IFA 2026:n näkyvin tekoälytrendI on kompakti tietokone, jossa on 128 gigatavua jaettua muistia; 192 gigatavun kokoonpanot ovat jo tulossa markkinoille. ACEMAGIC F9A Pro ja BOSGAME M5 MAX perustuvat Ryzen AI Max+ PRO 495 suorittimeen, jossa on 16 ydintä, 32 säiettä, jopa 5,2 gigahertsin Boost taajuus ja enintään 131...
Research answer

Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: What mini PCs and laptops built around AMD’s Ryzen AI Max+ processors are being unveiled or previewed ahead of IFA 2026 in Berlin, including. Article summary: The IFA 2026 pre-briefings show a clear escalation in “local AI PC” hardware: compact systems are now pairing powerful integrated GPUs with 128–192 GB of unified memory, making large-model inference possible on-device ra. Topic tags: general, general web. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, watermarks, charts with fake numbers, clic
IFA 2026:n ennakkojulkistukset kertovat muutoksesta tietokonemarkkinoilla: paikallinen tekoäly ei enää tarkoita vain pientä NPU-kiihdytintä kevyitä toimintoja varten. Uudet minitietokoneet ja kannettavat pyrkivät tarjoamaan tarpeeksi muistia myös huomattavasti suurempien kvantisoitujen mallien lataamiseen ilman pilvipalvelua.
Keskipisteessä eivät ole pelkästään tekoälysuorituskykyä kuvaavat TOPS-luvut. Yhä tärkeämmäksi nousee niin sanottu unified memory eli jaettu muisti, jota prosessori, integroitu grafiikka, käyttöjärjestelmä ja tekoälysovellukset käyttävät yhdessä. Enimmäiskapasiteetti on monissa julkistuksissa 128 gigatavua, ja tehokkaimmissa kokoonpanoissa jo 192 gigatavua.
ACEMAGICin F9A Pro on yhtiön noin kaksilitraisen F9A-minityöaseman tehokkaampi versio. Ennakkotietojen mukaan siinä käytetään AMD Ryzen AI Max+ PRO 495 -suoritinta, jossa on 16 Zen 5 -ydintä ja 32 säiettä. Boost-taajuus yltää 5,2 gigahertsiin.
Grafiikasta vastaa Radeon 8065S, jossa on 40 RDNA 3.5 -laskentayksikköä ja enintään 3,0 gigahertsin kellotaajuus. XDNA 2 -NPU:n ilmoitettu suorituskyky on enintään 55 TOPS ja koko alustan tekoälysuorituskyky enintään 131 TOPS. 23
24
Suurin uutinen on muisti: F9A Prosta on raportoitu jopa 192 gigatavun LPDDR5X-8533-jaettu muisti. Jopa 160 gigatavua siitä voidaan osoittaa grafiikalle. Tämä poikkeaa tavallisesta kannettavasta, jossa järjestelmämuisti ja erillisen näytönohjaimen VRAM ovat erillisiä kokonaisuuksia. Jaettua muistia voidaan jakaa tilanteen mukaan suorittimen, grafiikan ja paikallisen tekoälymallin kesken. 23
24
Liitäntöihin on raportoitu kaksi USB4-porttia, kaksi 2,5 gigabitin Ethernet-porttia, Wi-Fi 7, HDMI 2.1, DisplayPort 2.1 ja PCIe 4.0 x4 -väylän OCuLink-liitäntä. Hintaa, lopullista porttivalikoimaa ja julkaisuaikataulua ei kuitenkaan ollut vahvistettu käytettävissä olevissa ennakkotiedoissa. 23
24
Acer Aspire G 3D 16 (AG3D16-81M) käyttää Ryzen AI Max+ 395 -suoritinta. Siinä on 16 ydintä, 32 säiettä ja enintään 5,1 gigahertsin Boost-taajuus. Integroitu grafiikka on Radeon 8060S, ja koko alustan ilmoitettu tekoälysuorituskyky on enintään 126 TOPS.
