Myydyimpien mallien kymmenen kärki, nyt täysin sähköistetty, koostui niin edullisista mikrosähköautoista kuin kotimaisista ja ulkomaisista premium-merkeistä. Geelyn Xingyuan, edullinen sähköinen viistoperä, jatkoi valtakaudellaan kärjessä, kun taas Teslan Model Y toipui vahvasti .
| Sijoitus | Malli | Myynti (vähittäismyynti, kpl) |
|---|---|---|
| 1 | Geely Xingyuan (EX2) | 38 751 |
| 2 | Tesla Model Y | 28 911 |
| 3 | Xiaomi SU7 | 24 023 |
| 4 | Leapmotor A10 | 22 306 |
| 5 | Li Auto Li i6 | 20 878 |
| 6 | Tesla Model 3 | 18 370 |
| 7 | Wuling Hongguang Mini | 18 308 |
| 8 | Aito M6 (BEV/EREV) | 18 148 |
| 9 | BYD Seagull | ~17 600 |
| 10 | BYD Song Plus (EV/PHEV) | ~17 500 |
Sijoille 11–16 ylsivät myös pelkästään NEV-mallit, mukaan lukien BYD Qin Plus ja BYD Yuan Plus (Atto 3), täydentäen historiallisen puhtaan listan . Geely Xingyuanin ykkössija 9 840 auton erolla toiseksi tulleeseen Model Y:hyn vahvisti edullisten kotimaisten sähköautojen valta-aseman .
BYD, Kiinan suurin NEV-valmistaja, katkaisi kahdeksan kuukauden vuosivertailun myynnin laskuputkensa yhteensä 383 453 NEV-auton (sisältäen hyötyajoneuvot) myynnillä, mikä oli vaatimaton 0,26 % kasvu . Vakaa kokonaisluku kätki kuitenkin alleen dramaattisen eron koti- ja ulkomaanmyynnin välillä .
Kotimaan toimitukset romahtivat noin 24 % noin 222 000 kappaleeseen, kun yhtiö kävi intensiivistä ja katteita syövää hintasotaa . Täysin päinvastoin, ulkomaantoimitukset syöksähtivät yli 80 % vuodentakaisesta, saavuttaen yli 160 000 kappaleen ennätyksen ja muodostaen ensimmäistä kertaa yli 42 % BYD:n kuukausittaisesta kokonaisvolyymista . Tämä käänne vientiin on rakenteellinen; jokainen BYD:n toukokuun toipumisen yksikkö rakennettiin käytännössä laivattavaksi Kiinan ulkopuolelle . Yhtiön henkilöautojen NEV-myynti oli tarkalleen 376 990 kappaletta, suunnilleen ennallaan vuodentakaisesta, mutta vahvassa 19,4 % nousussa huhtikuusta .
62,9 prosentin NEV-penetraatioaste on virstanpylväs, jota ei saavutettu pelkästään sähköautomyynnin kasvulla, vaan perinteisten polttomoottoriautojen markkinan kiihtyvällä romahduksella. Perinteisten polttomoottorihenkilöautojen vähittäismyynti putosi toukokuussa vain 560 000 kappaleeseen, mikä on katastrofaalinen 39 % lasku vuodentakaisesta . Tämä muutos on jatkoa huhtikuussa nähdylle trendille, jolloin enää yksi polttomoottoriauto, Geely Coolray, oli kymmenen myydyimmän joukossa . Toukokuuhun mennessä puhdistus oli täydellinen .
Data viittaa siihen, että vaikka koko automarkkina supistuu jyrkästi, kuluttajakysyntä sen sisällä kohdistuu nyt ylivoimaisesti NEV-autoihin. Bensa-autojen myynnin kutistuva pohja on se, mikä matemaattisesti ajaa NEV-penetraatioastetta uusiin ennätyksiin, edustaen polttomoottoriautojen rakenteellista alamäkeä, ei suhdannevaihtelua .
Kotimarkkinoiden muuttuessa kilpaillummaksi ja kypsemmäksi Kiinan NEV-vienti on ottanut valmistajille kriittisen roolin. Toukokuussa Kiinan NEV-henkilöautojen vienti yli kaksinkertaistui vuodentakaisesta, syöksähtäen 112,6 % ja saavuttaen 424 000 kappaletta . Tämä segmentti vastasi ennätyksellisestä 54,1 % kaikesta henkilöautoviennistä Kiinasta, nousten 9,5 prosenttiyksikköä vuodentakaisesta . Täyssähköautot (BEV) olivat viennin tukijalka, muodostaen 59,3 % näistä vienneistä, vaikka tämä olikin lievää laskua edellisvuoden 66,1 %:sta, kun ladattavat hybridit saivat enemmän kansainvälistä jalansijaa .
Vakiintuneiden jättien myyntitilastojen lisäksi useat kiinalaiset sähköauto-startupit tekivät ennätyksellisiä tai erottuvia tuloksia toukokuussa, osoittaen vahvaa kasvumomentumia:
Nämä luvut korostavat kotimaisten sähköautomerkkien uudelleenjärjestäytymistä, jossa aggressiiviset tuotesyklit ja vahvat vientistrategiat luovat selkeitä voittajia .
