Aletheia Capital nosti TSMC:n tavoitehinnan 3 500 uuteen Taiwanin dollariin 16. kesäkuuta 2026 vedoten nopeampaan kapasiteetin laajennukseen ja siihen, että markkinat aliarvioivat tulosvoimaa – EPS:n ennustetaan kaksi...
JulkaisijaMuokattu mallilla DeepSeek-V4-ProKuvat luotu mallilla GPT Image 1.5
Aletheia Capital nosti TSMC:n tavoitehinnan 3 500 uuteen Taiwanin dollariin 16. kesäkuuta 2026 vedoten nopeampaan kapasiteetin laajennukseen ja siihen, että markkinat aliarvioivat tulosvoimaa – EPS:n ennustetaan kaksi...
TSMC raportoi vuoden 2026 Q1 liikevaihdoksi 35,9 miljardia dollaria (40,6 % nousu edellisvuodesta), bruttomarginaalilla 66,2 %, ylittäen oman ohjeistuksensa keskeisillä mittareilla.
Nousuennuste nojaa aggressiiviseen N3 solupisteen laajennukseen, tekoälypiirien räjähtävään kysyntään Nvidialta, AMD:ltä ja räätälöityjä ASIC piirejä käyttäviltä hyperskaalaajilta, sekä vuoden 2028 tuloskasvuun, jota...
What factors drove Aletheia Capital to raise its TSMC price target to NT$3,500, and what recent financial results, guidance, and AI-driven dTSMC’s aggressive advanced-node expansion, including new N3 capacity in Japan, convinced Aletheia Capital to raise its price target to a street-high NT$3,500.
AI Prompt
Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: What factors drove Aletheia Capital to raise its TSMC price target to NT$3,500, and what recent financial results, guidance, and AI-driven d. Article summary: On June 16, 2026, Aletheia Capital raised its TSMC price target to NT$3,500 (ADR target $700), the highest on the street, after conducting on-site inspections of TSMC's Taiwan fabs and concluding that "the market is stil. Topic tags: general, general web, user generated, news. Reference image context from search candidates: Reference image 1: visual subject "Aletheia Capital raises Taiwan Semi stock price target on capacity expansion" source context "Aletheia Capital raises Taiwan Semi stock price target on capacity expansion By Investing.com" Reference image 2: visual subject "SpaceX, Rackspace surge premarket; Edgewise Therapeutics, Huntsman fall Micron, Nebi
openai.com
kesäkuuta 2026 hongkongilainen Aletheia Capital antoi markkinoiden aggressiivisimman suosituksen Taiwan Semiconductor Manufacturing Companylle (TSMC) nostamalla paikallisten osakkeiden tavoitehinnan 3 500:een uuteen Taiwanin dollariin (NT$) ja Yhdysvalloissa listattujen ADR-todistusten tavoitehinnan 700 dollariin . Tämä oli Aletheian kolmas korotus tänä vuonna, ja se seurasi analyytikoiden tekemiä paikan päällä tehtyjä tarkastuskierroksia TSMC:n Taiwanin tehtailla, jotka vakuuttivat heidät siitä, että markkinat eivät vieläkään ole havahtuneet yhtiön ansaintavoimaan .
Studio Global AI
Continue your research
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
What is the short answer to "Aletheia Capitalilta jättimäinen TSMC-tavoitehinta – markkinat aliarvioivat tulosvoimaa"?
Aletheia Capital nosti TSMC:n tavoitehinnan 3 500 uuteen Taiwanin dollariin 16. kesäkuuta 2026 vedoten nopeampaan kapasiteetin laajennukseen ja siihen, että markkinat aliarvioivat tulosvoimaa – EPS:n ennustetaan kaksi...
What are the key points to validate first?
Aletheia Capital nosti TSMC:n tavoitehinnan 3 500 uuteen Taiwanin dollariin 16. kesäkuuta 2026 vedoten nopeampaan kapasiteetin laajennukseen ja siihen, että markkinat aliarvioivat tulosvoimaa – EPS:n ennustetaan kaksi... TSMC raportoi vuoden 2026 Q1 liikevaihdoksi 35,9 miljardia dollaria (40,6 % nousu edellisvuodesta), bruttomarginaalilla 66,2 %, ylittäen oman ohjeistuksensa keskeisillä mittareilla.
What should I do next in practice?
