ASUS ProArt P14 (H7407) on 14 tuumainen Windows on Arm luovan työn kannettava, jossa on NVIDIA RTX Spark, jopa 128 Gt yhdistettyä muistia ja valmistajan ilmoittama jopa yhden petaflopsin FP4 teho tekoälylaskennassa. Kannettavan keskeinen etu on yhdistetty muisti: suoritin ja grafiikkaydin voivat käyttää dynaamisesti...
JulkaisijaMuokattu mallilla GPT-5.6 LunaKuvat luotu mallilla GPT Image 1.5
Research answer

Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: What are the complete specifications, architecture, memory configurations, storage limitations, charging and physical characteristics, displ. Article summary: ASUS’s ProArt P14 (H7407) is a 14-inch Windows-on-Arm creator laptop built around NVIDIA’s RTX Spark platform: a 20-core Grace CPU and Blackwell RTX GPU in a unified-memory design. It is notable less for conventional lap. Topic tags: general, general web. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, watermarks, charts with fake numbers, clic
ASUS ProArt P14 (H7407) ei ole vain yksi ohut OLED-kannettava muiden joukossa. Sen sisällä on NVIDIA RTX Spark -alusta, joka yhdistää 20-ytimisen Arm-pohjaisen NVIDIA Grace -suorittimen ja Blackwell-sukupolven RTX-grafiikan samaan kokonaisuuteen. ASUS lupaa alustalle jopa yhden petaflopsin FP4-tehon tekoälylaskennassa sekä jopa 128 gigatavua yhdistettyä muistia. 8
6
Käytännössä P14:n kiinnostavin käyttötarkoitus on kannettava paikallisen tekoälyn työasema. Se voi olla houkutteleva esimerkiksi sisällöntuottajille, 3D-ammattilaisille ja kehittäjille, jotka haluavat käsitellä suuria malleja ja projekteja ilman, että kaikkea dataa tarvitsee lähettää pilvipalveluun.
Lopullinen arvio on silti vielä liian aikainen. ASUS ei ole ilmoittanut varmaa suositushintaa, aluekohtaiset kokoonpanot vaihtelevat ja riippumattomia suorituskykytestejä ei ole saatavilla.
ProArt P14 on Windows 11 -kannettava, joka perustuu NVIDIA RTX Spark -alustaan. ASUS tarjoaa markkinasta riippuen Windows 11 Home- ja Pro-versioita ja markkinoi laitetta erityisesti luovaan työhön sekä henkilökohtaisille tekoälyagenteille. 2
8
RTX Spark sisältää seuraavat osat:
ASUS ilmoittaa alustan perustuvan TSMC:n 3 nanometrin valmistusprosessiin. Kyse on valmistajan ja alustan teknisistä ilmoituksista, ei riippumattomissa jälleenmyyntitesteissä mitatuista tuloksista. 6
11
ASUSin teknisissä tiedoissa P14:n suorittimeksi ilmoitetaan NVIDIA Grace, ei MediaTekin nimellä brändätty siru. MediaTek kertoo tehneensä NVIDIA:n kanssa yhteistyötä mukautetun Arm-suunnittelun kehittämisessä ja tuoneensa mukaan osaamista suorituskyvystä, energiatehokkuudesta ja liitännöistä. 2
36
40
ProArt P14:n muistivaihtoehdoiksi ilmoitetaan kokoonpanosta riippuen 24, 32, 48, 64 tai 128 Gt juotettua LPDDR5X-muistia. 2
26
Muisti on niin sanottua yhdistettyä muistia. Perinteisessä kannettavassa suorittimella on oma keskusmuistinsa ja erillisellä näytönohjaimella oma VRAM-muistinsa. P14:ssä suoritin ja grafiikkaydin käyttävät samaa muistipoolia, jota voidaan jakaa kulloisenkin työkuorman mukaan.
Tämä voi hyödyttää tekoälymalleja, suuria video- ja 3D-projekteja sekä muita GPU-kiihdytettyjä sovelluksia. Muistia ei tarvitse jakaa pysyvästi erilliseen järjestelmämuistiin ja grafiikkamuistiin. ASUS ilmoittaa enimmäiskapasiteetiksi 128 Gt ja muistikaistan leveydeksi 300 Gt/s. 6
Ratkaisulla on kuitenkin selvä haittapuoli: muisti on juotettu emolevylle. Ostaja ei voi lisätä RAM-muistia myöhemmin, joten paikallista tekoälyä suunnittelevan kannattaa valita kapasiteetti heti käyttötarpeen mukaan.
