Rannekelaitteiden markkina kääntyi uuteen vaiheeseen: Huawei kärjessä, Samsung pulassa
Rannekelaitteiden maailmanlaajuiset toimitukset kasvoivat vuoden 2026 ensimmäisellä neljänneksellä vain 2,2 prosenttia 47,05 miljoonaan kappaleeseen. Huawei säilytti ykkössijansa 20,2 prosentin markkinaosuudella.
JulkaisijaMuokattu mallilla DeepSeek-V4-ProKuvat luotu mallilla GPT Image 1.5
Rannekelaitteiden maailmanlaajuiset toimitukset kasvoivat vuoden 2026 ensimmäisellä neljänneksellä vain 2,2 prosenttia 47,05 miljoonaan kappaleeseen.
Huawei säilytti ykkössijansa 20,2 prosentin markkinaosuudella. Apple kasvoi 13,2 prosenttia Kiinan kampanjoiden vetämänä, kun taas Xiaomi laski 6,9 ja Samsung 20,7 prosenttia.
Markkina on siirtymässä niin sanottuun nykyisen käyttäjäkannan hienosäätöön: menestyjät omistavat tietyn käyttötapauksen, kuten Garmin ammattilaisurheilun tai Huawei pitkän akkukeston, eivätkä ainoastaan lisää teknisi...
What were the key findings from the Q1 2026 global wrist-worn device market report, including Huawei's market position and strategy, the perThe contrasting design philosophies between endurance and raw performance are reshaping the smartwatch market.
AI Prompt
Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: What were the key findings from the Q1 2026 global wrist-worn device market report, including Huawei's market position and strategy, the per. Article summary: Here are the key findings from the Q1 2026 global wrist-worn device market, based on the IDC report published June 11, 2026, and supporting analysis from TechInsights and other sources.. Topic tags: general, general web, user generated, government. Reference image context from search candidates: Reference image 1: visual subject "# SAG: Global Wrist Wearable Volumes to Decline 2% YoY in 2026, Huawei to Lead Volume, Apple to Lead Value. Basic band and watch, another subset of wrist wearable grew 7% YoY in 20" source context "SAG: Global Wrist Wearable Volumes to Decline 2% YoY in 2026 ..." Reference image 2: visual subject "#### Huawei and Apple continue to rule
openai.com
Rannekellojen ja aktiivisuusrannekkeiden markkina ei enää kasva entiseen tahtiin. International Data Corporationin (IDC) tuore Worldwide Quarterly Wearable Device Tracker -seuranta osoittaa, että vuoden 2026 ensimmäisellä neljänneksellä maailmanlaajuiset toimitukset ylsivät 47,05 miljoonaan laitteeseen – kasvua kertyi vain 2,2 prosenttia vuodessa .
Pieni kokonaiskasvu peittää alleen suuremman muutoksen. Markkina kypsyy, ja valmistajat kilpailevat yhä enemmän uskollisista ja arvokkaista asiakkaista pelkän kappalemäärän sijaan. IDC julkaisi tiedot 11. kesäkuuta 2026 .
Studio Global AI
Continue your research
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
What is the short answer to "Rannekelaitteiden markkina kääntyi uuteen vaiheeseen: Huawei kärjessä, Samsung pulassa"?
Rannekelaitteiden maailmanlaajuiset toimitukset kasvoivat vuoden 2026 ensimmäisellä neljänneksellä vain 2,2 prosenttia 47,05 miljoonaan kappaleeseen.
What are the key points to validate first?
Rannekelaitteiden maailmanlaajuiset toimitukset kasvoivat vuoden 2026 ensimmäisellä neljänneksellä vain 2,2 prosenttia 47,05 miljoonaan kappaleeseen. Huawei säilytti ykkössijansa 20,2 prosentin markkinaosuudella. Apple kasvoi 13,2 prosenttia Kiinan kampanjoiden vetämänä, kun taas Xiaomi laski 6,9 ja Samsung 20,7 prosenttia.
What should I do next in practice?
Markkina on siirtymässä niin sanottuun nykyisen käyttäjäkannan hienosäätöön: menestyjät omistavat tietyn käyttötapauksen, kuten Garmin ammattilaisurheilun tai Huawei pitkän akkukeston, eivätkä ainoastaan lisää teknisi...
Rannekelaitteiden markkina kääntyi uuteen vaiheeseen: Huawei kärjessä, Samsung pulassa
Rannekelaitteiden maailmanlaajuiset toimitukset kasvoivat vuoden 2026 ensimmäisellä neljänneksellä vain 2,2 prosenttia 47,05 miljoonaan kappaleeseen. Huawei säilytti ykkössijansa 20,2 prosentin markkinaosuudella.
