Xiaomin liikevaihto laski vuoden 2026 toisella neljänneksellä 6,1 prosenttia 108,9 miljardiin renminbiin, ja oikaistu nettotulos supistui 42,6 prosenttia 6,2 miljardiin renminbiin. Yhtiön pitkän aikavälin strategia vahvistui: älypuhelinten keskimääräinen myyntihinta nousi ennätykseen, Xiaomi säilytti paikkansa maail...
JulkaisijaMuokattu mallilla GPT-5.6 LunaKuvat luotu mallilla GPT Image 1.5
Research answer

Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: What were the main positive and negative developments in Xiaomi Corp. (XIACF)’s Q2 2026 earnings, including its record smartphone average se. Article summary: Xiaomi’s Q2 2026 showed strong strategic progress in premium smartphones, AI, overseas retail and EV scale, but component inflation and weaker demand compressed profitability. Revenue was RMB108.9 billion, down 6.1% year. Topic tags: general, news, general web, user generated. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, watermarks, charts w
Xiaomin vuoden 2026 toinen neljännes oli kaksijakoinen. Yhtiö jatkoi siirtymistä kohti kalliimpia älypuhelimia ja laajensi toimintaansa tekoälyyn sekä sähköautoihin, mutta kasvu lisäsi samalla lyhyen aikavälin tulospainetta. Liikevaihto laski 6,1 prosenttia vuodentakaisesta 108,9 miljardiin renminbiin ja oikaistu nettotulos 42,6 prosenttia 6,2 miljardiin renminbiin. Myös konsernin bruttokate heikkeni 19,8 prosenttiin. Tulokset jäivät analyytikoiden konsensusodotuksista. 1
4
Xiaomin älypuhelinten keskimääräinen myyntihinta nousi neljänneksen aikana ennätykseen. Taustalla olivat malliston painottuminen kalliimpiin tuotteisiin ja hinnankorotukset, jotka auttoivat lieventämään muistipiirien kallistumisen vaikutusta. Siitä huolimatta älypuhelinliiketoiminnan bruttokate putosi 8,5 prosenttiin, kun se vuotta aiemmin oli 11,5 prosenttia. 1
5
Yhtiö näyttääkin luopuneen ajatuksesta, että puhelinmäärää pitäisi kasvattaa hinnalla millä hyvänsä. Toimitukset ja älypuhelinliiketoiminnan liikevaihto laskivat vuodentakaisesta, kun Xiaomi painotti laitteen tuottoa kappalemäärän sijaan haastavassa kysyntä- ja kilpailutilanteessa. 1
10
Sijoittajille tämä tekee puhelinliiketoiminnasta tärkeimmän lähiajan mittarin: ennätyksellinen keskihinta kertoo premium-strategian toimivan, mutta katteen lasku osoittaa, että hinnoitteluvoima ei vielä riitä kattamaan kohonneita komponenttikustannuksia.
Ennätyksellinen keskimääräinen myyntihinta kertoo Xiaomin tuotevalikoiman siirtyneen kalliimpaan suuntaan. Hinnankorotukset toivat lisäsuojaa muistipiirien hintojen nousua vastaan. Xiaomi säilytti samalla paikkansa maailman kolmen suurimman älypuhelinvalmistajan joukossa 24. peräkkäisellä neljänneksellä, ja yhtiö sijoittui kolmen kärkeen 53 maassa ja alueella. 5
6
Kehitys viittaa tuotteiden laadun ja markkina-aseman paranemiseen, vaikka toimitusmäärät laskivat. Kääntöpuolena on se, ettei korkeampi myyntihinta tällä kertaa muuttunut paremmaksi puhelinkatteeksi, koska kustannusinflaatio söi suuren osan hyödystä.
Xiaomin MiMo-V2.5-kielimalli nousi OpenRouter-alustalla maailman ykköseksi viikoittaisessa token-käytössä elokuussa. Käyttö kasvoi raportoidusti yli kuusinkertaiseksi kahdessa kuukaudessa, ja malli alkoi tuottaa liikevaihtoa API-kutsujen ja token-pakettien kautta. 5
6
17
Strategisesti tämä on merkittävää, sillä Xiaomi pyrkii yhdistämään tekoälyn laajempaan laite-ekosysteemiinsä eikä rakentamaan siitä vain erillistä tutkimushanketta. Tekoäly on kuitenkin vielä varhaisessa kaupallisessa vaiheessa, joten käyttölukujen ei voi vielä katsoa osoittavan merkittävää vaikutusta konsernin tulokseen.
