SMIC saavutti koko joukon ennätyksiä. Liikevaihto nousi 3,01 miljardiin dollariin, mikä on 36 % enemmän kuin vuotta aiemmin ja 20 % enemmän kuin edellisellä neljänneksellä. Tämä on ensimmäinen kerta, kun yhtiö on ylittänyt 3 miljardin dollarin neljännesrajan .
Osakkeenomistajille kuuluva nettotulos oli 479,2 miljoonaa dollaria – yli kolminkertainen (+261,7 %) vuodentakaiseen verrattuna ja selvästi yli analyytikoiden odottaman noin 257 miljoonan dollarin . Bruttokate nousi 760,6 miljoonaan dollariin (69 % kasvu vuodentakaisesta) , ja bruttokateprosentti parani 25,3 prosenttiin – analyytikoiden odottaessa 21,4 prosenttia .
Tulosten taustalla on tekoälysirujen kysyntä, joka on kohdistunut erityisesti niin kutsuttuihin 'mature-node' eli kypsien solmujen ja erikoissirujen valmistukseen. SMIC on hyötynyt tilanteesta, jossa maailman johtavat valmistajat (ns. tier-1-foundryt) ovat siirtäneet omaa kehittyneintä kapasiteettiaan tekoälykiihdyttimien tuotantoon. Tämä on avannut ovia tekoälyä tukevien oheiskomponenttien, tietokone- ja teollisuussirujen tilauksille SMIC:lle .
SMIC ohjeisti Q3 2026 -liikevaihdon nousevan 2–4 % edellisestä neljänneksestä (noin 3,07–3,13 miljardiin dollariin) ja bruttokateprosentin paranevan edelleen 26–28 prosenttiin . Yhtiön toinen pääjohtaja Zhao Haijun kertoi, että SMIC on nostanut hintoja kysytyimmälle kapasiteetilleen ja harkitsee aktiivisesti lisätuotantolaitteiden hankintaa, sillä tekoälyvetoiset tilaukset ovat ylittäneet aiemmat ennusteet . Yhtiö odottaa tekoälyyn ja datakeskuksiin liittyvän kysynnän pysyvän vahvana vuoden 2026 jälkipuoliskolla .
Hua Hong Grace Semiconductor teki niin ikään ennätystuloksen. Liikevaihto nousi 717,5 miljoonaan dollariin, mikä on 26,8 % enemmän kuin vuotta aiemmin ja 8,6 % enemmän kuin edellisellä neljänneksellä. Tämä ylitti yhtiön oman ohjeistuksen, joka oli 690–700 miljoonaa dollaria .
Osakkeenomistajille kuuluva nettotulos kipusi 30,6 miljoonaan dollariin – huima 385,9 prosentin kasvu vuodentakaisesta ja 84,6 % edellisestä neljänneksestä . Bruttokateprosentti parani 16,5 prosenttiin, mikä on 5,6 prosenttiyksikköä enemmän kuin vuotta aiemmin .
Yhtiön pääjohtaja Peng Bai kertoi, että tekoälyvetoinen kysyntä on levinnyt muistipiireistä logiikka-, analogia-, mikrokontrolleri- (MCU), sulautettuihin/itsenäisiin haihtumattomiin muisteihin, tehodiskreetteihin ja radiotaajuuskomponentteihin (RF). Tämä on luonut kysynnän ja tarjonnan epätasapainoa erityisesti MCU- ja muistialueilla, jotka liittyvät tekoälysovelluksiin .
Hua Hong ohjeisti Q3 2026 -liikevaihdoksi 770–780 miljoonaa dollaria (edelleen kasvua edellisestä neljänneksestä) ja bruttokateprosentiksi 16–18 %. Johdon mukaan ohjeistuksen keskipisteessä noin 60 prosenttia liikevaihdon kasvusta tulisi keskimääräisten myyntihintojen noususta ja 40 prosenttia korkeammista volyymeistä . Yhtiö ajaa tehtaitaan täydellä kapasiteetilla vastatakseen kotimaiseen tekoälykysyntään ja jatkaa kapasiteetin laajentamista, mukaan lukien Fab 9A -tehtaan käyttöönotto Wuxissa .
Molemmat valmistajat ajavat tuotantolaitoksiaan täydellä kapasiteetilla, kun kiinalaiset teknologiayritykset ja startupit etsivät kotimaisia tekoälysiruja, jotka eivät ole Yhdysvaltojen vientikontrollien alaisia . Vahvuus kypsillä solmuilla ja erikoisalueilla korostaa laajempaa ilmiötä: kun globaalit valmistajat priorisoivat kehittyneitä solmuja tekoälykiihdyttimille, tehoelektroniikan, analogiapiirien, MCU-piirien ja sulautettujen muistien kysyntä on vyörynyt Kiinan johtaville löydöille, jotka ovat hyvässä asemassa hyödyntämään tätä liiketoimintaa .
SMIC:n ohjeistaessa bruttokateprosentin nousevan yli 26 prosenttiin ja Hua Hongin säilyttäessä sen noin 16–18 prosentissa, lähiajan näkymät viittaavat siihen, että tekoälyvetoisella noususuhdanteella on vielä varaa jatkua molemmilla yhtiöillä.
