Suomalainen teknologiaekosysteemi keräsi vuoden 2026 alkupuoliskolla noin 1,3 miljardia euroa 53 rahoitusjärjestelyssä. Avaruussektorin osuus oli noin 900 miljoonaa euroa eli lähes 69 prosenttia kokonaispotista; saatavilla olevien tietojen perusteella ICEYE keräsi saman summan kolmessa järjestelyssä.
JulkaisijaMuokattu mallilla GPT-5.6 TerraKuvat luotu mallilla GPT Image 2
Research answer

Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: What were Finland’s top-funded tech companies in the first half of 2026, how much did each of the ten companies raise, what technologies and. Article summary: Finland attracted about €1.3 billion through 53 tech funding deals in H1 2026, but the supplied evidence does not identify the ten companies, their individual round sizes, technologies, target markets, or stated uses of . Topic tags: general, news, general web. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, watermarks, charts with fake numbers
Suomen teknologiayritykset keräsivät vuoden 2026 ensimmäisellä puoliskolla noin 1,3 miljardia euroa 53 rahoitusjärjestelyssä. Kokonaisuutta leimasi poikkeuksellinen keskittyminen: avaruussektorille kohdistui noin 900 miljoonaa euroa, lähes 69 prosenttia kaikesta rahoituksesta. 8
Lukujen suurin selittäjä on ICEYE. Saatavilla olevissa tiedoissa yhtiölle on merkitty kolme rahoitusjärjestelyä, joiden yhteissumma on 900 miljoonaa euroa. Tämä vastaa koko raportoitua avaruussektorin rahoitusta H1:llä. 3
6
8
Saatavilla olevat vuoden 2026 ja toisen neljänneksen tiedot vahvistavat seuraavat kierrokset:
| Yritys | Rahoitusmuoto | Ajankohta | Julkistettu summa |
|---|---|---|---|
| ICEYE | Series D+ | helmikuu 2026 | 150 milj. € |
| ICEYE | Velkarahoitus | toukokuu 2026 | 300 milj. € |
| ICEYE | Series D+ | kesäkuu 2026 | 450 milj. € |
| Verda (aiemmin DataCrunch) | Muu rahoitus | huhtikuu 2026 | 100 milj. € |
| Solar Foods | Avustus | kesäkuu 2026 | Summaa ei julkistettu |
ICEYEn kolme järjestelyä tekevät yhteensä 900 miljoonaa euroa. Niiden perusteella yhtiö oli selvästi Suomen alkuvuoden avaruusvetoisen rahoituspiikin keskeinen voima. 3
6
8
Aineisto ei kuitenkaan riitä luotettavan kymmenen eniten rahoitusta keränneen yrityksen listan laatimiseen. Kaikkia kierrossummia ei ole ilmoitettu, Solar Foodsin avustuksen määrä puuttuu, eikä lähdeotteissa nimetä muita mahdollisia kärkiyhtiöitä. 6
Toinen vuosineljännes oli erityisen vahva. Suomalaiset startupit keräsivät tuolloin 1,0 miljardia euroa 30 rahoituskierroksella, mikä oli 496,8 prosenttia enemmän kuin vuoden 2025 toisella neljänneksellä. Rahoituskierroksia tehneitä startupeja oli 28. Deeptech oli aktiivisin sektori, ja Business Finland aktiivisin sijoittaja kauppojen lukumäärällä mitattuna. 6
Aktiivisin sektori ei silti tarkoita automaattisesti eniten euroja saanutta sektoria. Alkuvuoden kokonaissummaa nostivat etenkin suuret, pääomavaltaiset avaruusrahoitukset, kun taas deeptech johti toimeliaisuutta kierrosten määrässä. 6
8
H1-raportissa rahoitusta kohdistui deeptechiin, kvanttilaskentaan, tekoälyinfrastruktuuriin, energiaan, puolijohteisiin ja cleantechiin. Lisäksi rahoitusta sai ohjelmisto-, terveys-, foodtech-, kyberturva-, verkkokauppa- ja sportstech-sektori. 8
Rahoitusmuodot olivat niin ikään monipuolisia: mukana oli pre-seed- ja seed-kierroksia, myöhemmän vaiheen kasvurahoitusta, velkarahoitusta ja avustuksia. ICEYEn osake- ja velkarahoitus sekä Solar Foodsille myönnetty avustus havainnollistavat tätä kirjoa. 8
6
Aineisto piirtää kuvaa kahden nopeuden markkinasta:
