Julkaistaan syyskuussa 2026:
Siirtyvät alkukeväälle 2027:
Päätös on strateginen. Keskittämällä korkeakatteiset Pro-mallit tärkeään joulukvarteen Apple maksimoi keskimääräisen myyntihintansa ja saa samalla lisäaikaa komponenttien hankintaan ja edullisempien mallien tuotantoon . Analyytikko Ming-Chi Kuon raportit ja Largan Precisionin toimitusjohtaja Tony Chenin kommentit viittaavat samaan: merkittävä yhdysvaltalaisasiakas on siirtänyt yhden julkaisun alkukevääseen 2027 .
Applen komponenttikustannukset (BoM, Bill of Materials) ovat kovassa nousussa. TSMC:n piikiekkojen, DRAM-muistin ja NAND-muistin hinnat nousevat – varsinkin tekoälypalvelimien kasvavan kysynnän vuoksi .
Keskeisiä analyytikkoarvioita hinnankorotuksista:
Muistin osuus komponenttikustannuksista on kasvanut räjähdysmäisesti. TrendForcen mukaan vuosi sitten muistin osuus oli noin 10 %; vuoden 2026 kolmannella neljänneksellä se oli noin 34 %, ja sen odotetaan ylittävän 40 % vuoden 2027 ensimmäisellä puoliskolla .
Chipflationin vaikutusten lieventämiseksi Apple kääntyi OLED-näyttöjen toimittajien puoleen ja vaati hinnanalennuksia. Neuvottelu oli erityisen kova, koska iPhone 18 Pro Max käyttää uuden sukupolven M16 OLED -materiaaleja, jotka ovat monimutkaisempia valmistaa .
Apple vaati Samsung Displayltä ja LG Displayltä noin 20 %:n hinnanalennusta iPhone 18 Pro Maxin OLED-paneeleihin . Tulokset:
PhoneArena huomauttaa, että iPhone 18 Pron näyttö maksaa Applelle noin puolet siitä, mitä iPhone 17 Pron näyttö maksoi . Samsung Displayn ja LG Displayn odotetaan toimittavan noin 46 miljoonaa ja 41 miljoonaa näyttöä koko iPhone 18 -sarjalle .
Säästöt ovat merkittäviä, mutta ne kattavat vain osan muistin hintojen noususta. Kuten Macworld tiivistää, Apple pelaa kovaa peliä toimittajien kanssa pitääkseen lopulliset hinnat kurissa .
iPhone 18 -sarjan odotetuin uutuus on Applen ensimmäinen taitettava puhelin. Sen odotetaan saavan nimekseen iPhone Ultra tai iPhone Fold, ja se julkaistaan Pro-mallien rinnalla syyskuussa 2026 .
Keskeiset huhutut tekniset tiedot useista lähteistä koottuna :
| Ominaisuus | Tiedot |
|---|---|
| Muotokerroin | Kirjatyylinen vaakataitto |
| Sisänäyttö | 7,6–7,8 tuuman taipuisa OLED, noin 4:3-kuvasuhde |
| Ulkonäyttö | 5,3–5,5 tuuman OLED |
| Suoritin | A20 tai A20 Pro -piiri |
| RAM | 12 Gt |
| Tallennustila | 256 Gt, 512 Gt, 1 Tt |
| Takakamerat | Kaksi 48 megapikseliä (pääkamera + laajakulma), ei telekuvaa |
| Etukamerat | 24 megapikseliä kumpikin |
| Biometrinen tunnistus | Sivussa oleva Touch ID (ei Face ID:tä) |
| Sarana | Uusi muotoilu vähentämään näytön rypistymää |
| Runko | Titaania ja alumiinia |
| Akku | Noin 4 883 mAh (joidenkin arvioiden mukaan jopa 5 400–5 800 mAh) |
| Modeemi | Applen oma C2 5G -modeemi |
| Paksuus | Noin 4,5–4,8 mm auki, noin 9,0–9,5 mm kiinni |
| Paino | 229–240 grammaa |
Hinta: iPhone Ultran odotetaan maksavan 1 999–2 500 dollaria, mikä tekee siitä kalleimman koskaan myydyn iPhonen . Analyytikot Ming-Chi Kuo ja Mark Gurman arvioivat lähtöhinnan olevan noin 2 000 dollaria . Joidenkin raporttien mukaan hinnat voisivat olla porrastetusti: 2 320 dollaria (256 Gt), 2 610 dollaria (512 Gt) ja 2 900 dollaria (1 Tt) .
