NVIDIA on vähentänyt pelinäytönohjainten tuotantoa. Vastatakseen muistirajoitteisiin NVIDIA on raportoidusti vähentänyt peli- ja kuluttaja-GPU-tuotantoa arviolta 30–40 % vuoden 2026 alkupuoliskolla ohjaten piikiekko- ja muistikapasiteettia paljon kannattavampaan datakeskusten tekoälybisnekseensä . Tämä ei ole tilapäinen muutos – se heijastaa strategista käännettä, jossa tekoäly-GPU-tulot ovat nyt selvästi suuremmat kuin NVIDIA-peliosaston tulot .
AMD on pysäyttänyt uusien GPU-mallien julkaisut vuoteen 2027 samasta syystä: tarjolla ei ole riittävästi GDDR7-muistia uusien kuluttajakorttien lanseeraukseen . Tämä tarkoittaa, että kokonainen mahdollinen GPU-sukupolvi on jäädytetty.
TSMC:n CoWoS-pakkausteknologia on pullonkaula. Vaikka sirut ja muisti olisivat olemassa, ne täytyy fyysisesti koota yhteen. TSMC:n CoWoS (Chip-on-Wafer-on-Substrate) -kapasiteetti on täysin varattu vuoden 2027 puoliväliin asti . Tilannetta pahentaa Japanin Ajinomoto, joka toimittaa yli 95 % maailman ABF-substraatista – tämä eristävä materiaali on kriittinen kehittyneille pakkauksille. Ajinomoto nosti hintojaan 30 % vuonna 2026 ja ennakoi tarjontavajeen jatkuvan vuoteen 2027 .
Jokainen Blackwell-GPU on jo myyty etukäteen. Jokainen yksikkö, jonka NVIDIA pystyy pakkaamaan vuoden 2027 puoliväliin mennessä, on jo sopimuksilla varattu hyperskaalan pilvipalveluntarjoajille kuten Microsoft, Google, Amazon ja Meta . Kysynnän ja tarjonnan välinen kuilu on arviolta 1,4–1,6-kertainen, eikä sen odoteta umpeutuvan pian .
Vaikutus kuluttajiin on ollut välitön ja vakava. GPU-hinnat ovat nousseet 2–2,5 kertaa lanseerauksen suositushintaan joillain alueilla . Elokuun 2026 alussa Asus ja Gigabyte vahvistivat toisen hinnankorotuksen tämän vuoden aikana, ja se koskee sekä NVIDIA RTX 50 -sarjaa että AMD Radeon RX 9000 -sarjaa . RTX 5090D V2 nousi jopa 592 Yhdysvaltain dollaria Gigabytellä ja 666 dollaria Asuksella. Myös muiden mallien hinnat nousivat: RTX 5080 207–222 dollaria, RTX 5070 Ti 222–252 dollaria .
Japanilainen jakelija CFD Sales ilmoitti 20–40 %:n hinnankorotuksista tietyille Gigabyte-tilauksille elokuun 1. päivästä 2026 alkaen . Kiinassa RTX 5070 Ti -listaukset nousivat 21,8 % ja RTX 5070 -listaukset 16,2 % yhden 24 tunnin aikana heinäkuun lopussa, ja RTX 5060 -listaukset nousivat raportoidusti 75 dollaria yhdessä yössä .
Edullisimmat ja budjetti-GPU:t kärsivät eniten, koska niiden katteet ovat ohuimmat. Muistin hinnankorotusten suhteellinen kustannusvaikutus on jyrkin edullisimmassa päässä, mikä tekee edullisten PC-kokoonpanojen rakentamisesta lähes mahdotonta . PC Partner Group on julkisesti varoittanut, että GPU:iden, grafiikkamuistin, suorittimien ja muiden komponenttien paheneva pula nostaa PC-hintoja laajalti vuoden 2026 jälkipuoliskolla, erityisesti edullisimpien mallien kohdalla .
Kuluttajien PC-kysyntä heikkenee korkeampien hintojen ajaessa ostajia pois markkinoilta. Tämä pehmeneminen ei kuitenkaan helpota tarjontaa, koska valmistuskapasiteetti on jo sidottu tekoälysopimuksiin, jotka priorisoivat hyperskaalaajat yksittäisten kuluttajien edelle .
NVIDIA – Talousjohtaja Colette Kress varoitti tuloslaskelmassa, että kuluttaja-GPU-toimitusten lisääminen on vaikeaa useita vuosineljänneksiä, ja vähittäiskaupan pula todennäköisesti jatkuu kesän 2026 jälkeen .