JulkaisijaMuokattu mallilla DeepSeek-V4-ProKuvat luotu mallilla GPT Image 1.5
Rannekelaitteiden maailmanlaajuiset toimitukset kasvoivat vuoden 2026 ensimmäisellä neljänneksellä vain 2,2 prosenttia 47,05 miljoonaan kappaleeseen.
Huawei säilytti ykkössijansa 20,2 prosentin markkinaosuudella. Apple kasvoi 13,2 prosenttia Kiinan kampanjoiden vetämänä, kun taas Xiaomi laski 6,9 ja Samsung 20,7 prosenttia.
Markkina on siirtymässä niin sanottuun nykyisen käyttäjäkannan hienosäätöön: menestyjät omistavat tietyn käyttötapauksen, kuten Garmin ammattilaisurheilun tai Huawei pitkän akkukeston, eivätkä ainoastaan lisää teknisi...
What were the key findings from the Q1 2026 global wrist-worn device market report, including Huawei's market position and strategy, the perThe contrasting design philosophies between endurance and raw performance are reshaping the smartwatch market.
AI Prompt
Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: What were the key findings from the Q1 2026 global wrist-worn device market report, including Huawei's market position and strategy, the per. Article summary: Here are the key findings from the Q1 2026 global wrist-worn device market, based on the IDC report published June 11, 2026, and supporting analysis from TechInsights and other sources.. Topic tags: general, general web, user generated, government. Reference image context from search candidates: Reference image 1: visual subject "# SAG: Global Wrist Wearable Volumes to Decline 2% YoY in 2026, Huawei to Lead Volume, Apple to Lead Value. Basic band and watch, another subset of wrist wearable grew 7% YoY in 20" source context "SAG: Global Wrist Wearable Volumes to Decline 2% YoY in 2026 ..." Reference image 2: visual subject "#### Huawei and Apple continue to rule
openai.com
Rannekellojen ja aktiivisuusrannekkeiden markkina ei enää kasva entiseen tahtiin. International Data Corporationin (IDC) tuore Worldwide Quarterly Wearable Device Tracker -seuranta osoittaa, että vuoden 2026 ensimmäisellä neljänneksellä maailmanlaajuiset toimitukset ylsivät 47,05 miljoonaan laitteeseen – kasvua kertyi vain 2,2 prosenttia vuodessa .
Pieni kokonaiskasvu peittää alleen suuremman muutoksen. Markkina kypsyy, ja valmistajat kilpailevat yhä enemmän uskollisista ja arvokkaista asiakkaista pelkän kappalemäärän sijaan. IDC julkaisi tiedot 11. kesäkuuta 2026 .
Studio Global AI
Continue your research
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
What is the short answer to "Rannekelaitteiden markkina kääntyi uuteen vaiheeseen: Huawei kärjessä, Samsung pulassa"?
Rannekelaitteiden maailmanlaajuiset toimitukset kasvoivat vuoden 2026 ensimmäisellä neljänneksellä vain 2,2 prosenttia 47,05 miljoonaan kappaleeseen.
What are the key points to validate first?
Rannekelaitteiden maailmanlaajuiset toimitukset kasvoivat vuoden 2026 ensimmäisellä neljänneksellä vain 2,2 prosenttia 47,05 miljoonaan kappaleeseen. Huawei säilytti ykkössijansa 20,2 prosentin markkinaosuudella. Apple kasvoi 13,2 prosenttia Kiinan kampanjoiden vetämänä, kun taas Xiaomi laski 6,9 ja Samsung 20,7 prosenttia.
What should I do next in practice?
Markkina on siirtymässä niin sanottuun nykyisen käyttäjäkannan hienosäätöön: menestyjät omistavat tietyn käyttötapauksen, kuten Garmin ammattilaisurheilun tai Huawei pitkän akkukeston, eivätkä ainoastaan lisää teknisi...
Tuoteryhmät kehittyvät nyt vastakkaisiin suuntiin. Älykelloja toimitettiin 37,03 miljoonaa kappaletta, 4,8 prosenttia enemmän kuin vuotta aiemmin . Perusrannekkeiden toimitukset jäivät 10,02 miljoonaan kappaleeseen, mikä merkitsee 6,1 prosentin laskua .