Xiaomi jatkoi kansainvälisen ekosysteeminsä rakentamista ja avasi neljänneksen aikana yli 640 uutta myymälää. 7
8
23 Laajempi myymäläverkosto voi tukea puhelinten jakelua ja tarjota samalla uusia myyntikanavia kodin älylaitteille ja muille IoT-tuotteille ulkomailla.
IoT-liiketoiminnan vertailuluku oli kuitenkin heikompi. Liikevaihto laski edellisvuoden poikkeuksellisen vahvasta tasosta, jota Kiinan kuluttajatuet olivat vahvistaneet. Siksi laskua on tulkittava varoen: kansainvälinen laajentuminen jatkui, mutta se ei täysin kompensoinut vaikeaa vertailupohjaa koko IoT-liiketoiminnassa. 4
Xiaomi toimitti toisella neljänneksellä 104 199 sähköautoa, 28,2 prosenttia enemmän kuin vuotta aiemmin. Kyseessä oli jo kuudes peräkkäinen neljännes, jolla toimitukset kasvoivat vuodentakaisesta. SU7-malliston kumulatiiviset toimitukset ylittivät 500 000 auton rajan. 3
7
13
14
Älykkäiden sähköautojen, tekoälyn ja muiden uusien liiketoimintojen segmentin liikevaihto oli 24,9 miljardia renminbiä, 17,1 prosenttia enemmän kuin vuotta aiemmin. Tästä älykkäiden sähköautojen osuus oli 23,9 miljardia renminbiä ja muiden siihen liittyvien liiketoimintojen, kuten MiMo-mallisarjan tekoälyliikevaihdon, 1,0 miljardia renminbiä. 17
SkyNomad-pidennetyn toimintasäteen SUV laajensi Xiaomin automallistoa entisestään. 6
14
Internet-palvelujen kuukausittainen aktiivinen käyttäjämäärä nousi ennätykselliseen noin 770 miljoonaan. Segmentin liikevaihto oli 9,0 miljardia renminbiä ja bruttokate peräti 76,8 prosenttia, mikä teki siitä tärkeän toistuvan ja korkean katteen tulonlähteen. 6
12
13
Liiketoiminta tasapainottaa laitteistokategorioiden matalampia katteita. Se havainnollistaa myös ekosysteemistrategian taloudellista merkitystä: suuri asennettu käyttäjäkunta tarjoaa ansaintamahdollisuuksia puhelimen, auton tai älylaitteen alkuperäisen myynnin jälkeenkin.
Selkein tulosongelma liittyi muistiin ja muihin komponentteihin. Älypuhelinten bruttokate putosi 8,5 prosenttiin ennätyksellisestä keskihinnasta ja hinnankorotuksista huolimatta. Konsernin bruttokate laski vertailukauden 22,5 prosentista 19,8 prosenttiin. 1
4
6
Xiaomin riski ei ole vain komponenttien kallistuminen sinänsä. Jos yhtiö nostaa hintoja liian voimakkaasti, kysyntä voi heikentyä tai markkinaosuus supistua. Jos taas kustannusten nousu jää yhtiön kannettavaksi, katteet kärsivät. Q2 osoitti, että tuotevalikoiman muutos ja hinnankorotukset vaimensivat iskua, mutta eivät poistaneet sitä.
Älypuhelinliiketoiminnan liikevaihto laski 7,5 prosenttia vuodentakaisesta 42,1 miljardiin renminbiin, ja myös toimitukset vähenivät. 10 Kannattavuuden asettaminen volyymin edelle voi suojata Xiaomia kannattamattomalta alennusmyynniltä, mutta samalla yhtiö jää alttiiksi, jos premium-kysyntä ei elvy nopeasti.
Neljännes voidaan siten tulkita kahdella tavalla. Xiaomi osoitti aiempaa suurempaa kurinalaisuutta tuotteiden taloudessa, mutta strategia paljasti myös kysynnän olevan niin vaikeaa, että kappalemäärän ja katteen välillä on tehtävä valinta.
