שני הכרטיסים כוללים 16GB זיכרון GDDR6, ממשק זיכרון ברוחב 256 ביט ו־64MB מטמון Infinity Cache. ההבדלים העיקריים נמצאים בכמות יחידות החישוב, בתדרים ובצריכת החשמל.
| מפרט | Radeon RX 9070 XT | Radeon RX 9070 |
|---|---|---|
| יחידות חישוב | 64 | 56 |
| מעבדי Stream | 4,096 | 3,584 |
| זיכרון | 16GB GDDR6 | 16GB GDDR6 |
| ממשק זיכרון | 256 ביט | 256 ביט |
| Infinity Cache | 64MB | 64MB |
| תדר Boost | עד 3.0GHz | עד 2.5GHz |
| הספק כולל של הכרטיס | 304W | 220W |
| מחיר מומלץ בהשקה | 599 דולר | 549 דולר |
ל־RX 9070 XT יש 64 יחידות חישוב, המיתרגמות ל־4,096 מעבדי הצללה, לעומת 56 יחידות חישוב ו־3,584 מעבדים ב־RX 9070. גם דרישת ההספק של דגם XT גבוהה בהרבה: 304W, לעומת 220W בדגם הרגיל.
במשחקים מסורתיים, ללא מעקב קרניים, ה־RX 9070 XT התחרה מעל לקטגוריית המחיר שלו. בבדיקות המצטברות של Digital Foundry, RTX 5070 Ti היה מהיר ממנו בכ־3% ב־1440p ובכ־5% ב־4K בלבד. מכיוון ש־RTX 5070 Ti הושק במחיר של 749 דולר — 150 דולר יותר מה־RX 9070 XT — הפער בביצועים היה קטן ביחס לפער במחיר.
בדיקות עצמאיות אחרות הציבו את ה־RX 9070 XT הרחק לפני RTX 5070 במשחקי רסטריזציה. Tom’s Hardware מצאה יתרון של כ־21% ב־1440p וכ־29% ב־4K, אף שהתוצאות משתנות בהתאם למשחקים ולחבילת המבחנים.
גם ה־RX 9070 הרגיל התמקם היטב. PCWorld מצאה שהוא מהיר בכ־8% מ־RTX 5070 ב־1440p בממוצע המבחנים שלה, תוך הדגשה שהתוצאה משתנה לפי המשחקים שנכללים בבדיקה — במיוחד כאשר מדובר בכותרים תובעניים עם מעקב קרניים.
לכן, עבור מי שמשחק בעיקר במשחקי רסטריזציה ב־1440p או ב־4K, מסקנת ההשקה הייתה פשוטה: שני כרטיסי Radeon הציעו ביצועים חזקים ביחס למחיר המומלץ, וה־RX 9070 XT סיפק חלק גדול מהמהירות המסורתית של RTX 5070 Ti בפחות כסף.
RDNA 4 טיפלה באחת מנקודות התורפה הבולטות של Radeon. סדרת RX 9070 הציגה מאיצי מעקב קרניים מהדור השלישי והביאה שיפור משמעותי לעומת הדורות הקודמים. בביקורות נמצא שהכרטיסים תחרותיים בעומסי RT קלים יותר.
עם זאת, ה־RX 9070 XT לא הפך לתחליף מלא ל־RTX 5070 Ti. Nvidia נותרה חזקה משמעותית במעקב קרניים מורכב ובמשחקים עם path tracing, שבהם כרטיסי Radeon עלולים להתרחק יותר מאחור. PCWorld תיארה את סדרת RX 9070 כמי שעדיין מפגרת במידה ניכרת אחרי Nvidia בתרחישי RT מורכבים, למרות ביצועים טובים בעומסים קלים יותר.
הבחירה תלויה אפוא בסוג המשחקים ובסדר העדיפויות של הקונה:
נקודה חשובה בדיווחים המאוחרים היא שה־RX 9070 XT משתמש ב־GDDR6 ולא ב־GDDR7. שינויי המחיר שדווחו ב־2026 נגעו לערכות GPU וזיכרון GDDR6 שסופקו ליצרניות הכרטיסים — לא לעלות של זיכרון GDDR7 בכרטיס הזה.
דיווחים מ־2026 תיארו עלייה של כ־10% במחירי הערכות לשותפות הייצור של AMD, בעוד דיווחים רחבים יותר הצביעו על עליות מתוכננות של 10%–15% בסדרת RX 9000. מדובר בשינויים בעלויות בערוץ האספקה, ולא בהכרח בהכרזה על MSRP אמריקאי רשמי חדש לכל דגם ודגם של RX 9070 XT.
