CoinGeckon treasury-seuranta näyttää 20 seurattua yritystä, joilla on yhteensä 18 483 376 SOL:ia, joka on noin 1,36 miljardin dollarin arvoinen 22. kesäkuuta 2026. Tämä on noin 2,94 prosenttia Solanan kokonaistarjonnasta . Viisi näistä yrityksistä vastaa suurimmasta osasta tätä arvoa .
| Mittari | Tiedot |
|---|---|
| Nykyiset omistukset | ~7 013 536 SOL (22. kesäkuuta) |
| Markkina-arvo | ~516 miljoonaa dollaria (~73,60 dollaria/SOL) |
| Keskimääräinen hankintahinta | ~232,08 dollaria per token |
| Kokonaiskustannus | ~1,59 miljardia dollaria |
Strategia: Forward Industries on panostanut koko Solana-saldoosa, ja se on tuottanut 6,5–7,2 prosentin bruttovuosituoton (APY) alusta lähtien. Kumulatiiviset panostuspalkkiot ovat ylittäneet 112 171 SOL:ia . Yhtiöllä ei ole yritysvelkaa, minkä johto näkee strategisena etuna .
Realisoitumattomat tappiot: Toukokuun 2026 puolivälissä, kun SOL kävi noin 91 dollarissa, Forward Industriesilla oli realisoitumaton tappio noin 983 miljoonasta miljardiin dollariin . 20. kesäkuuta mennessä, SOL:n ollessa noin 71,75 dollarissa, paperitappio kasvoi entisestään . Yhtiö raportoi 585,65 miljoonan dollarin nettotappion tilikauden 2026 ensimmäisellä neljänneksellä, josta 560,2 miljoonaa dollaria johtui digitaalisten varojen arvonalentumisesta . Liikevaihto kasvoi yli nelinkertaiseksi 13,0 miljoonaan dollariin (3,1 miljoonasta dollarista vuotta aiemmin), mikä johtui pääasiassa panostustoiminnasta . DAT (Digital Asset Treasury) -omistukset vastaavat nyt noin 3:a prosenttia liikkeellä olevasta SOL-tarjonnasta .
| Mittari | Tiedot |
|---|---|
| Nykyiset omistukset | 2 223 074 SOL (22. kesäkuuta) |
| Markkina-arvo | ~163,6 miljoonaa dollaria |
| SOL per osake (SPS) | 0,0670 (13. toukokuuta 2026) – 108 % kasvua edellisvuodesta |
| Muunnetut omistukset yhteensä | ~2 294 576 SOL ja SOL-vastaavat (13. toukokuuta) |
Strategia: DeFi Development Corp on ensimmäinen yhdysvaltalainen pörssiyhtiö, jonka treasury-strategia on nimenomaisesti rakennettu Solanan kerryttämisen ja koronkorkoa tuottavan kasvun (compounding) ympärille. Se seuraa SOL per osake (SPS) -mittaria keskeisenä suorituskykymittarinaan ja on asettanut pitkän aikavälin tavoitteeksi 1,0 SPS joulukuuhun 2028 mennessä . Yli 15 prosenttia sen SOL-omistuksista on sijoitettu lohkoketjuun (on-chain) tuoton saamiseksi, ja yhtiö toteuttaa omien osakkeidensa takaisinostoja SPS:n kasvattamiseksi . Se omistaa myös yli 656 000 dfdvSOL:ia, joka on sen treasury-positiota tokenisoiva versio .
Talous: Vuoden 2026 ensimmäisen neljänneksen liikevaihto oli 4,49 miljoonaa dollaria, mikä ylitti analyytikoiden odotukset (3,50 miljoonaa dollaria), mutta GAAP-osakekohtainen tulos -8,47 dollaria jäi reilusti odotuksista (-0,25 dollaria), mikä heijastaa SOL:n hinnan laskua . Yhtiö vahvisti kesäkuun 2026 SPS-ohjeistustavoitteensa 0,075 ja huomautti SPS:n 108 prosentin vuosikasvusta markkinoiden laskusta huolimatta .
