ProLogium ilmoitti 2. syyskuuta 2026 aloittaneensa Gen 3.5 litiumkeraamiakun massatuotannon Taiwanin Giga tason tehtaalla.
JulkaisijaMuokattu mallilla GPT-5.6 LunaKuvat luotu mallilla GPT Image 1.5
Research answer

Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: What did Taiwanese battery maker ProLogium Technology announce about the start of mass production of its Generation 3.5 lithium-ceramic all-. Article summary: ProLogium announced that its Gen 3.5 Lithium Ceramic Battery (LCB) has entered mass production at its Giga-level facility in Taiwan—its stated move from laboratory and pilot-scale solid-state development to industrial pr. Topic tags: general, general web. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, watermarks, charts with fake numbers, clic
ProLogium Technology kertoo aloittaneensa Generation 3.5 -litiumkeraamiakun (LCB) massatuotannon Giga-tason tuotantolaitoksessaan Taiwanissa. Ilmoitus on merkittävä ennen kaikkea siksi, että yhtiön suuren energiatiheyden täysin kiinteä akkurakenne on sen mukaan siirtynyt laboratorio- ja pilottivaiheesta teolliseen tuotantoon. 1
6
Yhtiön esittämät testitulokset ovat kennotasolla vahvoja, mutta ne on syytä erottaa laajemmalta kysymykseltä tuotannon mittakaavasta. Saatavilla oleva aineisto vahvistaa ilmoitetun tuotannon aloittamisen ja kolmansien osapuolten testitulokset, mutta ei itsenäisesti kerro tuotantomääristä, sopimusten koosta tai suunniteltujen ulkomaisten tehtaiden aikatauluista.
Testattu tuote oli 185,4 Ah:n suurikokoinen kenno. Raportoitujen TÜV-tulosten mukaan se saavutti:
UL Solutions testasi kennon Kiinan GB/T 43568-2026 -standardissa kuvatulla tyhjiömenetelmällä. Kuuden tunnin jälkeen, kun kenno oli ollut 120 celsiusasteessa tyhjiössä, sen massa oli vähentynyt alle 0,05 prosenttia. Raportoitu raja täysin kiinteän akun luokitukselle tässä menetelmässä on 0,5 prosenttia, joten mitattu muutos oli kymmenesosa ilmoitetusta raja-arvosta. ProLogiumin mukaan tulos tukee kennon luokittelua täysin kiinteäksi akuksi kyseisen testikehyksen perusteella. 3
Luvut koskevat tiettyä suurikokoista kennoa ja tiettyjä testiolosuhteita. Ne eivät yksin takaa sähköauton toimintamatkaa, akkupaketin energiatiheyttä, latausnopeutta, käyttöikää tai kaupallisen tuotannon määrää.
ProLogiumin keskeinen väite ei ole vain se, että Gen 3.5 tarjoaa suuren energiatiheyden. Yhtiö sanoo saman akkurakenteen olevan nyt massatuotannossa Giga-tason tehtaalla. Siksi valmistuksen toistettavuus ja prosessin skaalautuvuus ovat yhtä tärkeitä kuin näyttävät kennokohtaiset suoritusluvut. 1
4
Yhtiö yhdistää skaalautuvuuden osittain Logithium-arkkitehtuuriinsa, jossa keraaminen erotin yhdistyy omaan edge-frame-reunakehysrakenteeseen. ProLogiumin kuvauksen mukaan reunakehys auttaa eristämään ja tiivistämään kennon reunoja, suojaamaan elektrodien purseilta sekä määrittelemään yhteensopivan valmistusprosessin. 1
ProLogium kertoo kaupallisen toimintansa alkaneen vuonna 2013 ja ilmoittaa toimittaneensa yli 2,4 miljoonaa LCB-alustan kennoa. Tämä antaa yhtiölle valmistushistoriaa, joka ulottuu puhtaasti kokeellista akkuohjelmaa pidemmälle. Lähteet eivät kuitenkaan osoita, että kaikki nämä kennot olisivat Gen 3.5 -tuotteita tai autokäyttöön tarkoitettuja kennoja. 1
13
Yhtiön strategiana on hyödyntää aiempaa kokemustaan esimerkiksi elektroniikassa, puettavissa laitteissa, lääkinnällisissä tuotteissa ja turvallisuuskeskeisissä sovelluksissa sekä siirtyä suuremmille auto- ja hyötyajoneuvomarkkinoille. ProLogium nostaa esiin autoalan laatustandardin IATF 16949 mukaisen sertifioinnin, autoteollisuuden toimitussopimukset ja uusintatilaukset sekä laajentumisen miehittämättömiin järjestelmiin. 1
Tässä kokonaisuudessa Gen 3.5 toimii tuotannollisena siltana. Se yhdistää jo kaupallistetun litiumkeraamisen alustan suurikokoiseen kennoon, joka on suunnattu vaativampiin auto- ja kaupallisiin käyttötarkoituksiin. Ilmoitus osoittaa edistystä, mutta asiakasohjelmien ja tuotannon todellisen mittakaavan arviointi vaatii vielä tietoa toimituksista, varmennetuista määristä ja tehtaan jatkuvasta tuotannosta.