הלחץ הרחב יותר הגיע משוק זיכרונות מתוח. דיווחים קשרו את המחסור לביקוש החזק לתשתיות AI ולהסטת כושר ייצור מצד יצרניות הזיכרונות לטובת HBM וזיכרון לשרתים, בעלי שולי רווח גבוהים יותר. מצב כזה עלול להעלות את המחיר ולהפחית את הזמינות של זיכרון גרפי לצרכנים, כולל GDDR6 — אף ש־GDDR6 שונה מ־HBM ומ־GDDR7.
הראיות חלשות יותר לטענה שרכיבי אספקת חשמל, מערכות קירור או רכיבים אחרים בכרטיס היו הסיבה העיקרית והישירה לעלייה. כל אלה יכולים להשפיע על מחיר הכרטיס בחנויות, אך הדיווחים הישירים ביותר התמקדו בעלות חבילת ה־GPU והזיכרון שסופקה לשותפות הייצור.
בהשקה במרץ 2025, ה־RX 9070 XT היה אחת מהצעות התמורה החזקות ביותר של AMD בשוק כרטיסי המסך בעלי הביצועים הגבוהים: הוא סיפק ביצועי רסטריזציה קרובים לאלה של RTX 5070 Ti, אך עלה 150 דולר פחות. במקביל, ה־RX 9070 הציע ביצועי משחקים מסורתיים חזקים מול RTX 5070 באותו מחיר מומלץ של 549 דולר.
הוויתור היה ברור: Nvidia הייתה הבחירה הבטוחה יותר למי שנתן עדיפות למעקב קרניים תובעני, path tracing, יעילות חשמלית או לאקוסיסטם התוכנה של החברה. עליות המחירים המאוחרות יותר, הקשורות לזיכרון ולעלויות השותפות, הוסיפו הסתייגות נוספת — מחיר ה־599 דולר היה יעד השקה אטרקטיבי, אך לא בהכרח המחיר שנשאר זמין בשוק שנמצא תחת לחץ.
שני הכרטיסים כוללים 16GB זיכרון GDDR6, ממשק זיכרון ברוחב 256 ביט ו־64MB מטמון Infinity Cache. ההבדלים העיקריים נמצאים בכמות יחידות החישוב, בתדרים ובצריכת החשמל.
| מפרט | Radeon RX 9070 XT | Radeon RX 9070 |
|---|---|---|
| יחידות חישוב | 64 | 56 |
| מעבדי Stream | 4,096 | 3,584 |
| זיכרון | 16GB GDDR6 | 16GB GDDR6 |
| ממשק זיכרון | 256 ביט | 256 ביט |
| Infinity Cache | 64MB | 64MB |
| תדר Boost | עד 3.0GHz | עד 2.5GHz |
| הספק כולל של הכרטיס | 304W | 220W |
| מחיר מומלץ בהשקה | 599 דולר | 549 דולר |
ל־RX 9070 XT יש 64 יחידות חישוב, המיתרגמות ל־4,096 מעבדי הצללה, לעומת 56 יחידות חישוב ו־3,584 מעבדים ב־RX 9070. גם דרישת ההספק של דגם XT גבוהה בהרבה: 304W, לעומת 220W בדגם הרגיל.
במשחקים מסורתיים, ללא מעקב קרניים, ה־RX 9070 XT התחרה מעל לקטגוריית המחיר שלו. בבדיקות המצטברות של Digital Foundry, RTX 5070 Ti היה מהיר ממנו בכ־3% ב־1440p ובכ־5% ב־4K בלבד. מכיוון ש־RTX 5070 Ti הושק במחיר של 749 דולר — 150 דולר יותר מה־RX 9070 XT — הפער בביצועים היה קטן ביחס לפער במחיר.
בדיקות עצמאיות אחרות הציבו את ה־RX 9070 XT הרחק לפני RTX 5070 במשחקי רסטריזציה. Tom’s Hardware מצאה יתרון של כ־21% ב־1440p וכ־29% ב־4K, אף שהתוצאות משתנות בהתאם למשחקים ולחבילת המבחנים.