ASUS listaa P14:lle 512 Gt:n ja 1 Tt:n PCIe 4.0 NVMe -SSD-kokoonpanot. Kannettavassa on yksi M.2 2280 -paikka, joka on jo tehtaalla asennetun levyn käytössä. 2
7
SSD-levyn voi siis mahdollisesti vaihtaa suurempaan, mutta toista sisäistä levyä ei voi asentaa. Videoeditointia, 3D-tiedostoja tai paikallisia tekoälymalleja käsittelevälle käyttäjälle nopea ulkoinen USB4-tallennus voi olla käytännössä tarpeen.
P14:ssä on 14-tuumainen, kuvasuhteeltaan 16:10 oleva kosketusnäyttö. OLED-paneelin tarkkuus on 2 880 × 1 800 pikseliä eli niin sanottu 3K-tarkkuus.
Näytön ilmoitetut ominaisuudet ovat:
Kirkkaus vaihtelee alueen ja paneeliversion mukaan. Yhdessä teknisessä ilmoituksessa tyypilliseksi kirkkaudeksi mainitaan 700 nitiä ja HDR-huipuksi 1 600 nitiä. Toisessa vastaavat arvot ovat 500 ja 1 100 nitiä. Suomen markkinoille tuleva paneeliversio kannattaa tarkistaa ennen tilaamista. 2
3
ProArt P14:n mitat ovat 31,07 × 21,89 × 1,39–1,59 senttimetriä. Painoa on 1,48 kilogrammaa. Kannettavassa on nelikennoinen 90 wattitunnin akku. 2
Lataus tapahtuu USB-C-liitännän kautta. ASUS ilmoittaa virtalähteen tehoksi 140 wattia ja mukana tulevan USB-C-kaapelin kestävän enintään 240 watin tehon. Laturi voi kuitenkin vaihdella markkina-alueen mukaan. 2
Paino on luovan työn kannettavaksi maltillinen, mutta väite koko päivän akunkestosta on toistaiseksi valmistajan markkinointilupaus. Todellinen käyttöaika riippuu muun muassa näytön kirkkaudesta, sovelluksista, tekoälykuormasta ja siitä, miten hyvin käytettävät ohjelmat toimivat Windows on Arm -ympäristössä.
P14:n ilmoitettu liitäntävalikoima sisältää:
Valokuvaajille ja videoeditoijille sisäinen SD-kortinlukija ja täysikokoinen HDMI-liitäntä ovat käytännöllisiä lisäyksiä. Ne vähentävät dongle-sovittimien tarvetta, kun taas kolme USB4-porttia jättää tilaa ulkoisille levyille, näytöille ja telakoille. 2
ASUS tarjoaa ProArt P14:n väreissä Neo White ja Nano Black. Muita ominaisuuksia ovat:
ASUS kertoo laitteen olevan testattu Windows 11 -yhteensopivuutta varten. Windows 10:n tai sitä vanhempien versioiden yhteensopivuutta ei ole ilmoitettu samalla tavalla. 2
4
ASUS esitteli ProArt P14:n ja muut RTX Spark -pohjaiset ProArt-laitteet Computex 2026 -messuilla. Yhtiö ilmoitti aluksi saatavuuden alkavan valituilla alueilla syksyllä 2026. Myöhemmät ASUSin kommentit ja raportit viittaavat RTX Spark -tuotteiden ensimmäiseen julkaisuun vuoden 2026 viimeisellä neljänneksellä. 28
18
ASUSin mukaan ensimmäinen jälleenmyyjille ja jakelukumppaneille suunnattu erä oli jo varattu kokonaan, ja yhtiö järjesti lisää toimituksia kysynnän ylitettyä odotukset. Tämä ei kuitenkaan tarkoita, että kuluttajat olisivat ostaneet kaikki laitteet loppuun verkkokaupoista. Kyse oli jakelukanavan ennakkotilauksista, eikä ASUS ole kertonut ensimmäisen erän kokoa. Kysyntäsignaali on siis kiinnostava, mutta sen mittakaavaa on vaikea arvioida. 17
18
ASUS ei ole julkaissut materiaalissa varmaa P14-mallin suositushintaa tai täydellistä hinnastoa. Raportit yli noin 3 200 dollarin hintaisista RTX Spark -järjestelmistä antavat viitettä alustan premium-luokan asemasta, mutta ne eivät vahvista minkään tietyn P14-kokoonpanon hintaa. 21
Lopulliseen hintaan vaikuttavat todennäköisesti ainakin muistimäärä, SSD-kapasiteetti, näyttöversio ja myyntialue. Tarkka hinta-arvio olisi tässä vaiheessa spekulaatiota.
