Tulos ei siis ollut vain tarina myynnin laskusta. Voitto heikkeni paljon liikevaihtoa nopeammin, mikä kertoo kustannusinflaation ja liiketoimintarakenteen painaneen tulosta enemmän kuin liikevaihdon supistuminen yksin antaisi ymmärtää.
DRAM- ja NAND-muistien kallistuminen oli Xiaomin älypuhelinliiketoiminnan keskeinen ongelma. Yhtiö nosti hintoja ja painotti tuotevalikoimassaan aiempaa kalliimpia malleja. Tämän ansiosta älypuhelinten keskimääräinen myyntihinta nousi ennätyskorkealle, mutta hinnankorotukset eivät riittäneet kattamaan muistien ja muiden komponenttien kustannusnousua.
Älypuhelinten bruttokate jäi 8,5 prosenttiin, kun se oli vuotta aiemmin 11,5 prosenttia. Myös koko konsernin bruttokate laski 22,5 prosentista 19,8 prosenttiin.
Tulos havainnollistaa premium-strategian rajoja heikossa kysyntäympäristössä. Kalliimmat puhelimet voivat nostaa yhden laitteen tuomaa liikevaihtoa, mutta samalla ne voivat vähentää kappalekysyntää. Lisäksi yhtiö joutuu maksamaan kalliimmista komponenteista aiempaa pienemmällä toimitusmäärällä.
Xiaomin älypuhelintoimitukset laskivat vuodentakaisesta, ja Bloombergin lähteisiin perustuvan raportoinnin mukaan älypuhelinliiketoiminnan liikevaihto supistui 7,5 prosenttia.
Vertailu ei ole täysin yksiselitteinen, koska eri lähteissä käytettiin toisistaan poikkeavia ennustejoukkoja.
Reutersin LSEG-tietoihin perustuvan raportin mukaan analyytikot odottivat oikaistuksi nettotulokseksi keskimäärin noin 6,6 miljardia juania. Xiaomin 6,2 miljardin juanin tulos jäi tästä noin 0,4 miljardia juania. Samassa raportissa liikevaihtoennuste oli 112,2 miljardia juania eli selvästi toteutunutta 108,9 miljardin juanin lukua korkeampi.
Eräässä ennen tulosta julkaistussa institutionaalisessa ennusteessa liikevaihdoksi arvioitiin kuitenkin 108,823 miljardia juania. Tähän nähden toteutunut liikevaihto oli käytännössä ennusteen mukainen. Toinen ennakkoarvio odotti oikaistuksi nettotulokseksi 6,16 miljardia juania, mikä oli lähellä toteutunutta lukua, mutta kyse ei ollut vahvistetusta laajasta analyytikkokonsensuksesta.
Varovaisin johtopäätös on, että Xiaomi jäi vähintään yhden laajasti siteeratun oikaistun tulosennusteen alapuolelle. Liikevaihto oli yhden ennusteen kanssa linjassa mutta jäi LSEG:n korkeampaa ennustetta pienemmäksi. Saatavilla olevat lähteet eivät vahvista luotettavaa GAAP-nettotuloksen konsensusennustetta, joten GAAP-tuloksesta ei voi päätellä varmaa ylitystä tai alitusta.
Eri ennusteissa käytettiin erilaisia oletuksia konsernin ja liiketoimintasegmenttien katteista. Yksi ennuste odotti konsernin bruttokatteeksi noin 19,9 prosenttia ja arvioi sen olevan noin 1,1 prosenttiyksikköä Bloombergin konsensusennustetta alempi. Tämä viittasi siihen, että markkinoilla odotettiin selvästi korkeampaa katetta.
Goldman Sachsin kerrottiin ennustaneen älypuhelinliiketoiminnan bruttokatteeksi 8,2 prosenttia. Toteutunut 8,5 prosenttia oli siten hieman tätä arviota parempi, vaikka konsernin kannattavuus kokonaisuutena heikkeni.
Koska ennusteet eivät ole täysin vertailukelpoisia, keskeisin luku on raportoitu 19,8 prosentin bruttokate. Se jäi huomattavasti viime vuoden 22,5 prosentista.
