Ethereumilla on jo lähes 195 miljoonaa saldoa sisältävää lompakkoa
Ethereumilla oli 10. kesäkuuta 2026 noin 195 miljoonaa saldoa sisältävää lompakkoa – noin 230 prosenttia enemmän kuin Bitcoinilla, jolla niitä oli noin 59 miljoonaa [2][7].
JulkaisijaMuokattu mallilla DeepSeek-V4-ProKuvat luotu mallilla GPT Image 1.5
Ethereumilla oli 10. kesäkuuta 2026 noin 195 miljoonaa saldoa sisältävää lompakkoa – noin 230 prosenttia enemmän kuin Bitcoinilla, jolla niitä oli noin 59 miljoonaa [2][7].
Ethereumin lompakkomäärä kasvoi noin 182 miljoonasta 195 miljoonaan toukokuun lopun ja kesäkuun alun välillä, eli uusia lompakoita tuli noin 13 miljoonaa [2].
Kasvua vauhdittavat hajautettu rahoitus eli DeFi, NFT:t, steikkaus ja proof of stakeen siirtymisen jälkeen laajentunut Ethereum ekosysteemi [2][19].
Lompakoiden välinen ero kuvastaa verkkojen erilaisia käyttötapoja: Ethereumia käytetään aktiivisena älysopimus ja rahoitusalustana, kun taas Bitcoinia säilytetään useammin pitkäaikaisena arvonsäilyttäjänä [2][7][10].
What key data from on-chain analytics firm Santiment, reported as of June 10, 2026, reveals about the number of non-empty Ethereum wallets cOn-chain data from Santiment shows a widening gap between Ethereum and Bitcoin wallet counts, driven by staking and DeFi activity.
AI Prompt
Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: What key data from on-chain analytics firm Santiment, reported as of June 10, 2026, reveals about the number of non-empty Ethereum wallets c. Article summary: ## Santiment On-Chain Data: Ethereum vs. Bitcoin Wallets (as of June 10, 2026). Topic tags: general, general web, user generated. Reference image context from search candidates: Reference image 1: visual subject "Chart showing BTC retail vs whale accumulations. Source: Santiment" source context "Bitcoin price today lacks clear bottom signal, Santiment says" Reference image 2: visual subject "A digital illustration depicts an AI-powered futuristic city with various blockchain and cryptocurrency concepts, including Ethereum and Bitcoin wallets, connected through holograp" Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean compositio
openai.com
Santimentin 10. kesäkuuta 2026 raportoidun on-chain-datan perusteella Ethereum on vain noin viiden miljoonan lompakon päässä 200 miljoonan rajasta. Verkossa oli arviolta 195 miljoonaa saldoa sisältävää lompakkoa, kun Bitcoinilla vastaava määrä oli noin 59 miljoonaa. Ethereumilla oli siis noin 230 prosenttia enemmän tällaisia lompakoita kuin Bitcoinilla .
Luku kertoo ennen kaikkea verkkojen aktiivisuudesta ja rakenteesta – ei suoraan yksittäisten käyttäjien määrästä. Ethereumia käytetään jatkuvasti hajautettuun rahoitukseen, NFT-toimintaan, steikkaukseen ja älysopimuksiin. Bitcoinin keskeinen käyttötapa on puolestaan edelleen varojen pitkäaikainen säilyttäminen.
Noin 13 miljoonaa uutta lompakkoa lyhyessä ajassa
Ethereumin kasvu kiihtyi erityisesti toukokuun lopulla ja kesäkuun alussa. KuCoinin Santiment-dataan perustuvan raportin mukaan lompakoiden määrä nousi noin 182 miljoonasta 195 miljoonaan alle kolmessa viikossa . Nettolisäys oli siten noin .
Studio Global AI
Continue your research
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
What is the short answer to "Ethereumilla on jo lähes 195 miljoonaa saldoa sisältävää lompakkoa"?