P14:n suurin merkitys liittyy siihen, kuinka paljon muistia ohueen Windows-kannettavaan voidaan mahduttaa. Jopa 128 Gt yhteistä muistia antaa suorittimelle ja grafiikalle huomattavasti suuremman yhteisen kapasiteetin kuin monissa perinteisissä luovan työn kannettavissa on käytettävissä grafiikkakuormille. Periaatteessa tämä voi helpottaa suurempien kielimallien, kuvamallien ja muiden tekoälysovellusten ajamista paikallisesti. 6
10
ASUS markkinoi P14:ää ja P16:ta henkilökohtaisten tekoälyagenttien alustoina ja väittää niiden pystyvän käsittelemään laitteella esimerkiksi yli 90 Gt:n 3D-renderöintejä sekä 12K 4:2:2 -videon editointia. Nämä ovat valmistajan ilmoituksia, eivät riippumattomien testien tuloksia. Käytännön suorituskyky riippuu sovellusten yhteensopivuudesta, mallien kvantisoinnista, ajureista ja jäähdytyksestä. 8
33
Arm-arkkitehtuuri tuo kokonaisuuteen tärkeän varauksen. P14 ei ole yksinkertaisesti tavallinen x86-kannettava, jossa on enemmän muistia. Ohjelmistojen täytyy joko tukea Windows on Armia natiivisti tai toimia yhteensopivuuskerroksen kautta. Siksi sovellustuki ja käytännön testitulokset ovat vähintään yhtä tärkeitä kuin paperilla näyttävät laitteistotiedot.
ASUS ProArt P14:n erikoisin ominaisuus on RTX Sparkin muistiratkaisu: jopa 128 Gt juotettua LPDDR5X-muistia, jota 20-ytiminen Grace-suoritin ja Blackwell RTX -grafiikka käyttävät yhdessä. Kun tähän yhdistetään tarkka OLED-näyttö, 90 wattitunnin akku ja monipuoliset liitännät, P14:stä voi tulla yksi tehokkaimmista kannettavista Windows-järjestelmistä paikalliseen tekoälyyn ja vaativaan mediatuotantoon.
Ostopäätöstä kannattaa silti lykätä, kunnes hinta, saatavuus ja riippumattomat testit ovat selvillä. Muistia ei voi päivittää, sisäinen tallennustila perustuu yhteen M.2-paikkaan, näyttöversio vaihtelee alueittain ja Windows on Arm -ohjelmistotuki voi ratkaista, kuinka hyvin laite toimii arjessa. Tällä hetkellä P14 on ennen kaikkea merkittävä laitteistoaloite, jonka todellinen arvo määrittyy hinnan, saatavuuden ja ohjelmistojen perusteella.
Studio Global AI
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
ASUS ProArt P14 (H7407) on 14 tuumainen Windows on Arm luovan työn kannettava, jossa on NVIDIA RTX Spark, jopa 128 Gt yhdistettyä muistia ja valmistajan ilmoittama jopa yhden petaflopsin FP4 teho tekoälylaskennassa.
ASUS ProArt P14 (H7407) on 14 tuumainen Windows on Arm luovan työn kannettava, jossa on NVIDIA RTX Spark, jopa 128 Gt yhdistettyä muistia ja valmistajan ilmoittama jopa yhden petaflopsin FP4 teho tekoälylaskennassa. Kannettavan keskeinen etu on yhdistetty muisti: suoritin ja grafiikkaydin voivat käyttää dynaamisesti samaa, juotettua LPDDR5X muistipoolia, mikä voi helpottaa suurten paikallisten tekoälymallien ja vaativien luovien...
Vastapainona muistia ei voi päivittää, sisäiselle SSD levylle on vain yksi M.2 paikka, ja aluekohtaiset kokoonpanot, hinta sekä Windows on Arm ohjelmistojen todellinen suorituskyky ovat vielä epäselviä.