| Mittari | Tiedot |
|---|---|
| Treasury-SOL yhteensä (ennen myyntiä) | ~530 251 SOL (3. helmikuuta 2026) |
| Koostumus | 402 004 raaka-SOL + 37 043 jitoSOL + 81 149 STKESOL |
| Viimeaikainen myynti | Myi 65 001 SOL:ia (~12,4 % omistuksista) 9. kesäkuuta 2026 noin 87,88 CAD / token |
| Tuottojen käyttö | ~5,7 miljoonaa CAD velkojen takaisinmaksuun ja velkavivun vähentämiseen |
| Omistukset myynnin jälkeen | ~456 173 SOL |
Strategia: SOL Strategies operoi Solana-validattoreita ja -infrastruktuuria. Se sulki hiljattain HoudiniSwap LLC:n oston 18 miljoonalla dollarilla 1. kesäkuuta 2026, rahoittamalla sen DeFi-protokollien kautta ilman, että sen tarvitsi myydä treasury-SOL:ia . Yhtiö siirtyi bitcoin-keskeisestä holdingyhtiöstä Solana-keskeiseksi entisen toimitusjohtajan Leah Waldin johdolla, joka erosi syyskuussa 2025 ohjattuaan muutosta .
CoinGeckon tietojen mukaan 22. kesäkuuta 2026 Upexi omisti noin 2 173 204 SOL:ia, noin 159,9 miljoonan dollarin arvosta, mikä tekee siitä kolmanneksi suurimman julkisen Solana-omistajan . Aiemmat raportit syyskuulta 2025 osoittivat Upexin hallitsevan noin 2 miljoonaa SOL:ia . Nykyisiä tietoja mahdollisesta treasuryn laajentumissuunnitelmasta ei voitu vahvistaa saatavilla olevista kesäkuun 2026 hakutuloksista.
CoinGeckon seuranta listaa myös Sharps Technologyn (STSS.US) 2 077 799 SOL:llaan (~152,9 miljoonaa dollaria) ja Solana Companyn (HSDT.US) 2 064 717 SOL:llaan (~152,0 miljoonaa dollaria) viiden kärkeen . Yhdessä nämä yritykset ja muut nostavat kaikkien 20 seuratun toimijan yhteenlasketun summan 1,36 miljardiin dollariin SOL:issa .
Forward Industries yksinään vastaa noin miljardin dollarin realisoitumattomista tappioista . Kun tähän yhdistetään DeFi Development Corpin ja muiden yritysten markkina-arvotappiot, julkisten Solana-treasury-yhtiöiden laajempi institutionaalinen paperitappio ylittää todennäköisesti 1,5 miljardia dollaria kesäkuuhun 2026 mennessä, vaikka tarkkaa summaa ei ollut saatavilla lähdeaineistossa .
Julkiset treasury-yhtiöt kuvaavat strategiaansa nimenomaan Solana-natiivina versiona MicroStrategy bitcoinin kerrytysmallista . Keskeinen ero: MicroStrategy pitää BTC:tä ilman tuottoa; Solana-treasuryt panostavat koko omistuksensa ja tuottavat 6,5–7,2 prosentin bruttovuosituoton . Tämä tuotto kompensoi osittain paperitappioita ja tuottaa toistuvaa tuloa, mutta kuten eräässä analyysissä todettiin, 17,4 miljoonan dollarin panostustuotto oli pientä verrattuna 560,2 miljoonan dollarin realisoitumattomaan digitaalisten varojen tappioon . Yhtiöt, kuten Forward Industries, korostavat SOL per osake -kasvua (analogia MicroStrategyn BTC per osake -mittarille) ja ovat todenneet, etteivät ne aio myydä .
SOL kävi noin 73 dollarissa 20. kesäkuuta 2026, mikä on kaukana sen kaikkien aikojen ennätyksestä ja paljon alle Forward Industriesin noin 232 dollarin keskimääräisen hankintahinnan . Lasku selittää suurimman osan paperitappioista kaikilla treasury-omistajilla.
