Tulos jäi markkinoiden ennusteista: analyytikot odottivat oikaistuksi voitoksi keskimäärin noin 6,6 miljardia juania, ja erään konsensusarvion mukaan liikevaihtoennuste oli 112,2 miljardia juania.
Oikaistu tulos heikkeni selvästi enemmän kuin yhtiön raportoitu nettotulos. Morningstarin mukaan raportoitu nettotulos oli 9,46 miljardia juania, eli 20,5 prosenttia pienempi kuin vuotta aiemmin, kun taas oikaistu tulos laski 42,6 prosenttia.
Myös koko konsernin bruttokate heikkeni: se laski 22,5 prosentista 19,8 prosenttiin. Paineen taustalla olivat erityisesti korkeammat komponenttikustannukset ja kova kilpailu.
Älypuhelinliiketoiminnan liikevaihto supistui 7,5 prosenttia 42,1 miljardiin juaniin. Xiaomi toimitti neljänneksen aikana 31,2 miljoonaa puhelinta, mikä oli 26,5 prosenttia vähemmän kuin vuotta aiemmin. Yhtiö vähensi osittain keski- ja edullisempien mallien toimituksia, ja kysyntä heikkeni komponenttien kallistumisen keskellä.
Kannattavuus kärsi vielä näkyvämmin. Puhelinliiketoiminnan bruttokate putosi 11,5 prosentista 8,5 prosenttiin.
Xiaomi nosti hintoja ja painotti mallistossaan aiempaa kalliimpia laitteita. Se nosti älypuhelinten keskimääräisen myyntihinnan ennätykselliseen 1 351 juaniin, mikä merkitsi 25,9 prosentin vuosikasvua. Kiinassa premium-puhelinten osuus Xiaomin älypuhelinmyynnistä oli 32,1 prosenttia.
Korkeampi keskihinta ei kuitenkaan riittänyt paikkaamaan kustannusten nousua. Luvut kertovat tilanteesta, jossa kalliimpien puhelinten myynti pehmensi liikevaihdon laskua, mutta kappalemäärät ja marginaalit jatkoivat heikkenemistään.
Saatavilla oleva aineisto nimeää kohonneet muistipiirikustannukset keskeiseksi paineeksi, mutta se ei vahvista itsenäisesti, kuinka suuri vaikutus yksittäisten muistipiirivalmistajien toimitusten kohdentamisella oli. Myöskään väitettä siitä, että Samsungin tai SK Hynixin tekoälydatakeskuksiin suunnatut tuotantoprioriteetit olisivat aiheuttaneet tietyn osuuden pulasta, ei voida näiden lähteiden perusteella määrällisesti todentaa.
Xiaomin älykkäiden sähköautojen, tekoälyn ja muiden uusien liiketoimintojen segmentin liikevaihto nousi toisella neljänneksellä 24,9 miljardiin juaniin, eli 17,1 prosenttia vuodentakaista suuremmaksi. Tästä sähköautojen osuus oli 23,9 miljardia juania ja muiden toimintojen, mukaan lukien MiMo-suureen kielimalliin liittyvät tekoälytulot, miljardi juania.
Segmentti toimitti neljänneksen aikana 104 199 autoa. SU7-malliston kumulatiiviset toimitukset ylittivät 500 000 auton rajan.
Kasvun vastapainona segmentti teki 2,6 miljardin juanin liiketappion, ja sen bruttokate oli 19,2 prosenttia. Luku ei kuvaa suoraan pelkän autoliiketoiminnan tappiota, sillä samaan segmenttiin kuuluvat myös tekoäly ja muut uudet hankkeet.
Xiaomi arvioi, että älypuhelinliiketoiminnan pahin kustannuspaine on voinut jo ohittaa huippunsa. Yhtiö odotti muistipiirien hinnannousun hidastuvan vuoden 2026 jälkipuoliskolla.
Yhtiön tavoitteena oli aiemman raportoinnin mukaan toimittaa koko vuonna 550 000 sähköautoa. Syyskuussa markkinoille odotetaan SkyNomad-katumaasturisarjaa, johon kuuluvat N70 Max ja N90 Max. Yhtiön virallisessa ilmoituksessa niiden ennakkomyyntihinnoiksi ilmoitettiin vastaavasti 259 900 ja 299 900 juania.
Xiaomin seuraava vaihe riippuu siis kahdesta asiasta: rauhoittuvatko muistipiirikustannukset niin, että puhelinmarginaalit voivat elpyä, ja pystyykö yhtiö muuttamaan sähköautojen kasvun pysyväksi kannattavuudeksi. Toisen neljänneksen luvut osoittavat, että mittakaava kasvaa — mutta uusien liiketoimintojen voitot ovat vielä tekemättä.
Saatavilla olevissa lähteissä ei ole riittävän yksityiskohtaista tietoa Xiaomin osakkeen kurssireaktiosta tuloksen julkistamisen jälkeen.