גם ה־RX 9070 הרגיל התמקם היטב. PCWorld מצאה שהוא מהיר בכ־8% מ־RTX 5070 ב־1440p בממוצע המבחנים שלה, תוך הדגשה שהתוצאה משתנה לפי המשחקים שנכללים בבדיקה — במיוחד כאשר מדובר בכותרים תובעניים עם מעקב קרניים.
לכן, עבור מי שמשחק בעיקר במשחקי רסטריזציה ב־1440p או ב־4K, מסקנת ההשקה הייתה פשוטה: שני כרטיסי Radeon הציעו ביצועים חזקים ביחס למחיר המומלץ, וה־RX 9070 XT סיפק חלק גדול מהמהירות המסורתית של RTX 5070 Ti בפחות כסף.
RDNA 4 טיפלה באחת מנקודות התורפה הבולטות של Radeon. סדרת RX 9070 הציגה מאיצי מעקב קרניים מהדור השלישי והביאה שיפור משמעותי לעומת הדורות הקודמים. בביקורות נמצא שהכרטיסים תחרותיים בעומסי RT קלים יותר.
עם זאת, ה־RX 9070 XT לא הפך לתחליף מלא ל־RTX 5070 Ti. Nvidia נותרה חזקה משמעותית במעקב קרניים מורכב ובמשחקים עם path tracing, שבהם כרטיסי Radeon עלולים להתרחק יותר מאחור. PCWorld תיארה את סדרת RX 9070 כמי שעדיין מפגרת במידה ניכרת אחרי Nvidia בתרחישי RT מורכבים, למרות ביצועים טובים בעומסים קלים יותר.
הבחירה תלויה אפוא בסוג המשחקים ובסדר העדיפויות של הקונה:
נקודה חשובה בדיווחים המאוחרים היא שה־RX 9070 XT משתמש ב־GDDR6 ולא ב־GDDR7. שינויי המחיר שדווחו ב־2026 נגעו לערכות GPU וזיכרון GDDR6 שסופקו ליצרניות הכרטיסים — לא לעלות של זיכרון GDDR7 בכרטיס הזה.
דיווחים מ־2026 תיארו עלייה של כ־10% במחירי הערכות לשותפות הייצור של AMD, בעוד דיווחים רחבים יותר הצביעו על עליות מתוכננות של 10%–15% בסדרת RX 9000. מדובר בשינויים בעלויות בערוץ האספקה, ולא בהכרח בהכרזה על MSRP אמריקאי רשמי חדש לכל דגם ודגם של RX 9070 XT.
הלחץ הרחב יותר הגיע משוק זיכרונות מתוח. דיווחים קשרו את המחסור לביקוש החזק לתשתיות AI ולהסטת כושר ייצור מצד יצרניות הזיכרונות לטובת HBM וזיכרון לשרתים, בעלי שולי רווח גבוהים יותר. מצב כזה עלול להעלות את המחיר ולהפחית את הזמינות של זיכרון גרפי לצרכנים, כולל GDDR6 — אף ש־GDDR6 שונה מ־HBM ומ־GDDR7.
הראיות חלשות יותר לטענה שרכיבי אספקת חשמל, מערכות קירור או רכיבים אחרים בכרטיס היו הסיבה העיקרית והישירה לעלייה. כל אלה יכולים להשפיע על מחיר הכרטיס בחנויות, אך הדיווחים הישירים ביותר התמקדו בעלות חבילת ה־GPU והזיכרון שסופקה לשותפות הייצור.
בהשקה במרץ 2025, ה־RX 9070 XT היה אחת מהצעות התמורה החזקות ביותר של AMD בשוק כרטיסי המסך בעלי הביצועים הגבוהים: הוא סיפק ביצועי רסטריזציה קרובים לאלה של RTX 5070 Ti, אך עלה 150 דולר פחות. במקביל, ה־RX 9070 הציע ביצועי משחקים מסורתיים חזקים מול RTX 5070 באותו מחיר מומלץ של 549 דולר.
הוויתור היה ברור: Nvidia הייתה הבחירה הבטוחה יותר למי שנתן עדיפות למעקב קרניים תובעני, path tracing, יעילות חשמלית או לאקוסיסטם התוכנה של החברה. עליות המחירים המאוחרות יותר, הקשורות לזיכרון ולעלויות השותפות, הוסיפו הסתייגות נוספת — מחיר ה־599 דולר היה יעד השקה אטרקטיבי, אך לא בהכרח המחיר שנשאר זמין בשוק שנמצא תחת לחץ.