ProLogiumin tuotekehitys ei pääty Gen 3.5:een. Yhtiön julkaisemassa Gen 4 -materiaalissa kuvataan pitkälti epäorgaaniseen elektrolyyttiin perustuva järjestelmä sekä valmistusmuutoksia, joiden tavoitteena on vähentää prosessin monimutkaisuutta ja kustannuksia. Materiaalissa esitetään tavoitteiksi 860 Wh/l ja 356 Wh/kg sekä materiaalikokonaisuus, jonka kustannusten on tarkoitus olla verrattavissa tavanomaisiin nestemäisen elektrolyytin akkuihin. Kyse on julkaistuista tavoitteista, eikä niitä pidä rinnastaa suoraan Gen 3.5:n TÜV-mittaukseen. 7
Yhtiön maantieteellinen suunnitelma noudattaa samaa kaupallistamislogiikkaa. Taiwan toimii alkuperäisenä tuotanto- ja teollistamiskeskuksena, kun taas Ranskan ja vaiheittain toteutettavan Pohjois-Amerikan tuotannon on tarkoitus tuoda valmistusta lähemmäs alueellisia asiakkaita ja autoteollisuuden toimitusketjuja. Saatavilla olevat lähteet eivät itsenäisesti vahvista näiden ulkomaisten toimintojen aikataulua tai tulevaa tuotantomäärää.
ProLogiumin mukaan Gen 3.5 on ylittänyt tärkeän kynnyksen: massatuotanto on alkanut Taiwanissa, ja 185,4 Ah:n kenno saavutti raportoiduissa TÜV:n ja UL Solutionsin testeissä 381 Wh/kg, 903 Wh/l sekä alle 0,05 prosentin massahävikin. Vahvin näyttö tukee kennotason suorituskyky- ja luokitteluväitettä sekä ilmoitusta tuotannon aloittamisesta.
Se, kasvaako tästä merkittävä autoalan akkuliiketoiminta, ratkeaa kuitenkin seuraavissa, vähemmän näkyvissä testeissä: pystyykö tehdas tuottamaan tasalaatuisia kennoja jatkuvasti, pääsevätkö ne asiakkaiden käyttöön ja millaisiksi muodostuvat kustannukset sekä akkupaketin todellinen suorituskyky.
Studio Global AI
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
ProLogium ilmoitti 2. syyskuuta 2026 aloittaneensa Gen 3.5 litiumkeraamiakun massatuotannon Taiwanin Giga tason tehtaalla.
ProLogium ilmoitti 2. syyskuuta 2026 aloittaneensa Gen 3.5 litiumkeraamiakun massatuotannon Taiwanin Giga tason tehtaalla. TÜV:n testissä 185,4 Ah:n suurikokoinen kenno saavutti 381 Wh/kg:n gravimetrisen ja 903 Wh/l:n tilavuusenergiatiheyden.
UL Solutionsin GB/T 43568 2026 menetelmän mukaisessa tyhjiötestissä kennon massa väheni alle 0,05 prosenttia kuuden tunnin aikana 120 celsiusasteessa.