NVIDIA-datakeskus-GPU:iden toimitusajat – H100-, H200- ja GB200-malleilla toimitusajat ovat edelleen 36–52 viikkoa vuoden 2026 puolivälissä. Kaikki käyttöön tuleva Blackwell-kapasiteetti ainakin elo-syyskuuhun 2026 asti on jo varattu .
Broadcom ilmoitti, että TSMC:n kehittyneiden solmukohtien kapasiteetti rajoittaa piirien saatavuutta vuonna 2026, mikä vaikuttaa paitsi GPU:ihin myös korkean suorituskyvyn verkkolaitteisiin ja räätälöityihin ASIC-piireihin .
Inventec varoitti, että tekoälyn muistipula on ulottunut palvelimiin, ja avainmuistikomponenttien toimitusajat ylittävät 40 viikkoa .
Aetrix raportoi, että jopa 28 nm:n solmukohtien puolijohteiden toimitusajat ovat venyneet 20–30 viikkoon. Kypsien solmukohtien FPGA-piirit, autoteollisuuden mikro-ohjaimet ja teollisuuden verkkosirut ovat näkyvän paineen alla, kun tekoälyn rakennusbuumi kuluttaa paitsi huippumodernia kapasiteettia, myös laajempaa elektroniikan toimitusketjua .
Tallennus- ja palvelinsektorit pysyvät vahvoina – tekoälyn infrastruktuuri-investoinnit ovat levittäneet tarjontakireyttä yritysmuistiin, nopeaan verkkotekniikkaan (800G optisten lähetinten toimitusajat yli 40 viikkoa), teho-piireihin ja tallennukseen. Tämä vahvuus on jyrkässä ristiriidassa pehmenevän kuluttaja-PC-puolen kanssa .
PC Partner Group – Zotacin ja Inno3D:n emoyhtiö ja merkittävä NVIDIA-kumppani – julkaisi vuoden 2026 ensimmäisen puoliskon tuloksen, joka havainnollistaa jyrkästi eriytyviä markkinadynamiikkoja.
Tulos ennen veroja nousi noin 118 % vähintään 500 miljoonaan Hongkongin dollariin (noin 86 miljoonaa Singaporen dollaria), mikä on yli kaksinkertainen verrattuna vuoden 2025 ensimmäisen puoliskon 250 miljoonaan dollariin .
Tuloskasvu johtui täysin korkeammista keskimääräisistä myyntihinnoista (ASP) sen omilla brändillä Zotac ja Inno3D myytävissä näytönohjaimissa. GPU-saatavuuden niukkuus mahdollisti PC Partnerin vaatia merkittävästi korkeampia hintoja jokaisesta kortista, jonka se pystyi hankkimaan . Liikevaihto kasvoi, vaikka toimitusvolyymit olivat laskussa – niukan GPU-allokaation hyödyntäminen korkeammilla hinnoilla kompensoi enemmän kuin alhaisemmat myyntimäärät .
DBS:n ja KGI:n analyytikot ennustavat PC Partnerille kaksinumeroista liikevaihdon kasvua koko tilivuodelle 2026, jota vetää ASP-kasvu. Keskeinen tekijä heidän näkymissään on PC Partnerin saama uudelleenpääsy huippuluokan RTX 5090 -allokaatioon Singaporen pääkonttorin siirron ja SGX:n toissijaisen listautumisen jälkeen .
Lopputulos on selvä: yritykset, joilla on pääsy niukkaan GPU-tarjontaan, tekevät ennätysvoittoja dramaattisesti alentuneilla volyymeilla. Loppukuluttajille tämä tarkoittaa kovaa hintashokkia ja pitkiä odotusaikoja. Sijoittajille se tarkoittaa hyvin erilaista kuvaa riippuen siitä, kummalla puolella toimitusketjua istuu.
Vuoden 2026 GPU-pula ei ole toisto aiemmista sykleistä. Se on rakenteellinen muisti- ja pakkauskriisi, jota ruokkii tekoälyn kysyntä, eikä se osoita helpottumisen merkkejä. Se nostaa kuluttaja-PC-hintoja jyrkästi samalla kun se heikentää kysyntää – mutta yritykset, joilla on pääsy niukkaan GPU-allokaatioon, tekevät ennätysvoittoja. Ostajien paras strategia saattaa olla odottaa, ellei löydä korttia hintaan, jonka pystyy hyväksymään, sillä rakenteelliset rajoitteet eivät osoita helpottumisen merkkejä lähitulevaisuudessa.
