ASML leikkaa EUV-koneiden rakennusaikaa 30 %:lla – näin se suunnittelee lähes kaksinkertaistavansa tuotannon vuoteen 2027 mennessä
ASML lyhentää EUV litografiakoneiden rakennussykliä noin 22 viikosta 15–16 viikkoon – noin 30 %:n vähennys – tehdasjärjestelyillä, rinnakkaisilla työvaiheilla ja koneiden nopeammalla läpimenolla. Yhtiö tavoittelee noin 85 matala NA EUV järjestelmän vuosikapasiteettia vuoteen 2027 mennessä, mikä on lähes kaksinkertai...
JulkaisijaMuokattu mallilla DeepSeek-V4-FlashKuvat luotu mallilla GPT Image 1.5
ASML lyhentää EUV litografiakoneiden rakennussykliä noin 22 viikosta 15–16 viikkoon – noin 30 %:n vähennys – tehdasjärjestelyillä, rinnakkaisilla työvaiheilla ja koneiden nopeammalla läpimenolla.
Yhtiö tavoittelee noin 85 matala NA EUV järjestelmän vuosikapasiteettia vuoteen 2027 mennessä, mikä on lähes kaksinkertainen määrä vuoden 2025 noin 44 koneeseen verrattuna.
15. heinäkuuta 2026 ASML raportoi Q2:n liikevaihdoksi 9,3 miljardia euroa (ylitti ohjeistuksen 8,7 mrd.
Yhtiö nosti koko vuoden 2026 liikevaihto ohjeistustaan toistamiseen: nyt 43–45 miljardia euroa aiemman 36–40 miljardin sijaan.
Search & fact-check with cited sources for What recent steps has ASML taken to reduce the build time of its EUV lithography machines, what sAn ASML lithography system inside a clean room. The Dutch company is the world's sole supplier of EUV machines essential for advanced AI chip production.
AI Prompt
Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: Search & fact-check with cited sources for What recent steps has ASML taken to reduce the build time of its EUV lithography machines, what s. Article summary: Here are the key findings, all sourced from disclosures ASML made on or around July 15, 2026.. Topic tags: general, education, news, general web, user generated. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, watermarks, charts with fake numbers, clickbait thumbnails, icons, and tiny thumbnail layouts. Make it useful as an illustrative visual,
openai.com
ASML, maailman ainoa ääriultravioletti- (EUV) litografiajärjestelmien valmistaja, on aloittanut vuosikausien aggressiivisimman tuotannon nopeutusohjelman. Yhtiö kertoi 15. heinäkuuta 2026 odotukset ylittäneiden toisen neljänneksen tulosten yhteydessä monitahoisesta suunnitelmastaan: lyhentää EUV-koneiden rakennusaikaa noin 30 %, kasvattaa vuotuista tuotantokapasiteettia noin 85 matala-NA EUV -järjestelmään vuoteen 2027 mennessä ja suunnitella toista merkittävää kapasiteettiloikkaa vuonna 2028. Tavoitteena on purkaa tarjontapuolen pullonkaula, joka rajoittaa maailman kehittyneimpien tekoälypiirien tuotantoa.
Rakennusajan lyhennys: miten ASML leikkaa sykliä noin 30 %
ASML:n matala-NA (0,33 numeerinen apertuuri) EUV -koneet ovat yksiä monimutkaisimmista koskaan rakennetuista teollisuuslaitteista; kukin maksaa noin 300 miljoonaa dollaria . Aika puhtaan huoneen aloituksesta toimitukseen – niin kutsuttu sykli-aika – oli vielä muutama vuosineljännes sitten noin 22 viikkoa. Talousjohtaja Roger Dassen vahvisti ASML:n tavoittelevan nyt 15–16 viikon sykliä, mikä on noin 30 %:n vähennys .
Studio Global AI
Continue your research
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
What is the short answer to "ASML leikkaa EUV-koneiden rakennusaikaa 30 %:lla – näin se suunnittelee lähes kaksinkertaistavansa tuotannon vuoteen 2027 mennessä"?
ASML lyhentää EUV litografiakoneiden rakennussykliä noin 22 viikosta 15–16 viikkoon – noin 30 %:n vähennys – tehdasjärjestelyillä, rinnakkaisilla työvaiheilla ja koneiden nopeammalla läpimenolla.
What are the key points to validate first?
ASML lyhentää EUV litografiakoneiden rakennussykliä noin 22 viikosta 15–16 viikkoon – noin 30 %:n vähennys – tehdasjärjestelyillä, rinnakkaisilla työvaiheilla ja koneiden nopeammalla läpimenolla. Yhtiö tavoittelee noin 85 matala NA EUV järjestelmän vuosikapasiteettia vuoteen 2027 mennessä, mikä on lähes kaksinkertainen määrä vuoden 2025 noin 44 koneeseen verrattuna.
