RVII on rakenteeltaan business development company (BDC), eräänlainen suljettu rahasto, jonka Yhdysvaltain kongressi loi vuonna 1980 ohjatakseen piensijoittajien pääomaa yksityisiin yrityksiin . Toisin kuin avoimessa rahastossa tai pörssinoteeratussa rahastossa (ETF), osakkeiden määrä on kiinteä listautumisen yhteydessä; osakkeet käyvät sitten kauppaa avoimilla markkinoilla kuten mikä tahansa osake, ja markkinahinta voi poiketa – usein dramaattisesti – rahaston substanssiarvosta (NAV) .
Rahasto tarjoaa päivittäistä likviditeettiä NYSE:ssä tunnuksella RVII , mutta sillä ei ole kiinteää voimassaoloaikaa eikä pakollisia voitonjakoja. Tuotto riippuu lähes kokonaan osakkeen hinnan noususta eikä osingoista tai muista maksuista .
On tärkeää huomata, että osakkeenomistajat omistavat osuuksia rahastosta, eivät suoria omistusosuuksia startup-yrityksistä – omistat osuuden rahastosta, joka omistaa pääomaosuuksia Y Combinator -yrityksistä .
RVII käyttää pääomasijoittamisessa yleistä "2 ja 20" -palkkiomallia, joka on huomattavasti kalliimpi kuin tyypilliset piensijoittajien rahastot :
Verrattuna tyypilliseen S&P 500 -indeksirahastoon, jonka vuosikulut ovat noin 0,03 %, RVII:n kulut tarkoittavat, että kohdeyritysten salkun on kasvutava vähintään 4,18 % joka vuosi vain päästäkseen omilleen, ennen kuin rahastonhoitaja ottaa lisäksi 20 % mahdollisista voitoista.
Edeltäjä RVI veloitti vain 2 %:n hallinnointipalkkion ilman tuottopalkkiota . RVII:n tuottopalkkio tekee siitä huomattavasti kalliimman.
RVI, suora edeltäjä, käynnistettiin syyskuussa 2025 ja listattiin NYSE:hen 6. maaliskuuta 2026 hintaan 25 dollaria/osake . Sen tuloshistoria tarjoaa lähimmän mahdollisen ennakkotapauksen sille, mitä RVII:n sijoittajat voivat odottaa.
| Tunnusluku | RVI:n arvo | Lähde |
|---|---|---|
| NAV-tuotto (perustamisesta 31.3.2026) | +0,85 % | |
| Listautumisen jälkeinen NAV-tuotto (6.3.–31.3.2026) | -3,80 % | |
| Listautumisen jälkeinen osakekurssin kokonaistuotto (sama ajanjakso) | +6,16 % | |
| Osakekurssi (14.8.2026) | 28,56 $ | |
| 52 viikon vaihteluväli | 21,00 $ – 77,39 $ | |
| Preemio suhteessa NAV:iin | Tyypillisesti 10–30 %; viimeksi noin 90 % |
1. Valtava markkinahinnan volatiliteetti. RVI laski 11 % ensimmäisenä kaupankäyntipäivänään ja nousi myöhemmin 52 viikon huipulle 77,39 dollariin ennen kuin vakiintui noin 28,56 dollariin . Markkinahinta on toistuvasti käynyt kaupalla valtavilla preemioilla – joskus lähes 90 % – selvästi yli noin 24,70 dollarin NAV-arvon . Sijoittajat, jotka ostivat huipulla, ovat todennäköisesti kärsineet merkittäviä tappioita.
2. Kohdeyritysten salkun tuotto on käytännössä olematon. NAV:n kasvu perustamisesta 31. maaliskuuta 2026 oli vain 0,85 % – tuskin positiivinen – ja itse asiassa laski -3,80 % listautumispäivän jälkeen . Yksityinen salkku ei ole vielä tuottanut merkittävää arvonnousua.
3. Suljettu rahastorakenne luo "preemioriskin". RVI:n markkinahinta on irtautunut dramaattisesti sen NAV:sta. Huipulla ostaneet sijoittajat maksoivat noin 3-kertaisesti kohdeyritysten todelliseen arvoon verrattuna – riski, josta analyytikot ovat varoittaneet ja joka voi johtaa yli 50 %:n laskuun .
4. RVI:ssä ei ollut tuottopalkkiota, mikä tarkoitti pienempää kulutaakkaa, mutta tuotto oli silti vaimeaa . RVII:n lisätty 20 %:n tuottopalkkio voi heikentää nettotuottoja entisestään.
RVII sisältää riskejä, jotka ylittävät tyypillisen osakkeen tai ETF:n riskit:
RVII demokratisoi pääsyn Y Combinatorin siemenrahoitussijoittamiseen 25 dollarilla osakkeelta ilman akkreditointivaatimusta, mutta se tekee sen korkeiden kulujen (4,18 % + 20 % tuottopalkkio) ja suljetun rahastorakenteen kautta, jossa kaupankäyntihinta voi irtautua villisti kohdeyrityssalkun todellisesta arvosta. RVI:n esimerkki osoittaa, että sijoittajat, jotka ostivat korkealla preemiolla, kärsivät jyrkkiä tappioita, kun taas kohdeyrityssijoitukset ovat toistaiseksi tuottaneet lähes nollan NAV-kasvun. RVII on spekulatiivinen, pitkäaikainen veto YC:n startup-putkilinjaan, ei tavanomainen sijoitus – ja kulurakenne tarkoittaa, että rahastonhoitaja saa merkittäviä tuloja, vaikka tuotot olisivat vaatimattomia tai negatiivisia.