Nousuennuste nojaa aggressiiviseen N3 solupisteen laajennukseen, tekoälypiirien räjähtävään kysyntään Nvidialta, AMD:ltä ja räätälöityjä ASIC piirejä käyttäviltä hyperskaalaajilta, sekä vuoden 2028 tuloskasvuun, jota...
Aletheia Capital nosti TSMC:n tavoitehinnan 3 500 uuteen Taiwanin dollariin 16. kesäkuuta 2026 vedoten nopeampaan kapasiteetin laajennukseen ja siihen, että markkinat aliarvioivat tulosvoimaa – EPS:n ennustetaan kaksi...
JulkaisijaMuokattu mallilla DeepSeek-V4-ProKuvat luotu mallilla GPT Image 1.5
Aletheia Capital nosti TSMC:n tavoitehinnan 3 500 uuteen Taiwanin dollariin 16. kesäkuuta 2026 vedoten nopeampaan kapasiteetin laajennukseen ja siihen, että markkinat aliarvioivat tulosvoimaa – EPS:n ennustetaan kaksi...
TSMC raportoi vuoden 2026 Q1 liikevaihdoksi 35,9 miljardia dollaria (40,6 % nousu edellisvuodesta), bruttomarginaalilla 66,2 %, ylittäen oman ohjeistuksensa keskeisillä mittareilla.
Nousuennuste nojaa aggressiiviseen N3 solupisteen laajennukseen, tekoälypiirien räjähtävään kysyntään Nvidialta, AMD:ltä ja räätälöityjä ASIC piirejä käyttäviltä hyperskaalaajilta, sekä vuoden 2028 tuloskasvuun, jota...
What factors drove Aletheia Capital to raise its TSMC price target to NT$3,500, and what recent financial results, guidance, and AI-driven dTSMC’s aggressive advanced-node expansion, including new N3 capacity in Japan, convinced Aletheia Capital to raise its price target to a street-high NT$3,500.
AI Prompt
Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: What factors drove Aletheia Capital to raise its TSMC price target to NT$3,500, and what recent financial results, guidance, and AI-driven d. Article summary: On June 16, 2026, Aletheia Capital raised its TSMC price target to NT$3,500 (ADR target $700), the highest on the street, after conducting on-site inspections of TSMC's Taiwan fabs and concluding that "the market is stil. Topic tags: general, general web, user generated, news. Reference image context from search candidates: Reference image 1: visual subject "Aletheia Capital raises Taiwan Semi stock price target on capacity expansion" source context "Aletheia Capital raises Taiwan Semi stock price target on capacity expansion By Investing.com" Reference image 2: visual subject "SpaceX, Rackspace surge premarket; Edgewise Therapeutics, Huntsman fall Micron, Nebi
openai.com
kesäkuuta 2026 hongkongilainen Aletheia Capital antoi markkinoiden aggressiivisimman suosituksen Taiwan Semiconductor Manufacturing Companylle (TSMC) nostamalla paikallisten osakkeiden tavoitehinnan 3 500:een uuteen Taiwanin dollariin (NT$) ja Yhdysvalloissa listattujen ADR-todistusten tavoitehinnan 700 dollariin . Tämä oli Aletheian kolmas korotus tänä vuonna, ja se seurasi analyytikoiden tekemiä paikan päällä tehtyjä tarkastuskierroksia TSMC:n Taiwanin tehtailla, jotka vakuuttivat heidät siitä, että markkinat eivät vieläkään ole havahtuneet yhtiön ansaintavoimaan .
Studio Global AI
Continue your research
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
What is the short answer to "Aletheia Capitalilta jättimäinen TSMC-tavoitehinta – markkinat aliarvioivat tulosvoimaa"?
Aletheia Capital nosti TSMC:n tavoitehinnan 3 500 uuteen Taiwanin dollariin 16. kesäkuuta 2026 vedoten nopeampaan kapasiteetin laajennukseen ja siihen, että markkinat aliarvioivat tulosvoimaa – EPS:n ennustetaan kaksi...
What are the key points to validate first?
Aletheia Capital nosti TSMC:n tavoitehinnan 3 500 uuteen Taiwanin dollariin 16. kesäkuuta 2026 vedoten nopeampaan kapasiteetin laajennukseen ja siihen, että markkinat aliarvioivat tulosvoimaa – EPS:n ennustetaan kaksi... TSMC raportoi vuoden 2026 Q1 liikevaihdoksi 35,9 miljardia dollaria (40,6 % nousu edellisvuodesta), bruttomarginaalilla 66,2 %, ylittäen oman ohjeistuksensa keskeisillä mittareilla.