Xiaomi raportoi GAAP:n mukaiseksi nettotulokseksi 9,46 miljardia juania, mikä oli noin 20 prosenttia vähemmän kuin vuotta aiemmin. Oikaistu nettotulos oli noin 6,2 miljardia juania ja laski 42,6 prosenttia.
Oikaistun tuloksen jyrkempi lasku korostaa taustalla olevan liiketoiminnan kannattavuuden heikkenemistä. Muistipiirien hinnat, kova kilpailu ja kuluttajakysynnän heikkous painoivat yhtiön varsinaista tuloksentekoa.
GAAP-luku oli absoluuttisesti suurempi, mutta saatavilla olevat lähteet eivät tarjoa siihen vertailukelpoista analyytikkoennustetta. Siksi sitä ei ole perusteltua luokitella ennusteiden ylitykseksi tai alitukseksi.
Sähköautot tarjosivat Xiaomille tärkeän kasvun vastapainon. Toimitukset nousivat toisella neljänneksellä 104 199 autoon, 28,2 prosenttia vuodentakaista korkeammalle, vaikka Kiinan henkilöautomarkkina oli vaikeassa vaiheessa.
Kasvu ei kuitenkaan vielä tarkoittanut kestävää kannattavuutta. Sähköautoihin ja muihin innovatiivisiin liiketoimintoihin liittyvä yksikkö oli edelleen tappiollinen, mikä jättää avoimeksi kysymyksen siitä, milloin toimitusmäärät alkavat tuottaa pysyvää tulosta.
Xiaomi tavoittelee vuodelle 2026 yhteensä 550 000 auton toimituksia. Tavoite on noin 34 prosenttia suurempi kuin edellisvuoden noin 410 000 auton vertailupohja. Yhtiö toimitti ensimmäisellä vuosipuoliskolla 185 055 autoa, joten loppuvuodelta vaaditaan selvästi kiihtyvää tahtia tavoitteen saavuttamiseksi.
Analyytikot ovat kuvailleet tavoitetta yhä haastavammaksi. Sen saavuttaminen edellyttäisi heidän mukaansa erittäin onnistunutta toteutusta ja uuden SkyNomad-mallin nopeaa ylösajoa. Tavoite ei välttämättä ole mahdoton, mutta tarvittava kiihtyminen tekee sekä toimitusmääristä että kasvun kustannuksista tärkeän testin seuraaville tuloksille.
Xiaomin premium-strategia ei rajoitu puhelimiin. Sijoittajat ovat pohtineet myös sitä, pystyykö uudistettu SU7 säilyttämään kannattavuutensa Kiinan erittäin kilpailulla sähköautomarkkinalla, kun hinnankorotus jäi maltilliseksi.
Asetelma on tuttu: kilpailukykyinen hinnoittelu voi tukea toimituksia ja markkinaosuutta, mutta samalla se voi rajoittaa jokaisesta autosta saatavaa katetta. Siksi sähköautoliiketoimintaa ei voi arvioida pelkkien toimitusmäärien perusteella. Seuraavaksi markkina seuraa erityisesti autojen hinnoittelua, yksikkötaloutta ja sitä, pystyykö mittakaava viemään liiketoimintaa kohti kestävää kannattavuutta.
Hongkongissa listattu Xiaomin osake nousi tuloksen jälkeen varhaisessa kaupankäynnissä 6,8 prosenttia 27,96 Hongkongin dollariin. Reaktio oli tuloslaskelmaa myönteisempi, koska johto arvioi älypuhelinliiketoiminnan paineiden pahimman vaiheen olevan ohi ja muistien hinnankorotusten voivan hidastua vuoden jälkipuoliskolla.
Osakkeen ympärillä oli jo ennen tulosta tavallista enemmän epävarmuutta. Optioiden hinnoittelu viittasi noin 3,6 prosentin liikkeeseen kumpaan tahansa suuntaan tuloksen jälkeen. Tämä oli enemmän kuin Xiaomin kahdeksan edellisen neljännesraportin jälkeinen keskimääräinen 2,8 prosentin liike.