Älykkäiden sähköautojen, tekoälyn ja muiden uusien liiketoimintojen segmentti teki noin 2,6 miljardin renminbin liiketappion, vaikka sen liikevaihto oli 24,9 miljardia renminbiä ja bruttokate 19,2 prosenttia. 4
7
11
17
Investoinnit voivat olla välttämättömiä autotuotannon mittakaavan ja tekoälyvalmiuksien rakentamiseksi, mutta tällä hetkellä ne heikentävät konsernin kannattavuutta. Olennaista on, pystyykö kasvava sähköautomäärä myöhemmin tuottamaan kestävää operatiivista vipuvaikutusta ilman, että laajentuminen, tutkimus ja tuotelanseeraukset vaativat jatkuvasti raskaita panostuksia.
Toimitukset kasvoivat vahvasti, mutta kannattavuus oli epävakaampaa. Segmentin bruttokate oli 19,2 prosenttia, ja siihen vaikuttivat tuotevalikoima sekä hinnoittelu, mukaan lukien edullisempien SU7-versioiden suurempi osuus. 7
15
17
SkyNomad tuo mallistoon uuden muuttujan. Se laajentaa Xiaomin tavoiteltavaa automarkkinaa, mutta sen vaikutus katteisiin riippuu lopullisesta hinnoittelusta, varustelusta ja tuotannon kustannustehokkuudesta. Q2 osoitti kysynnän ja mittakaavan olevan vahvoja, mutta ei vielä sähköautoliiketoiminnan vakaata tulosprofiilia.
Johto nosti vuoden 2026 kolmannen neljänneksen lyhyen aikavälin paineiksi kuluttajakysynnän hitaan elpymisen, kiristyvän kilpailun ja komponenttikustannusten jatkuvan nousun. Reutersin mukaan sekä liikevaihto että oikaistu tulos jäivät konsensusennusteista. 1
Siksi neljänneksen myönteisiä strategisia merkkejä ei voi vielä suoraan ekstrapoloida tuleviin tuloksiin. Tekoälyn käyttö, sähköautojen toimitukset ja älypuhelinten korkeampi keskihinta ovat rohkaisevia, mutta lähiajan tulos riippuu edelleen kustannuskehityksestä ja kysynnästä.
Xiaomin vuoden 2026 toinen neljännes ei ollut yksiselitteinen kasvuneljännes eikä pelkkä tulosvaroitus. Se osoitti yhtiön edistyvän konkreettisesti premium-älypuhelimissa, tekoälyssä, kansainvälisessä jakelussa, sähköautoissa ja internet-palveluissa samalla, kun perinteisen laitteistoliiketoiminnan talous joutui paineeseen.
Vahvimpia myönteisiä signaaleja olivat ennätyksellinen älypuhelinten keskimääräinen myyntihinta, 24. peräkkäinen neljännes maailman älypuhelinmarkkinoiden kolmen kärjessä, 104 199 sähköauton toimitukset, MiMo-V2.5:n varhainen kaupallistuminen ja internet-palvelujen ennätyksellinen käyttäjämäärä. Keskeisiä heikkouksia olivat 8,5 prosentin puhelinkate, laskevat toimitusmäärät, uusien liiketoimintojen 2,6 miljardin renminbin liiketappio ja sähköautojen kannattavuuteen liittyvä epävarmuus.
Käytännössä neljännes vahvisti Xiaomin pitkän aikavälin monipuolistumisstrategiaa, mutta muistutti samalla, ettei liiketoimintojen hajauttaminen poista suhdanneriskejä. Seuraavalla neljänneksellä huomio kohdistuu todennäköisesti siihen, helpottaako muistipiirien kustannuspaine, vakautuuko älypuhelinten kysyntä ja alkaako sähköautojen kasvu näkyä tasaisempana liiketuloksena. 1
Studio Global AI
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
Xiaomin liikevaihto laski vuoden 2026 toisella neljänneksellä 6,1 prosenttia 108,9 miljardiin renminbiin, ja oikaistu nettotulos supistui 42,6 prosenttia 6,2 miljardiin renminbiin.
Xiaomin liikevaihto laski vuoden 2026 toisella neljänneksellä 6,1 prosenttia 108,9 miljardiin renminbiin, ja oikaistu nettotulos supistui 42,6 prosenttia 6,2 miljardiin renminbiin. Yhtiön pitkän aikavälin strategia vahvistui: älypuhelinten keskimääräinen myyntihinta nousi ennätykseen, Xiaomi säilytti paikkansa maailman kolmen suurimman älypuhelinvalmistajan joukossa jo 24.
Lähiajan keskeinen kysymys on, pystyvätkö hinnankorotukset ja kalliimpien mallien suurempi osuus kompensoimaan muistipiirien kallistumisen, heikomman kysynnän ja uusien liiketoimintojen tappiot.
