לפי דיווחים, TSMC מתכננת שלושה מתקנים בלונגטאן עבור תהליכים שמתחת ל־1.4 ננומטר, בהשקעה העולה על טריליון דולר טאיוואני — כ־31.4 מיליארד דולר — כשהמפעל הראשון עשוי להיות מוכן סביב 2030. תוצאות שיא ברבעון השני של 2026, כולל הכנסות של NT$1.27 טריליון ושיעור רווח גולמי של 67.7%, נותנות ל־TSMC בסיס פיננסי חריג להמשך השקעו...
פורסם על ידינערך באמצעות GPT-5.6 Terraהתמונות נוצרו באמצעות GPT Image 2
Research answer

Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: What are the details and strategic significance of TSMC’s planned investment of more than NT$1 trillion (about $31.4 billion) to build three. Article summary: TSMC’s Longtan plan would extend its technological lead beyond A14 while adding Taiwan-based capacity for the post-2028 generation. Its financial strength and AI-led demand justify the investment, but the commercial case. Topic tags: general, general web, user generated, government. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, watermarks, ch
אישור הרחבת השלב השלישי של פארק המדע לונגטאן מחזיר לשולחן אפשרות להקמת מתחם ייצור גדול של TSMC בצפון טאיוואן. לפי דיווחים, התוכנית הראשונית כוללת שלושה מתקנים לתהליכי ייצור שמתחת ל־1.4 ננומטר, בהשקעה של יותר מ־NT$1 טריליון — כ־31.4 מיליארד דולר — כאשר המפעל הראשון עשוי להיות מוכן לקראת 2030. 33
35
המספרים מושכים תשומת לב, אך חשוב להבחין בין דיווחים לבין התחייבות סופית: מספר המפעלים, היקף ההשקעה, תמהיל התהליכים ולוח הזמנים טרם פורסמו כהודעת פרויקט מפורטת של TSMC. לכן מדובר באיתות אסטרטגי משמעותי, לא בתוכנית סופית שאין עליה עוררין.
מועצת הפיתוח הלאומית של טאיוואן אישרה ב־17 בספטמבר 2026 את הרחבת השלב השלישי של פארק לונגטאן. האתר מיועד למשוך ייצור מוליכים למחצה ברמת 1.4 ננומטר ומתקדמת יותר. 33
דיווחי שרשרת אספקה מתארים תוכנית ראשונית של שלושה מפעלים, כשהראשון מיועד להשלמה ולהיערכות לייצור המוני סביב 2030. ההשקעה הכוללת מוערכת ביותר מטריליון דולר טאיוואני. 35 דיווחים מוקדמים יותר הציגו תצורה אפשרית של שני מפעלי 1.4 ננומטר ומפעל לאריזה ברמת פאנל; זהו בדיוק ההסבר לכך שתצורת המתחם הסופית עדיין אינה ודאית.
37
TSMC הציגה מפת דרכים שלפיה טכנולוגיית A14 תיכנס לייצור ב־2028, ואחריה A13 ו־A12 ב־2029. A14 מבוססת על הדור השני של טרנזיסטורי nanosheet, המכונים גם gate-all-around, ואילו A12 צפויה להוסיף אספקת חשמל מגב השבב עבור יישומים תובעניים. 7
8
מכאן החשיבות של לונגטאן: המתחם עשוי לספק קיבולת לדור שאחרי תחילת ההתרחבות של A14. עבור לקוחות TSMC, משמעות הדבר עשויה להיות מסלול ייצור ארוך יותר בטאיוואן למאיצי AI עתידיים, למעבדים ולשבבי דאטה־סנטר מותאמים אישית — בלי להמתין לכך שקיבולת הייצור תיהפך לצוואר בקבוק במעבר הטכנולוגי הבא.
המהלך גם מחזק עיקרון מרכזי באסטרטגיה של TSMC: שמירה על בסיס משמעותי של ייצור בחזית הטכנולוגיה בטאיוואן, לצד הרחבת ייצור ואריזה גם מחוץ לה. הדבר אינו מבטל את סיכון הריכוז הגאוגרפי, אך הוא משמר את ליבת האקו־סיסטם ההנדסי והספקים של החברה סמוך לבסיס הקיים שלה.