ASUS ProArt P14 (H7407) on 14 tuumainen Windows on Arm luovan työn kannettava, jossa on NVIDIA RTX Spark, jopa 128 Gt yhdistettyä muistia ja valmistajan ilmoittama jopa yhden petaflopsin FP4 teho tekoälylaskennassa. Kannettavan keskeinen etu on yhdistetty muisti: suoritin ja grafiikkaydin voivat käyttää dynaamisesti...
JulkaisijaMuokattu mallilla GPT-5.6 LunaKuvat luotu mallilla GPT Image 1.5
Research answer

Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: What are the complete specifications, architecture, memory configurations, storage limitations, charging and physical characteristics, displ. Article summary: ASUS’s ProArt P14 (H7407) is a 14-inch Windows-on-Arm creator laptop built around NVIDIA’s RTX Spark platform: a 20-core Grace CPU and Blackwell RTX GPU in a unified-memory design. It is notable less for conventional lap. Topic tags: general, general web. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, watermarks, charts with fake numbers, clic
ASUS ProArt P14 (H7407) ei ole vain yksi ohut OLED-kannettava muiden joukossa. Sen sisällä on NVIDIA RTX Spark -alusta, joka yhdistää 20-ytimisen Arm-pohjaisen NVIDIA Grace -suorittimen ja Blackwell-sukupolven RTX-grafiikan samaan kokonaisuuteen. ASUS lupaa alustalle jopa yhden petaflopsin FP4-tehon tekoälylaskennassa sekä jopa 128 gigatavua yhdistettyä muistia. 8
6
Käytännössä P14:n kiinnostavin käyttötarkoitus on kannettava paikallisen tekoälyn työasema. Se voi olla houkutteleva esimerkiksi sisällöntuottajille, 3D-ammattilaisille ja kehittäjille, jotka haluavat käsitellä suuria malleja ja projekteja ilman, että kaikkea dataa tarvitsee lähettää pilvipalveluun.
Lopullinen arvio on silti vielä liian aikainen. ASUS ei ole ilmoittanut varmaa suositushintaa, aluekohtaiset kokoonpanot vaihtelevat ja riippumattomia suorituskykytestejä ei ole saatavilla.
ProArt P14 on Windows 11 -kannettava, joka perustuu NVIDIA RTX Spark -alustaan. ASUS tarjoaa markkinasta riippuen Windows 11 Home- ja Pro-versioita ja markkinoi laitetta erityisesti luovaan työhön sekä henkilökohtaisille tekoälyagenteille. 2
8
RTX Spark sisältää seuraavat osat:
ASUS ilmoittaa alustan perustuvan TSMC:n 3 nanometrin valmistusprosessiin. Kyse on valmistajan ja alustan teknisistä ilmoituksista, ei riippumattomissa jälleenmyyntitesteissä mitatuista tuloksista. 6
11
ASUSin teknisissä tiedoissa P14:n suorittimeksi ilmoitetaan NVIDIA Grace, ei MediaTekin nimellä brändätty siru. MediaTek kertoo tehneensä NVIDIA:n kanssa yhteistyötä mukautetun Arm-suunnittelun kehittämisessä ja tuoneensa mukaan osaamista suorituskyvystä, energiatehokkuudesta ja liitännöistä. 2
36
40
ProArt P14:n muistivaihtoehdoiksi ilmoitetaan kokoonpanosta riippuen 24, 32, 48, 64 tai 128 Gt juotettua LPDDR5X-muistia. 2
26
Muisti on niin sanottua yhdistettyä muistia. Perinteisessä kannettavassa suorittimella on oma keskusmuistinsa ja erillisellä näytönohjaimella oma VRAM-muistinsa. P14:ssä suoritin ja grafiikkaydin käyttävät samaa muistipoolia, jota voidaan jakaa kulloisenkin työkuorman mukaan.
Tämä voi hyödyttää tekoälymalleja, suuria video- ja 3D-projekteja sekä muita GPU-kiihdytettyjä sovelluksia. Muistia ei tarvitse jakaa pysyvästi erilliseen järjestelmämuistiin ja grafiikkamuistiin. ASUS ilmoittaa enimmäiskapasiteetiksi 128 Gt ja muistikaistan leveydeksi 300 Gt/s. 6
Ratkaisulla on kuitenkin selvä haittapuoli: muisti on juotettu emolevylle. Ostaja ei voi lisätä RAM-muistia myöhemmin, joten paikallista tekoälyä suunnittelevan kannattaa valita kapasiteetti heti käyttötarpeen mukaan.