Ethereumilla oli 10. kesäkuuta 2026 noin 195 miljoonaa saldoa sisältävää lompakkoa – noin 230 prosenttia enemmän kuin Bitcoinilla, jolla niitä oli noin 59 miljoonaa [2][7].
What are the key points to validate first?
Ethereumilla oli 10. kesäkuuta 2026 noin 195 miljoonaa saldoa sisältävää lompakkoa – noin 230 prosenttia enemmän kuin Bitcoinilla, jolla niitä oli noin 59 miljoonaa [2][7]. Ethereumin lompakkomäärä kasvoi noin 182 miljoonasta 195 miljoonaan toukokuun lopun ja kesäkuun alun välillä, eli uusia lompakoita tuli noin 13 miljoonaa [2].
What should I do next in practice?
Kasvua vauhdittavat hajautettu rahoitus eli DeFi, NFT:t, steikkaus ja proof of stakeen siirtymisen jälkeen laajentunut Ethereum ekosysteemi [2][19].
Ethereumilla on jo lähes 195 miljoonaa saldoa sisältävää lompakkoa
Ethereumilla oli 10. kesäkuuta 2026 noin 195 miljoonaa saldoa sisältävää lompakkoa – noin 230 prosenttia enemmän kuin Bitcoinilla, jolla niitä oli noin 59 miljoonaa [2][7].
JulkaisijaMuokattu mallilla DeepSeek-V4-ProKuvat luotu mallilla GPT Image 1.5
Ethereumilla oli 10. kesäkuuta 2026 noin 195 miljoonaa saldoa sisältävää lompakkoa – noin 230 prosenttia enemmän kuin Bitcoinilla, jolla niitä oli noin 59 miljoonaa [2][7].
Ethereumin lompakkomäärä kasvoi noin 182 miljoonasta 195 miljoonaan toukokuun lopun ja kesäkuun alun välillä, eli uusia lompakoita tuli noin 13 miljoonaa [2].
Kasvua vauhdittavat hajautettu rahoitus eli DeFi, NFT:t, steikkaus ja proof of stakeen siirtymisen jälkeen laajentunut Ethereum ekosysteemi [2][19].
Lompakoiden välinen ero kuvastaa verkkojen erilaisia käyttötapoja: Ethereumia käytetään aktiivisena älysopimus ja rahoitusalustana, kun taas Bitcoinia säilytetään useammin pitkäaikaisena arvonsäilyttäjänä [2][7][10].
What key data from on-chain analytics firm Santiment, reported as of June 10, 2026, reveals about the number of non-empty Ethereum wallets cOn-chain data from Santiment shows a widening gap between Ethereum and Bitcoin wallet counts, driven by staking and DeFi activity.
AI Prompt
Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: What key data from on-chain analytics firm Santiment, reported as of June 10, 2026, reveals about the number of non-empty Ethereum wallets c. Article summary: ## Santiment On-Chain Data: Ethereum vs. Bitcoin Wallets (as of June 10, 2026). Topic tags: general, general web, user generated. Reference image context from search candidates: Reference image 1: visual subject "Chart showing BTC retail vs whale accumulations. Source: Santiment" source context "Bitcoin price today lacks clear bottom signal, Santiment says" Reference image 2: visual subject "A digital illustration depicts an AI-powered futuristic city with various blockchain and cryptocurrency concepts, including Ethereum and Bitcoin wallets, connected through holograp" Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean compositio
openai.com
Santimentin 10. kesäkuuta 2026 raportoidun on-chain-datan perusteella Ethereum on vain noin viiden miljoonan lompakon päässä 200 miljoonan rajasta. Verkossa oli arviolta 195 miljoonaa saldoa sisältävää lompakkoa, kun Bitcoinilla vastaava määrä oli noin 59 miljoonaa. Ethereumilla oli siis noin 230 prosenttia enemmän tällaisia lompakoita kuin Bitcoinilla .
