מחשבי AI קומפקטיים כבר אינם נמדדים רק לפי גודלה של יחידת ה-NPU. כדי להריץ מודל שפה גדול (LLM) מקומית, השאלה הראשונה היא לעיתים פשוטה יותר: האם יש מספיק זיכרון מהיר כדי להכיל את המודל.
ה-Lenovo ThinkCentre X Ultra וה-Acemagic F9A מבוססים שניהם על AMD Ryzen AI Max+ PRO 495. בפלטפורמה זו המעבד המרכזי, הגרפיקה המשולבת Radeon וה-NPU משתמשים באותו מאגר זיכרון LPDDR5X מאוחד. לפי AMD, השבב מגיע לעד 131 TOPS לביצועי AI כוללים, מהם עד 55 TOPS ב-NPU, ותומך בעד 192GB זיכרון.
23
מדוע זיכרון מאוחד חשוב ל-LLM מקומי
במחשבים אלה אין הפרדה קשיחה בין זיכרון המערכת לזיכרון וידאו ייעודי, כפי שקורה בכרטיס גרפי נפרד. ה-CPU, ה-GPU המובנה וה-NPU ניגשים לאותו מאגר זיכרון. לכן מחשב קטן יכול להעמיד לרשות עומסי AI מבוססי GPU נפח זיכרון גדול בהרבה מזה של מחשב טיפוסי עם גרפיקה משולבת.
נפח הזיכרון לבדו אינו מבטיח מהירות תגובה. הביצועים בפועל תלויים בארכיטקטורת המודל, ברמת הקוונטיזציה, באורך חלון ההקשר, במנוע ההרצה וביכולת הקירור תחת עומס ממושך. אבל כדי להריץ מודל מקומית הוא קודם כול חייב להיכנס לזיכרון.
Lenovo ThinkCentre X Ultra: נתיב ארגוני והתרחבות לאשכול
ה-ThinkCentre X Ultra מכניס את הפלטפורמה למחשב שולחני זעיר בנפח 1.6 ליטר. בתצורה העליונה הוא כולל Ryzen AI Max+ PRO 495, גרפיקה משולבת Radeon 8065S ועד 128GB זיכרון LPDDR5X מאוחד; Lenovo מציינת שאפשר להקצות עד 96GB לזיכרון גרפי.
1
לפי הדיווחים על הפלטפורמה, המעבד כולל 16 ליבות Zen 5 ו-32 תהליכונים, וה-Radeon 8065S כוללת 40 יחידות חישוב.
3 Lenovo ממקמת את המערכת לעומסי AI ארגוניים מקומיים ורב־סוכניים, ולא כמיני־מחשב צרכני רגיל.
2
עד ארבע מערכות ועד 512GB במצטבר
המאפיין הבולט של X Ultra הוא האפשרות לחבר לאשכול עד ארבע יחידות. בתצורה של 128GB לכל מערכת, מדובר בעד 512GB זיכרון מאוחד מצטבר ובתוספת ניכרת של כוח עיבוד לעומסי AI מבוזרים.
3
עם זאת, אין לפרש זאת כמאגר זיכרון פיזי יחיד של 512GB שכל יישום יכול לראות במלואו. ניצול של כמה מחשבים תלוי בתמיכת התוכנה בהסקה מבוזרת או בפיצול מודל בין מערכות. היתרון כאן הוא מסלול התרחבות שנתמך על ידי היצרן — לא הבטחה שכל מודל מקומי יתנהג כאילו הותקן במחשב יחיד עם 512GB.
מערכת הפעלה, חיבורים, אחסון ומחיר
ה-ThinkCentre X Ultra תומך ב-Windows 11 וב-Linux, וכולל את AMD Ryzen AI Developer Center עם כלי AI, מודלים ותהליכי עבודה.
8 בין החיבורים שדווחו: שני חיבורי Thunderbolt 4, רשת 10GbE, DisplayPort 2.1 ו-HDMI 2.1.
2 לפי דיווחים, ניתן להגדיר אותו עם עד שני כונני M.2 2280 ב-PCIe Gen5, עד 4TB לכל כונן.
20
Lenovo מציינת זמינות החל ב-נובמבר 2026, במחיר התחלתי אירופי של 3,100 אירו. דיווחים מארה״ב מציינים מחיר התחלתי של 3,699 דולר.
1
3
Acemagic F9A: מקסימום זיכרון במחשב יחיד
Acemagic בוחרת כיוון אחר עם אותה פלטפורמה: למקסם את נפח הזיכרון בתחנת עבודה זעירה אחת. ה-F9A תומך בעד 192GB זיכרון LPDDR5X-8533 מאוחד, ועד 160GB ממנו ניתנים להקצאה לעומסים גרפיים.
15
42
בדומה לתצורה הבכירה של Lenovo, הוא משלב מעבד Zen 5 עם 16 ליבות ו-32 תהליכונים לצד Radeon 8065S. ה-NPU מדורג בעד 55 TOPS, וביצועי ה-AI הכוללים של הפלטפורמה מדורגים בעד 131 TOPS.