TSMC נכנסת להרחבה האפשרית הזו מעמדת כוח פיננסית. ברבעון השני של 2026 דיווחה החברה על הכנסות של NT$1,270.38 מיליארד, שהם 40.20 מיליארד דולר, על רווח נקי של NT$706.56 מיליארד ועל שיעור רווח גולמי של 67.7%. 49
הנהלת החברה צפתה הכנסות של 44.6–45.8 מיליארד דולר ברבעון השלישי, והעלתה את תחזית ההשקעות ההוניות שלה ל־2026 ל־60–64 מיליארד דולר. 49
58
הנתונים האלה אינם מבטיחים שכל פרט בתוכנית לונגטאן יתממש בדיוק כפי שדווח. הם כן מסבירים מדוע TSMC מסוגלת לשקול השקעות בהיקף של עשרות מיליארדי דולרים, במקביל להרחבת חלקים אחרים של רשת הייצור שלה.
בשבבי AI מודרניים, הווייפר המתקדם הוא רק חלק מהמוצר. אריזה מתקדמת קובעת כיצד מחברים שבבי חישוב וזיכרון בעל רוחב פס גבוה לחבילה אחת עתירת ביצועים. CoWoS של TSMC — קיצור של chip-on-wafer-on-substrate — היא אחת מטכנולוגיות האריזה המשמשות למערכות מסוג זה. 29
לפי תוכניות קיבולת שדווחו, TSMC צפויה להכפיל את קיבולת CoWoS מכ־130 אלף שווי־ערך לווייפרים בגודל 12 אינץ' בחודש בסוף 2026 לכ־260 אלף בסוף 2028. ההרחבה אמורה להתמקד באתר AP7 בטאיוואן ובמתקנים באריזונה. 17
23
זה קריטי משום שמשלוחי מאיצי AI עלולים להיות מוגבלים בגלל זמינות האריזה, גם כאשר יש די וייפרים בחזית הטכנולוגיה. הרחבת האריזה עשויה אפוא לחזק את ההצעה של TSMC כספקית של לוגיקה מתקדמת וגם של אינטגרציית מערכת — ולא רק כיצרנית טרנזיסטורים זעירים יותר.
ל־TSMC לא תהיה בלעדיות בשוק הזה. לפי הערכות אנליסטים שצוטטו בדיווחי תעשייה, קיבולת EMIB-T של אינטל, במונחי שווי־ערך ל־CoWoS, עשויה להגיע לכ־40–45 אלף וייפרים בחודש ב־2028. 23 היצע חלופי עשוי להקל מחסורים ולהעניק ללקוחות אפשרויות נוספות, אם כי עדיין בהיקף נמוך בהרבה מיעד CoWoS המדווח של TSMC.
מפת הדרכים הפומבית של TSMC מציבה ייצור A14 ב־2028 ו־A13/A12 ב־2029. 7 סמסונג חזרה ואישרה יעד לייצור המוני של תהליך SF1.4 ב־2029.
3 אינטל, לפי דיווחי תעשייה, מתכננת ייצור בהיקף גבוה של 14A ב־2028.
2
לוחות הזמנים מצביעים על כך ש־TSMC עשויה לשמור על עמדה מוקדמת במעבר לעידן האנְגְסְטְרוֹם. עם זאת, שמות של צמתי ייצור אינם מדד מלא להשוואה. מי שתנצח מסחרית תיקבע לפי תפוקה תקינה, עלות, כלים לתכנון שבבים, ביצועי הספק וצריכת חשמל, אינטגרציית אריזה — והאם לקוחות אכן יגיעו ל־tape-out וישלחו מוצרים בהיקפים גדולים.