Myydyimpien mallien kymmenen kärki, nyt täysin sähköistetty, koostui niin edullisista mikrosähköautoista kuin kotimaisista ja ulkomaisista premium-merkeistä. Geelyn Xingyuan, edullinen sähköinen viistoperä, jatkoi valtakaudellaan kärjessä, kun taas Teslan Model Y toipui vahvasti .
| Sijoitus | Malli | Myynti (vähittäismyynti, kpl) |
|---|---|---|
| 1 | Geely Xingyuan (EX2) | 38 751 |
| 2 | Tesla Model Y | 28 911 |
| 3 | Xiaomi SU7 | 24 023 |
| 4 | Leapmotor A10 | 22 306 |
| 5 | Li Auto Li i6 | 20 878 |
| 6 | Tesla Model 3 | 18 370 |
| 7 | Wuling Hongguang Mini | 18 308 |
| 8 | Aito M6 (BEV/EREV) | 18 148 |
| 9 | BYD Seagull | ~17 600 |
| 10 | BYD Song Plus (EV/PHEV) | ~17 500 |
Sijoille 11–16 ylsivät myös pelkästään NEV-mallit, mukaan lukien BYD Qin Plus ja BYD Yuan Plus (Atto 3), täydentäen historiallisen puhtaan listan . Geely Xingyuanin ykkössija 9 840 auton erolla toiseksi tulleeseen Model Y:hyn vahvisti edullisten kotimaisten sähköautojen valta-aseman .
BYD, Kiinan suurin NEV-valmistaja, katkaisi kahdeksan kuukauden vuosivertailun myynnin laskuputkensa yhteensä 383 453 NEV-auton (sisältäen hyötyajoneuvot) myynnillä, mikä oli vaatimaton 0,26 % kasvu . Vakaa kokonaisluku kätki kuitenkin alleen dramaattisen eron koti- ja ulkomaanmyynnin välillä .
Kotimaan toimitukset romahtivat noin 24 % noin 222 000 kappaleeseen, kun yhtiö kävi intensiivistä ja katteita syövää hintasotaa . Täysin päinvastoin, ulkomaantoimitukset syöksähtivät yli 80 % vuodentakaisesta, saavuttaen yli 160 000 kappaleen ennätyksen ja muodostaen ensimmäistä kertaa yli 42 % BYD:n kuukausittaisesta kokonaisvolyymista . Tämä käänne vientiin on rakenteellinen; jokainen BYD:n toukokuun toipumisen yksikkö rakennettiin käytännössä laivattavaksi Kiinan ulkopuolelle . Yhtiön henkilöautojen NEV-myynti oli tarkalleen 376 990 kappaletta, suunnilleen ennallaan vuodentakaisesta, mutta vahvassa 19,4 % nousussa huhtikuusta .
62,9 prosentin NEV-penetraatioaste on virstanpylväs, jota ei saavutettu pelkästään sähköautomyynnin kasvulla, vaan perinteisten polttomoottoriautojen markkinan kiihtyvällä romahduksella. Perinteisten polttomoottorihenkilöautojen vähittäismyynti putosi toukokuussa vain 560 000 kappaleeseen, mikä on katastrofaalinen 39 % lasku vuodentakaisesta . Tämä muutos on jatkoa huhtikuussa nähdylle trendille, jolloin enää yksi polttomoottoriauto, Geely Coolray, oli kymmenen myydyimmän joukossa . Toukokuuhun mennessä puhdistus oli täydellinen .
Data viittaa siihen, että vaikka koko automarkkina supistuu jyrkästi, kuluttajakysyntä sen sisällä kohdistuu nyt ylivoimaisesti NEV-autoihin. Bensa-autojen myynnin kutistuva pohja on se, mikä matemaattisesti ajaa NEV-penetraatioastetta uusiin ennätyksiin, edustaen polttomoottoriautojen rakenteellista alamäkeä, ei suhdannevaihtelua .
Kotimarkkinoiden muuttuessa kilpaillummaksi ja kypsemmäksi Kiinan NEV-vienti on ottanut valmistajille kriittisen roolin. Toukokuussa Kiinan NEV-henkilöautojen vienti yli kaksinkertaistui vuodentakaisesta, syöksähtäen 112,6 % ja saavuttaen 424 000 kappaletta . Tämä segmentti vastasi ennätyksellisestä 54,1 % kaikesta henkilöautoviennistä Kiinasta, nousten 9,5 prosenttiyksikköä vuodentakaisesta . Täyssähköautot (BEV) olivat viennin tukijalka, muodostaen 59,3 % näistä vienneistä, vaikka tämä olikin lievää laskua edellisvuoden 66,1 %:sta, kun ladattavat hybridit saivat enemmän kansainvälistä jalansijaa .
Vakiintuneiden jättien myyntitilastojen lisäksi useat kiinalaiset sähköauto-startupit tekivät ennätyksellisiä tai erottuvia tuloksia toukokuussa, osoittaen vahvaa kasvumomentumia:
Nämä luvut korostavat kotimaisten sähköautomerkkien uudelleenjärjestäytymistä, jossa aggressiiviset tuotesyklit ja vahvat vientistrategiat luovat selkeitä voittajia .