Kannettava tukee enintään 128 gigatavua LPDDR5X-8000-jaettua muistia ja enintään kahden teratavun PCIe Gen 4 M.2 -SSD-levyä. 51
58
Sen erikoisuus ei kuitenkaan ole pelkkä muistikapasiteetti. 16-tuumainen SpatialLabs-näyttö näyttää stereoskooppista 3D-kuvaa ilman erillisiä laseja. IPS-paneelin 2D-resoluutio on 3 840 × 2 400 pikseliä, virkistystaajuus 120 hertsiä, kirkkaus 450 nitiä ja DCI-P3-väriavaruuden kattavuus 100 prosenttia. 3D-tilassa tehokas resoluutio on 1 920 × 2 400 pikseliä.
Kaksi katseenseurantakameraa auttaa muuntamaan tavallista 2D-sisältöä 3D-esitykseksi, joten alkuperäistä 3D-materiaalia tai erillistä näytönohjainta ei välttämättä tarvita. 49
51
58
Acer ilmoittaa akun kapasiteetiksi 99,9 wattituntia. Mukana ovat myös Wi-Fi 7, Bluetooth 5.4 ja kaksi USB-C 4.0 -porttia. Julkistukset eivät vielä kerro kannettavan painoa, akkukestoa, alueellista hintaa tai vähittäismyyntiin saapumisen ajankohtaa. 51
54
BOSGAME M5 MAX on toistaiseksi enemmän esittely kuin täydellisesti määritelty vähittäismyyntimalli. Ensimmäiseen kokoonpanoon on suunniteltu Ryzen AI Max+ PRO 495, jossa on 16 ydintä, 32 säiettä ja enintään 5,2 gigahertsin Boost-taajuus.
Grafiikkana toimii Radeon 8065S ja NPU:n suorituskyvyksi ilmoitetaan enintään 55 TOPS. Koko alustan tekoälysuorituskyky on enintään 131 TOPS. Ensimmäiseen versioon on suunniteltu 128 gigatavua LPDDR5X-jaettua muistia ja kahden teratavun PCIe 4.0 -SSD-levy. 38
BOSGAME markkinoi laitetta paikalliseen tekoälykokeiluun, suurten mallien työskentelyyn, luoviin sovelluksiin, ohjelmistokehitykseen ja raskaaseen moniajoon. Lopullisia portteja, mittoja, painoa, tehonkulutusta, hintaa, julkaisupäivää tai muita muisti- ja tallennusvaihtoehtoja ei kuitenkaan ole vielä vahvistettu käytettävissä olevissa tiedoissa. 38
Jo myynnissä oleva BOSGAME M5 näyttää, mitä Ryzen AI Max+ 395 -kokoonpano voi tarjota. Siinä on 16 ydintä, 32 säiettä ja enintään 5,1 gigahertsin Boost-taajuus. Radeon 8060S -integroidussa grafiikkapiirissä on 40 RDNA 3.5 -laskentayksikköä.
Saatavilla olevissa versioissa on 96 tai 128 gigatavua juotettua LPDDR5X-8000-jaettua muistia ja enintään kahden teratavun PCIe 4.0 -tallennustila. BOSGAMEn oma verkkokauppalist aus näyttää 128 gigatavun ja kahden teratavun kokoonpanolle 2 999 dollarin hinnan, mutta hinta voi vaihdella jälleenmyyjän ja alueen mukaan. 39
40
M5:ssä on kaksi USB4-porttia, USB-A-liitäntöjä, HDMI, DisplayPort, Wi-Fi 7 ja SD-kortinlukija. 39
40
Tavallinen ACEMAGIC F9A perustuu Ryzen AI Max+ 395 -suorittimeen. Siinä on 16 Zen 5 -ydintä, 32 säiettä ja enintään 5,1 gigahertsin Boost-taajuus. Radeon 8060S -integroidussa grafiikkapiirissä on 40 RDNA 3.5 -laskentayksikköä, ja XDNA 2 -NPU yltää enintään 50 TOPS:iin. ACEMAGIC ilmoittaa koko järjestelmän tekoälysuorituskyvyksi enintään 126 TOPS. 17
27
Noin kaksilitrainen minitietokone tukee enintään 128 gigatavua juotettua LPDDR5X-8000-jaettua muistia, kahta PCIe 4.0 M.2 -SSD-levyä ja OCuLink-liitäntää ulkoiselle näytönohjaimelle. Liitäntöihin kuuluvat kaksi 40 gigabitin USB4-porttia, HDMI 2.1, kaksi 2,5 gigabitin Ethernet-porttia, Wi-Fi 7 ja Bluetooth 5.4.