שלושה תנאים יכריעו את איכות ההשקעה:
לונגטאן אינה רק הודעה אפשרית על נדל״ן או על קיבולת ייצור. אם תוכנית שלושת המפעלים תבוצע, היא עשויה להרחיב את תשתית ה־AI ארוכת הטווח של TSMC ולהוסיף מסלול ייצור בטאיוואן לדורות שאחרי A14 — בדיוק כאשר אריזה מתקדמת הופכת חיונית למערכות AI גדולות.
תוצאות הרבעון השני ותוכניות ההשקעה של TSMC מראות שיש לה את המשאבים לרדוף אחר היעד הזה. אבל היתרון המתמשך שלה לא ייקבע רק לפי הגעה ראשונה לצומת ייצור חדש: החברה תצטרך לתרגם הובלה בווייפרים, קנה מידה ב־CoWoS וטכנולוגיות אריזה עתידיות למערכות אמינות בייצור המוני עבור לקוחותיה עד סוף העשור. 49
7
17
Studio Global AI
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
לפי דיווחים, TSMC מתכננת שלושה מתקנים בלונגטאן עבור תהליכים שמתחת ל־1.4 ננומטר, בהשקעה העולה על טריליון דולר טאיוואני — כ־31.4 מיליארד דולר — כשהמפעל הראשון עשוי להיות מוכן סביב 2030.
לפי דיווחים, TSMC מתכננת שלושה מתקנים בלונגטאן עבור תהליכים שמתחת ל־1.4 ננומטר, בהשקעה העולה על טריליון דולר טאיוואני — כ־31.4 מיליארד דולר — כשהמפעל הראשון עשוי להיות מוכן סביב 2030. תוצאות שיא ברבעון השני של 2026, כולל הכנסות של NT$1.27 טריליון ושיעור רווח גולמי של 67.7%, נותנות ל־TSMC בסיס פיננסי חריג להמשך השקעות כבדות.
היתרון במאיצי AI לא ייקבע רק לפי דור הייצור: TSMC צריכה גם להגדיל אריזה מתקדמת מסוג CoWoS, לשמור על ביקוש יציב ולבצע את מפת הדרכים ל־A14 ב־2028 ול־A13/A12 ב־2029.
לפי דיווחים, TSMC מתכננת שלושה מתקנים בלונגטאן עבור תהליכים שמתחת ל־1.4 ננומטר, בהשקעה העולה על טריליון דולר טאיוואני — כ־31.4 מיליארד דולר — כשהמפעל הראשון עשוי להיות מוכן סביב 2030. תוצאות שיא ברבעון השני של 2026, כולל הכנסות של NT$1.27 טריליון ושיעור רווח גולמי של 67.7%, נותנות ל־TSMC בסיס פיננסי חריג להמשך השקעו...
פורסם על ידינערך באמצעות GPT-5.6 Terraהתמונות נוצרו באמצעות GPT Image 2
Research answer

Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: What are the details and strategic significance of TSMC’s planned investment of more than NT$1 trillion (about $31.4 billion) to build three. Article summary: TSMC’s Longtan plan would extend its technological lead beyond A14 while adding Taiwan-based capacity for the post-2028 generation. Its financial strength and AI-led demand justify the investment, but the commercial case. Topic tags: general, general web, user generated, government. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, watermarks, ch
אישור הרחבת השלב השלישי של פארק המדע לונגטאן מחזיר לשולחן אפשרות להקמת מתחם ייצור גדול של TSMC בצפון טאיוואן. לפי דיווחים, התוכנית הראשונית כוללת שלושה מתקנים לתהליכי ייצור שמתחת ל־1.4 ננומטר, בהשקעה של יותר מ־NT$1 טריליון — כ־31.4 מיליארד דולר — כאשר המפעל הראשון עשוי להיות מוכן לקראת 2030. 33
35
המספרים מושכים תשומת לב, אך חשוב להבחין בין דיווחים לבין התחייבות סופית: מספר המפעלים, היקף ההשקעה, תמהיל התהליכים ולוח הזמנים טרם פורסמו כהודעת פרויקט מפורטת של TSMC. לכן מדובר באיתות אסטרטגי משמעותי, לא בתוכנית סופית שאין עליה עוררין.