NVIDIA on vähentänyt pelinäytönohjainten tuotantoa. Vastatakseen muistirajoitteisiin NVIDIA on raportoidusti vähentänyt peli- ja kuluttaja-GPU-tuotantoa arviolta 30–40 % vuoden 2026 alkupuoliskolla ohjaten piikiekko- ja muistikapasiteettia paljon kannattavampaan datakeskusten tekoälybisnekseensä . Tämä ei ole tilapäinen muutos – se heijastaa strategista käännettä, jossa tekoäly-GPU-tulot ovat nyt selvästi suuremmat kuin NVIDIA-peliosaston tulot .
AMD on pysäyttänyt uusien GPU-mallien julkaisut vuoteen 2027 samasta syystä: tarjolla ei ole riittävästi GDDR7-muistia uusien kuluttajakorttien lanseeraukseen . Tämä tarkoittaa, että kokonainen mahdollinen GPU-sukupolvi on jäädytetty.
TSMC:n CoWoS-pakkausteknologia on pullonkaula. Vaikka sirut ja muisti olisivat olemassa, ne täytyy fyysisesti koota yhteen. TSMC:n CoWoS (Chip-on-Wafer-on-Substrate) -kapasiteetti on täysin varattu vuoden 2027 puoliväliin asti . Tilannetta pahentaa Japanin Ajinomoto, joka toimittaa yli 95 % maailman ABF-substraatista – tämä eristävä materiaali on kriittinen kehittyneille pakkauksille. Ajinomoto nosti hintojaan 30 % vuonna 2026 ja ennakoi tarjontavajeen jatkuvan vuoteen 2027 .
Jokainen Blackwell-GPU on jo myyty etukäteen. Jokainen yksikkö, jonka NVIDIA pystyy pakkaamaan vuoden 2027 puoliväliin mennessä, on jo sopimuksilla varattu hyperskaalan pilvipalveluntarjoajille kuten Microsoft, Google, Amazon ja Meta . Kysynnän ja tarjonnan välinen kuilu on arviolta 1,4–1,6-kertainen, eikä sen odoteta umpeutuvan pian .
Vaikutus kuluttajiin on ollut välitön ja vakava. GPU-hinnat ovat nousseet 2–2,5 kertaa lanseerauksen suositushintaan joillain alueilla . Elokuun 2026 alussa Asus ja Gigabyte vahvistivat toisen hinnankorotuksen tämän vuoden aikana, ja se koskee sekä NVIDIA RTX 50 -sarjaa että AMD Radeon RX 9000 -sarjaa . RTX 5090D V2 nousi jopa 592 Yhdysvaltain dollaria Gigabytellä ja 666 dollaria Asuksella. Myös muiden mallien hinnat nousivat: RTX 5080 207–222 dollaria, RTX 5070 Ti 222–252 dollaria .
Japanilainen jakelija CFD Sales ilmoitti 20–40 %:n hinnankorotuksista tietyille Gigabyte-tilauksille elokuun 1. päivästä 2026 alkaen . Kiinassa RTX 5070 Ti -listaukset nousivat 21,8 % ja RTX 5070 -listaukset 16,2 % yhden 24 tunnin aikana heinäkuun lopussa, ja RTX 5060 -listaukset nousivat raportoidusti 75 dollaria yhdessä yössä .
Edullisimmat ja budjetti-GPU:t kärsivät eniten, koska niiden katteet ovat ohuimmat. Muistin hinnankorotusten suhteellinen kustannusvaikutus on jyrkin edullisimmassa päässä, mikä tekee edullisten PC-kokoonpanojen rakentamisesta lähes mahdotonta . PC Partner Group on julkisesti varoittanut, että GPU:iden, grafiikkamuistin, suorittimien ja muiden komponenttien paheneva pula nostaa PC-hintoja laajalti vuoden 2026 jälkipuoliskolla, erityisesti edullisimpien mallien kohdalla .
Kuluttajien PC-kysyntä heikkenee korkeampien hintojen ajaessa ostajia pois markkinoilta. Tämä pehmeneminen ei kuitenkaan helpota tarjontaa, koska valmistuskapasiteetti on jo sidottu tekoälysopimuksiin, jotka priorisoivat hyperskaalaajat yksittäisten kuluttajien edelle .
NVIDIA – Talousjohtaja Colette Kress varoitti tuloslaskelmassa, että kuluttaja-GPU-toimitusten lisääminen on vaikeaa useita vuosineljänneksiä, ja vähittäiskaupan pula todennäköisesti jatkuu kesän 2026 jälkeen .