SMIC saavutti koko joukon ennätyksiä. Liikevaihto nousi 3,01 miljardiin dollariin, mikä on 36 % enemmän kuin vuotta aiemmin ja 20 % enemmän kuin edellisellä neljänneksellä. Tämä on ensimmäinen kerta, kun yhtiö on ylittänyt 3 miljardin dollarin neljännesrajan .
Osakkeenomistajille kuuluva nettotulos oli 479,2 miljoonaa dollaria – yli kolminkertainen (+261,7 %) vuodentakaiseen verrattuna ja selvästi yli analyytikoiden odottaman noin 257 miljoonan dollarin . Bruttokate nousi 760,6 miljoonaan dollariin (69 % kasvu vuodentakaisesta) , ja bruttokateprosentti parani 25,3 prosenttiin – analyytikoiden odottaessa 21,4 prosenttia .
Tulosten taustalla on tekoälysirujen kysyntä, joka on kohdistunut erityisesti niin kutsuttuihin 'mature-node' eli kypsien solmujen ja erikoissirujen valmistukseen. SMIC on hyötynyt tilanteesta, jossa maailman johtavat valmistajat (ns. tier-1-foundryt) ovat siirtäneet omaa kehittyneintä kapasiteettiaan tekoälykiihdyttimien tuotantoon. Tämä on avannut ovia tekoälyä tukevien oheiskomponenttien, tietokone- ja teollisuussirujen tilauksille SMIC:lle .
SMIC ohjeisti Q3 2026 -liikevaihdon nousevan 2–4 % edellisestä neljänneksestä (noin 3,07–3,13 miljardiin dollariin) ja bruttokateprosentin paranevan edelleen 26–28 prosenttiin . Yhtiön toinen pääjohtaja Zhao Haijun kertoi, että SMIC on nostanut hintoja kysytyimmälle kapasiteetilleen ja harkitsee aktiivisesti lisätuotantolaitteiden hankintaa, sillä tekoälyvetoiset tilaukset ovat ylittäneet aiemmat ennusteet . Yhtiö odottaa tekoälyyn ja datakeskuksiin liittyvän kysynnän pysyvän vahvana vuoden 2026 jälkipuoliskolla .
Hua Hong Grace Semiconductor teki niin ikään ennätystuloksen. Liikevaihto nousi 717,5 miljoonaan dollariin, mikä on 26,8 % enemmän kuin vuotta aiemmin ja 8,6 % enemmän kuin edellisellä neljänneksellä. Tämä ylitti yhtiön oman ohjeistuksen, joka oli 690–700 miljoonaa dollaria .
Osakkeenomistajille kuuluva nettotulos kipusi 30,6 miljoonaan dollariin – huima 385,9 prosentin kasvu vuodentakaisesta ja 84,6 % edellisestä neljänneksestä . Bruttokateprosentti parani 16,5 prosenttiin, mikä on 5,6 prosenttiyksikköä enemmän kuin vuotta aiemmin .
Yhtiön pääjohtaja Peng Bai kertoi, että tekoälyvetoinen kysyntä on levinnyt muistipiireistä logiikka-, analogia-, mikrokontrolleri- (MCU), sulautettuihin/itsenäisiin haihtumattomiin muisteihin, tehodiskreetteihin ja radiotaajuuskomponentteihin (RF). Tämä on luonut kysynnän ja tarjonnan epätasapainoa erityisesti MCU- ja muistialueilla, jotka liittyvät tekoälysovelluksiin .
Hua Hong ohjeisti Q3 2026 -liikevaihdoksi 770–780 miljoonaa dollaria (edelleen kasvua edellisestä neljänneksestä) ja bruttokateprosentiksi 16–18 %. Johdon mukaan ohjeistuksen keskipisteessä noin 60 prosenttia liikevaihdon kasvusta tulisi keskimääräisten myyntihintojen noususta ja 40 prosenttia korkeammista volyymeistä . Yhtiö ajaa tehtaitaan täydellä kapasiteetilla vastatakseen kotimaiseen tekoälykysyntään ja jatkaa kapasiteetin laajentamista, mukaan lukien Fab 9A -tehtaan käyttöönotto Wuxissa .
Molemmat valmistajat ajavat tuotantolaitoksiaan täydellä kapasiteetilla, kun kiinalaiset teknologiayritykset ja startupit etsivät kotimaisia tekoälysiruja, jotka eivät ole Yhdysvaltojen vientikontrollien alaisia . Vahvuus kypsillä solmuilla ja erikoisalueilla korostaa laajempaa ilmiötä: kun globaalit valmistajat priorisoivat kehittyneitä solmuja tekoälykiihdyttimille, tehoelektroniikan, analogiapiirien, MCU-piirien ja sulautettujen muistien kysyntä on vyörynyt Kiinan johtaville löydöille, jotka ovat hyvässä asemassa hyödyntämään tätä liiketoimintaa .
SMIC:n ohjeistaessa bruttokateprosentin nousevan yli 26 prosenttiin ja Hua Hongin säilyttäessä sen noin 16–18 prosentissa, lähiajan näkymät viittaavat siihen, että tekoälyvetoisella noususuhdanteella on vielä varaa jatkua molemmilla yhtiöillä.