Myös lyhyeksi myytyjen osakkeiden määrä oli noussut toukokuussa noin 9 prosenttiin vapaasti vaihdettavista osakkeista, kun vuotta aiemmin osuus oli ollut alle 2 prosenttia. Kehityksen taustalla olivat huolet muistien kallistumisesta ja sähköautokilpailun kiristymisestä.
Kurssinousu näyttääkin heijastaneen enemmän odotuksia komponenttikustannusten helpottumisesta ja sähköautojen pitkän aikavälin potentiaalista kuin vahvaa nykyistä kannattavuutta. Tulkinta on ehdollinen: Xiaomin on vielä osoitettava, että muistien hintapaine todella hellittää, älypuhelinten kysyntä vakautuu ja sähköautojen kasvu muuttuu voitolliseksi ilman liian suuria hinnanalennuksia.
Xiaomi on siirtymävaiheessa. Älypuhelinten keskihintaa saatiin nostettua premium-tuotteiden avulla, mutta hyöty ei riittänyt kompensoimaan muistipiirien kallistumista ja toimitusten heikkenemistä. Oikaistu tulos laski paljon liikevaihtoa nopeammin, ja konsernin bruttokate putosi 19,8 prosenttiin.
Sähköautot kasvavat nopeasti ja tarjoavat yhtiölle mahdollisen toisen kasvumoottorin. Liiketoiminta on silti tappiollinen, ja 550 000 auton toimitustavoite vaatii vuoden jälkipuoliskolta huomattavaa lisävauhtia.
Osakkeen nousu kertoo, että sijoittajat katsovat nykyisen katelaskun yli kohti mahdollisesti helpottavia muistipiirikustannuksia ja sähköautojen mittakaavaetuja. Seuraava todellinen koetinkivi on se, alkavatko nämä odotukset näkyä katteissa ja kassavirtaa tuottavassa kannattavuudessa – eivät vain toimitusmäärissä.
Tulos ei siis ollut vain tarina myynnin laskusta. Voitto heikkeni paljon liikevaihtoa nopeammin, mikä kertoo kustannusinflaation ja liiketoimintarakenteen painaneen tulosta enemmän kuin liikevaihdon supistuminen yksin antaisi ymmärtää.
DRAM- ja NAND-muistien kallistuminen oli Xiaomin älypuhelinliiketoiminnan keskeinen ongelma. Yhtiö nosti hintoja ja painotti tuotevalikoimassaan aiempaa kalliimpia malleja. Tämän ansiosta älypuhelinten keskimääräinen myyntihinta nousi ennätyskorkealle, mutta hinnankorotukset eivät riittäneet kattamaan muistien ja muiden komponenttien kustannusnousua.
Älypuhelinten bruttokate jäi 8,5 prosenttiin, kun se oli vuotta aiemmin 11,5 prosenttia. Myös koko konsernin bruttokate laski 22,5 prosentista 19,8 prosenttiin.
Tulos havainnollistaa premium-strategian rajoja heikossa kysyntäympäristössä. Kalliimmat puhelimet voivat nostaa yhden laitteen tuomaa liikevaihtoa, mutta samalla ne voivat vähentää kappalekysyntää. Lisäksi yhtiö joutuu maksamaan kalliimmista komponenteista aiempaa pienemmällä toimitusmäärällä.
Xiaomin älypuhelintoimitukset laskivat vuodentakaisesta, ja Bloombergin lähteisiin perustuvan raportoinnin mukaan älypuhelinliiketoiminnan liikevaihto supistui 7,5 prosenttia.
Vertailu ei ole täysin yksiselitteinen, koska eri lähteissä käytettiin toisistaan poikkeavia ennustejoukkoja.
Reutersin LSEG-tietoihin perustuvan raportin mukaan analyytikot odottivat oikaistuksi nettotulokseksi keskimäärin noin 6,6 miljardia juania. Xiaomin 6,2 miljardin juanin tulos jäi tästä noin 0,4 miljardia juania. Samassa raportissa liikevaihtoennuste oli 112,2 miljardia juania eli selvästi toteutunutta 108,9 miljardin juanin lukua korkeampi.