RVII on rakenteeltaan business development company (BDC), eräänlainen suljettu rahasto, jonka Yhdysvaltain kongressi loi vuonna 1980 ohjatakseen piensijoittajien pääomaa yksityisiin yrityksiin . Toisin kuin avoimessa rahastossa tai pörssinoteeratussa rahastossa (ETF), osakkeiden määrä on kiinteä listautumisen yhteydessä; osakkeet käyvät sitten kauppaa avoimilla markkinoilla kuten mikä tahansa osake, ja markkinahinta voi poiketa – usein dramaattisesti – rahaston substanssiarvosta (NAV) .
Rahasto tarjoaa päivittäistä likviditeettiä NYSE:ssä tunnuksella RVII , mutta sillä ei ole kiinteää voimassaoloaikaa eikä pakollisia voitonjakoja. Tuotto riippuu lähes kokonaan osakkeen hinnan noususta eikä osingoista tai muista maksuista .
On tärkeää huomata, että osakkeenomistajat omistavat osuuksia rahastosta, eivät suoria omistusosuuksia startup-yrityksistä – omistat osuuden rahastosta, joka omistaa pääomaosuuksia Y Combinator -yrityksistä .
RVII käyttää pääomasijoittamisessa yleistä "2 ja 20" -palkkiomallia, joka on huomattavasti kalliimpi kuin tyypilliset piensijoittajien rahastot :
Verrattuna tyypilliseen S&P 500 -indeksirahastoon, jonka vuosikulut ovat noin 0,03 %, RVII:n kulut tarkoittavat, että kohdeyritysten salkun on kasvutava vähintään 4,18 % joka vuosi vain päästäkseen omilleen, ennen kuin rahastonhoitaja ottaa lisäksi 20 % mahdollisista voitoista.
Edeltäjä RVI veloitti vain 2 %:n hallinnointipalkkion ilman tuottopalkkiota . RVII:n tuottopalkkio tekee siitä huomattavasti kalliimman.
RVI, suora edeltäjä, käynnistettiin syyskuussa 2025 ja listattiin NYSE:hen 6. maaliskuuta 2026 hintaan 25 dollaria/osake . Sen tuloshistoria tarjoaa lähimmän mahdollisen ennakkotapauksen sille, mitä RVII:n sijoittajat voivat odottaa.
| Tunnusluku | RVI:n arvo | Lähde |
|---|---|---|
| NAV-tuotto (perustamisesta 31.3.2026) | +0,85 % | |
| Listautumisen jälkeinen NAV-tuotto (6.3.–31.3.2026) | -3,80 % | |
| Listautumisen jälkeinen osakekurssin kokonaistuotto (sama ajanjakso) | +6,16 % | |
| Osakekurssi (14.8.2026) | 28,56 $ | |
| 52 viikon vaihteluväli | 21,00 $ – 77,39 $ | |
| Preemio suhteessa NAV:iin | Tyypillisesti 10–30 %; viimeksi noin 90 % |
1. Valtava markkinahinnan volatiliteetti. RVI laski 11 % ensimmäisenä kaupankäyntipäivänään ja nousi myöhemmin 52 viikon huipulle 77,39 dollariin ennen kuin vakiintui noin 28,56 dollariin . Markkinahinta on toistuvasti käynyt kaupalla valtavilla preemioilla – joskus lähes 90 % – selvästi yli noin 24,70 dollarin NAV-arvon . Sijoittajat, jotka ostivat huipulla, ovat todennäköisesti kärsineet merkittäviä tappioita.
2. Kohdeyritysten salkun tuotto on käytännössä olematon. NAV:n kasvu perustamisesta 31. maaliskuuta 2026 oli vain 0,85 % – tuskin positiivinen – ja itse asiassa laski -3,80 % listautumispäivän jälkeen . Yksityinen salkku ei ole vielä tuottanut merkittävää arvonnousua.
3. Suljettu rahastorakenne luo "preemioriskin". RVI:n markkinahinta on irtautunut dramaattisesti sen NAV:sta. Huipulla ostaneet sijoittajat maksoivat noin 3-kertaisesti kohdeyritysten todelliseen arvoon verrattuna – riski, josta analyytikot ovat varoittaneet ja joka voi johtaa yli 50 %:n laskuun .
4. RVI:ssä ei ollut tuottopalkkiota, mikä tarkoitti pienempää kulutaakkaa, mutta tuotto oli silti vaimeaa . RVII:n lisätty 20 %:n tuottopalkkio voi heikentää nettotuottoja entisestään.
RVII sisältää riskejä, jotka ylittävät tyypillisen osakkeen tai ETF:n riskit:
RVII demokratisoi pääsyn Y Combinatorin siemenrahoitussijoittamiseen 25 dollarilla osakkeelta ilman akkreditointivaatimusta, mutta se tekee sen korkeiden kulujen (4,18 % + 20 % tuottopalkkio) ja suljetun rahastorakenteen kautta, jossa kaupankäyntihinta voi irtautua villisti kohdeyrityssalkun todellisesta arvosta. RVI:n esimerkki osoittaa, että sijoittajat, jotka ostivat korkealla preemiolla, kärsivät jyrkkiä tappioita, kun taas kohdeyrityssijoitukset ovat toistaiseksi tuottaneet lähes nollan NAV-kasvun. RVII on spekulatiivinen, pitkäaikainen veto YC:n startup-putkilinjaan, ei tavanomainen sijoitus – ja kulurakenne tarkoittaa, että rahastonhoitaja saa merkittäviä tuloja, vaikka tuotot olisivat vaatimattomia tai negatiivisia.