ACEMAGIC markkinoi 128 gigatavun versiota paikalliseen päättelyyn noin 120 miljardin parametrin suuruisilla kielimalleilla. 17
27 F9A:n hintaa ja laajaa vähittäismyyntiin saapumisen päivää ei ole vahvistettu lainatuissa julkistustiedoissa. Erään raportin mukaan 395-kokoonpanon ennakkomyynti oli tarkoitus aloittaa 10. syyskuuta, mutta päivämäärää ei pidä pitää automaattisesti kaikkia alueita koskevana.
23
Kun tekoälymallia ajetaan paikallisesti, muistikapasiteetti voi olla käytännössä tärkeämpi rajoite kuin laitteen markkinointimateriaaleissa korostettu TOPS-luku. Integroitu grafiikka voi käyttää samaa nopeaa muistialuetta kuin suoritin. Siksi 128 tai 192 gigatavun järjestelmä voi ladata suurempia kvantisoituja malleja kuin moni 16 tai 32 gigatavun kannettava tai erillinen näytönohjain, jonka VRAM loppuu kesken.
Kapasiteetti ei kuitenkaan ole sama asia kuin nopeus. Todellinen käyttökokemus riippuu muun muassa kvantisoinnista, kontekstin pituudesta, päättelyohjelmistosta, käyttöjärjestelmän varaamasta muistista, jäähdytyksestä ja jatkuvasta tehorajasta. Se, että tietokone pystyy lataamaan mallin, ei vielä tarkoita, että vastaukset syntyvät nopeasti, malli toimii täydellä tarkkuudella tai kaikki malliversiot ovat tuettuja.
Vahvin näyttö koskee ACEMAGICin omaa arviota F9A:n kyvystä ajaa paikallisesti enintään 120 miljardin parametrin kielimalleja sekä GEEKOMin esittelyä, jossa neljä toisiinsa yhdistettyä A9 Mega -minitietokonetta ajoi DeepSeek V4 Flash -mallia paikallisesti. Acer Aspire G 3D 16:lle, ACEMAGIC F9A Prolle tai BOSGAME M5 MAXille ei ole saatavilla vastaavia mitattuja tokenia sekunnissa -tuloksia. 5
6
27
GMKtec on ilmoittanut EVO-X5 Pron Ryzen AI Max+ PRO 495 -minitietokoneeksi ja aikoo esitellä sen kattavammin IFA Berlinissä. Yhtiön tapahtumatiedot vahvistavat suorittimen, mutta tarkat tiedot hinnasta, liitännöistä, jäähdytyksestä, tehonkulutuksesta ja lopullisesta kokoonpanosta eivät vielä olleet julkisia. 7
10
Minisforumin IFA-sivu listaa tulevan T5 Maxin, jossa on Ryzen AI Max+ 395, LPDDR5X-muisti ja kaksi PCIe 4.0 M.2 -paikkaa. Sivulla ei ole tarpeeksi tietoa hinnan, muistikapasiteetin, lämpötilojen tai paikallisen mallisuorituskyvyn vahvistamiseen. 16
Framework soveltaa samaa suuren muistin ideaa kompaktiin pöytäkoneeseen, joka perustuu Ryzen AI Max+ PRO 495 -alustaan. Raportoidussa versiossa on 192 gigatavua muistia ja ilmoitettu muistikaistanleveys 273 gigatavua sekunnissa. Radeon 8065S -grafiikassa säilyy 40 RDNA 3.5 -laskentayksikköä, ja sen kellotaajuus voi yltää 3,0 gigahertsiin. 13
GEEKOM lähestyy ongelmaa eri tavalla. Yhtiö esittelee neljän A9 Mega -minitietokoneen järjestelmää, jossa koneet yhdistetään USB4:n kautta hajautetuksi alustaksi. Jokaisessa on Ryzen AI Max+ 395 ja Radeon 8060S, ja GEEKOMin mukaan kokonaisuus pystyy ajamaan DeepSeek V4 Flash -mallia paikallisesti.