ProLogium ilmoitti 2. syyskuuta 2026 aloittaneensa Gen 3.5 litiumkeraamiakun massatuotannon Taiwanin Giga tason tehtaalla.
JulkaisijaMuokattu mallilla GPT-5.6 LunaKuvat luotu mallilla GPT Image 1.5
Research answer

Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: What did Taiwanese battery maker ProLogium Technology announce about the start of mass production of its Generation 3.5 lithium-ceramic all-. Article summary: ProLogium announced that its Gen 3.5 Lithium Ceramic Battery (LCB) has entered mass production at its Giga-level facility in Taiwan—its stated move from laboratory and pilot-scale solid-state development to industrial pr. Topic tags: general, general web. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, watermarks, charts with fake numbers, clic
ProLogium Technology kertoo aloittaneensa Generation 3.5 -litiumkeraamiakun (LCB) massatuotannon Giga-tason tuotantolaitoksessaan Taiwanissa. Ilmoitus on merkittävä ennen kaikkea siksi, että yhtiön suuren energiatiheyden täysin kiinteä akkurakenne on sen mukaan siirtynyt laboratorio- ja pilottivaiheesta teolliseen tuotantoon. 1
6
Yhtiön esittämät testitulokset ovat kennotasolla vahvoja, mutta ne on syytä erottaa laajemmalta kysymykseltä tuotannon mittakaavasta. Saatavilla oleva aineisto vahvistaa ilmoitetun tuotannon aloittamisen ja kolmansien osapuolten testitulokset, mutta ei itsenäisesti kerro tuotantomääristä, sopimusten koosta tai suunniteltujen ulkomaisten tehtaiden aikatauluista.
Testattu tuote oli 185,4 Ah:n suurikokoinen kenno. Raportoitujen TÜV-tulosten mukaan se saavutti:
UL Solutions testasi kennon Kiinan GB/T 43568-2026 -standardissa kuvatulla tyhjiömenetelmällä. Kuuden tunnin jälkeen, kun kenno oli ollut 120 celsiusasteessa tyhjiössä, sen massa oli vähentynyt alle 0,05 prosenttia. Raportoitu raja täysin kiinteän akun luokitukselle tässä menetelmässä on 0,5 prosenttia, joten mitattu muutos oli kymmenesosa ilmoitetusta raja-arvosta. ProLogiumin mukaan tulos tukee kennon luokittelua täysin kiinteäksi akuksi kyseisen testikehyksen perusteella. 3
Luvut koskevat tiettyä suurikokoista kennoa ja tiettyjä testiolosuhteita. Ne eivät yksin takaa sähköauton toimintamatkaa, akkupaketin energiatiheyttä, latausnopeutta, käyttöikää tai kaupallisen tuotannon määrää.
ProLogiumin keskeinen väite ei ole vain se, että Gen 3.5 tarjoaa suuren energiatiheyden. Yhtiö sanoo saman akkurakenteen olevan nyt massatuotannossa Giga-tason tehtaalla. Siksi valmistuksen toistettavuus ja prosessin skaalautuvuus ovat yhtä tärkeitä kuin näyttävät kennokohtaiset suoritusluvut. 1
4
Yhtiö yhdistää skaalautuvuuden osittain Logithium-arkkitehtuuriinsa, jossa keraaminen erotin yhdistyy omaan edge-frame-reunakehysrakenteeseen. ProLogiumin kuvauksen mukaan reunakehys auttaa eristämään ja tiivistämään kennon reunoja, suojaamaan elektrodien purseilta sekä määrittelemään yhteensopivan valmistusprosessin. 1
ProLogium kertoo kaupallisen toimintansa alkaneen vuonna 2013 ja ilmoittaa toimittaneensa yli 2,4 miljoonaa LCB-alustan kennoa. Tämä antaa yhtiölle valmistushistoriaa, joka ulottuu puhtaasti kokeellista akkuohjelmaa pidemmälle. Lähteet eivät kuitenkaan osoita, että kaikki nämä kennot olisivat Gen 3.5 -tuotteita tai autokäyttöön tarkoitettuja kennoja. 1
13
Yhtiön strategiana on hyödyntää aiempaa kokemustaan esimerkiksi elektroniikassa, puettavissa laitteissa, lääkinnällisissä tuotteissa ja turvallisuuskeskeisissä sovelluksissa sekä siirtyä suuremmille auto- ja hyötyajoneuvomarkkinoille. ProLogium nostaa esiin autoalan laatustandardin IATF 16949 mukaisen sertifioinnin, autoteollisuuden toimitussopimukset ja uusintatilaukset sekä laajentumisen miehittämättömiin järjestelmiin. 1
Tässä kokonaisuudessa Gen 3.5 toimii tuotannollisena siltana. Se yhdistää jo kaupallistetun litiumkeraamisen alustan suurikokoiseen kennoon, joka on suunnattu vaativampiin auto- ja kaupallisiin käyttötarkoituksiin. Ilmoitus osoittaa edistystä, mutta asiakasohjelmien ja tuotannon todellisen mittakaavan arviointi vaatii vielä tietoa toimituksista, varmennetuista määristä ja tehtaan jatkuvasta tuotannosta.
