| 5 ydintä: 1 P-ydin + 4 LP-E-ydintä |
| 4,3 GHz |
| 699,99 $ |
| Intel Core 5 320 | 6 ydintä: 2 P-ydintä + 4 LP-E-ydintä | 4,6 GHz | 799,99 $ |
| Intel Core 7 350 | 6 ydintä: 2 P-ydintä + 4 LP-E-ydintä | 4,8 GHz | 999,99 $ |
Core 3 304 on malliston ainoa viiden ytimen vaihtoehto. Core 5 320:ssä ja Core 7 350:ssä on kaksi suorituskykyydintä ja neljä vähävirtaista tehokkuusydintä. Intel luokittelee kaikki kolme Wildcat Lake Core Series 3 -perheeseen.
Ilmoitetut hinnat koskevat vastaavasti Core 3 304-, Core 5 320- ja Core 7 350 -kokoonpanoja. Euroalueella lähtöhinnaksi on ilmoitettu 749 euroa ja Isossa-Britanniassa 649 puntaa, mutta kokoonpanot ja verotus vaihtelevat markkina-alueittain.
Varhaisten raportoitujen tulosten perusteella Core 7 350 on noin 9 prosenttia Core 5 320:tä ja lähes 20 prosenttia Core 3 304:ää nopeampi. Kyse on vertailutuloksista, ei lupauksesta jokaisen D15261-version todellisesta suorituskyvystä. Jäähdytys, jatkuvat tehorajat, muistimäärä ja ohjelmisto vaikuttavat kaikki lopputulokseen.
Core 5 320:n varhaisissa riippumattomissa testeissä moniydinsuorituskyky oli suunnilleen vanhemman Core i7-1185G7:n tasolla. Yhden ytimen suorituskykyä kuvattiin puolestaan Lunar Lake -sukupolven Core Ultra 7 256V:n kaltaiseksi. Tämä viittaa siihen, että Core 5 320 sopii toimisto-ohjelmiin, moniajoon ja yleiseen tuottavuuskäyttöön, mutta sitä ei pidä rinnastaa tehokkaampien suorituskykykannettavien suorittimiin.
Useimmille ostajille Core 5 320 on malliston järkevin välimalli: se maksaa 100 dollaria perusversiota enemmän ja tuo mukanaan toisen P-ytimen. Core 7 350 on paperilla nopein ja tarjoaa korkeamman boost-taajuuden, mutta 200 dollarin lisähinta Core 5 -malliin verrattuna on perusteltavissa lähinnä silloin, kun koneella ajetaan säännöllisesti raskaampia monisäikeisiä tehtäviä.
Perusmallin varustus on:
Dellin ja alueellisten tuotesivujen perusteella saatavilla on myös 16 ja 32 Gt DDR5-5600-muistia sekä 1 Tt:n tallennustilaa. Saatavuus riippuu kuitenkin maasta. Euroopassa ja joillakin muilla markkinoilla näkyy 32 Gt:n kokoonpanoja, kun taas Yhdysvaltojen ja Pohjois-Amerikan tämänhetkisissä listauksissa yläraja on tiettävästi 16 Gt.
Alueellinen ero voi olla suorittimen nimeä tärkeämpi, jos kannettavaa on tarkoitus käyttää useita vuosia. 32 Gt:n ja 1 Tt:n kokoonpanoa ei siis kannata olettaa maailmanlaajuisesti saatavilla olevaksi, vaan tarkka vaihtoehto kannattaa varmistaa kohdemaan Dell-sivulta.
Kaikissa tähän mennessä listatuissa D15261-kokoonpanoissa on sama mattapintainen, kosketukseton IPS-paneeli:
16:10-kuvasuhde tarjoaa pystysuunnassa hieman enemmän työtilaa kuin perinteinen 16:9-näyttö. 400 nitin kirkkaus on hyödyksi valoisissa sisätiloissa, mutta 45 prosentin NTSC-peitto kertoo, että paneeli on tarkoitettu ensisijaisesti toimisto- ja opiskelukäyttöön. Se ei ole ihanteellinen valokuvien tai videoiden väritarkkaan käsittelyyn.
Dell ilmoittaa kannettavan enimmäispainoksi 1,54 kilogrammaa. Mitat ovat 341,17 × 240,70 millimetriä, ja paksuus vaihtelee etuosan 11,15 millimetristä paksuimman kohdan 17,70 millimetriin.
D15261:ssä on integroitu kolmikennoinen 41 Wh:n akku, ja latausteho yltää tuotetietojen mukaan 65 wattiin.
Liitäntöihin kuuluvat:
USB-C Power Delivery -tuki mahdollistaa lataamisen yhteensopivalla USB-C-laturilla. Type-C-portteja voi käyttää myös ulkoisen näytön liittämiseen, jos näyttö tukee DisplayPort-yhteyttä.
Kannettavaa on raportoitu myytävän Yhdysvalloissa, Kanadassa, Isossa-Britanniassa, Euroopassa ja Australiassa. Ilmoitetut lähtöhinnat ovat 699,99 dollaria Yhdysvalloissa, 749 euroa euroalueella ja 649 puntaa Isossa-Britanniassa.