Luku kertoo ennen kaikkea verkkojen aktiivisuudesta ja rakenteesta – ei suoraan yksittäisten käyttäjien määrästä. Ethereumia käytetään jatkuvasti hajautettuun rahoitukseen, NFT-toimintaan, steikkaukseen ja älysopimuksiin. Bitcoinin keskeinen käyttötapa on puolestaan edelleen varojen pitkäaikainen säilyttäminen.
Noin 13 miljoonaa uutta lompakkoa lyhyessä ajassa
Ethereumin kasvu kiihtyi erityisesti toukokuun lopulla ja kesäkuun alussa. KuCoinin Santiment-dataan perustuvan raportin mukaan lompakoiden määrä nousi noin 182 miljoonasta 195 miljoonaan alle kolmessa viikossa . Nettolisäys oli siten noin .
Studio Global AI
Continue your research
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
What is the short answer to "Ethereumilla on jo lähes 195 miljoonaa saldoa sisältävää lompakkoa"?
Ethereumilla oli 10. kesäkuuta 2026 noin 195 miljoonaa saldoa sisältävää lompakkoa – noin 230 prosenttia enemmän kuin Bitcoinilla, jolla niitä oli noin 59 miljoonaa [2][7].
What are the key points to validate first?
Ethereumilla oli 10. kesäkuuta 2026 noin 195 miljoonaa saldoa sisältävää lompakkoa – noin 230 prosenttia enemmän kuin Bitcoinilla, jolla niitä oli noin 59 miljoonaa [2][7]. Ethereumin lompakkomäärä kasvoi noin 182 miljoonasta 195 miljoonaan toukokuun lopun ja kesäkuun alun välillä, eli uusia lompakoita tuli noin 13 miljoonaa [2].
What should I do next in practice?
Kasvua vauhdittavat hajautettu rahoitus eli DeFi, NFT:t, steikkaus ja proof of stakeen siirtymisen jälkeen laajentunut Ethereum ekosysteemi [2][19].
Kasvu ei alkanut vasta kesällä. Tammikuussa 2026 Fusaka-päivityksen yhteydessä Ethereumissa luotiin keskimäärin 327 000 uutta lompakkoa päivässä. Tammikuun 11. päivänä nähtiin yksittäinen ennätys, kun uusia lompakoita syntyi 393 600. Santimentin mukaan uusia käyttäjiä tuli verkkoon, vaikka ETH:n hinta liikkui sivusuunnassa. Tämä viittaa siihen, että kiinnostus liittyi myös ketjun sovellusten kokeilemiseen eikä vain lyhyen aikavälin spekulointiin .
DeFi, NFT:t ja steikkaus pitävät lompakot liikkeessä
Santiment yhdistää Ethereumin lompakkomäärän kasvun erityisesti DeFiin, NFT:ihin ja steikkaukseen.
Steikkaus muutti ETH:n käyttötapaa. Syyskuussa 2022 toteutettu The Merge -päivitys siirsi Ethereumin proof-of-work -konsensuksesta proof-of-stakeen. Steikkauksessa ETH:tä lukitaan verkon toiminnan tukemiseksi palkkioita vastaan. Vuoden 2026 alussa steikkauksessa oli noin 30 prosenttia koko ETH-tarjonnasta eli noin 36 miljoonaa ETH:ta . Tämä luo kannustimen pitää varat aktiivisissa lompakoissa kylmäsäilytyksen sijaan .
DeFi ja Layer 2 -verkot laajentavat käyttöä. Hajautetun rahoituksen palveluissa lompakolla voidaan esimerkiksi lainata, sijoittaa, vaihtaa tokeneita tai tarjota likviditeettiä. Layer 2 -verkot ja modulaariset datakerrokset ovat nousseet monien sovellusten tärkeiksi suoritusympäristöiksi, samalla kun päivitykset ovat alentaneet transaktiokustannuksia .
NFT:t synnyttävät jatkuvaa osoitetoimintaa. NFT:n minttaus, kaupankäynti ja markkinapaikkojen käyttö edellyttävät yleensä lompakkoa, joka on vuorovaikutuksessa älysopimusten kanssa.