Xiaomin liikevaihto laski vuoden 2026 toisella neljänneksellä 6,1 prosenttia 108,9 miljardiin renminbiin, ja oikaistu nettotulos supistui 42,6 prosenttia 6,2 miljardiin renminbiin. Yhtiön pitkän aikavälin strategia vahvistui: älypuhelinten keskimääräinen myyntihinta nousi ennätykseen, Xiaomi säilytti paikkansa maail...
JulkaisijaMuokattu mallilla GPT-5.6 LunaKuvat luotu mallilla GPT Image 1.5
Research answer

Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: What were the main positive and negative developments in Xiaomi Corp. (XIACF)’s Q2 2026 earnings, including its record smartphone average se. Article summary: Xiaomi’s Q2 2026 showed strong strategic progress in premium smartphones, AI, overseas retail and EV scale, but component inflation and weaker demand compressed profitability. Revenue was RMB108.9 billion, down 6.1% year. Topic tags: general, news, general web, user generated. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, watermarks, charts w
Xiaomin vuoden 2026 toinen neljännes oli kaksijakoinen. Yhtiö jatkoi siirtymistä kohti kalliimpia älypuhelimia ja laajensi toimintaansa tekoälyyn sekä sähköautoihin, mutta kasvu lisäsi samalla lyhyen aikavälin tulospainetta. Liikevaihto laski 6,1 prosenttia vuodentakaisesta 108,9 miljardiin renminbiin ja oikaistu nettotulos 42,6 prosenttia 6,2 miljardiin renminbiin. Myös konsernin bruttokate heikkeni 19,8 prosenttiin. Tulokset jäivät analyytikoiden konsensusodotuksista. 1
4
Xiaomin älypuhelinten keskimääräinen myyntihinta nousi neljänneksen aikana ennätykseen. Taustalla olivat malliston painottuminen kalliimpiin tuotteisiin ja hinnankorotukset, jotka auttoivat lieventämään muistipiirien kallistumisen vaikutusta. Siitä huolimatta älypuhelinliiketoiminnan bruttokate putosi 8,5 prosenttiin, kun se vuotta aiemmin oli 11,5 prosenttia. 1
5
Yhtiö näyttääkin luopuneen ajatuksesta, että puhelinmäärää pitäisi kasvattaa hinnalla millä hyvänsä. Toimitukset ja älypuhelinliiketoiminnan liikevaihto laskivat vuodentakaisesta, kun Xiaomi painotti laitteen tuottoa kappalemäärän sijaan haastavassa kysyntä- ja kilpailutilanteessa. 1
10
Sijoittajille tämä tekee puhelinliiketoiminnasta tärkeimmän lähiajan mittarin: ennätyksellinen keskihinta kertoo premium-strategian toimivan, mutta katteen lasku osoittaa, että hinnoitteluvoima ei vielä riitä kattamaan kohonneita komponenttikustannuksia.
Ennätyksellinen keskimääräinen myyntihinta kertoo Xiaomin tuotevalikoiman siirtyneen kalliimpaan suuntaan. Hinnankorotukset toivat lisäsuojaa muistipiirien hintojen nousua vastaan. Xiaomi säilytti samalla paikkansa maailman kolmen suurimman älypuhelinvalmistajan joukossa 24. peräkkäisellä neljänneksellä, ja yhtiö sijoittui kolmen kärkeen 53 maassa ja alueella. 5
6
Kehitys viittaa tuotteiden laadun ja markkina-aseman paranemiseen, vaikka toimitusmäärät laskivat. Kääntöpuolena on se, ettei korkeampi myyntihinta tällä kertaa muuttunut paremmaksi puhelinkatteeksi, koska kustannusinflaatio söi suuren osan hyödystä.
Xiaomin MiMo-V2.5-kielimalli nousi OpenRouter-alustalla maailman ykköseksi viikoittaisessa token-käytössä elokuussa. Käyttö kasvoi raportoidusti yli kuusinkertaiseksi kahdessa kuukaudessa, ja malli alkoi tuottaa liikevaihtoa API-kutsujen ja token-pakettien kautta. 5
6
17
Strategisesti tämä on merkittävää, sillä Xiaomi pyrkii yhdistämään tekoälyn laajempaan laite-ekosysteemiinsä eikä rakentamaan siitä vain erillistä tutkimushanketta. Tekoäly on kuitenkin vielä varhaisessa kaupallisessa vaiheessa, joten käyttölukujen ei voi vielä katsoa osoittavan merkittävää vaikutusta konsernin tulokseen.
