Nebius nostaa 1. lokakuuta alkaen H100 , H200 , B200 ja B300 GPU kapasiteetin on demand hintoja noin 17–21 prosenttia, mikä viittaa siihen, että käyttövalmis tekoälylaskenta on yhä kysytympää kuin tarjonta.
JulkaisijaMuokattu mallilla GPT-5.6 TerraKuvat luotu mallilla GPT Image 2
Research answer

Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: What does Nebius’s approximately 20% GPU-cloud price increase effective October 1—including H100 pricing rising from $3.85 to $4.50 per GPU-. Article summary: Nebius’s price action is a strong signal that near-term AI-compute demand exceeds deployable supply—not merely that GPUs are expensive. Customers appear willing to accept materially higher rates, including for older H100. Topic tags: general, general web, user generated, news. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, watermarks, charts w
Nebiusin uusi GPU-pilven hinnankorotus on ennen kaikkea merkki käyttövalmiin tekoälylaskentakapasiteetin niukkuudesta. Kyse ei ole pelkästään GPU-siruista, vaan myös sähköstä, datakeskustilasta, jäähdytyksestä, verkkoinfrastruktuurista ja valmiiksi rakennetuista klustereista, jotka asiakkaat voivat ottaa käyttöön heti.
Yhtiö nostaa Nvidia H100-, H200-, B200- ja B300-kapasiteetin on-demand-hintoja 1. lokakuuta alkaen. Kyseessä on toinen korotus kolmen kuukauden sisällä, ja Reuters on raportoinut toisesta hinnankorotuksesta riippumattomasti. 29
31
| GPU | Aiempi on-demand-hinta | Uusi hinta | Muutos |
|---|---|---|---|
| Nvidia H100 | 3,85 dollaria / GPU-tunti | 4,50 dollaria | noin 17 % |
| Nvidia H200 | 4,50 dollaria / GPU-tunti | 5,40 dollaria | 20 % |
| Nvidia B200 | 7,15 dollaria / GPU-tunti | 8,50 dollaria | noin 19 % |
| Nvidia B300 | 7,85 dollaria / GPU-tunti | 9,50 dollaria | noin 21 % |
B300-kapasiteetin kumulatiivinen hinnannousu on raporttien mukaan jo noin 56 % verrattuna vuoden aiempaan tasoon. 1
31
33
Se, että myös vanhemman H100-sukupolven hinnat nousevat, on olennainen yksityiskohta. Pullonkaula ei näytä rajoittuvan vain uusimpiin Blackwell-tuotteisiin, vaan käyttökelpoisesta AI-kapasiteetista maksetaan enemmän koko tuotepinossa.
Pilvipalveluntarjoaja voi nostaa listahintoja monista syistä. Vahvempi testi on se, mitä tapahtuu, kun rajallista kapasiteettia jaetaan kilpailullisesti.
Nebiusin johdon mukaan käsin tehdyt hinnantarkistukset eivät tasapainottaneet kysyntää ja tarjontaa riittävästi. Tämän vuoksi yhtiö otti Blackwell-kapasiteetissa käyttöön huutokauppoja. Kokeellisessa huutokaupassa asiakkaat maksoivat yhtiön mukaan noin 15–20 % enemmän kuin sen aiemmat korkeimmat hinnat. 17
18
Tämä ei vielä määritä koko markkinan yleishintaa: huutokauppojen volyymit, asiakasjakauma ja sopimusehdot eivät ole julkisia. Se on silti merkittävä viesti siitä, että osa asiakkaista kilpailee kiireellisesti tarvitsemastaan kapasiteetista sen sijaan, että vain vertailisi avoimia pilvihinnastoja.