Tulos jäi markkinoiden ennusteista: analyytikot odottivat oikaistuksi voitoksi keskimäärin noin 6,6 miljardia juania, ja erään konsensusarvion mukaan liikevaihtoennuste oli 112,2 miljardia juania.
Oikaistu tulos heikkeni selvästi enemmän kuin yhtiön raportoitu nettotulos. Morningstarin mukaan raportoitu nettotulos oli 9,46 miljardia juania, eli 20,5 prosenttia pienempi kuin vuotta aiemmin, kun taas oikaistu tulos laski 42,6 prosenttia.
Myös koko konsernin bruttokate heikkeni: se laski 22,5 prosentista 19,8 prosenttiin. Paineen taustalla olivat erityisesti korkeammat komponenttikustannukset ja kova kilpailu.
Älypuhelinliiketoiminnan liikevaihto supistui 7,5 prosenttia 42,1 miljardiin juaniin. Xiaomi toimitti neljänneksen aikana 31,2 miljoonaa puhelinta, mikä oli 26,5 prosenttia vähemmän kuin vuotta aiemmin. Yhtiö vähensi osittain keski- ja edullisempien mallien toimituksia, ja kysyntä heikkeni komponenttien kallistumisen keskellä.
Kannattavuus kärsi vielä näkyvämmin. Puhelinliiketoiminnan bruttokate putosi 11,5 prosentista 8,5 prosenttiin.
Xiaomi nosti hintoja ja painotti mallistossaan aiempaa kalliimpia laitteita. Se nosti älypuhelinten keskimääräisen myyntihinnan ennätykselliseen 1 351 juaniin, mikä merkitsi 25,9 prosentin vuosikasvua. Kiinassa premium-puhelinten osuus Xiaomin älypuhelinmyynnistä oli 32,1 prosenttia.
Korkeampi keskihinta ei kuitenkaan riittänyt paikkaamaan kustannusten nousua. Luvut kertovat tilanteesta, jossa kalliimpien puhelinten myynti pehmensi liikevaihdon laskua, mutta kappalemäärät ja marginaalit jatkoivat heikkenemistään.
Saatavilla oleva aineisto nimeää kohonneet muistipiirikustannukset keskeiseksi paineeksi, mutta se ei vahvista itsenäisesti, kuinka suuri vaikutus yksittäisten muistipiirivalmistajien toimitusten kohdentamisella oli. Myöskään väitettä siitä, että Samsungin tai SK Hynixin tekoälydatakeskuksiin suunnatut tuotantoprioriteetit olisivat aiheuttaneet tietyn osuuden pulasta, ei voida näiden lähteiden perusteella määrällisesti todentaa.
Xiaomin älykkäiden sähköautojen, tekoälyn ja muiden uusien liiketoimintojen segmentin liikevaihto nousi toisella neljänneksellä 24,9 miljardiin juaniin, eli 17,1 prosenttia vuodentakaista suuremmaksi. Tästä sähköautojen osuus oli 23,9 miljardia juania ja muiden toimintojen, mukaan lukien MiMo-suureen kielimalliin liittyvät tekoälytulot, miljardi juania.
Segmentti toimitti neljänneksen aikana 104 199 autoa. SU7-malliston kumulatiiviset toimitukset ylittivät 500 000 auton rajan.
Kasvun vastapainona segmentti teki 2,6 miljardin juanin liiketappion, ja sen bruttokate oli 19,2 prosenttia. Luku ei kuvaa suoraan pelkän autoliiketoiminnan tappiota, sillä samaan segmenttiin kuuluvat myös tekoäly ja muut uudet hankkeet.
Xiaomi arvioi, että älypuhelinliiketoiminnan pahin kustannuspaine on voinut jo ohittaa huippunsa. Yhtiö odotti muistipiirien hinnannousun hidastuvan vuoden 2026 jälkipuoliskolla.
Yhtiön tavoitteena oli aiemman raportoinnin mukaan toimittaa koko vuonna 550 000 sähköautoa. Syyskuussa markkinoille odotetaan SkyNomad-katumaasturisarjaa, johon kuuluvat N70 Max ja N90 Max. Yhtiön virallisessa ilmoituksessa niiden ennakkomyyntihinnoiksi ilmoitettiin vastaavasti 259 900 ja 299 900 juania.
Xiaomin seuraava vaihe riippuu siis kahdesta asiasta: rauhoittuvatko muistipiirikustannukset niin, että puhelinmarginaalit voivat elpyä, ja pystyykö yhtiö muuttamaan sähköautojen kasvun pysyväksi kannattavuudeksi. Toisen neljänneksen luvut osoittavat, että mittakaava kasvaa — mutta uusien liiketoimintojen voitot ovat vielä tekemättä.
Saatavilla olevissa lähteissä ei ole riittävän yksityiskohtaista tietoa Xiaomin osakkeen kurssireaktiosta tuloksen julkistamisen jälkeen.