What should I do next in practice?
15. heinäkuuta 2026 ASML raportoi Q2:n liikevaihdoksi 9,3 miljardia euroa (ylitti ohjeistuksen 8,7 mrd.
ASML leikkaa EUV-koneiden rakennusaikaa 30 %:lla – näin se suunnittelee lähes kaksinkertaistavansa tuotannon vuoteen 2027 mennessä
ASML lyhentää EUV litografiakoneiden rakennussykliä noin 22 viikosta 15–16 viikkoon – noin 30 %:n vähennys – tehdasjärjestelyillä, rinnakkaisilla työvaiheilla ja koneiden nopeammalla läpimenolla. Yhtiö tavoittelee noin 85 matala NA EUV järjestelmän vuosikapasiteettia vuoteen 2027 mennessä, mikä on lähes kaksinkertai...
JulkaisijaMuokattu mallilla DeepSeek-V4-FlashKuvat luotu mallilla GPT Image 1.5
ASML lyhentää EUV litografiakoneiden rakennussykliä noin 22 viikosta 15–16 viikkoon – noin 30 %:n vähennys – tehdasjärjestelyillä, rinnakkaisilla työvaiheilla ja koneiden nopeammalla läpimenolla.
Yhtiö tavoittelee noin 85 matala NA EUV järjestelmän vuosikapasiteettia vuoteen 2027 mennessä, mikä on lähes kaksinkertainen määrä vuoden 2025 noin 44 koneeseen verrattuna.
15. heinäkuuta 2026 ASML raportoi Q2:n liikevaihdoksi 9,3 miljardia euroa (ylitti ohjeistuksen 8,7 mrd.
Yhtiö nosti koko vuoden 2026 liikevaihto ohjeistustaan toistamiseen: nyt 43–45 miljardia euroa aiemman 36–40 miljardin sijaan.
Search & fact-check with cited sources for What recent steps has ASML taken to reduce the build time of its EUV lithography machines, what sAn ASML lithography system inside a clean room. The Dutch company is the world's sole supplier of EUV machines essential for advanced AI chip production.
AI Prompt
Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: Search & fact-check with cited sources for What recent steps has ASML taken to reduce the build time of its EUV lithography machines, what s. Article summary: Here are the key findings, all sourced from disclosures ASML made on or around July 15, 2026.. Topic tags: general, education, news, general web, user generated. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, watermarks, charts with fake numbers, clickbait thumbnails, icons, and tiny thumbnail layouts. Make it useful as an illustrative visual,
openai.com
ASML, maailman ainoa ääriultravioletti- (EUV) litografiajärjestelmien valmistaja, on aloittanut vuosikausien aggressiivisimman tuotannon nopeutusohjelman. Yhtiö kertoi 15. heinäkuuta 2026 odotukset ylittäneiden toisen neljänneksen tulosten yhteydessä monitahoisesta suunnitelmastaan: lyhentää EUV-koneiden rakennusaikaa noin 30 %, kasvattaa vuotuista tuotantokapasiteettia noin 85 matala-NA EUV -järjestelmään vuoteen 2027 mennessä ja suunnitella toista merkittävää kapasiteettiloikkaa vuonna 2028. Tavoitteena on purkaa tarjontapuolen pullonkaula, joka rajoittaa maailman kehittyneimpien tekoälypiirien tuotantoa.
Rakennusajan lyhennys: miten ASML leikkaa sykliä noin 30 %
ASML:n matala-NA (0,33 numeerinen apertuuri) EUV -koneet ovat yksiä monimutkaisimmista koskaan rakennetuista teollisuuslaitteista; kukin maksaa noin 300 miljoonaa dollaria . Aika puhtaan huoneen aloituksesta toimitukseen – niin kutsuttu sykli-aika – oli vielä muutama vuosineljännes sitten noin 22 viikkoa. Talousjohtaja Roger Dassen vahvisti ASML:n tavoittelevan nyt 15–16 viikon sykliä, mikä on noin 30 %:n vähennys .
Studio Global AI
Continue your research
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
What is the short answer to "ASML leikkaa EUV-koneiden rakennusaikaa 30 %:lla – näin se suunnittelee lähes kaksinkertaistavansa tuotannon vuoteen 2027 mennessä"?
ASML lyhentää EUV litografiakoneiden rakennussykliä noin 22 viikosta 15–16 viikkoon – noin 30 %:n vähennys – tehdasjärjestelyillä, rinnakkaisilla työvaiheilla ja koneiden nopeammalla läpimenolla.
What are the key points to validate first?