Fusaka-päivitys vauhditti käyttöönottoa. Tammikuun ennätyksellinen lompakkokasvu osui päivityksen yhteyteen, jolloin Ethereumin käytön ja Layer 2 -ratkaisujen kustannusten raportoitiin pienentyneen .
Myös suuret sijoittajat ovat jatkaneet liikkeisiin osallistumista markkinoiden epävarmuudesta huolimatta. Santimentin mukaan 100–100 000 ETH:ta hallussaan pitävät lompakot kartuttivat saldojaan yhteensä 756 950 ETH:lla kahden päivän aikana maaliskuussa . Toukokuun lopulla vähintään 100 000 ETH:ta sisältävien lompakoiden yhteenlaskettu saldo nousi noin 17,41 miljoonaan ETH:hen, kymmenen viikon huipputasolle .
Mitä ero Bitcoiniin kertoo?
Ethereumin noin 3,3-kertainen etumatka ei ole pelkkä suosiomittari. Se heijastaa kahden verkon erilaisia taloudellisia tehtäviä.
Ethereum on aktiivinen, ohjelmoitava alusta. DeFi-positio, NFT:n luonti, steikkaustalletus ja Layer 2 -sillan käyttö edellyttävät vuorovaikutusta lompakon ja älysopimuksen välillä. Jokainen tällainen käyttötapa voi synnyttää uuden lompakon tai pitää olemassa olevan lompakon aktiivisena .
Bitcoinia käytetään useammin arvon säilyttämiseen. Bitcoinin noin 59 miljoonan saldoa sisältävän lompakon määrä on kasvanut hitaammin. Santiment raportoi Bitcoin-verkossa maaliskuussa 2026 noin 58,45 miljoonaa tällaista lompakkoa . Bitcoinin omistajat voivat keskittää varojaan kylmälompakoihin tai säilytyspalveluihin sen sijaan, että he käyttäisivät verkkoa jatkuvasti sovelluksiin.
Ethereumin proof-of-stake-malli toi lisäksi ETH:lle steikkaukseen perustuvan tuottomahdollisuuden. Se kannustaa pitämään ETH:tä lompakoissa, joilla osallistutaan steikkaukseen, uudelleensteikkaukseen tai DeFi-palveluihin. Bitcoinin kohdalla vastaavaa verkon sisäistä tuottomallia ei ole.
Santimentin data piirtää näin kuvan kahdesta eri suuntaan kehittyvästä verkosta. Ethereum lähestyy 200 miljoonan lompakon rajaa, koska sitä käytetään ohjelmoitavana rahoitus- ja sovellusalustana. Bitcoinin noin 59 miljoonaa lompakkoa puolestaan kuvastaa ennen kaikkea digitaalista säilytystä ja pitkäjänteistä omistamista .
linkedin.comEthereum Wallet Growth Reaches New All-Time High - LinkedIn
Kasvu ei alkanut vasta kesällä. Tammikuussa 2026 Fusaka-päivityksen yhteydessä Ethereumissa luotiin keskimäärin 327 000 uutta lompakkoa päivässä. Tammikuun 11. päivänä nähtiin yksittäinen ennätys, kun uusia lompakoita syntyi 393 600. Santimentin mukaan uusia käyttäjiä tuli verkkoon, vaikka ETH:n hinta liikkui sivusuunnassa. Tämä viittaa siihen, että kiinnostus liittyi myös ketjun sovellusten kokeilemiseen eikä vain lyhyen aikavälin spekulointiin .
DeFi, NFT:t ja steikkaus pitävät lompakot liikkeessä
Santiment yhdistää Ethereumin lompakkomäärän kasvun erityisesti DeFiin, NFT:ihin ja steikkaukseen.