Nebius kertoi syyskuun sijoittajakonferensseissa, että sen kysyntänäkyvyys ulottuu yli 24 kuukauden päähän. Asiakkaat tekivät tilauksia jo vuoden 2028 ensimmäiselle ja toiselle neljännekselle. 18
Pitkä tilausnäkyvyys viittaa siihen, että osa ostajista pitää kapasiteetin saatavuutta strategisena rajoitteena. Laskentaa pyritään varaamaan ennen toimitusta sen sijaan, että GPU-pilveä pidettäisiin helposti korvattavana lyhytaikaisena kulueränä.
Kysyntänäkyvyys ei kuitenkaan ole sama asia kuin jo kirjattu liikevaihto, eikä se todista, että jokainen kapasiteettipyyntö muuttuu sopimukseksi. Mallikysyntä, rahoitusolosuhteet, laitteistosukupolvet ja rakennusaikataulut voivat muuttaa hankintapäätöksiä.
Nebius raportoi toisella neljänneksellä AI Cloud -liikevaihtoa noin 575 miljoonaa dollaria, mikä oli 514 % enemmän kuin vuotta aiemmin. Raporteissa mainittiin myös 236,2 miljoonan dollarin oikaistu käyttökate. 2
38
Luvut sopivat kuvaan voimakkaasti kasvavasta ja korkealla käyttöasteella toimivasta liiketoiminnasta. Niitä ei kuitenkaan pidä selittää suoraan nyt julkistetulla hinnankorotuksella, joka tulee voimaan vasta myöhemmin.
Yhtiö ilmoitti lisäksi noin 775 miljoonan dollarin vakuudellisesta velkajärjestelystä. Vakuutena ovat käyttöönotettu GPU-infrastruktuuri ja investointiluokan asiakkaan sopimukseen perustuvat kassavirrat. Nebius aikoo nopeuttaa rahoituksella maailmanlaajuista pilvi-infrastruktuurinsa rakentamista. 54
Järjestely osoittaa, että tuloa tuottava GPU-infrastruktuuri ja sopimuskassavirrat voivat toimia omaisuusvakuudellisen rahoituksen perustana. Samalla se korostaa alan perusjännitettä: vahvaan kysyntään vastaaminen vaatii erittäin suuria investointeja ennen kuin kapasiteetti voidaan toimittaa asiakkaalle.
Nebius vuokraa palvelimia, jotka perustuvat Nvidia-kiihdyttimiin. Jos pilvivuokrauksen vahvuus jatkuu, se tukee käsitystä siitä, että GPU:t säilyttävät niukkuutensa ja taloudellisen arvonsa myös pilviklustereihin asennettuina.
Pidemmällä aikavälillä riski on tarjonnan kiriminen kysynnän ohi. Hyperskaalaajat ja erikoistuneet GPU-pilviyhtiöt rakentavat kapasiteettia aggressiivisesti. Jos sähkövalmista GPU-kapasiteettia syntyy liikaa, käyttöasteet ja vuokrahinnat voivat laskea.
Erikoistuneille AI-pilvitoimijoille tulkinta on myönteinen, jos niillä on jo asennettuja GPU:ita, toimiva verkko, varmistettu sähkö ja asiakassopimuksia. Niukka on-demand-kapasiteetti voi parantaa uusien klusterien taloutta ja antaa mahdollisuuden hinnoitella lyhytkestoista kapasiteettia uudelleen.
Sijoittajat pitivät Nebiusin uutista aluksi merkityksellisenä myös verrokeille: IRENin ja CoreWeaven osakkeiden raportoitiin nousseen ennen pörssin avautumista. 2
32
Hyöty ei silti ole automaattinen. Neocloud-yhtiöitä rasittavat edelleen investointien pääomavaltaisuus, velka, asiakaskeskittymä, toimitusviiveet sekä laitteiston nopea arvonaleneminen. Korkea listahinta ei auta, jos datakeskus ei ole saanut sähköä tai klusteri ei ole valmis asiakkaalle.