ASML lyhentää EUV litografiakoneiden rakennussykliä noin 22 viikosta 15–16 viikkoon – noin 30 %:n vähennys – tehdasjärjestelyillä, rinnakkaisilla työvaiheilla ja koneiden nopeammalla läpimenolla. Yhtiö tavoittelee noin 85 matala NA EUV järjestelmän vuosikapasiteettia vuoteen 2027 mennessä, mikä on lähes kaksinkertainen määrä vuoden 2025 noin 44 koneeseen verrattuna.
What should I do next in practice?
15. heinäkuuta 2026 ASML raportoi Q2:n liikevaihdoksi 9,3 miljardia euroa (ylitti ohjeistuksen 8,7 mrd.
Nopeutusta vauhdittavat erityisesti seuraavat menetelmät:
Tehdasjärjestelyt ja rinnakkaiset työvaiheet: ASML järjestelee uudelleen puhdastilojen osastoja, jotta kaikki tila keskittyy tuotantoon eikä varastointiin, ja toteuttaa yhä enemmän kokoonpano- ja testausvaiheita rinnakkain peräkkäisten sijasta .
Virtaviivaistetut testausprotokollat: Yhtiö lyhentää testaussyklejä säilyttäen samalla laatustandardit – herkkä tasapaino koneilla, joiden on saavutettava nanometritason tarkkuus .
Nopeampi läpimeno koneittain: Uusin TWINSCAN NXE:3800E -malli saavuttaa jo 230 kiekkoa tunnissa, kun edellisen sukupolven malli pääsi 160:een . Tämä tarkoittaa, että jokainen kone tuottaa enemmän piirejä, joten asiakkaat tarvitsevat vähemmän koneita saman tuotannon saavuttamiseksi – mikä tehostaa jokaisesta toimitetusta yksiköstä saatavaa kapasiteettia.
Toimitusketjun ja komponenttien varastoinnin parannukset: Pullonkauloja komponenttitoimituksissa ja loppukokoonpanossa vähennetään, jotta koneet viettävät vähemmän aikaa tehdaslattialla .
Tuotantokapasiteetin tavoitteet vuosille 2027 ja 2028
ASML esitti selkeän monivuotisen kapasiteettitiekartan, jonka tavoitteet ovat nousseet merkittävästi aiemmasta ohjeistuksesta:
Mittari
2025 (toteutunut)
2026 (tavoite)
2027 (tavoite)
2028 (suunnitelma)
Toimitetut matala-NA EUV -yksiköt
~44
~60
~80 (kapasiteetti ~85)
Arvioidaan noin 30 %:n lisäystä
DUV-upotuskoneet
~131
~130
+30 %:n laajennus arvioitavana
Vuoden 2027 matala-NA EUV -kapasiteetin noin 85 järjestelmää tarkoittaa noin 30 %:n lisäystä vuoden 2026 noin 65 koneeseen verrattuna . Lähes koko vuoden 2027 kapasiteetti on jo asiakkaiden varaama .
Bank of America nosti vuoden 2028 matala-NA EUV -yksikköennusteensa 97 yksikköön, mikä kuvastaa luottamusta jatkuvaan laajentumiseen . Barclays ennustaa vielä korkeampia lukuja: 90 yksikköä vuonna 2027 ja 100 vuonna 2028 .
ASML on myös todennut, että se voisi teoriassa toimittaa jopa 90 EUV-työkalua vuonna 2027 ilman fyysisen tehdaskapasiteetin lisäystä, pelkästään tehokkuusparannusten avulla . Jotkut analyytikot, kuten JPMorgan, uskovat yhtiön pystyvän tuottamaan jopa 110 yksikköä vuoteen 2028 mennessä, jos kysyntä jatkuu .
Yhteys tekoälypiirien pullonkaulaan
EUV-litografiakoneet ovat eniten rajoitettu työkalu huippuluokan puolijohdetuotannossa. Jokainen edistynyt tekoälypiiri – olipa kyse NVIDIA:n GPU:sta, AMD:n kiihdyttimestä tai Googlen ja Amazonin räätälöidyistä piistä – on riippuvainen EUV:stä pienimpien piirien piirtämiseen. Kunkin koneen rakentaminen kestää noin vuoden, mikä rajoittaa suoraan sitä, kuinka nopeasti tekoälyinfrastruktuuria voidaan laajentaa . Toimitusjohtaja Christophe Fouquet sanoi yhtiön tekevän "kaikkensa" nopeuttaakseen toimituksia vastatakseen räjähdysmäiseen tekoälykysyntään .
Yhdistämällä:
Rakennusajan lyhennys noin 30 %,
Koneiden läpimenon parannus (NXE:3800E 230 kiekkoa tunnissa 160:n sijaan),
Matala-NA EUV -tuotannon lähes kaksinkertaistaminen noin 44 yksiköstä (2025) noin 80+:aan vuoteen 2027 mennessä,
ASML pureutuu suoraan tarjontapuolen pullonkaulaan, joka on rajoittanut tekoälypiirien tuotantoa. Yhtiö on myös esitellyt 1 000 watin EUV-valolähteen läpimurron, joka voisi mahdollistaa 50 %:n lisäyksen piirien kokonaistuotannossa vuoteen 2030 mennessä .