ProLogiumin tuotekehitys ei pääty Gen 3.5:een. Yhtiön julkaisemassa Gen 4 -materiaalissa kuvataan pitkälti epäorgaaniseen elektrolyyttiin perustuva järjestelmä sekä valmistusmuutoksia, joiden tavoitteena on vähentää prosessin monimutkaisuutta ja kustannuksia. Materiaalissa esitetään tavoitteiksi 860 Wh/l ja 356 Wh/kg sekä materiaalikokonaisuus, jonka kustannusten on tarkoitus olla verrattavissa tavanomaisiin nestemäisen elektrolyytin akkuihin. Kyse on julkaistuista tavoitteista, eikä niitä pidä rinnastaa suoraan Gen 3.5:n TÜV-mittaukseen. 7
Yhtiön maantieteellinen suunnitelma noudattaa samaa kaupallistamislogiikkaa. Taiwan toimii alkuperäisenä tuotanto- ja teollistamiskeskuksena, kun taas Ranskan ja vaiheittain toteutettavan Pohjois-Amerikan tuotannon on tarkoitus tuoda valmistusta lähemmäs alueellisia asiakkaita ja autoteollisuuden toimitusketjuja. Saatavilla olevat lähteet eivät itsenäisesti vahvista näiden ulkomaisten toimintojen aikataulua tai tulevaa tuotantomäärää.
ProLogiumin mukaan Gen 3.5 on ylittänyt tärkeän kynnyksen: massatuotanto on alkanut Taiwanissa, ja 185,4 Ah:n kenno saavutti raportoiduissa TÜV:n ja UL Solutionsin testeissä 381 Wh/kg, 903 Wh/l sekä alle 0,05 prosentin massahävikin. Vahvin näyttö tukee kennotason suorituskyky- ja luokitteluväitettä sekä ilmoitusta tuotannon aloittamisesta.
Se, kasvaako tästä merkittävä autoalan akkuliiketoiminta, ratkeaa kuitenkin seuraavissa, vähemmän näkyvissä testeissä: pystyykö tehdas tuottamaan tasalaatuisia kennoja jatkuvasti, pääsevätkö ne asiakkaiden käyttöön ja millaisiksi muodostuvat kustannukset sekä akkupaketin todellinen suorituskyky.
Studio Global AI
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
ProLogium ilmoitti 2. syyskuuta 2026 aloittaneensa Gen 3.5 litiumkeraamiakun massatuotannon Taiwanin Giga tason tehtaalla.
ProLogium ilmoitti 2. syyskuuta 2026 aloittaneensa Gen 3.5 litiumkeraamiakun massatuotannon Taiwanin Giga tason tehtaalla. TÜV:n testissä 185,4 Ah:n suurikokoinen kenno saavutti 381 Wh/kg:n gravimetrisen ja 903 Wh/l:n tilavuusenergiatiheyden.
UL Solutionsin GB/T 43568 2026 menetelmän mukaisessa tyhjiötestissä kennon massa väheni alle 0,05 prosenttia kuuden tunnin aikana 120 celsiusasteessa.