IDC yhdistää rannekkeiden heikkouden muun muassa aiempien neljännesten aikaistuneeseen kysyntään, muistipiirien ja muun komponenttivaraston kallistumiseen sekä alle 100 dollarin älykelloihin. Ne tarjoavat enemmän toimintoja lähes samaan hintaan kuin monet perusrannekkeet .
Hinnoittelu muistuttaa yhä selvemmin käsipainoa: alle 100 dollarin edulliset laitteet pitävät pintansa perustarpeen ansiosta, ja yli 300 dollarin premium-mallit kasvattavat osuuttaan kehittyneen terveydenseurannan ja laitteessa toimivien tekoälyominaisuuksien avulla . Keskihintainen segmentti jää näiden väliin puristuksiin.
Huawei kärjessä, Apple kirii
Vuoden ensimmäisen neljänneksen valmistajatilasto kertoo ennen kaikkea erilaisista strategioista:
Huawei: 9,50 miljoonaa laitetta, 20,2 prosentin osuus, −4,6 prosenttia vuodessa. Huawei säilytti maailmanlaajuisen ykköspaikkansa, vaikka toimitukset laskivat hieman vahvaan vertailukauteen nähden. Sen etuna ovat laaja mallisto ja vahva asema Kiinassa.
Apple: 8,00 miljoonaa laitetta, 17,0 prosentin osuus, +13,2 prosenttia. Apple elpyi selvästi. Kasvua vauhdittivat Kiinan markkinoilla tehdyt hinnanalennukset ja vaihtohyvitysohjelmat . Premium-hinnoittelu auttoi myös kattamaan kohoavia komponenttikustannuksia paremmin .
Xiaomi: 8,00 miljoonaa laitetta, 16,9 prosentin osuus, −6,9 prosenttia. Xiaomi jäi niukasti Applen taakse. Sen suuri riippuvuus edullisista rannekkeista kääntyi heikkoudeksi segmentin supistuessa. Älykellojen kehitys oli vahvempaa, mutta ei riittänyt paikkaamaan rannekkeiden laskua .
Samsung: 2,70 miljoonaa laitetta, noin 5,7 prosentin osuus, −20,7 prosenttia. Pudotusta selittää pitkälti tuotesykli. Galaxy Watch8 -sarjan julkaisu ei osunut ensimmäiselle neljännekselle, joten Samsungilla ei ollut uutta lippulaivamallia vauhdittamassa myyntiä .
Garmin: 2,40 miljoonaa laitetta, noin 5,1 prosentin osuus, +12,7 prosenttia. Garmin kasvoi vastoin yleistä markkinasuuntausta. Sen keskittyminen ammattiurheiluun ja ulkoiluun muodostaa puolustettavan markkinaraon .
Huawei rakentaa malliston joka hintaluokkaan
Huawein johto perustuu laajaan tuoteportaikkoon yhden hittimallin sijaan .
WATCH GT Runner 2 toi Huawein takaisin ammattimaisten juoksukellojen segmenttiin viiden vuoden tauon jälkeen .
Ultimate 2 Golf Edition on tarkasti rajattu tuote varakkaille ja aktiivisesti golfaaville käyttäjille .
Band 11 -sarja täyttää edullisen hintaluokan ja tavoittelee ensimmäistä puettavaa laitettaan ostavia .
Keskihintaa ja premium-luokkaa täydentävät Fit 5- ja Fit 5 Pro -mallit sekä Watch Ultimate Design. Lisäksi WatchBuds 2 kokeilee poikkeavaa käyttötapaa .
Huawein keskeinen valinta on älykellokeskeisyys. Noin 53 prosenttia sen rannelaitetoimituksista on varsinaisia älykelloja, joten se on viiden suurimman valmistajan joukossa ainoa, jolla älykellot muodostavat enemmistön toimituksista . Kiinan vahva kysyntä ja kasvava kansainvälinen läsnäolo tukevat asemaa .
Kaksi erilaista suunnittelufilosofiaa: akku vastaan laskentateho
TechInsightsin purkuanalyysi tarkasteli Xiaomin, Samsungin ja Huawein älykelloja ja toi esiin valmistajien erilaiset suunnitteluratkaisut . Näytön ja kosketuksen kokonaisuus oli kaikissa malleissa suurin yksittäinen materiaalikustannusten ajuri: sen osuus laitteen kustannuksista oli 22,6–32,3 prosenttia .