What should I do next in practice?
Nousuennuste nojaa aggressiiviseen N3 solupisteen laajennukseen, tekoälypiirien räjähtävään kysyntään Nvidialta, AMD:ltä ja räätälöityjä ASIC piirejä käyttäviltä hyperskaalaajilta, sekä vuoden 2028 tuloskasvuun, jota...
Kyse ei ole pelkästä lyhyen aikavälin tekoälyhypestä. Aletheia lyö vetoa sen puolesta, että TSMC:n kapasiteetinlaajennussuunnitelma – johon kuuluu N3-aikataulujen aikaistaminen Japanissa, edistyksellisen pakkausteknologian nopeuttaminen ja SoIC-integraation (system-on-integrated-chips) kasvattaminen – tulee synnyttämään tulosryntäyksen vuonna 2028, jota harva sijoittaja on vielä hinnoitellut mukaan . Arvostus perustuu 20–25-kertaiseen tulosennusteeseen (P/E) vuosien 2027–2028 tuloksilla, mikä kuvastaa luottamusta siihen, että TSMC:n vuotuinen kasvuvauhti (CAGR) voi pysyä "reilusti yli 30 prosentissa" .
Tienviittana kolmas korotus vuonna 2026: kasvava vakaumus
Aletheian liikerata tänä vuonna heijastaa nopeasti vahvistunutta uskoa TSMC:n tekoälyvetoiseen supersykliin:
Tammikuu 2026: Tavoitehinta nostettiin 2 100 NT$:sta 2 400 NT$:aan vedoten kapasiteetin laajennukseen ja monipuolisempaan tuotevalikoimaan .
Huhtikuu 2026: Tavoitehinta nostettiin 3 000 NT$:aan (ADR 600 dollaria), kun analyysitalo pani merkille aggressiiviset N3-kapasiteetin aikaistukset Japanissa ja odotettua nopeammat CoPoS- ja SoIC-tuotannon ylösajot .
Kesäkuu 2026: Taiwanin-tehdaskäyntien jälkeen Aletheia nosti riman uudelleen 3 500 NT$:aan (ADR 700 dollaria) – mikä on korkein luku kotimaisten ja kansainvälisten analyytikkojen keskuudessa .
Kesäkuun korotuksen laukaisi fyysinen todistusaineisto. "Markkinat aliarvioivat edelleen", analyytikot kirjoittivat vieraillessaan uusilla tehtailla ja huomatessaan odotettua nopeamman kapasiteetin rakentumisen, jota konsensusmallit eivät vielä heijasta .
Q1 2026: Kovat luvut nousuennusteen takana
Aletheian tavoitehinta ei lepää pelkän spekulaation varassa. TSMC:n tuorein neljännesvuositulos tarjosi kovaa näyttöä kiihtyvästä vauhdista.
Liikevaihto: 35,9 miljardia dollaria Q1:llä 2026, kasvua 40,6 % edellisvuodesta ja hieman yli yhtiön oman 34,6–35,8 miljardin dollarin ohjeistushaarukan . Taiwanin dollareissa summa ylitti 1,13 biljoonaa NT$ .
Kannattavuus: Bruttokateprosentti oli 66,2 %, liikevoittoprosentti 55,6 % ja nettotulosprosentti 50,5 % .
Tulevaisuuden näkymät: Q2 2026:lle TSMC ohjeisti liikevaihtoa 39–40,2 miljardia dollaria, mikä enteilee peräkkäisten neljännesten kiihtymistä. Aletheia odottaa, että sekä Q2:n liikevaihto että bruttokate tulevat ylittämään odotukset .
Koko vuoden näkymä: Toimitusjohtaja C.C. Wei vahvisti TSMC:n vuotuisen liikevaihto-ohjeistuksen olevan noin 2,75 biljoonaa NT$ (~85+ miljardia dollaria) ja totesi, ettei asiakaskäyttäytymisessä ole tapahtunut muutoksia jatkuvista tulliepävarmuuksista huolimatta .
Aletheian omat laskelmat ovat TSMC:n virallista kieltä härkämäisempiä. Analyysitalo ennustaa vuoden 2026 liikevaihdoksi 163,3 miljardia dollaria (noin 33 % kasvu vuodessa) ja arvioi, että vuoden 2027 liikevaihto voi ylittää 200 miljardia dollaria .