Japanilainen pelinkehittäjä Enish (TSE: 3667) myi kaikki bitcoin-omistuksensa 9. kesäkuuta 2026 ja siirtyi Solana-keskeiseen DAT 2.0 -aktiiviseen treasury-strategiaan, joka sisältää panostuksen ja validointitoiminnan . Tämä heijastaa kasvavaa trendiä, jossa yritykset siirtyvät passiivisista bitcoin- treasuryistä tuottaviin Solana-treasuryihin.
| Yritys | Tunnus | SOL-omistukset (kesäkuu 2026) | Arvio arvosta | Strategian kohokohta |
|---|---|---|---|---|
| Forward Industries | FWDI | ~7 013 536 | 516 miljoonaa dollaria | 100 % panostettu, 6,5–7,2 % APY, ~1 miljardin dollarin realisoitumaton tappio |
| DeFi Development Corp | DFDV | ~2 223 074 | 164 miljoonaa dollaria | SPS:n kasvattaminen (108 % vuosikasvu), tuotto lohkoketjussa |
| Upexi | UPXI | ~2 173 204 | 160 miljoonaa dollaria | Kolmanneksi suurin omistaja; lisäsuunnitelmat vahvistamatta |
| Sharps Technology | STSS | ~2 077 799 | 153 miljoonaa dollaria | — |
| Solana Company | HSDT | ~2 064 717 | 152 miljoonaa dollaria | Keskittynyt ekosysteemin osallistumiseen |
| SOL Strategies | HODL | ~456 173 (9. kesäkuuta myynnin jälkeen) | ~33 miljoonaa dollaria | Myi 12,4 % velkojen maksuun; validointitoiminta |
Joitain markkinakommenteissa mainittuja lukuja – kuten valaan ostama 234 900 SOL:ia 16,5 miljoonalla dollarilla, Solanan DEX-volyymin ohittama NYSE, 5,5 miljoonan dollarin Solana-ETF-ulosvirtaukset ja Circlen lyömä 250 miljoonaa USDC:tä Solanaan – ei löytynyt käytettävissä olevista hakutuloksista, eikä niitä voida vahvistaa lähdeaineiston perusteella. Lisäksi Upexin nykyisiä omistuksia CoinGeckon tilannekuvan lisäksi ei voitu vahvistaa kesäkuun 2026 tiedoista.
Julkinen Solana-treasury-malli on vielä alkuvaiheessa, ja seurattujen omistusten kokonaismäärä edustaa alle 3:a prosenttia SOL:n liikkeellä olevasta tarjonnasta . Onko panostustuotoilla mahdollista kompensoida merkittävästi pitkittyneen karhumarkkinan laskua, on avoin kysymys, johon vain aika ja SOL:n hinnan kehitys antavat vastauksen.
CoinGeckon treasury-seuranta näyttää 20 seurattua yritystä, joilla on yhteensä 18 483 376 SOL:ia, joka on noin 1,36 miljardin dollarin arvoinen 22. kesäkuuta 2026. Tämä on noin 2,94 prosenttia Solanan kokonaistarjonnasta . Viisi näistä yrityksistä vastaa suurimmasta osasta tätä arvoa .
| Mittari | Tiedot |
|---|---|
| Nykyiset omistukset | ~7 013 536 SOL (22. kesäkuuta) |
| Markkina-arvo | ~516 miljoonaa dollaria (~73,60 dollaria/SOL) |
| Keskimääräinen hankintahinta | ~232,08 dollaria per token |
| Kokonaiskustannus | ~1,59 miljardia dollaria |
Strategia: Forward Industries on panostanut koko Solana-saldoosa, ja se on tuottanut 6,5–7,2 prosentin bruttovuosituoton (APY) alusta lähtien. Kumulatiiviset panostuspalkkiot ovat ylittäneet 112 171 SOL:ia . Yhtiöllä ei ole yritysvelkaa, minkä johto näkee strategisena etuna .
Realisoitumattomat tappiot: Toukokuun 2026 puolivälissä, kun SOL kävi noin 91 dollarissa, Forward Industriesilla oli realisoitumaton tappio noin 983 miljoonasta miljardiin dollariin . 20. kesäkuuta mennessä, SOL:n ollessa noin 71,75 dollarissa, paperitappio kasvoi entisestään . Yhtiö raportoi 585,65 miljoonan dollarin nettotappion tilikauden 2026 ensimmäisellä neljänneksellä, josta 560,2 miljoonaa dollaria johtui digitaalisten varojen arvonalentumisesta . Liikevaihto kasvoi yli nelinkertaiseksi 13,0 miljoonaan dollariin (3,1 miljoonasta dollarista vuotta aiemmin), mikä johtui pääasiassa panostustoiminnasta . DAT (Digital Asset Treasury) -omistukset vastaavat nyt noin 3:a prosenttia liikkeellä olevasta SOL-tarjonnasta .