Erot näkyvät erityisesti prosessorissa ja virrankulutuksessa:
Huawei painottaa tehokkuutta ja akkukestoa. Vähävirtaisten komponenttien ja optimoidun ohjelmiston avulla esimerkiksi Watch GT 4 voi yltää 7–14 päivän akkukestoon . Painopiste on siinä, ettei kelloa tarvitse ladata jatkuvasti.
Samsung panostaa suorituskykyyn, kehittyneisiin terveystunnistimiin ja Galaxy-ekosysteemiin. Galaxy Watch8 LTE:n 3 nanometrin Exynos W1000 -prosessori muodostaa yksin lähes 22 prosenttia laitteen kustannuksista. Sen tavoitteena ovat monipuolisemmat sovellukset, nopeampi sensoritiedon käsittely ja vaativammat terveysmittaukset . Vastapainona akunkesto jää lyhyemmäksi .
Kyse ei siis ole yksinkertaisesti paremmasta ja huonommasta vaihtoehdosta. Huawei luottaa siihen, että käyttäjä arvostaa ennen kaikkea pitkää käyttöaikaa. Samsung taas lyö vetoa suorituskyvyn, terveystoimintojen ja saumattoman ekosysteemin puolesta.
Kiina toimii kasvun moottorina
Kiina oli vuoden ensimmäisellä neljänneksellä maailman rannelaitemarkkinan tärkein kasvukeskus. Kotimarkkinoilla toimitettiin 18,14 miljoonaa laitetta, 3,5 prosenttia enemmän kuin vuotta aiemmin .
Kasvu keskittyi erityisesti älykelloihin:
Aikuisten älykelloja toimitettiin 8,88 miljoonaa kappaletta, 15,3 prosenttia enemmän kuin vuotta aiemmin .
Lasten älykellojen toimitukset kasvoivat 22,4 prosenttia 4,42 miljoonaan kappaleeseen .
Perusrannekkeiden toimitukset romahtivat 22,2 prosenttia 4,83 miljoonaan kappaleeseen .
Kiinan markkinoilla kansalliset tukipolitiikat vaikuttavat voimakkaasti myyntiin. Kampanjoiden, hintojen ja valtiontukien ajoitus on siksi valmistajille tavallista tärkeämpää, ja ilmiön odotetaan jatkuvan vuonna 2026 .
Saatavilla olevissa lähteissä Yhdysvaltojen markkinaa ei eritellä tämän vuosineljänneksen osalta. IDC mainitsi kuitenkin Amerikan ja Latinalaisen Amerikan hienoisen elpymisen, kun taas muiden alueiden kysyntä pysyi yleisesti vaimeana .
IDC: markkina siirtyy nykyisen käyttäjäkannan hienosäätöön
IDC kuvaa alan uutta vaihetta termillä ”stock refinement” eli nykyisen käyttäjäkannan hienosäätöön perustuva kilpailu . Ensimmäisten ostajien helppo tavoittaminen ei enää riitä. Yritysten on kasvatettava olemassa olevien asiakkaiden arvoa paremmilla ominaisuuksilla, vahvemmalla ekosysteemillä ja uusilla terveyspalveluilla.
IDC ennustaa kaikkien puettavien laitteiden toimitusten kasvavan vuonna 2026 vain 2,2 prosenttia. Muistipiirien saatavuusrajoitteet nostavat samalla keskimääräisiä myyntihintoja . Vuodelle 2027 ennustetaan maltillista, 2,8 prosentin kasvun kiihtymistä toimitustilanteen helpottaessa .
Markkina jakautuu yhä selvemmin voittajiin ja häviäjiin:
Voittajia ovat yritykset, jotka hallitsevat tiettyä käyttötapausta: Garmin ammattiurheilussa, Huawei pitkään kestävissä laitteissa ja Apple premium-ekosysteemissä.
Häviäjiä ovat ne, jotka nojaavat yleisiin teknisiin ominaisuuksiin ilman selkeää syytä valita juuri heidän tuotteensa.
IDC:n mukaan pelkkä ominaisuuksien lisääminen volyymin kasvattamiseksi ei enää riitä. Seuraava kilpailuvaihe ratkaistaan terveysalgoritmeilla, ekosysteemien sitovuudella ja tarkasti rajatuilla käyttötapauksilla – ammattiurheilusta kroonisten sairauksien hallintaan .
accio.com
Huawei Watch Fit 3 trends: What's driving 2025 demand?
Tuoteryhmät kehittyvät nyt vastakkaisiin suuntiin. Älykelloja toimitettiin 37,03 miljoonaa kappaletta, 4,8 prosenttia enemmän kuin vuotta aiemmin . Perusrannekkeiden toimitukset jäivät 10,02 miljoonaan kappaleeseen, mikä merkitsee 6,1 prosentin laskua .