מועצת הפיתוח הלאומית של טאיוואן אישרה ב־17 בספטמבר 2026 את הרחבת השלב השלישי של פארק לונגטאן. האתר מיועד למשוך ייצור מוליכים למחצה ברמת 1.4 ננומטר ומתקדמת יותר. 33
דיווחי שרשרת אספקה מתארים תוכנית ראשונית של שלושה מפעלים, כשהראשון מיועד להשלמה ולהיערכות לייצור המוני סביב 2030. ההשקעה הכוללת מוערכת ביותר מטריליון דולר טאיוואני. 35 דיווחים מוקדמים יותר הציגו תצורה אפשרית של שני מפעלי 1.4 ננומטר ומפעל לאריזה ברמת פאנל; זהו בדיוק ההסבר לכך שתצורת המתחם הסופית עדיין אינה ודאית.
37
TSMC הציגה מפת דרכים שלפיה טכנולוגיית A14 תיכנס לייצור ב־2028, ואחריה A13 ו־A12 ב־2029. A14 מבוססת על הדור השני של טרנזיסטורי nanosheet, המכונים גם gate-all-around, ואילו A12 צפויה להוסיף אספקת חשמל מגב השבב עבור יישומים תובעניים. 7
8
מכאן החשיבות של לונגטאן: המתחם עשוי לספק קיבולת לדור שאחרי תחילת ההתרחבות של A14. עבור לקוחות TSMC, משמעות הדבר עשויה להיות מסלול ייצור ארוך יותר בטאיוואן למאיצי AI עתידיים, למעבדים ולשבבי דאטה־סנטר מותאמים אישית — בלי להמתין לכך שקיבולת הייצור תיהפך לצוואר בקבוק במעבר הטכנולוגי הבא.
המהלך גם מחזק עיקרון מרכזי באסטרטגיה של TSMC: שמירה על בסיס משמעותי של ייצור בחזית הטכנולוגיה בטאיוואן, לצד הרחבת ייצור ואריזה גם מחוץ לה. הדבר אינו מבטל את סיכון הריכוז הגאוגרפי, אך הוא משמר את ליבת האקו־סיסטם ההנדסי והספקים של החברה סמוך לבסיס הקיים שלה.
TSMC נכנסת להרחבה האפשרית הזו מעמדת כוח פיננסית. ברבעון השני של 2026 דיווחה החברה על הכנסות של NT$1,270.38 מיליארד, שהם 40.20 מיליארד דולר, על רווח נקי של NT$706.56 מיליארד ועל שיעור רווח גולמי של 67.7%. 49
הנהלת החברה צפתה הכנסות של 44.6–45.8 מיליארד דולר ברבעון השלישי, והעלתה את תחזית ההשקעות ההוניות שלה ל־2026 ל־60–64 מיליארד דולר. 49
58
הנתונים האלה אינם מבטיחים שכל פרט בתוכנית לונגטאן יתממש בדיוק כפי שדווח. הם כן מסבירים מדוע TSMC מסוגלת לשקול השקעות בהיקף של עשרות מיליארדי דולרים, במקביל להרחבת חלקים אחרים של רשת הייצור שלה.
בשבבי AI מודרניים, הווייפר המתקדם הוא רק חלק מהמוצר. אריזה מתקדמת קובעת כיצד מחברים שבבי חישוב וזיכרון בעל רוחב פס גבוה לחבילה אחת עתירת ביצועים. CoWoS של TSMC — קיצור של chip-on-wafer-on-substrate — היא אחת מטכנולוגיות האריזה המשמשות למערכות מסוג זה. 29
לפי תוכניות קיבולת שדווחו, TSMC צפויה להכפיל את קיבולת CoWoS מכ־130 אלף שווי־ערך לווייפרים בגודל 12 אינץ' בחודש בסוף 2026 לכ־260 אלף בסוף 2028. ההרחבה אמורה להתמקד באתר AP7 בטאיוואן ובמתקנים באריזונה. 17
23
זה קריטי משום שמשלוחי מאיצי AI עלולים להיות מוגבלים בגלל זמינות האריזה, גם כאשר יש די וייפרים בחזית הטכנולוגיה. הרחבת האריזה עשויה אפוא לחזק את ההצעה של TSMC כספקית של לוגיקה מתקדמת וגם של אינטגרציית מערכת — ולא רק כיצרנית טרנזיסטורים זעירים יותר.