Eräässä ennen tulosta julkaistussa institutionaalisessa ennusteessa liikevaihdoksi arvioitiin kuitenkin 108,823 miljardia juania. Tähän nähden toteutunut liikevaihto oli käytännössä ennusteen mukainen. Toinen ennakkoarvio odotti oikaistuksi nettotulokseksi 6,16 miljardia juania, mikä oli lähellä toteutunutta lukua, mutta kyse ei ollut vahvistetusta laajasta analyytikkokonsensuksesta.
Varovaisin johtopäätös on, että Xiaomi jäi vähintään yhden laajasti siteeratun oikaistun tulosennusteen alapuolelle. Liikevaihto oli yhden ennusteen kanssa linjassa mutta jäi LSEG:n korkeampaa ennustetta pienemmäksi. Saatavilla olevat lähteet eivät vahvista luotettavaa GAAP-nettotuloksen konsensusennustetta, joten GAAP-tuloksesta ei voi päätellä varmaa ylitystä tai alitusta.
Eri ennusteissa käytettiin erilaisia oletuksia konsernin ja liiketoimintasegmenttien katteista. Yksi ennuste odotti konsernin bruttokatteeksi noin 19,9 prosenttia ja arvioi sen olevan noin 1,1 prosenttiyksikköä Bloombergin konsensusennustetta alempi. Tämä viittasi siihen, että markkinoilla odotettiin selvästi korkeampaa katetta.
Goldman Sachsin kerrottiin ennustaneen älypuhelinliiketoiminnan bruttokatteeksi 8,2 prosenttia. Toteutunut 8,5 prosenttia oli siten hieman tätä arviota parempi, vaikka konsernin kannattavuus kokonaisuutena heikkeni.
Koska ennusteet eivät ole täysin vertailukelpoisia, keskeisin luku on raportoitu 19,8 prosentin bruttokate. Se jäi huomattavasti viime vuoden 22,5 prosentista.
Xiaomi raportoi GAAP:n mukaiseksi nettotulokseksi 9,46 miljardia juania, mikä oli noin 20 prosenttia vähemmän kuin vuotta aiemmin. Oikaistu nettotulos oli noin 6,2 miljardia juania ja laski 42,6 prosenttia.
Oikaistun tuloksen jyrkempi lasku korostaa taustalla olevan liiketoiminnan kannattavuuden heikkenemistä. Muistipiirien hinnat, kova kilpailu ja kuluttajakysynnän heikkous painoivat yhtiön varsinaista tuloksentekoa.
GAAP-luku oli absoluuttisesti suurempi, mutta saatavilla olevat lähteet eivät tarjoa siihen vertailukelpoista analyytikkoennustetta. Siksi sitä ei ole perusteltua luokitella ennusteiden ylitykseksi tai alitukseksi.
Sähköautot tarjosivat Xiaomille tärkeän kasvun vastapainon. Toimitukset nousivat toisella neljänneksellä 104 199 autoon, 28,2 prosenttia vuodentakaista korkeammalle, vaikka Kiinan henkilöautomarkkina oli vaikeassa vaiheessa.
Kasvu ei kuitenkaan vielä tarkoittanut kestävää kannattavuutta. Sähköautoihin ja muihin innovatiivisiin liiketoimintoihin liittyvä yksikkö oli edelleen tappiollinen, mikä jättää avoimeksi kysymyksen siitä, milloin toimitusmäärät alkavat tuottaa pysyvää tulosta.
Xiaomi tavoittelee vuodelle 2026 yhteensä 550 000 auton toimituksia. Tavoite on noin 34 prosenttia suurempi kuin edellisvuoden noin 410 000 auton vertailupohja. Yhtiö toimitti ensimmäisellä vuosipuoliskolla 185 055 autoa, joten loppuvuodelta vaaditaan selvästi kiihtyvää tahtia tavoitteen saavuttamiseksi.