Maakohtaiset tuotesivut eivät kuitenkaan tarjoa samoja kokoonpanoja. Prosessori, RAM-muistin enimmäismäärä, SSD-vaihtoehdot ja hinta voivat muuttua markkina-alueen mukaan. Tarkka Dellin alueellinen tuotesivu kannattaa tarkistaa ennen tilaamista.
D15261 ei vain nosta edeltäjänsä kaikkia ominaisuuksia uudelle tasolle, vaan muuttaa Dellin 15-tuumaisten perusmallien painotusta. D15261 käyttää Wildcat Lake Core Series 3 -suorittimia, kun taas D15260:ta listattiin Intel Core Ultra -kokoonpanoilla.
Uudemmassa mallissa on suurempi 15,3 tuuman 16:10-näyttö, jonka kirkkaudeksi ilmoitetaan 400 nitiä. D15260:n listauksissa oli 15,6 tuuman FHD-paneeleja, joiden kirkkaus oli paneeliversiosta riippuen noin 220 tai 250 nitiä. D15261 painaa 1,54 kilogrammaa, kun D15260:n painoksi ilmoitettiin 1,66 kilogrammaa.
Käytännössä D15261 on kevyempi ja sen näyttö on sekä kirkkaampi että pystysuunnassa tilavampi. Vastapainona suoritinvalikoima keskittyy vähävirtaisiin siruihin, joissa on enintään kuusi ydintä. Kyseessä on siis kannettava arkeen, opiskeluun ja yleiseen kotikäyttöön – ei tehokkaan työaseman korvaaja.
699,99 dollarin Dell 15 D15261 on kiinnostava vaihtoehto käyttäjälle, joka haluaa suhteellisen kevyen isonäyttöisen kannettavan, 16:10-kuvasuhteen, USB-C-latauksen ja uuden vähävirtaisen Intel-alustan. Core 3 304 riittää perustoimistokäyttöön, mutta Core 5 320 vaikuttaa paremmalta valinnalta, jos ohjelmia käytetään rinnakkain usein.
Suurimmat kompromissit ovat näytön rajallinen väriavaruus ja kokoonpanojen epätasainen saatavuus eri maissa. 32 Gt:n ja 1 Tt:n versio on olemassa joillakin markkinoilla, mutta sitä ei pidä pitää kaikkialla saatavana. Myös ilmoitetut suoritinerot ovat hyödyllisiä mallien vertailussa, mutta lopullinen suorituskyky selviää vasta koko kannettavan pitkäkestoisissa testeissä.
| 5 ydintä: 1 P-ydin + 4 LP-E-ydintä |
| 4,3 GHz |
| 699,99 $ |
| Intel Core 5 320 | 6 ydintä: 2 P-ydintä + 4 LP-E-ydintä | 4,6 GHz | 799,99 $ |
| Intel Core 7 350 | 6 ydintä: 2 P-ydintä + 4 LP-E-ydintä | 4,8 GHz | 999,99 $ |
Core 3 304 on malliston ainoa viiden ytimen vaihtoehto. Core 5 320:ssä ja Core 7 350:ssä on kaksi suorituskykyydintä ja neljä vähävirtaista tehokkuusydintä. Intel luokittelee kaikki kolme Wildcat Lake Core Series 3 -perheeseen.
Ilmoitetut hinnat koskevat vastaavasti Core 3 304-, Core 5 320- ja Core 7 350 -kokoonpanoja. Euroalueella lähtöhinnaksi on ilmoitettu 749 euroa ja Isossa-Britanniassa 649 puntaa, mutta kokoonpanot ja verotus vaihtelevat markkina-alueittain.
Varhaisten raportoitujen tulosten perusteella Core 7 350 on noin 9 prosenttia Core 5 320:tä ja lähes 20 prosenttia Core 3 304:ää nopeampi. Kyse on vertailutuloksista, ei lupauksesta jokaisen D15261-version todellisesta suorituskyvystä. Jäähdytys, jatkuvat tehorajat, muistimäärä ja ohjelmisto vaikuttavat kaikki lopputulokseen.
Core 5 320:n varhaisissa riippumattomissa testeissä moniydinsuorituskyky oli suunnilleen vanhemman Core i7-1185G7:n tasolla. Yhden ytimen suorituskykyä kuvattiin puolestaan Lunar Lake -sukupolven Core Ultra 7 256V:n kaltaiseksi. Tämä viittaa siihen, että Core 5 320 sopii toimisto-ohjelmiin, moniajoon ja yleiseen tuottavuuskäyttöön, mutta sitä ei pidä rinnastaa tehokkaampien suorituskykykannettavien suorittimiin.
Useimmille ostajille Core 5 320 on malliston järkevin välimalli: se maksaa 100 dollaria perusversiota enemmän ja tuo mukanaan toisen P-ytimen. Core 7 350 on paperilla nopein ja tarjoaa korkeamman boost-taajuuden, mutta 200 dollarin lisähinta Core 5 -malliin verrattuna on perusteltavissa lähinnä silloin, kun koneella ajetaan säännöllisesti raskaampia monisäikeisiä tehtäviä.