Markkinoiden arvokkain kapasiteetti ei ole pelkkä datakeskusrakennuksen kuori. Ratkaisevaa ovat varmistettu sähkö, luvat, jäähdytys, verkkoyhteydet ja uskottava käyttöönottopäivä.
Niukassa tilanteessa GPU-pilvitoimijat voivat tavoitella pidempiä sitoumuksia, laajennusoikeuksia ja nopeaa pääsyä sähköön. Sähkövalmiiden, suuritiheyksiseen laskentaan soveltuvien kohteiden omistajat voivat puolestaan hakea pidempiä vuokrasopimuksia, kustannusten siirtoa asiakkaille ja vahvempia vuokralaisvelvoitteita.
Siksi tarjontatarina on GPU-siruja laajempi. Sähköverkkoliitynnät, jäähdytys, lupaprosessit, rakentaminen ja verkkoinfrastruktuuri voivat kukin hidastaa ostettujen kiihdyttimien muuttamista laskutettavaksi kapasiteetiksi.
Suuret GPU-klusterit tarvitsevat paljon nopeita kytkentöjä, transceivereita, kytkimiä ja optisia komponentteja. Klusterien lisääntyvä käyttöönotto luo siten loogisen kysyntäajurin verkkoinfrastruktuurin toimitusketjulle.
Saatavilla oleva näyttö ei kuitenkaan osoita yksittäiselle optisen tietoliikenteen yritykselle tiettyä liikevaihtovaikutusta. Kyse on suuntaa-antavasta markkinavaikutuksesta, ei yhtiökohtaisesta vahvistuksesta.
Pitkälle ulottuva kysyntä antaa suurille ostajille syyn turvata laskentakapasiteettia aiemmin ja hajauttaa hankintoja omien datakeskusten, hyperskaalaajien ja erikoistuneiden GPU-pilvitoimijoiden välillä.
Nebiusin velkajärjestelyn vakuutena ovat nimettömän investointiluokan asiakkaan sopimuskassavirrat. Yhtiötä koskevassa raportoinnissa suuriin sopimuksiin on yhdistetty Microsoft ja Meta. 54
50
Tästä ei kuitenkaan voi päätellä Microsoftin tämänhetkisen GPU-kannan kokoa eikä sitä, että juuri tämä hinnankorotus olisi muuttanut sen hankintastrategiaa.
Hinnastoa hyödyllisempiä mittareita ovat toteutuneet luvut:
Nebiusin hinnankorotus on siis vahva lähiajan kysyntäsignaali, ei todiste siitä, että GPU-pilven hinnat nousisivat ikuisesti. Se kertoo, että tarjonta on edelleen tiukkaa siellä, missä asiakkaat tarvitsevat kapasiteettia eniten: valmiissa, sähköistetyissä AI-klustereissa juuri nyt. Käänne tulee, kun alan rakentama kapasiteetti saavuttaa kysynnän — tai ylittää sen. 17
18
Studio Global AI
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
Nebius nostaa 1. lokakuuta alkaen H100 , H200 , B200 ja B300 GPU kapasiteetin on demand hintoja noin 17–21 prosenttia, mikä viittaa siihen, että käyttövalmis tekoälylaskenta on yhä kysytympää kuin tarjonta.
Nebius nostaa 1. lokakuuta alkaen H100 , H200 , B200 ja B300 GPU kapasiteetin on demand hintoja noin 17–21 prosenttia, mikä viittaa siihen, että käyttövalmis tekoälylaskenta on yhä kysytympää kuin tarjonta. Yhtiön mukaan Blackwell kapasiteetin kokeellinen huutokauppa päätyi 15–20 prosenttia aiempia korkeimpia hintoja ylemmäs, ja kysyntänäkyvyys ulottuu yli 24 kuukauden päähän vuoden 2028 alkupuoliskolle.
Hyötyjiä voivat olla toimijat, joilla on jo käytössä GPU klustereita sekä varmistettu sähkö, jäähdytys ja verkkoyhteydet.