IDC yhdistää rannekkeiden heikkouden muun muassa aiempien neljännesten aikaistuneeseen kysyntään, muistipiirien ja muun komponenttivaraston kallistumiseen sekä alle 100 dollarin älykelloihin. Ne tarjoavat enemmän toimintoja lähes samaan hintaan kuin monet perusrannekkeet .
Hinnoittelu muistuttaa yhä selvemmin käsipainoa: alle 100 dollarin edulliset laitteet pitävät pintansa perustarpeen ansiosta, ja yli 300 dollarin premium-mallit kasvattavat osuuttaan kehittyneen terveydenseurannan ja laitteessa toimivien tekoälyominaisuuksien avulla . Keskihintainen segmentti jää näiden väliin puristuksiin.
Huawei kärjessä, Apple kirii
Vuoden ensimmäisen neljänneksen valmistajatilasto kertoo ennen kaikkea erilaisista strategioista:
Huawei: 9,50 miljoonaa laitetta, 20,2 prosentin osuus, −4,6 prosenttia vuodessa. Huawei säilytti maailmanlaajuisen ykköspaikkansa, vaikka toimitukset laskivat hieman vahvaan vertailukauteen nähden. Sen etuna ovat laaja mallisto ja vahva asema Kiinassa.
Apple: 8,00 miljoonaa laitetta, 17,0 prosentin osuus, +13,2 prosenttia. Apple elpyi selvästi. Kasvua vauhdittivat Kiinan markkinoilla tehdyt hinnanalennukset ja vaihtohyvitysohjelmat . Premium-hinnoittelu auttoi myös kattamaan kohoavia komponenttikustannuksia paremmin .
Xiaomi: 8,00 miljoonaa laitetta, 16,9 prosentin osuus, −6,9 prosenttia. Xiaomi jäi niukasti Applen taakse. Sen suuri riippuvuus edullisista rannekkeista kääntyi heikkoudeksi segmentin supistuessa. Älykellojen kehitys oli vahvempaa, mutta ei riittänyt paikkaamaan rannekkeiden laskua .
Samsung: 2,70 miljoonaa laitetta, noin 5,7 prosentin osuus, −20,7 prosenttia. Pudotusta selittää pitkälti tuotesykli. Galaxy Watch8 -sarjan julkaisu ei osunut ensimmäiselle neljännekselle, joten Samsungilla ei ollut uutta lippulaivamallia vauhdittamassa myyntiä .
Garmin: 2,40 miljoonaa laitetta, noin 5,1 prosentin osuus, +12,7 prosenttia. Garmin kasvoi vastoin yleistä markkinasuuntausta. Sen keskittyminen ammattiurheiluun ja ulkoiluun muodostaa puolustettavan markkinaraon .
Huawei rakentaa malliston joka hintaluokkaan
Huawein johto perustuu laajaan tuoteportaikkoon yhden hittimallin sijaan .
WATCH GT Runner 2 toi Huawein takaisin ammattimaisten juoksukellojen segmenttiin viiden vuoden tauon jälkeen .
Ultimate 2 Golf Edition on tarkasti rajattu tuote varakkaille ja aktiivisesti golfaaville käyttäjille .
Band 11 -sarja täyttää edullisen hintaluokan ja tavoittelee ensimmäistä puettavaa laitettaan ostavia .
Keskihintaa ja premium-luokkaa täydentävät Fit 5- ja Fit 5 Pro -mallit sekä Watch Ultimate Design. Lisäksi WatchBuds 2 kokeilee poikkeavaa käyttötapaa .
Huawein keskeinen valinta on älykellokeskeisyys. Noin 53 prosenttia sen rannelaitetoimituksista on varsinaisia älykelloja, joten se on viiden suurimman valmistajan joukossa ainoa, jolla älykellot muodostavat enemmistön toimituksista . Kiinan vahva kysyntä ja kasvava kansainvälinen läsnäolo tukevat asemaa .
Kaksi erilaista suunnittelufilosofiaa: akku vastaan laskentateho
TechInsightsin purkuanalyysi tarkasteli Xiaomin, Samsungin ja Huawein älykelloja ja toi esiin valmistajien erilaiset suunnitteluratkaisut . Näytön ja kosketuksen kokonaisuus oli kaikissa malleissa suurin yksittäinen materiaalikustannusten ajuri: sen osuus laitteen kustannuksista oli 22,6–32,3 prosenttia .