Xiaomi jatkoi kansainvälisen ekosysteeminsä rakentamista ja avasi neljänneksen aikana yli 640 uutta myymälää. 7
8
23 Laajempi myymäläverkosto voi tukea puhelinten jakelua ja tarjota samalla uusia myyntikanavia kodin älylaitteille ja muille IoT-tuotteille ulkomailla.
IoT-liiketoiminnan vertailuluku oli kuitenkin heikompi. Liikevaihto laski edellisvuoden poikkeuksellisen vahvasta tasosta, jota Kiinan kuluttajatuet olivat vahvistaneet. Siksi laskua on tulkittava varoen: kansainvälinen laajentuminen jatkui, mutta se ei täysin kompensoinut vaikeaa vertailupohjaa koko IoT-liiketoiminnassa. 4
Xiaomi toimitti toisella neljänneksellä 104 199 sähköautoa, 28,2 prosenttia enemmän kuin vuotta aiemmin. Kyseessä oli jo kuudes peräkkäinen neljännes, jolla toimitukset kasvoivat vuodentakaisesta. SU7-malliston kumulatiiviset toimitukset ylittivät 500 000 auton rajan. 3
7
13
14
Älykkäiden sähköautojen, tekoälyn ja muiden uusien liiketoimintojen segmentin liikevaihto oli 24,9 miljardia renminbiä, 17,1 prosenttia enemmän kuin vuotta aiemmin. Tästä älykkäiden sähköautojen osuus oli 23,9 miljardia renminbiä ja muiden siihen liittyvien liiketoimintojen, kuten MiMo-mallisarjan tekoälyliikevaihdon, 1,0 miljardia renminbiä. 17
SkyNomad-pidennetyn toimintasäteen SUV laajensi Xiaomin automallistoa entisestään. 6
14
Internet-palvelujen kuukausittainen aktiivinen käyttäjämäärä nousi ennätykselliseen noin 770 miljoonaan. Segmentin liikevaihto oli 9,0 miljardia renminbiä ja bruttokate peräti 76,8 prosenttia, mikä teki siitä tärkeän toistuvan ja korkean katteen tulonlähteen. 6
12
13
Liiketoiminta tasapainottaa laitteistokategorioiden matalampia katteita. Se havainnollistaa myös ekosysteemistrategian taloudellista merkitystä: suuri asennettu käyttäjäkunta tarjoaa ansaintamahdollisuuksia puhelimen, auton tai älylaitteen alkuperäisen myynnin jälkeenkin.
Selkein tulosongelma liittyi muistiin ja muihin komponentteihin. Älypuhelinten bruttokate putosi 8,5 prosenttiin ennätyksellisestä keskihinnasta ja hinnankorotuksista huolimatta. Konsernin bruttokate laski vertailukauden 22,5 prosentista 19,8 prosenttiin. 1
4
6
Xiaomin riski ei ole vain komponenttien kallistuminen sinänsä. Jos yhtiö nostaa hintoja liian voimakkaasti, kysyntä voi heikentyä tai markkinaosuus supistua. Jos taas kustannusten nousu jää yhtiön kannettavaksi, katteet kärsivät. Q2 osoitti, että tuotevalikoiman muutos ja hinnankorotukset vaimensivat iskua, mutta eivät poistaneet sitä.
Älypuhelinliiketoiminnan liikevaihto laski 7,5 prosenttia vuodentakaisesta 42,1 miljardiin renminbiin, ja myös toimitukset vähenivät. 10 Kannattavuuden asettaminen volyymin edelle voi suojata Xiaomia kannattamattomalta alennusmyynniltä, mutta samalla yhtiö jää alttiiksi, jos premium-kysyntä ei elvy nopeasti.
Neljännes voidaan siten tulkita kahdella tavalla. Xiaomi osoitti aiempaa suurempaa kurinalaisuutta tuotteiden taloudessa, mutta strategia paljasti myös kysynnän olevan niin vaikeaa, että kappalemäärän ja katteen välillä on tehtävä valinta.