Uskottava kymmenen kärkiyhtiön vertailu vaatisi jokaiselta yritykseltä julkistetun rahoitussumman, yhtenäisen tavan käsitellä saman yrityksen useita kierroksia sekä riittävät tiedot tuotteista, markkinoista ja rahoituksen käyttökohteista. Nyt saatavilla on vain osittainen taulukko rahoituksista. Se vahvistaa ICEYEn kolme järjestelyä ja Verdan 100 miljoonan euron kierroksen, mutta ei kerro kaikkia yrityksiä, summia tai rahoituksen käyttötarkoituksia. 3
6
Lähteissä on myös ajallinen ja aineistokohtainen ero: H1-raportti puhuu noin 1,3 miljardista eurosta ja 53 järjestelystä, kun myöhempi vuoden 2026 tietokooste ilmoittaa 1,4 miljardia euroa 61 kierroksella ja 57 startupille. Lukuja ei siksi pidä käsitellä keskenään vaihtokelpoisina sijoitusrankingeina, vaan ne näyttävät kuvaavan eri raportointihetkiä tai aineistojen kattavuutta. 8
3
Varmin johtopäätös on, että ICEYEn 900 miljoonan euron rahoitusjärjestelyt tekivät avaruudesta Suomen H1/2026-rahoituksen hallitsevan teeman. Samalla deeptechin vilkas kierrosaktiivisuus ja rahoitettujen alojen kirjo kertovat, että suurimpien kierrosten taustalla teknologiakenttä säilyi monipuolisena. 3
6
8
Studio Global AI
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
Suomalainen teknologiaekosysteemi keräsi vuoden 2026 alkupuoliskolla noin 1,3 miljardia euroa 53 rahoitusjärjestelyssä.
Suomalainen teknologiaekosysteemi keräsi vuoden 2026 alkupuoliskolla noin 1,3 miljardia euroa 53 rahoitusjärjestelyssä. Avaruussektorin osuus oli noin 900 miljoonaa euroa eli lähes 69 prosenttia kokonaispotista; saatavilla olevien tietojen perusteella ICEYE keräsi saman summan kolmessa järjestelyssä.
Toisella neljänneksellä rahoitusta kertyi 1,0 miljardia euroa 30 kierroksella. Deeptech oli aktiivisin sektori, vaikka euromääräisesti avaruus dominoi tilastoja.
Suomalainen teknologiaekosysteemi keräsi vuoden 2026 alkupuoliskolla noin 1,3 miljardia euroa 53 rahoitusjärjestelyssä. Avaruussektorin osuus oli noin 900 miljoonaa euroa eli lähes 69 prosenttia kokonaispotista; saatavilla olevien tietojen perusteella ICEYE keräsi saman summan kolmessa järjestelyssä.
JulkaisijaMuokattu mallilla GPT-5.6 TerraKuvat luotu mallilla GPT Image 2
Research answer

Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: What were Finland’s top-funded tech companies in the first half of 2026, how much did each of the ten companies raise, what technologies and. Article summary: Finland attracted about €1.3 billion through 53 tech funding deals in H1 2026, but the supplied evidence does not identify the ten companies, their individual round sizes, technologies, target markets, or stated uses of . Topic tags: general, news, general web. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, watermarks, charts with fake numbers
Suomen teknologiayritykset keräsivät vuoden 2026 ensimmäisellä puoliskolla noin 1,3 miljardia euroa 53 rahoitusjärjestelyssä. Kokonaisuutta leimasi poikkeuksellinen keskittyminen: avaruussektorille kohdistui noin 900 miljoonaa euroa, lähes 69 prosenttia kaikesta rahoituksesta. 8
Lukujen suurin selittäjä on ICEYE. Saatavilla olevissa tiedoissa yhtiölle on merkitty kolme rahoitusjärjestelyä, joiden yhteissumma on 900 miljoonaa euroa. Tämä vastaa koko raportoitua avaruussektorin rahoitusta H1:llä. 3
6
8
Saatavilla olevat vuoden 2026 ja toisen neljänneksen tiedot vahvistavat seuraavat kierrokset:
| Yritys | Rahoitusmuoto | Ajankohta | Julkistettu summa |
|---|---|---|---|
| ICEYE | Series D+ | helmikuu 2026 | 150 milj. € |
| ICEYE | Velkarahoitus | toukokuu 2026 | 300 milj. € |
| ICEYE | Series D+ | kesäkuu 2026 | 450 milj. € |