ל־TSMC לא תהיה בלעדיות בשוק הזה. לפי הערכות אנליסטים שצוטטו בדיווחי תעשייה, קיבולת EMIB-T של אינטל, במונחי שווי־ערך ל־CoWoS, עשויה להגיע לכ־40–45 אלף וייפרים בחודש ב־2028. 23 היצע חלופי עשוי להקל מחסורים ולהעניק ללקוחות אפשרויות נוספות, אם כי עדיין בהיקף נמוך בהרבה מיעד CoWoS המדווח של TSMC.
מפת הדרכים הפומבית של TSMC מציבה ייצור A14 ב־2028 ו־A13/A12 ב־2029. 7 סמסונג חזרה ואישרה יעד לייצור המוני של תהליך SF1.4 ב־2029.
3 אינטל, לפי דיווחי תעשייה, מתכננת ייצור בהיקף גבוה של 14A ב־2028.
2
לוחות הזמנים מצביעים על כך ש־TSMC עשויה לשמור על עמדה מוקדמת במעבר לעידן האנְגְסְטְרוֹם. עם זאת, שמות של צמתי ייצור אינם מדד מלא להשוואה. מי שתנצח מסחרית תיקבע לפי תפוקה תקינה, עלות, כלים לתכנון שבבים, ביצועי הספק וצריכת חשמל, אינטגרציית אריזה — והאם לקוחות אכן יגיעו ל־tape-out וישלחו מוצרים בהיקפים גדולים.
שלושה תנאים יכריעו את איכות ההשקעה:
לונגטאן אינה רק הודעה אפשרית על נדל״ן או על קיבולת ייצור. אם תוכנית שלושת המפעלים תבוצע, היא עשויה להרחיב את תשתית ה־AI ארוכת הטווח של TSMC ולהוסיף מסלול ייצור בטאיוואן לדורות שאחרי A14 — בדיוק כאשר אריזה מתקדמת הופכת חיונית למערכות AI גדולות.
תוצאות הרבעון השני ותוכניות ההשקעה של TSMC מראות שיש לה את המשאבים לרדוף אחר היעד הזה. אבל היתרון המתמשך שלה לא ייקבע רק לפי הגעה ראשונה לצומת ייצור חדש: החברה תצטרך לתרגם הובלה בווייפרים, קנה מידה ב־CoWoS וטכנולוגיות אריזה עתידיות למערכות אמינות בייצור המוני עבור לקוחותיה עד סוף העשור. 49
7
17
Studio Global AI
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
לפי דיווחים, TSMC מתכננת שלושה מתקנים בלונגטאן עבור תהליכים שמתחת ל־1.4 ננומטר, בהשקעה העולה על טריליון דולר טאיוואני — כ־31.4 מיליארד דולר — כשהמפעל הראשון עשוי להיות מוכן סביב 2030.
לפי דיווחים, TSMC מתכננת שלושה מתקנים בלונגטאן עבור תהליכים שמתחת ל־1.4 ננומטר, בהשקעה העולה על טריליון דולר טאיוואני — כ־31.4 מיליארד דולר — כשהמפעל הראשון עשוי להיות מוכן סביב 2030. תוצאות שיא ברבעון השני של 2026, כולל הכנסות של NT$1.27 טריליון ושיעור רווח גולמי של 67.7%, נותנות ל־TSMC בסיס פיננסי חריג להמשך השקעות כבדות.
היתרון במאיצי AI לא ייקבע רק לפי דור הייצור: TSMC צריכה גם להגדיל אריזה מתקדמת מסוג CoWoS, לשמור על ביקוש יציב ולבצע את מפת הדרכים ל־A14 ב־2028 ול־A13/A12 ב־2029.