| Mittari | Tiedot |
|---|---|
| Nykyiset omistukset | 2 223 074 SOL (22. kesäkuuta) |
| Markkina-arvo | ~163,6 miljoonaa dollaria |
| SOL per osake (SPS) | 0,0670 (13. toukokuuta 2026) – 108 % kasvua edellisvuodesta |
| Muunnetut omistukset yhteensä | ~2 294 576 SOL ja SOL-vastaavat (13. toukokuuta) |
Strategia: DeFi Development Corp on ensimmäinen yhdysvaltalainen pörssiyhtiö, jonka treasury-strategia on nimenomaisesti rakennettu Solanan kerryttämisen ja koronkorkoa tuottavan kasvun (compounding) ympärille. Se seuraa SOL per osake (SPS) -mittaria keskeisenä suorituskykymittarinaan ja on asettanut pitkän aikavälin tavoitteeksi 1,0 SPS joulukuuhun 2028 mennessä . Yli 15 prosenttia sen SOL-omistuksista on sijoitettu lohkoketjuun (on-chain) tuoton saamiseksi, ja yhtiö toteuttaa omien osakkeidensa takaisinostoja SPS:n kasvattamiseksi . Se omistaa myös yli 656 000 dfdvSOL:ia, joka on sen treasury-positiota tokenisoiva versio .
Talous: Vuoden 2026 ensimmäisen neljänneksen liikevaihto oli 4,49 miljoonaa dollaria, mikä ylitti analyytikoiden odotukset (3,50 miljoonaa dollaria), mutta GAAP-osakekohtainen tulos -8,47 dollaria jäi reilusti odotuksista (-0,25 dollaria), mikä heijastaa SOL:n hinnan laskua . Yhtiö vahvisti kesäkuun 2026 SPS-ohjeistustavoitteensa 0,075 ja huomautti SPS:n 108 prosentin vuosikasvusta markkinoiden laskusta huolimatta .
| Mittari | Tiedot |
|---|---|
| Treasury-SOL yhteensä (ennen myyntiä) | ~530 251 SOL (3. helmikuuta 2026) |
| Koostumus | 402 004 raaka-SOL + 37 043 jitoSOL + 81 149 STKESOL |
| Viimeaikainen myynti | Myi 65 001 SOL:ia (~12,4 % omistuksista) 9. kesäkuuta 2026 noin 87,88 CAD / token |
| Tuottojen käyttö | ~5,7 miljoonaa CAD velkojen takaisinmaksuun ja velkavivun vähentämiseen |
| Omistukset myynnin jälkeen | ~456 173 SOL |
Strategia: SOL Strategies operoi Solana-validattoreita ja -infrastruktuuria. Se sulki hiljattain HoudiniSwap LLC:n oston 18 miljoonalla dollarilla 1. kesäkuuta 2026, rahoittamalla sen DeFi-protokollien kautta ilman, että sen tarvitsi myydä treasury-SOL:ia . Yhtiö siirtyi bitcoin-keskeisestä holdingyhtiöstä Solana-keskeiseksi entisen toimitusjohtajan Leah Waldin johdolla, joka erosi syyskuussa 2025 ohjattuaan muutosta .
CoinGeckon tietojen mukaan 22. kesäkuuta 2026 Upexi omisti noin 2 173 204 SOL:ia, noin 159,9 miljoonan dollarin arvosta, mikä tekee siitä kolmanneksi suurimman julkisen Solana-omistajan . Aiemmat raportit syyskuulta 2025 osoittivat Upexin hallitsevan noin 2 miljoonaa SOL:ia . Nykyisiä tietoja mahdollisesta treasuryn laajentumissuunnitelmasta ei voitu vahvistaa saatavilla olevista kesäkuun 2026 hakutuloksista.
CoinGeckon seuranta listaa myös Sharps Technologyn (STSS.US) 2 077 799 SOL:llaan (~152,9 miljoonaa dollaria) ja Solana Companyn (HSDT.US) 2 064 717 SOL:llaan (~152,0 miljoonaa dollaria) viiden kärkeen . Yhdessä nämä yritykset ja muut nostavat kaikkien 20 seuratun toimijan yhteenlasketun summan 1,36 miljardiin dollariin SOL:issa .