NVIDIA-datakeskus-GPU:iden toimitusajat – H100-, H200- ja GB200-malleilla toimitusajat ovat edelleen 36–52 viikkoa vuoden 2026 puolivälissä. Kaikki käyttöön tuleva Blackwell-kapasiteetti ainakin elo-syyskuuhun 2026 asti on jo varattu .
Broadcom ilmoitti, että TSMC:n kehittyneiden solmukohtien kapasiteetti rajoittaa piirien saatavuutta vuonna 2026, mikä vaikuttaa paitsi GPU:ihin myös korkean suorituskyvyn verkkolaitteisiin ja räätälöityihin ASIC-piireihin .
Inventec varoitti, että tekoälyn muistipula on ulottunut palvelimiin, ja avainmuistikomponenttien toimitusajat ylittävät 40 viikkoa .
Aetrix raportoi, että jopa 28 nm:n solmukohtien puolijohteiden toimitusajat ovat venyneet 20–30 viikkoon. Kypsien solmukohtien FPGA-piirit, autoteollisuuden mikro-ohjaimet ja teollisuuden verkkosirut ovat näkyvän paineen alla, kun tekoälyn rakennusbuumi kuluttaa paitsi huippumodernia kapasiteettia, myös laajempaa elektroniikan toimitusketjua .
Tallennus- ja palvelinsektorit pysyvät vahvoina – tekoälyn infrastruktuuri-investoinnit ovat levittäneet tarjontakireyttä yritysmuistiin, nopeaan verkkotekniikkaan (800G optisten lähetinten toimitusajat yli 40 viikkoa), teho-piireihin ja tallennukseen. Tämä vahvuus on jyrkässä ristiriidassa pehmenevän kuluttaja-PC-puolen kanssa .
PC Partner Group – Zotacin ja Inno3D:n emoyhtiö ja merkittävä NVIDIA-kumppani – julkaisi vuoden 2026 ensimmäisen puoliskon tuloksen, joka havainnollistaa jyrkästi eriytyviä markkinadynamiikkoja.
Tulos ennen veroja nousi noin 118 % vähintään 500 miljoonaan Hongkongin dollariin (noin 86 miljoonaa Singaporen dollaria), mikä on yli kaksinkertainen verrattuna vuoden 2025 ensimmäisen puoliskon 250 miljoonaan dollariin .
Tuloskasvu johtui täysin korkeammista keskimääräisistä myyntihinnoista (ASP) sen omilla brändillä Zotac ja Inno3D myytävissä näytönohjaimissa. GPU-saatavuuden niukkuus mahdollisti PC Partnerin vaatia merkittävästi korkeampia hintoja jokaisesta kortista, jonka se pystyi hankkimaan . Liikevaihto kasvoi, vaikka toimitusvolyymit olivat laskussa – niukan GPU-allokaation hyödyntäminen korkeammilla hinnoilla kompensoi enemmän kuin alhaisemmat myyntimäärät .
DBS:n ja KGI:n analyytikot ennustavat PC Partnerille kaksinumeroista liikevaihdon kasvua koko tilivuodelle 2026, jota vetää ASP-kasvu. Keskeinen tekijä heidän näkymissään on PC Partnerin saama uudelleenpääsy huippuluokan RTX 5090 -allokaatioon Singaporen pääkonttorin siirron ja SGX:n toissijaisen listautumisen jälkeen .
Lopputulos on selvä: yritykset, joilla on pääsy niukkaan GPU-tarjontaan, tekevät ennätysvoittoja dramaattisesti alentuneilla volyymeilla. Loppukuluttajille tämä tarkoittaa kovaa hintashokkia ja pitkiä odotusaikoja. Sijoittajille se tarkoittaa hyvin erilaista kuvaa riippuen siitä, kummalla puolella toimitusketjua istuu.
Vuoden 2026 GPU-pula ei ole toisto aiemmista sykleistä. Se on rakenteellinen muisti- ja pakkauskriisi, jota ruokkii tekoälyn kysyntä, eikä se osoita helpottumisen merkkejä. Se nostaa kuluttaja-PC-hintoja jyrkästi samalla kun se heikentää kysyntää – mutta yritykset, joilla on pääsy niukkaan GPU-allokaatioon, tekevät ennätysvoittoja. Ostajien paras strategia saattaa olla odottaa, ellei löydä korttia hintaan, jonka pystyy hyväksymään, sillä rakenteelliset rajoitteet eivät osoita helpottumisen merkkejä lähitulevaisuudessa.