ASUS listaa P14:lle 512 Gt:n ja 1 Tt:n PCIe 4.0 NVMe -SSD-kokoonpanot. Kannettavassa on yksi M.2 2280 -paikka, joka on jo tehtaalla asennetun levyn käytössä. 2
7
SSD-levyn voi siis mahdollisesti vaihtaa suurempaan, mutta toista sisäistä levyä ei voi asentaa. Videoeditointia, 3D-tiedostoja tai paikallisia tekoälymalleja käsittelevälle käyttäjälle nopea ulkoinen USB4-tallennus voi olla käytännössä tarpeen.
P14:ssä on 14-tuumainen, kuvasuhteeltaan 16:10 oleva kosketusnäyttö. OLED-paneelin tarkkuus on 2 880 × 1 800 pikseliä eli niin sanottu 3K-tarkkuus.
Näytön ilmoitetut ominaisuudet ovat:
Kirkkaus vaihtelee alueen ja paneeliversion mukaan. Yhdessä teknisessä ilmoituksessa tyypilliseksi kirkkaudeksi mainitaan 700 nitiä ja HDR-huipuksi 1 600 nitiä. Toisessa vastaavat arvot ovat 500 ja 1 100 nitiä. Suomen markkinoille tuleva paneeliversio kannattaa tarkistaa ennen tilaamista. 2
3
ProArt P14:n mitat ovat 31,07 × 21,89 × 1,39–1,59 senttimetriä. Painoa on 1,48 kilogrammaa. Kannettavassa on nelikennoinen 90 wattitunnin akku. 2
Lataus tapahtuu USB-C-liitännän kautta. ASUS ilmoittaa virtalähteen tehoksi 140 wattia ja mukana tulevan USB-C-kaapelin kestävän enintään 240 watin tehon. Laturi voi kuitenkin vaihdella markkina-alueen mukaan. 2
Paino on luovan työn kannettavaksi maltillinen, mutta väite koko päivän akunkestosta on toistaiseksi valmistajan markkinointilupaus. Todellinen käyttöaika riippuu muun muassa näytön kirkkaudesta, sovelluksista, tekoälykuormasta ja siitä, miten hyvin käytettävät ohjelmat toimivat Windows on Arm -ympäristössä.
P14:n ilmoitettu liitäntävalikoima sisältää:
Valokuvaajille ja videoeditoijille sisäinen SD-kortinlukija ja täysikokoinen HDMI-liitäntä ovat käytännöllisiä lisäyksiä. Ne vähentävät dongle-sovittimien tarvetta, kun taas kolme USB4-porttia jättää tilaa ulkoisille levyille, näytöille ja telakoille. 2
ASUS tarjoaa ProArt P14:n väreissä Neo White ja Nano Black. Muita ominaisuuksia ovat:
ASUS kertoo laitteen olevan testattu Windows 11 -yhteensopivuutta varten. Windows 10:n tai sitä vanhempien versioiden yhteensopivuutta ei ole ilmoitettu samalla tavalla. 2
4
ASUS esitteli ProArt P14:n ja muut RTX Spark -pohjaiset ProArt-laitteet Computex 2026 -messuilla. Yhtiö ilmoitti aluksi saatavuuden alkavan valituilla alueilla syksyllä 2026. Myöhemmät ASUSin kommentit ja raportit viittaavat RTX Spark -tuotteiden ensimmäiseen julkaisuun vuoden 2026 viimeisellä neljänneksellä. 28
18
ASUSin mukaan ensimmäinen jälleenmyyjille ja jakelukumppaneille suunnattu erä oli jo varattu kokonaan, ja yhtiö järjesti lisää toimituksia kysynnän ylitettyä odotukset. Tämä ei kuitenkaan tarkoita, että kuluttajat olisivat ostaneet kaikki laitteet loppuun verkkokaupoista. Kyse oli jakelukanavan ennakkotilauksista, eikä ASUS ole kertonut ensimmäisen erän kokoa. Kysyntäsignaali on siis kiinnostava, mutta sen mittakaavaa on vaikea arvioida. 17
18
ASUS ei ole julkaissut materiaalissa varmaa P14-mallin suositushintaa tai täydellistä hinnastoa. Raportit yli noin 3 200 dollarin hintaisista RTX Spark -järjestelmistä antavat viitettä alustan premium-luokan asemasta, mutta ne eivät vahvista minkään tietyn P14-kokoonpanon hintaa. 21
Lopulliseen hintaan vaikuttavat todennäköisesti ainakin muistimäärä, SSD-kapasiteetti, näyttöversio ja myyntialue. Tarkka hinta-arvio olisi tässä vaiheessa spekulaatiota.