Perusmallin varustus on:
Dellin ja alueellisten tuotesivujen perusteella saatavilla on myös 16 ja 32 Gt DDR5-5600-muistia sekä 1 Tt:n tallennustilaa. Saatavuus riippuu kuitenkin maasta. Euroopassa ja joillakin muilla markkinoilla näkyy 32 Gt:n kokoonpanoja, kun taas Yhdysvaltojen ja Pohjois-Amerikan tämänhetkisissä listauksissa yläraja on tiettävästi 16 Gt.
Alueellinen ero voi olla suorittimen nimeä tärkeämpi, jos kannettavaa on tarkoitus käyttää useita vuosia. 32 Gt:n ja 1 Tt:n kokoonpanoa ei siis kannata olettaa maailmanlaajuisesti saatavilla olevaksi, vaan tarkka vaihtoehto kannattaa varmistaa kohdemaan Dell-sivulta.
Kaikissa tähän mennessä listatuissa D15261-kokoonpanoissa on sama mattapintainen, kosketukseton IPS-paneeli:
16:10-kuvasuhde tarjoaa pystysuunnassa hieman enemmän työtilaa kuin perinteinen 16:9-näyttö. 400 nitin kirkkaus on hyödyksi valoisissa sisätiloissa, mutta 45 prosentin NTSC-peitto kertoo, että paneeli on tarkoitettu ensisijaisesti toimisto- ja opiskelukäyttöön. Se ei ole ihanteellinen valokuvien tai videoiden väritarkkaan käsittelyyn.
Dell ilmoittaa kannettavan enimmäispainoksi 1,54 kilogrammaa. Mitat ovat 341,17 × 240,70 millimetriä, ja paksuus vaihtelee etuosan 11,15 millimetristä paksuimman kohdan 17,70 millimetriin.
D15261:ssä on integroitu kolmikennoinen 41 Wh:n akku, ja latausteho yltää tuotetietojen mukaan 65 wattiin.
Liitäntöihin kuuluvat:
USB-C Power Delivery -tuki mahdollistaa lataamisen yhteensopivalla USB-C-laturilla. Type-C-portteja voi käyttää myös ulkoisen näytön liittämiseen, jos näyttö tukee DisplayPort-yhteyttä.
Kannettavaa on raportoitu myytävän Yhdysvalloissa, Kanadassa, Isossa-Britanniassa, Euroopassa ja Australiassa. Ilmoitetut lähtöhinnat ovat 699,99 dollaria Yhdysvalloissa, 749 euroa euroalueella ja 649 puntaa Isossa-Britanniassa.
Maakohtaiset tuotesivut eivät kuitenkaan tarjoa samoja kokoonpanoja. Prosessori, RAM-muistin enimmäismäärä, SSD-vaihtoehdot ja hinta voivat muuttua markkina-alueen mukaan. Tarkka Dellin alueellinen tuotesivu kannattaa tarkistaa ennen tilaamista.
D15261 ei vain nosta edeltäjänsä kaikkia ominaisuuksia uudelle tasolle, vaan muuttaa Dellin 15-tuumaisten perusmallien painotusta. D15261 käyttää Wildcat Lake Core Series 3 -suorittimia, kun taas D15260:ta listattiin Intel Core Ultra -kokoonpanoilla.
Uudemmassa mallissa on suurempi 15,3 tuuman 16:10-näyttö, jonka kirkkaudeksi ilmoitetaan 400 nitiä. D15260:n listauksissa oli 15,6 tuuman FHD-paneeleja, joiden kirkkaus oli paneeliversiosta riippuen noin 220 tai 250 nitiä. D15261 painaa 1,54 kilogrammaa, kun D15260:n painoksi ilmoitettiin 1,66 kilogrammaa.
Käytännössä D15261 on kevyempi ja sen näyttö on sekä kirkkaampi että pystysuunnassa tilavampi. Vastapainona suoritinvalikoima keskittyy vähävirtaisiin siruihin, joissa on enintään kuusi ydintä. Kyseessä on siis kannettava arkeen, opiskeluun ja yleiseen kotikäyttöön – ei tehokkaan työaseman korvaaja.
699,99 dollarin Dell 15 D15261 on kiinnostava vaihtoehto käyttäjälle, joka haluaa suhteellisen kevyen isonäyttöisen kannettavan, 16:10-kuvasuhteen, USB-C-latauksen ja uuden vähävirtaisen Intel-alustan. Core 3 304 riittää perustoimistokäyttöön, mutta Core 5 320 vaikuttaa paremmalta valinnalta, jos ohjelmia käytetään rinnakkain usein.
Suurimmat kompromissit ovat näytön rajallinen väriavaruus ja kokoonpanojen epätasainen saatavuus eri maissa. 32 Gt:n ja 1 Tt:n versio on olemassa joillakin markkinoilla, mutta sitä ei pidä pitää kaikkialla saatavana. Myös ilmoitetut suoritinerot ovat hyödyllisiä mallien vertailussa, mutta lopullinen suorituskyky selviää vasta koko kannettavan pitkäkestoisissa testeissä.