| Verda (aiemmin DataCrunch) | Muu rahoitus | huhtikuu 2026 | 100 milj. € |
| Solar Foods | Avustus | kesäkuu 2026 | Summaa ei julkistettu |
ICEYEn kolme järjestelyä tekevät yhteensä 900 miljoonaa euroa. Niiden perusteella yhtiö oli selvästi Suomen alkuvuoden avaruusvetoisen rahoituspiikin keskeinen voima. 3
6
8
Aineisto ei kuitenkaan riitä luotettavan kymmenen eniten rahoitusta keränneen yrityksen listan laatimiseen. Kaikkia kierrossummia ei ole ilmoitettu, Solar Foodsin avustuksen määrä puuttuu, eikä lähdeotteissa nimetä muita mahdollisia kärkiyhtiöitä. 6
Toinen vuosineljännes oli erityisen vahva. Suomalaiset startupit keräsivät tuolloin 1,0 miljardia euroa 30 rahoituskierroksella, mikä oli 496,8 prosenttia enemmän kuin vuoden 2025 toisella neljänneksellä. Rahoituskierroksia tehneitä startupeja oli 28. Deeptech oli aktiivisin sektori, ja Business Finland aktiivisin sijoittaja kauppojen lukumäärällä mitattuna. 6
Aktiivisin sektori ei silti tarkoita automaattisesti eniten euroja saanutta sektoria. Alkuvuoden kokonaissummaa nostivat etenkin suuret, pääomavaltaiset avaruusrahoitukset, kun taas deeptech johti toimeliaisuutta kierrosten määrässä. 6
8
H1-raportissa rahoitusta kohdistui deeptechiin, kvanttilaskentaan, tekoälyinfrastruktuuriin, energiaan, puolijohteisiin ja cleantechiin. Lisäksi rahoitusta sai ohjelmisto-, terveys-, foodtech-, kyberturva-, verkkokauppa- ja sportstech-sektori. 8
Rahoitusmuodot olivat niin ikään monipuolisia: mukana oli pre-seed- ja seed-kierroksia, myöhemmän vaiheen kasvurahoitusta, velkarahoitusta ja avustuksia. ICEYEn osake- ja velkarahoitus sekä Solar Foodsille myönnetty avustus havainnollistavat tätä kirjoa. 8
6
Aineisto piirtää kuvaa kahden nopeuden markkinasta:
Uskottava kymmenen kärkiyhtiön vertailu vaatisi jokaiselta yritykseltä julkistetun rahoitussumman, yhtenäisen tavan käsitellä saman yrityksen useita kierroksia sekä riittävät tiedot tuotteista, markkinoista ja rahoituksen käyttökohteista. Nyt saatavilla on vain osittainen taulukko rahoituksista. Se vahvistaa ICEYEn kolme järjestelyä ja Verdan 100 miljoonan euron kierroksen, mutta ei kerro kaikkia yrityksiä, summia tai rahoituksen käyttötarkoituksia. 3
6
Lähteissä on myös ajallinen ja aineistokohtainen ero: H1-raportti puhuu noin 1,3 miljardista eurosta ja 53 järjestelystä, kun myöhempi vuoden 2026 tietokooste ilmoittaa 1,4 miljardia euroa 61 kierroksella ja 57 startupille. Lukuja ei siksi pidä käsitellä keskenään vaihtokelpoisina sijoitusrankingeina, vaan ne näyttävät kuvaavan eri raportointihetkiä tai aineistojen kattavuutta. 8
3
Varmin johtopäätös on, että ICEYEn 900 miljoonan euron rahoitusjärjestelyt tekivät avaruudesta Suomen H1/2026-rahoituksen hallitsevan teeman. Samalla deeptechin vilkas kierrosaktiivisuus ja rahoitettujen alojen kirjo kertovat, että suurimpien kierrosten taustalla teknologiakenttä säilyi monipuolisena. 3
6
8
Studio Global AI
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
Suomalainen teknologiaekosysteemi keräsi vuoden 2026 alkupuoliskolla noin 1,3 miljardia euroa 53 rahoitusjärjestelyssä.
Suomalainen teknologiaekosysteemi keräsi vuoden 2026 alkupuoliskolla noin 1,3 miljardia euroa 53 rahoitusjärjestelyssä. Avaruussektorin osuus oli noin 900 miljoonaa euroa eli lähes 69 prosenttia kokonaispotista; saatavilla olevien tietojen perusteella ICEYE keräsi saman summan kolmessa järjestelyssä.
Toisella neljänneksellä rahoitusta kertyi 1,0 miljardia euroa 30 kierroksella. Deeptech oli aktiivisin sektori, vaikka euromääräisesti avaruus dominoi tilastoja.