים לשכבות העליונות של נהיגה חכמה — תחום שעלול להציב אותה בתחרות עם יצרניות רכב וספקיות Tier 1. מבחינת הלקוחות, הגישה אמורה להשאיר בידיהם את השליטה באלגוריתמים ובמערכת הנהיגה שיריצו על חומרת M9. 8
החברה דיווחה גם על משלוחים מצטברים של יותר מ־1.6 מיליון שבבים לנהיגה חכמה בעולם עד אוגוסט 2026, כאשר משפחת M5 הקודמת כבר נמצאת בייצור סדרתי לכלי רכב. 8
M97 הופעל לאחר קבלת הפרוסות בפברואר 2026, ודגימות הנדסיות שלו נמסרו במחצית הראשונה של השנה. בדיווח לבורסת הונג קונג ציינה Axera כי כמה יצרניות רכב מובילות החלו רשמית בהערכה ובבחירת פתרונות. M95 הופעל ביולי 2026. 5
זהו ציון דרך משמעותי בפיתוח, אך לא אישור לפריסה רחבה של M97 בכלי רכב. עבור רוכשים ומשקיעים, הסימנים הבאים שכדאי לעקוב אחריהם הם זכיות תכנון בשמות גלויים, לוחות זמנים לייצור וביצועים בני השוואה בתנאי אמת — ולא רק נתוני שיא של כוח מחשוב או נתוני קצב פריימים פנימיים.
Studio Global AI
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
משפחת M9 של Axera כוללת את M97 עם 720 TOPS ואת M95 עם 360 TOPS, שניהם בתהליך ייצור רכבתי של 5 נ״מ ובארכיטקטורת תוכנה משותפת.
משפחת M9 של Axera כוללת את M97 עם 720 TOPS ואת M95 עם 360 TOPS, שניהם בתהליך ייצור רכבתי של 5 נ״מ ובארכיטקטורת תוכנה משותפת. ל־M97 יש 16 ליבות Cortex A78AE, רוחב פס זיכרון שקול של 460GB/s ותמיכה בעד 16 מצלמות; ל־M95 יש 10 ליבות, 260GB/s ועד 14 מצלמות.
דגימות הנדסיות של M97 נמסרו במחצית הראשונה של 2026, וכמה יצרניות רכב החלו בהערכה ובבחירת פתרון — לא מדובר עדיין בפריסה רחבה ומאושרת בכלי רכב.
משפחת M9 של Axera כוללת את M97 עם 720 TOPS ואת M95 עם 360 TOPS, שניהם בתהליך ייצור רכבתי של 5 נ״מ ובארכיטקטורת תוכנה משותפת. ל־M97 יש 16 ליבות Cortex A78AE, רוחב פס זיכרון שקול של 460GB/s ותמיכה בעד 16 מצלמות; ל־M95 יש 10 ליבות, 260GB/s ועד 14 מצלמות.
פורסם על ידינערך באמצעות GPT-5.6 Terraהתמונות נוצרו באמצעות GPT Image 2
Research answer

Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: What did Axera announce on September 15, 2026 about its 5nm automotive-grade M9 ADAS SoC series—specifically the flagship M97’s approximatel. Article summary: Axera’s September 15 coverage described the M9 as a two-chip, 5nm automotive ADAS platform: the flagship M97 at about 720 TOPS for high-end urban NOA, VLA/world-model and cockpit-plus-driving use, and the M95 at about 36. Topic tags: general, general web. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, watermarks, charts with fake numbers, clic
Axera השיקה את משפחת ה־SoC לרכב M9 בשתי רמות ביצועים: M97 (M9x-720T), דגם הדגל עם ביצועי AI שקולים של 720 TOPS, ו־M95 (M9x-360T), דגם מרכזי עם 360 TOPS. ההשקה הרשמית נערכה ב־8 בספטמבר, והדיווח מ־15 בספטמבר סיכם את המוצרים ואת המיצוב שלהם. 11
21
המסר המרכזי של החברה הוא יכולת מעבר בין רמות ביצועים: שני השבבים חולקים ארכיטקטורה, כלי פיתוח ונכסי תוכנה לשימוש חוזר. לפי Axera, יצרניות רכב וספקיות Tier 1 — ספקיות מערכות ישירות לתעשיית הרכב — יוכלו להתאים אותה אפליקציית סיוע לנהיגה לרמות חומרה שונות, בלי לפתח הכול מחדש. 11
| מפרט | M97 | M95 |
|---|---|---|
| תהליך ייצור | 5 נ״מ, תקן רכב | 5 נ״מ, תקן רכב |
| ביצועי AI שקולים, לפי פרסום החברה | 720 TOPS | 360 TOPS |
| מעבד | 16 ליבות Arm Cortex-A78AE | 10 ליבות Arm Cortex-A78AE |
| רוחב פס זיכרון שקול | 460GB/s | 260GB/s |
| תצורות זיכרון | 36 / 48 / 64 / 96GB | 12 / 18 / 24GB |
| קלט ל־ISP | עד 16 מצלמות; 4.5 גיגה־פיקסל לשנייה | עד 14 מצלמות; 2.6 גיגה־פיקסל לשנייה |
M97 מיועד לפלטפורמות רכב יוקרתיות יותר, כולל NOA עירוני — ניווט בסיוע נהיגה — עומסי עבודה מסוג VLA ומודלי עולם, וכן עיבוד משולב לתא הנוסעים ולנהיגה. M95 ממוצב לשוק הרחב והרגיש יותר לעלות, עבור מערכות נהיגה מקצה־לקצה בשלב אחד. 7
21
שני השבבים מתוארים כעומדים בדרישות AEC-Q100 לרכיבים לרכב, כוללים "אי בטיחות" פנימי בתצורת lockstep ברמת ASIL-D, ומדורגים בכללותם ב־ASIL-B. הם תומכים גם בתצורות יתירות של שני שבבים. 4
7
עיצובי M9 משלבים שלושה בלוקים שפיתחה Axera: NPU להסקת AI, ISP לעיבוד תמונה ממצלמות, ו־CVA — מאיץ ראייה ממוחשבת — לעיבוד מקדים ולמשימות חיישנים.