Älykkäiden sähköautojen, tekoälyn ja muiden uusien liiketoimintojen segmentti teki noin 2,6 miljardin renminbin liiketappion, vaikka sen liikevaihto oli 24,9 miljardia renminbiä ja bruttokate 19,2 prosenttia. 4
7
11
17
Investoinnit voivat olla välttämättömiä autotuotannon mittakaavan ja tekoälyvalmiuksien rakentamiseksi, mutta tällä hetkellä ne heikentävät konsernin kannattavuutta. Olennaista on, pystyykö kasvava sähköautomäärä myöhemmin tuottamaan kestävää operatiivista vipuvaikutusta ilman, että laajentuminen, tutkimus ja tuotelanseeraukset vaativat jatkuvasti raskaita panostuksia.
Toimitukset kasvoivat vahvasti, mutta kannattavuus oli epävakaampaa. Segmentin bruttokate oli 19,2 prosenttia, ja siihen vaikuttivat tuotevalikoima sekä hinnoittelu, mukaan lukien edullisempien SU7-versioiden suurempi osuus. 7
15
17
SkyNomad tuo mallistoon uuden muuttujan. Se laajentaa Xiaomin tavoiteltavaa automarkkinaa, mutta sen vaikutus katteisiin riippuu lopullisesta hinnoittelusta, varustelusta ja tuotannon kustannustehokkuudesta. Q2 osoitti kysynnän ja mittakaavan olevan vahvoja, mutta ei vielä sähköautoliiketoiminnan vakaata tulosprofiilia.
Johto nosti vuoden 2026 kolmannen neljänneksen lyhyen aikavälin paineiksi kuluttajakysynnän hitaan elpymisen, kiristyvän kilpailun ja komponenttikustannusten jatkuvan nousun. Reutersin mukaan sekä liikevaihto että oikaistu tulos jäivät konsensusennusteista. 1
Siksi neljänneksen myönteisiä strategisia merkkejä ei voi vielä suoraan ekstrapoloida tuleviin tuloksiin. Tekoälyn käyttö, sähköautojen toimitukset ja älypuhelinten korkeampi keskihinta ovat rohkaisevia, mutta lähiajan tulos riippuu edelleen kustannuskehityksestä ja kysynnästä.
Xiaomin vuoden 2026 toinen neljännes ei ollut yksiselitteinen kasvuneljännes eikä pelkkä tulosvaroitus. Se osoitti yhtiön edistyvän konkreettisesti premium-älypuhelimissa, tekoälyssä, kansainvälisessä jakelussa, sähköautoissa ja internet-palveluissa samalla, kun perinteisen laitteistoliiketoiminnan talous joutui paineeseen.
Vahvimpia myönteisiä signaaleja olivat ennätyksellinen älypuhelinten keskimääräinen myyntihinta, 24. peräkkäinen neljännes maailman älypuhelinmarkkinoiden kolmen kärjessä, 104 199 sähköauton toimitukset, MiMo-V2.5:n varhainen kaupallistuminen ja internet-palvelujen ennätyksellinen käyttäjämäärä. Keskeisiä heikkouksia olivat 8,5 prosentin puhelinkate, laskevat toimitusmäärät, uusien liiketoimintojen 2,6 miljardin renminbin liiketappio ja sähköautojen kannattavuuteen liittyvä epävarmuus.
Käytännössä neljännes vahvisti Xiaomin pitkän aikavälin monipuolistumisstrategiaa, mutta muistutti samalla, ettei liiketoimintojen hajauttaminen poista suhdanneriskejä. Seuraavalla neljänneksellä huomio kohdistuu todennäköisesti siihen, helpottaako muistipiirien kustannuspaine, vakautuuko älypuhelinten kysyntä ja alkaako sähköautojen kasvu näkyä tasaisempana liiketuloksena. 1
Studio Global AI
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
Xiaomin liikevaihto laski vuoden 2026 toisella neljänneksellä 6,1 prosenttia 108,9 miljardiin renminbiin, ja oikaistu nettotulos supistui 42,6 prosenttia 6,2 miljardiin renminbiin.
Xiaomin liikevaihto laski vuoden 2026 toisella neljänneksellä 6,1 prosenttia 108,9 miljardiin renminbiin, ja oikaistu nettotulos supistui 42,6 prosenttia 6,2 miljardiin renminbiin. Yhtiön pitkän aikavälin strategia vahvistui: älypuhelinten keskimääräinen myyntihinta nousi ennätykseen, Xiaomi säilytti paikkansa maailman kolmen suurimman älypuhelinvalmistajan joukossa jo 24.
Lähiajan keskeinen kysymys on, pystyvätkö hinnankorotukset ja kalliimpien mallien suurempi osuus kompensoimaan muistipiirien kallistumisen, heikomman kysynnän ja uusien liiketoimintojen tappiot.