2028-teesi: miksi Aletheia näkee tulosryntäyksen
Suurin osa TSMC:n tavoitehinnoista katsoo vuoden tai kaksi eteenpäin. Aletheia katsoo pidemmälle – ja mitä se näkee, on rakenteellinen muutos piirimarkkinoiden tulosperustassa.
Analyytikot arvioivat, että TSMC:n osakekohtainen tulos (EPS) voi kaksinkertaistua vuosien 2026 ja 2028 välillä . Toisin kuin lyhyet kysyntäsyklit, tämä kasvu-ura juontaa juurensa kolmesta dynamiikasta:
Laajeneva tekoälylaskennan kysyntä: Nvidian grafiikkaprosessorien (GPU) lisäksi Aletheia viittaa kiihtyvään kysyntään suorittimille (CPU), räätälöidyille ASIC-piireille ja Googlen TPU-tyyppisille piireille. Heidän näkemyksensä mukaan vuosi 2028 on se vuosi, jolloin tämä monipuolistuminen näkyy voittomarginaaleissa, ei vain liikevaihdossa .
Aikaistettu kapasiteetti: TSMC aikaistaa aggressiivisesti N3:n (3 nanometrin) tuotantoa Japanissa, vetää eteenpäin edistyksellistä CoPoS-pakkausteknologiaa (chip-on-panel-on-substrate) ja laajentaa SoIC-integraatiokapasiteettia nopeammin kuin useimmat mallit olettavat .
Yli 30 %:n vuotuinen kasvuvauhti: Jos nykyinen kysyntä ja toteutus jatkuvat, Aletheia arvioi, että TSMC pystyy ylläpitämään "reilusti yli 30 prosentin" yhdistettyä vuotuista kasvuvauhtia (CAGR) . Vuoden 2027 EPS-kasvun arvioidaan olevan noin 33–35 %, ja kiihtyvän edelleen vuonna 2028 .
Arvostusmenetelmässä käytetään 20 kertaa tulosta paikallisosakkeille (perustuen vuosien 2027–2028 keskimääräisiin tuloksiin) ja 25 kertaa tulosta USA:ssa listatuille ADR-todistuksille . Tämä pitkälle tulevaisuuteen katsova viitekehys – ei lyhyen aikavälin P/E-luku – tuottaa 3 500 NT$ / 700 dollaria tavoitehinnan.
Tekoälyn kysyntä: rakenteellinen moottori lukujen takana
Tekoälykysyntä on yhtä aikaa TSMC:n nykyinen vahvuus ja sen kasvun ankkuri vuonna 2028. Q1 2026 -tulosanalyysi alleviivaa sen hallitsevaa asemaa:
Tekoäly ja korkean suorituskyvyn laskenta (HPC) ovat suurimmat yksittäiset liikevaihdon lähteet, ja edistykselliset solupisteet (3nm ja 5nm) pyörivät korkeilla käyttöasteilla .
Hyperskaalaavat pilvipalveluntarjoajat kiihdyttävät räätälöityjen ASIC-piirien kehitystä, samalla kun AMD valtaa lisää markkinaosuutta ja Nvidian tekoäly-GPU:iden kysyntä jatkaa räjähdysmäistä kasvuaan .
TSMC:n edistykselliset pakkausteknologiat – CoWoS (Chip-on-Wafer-on-Substrate) ja SoIC – toimivat lähellä täyttä kapasiteettia, mikä pakottaa yhtiön lisäämään tuotantolinjoja samanaikaisesti Taiwanissa, Japanissa ja Arizonassa .
Aletheian teesi olettaa yksiselitteisesti, että tämä tekoälykysyntä pysyy rakenteellisesti vahvana koko vuoteen 2028 saakka. On syytä panna merkille, ettei tavoitehintaa ole sidottu tiettyyn määräaikaan; raportti ei sitoudu aikatauluun, milloin osakkeet saavuttavat 3 500 NT$, vaan toteaa, että sen oikeuttavaa tulosvoimaa rakennetaan parhaillaan .
Riski – kuten aina – on itse oletuksessa. Jos tekoälyinvestoinnit hidastuvat tai jos Yhdysvaltojen ja Kiinan väliset kaupparajoitukset kiristyvät entisestään, 20–25 P/E-kerrointa on vaikeampi puolustaa. Mutta toistaiseksi fyysiset todisteet, jotka Aletheian analyytikot näkivät paikan päällä Taiwanissa, ovat vakuuttaneet heidät siitä, että markkinat yrittävät edelleen saavuttaa todellisuutta.