לפי Axera, ה־NPU מבוסס על תכנון רב־ליבתי ורב־אשכולי המכוון לבטיחות תפקודית ברכב. הוא תומך בפורמטי הדיוק FP4, INT8, FP8 ו־BF16, וכולל העברת נתונים מסוג zero-copy בין המעבד ל־NPU ברמת החומרה, שנועדה לצמצם תזוזת נתונים. החברה טוענת גם שכלי הפיתוח שלה עשויים לקצר התאמת אלגוריתמים מחודשים לשבועות. 21
22
אלו טענות מוצר של החברה, ולא תוצאות של מבחן השוואתי עצמאי ואחיד. ההבחנה חשובה: במודלים גדולים של תפיסה ותכנון, צוואר הבקבוק עשוי להיות רוחב הפס לזיכרון והיקף עבודת האינטגרציה, לא רק נתון ה־TOPS בכותרת.
ה־ISP תוכנן עם שני נתיבי עיבוד: נתיב ראייה ממוחשבת המותאם לתפיסת AI, ונתיב נפרד המותאם לאיכות תצוגה עבור הנהג. עבור M97, Axera טוענת לזמן שיהוי של פחות מ־10 אלפיות השנייה ב־ISP, לעד 16 כניסות מצלמה ולקצב עיבוד של 4.5 גיגה־פיקסל לשנייה. 21
22
ה־CVA אמור לטפל במשימות כגון עיבוד מקדים של תמונות, אופרטורים של ראייה ממוחשבת, עיבוד ענני נקודות LiDAR וסנכרון זמנים בין חיישנים. מטרת החברה היא שמשימות אלה לא יצרכו משאבי CPU ו־NPU, וכך יישאר יותר מה־NPU זמין להסקת AI. 11
Axera ממקמת את M9 הן לתצורות יתירות של שני שבבים והן ללוחות המשלבים תא נוסעים ונהיגה. לפי החברה, תצורה של שני M97 יכולה להגיע לכ־1,440 TOPS, בעוד שמערך כפול של M95 מצוטט ב־720 TOPS. 11
החברה מדווחת גם שמערכות M9 עולות ביותר מפי 1.5 על "רמת התעשייה" בקצב הפריימים; לטענתה, ביצועי M95 במודל מקצה־לקצה גבוהים ביותר מפי 2 מממוצע ענפי, ביצועי M97 במודלי VLA גבוהים ביותר מפי 1.5, וזמן השיהוי בנתיב ה־ISP נמוך בכ־70%. 18
19
יש לקרוא את ההשוואות האלה בזהירות. הדיווחים הזמינים מייחסים אותן לבדיקות פנימיות של Axera, ואינם מציגים מבחני ADAS עצמאיים מצד שלישי המשווים אותם מודלים, חיישנים, ערימות תוכנה ותנאי הפעלה.
Axera אומרת שתמשיך לפעול כספקית תשתית מחשוב ולא תפתח אלגוריתמים לשכבות העליונות של נהיגה חכמה — תחום שעלול להציב אותה בתחרות עם יצרניות רכב וספקיות Tier 1. מבחינת הלקוחות, הגישה אמורה להשאיר בידיהם את השליטה באלגוריתמים ובמערכת הנהיגה שיריצו על חומרת M9. 8
החברה דיווחה גם על משלוחים מצטברים של יותר מ־1.6 מיליון שבבים לנהיגה חכמה בעולם עד אוגוסט 2026, כאשר משפחת M5 הקודמת כבר נמצאת בייצור סדרתי לכלי רכב. 8
M97 הופעל לאחר קבלת הפרוסות בפברואר 2026, ודגימות הנדסיות שלו נמסרו במחצית הראשונה של השנה. בדיווח לבורסת הונג קונג ציינה Axera כי כמה יצרניות רכב מובילות החלו רשמית בהערכה ובבחירת פתרונות. M95 הופעל ביולי 2026. 5
זהו ציון דרך משמעותי בפיתוח, אך לא אישור לפריסה רחבה של M97 בכלי רכב. עבור רוכשים ומשקיעים, הסימנים הבאים שכדאי לעקוב אחריהם הם זכיות תכנון בשמות גלויים, לוחות זמנים לייצור וביצועים בני השוואה בתנאי אמת — ולא רק נתוני שיא של כוח מחשוב או נתוני קצב פריימים פנימיים.
Studio Global AI
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
משפחת M9 של Axera כוללת את M97 עם 720 TOPS ואת M95 עם 360 TOPS, שניהם בתהליך ייצור רכבתי של 5 נ״מ ובארכיטקטורת תוכנה משותפת.
משפחת M9 של Axera כוללת את M97 עם 720 TOPS ואת M95 עם 360 TOPS, שניהם בתהליך ייצור רכבתי של 5 נ״מ ובארכיטקטורת תוכנה משותפת. ל־M97 יש 16 ליבות Cortex A78AE, רוחב פס זיכרון שקול של 460GB/s ותמיכה בעד 16 מצלמות; ל־M95 יש 10 ליבות, 260GB/s ועד 14 מצלמות.
דגימות הנדסיות של M97 נמסרו במחצית הראשונה של 2026, וכמה יצרניות רכב החלו בהערכה ובבחירת פתרון — לא מדובר עדיין בפריסה רחבה ומאושרת בכלי רכב.