Kyse ei siis ole yhdestä pienestä tietokoneesta, joka sisältää koko työkuorman, vaan usean paikallisen solmun yhdistelmästä. 5
6
AMD:n Ryzen AI Max+ -laitteet eivät ole IFA 2026:n ainoa paikalliseen tekoälyyn tähtäävä vaihtoehto. Acer on esitellyt pienikokoisen SFF RTX Spark -konseptin, jossa on enintään 128 gigatavua jaettua muistia ja enintään petaflopin ilmoitettu laskentateho. ASUS puolestaan esittelee RTX Spark -pohjaiset ProArt P16- ja P14-kannettavat sekä GR1X-minitietokoneen. ASUS asemoi alustansa paikallisiin kielimalleihin, luoviin työnkulkuihin ja henkilökohtaisiin tekoälyagentteihin, mukaan lukien enintään 120 miljardin parametrin mallit. 2
3
8
Lähestymistavat ovat erilaiset. Ryzen AI Max+ yhdistää suoritinytimet, integroidun grafiikan ja NPU:n samaan AMD-pakettiin, mikä mahdollistaa pienen laitteen ja suuren jaetun muistialueen. RTX Spark -järjestelmät korostavat puolestaan NVIDIAn CUDA- ja RTX-ohjelmistoekosysteemiä sekä erillistä Blackwell-pohjaista tekoälykiihdytintä.
Todelliset erot selviävät vasta käytännön testeissä. Niihin vaikuttavat ohjelmistotuki, muistin jako, jatkuva tehoraja, jäähdytys ja mitattu sovellussuorituskyky – eivät vain korkein julkaistu TOPS- tai petaflops-luku.
IFA 2026:n julkistukset osoittavat, että paikalliset tekoälytietokoneet ovat siirtymässä pois pelkän kevyisiin laiteominaisuuksiin tarkoitetun NPU:n ympäriltä. Valmistajat kilpailevat nyt ennen kaikkea siitä, kuinka suuria malleja laitteeseen voidaan mahduttaa: 128 gigatavua on yleistymässä kalliissa minityöasemissa, ja 192 gigatavua tekee tuloaan tehokkaampiin kokoonpanoihin.
Pilvi ei silti ole katoamassa. Näitä laitteita kannattaa ajatella vaihtoehtona yksityisyyttä vaativaan työhön, offline-käyttöön, viiveen pienentämiseen, ohjelmistokehitykseen ja paikalliseen kokeiluun. Ratkaisevaa on lopulta se, millä hinnalla luvatut kokoonpanot todella tulevat myyntiin, kuinka hyvin ne suoriutuvat pitkässä kuormassa ja mitä paikallisia malleja ja ohjelmistotyökaluja ne käytännössä tukevat.
Studio Global AI
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
IFA 2026:n näkyvin tekoälytrendI on kompakti tietokone, jossa on 128 gigatavua jaettua muistia; 192 gigatavun kokoonpanot ovat jo tulossa markkinoille.
IFA 2026:n näkyvin tekoälytrendI on kompakti tietokone, jossa on 128 gigatavua jaettua muistia; 192 gigatavun kokoonpanot ovat jo tulossa markkinoille. ACEMAGIC F9A Pro ja BOSGAME M5 MAX perustuvat Ryzen AI Max+ PRO 495 suorittimeen, jossa on 16 ydintä, 32 säiettä, jopa 5,2 gigahertsin Boost taajuus ja enintään 131 TOPS:n ilmoitettu tekoälysuorituskyky.
Acer Aspire G 3D 16 yhdistää Ryzen AI Max+ 395 alustan, enintään 128 gigatavua jaettua muistia ja silmälasitonta 3D näyttöä.