Laite luopuu Face ID:stä ja käyttää sen sijaan sivussa olevaa Touch ID -sormenjälkitunnistinta – valinta, jonka taustalla on tarve pitää laite ohuena: avattuna noin 4,5–4,8 mm . Sisänäyttö on kooltaan suunnilleen iPad minin kokoinen, ja siinä on käytössä taitettaville puhelimille optimoitu versio iOS 27:stä .
iPhone 18 -sukupolvi on Applen tienhaara. Yhtiö asettaa premium-mallit etusijalle ja jakaa julkaisuaikataulun maksimoidakseen joulukauden myynnin. Komponenttihinnat nousevat jyrkästi, ja korotukset siirtyvät kuluttajien maksettaviksi – erityisesti Pro-malleissa. Apple kuitenkin käyttää neuvotteluvoimaansa leikatakseen kustannuksia siellä, missä se on mahdollista, ennen kaikkea puristamalla näyttötoimittajia. Taitettava iPhone Ultra merkitsee Applen pitkään odotettua tuloa uuteen puhelintyyppiin, mutta hinta asettaa sen tiukasti ultrapremium-luokkaan.
Elokuussa 2026 kaikki nämä tiedot ovat toistaiseksi vahvistamattomia, ja ne perustuvat toimitusketjuraportteihin ja analyytikkoarvioihin. Lopullinen hinta ja tekniset tiedot voivat muuttua ennen virallista julkaisua.
Julkaistaan syyskuussa 2026:
Siirtyvät alkukeväälle 2027:
Päätös on strateginen. Keskittämällä korkeakatteiset Pro-mallit tärkeään joulukvarteen Apple maksimoi keskimääräisen myyntihintansa ja saa samalla lisäaikaa komponenttien hankintaan ja edullisempien mallien tuotantoon . Analyytikko Ming-Chi Kuon raportit ja Largan Precisionin toimitusjohtaja Tony Chenin kommentit viittaavat samaan: merkittävä yhdysvaltalaisasiakas on siirtänyt yhden julkaisun alkukevääseen 2027 .
Applen komponenttikustannukset (BoM, Bill of Materials) ovat kovassa nousussa. TSMC:n piikiekkojen, DRAM-muistin ja NAND-muistin hinnat nousevat – varsinkin tekoälypalvelimien kasvavan kysynnän vuoksi .
Keskeisiä analyytikkoarvioita hinnankorotuksista:
Muistin osuus komponenttikustannuksista on kasvanut räjähdysmäisesti. TrendForcen mukaan vuosi sitten muistin osuus oli noin 10 %; vuoden 2026 kolmannella neljänneksellä se oli noin 34 %, ja sen odotetaan ylittävän 40 % vuoden 2027 ensimmäisellä puoliskolla .
Chipflationin vaikutusten lieventämiseksi Apple kääntyi OLED-näyttöjen toimittajien puoleen ja vaati hinnanalennuksia. Neuvottelu oli erityisen kova, koska iPhone 18 Pro Max käyttää uuden sukupolven M16 OLED -materiaaleja, jotka ovat monimutkaisempia valmistaa .
Apple vaati Samsung Displayltä ja LG Displayltä noin 20 %:n hinnanalennusta iPhone 18 Pro Maxin OLED-paneeleihin . Tulokset:
PhoneArena huomauttaa, että iPhone 18 Pron näyttö maksaa Applelle noin puolet siitä, mitä iPhone 17 Pron näyttö maksoi . Samsung Displayn ja LG Displayn odotetaan toimittavan noin 46 miljoonaa ja 41 miljoonaa näyttöä koko iPhone 18 -sarjalle .