Erot näkyvät erityisesti prosessorissa ja virrankulutuksessa:
Huawei painottaa tehokkuutta ja akkukestoa. Vähävirtaisten komponenttien ja optimoidun ohjelmiston avulla esimerkiksi Watch GT 4 voi yltää 7–14 päivän akkukestoon . Painopiste on siinä, ettei kelloa tarvitse ladata jatkuvasti.
Samsung panostaa suorituskykyyn, kehittyneisiin terveystunnistimiin ja Galaxy-ekosysteemiin. Galaxy Watch8 LTE:n 3 nanometrin Exynos W1000 -prosessori muodostaa yksin lähes 22 prosenttia laitteen kustannuksista. Sen tavoitteena ovat monipuolisemmat sovellukset, nopeampi sensoritiedon käsittely ja vaativammat terveysmittaukset . Vastapainona akunkesto jää lyhyemmäksi .
Kyse ei siis ole yksinkertaisesti paremmasta ja huonommasta vaihtoehdosta. Huawei luottaa siihen, että käyttäjä arvostaa ennen kaikkea pitkää käyttöaikaa. Samsung taas lyö vetoa suorituskyvyn, terveystoimintojen ja saumattoman ekosysteemin puolesta.
Kiina toimii kasvun moottorina
Kiina oli vuoden ensimmäisellä neljänneksellä maailman rannelaitemarkkinan tärkein kasvukeskus. Kotimarkkinoilla toimitettiin 18,14 miljoonaa laitetta, 3,5 prosenttia enemmän kuin vuotta aiemmin .
Kasvu keskittyi erityisesti älykelloihin:
Aikuisten älykelloja toimitettiin 8,88 miljoonaa kappaletta, 15,3 prosenttia enemmän kuin vuotta aiemmin .
Lasten älykellojen toimitukset kasvoivat 22,4 prosenttia 4,42 miljoonaan kappaleeseen .
Perusrannekkeiden toimitukset romahtivat 22,2 prosenttia 4,83 miljoonaan kappaleeseen .
Kiinan markkinoilla kansalliset tukipolitiikat vaikuttavat voimakkaasti myyntiin. Kampanjoiden, hintojen ja valtiontukien ajoitus on siksi valmistajille tavallista tärkeämpää, ja ilmiön odotetaan jatkuvan vuonna 2026 .
Saatavilla olevissa lähteissä Yhdysvaltojen markkinaa ei eritellä tämän vuosineljänneksen osalta. IDC mainitsi kuitenkin Amerikan ja Latinalaisen Amerikan hienoisen elpymisen, kun taas muiden alueiden kysyntä pysyi yleisesti vaimeana .
IDC: markkina siirtyy nykyisen käyttäjäkannan hienosäätöön
IDC kuvaa alan uutta vaihetta termillä ”stock refinement” eli nykyisen käyttäjäkannan hienosäätöön perustuva kilpailu . Ensimmäisten ostajien helppo tavoittaminen ei enää riitä. Yritysten on kasvatettava olemassa olevien asiakkaiden arvoa paremmilla ominaisuuksilla, vahvemmalla ekosysteemillä ja uusilla terveyspalveluilla.
IDC ennustaa kaikkien puettavien laitteiden toimitusten kasvavan vuonna 2026 vain 2,2 prosenttia. Muistipiirien saatavuusrajoitteet nostavat samalla keskimääräisiä myyntihintoja . Vuodelle 2027 ennustetaan maltillista, 2,8 prosentin kasvun kiihtymistä toimitustilanteen helpottaessa .
Markkina jakautuu yhä selvemmin voittajiin ja häviäjiin:
Voittajia ovat yritykset, jotka hallitsevat tiettyä käyttötapausta: Garmin ammattiurheilussa, Huawei pitkään kestävissä laitteissa ja Apple premium-ekosysteemissä.
Häviäjiä ovat ne, jotka nojaavat yleisiin teknisiin ominaisuuksiin ilman selkeää syytä valita juuri heidän tuotteensa.
IDC:n mukaan pelkkä ominaisuuksien lisääminen volyymin kasvattamiseksi ei enää riitä. Seuraava kilpailuvaihe ratkaistaan terveysalgoritmeilla, ekosysteemien sitovuudella ja tarkasti rajatuilla käyttötapauksilla – ammattiurheilusta kroonisten sairauksien hallintaan .
accio.com
Huawei Watch Fit 3 trends: What's driving 2025 demand?