Steikkaus muutti ETH:n käyttötapaa. Syyskuussa 2022 toteutettu The Merge -päivitys siirsi Ethereumin proof-of-work -konsensuksesta proof-of-stakeen. Steikkauksessa ETH:tä lukitaan verkon toiminnan tukemiseksi palkkioita vastaan. Vuoden 2026 alussa steikkauksessa oli noin 30 prosenttia koko ETH-tarjonnasta eli noin 36 miljoonaa ETH:ta . Tämä luo kannustimen pitää varat aktiivisissa lompakoissa kylmäsäilytyksen sijaan .
DeFi ja Layer 2 -verkot laajentavat käyttöä. Hajautetun rahoituksen palveluissa lompakolla voidaan esimerkiksi lainata, sijoittaa, vaihtaa tokeneita tai tarjota likviditeettiä. Layer 2 -verkot ja modulaariset datakerrokset ovat nousseet monien sovellusten tärkeiksi suoritusympäristöiksi, samalla kun päivitykset ovat alentaneet transaktiokustannuksia .
NFT:t synnyttävät jatkuvaa osoitetoimintaa. NFT:n minttaus, kaupankäynti ja markkinapaikkojen käyttö edellyttävät yleensä lompakkoa, joka on vuorovaikutuksessa älysopimusten kanssa.
Fusaka-päivitys vauhditti käyttöönottoa. Tammikuun ennätyksellinen lompakkokasvu osui päivityksen yhteyteen, jolloin Ethereumin käytön ja Layer 2 -ratkaisujen kustannusten raportoitiin pienentyneen .
Myös suuret sijoittajat ovat jatkaneet liikkeisiin osallistumista markkinoiden epävarmuudesta huolimatta. Santimentin mukaan 100–100 000 ETH:ta hallussaan pitävät lompakot kartuttivat saldojaan yhteensä 756 950 ETH:lla kahden päivän aikana maaliskuussa . Toukokuun lopulla vähintään 100 000 ETH:ta sisältävien lompakoiden yhteenlaskettu saldo nousi noin 17,41 miljoonaan ETH:hen, kymmenen viikon huipputasolle .
Mitä ero Bitcoiniin kertoo?
Ethereumin noin 3,3-kertainen etumatka ei ole pelkkä suosiomittari. Se heijastaa kahden verkon erilaisia taloudellisia tehtäviä.
Ethereum on aktiivinen, ohjelmoitava alusta. DeFi-positio, NFT:n luonti, steikkaustalletus ja Layer 2 -sillan käyttö edellyttävät vuorovaikutusta lompakon ja älysopimuksen välillä. Jokainen tällainen käyttötapa voi synnyttää uuden lompakon tai pitää olemassa olevan lompakon aktiivisena .
Bitcoinia käytetään useammin arvon säilyttämiseen. Bitcoinin noin 59 miljoonan saldoa sisältävän lompakon määrä on kasvanut hitaammin. Santiment raportoi Bitcoin-verkossa maaliskuussa 2026 noin 58,45 miljoonaa tällaista lompakkoa . Bitcoinin omistajat voivat keskittää varojaan kylmälompakoihin tai säilytyspalveluihin sen sijaan, että he käyttäisivät verkkoa jatkuvasti sovelluksiin.
Ethereumin proof-of-stake-malli toi lisäksi ETH:lle steikkaukseen perustuvan tuottomahdollisuuden. Se kannustaa pitämään ETH:tä lompakoissa, joilla osallistutaan steikkaukseen, uudelleensteikkaukseen tai DeFi-palveluihin. Bitcoinin kohdalla vastaavaa verkon sisäistä tuottomallia ei ole.
Santimentin data piirtää näin kuvan kahdesta eri suuntaan kehittyvästä verkosta. Ethereum lähestyy 200 miljoonan lompakon rajaa, koska sitä käytetään ohjelmoitavana rahoitus- ja sovellusalustana. Bitcoinin noin 59 miljoonaa lompakkoa puolestaan kuvastaa ennen kaikkea digitaalista säilytystä ja pitkäjänteistä omistamista .
linkedin.comEthereum Wallet Growth Reaches New All-Time High - LinkedIn