Nebius nostaa 1. lokakuuta alkaen H100 , H200 , B200 ja B300 GPU kapasiteetin on demand hintoja noin 17–21 prosenttia, mikä viittaa siihen, että käyttövalmis tekoälylaskenta on yhä kysytympää kuin tarjonta.
JulkaisijaMuokattu mallilla GPT-5.6 TerraKuvat luotu mallilla GPT Image 2
Research answer

Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: What does Nebius’s approximately 20% GPU-cloud price increase effective October 1—including H100 pricing rising from $3.85 to $4.50 per GPU-. Article summary: Nebius’s price action is a strong signal that near-term AI-compute demand exceeds deployable supply—not merely that GPUs are expensive. Customers appear willing to accept materially higher rates, including for older H100. Topic tags: general, general web, user generated, news. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, watermarks, charts w
Nebiusin uusi GPU-pilven hinnankorotus on ennen kaikkea merkki käyttövalmiin tekoälylaskentakapasiteetin niukkuudesta. Kyse ei ole pelkästään GPU-siruista, vaan myös sähköstä, datakeskustilasta, jäähdytyksestä, verkkoinfrastruktuurista ja valmiiksi rakennetuista klustereista, jotka asiakkaat voivat ottaa käyttöön heti.
Yhtiö nostaa Nvidia H100-, H200-, B200- ja B300-kapasiteetin on-demand-hintoja 1. lokakuuta alkaen. Kyseessä on toinen korotus kolmen kuukauden sisällä, ja Reuters on raportoinut toisesta hinnankorotuksesta riippumattomasti. 29
31
| GPU | Aiempi on-demand-hinta | Uusi hinta | Muutos |
|---|---|---|---|
| Nvidia H100 | 3,85 dollaria / GPU-tunti | 4,50 dollaria | noin 17 % |
| Nvidia H200 | 4,50 dollaria / GPU-tunti | 5,40 dollaria | 20 % |
| Nvidia B200 | 7,15 dollaria / GPU-tunti | 8,50 dollaria | noin 19 % |
| Nvidia B300 | 7,85 dollaria / GPU-tunti | 9,50 dollaria | noin 21 % |
B300-kapasiteetin kumulatiivinen hinnannousu on raporttien mukaan jo noin 56 % verrattuna vuoden aiempaan tasoon. 1
31
33
Se, että myös vanhemman H100-sukupolven hinnat nousevat, on olennainen yksityiskohta. Pullonkaula ei näytä rajoittuvan vain uusimpiin Blackwell-tuotteisiin, vaan käyttökelpoisesta AI-kapasiteetista maksetaan enemmän koko tuotepinossa.
Pilvipalveluntarjoaja voi nostaa listahintoja monista syistä. Vahvempi testi on se, mitä tapahtuu, kun rajallista kapasiteettia jaetaan kilpailullisesti.
Nebiusin johdon mukaan käsin tehdyt hinnantarkistukset eivät tasapainottaneet kysyntää ja tarjontaa riittävästi. Tämän vuoksi yhtiö otti Blackwell-kapasiteetissa käyttöön huutokauppoja. Kokeellisessa huutokaupassa asiakkaat maksoivat yhtiön mukaan noin 15–20 % enemmän kuin sen aiemmat korkeimmat hinnat. 17
18
Tämä ei vielä määritä koko markkinan yleishintaa: huutokauppojen volyymit, asiakasjakauma ja sopimusehdot eivät ole julkisia. Se on silti merkittävä viesti siitä, että osa asiakkaista kilpailee kiireellisesti tarvitsemastaan kapasiteetista sen sijaan, että vain vertailisi avoimia pilvihinnastoja.