Kyse ei ole pelkästä lyhyen aikavälin tekoälyhypestä. Aletheia lyö vetoa sen puolesta, että TSMC:n kapasiteetinlaajennussuunnitelma – johon kuuluu N3-aikataulujen aikaistaminen Japanissa, edistyksellisen pakkausteknologian nopeuttaminen ja SoIC-integraation (system-on-integrated-chips) kasvattaminen – tulee synnyttämään tulosryntäyksen vuonna 2028, jota harva sijoittaja on vielä hinnoitellut mukaan . Arvostus perustuu 20–25-kertaiseen tulosennusteeseen (P/E) vuosien 2027–2028 tuloksilla, mikä kuvastaa luottamusta siihen, että TSMC:n vuotuinen kasvuvauhti (CAGR) voi pysyä "reilusti yli 30 prosentissa" .
Tienviittana kolmas korotus vuonna 2026: kasvava vakaumus
Aletheian liikerata tänä vuonna heijastaa nopeasti vahvistunutta uskoa TSMC:n tekoälyvetoiseen supersykliin:
Tammikuu 2026: Tavoitehinta nostettiin 2 100 NT$:sta 2 400 NT$:aan vedoten kapasiteetin laajennukseen ja monipuolisempaan tuotevalikoimaan .
Huhtikuu 2026: Tavoitehinta nostettiin 3 000 NT$:aan (ADR 600 dollaria), kun analyysitalo pani merkille aggressiiviset N3-kapasiteetin aikaistukset Japanissa ja odotettua nopeammat CoPoS- ja SoIC-tuotannon ylösajot .
Kesäkuu 2026: Taiwanin-tehdaskäyntien jälkeen Aletheia nosti riman uudelleen 3 500 NT$:aan (ADR 700 dollaria) – mikä on korkein luku kotimaisten ja kansainvälisten analyytikkojen keskuudessa .
Kesäkuun korotuksen laukaisi fyysinen todistusaineisto. "Markkinat aliarvioivat edelleen", analyytikot kirjoittivat vieraillessaan uusilla tehtailla ja huomatessaan odotettua nopeamman kapasiteetin rakentumisen, jota konsensusmallit eivät vielä heijasta .
Q1 2026: Kovat luvut nousuennusteen takana
Aletheian tavoitehinta ei lepää pelkän spekulaation varassa. TSMC:n tuorein neljännesvuositulos tarjosi kovaa näyttöä kiihtyvästä vauhdista.
Liikevaihto: 35,9 miljardia dollaria Q1:llä 2026, kasvua 40,6 % edellisvuodesta ja hieman yli yhtiön oman 34,6–35,8 miljardin dollarin ohjeistushaarukan . Taiwanin dollareissa summa ylitti 1,13 biljoonaa NT$ .
Kannattavuus: Bruttokateprosentti oli 66,2 %, liikevoittoprosentti 55,6 % ja nettotulosprosentti 50,5 % .
Tulevaisuuden näkymät: Q2 2026:lle TSMC ohjeisti liikevaihtoa 39–40,2 miljardia dollaria, mikä enteilee peräkkäisten neljännesten kiihtymistä. Aletheia odottaa, että sekä Q2:n liikevaihto että bruttokate tulevat ylittämään odotukset .
Koko vuoden näkymä: Toimitusjohtaja C.C. Wei vahvisti TSMC:n vuotuisen liikevaihto-ohjeistuksen olevan noin 2,75 biljoonaa NT$ (~85+ miljardia dollaria) ja totesi, ettei asiakaskäyttäytymisessä ole tapahtunut muutoksia jatkuvista tulliepävarmuuksista huolimatta .
Aletheian omat laskelmat ovat TSMC:n virallista kieltä härkämäisempiä. Analyysitalo ennustaa vuoden 2026 liikevaihdoksi 163,3 miljardia dollaria (noin 33 % kasvu vuodessa) ja arvioi, että vuoden 2027 liikevaihto voi ylittää 200 miljardia dollaria .