15
23
Acemagic טוענת שנפח הזיכרון מאפשר הסקה מקומית של מודלי Q4 בגודל 120B ושל מודלי mixture-of-experts בגודל 300B. אלה טענות יצרן לגבי התאמת מודלים לזיכרון ופוטנציאל השימוש, ולא הבטחת ביצועים כללית: ארכיטקטורת המודל ותצורת התוכנה משפיעות מאוד על התוצאה.
40
הרחבה, קישוריות וממדים
מידות ה-F9A הן 158.5 × 158.5 × 81.5 מ״מ, כלומר נפח של כ-2 ליטר.
11 המפרט שפורסם כולל שני חיבורי USB4, שני חיבורי Ethernet במהירות 2.5GbE, Wi‑Fi 7, Bluetooth 5.4, HDMI 2.1, DisplayPort 2.1 ו-OCuLink על בסיס PCIe 4.0 x4 להרחבה חיצונית.
41
המידע שפורסם לגבי האחסון אינו אחיד: חלק מהדיווחים מדברים על שני חריצי M.2 PCIe 4.0 NVMe, ואחרים על חריץ M.2 2280 PCIe 4.0 x4 יחיד. לפני קנייה כדאי לאמת מול Acemagic את המפרט הסופי של התצורה והאזור הרלוונטיים.
43
44
במועד ההכרזה ב-IFA, Acemagic לא פרסמה מחיר קמעונאי או תאריך השקה מאושרים ל-F9A בתצורת PRO 495 עם 192GB. מחירים שמופיעים עבור דגמים קודמים עם Ryzen AI Max+ 395 אינם מחיר מאושר למפרט החדש.
11
47
אז מה עדיף?
| עדיפות |
הבחירה המתאימה יותר |
למה |
| פריסה ארגונית והרחבת AI |
ThinkCentre X Ultra |
מיצוב ל-Windows ול-Linux, כלי פיתוח, רשת 10GbE ומסלול מוצהר לאשכול של ארבע יחידות. 2 8 |
| המודל המקומי הגדול ביותר שניתן להכניס למחשב קומפקטי יחיד |
Acemagic F9A |
עד 192GB זיכרון מאוחד, לעומת תקרת 128GB ב-Lenovo. 1 15 |
| הרחבה חיצונית |
Acemagic F9A |
OCuLink מסוג PCIe 4.0 x4 מופיע במפורש במפרט הקישוריות שפורסם. 41 |
| המארז הקטן יותר |
ThinkCentre X Ultra |
נפח של 1.6 ליטר, לעומת כ-2 ליטר ב-F9A. 1 11 |
לכן, ההכרעה פחות קשורה למעבד המשותף ויותר לתכנון המערכת שמסביבו. Lenovo מציעה מסלול ארגוני ברור יותר להגדלת עומסים על פני כמה מחשבים קומפקטיים. Acemagic מציעה מחשב יחיד עם מאגר הזיכרון הגדול יותר — גישה שלעיתים פשוטה יותר כאשר המודל צריך לשבת במלואו במערכת אחת.
השוק מתרחב: גם NVIDIA נכנסת לתמונה
ההשקות האלו מדגישות כיצד שוק ה-AI המקומי עובר מעבר למחשבי AI עם NPU קטן בלבד. בעבודת LLM, התאמת המודל לזיכרון, רוחב הפס, הרשת, יכולות הרחבה חיצונית ותאימות סביבת ההרצה עשויים להיות חשובים לא פחות ממספר ה-TOPS בכותרת.
החלופה המתהווה היא משפחת RTX Spark של NVIDIA. לפי NVIDIA, מחשבי Windows מבוססי RTX Spark — עם מעבד Grace ו-GPU ממשפחת RTX Blackwell — אמורים להגיע ב-אוקטובר 2026 מיותר משישה שותפי OEM, עם עד 128GB זיכרון מאוחד ועד פטאפלופ אחד של ביצועי AI בפלטפורמה.
24 ASUS כבר הכריזה על מיני־המחשב ProArt GR1X המבוסס על RTX Spark, בעוד Acer הציגה עיצוב מחשב שולחני קומפקטי אך מסרה שהזמינות תפורסם במועד מאוחר יותר.
34
39
מערכות AMD והדגמים העתידיים מבוססי RTX Spark מציעים שתי גישות מתחרות לאותה דרישה: מספיק זיכרון וכוח עיבוד על שולחן העבודה כדי להריץ עומסי AI רציניים מקומית. עבור קונים, ההשוואה המעשית תתבסס על גודל המודלים שצריכים להיכנס לזיכרון, תוכנת ההסקה שבה הם משתמשים, הצורך בכלים ייעודיים ל-CUDA, והבחירה התפעולית בין מחשב יחיד עתיר זיכרון לבין כמה צמתים המחוברים ברשת.