Nebius kertoi syyskuun sijoittajakonferensseissa, että sen kysyntänäkyvyys ulottuu yli 24 kuukauden päähän. Asiakkaat tekivät tilauksia jo vuoden 2028 ensimmäiselle ja toiselle neljännekselle. 18
Pitkä tilausnäkyvyys viittaa siihen, että osa ostajista pitää kapasiteetin saatavuutta strategisena rajoitteena. Laskentaa pyritään varaamaan ennen toimitusta sen sijaan, että GPU-pilveä pidettäisiin helposti korvattavana lyhytaikaisena kulueränä.
Kysyntänäkyvyys ei kuitenkaan ole sama asia kuin jo kirjattu liikevaihto, eikä se todista, että jokainen kapasiteettipyyntö muuttuu sopimukseksi. Mallikysyntä, rahoitusolosuhteet, laitteistosukupolvet ja rakennusaikataulut voivat muuttaa hankintapäätöksiä.
Nebius raportoi toisella neljänneksellä AI Cloud -liikevaihtoa noin 575 miljoonaa dollaria, mikä oli 514 % enemmän kuin vuotta aiemmin. Raporteissa mainittiin myös 236,2 miljoonan dollarin oikaistu käyttökate. 2
38
Luvut sopivat kuvaan voimakkaasti kasvavasta ja korkealla käyttöasteella toimivasta liiketoiminnasta. Niitä ei kuitenkaan pidä selittää suoraan nyt julkistetulla hinnankorotuksella, joka tulee voimaan vasta myöhemmin.
Yhtiö ilmoitti lisäksi noin 775 miljoonan dollarin vakuudellisesta velkajärjestelystä. Vakuutena ovat käyttöönotettu GPU-infrastruktuuri ja investointiluokan asiakkaan sopimukseen perustuvat kassavirrat. Nebius aikoo nopeuttaa rahoituksella maailmanlaajuista pilvi-infrastruktuurinsa rakentamista. 54
Järjestely osoittaa, että tuloa tuottava GPU-infrastruktuuri ja sopimuskassavirrat voivat toimia omaisuusvakuudellisen rahoituksen perustana. Samalla se korostaa alan perusjännitettä: vahvaan kysyntään vastaaminen vaatii erittäin suuria investointeja ennen kuin kapasiteetti voidaan toimittaa asiakkaalle.
Nebius vuokraa palvelimia, jotka perustuvat Nvidia-kiihdyttimiin. Jos pilvivuokrauksen vahvuus jatkuu, se tukee käsitystä siitä, että GPU:t säilyttävät niukkuutensa ja taloudellisen arvonsa myös pilviklustereihin asennettuina.
Pidemmällä aikavälillä riski on tarjonnan kiriminen kysynnän ohi. Hyperskaalaajat ja erikoistuneet GPU-pilviyhtiöt rakentavat kapasiteettia aggressiivisesti. Jos sähkövalmista GPU-kapasiteettia syntyy liikaa, käyttöasteet ja vuokrahinnat voivat laskea.
Erikoistuneille AI-pilvitoimijoille tulkinta on myönteinen, jos niillä on jo asennettuja GPU:ita, toimiva verkko, varmistettu sähkö ja asiakassopimuksia. Niukka on-demand-kapasiteetti voi parantaa uusien klusterien taloutta ja antaa mahdollisuuden hinnoitella lyhytkestoista kapasiteettia uudelleen.
Sijoittajat pitivät Nebiusin uutista aluksi merkityksellisenä myös verrokeille: IRENin ja CoreWeaven osakkeiden raportoitiin nousseen ennen pörssin avautumista. 2
32
Hyöty ei silti ole automaattinen. Neocloud-yhtiöitä rasittavat edelleen investointien pääomavaltaisuus, velka, asiakaskeskittymä, toimitusviiveet sekä laitteiston nopea arvonaleneminen. Korkea listahinta ei auta, jos datakeskus ei ole saanut sähköä tai klusteri ei ole valmis asiakkaalle.