P14:n suurin merkitys liittyy siihen, kuinka paljon muistia ohueen Windows-kannettavaan voidaan mahduttaa. Jopa 128 Gt yhteistä muistia antaa suorittimelle ja grafiikalle huomattavasti suuremman yhteisen kapasiteetin kuin monissa perinteisissä luovan työn kannettavissa on käytettävissä grafiikkakuormille. Periaatteessa tämä voi helpottaa suurempien kielimallien, kuvamallien ja muiden tekoälysovellusten ajamista paikallisesti. 6
10
ASUS markkinoi P14:ää ja P16:ta henkilökohtaisten tekoälyagenttien alustoina ja väittää niiden pystyvän käsittelemään laitteella esimerkiksi yli 90 Gt:n 3D-renderöintejä sekä 12K 4:2:2 -videon editointia. Nämä ovat valmistajan ilmoituksia, eivät riippumattomien testien tuloksia. Käytännön suorituskyky riippuu sovellusten yhteensopivuudesta, mallien kvantisoinnista, ajureista ja jäähdytyksestä. 8
33
Arm-arkkitehtuuri tuo kokonaisuuteen tärkeän varauksen. P14 ei ole yksinkertaisesti tavallinen x86-kannettava, jossa on enemmän muistia. Ohjelmistojen täytyy joko tukea Windows on Armia natiivisti tai toimia yhteensopivuuskerroksen kautta. Siksi sovellustuki ja käytännön testitulokset ovat vähintään yhtä tärkeitä kuin paperilla näyttävät laitteistotiedot.
ASUS ProArt P14:n erikoisin ominaisuus on RTX Sparkin muistiratkaisu: jopa 128 Gt juotettua LPDDR5X-muistia, jota 20-ytiminen Grace-suoritin ja Blackwell RTX -grafiikka käyttävät yhdessä. Kun tähän yhdistetään tarkka OLED-näyttö, 90 wattitunnin akku ja monipuoliset liitännät, P14:stä voi tulla yksi tehokkaimmista kannettavista Windows-järjestelmistä paikalliseen tekoälyyn ja vaativaan mediatuotantoon.
Ostopäätöstä kannattaa silti lykätä, kunnes hinta, saatavuus ja riippumattomat testit ovat selvillä. Muistia ei voi päivittää, sisäinen tallennustila perustuu yhteen M.2-paikkaan, näyttöversio vaihtelee alueittain ja Windows on Arm -ohjelmistotuki voi ratkaista, kuinka hyvin laite toimii arjessa. Tällä hetkellä P14 on ennen kaikkea merkittävä laitteistoaloite, jonka todellinen arvo määrittyy hinnan, saatavuuden ja ohjelmistojen perusteella.
Studio Global AI
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
ASUS ProArt P14 (H7407) on 14 tuumainen Windows on Arm luovan työn kannettava, jossa on NVIDIA RTX Spark, jopa 128 Gt yhdistettyä muistia ja valmistajan ilmoittama jopa yhden petaflopsin FP4 teho tekoälylaskennassa.
ASUS ProArt P14 (H7407) on 14 tuumainen Windows on Arm luovan työn kannettava, jossa on NVIDIA RTX Spark, jopa 128 Gt yhdistettyä muistia ja valmistajan ilmoittama jopa yhden petaflopsin FP4 teho tekoälylaskennassa. Kannettavan keskeinen etu on yhdistetty muisti: suoritin ja grafiikkaydin voivat käyttää dynaamisesti samaa, juotettua LPDDR5X muistipoolia, mikä voi helpottaa suurten paikallisten tekoälymallien ja vaativien luovien...
Vastapainona muistia ei voi päivittää, sisäiselle SSD levylle on vain yksi M.2 paikka, ja aluekohtaiset kokoonpanot, hinta sekä Windows on Arm ohjelmistojen todellinen suorituskyky ovat vielä epäselviä.