Säästöt ovat merkittäviä, mutta ne kattavat vain osan muistin hintojen noususta. Kuten Macworld tiivistää, Apple pelaa kovaa peliä toimittajien kanssa pitääkseen lopulliset hinnat kurissa .
iPhone 18 -sarjan odotetuin uutuus on Applen ensimmäinen taitettava puhelin. Sen odotetaan saavan nimekseen iPhone Ultra tai iPhone Fold, ja se julkaistaan Pro-mallien rinnalla syyskuussa 2026 .
Keskeiset huhutut tekniset tiedot useista lähteistä koottuna :
| Ominaisuus | Tiedot |
|---|---|
| Muotokerroin | Kirjatyylinen vaakataitto |
| Sisänäyttö | 7,6–7,8 tuuman taipuisa OLED, noin 4:3-kuvasuhde |
| Ulkonäyttö | 5,3–5,5 tuuman OLED |
| Suoritin | A20 tai A20 Pro -piiri |
| RAM | 12 Gt |
| Tallennustila | 256 Gt, 512 Gt, 1 Tt |
| Takakamerat | Kaksi 48 megapikseliä (pääkamera + laajakulma), ei telekuvaa |
| Etukamerat | 24 megapikseliä kumpikin |
| Biometrinen tunnistus | Sivussa oleva Touch ID (ei Face ID:tä) |
| Sarana | Uusi muotoilu vähentämään näytön rypistymää |
| Runko | Titaania ja alumiinia |
| Akku | Noin 4 883 mAh (joidenkin arvioiden mukaan jopa 5 400–5 800 mAh) |
| Modeemi | Applen oma C2 5G -modeemi |
| Paksuus | Noin 4,5–4,8 mm auki, noin 9,0–9,5 mm kiinni |
| Paino | 229–240 grammaa |
Hinta: iPhone Ultran odotetaan maksavan 1 999–2 500 dollaria, mikä tekee siitä kalleimman koskaan myydyn iPhonen . Analyytikot Ming-Chi Kuo ja Mark Gurman arvioivat lähtöhinnan olevan noin 2 000 dollaria . Joidenkin raporttien mukaan hinnat voisivat olla porrastetusti: 2 320 dollaria (256 Gt), 2 610 dollaria (512 Gt) ja 2 900 dollaria (1 Tt) .
Laite luopuu Face ID:stä ja käyttää sen sijaan sivussa olevaa Touch ID -sormenjälkitunnistinta – valinta, jonka taustalla on tarve pitää laite ohuena: avattuna noin 4,5–4,8 mm . Sisänäyttö on kooltaan suunnilleen iPad minin kokoinen, ja siinä on käytössä taitettaville puhelimille optimoitu versio iOS 27:stä .
iPhone 18 -sukupolvi on Applen tienhaara. Yhtiö asettaa premium-mallit etusijalle ja jakaa julkaisuaikataulun maksimoidakseen joulukauden myynnin. Komponenttihinnat nousevat jyrkästi, ja korotukset siirtyvät kuluttajien maksettaviksi – erityisesti Pro-malleissa. Apple kuitenkin käyttää neuvotteluvoimaansa leikatakseen kustannuksia siellä, missä se on mahdollista, ennen kaikkea puristamalla näyttötoimittajia. Taitettava iPhone Ultra merkitsee Applen pitkään odotettua tuloa uuteen puhelintyyppiin, mutta hinta asettaa sen tiukasti ultrapremium-luokkaan.
Elokuussa 2026 kaikki nämä tiedot ovat toistaiseksi vahvistamattomia, ja ne perustuvat toimitusketjuraportteihin ja analyytikkoarvioihin. Lopullinen hinta ja tekniset tiedot voivat muuttua ennen virallista julkaisua.