2028-teesi: miksi Aletheia näkee tulosryntäyksen
Suurin osa TSMC:n tavoitehinnoista katsoo vuoden tai kaksi eteenpäin. Aletheia katsoo pidemmälle – ja mitä se näkee, on rakenteellinen muutos piirimarkkinoiden tulosperustassa.
Analyytikot arvioivat, että TSMC:n osakekohtainen tulos (EPS) voi kaksinkertaistua vuosien 2026 ja 2028 välillä . Toisin kuin lyhyet kysyntäsyklit, tämä kasvu-ura juontaa juurensa kolmesta dynamiikasta:
Laajeneva tekoälylaskennan kysyntä: Nvidian grafiikkaprosessorien (GPU) lisäksi Aletheia viittaa kiihtyvään kysyntään suorittimille (CPU), räätälöidyille ASIC-piireille ja Googlen TPU-tyyppisille piireille. Heidän näkemyksensä mukaan vuosi 2028 on se vuosi, jolloin tämä monipuolistuminen näkyy voittomarginaaleissa, ei vain liikevaihdossa .
Aikaistettu kapasiteetti: TSMC aikaistaa aggressiivisesti N3:n (3 nanometrin) tuotantoa Japanissa, vetää eteenpäin edistyksellistä CoPoS-pakkausteknologiaa (chip-on-panel-on-substrate) ja laajentaa SoIC-integraatiokapasiteettia nopeammin kuin useimmat mallit olettavat .
Yli 30 %:n vuotuinen kasvuvauhti: Jos nykyinen kysyntä ja toteutus jatkuvat, Aletheia arvioi, että TSMC pystyy ylläpitämään "reilusti yli 30 prosentin" yhdistettyä vuotuista kasvuvauhtia (CAGR) . Vuoden 2027 EPS-kasvun arvioidaan olevan noin 33–35 %, ja kiihtyvän edelleen vuonna 2028 .
Arvostusmenetelmässä käytetään 20 kertaa tulosta paikallisosakkeille (perustuen vuosien 2027–2028 keskimääräisiin tuloksiin) ja 25 kertaa tulosta USA:ssa listatuille ADR-todistuksille . Tämä pitkälle tulevaisuuteen katsova viitekehys – ei lyhyen aikavälin P/E-luku – tuottaa 3 500 NT$ / 700 dollaria tavoitehinnan.
Tekoälyn kysyntä: rakenteellinen moottori lukujen takana
Tekoälykysyntä on yhtä aikaa TSMC:n nykyinen vahvuus ja sen kasvun ankkuri vuonna 2028. Q1 2026 -tulosanalyysi alleviivaa sen hallitsevaa asemaa:
Tekoäly ja korkean suorituskyvyn laskenta (HPC) ovat suurimmat yksittäiset liikevaihdon lähteet, ja edistykselliset solupisteet (3nm ja 5nm) pyörivät korkeilla käyttöasteilla .
Hyperskaalaavat pilvipalveluntarjoajat kiihdyttävät räätälöityjen ASIC-piirien kehitystä, samalla kun AMD valtaa lisää markkinaosuutta ja Nvidian tekoäly-GPU:iden kysyntä jatkaa räjähdysmäistä kasvuaan .
TSMC:n edistykselliset pakkausteknologiat – CoWoS (Chip-on-Wafer-on-Substrate) ja SoIC – toimivat lähellä täyttä kapasiteettia, mikä pakottaa yhtiön lisäämään tuotantolinjoja samanaikaisesti Taiwanissa, Japanissa ja Arizonassa .
Aletheian teesi olettaa yksiselitteisesti, että tämä tekoälykysyntä pysyy rakenteellisesti vahvana koko vuoteen 2028 saakka. On syytä panna merkille, ettei tavoitehintaa ole sidottu tiettyyn määräaikaan; raportti ei sitoudu aikatauluun, milloin osakkeet saavuttavat 3 500 NT$, vaan toteaa, että sen oikeuttavaa tulosvoimaa rakennetaan parhaillaan .
Riski – kuten aina – on itse oletuksessa. Jos tekoälyinvestoinnit hidastuvat tai jos Yhdysvaltojen ja Kiinan väliset kaupparajoitukset kiristyvät entisestään, 20–25 P/E-kerrointa on vaikeampi puolustaa. Mutta toistaiseksi fyysiset todisteet, jotka Aletheian analyytikot näkivät paikan päällä Taiwanissa, ovat vakuuttaneet heidät siitä, että markkinat yrittävät edelleen saavuttaa todellisuutta.