Markkinoiden arvokkain kapasiteetti ei ole pelkkä datakeskusrakennuksen kuori. Ratkaisevaa ovat varmistettu sähkö, luvat, jäähdytys, verkkoyhteydet ja uskottava käyttöönottopäivä.
Niukassa tilanteessa GPU-pilvitoimijat voivat tavoitella pidempiä sitoumuksia, laajennusoikeuksia ja nopeaa pääsyä sähköön. Sähkövalmiiden, suuritiheyksiseen laskentaan soveltuvien kohteiden omistajat voivat puolestaan hakea pidempiä vuokrasopimuksia, kustannusten siirtoa asiakkaille ja vahvempia vuokralaisvelvoitteita.
Siksi tarjontatarina on GPU-siruja laajempi. Sähköverkkoliitynnät, jäähdytys, lupaprosessit, rakentaminen ja verkkoinfrastruktuuri voivat kukin hidastaa ostettujen kiihdyttimien muuttamista laskutettavaksi kapasiteetiksi.
Suuret GPU-klusterit tarvitsevat paljon nopeita kytkentöjä, transceivereita, kytkimiä ja optisia komponentteja. Klusterien lisääntyvä käyttöönotto luo siten loogisen kysyntäajurin verkkoinfrastruktuurin toimitusketjulle.
Saatavilla oleva näyttö ei kuitenkaan osoita yksittäiselle optisen tietoliikenteen yritykselle tiettyä liikevaihtovaikutusta. Kyse on suuntaa-antavasta markkinavaikutuksesta, ei yhtiökohtaisesta vahvistuksesta.
Pitkälle ulottuva kysyntä antaa suurille ostajille syyn turvata laskentakapasiteettia aiemmin ja hajauttaa hankintoja omien datakeskusten, hyperskaalaajien ja erikoistuneiden GPU-pilvitoimijoiden välillä.
Nebiusin velkajärjestelyn vakuutena ovat nimettömän investointiluokan asiakkaan sopimuskassavirrat. Yhtiötä koskevassa raportoinnissa suuriin sopimuksiin on yhdistetty Microsoft ja Meta. 54
50
Tästä ei kuitenkaan voi päätellä Microsoftin tämänhetkisen GPU-kannan kokoa eikä sitä, että juuri tämä hinnankorotus olisi muuttanut sen hankintastrategiaa.
Hinnastoa hyödyllisempiä mittareita ovat toteutuneet luvut:
Nebiusin hinnankorotus on siis vahva lähiajan kysyntäsignaali, ei todiste siitä, että GPU-pilven hinnat nousisivat ikuisesti. Se kertoo, että tarjonta on edelleen tiukkaa siellä, missä asiakkaat tarvitsevat kapasiteettia eniten: valmiissa, sähköistetyissä AI-klustereissa juuri nyt. Käänne tulee, kun alan rakentama kapasiteetti saavuttaa kysynnän — tai ylittää sen. 17
18
Studio Global AI
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
Nebius nostaa 1. lokakuuta alkaen H100 , H200 , B200 ja B300 GPU kapasiteetin on demand hintoja noin 17–21 prosenttia, mikä viittaa siihen, että käyttövalmis tekoälylaskenta on yhä kysytympää kuin tarjonta.
Nebius nostaa 1. lokakuuta alkaen H100 , H200 , B200 ja B300 GPU kapasiteetin on demand hintoja noin 17–21 prosenttia, mikä viittaa siihen, että käyttövalmis tekoälylaskenta on yhä kysytympää kuin tarjonta. Yhtiön mukaan Blackwell kapasiteetin kokeellinen huutokauppa päätyi 15–20 prosenttia aiempia korkeimpia hintoja ylemmäs, ja kysyntänäkyvyys ulottuu yli 24 kuukauden päähän vuoden 2028 alkupuoliskolle.
Hyötyjiä voivat olla toimijat, joilla on jo käytössä GPU klustereita sekä varmistettu sähkö, jäähdytys ja verkkoyhteydet.