Forward Industries yksinään vastaa noin miljardin dollarin realisoitumattomista tappioista . Kun tähän yhdistetään DeFi Development Corpin ja muiden yritysten markkina-arvotappiot, julkisten Solana-treasury-yhtiöiden laajempi institutionaalinen paperitappio ylittää todennäköisesti 1,5 miljardia dollaria kesäkuuhun 2026 mennessä, vaikka tarkkaa summaa ei ollut saatavilla lähdeaineistossa .
Julkiset treasury-yhtiöt kuvaavat strategiaansa nimenomaan Solana-natiivina versiona MicroStrategy bitcoinin kerrytysmallista . Keskeinen ero: MicroStrategy pitää BTC:tä ilman tuottoa; Solana-treasuryt panostavat koko omistuksensa ja tuottavat 6,5–7,2 prosentin bruttovuosituoton . Tämä tuotto kompensoi osittain paperitappioita ja tuottaa toistuvaa tuloa, mutta kuten eräässä analyysissä todettiin, 17,4 miljoonan dollarin panostustuotto oli pientä verrattuna 560,2 miljoonan dollarin realisoitumattomaan digitaalisten varojen tappioon . Yhtiöt, kuten Forward Industries, korostavat SOL per osake -kasvua (analogia MicroStrategyn BTC per osake -mittarille) ja ovat todenneet, etteivät ne aio myydä .
SOL kävi noin 73 dollarissa 20. kesäkuuta 2026, mikä on kaukana sen kaikkien aikojen ennätyksestä ja paljon alle Forward Industriesin noin 232 dollarin keskimääräisen hankintahinnan . Lasku selittää suurimman osan paperitappioista kaikilla treasury-omistajilla.
Japanilainen pelinkehittäjä Enish (TSE: 3667) myi kaikki bitcoin-omistuksensa 9. kesäkuuta 2026 ja siirtyi Solana-keskeiseen DAT 2.0 -aktiiviseen treasury-strategiaan, joka sisältää panostuksen ja validointitoiminnan . Tämä heijastaa kasvavaa trendiä, jossa yritykset siirtyvät passiivisista bitcoin- treasuryistä tuottaviin Solana-treasuryihin.
| Yritys | Tunnus | SOL-omistukset (kesäkuu 2026) | Arvio arvosta | Strategian kohokohta |
|---|---|---|---|---|
| Forward Industries | FWDI | ~7 013 536 | 516 miljoonaa dollaria | 100 % panostettu, 6,5–7,2 % APY, ~1 miljardin dollarin realisoitumaton tappio |
| DeFi Development Corp | DFDV | ~2 223 074 | 164 miljoonaa dollaria | SPS:n kasvattaminen (108 % vuosikasvu), tuotto lohkoketjussa |
| Upexi | UPXI | ~2 173 204 | 160 miljoonaa dollaria | Kolmanneksi suurin omistaja; lisäsuunnitelmat vahvistamatta |
| Sharps Technology | STSS | ~2 077 799 | 153 miljoonaa dollaria | — |
| Solana Company | HSDT | ~2 064 717 | 152 miljoonaa dollaria | Keskittynyt ekosysteemin osallistumiseen |
| SOL Strategies | HODL | ~456 173 (9. kesäkuuta myynnin jälkeen) | ~33 miljoonaa dollaria | Myi 12,4 % velkojen maksuun; validointitoiminta |
Joitain markkinakommenteissa mainittuja lukuja – kuten valaan ostama 234 900 SOL:ia 16,5 miljoonalla dollarilla, Solanan DEX-volyymin ohittama NYSE, 5,5 miljoonan dollarin Solana-ETF-ulosvirtaukset ja Circlen lyömä 250 miljoonaa USDC:tä Solanaan – ei löytynyt käytettävissä olevista hakutuloksista, eikä niitä voida vahvistaa lähdeaineiston perusteella. Lisäksi Upexin nykyisiä omistuksia CoinGeckon tilannekuvan lisäksi ei voitu vahvistaa kesäkuun 2026 tiedoista.
Julkinen Solana-treasury-malli on vielä alkuvaiheessa, ja seurattujen omistusten kokonaismäärä edustaa alle 3:a prosenttia SOL:n liikkeellä olevasta tarjonnasta . Onko panostustuotoilla mahdollista kompensoida merkittävästi pitkittyneen karhumarkkinan laskua, on avoin kysymys, johon vain aika ja SOL:n hinnan kehitys antavat vastauksen.