Analyytikot ovat kuvailleet tavoitetta yhä haastavammaksi. Sen saavuttaminen edellyttäisi heidän mukaansa erittäin onnistunutta toteutusta ja uuden SkyNomad-mallin nopeaa ylösajoa. Tavoite ei välttämättä ole mahdoton, mutta tarvittava kiihtyminen tekee sekä toimitusmääristä että kasvun kustannuksista tärkeän testin seuraaville tuloksille.
Xiaomin premium-strategia ei rajoitu puhelimiin. Sijoittajat ovat pohtineet myös sitä, pystyykö uudistettu SU7 säilyttämään kannattavuutensa Kiinan erittäin kilpailulla sähköautomarkkinalla, kun hinnankorotus jäi maltilliseksi.
Asetelma on tuttu: kilpailukykyinen hinnoittelu voi tukea toimituksia ja markkinaosuutta, mutta samalla se voi rajoittaa jokaisesta autosta saatavaa katetta. Siksi sähköautoliiketoimintaa ei voi arvioida pelkkien toimitusmäärien perusteella. Seuraavaksi markkina seuraa erityisesti autojen hinnoittelua, yksikkötaloutta ja sitä, pystyykö mittakaava viemään liiketoimintaa kohti kestävää kannattavuutta.
Hongkongissa listattu Xiaomin osake nousi tuloksen jälkeen varhaisessa kaupankäynnissä 6,8 prosenttia 27,96 Hongkongin dollariin. Reaktio oli tuloslaskelmaa myönteisempi, koska johto arvioi älypuhelinliiketoiminnan paineiden pahimman vaiheen olevan ohi ja muistien hinnankorotusten voivan hidastua vuoden jälkipuoliskolla.
Osakkeen ympärillä oli jo ennen tulosta tavallista enemmän epävarmuutta. Optioiden hinnoittelu viittasi noin 3,6 prosentin liikkeeseen kumpaan tahansa suuntaan tuloksen jälkeen. Tämä oli enemmän kuin Xiaomin kahdeksan edellisen neljännesraportin jälkeinen keskimääräinen 2,8 prosentin liike.
Myös lyhyeksi myytyjen osakkeiden määrä oli noussut toukokuussa noin 9 prosenttiin vapaasti vaihdettavista osakkeista, kun vuotta aiemmin osuus oli ollut alle 2 prosenttia. Kehityksen taustalla olivat huolet muistien kallistumisesta ja sähköautokilpailun kiristymisestä.
Kurssinousu näyttääkin heijastaneen enemmän odotuksia komponenttikustannusten helpottumisesta ja sähköautojen pitkän aikavälin potentiaalista kuin vahvaa nykyistä kannattavuutta. Tulkinta on ehdollinen: Xiaomin on vielä osoitettava, että muistien hintapaine todella hellittää, älypuhelinten kysyntä vakautuu ja sähköautojen kasvu muuttuu voitolliseksi ilman liian suuria hinnanalennuksia.
Xiaomi on siirtymävaiheessa. Älypuhelinten keskihintaa saatiin nostettua premium-tuotteiden avulla, mutta hyöty ei riittänyt kompensoimaan muistipiirien kallistumista ja toimitusten heikkenemistä. Oikaistu tulos laski paljon liikevaihtoa nopeammin, ja konsernin bruttokate putosi 19,8 prosenttiin.
Sähköautot kasvavat nopeasti ja tarjoavat yhtiölle mahdollisen toisen kasvumoottorin. Liiketoiminta on silti tappiollinen, ja 550 000 auton toimitustavoite vaatii vuoden jälkipuoliskolta huomattavaa lisävauhtia.
Osakkeen nousu kertoo, että sijoittajat katsovat nykyisen katelaskun yli kohti mahdollisesti helpottavia muistipiirikustannuksia ja sähköautojen mittakaavaetuja. Seuraava todellinen koetinkivi on se, alkavatko nämä odotukset näkyä katteissa ja kassavirtaa tuottavassa kannattavuudessa – eivät vain toimitusmäärissä.