Q2 2026 -tulokset
ASML raportoi 15. heinäkuuta 2026 toisen neljänneksen tulokset, jotka ylittivät sekä yhtiön oman ohjeistuksen että Wall Streetin konsensusodotukset:
Mittari
Q2 2026 -tulos
vs. ohjeistus/konsensus
Kokonaisliikevaihto
9,3 miljardia euroa
Ohjeistuksen keskipisteen 8,7 mrd. euron yläpuolella
Bruttomarginaali
54,0 %
Ohjeistetun vaihteluvälin 51–52 % yläpuolella
Nettotulos
2,9 miljardia euroa
—
Osakekohtainen tulos (EPS)
7,59 euroa (~8,69 dollaria)
Konsensusodotuksen ~6,88 euroa/7,95 dollaria yläpuolella
Asennetun laitekannan hallinnan myynti
2,8 miljardia euroa
Vahva vaikuttaja tulosylitykseen
Tarkistettu koko vuoden 2026 liikevaihto-ohjeistus
ASML nosti koko vuoden 2026 liikevaihto-ohjeistustaan toistamiseen tämän vuoden aikana, mikä kuvastaa tekoälyvetoisen piirikysynnän jatkuvaa nousua:
Uusi vuoden 2026 ohjeistus: 43–45 miljardia euroa
Edellinen ohjeistus (huhtikuu 2026): 36–40 miljardia euroa
Alkuperäinen ohjeistus (alkuvuosi 2026): 34–39 miljardia euroa
Yhtiö ohjeisti myös vuoden 2026 kolmannelle neljännekselle liikevaihdon vaihteluväliksi 11,0–12,0 miljardia euroa ja bruttomarginaaliksi 55–57 % .
reuters.comChip toolmaker ASML expected to shine light on capacity and China challenges
Nopeutusta vauhdittavat erityisesti seuraavat menetelmät:
Tehdasjärjestelyt ja rinnakkaiset työvaiheet: ASML järjestelee uudelleen puhdastilojen osastoja, jotta kaikki tila keskittyy tuotantoon eikä varastointiin, ja toteuttaa yhä enemmän kokoonpano- ja testausvaiheita rinnakkain peräkkäisten sijasta .
Virtaviivaistetut testausprotokollat: Yhtiö lyhentää testaussyklejä säilyttäen samalla laatustandardit – herkkä tasapaino koneilla, joiden on saavutettava nanometritason tarkkuus .
Nopeampi läpimeno koneittain: Uusin TWINSCAN NXE:3800E -malli saavuttaa jo 230 kiekkoa tunnissa, kun edellisen sukupolven malli pääsi 160:een . Tämä tarkoittaa, että jokainen kone tuottaa enemmän piirejä, joten asiakkaat tarvitsevat vähemmän koneita saman tuotannon saavuttamiseksi – mikä tehostaa jokaisesta toimitetusta yksiköstä saatavaa kapasiteettia.
Toimitusketjun ja komponenttien varastoinnin parannukset: Pullonkauloja komponenttitoimituksissa ja loppukokoonpanossa vähennetään, jotta koneet viettävät vähemmän aikaa tehdaslattialla .
Tuotantokapasiteetin tavoitteet vuosille 2027 ja 2028
ASML esitti selkeän monivuotisen kapasiteettitiekartan, jonka tavoitteet ovat nousseet merkittävästi aiemmasta ohjeistuksesta:
Mittari
2025 (toteutunut)
2026 (tavoite)
2027 (tavoite)
2028 (suunnitelma)
Toimitetut matala-NA EUV -yksiköt
~44
~60
~80 (kapasiteetti ~85)
Arvioidaan noin 30 %:n lisäystä
DUV-upotuskoneet
~131
~130
+30 %:n laajennus arvioitavana
Vuoden 2027 matala-NA EUV -kapasiteetin noin 85 järjestelmää tarkoittaa noin 30 %:n lisäystä vuoden 2026 noin 65 koneeseen verrattuna . Lähes koko vuoden 2027 kapasiteetti on jo asiakkaiden varaama .
Bank of America nosti vuoden 2028 matala-NA EUV -yksikköennusteensa 97 yksikköön, mikä kuvastaa luottamusta jatkuvaan laajentumiseen . Barclays ennustaa vielä korkeampia lukuja: 90 yksikköä vuonna 2027 ja 100 vuonna 2028 .
ASML on myös todennut, että se voisi teoriassa toimittaa jopa 90 EUV-työkalua vuonna 2027 ilman fyysisen tehdaskapasiteetin lisäystä, pelkästään tehokkuusparannusten avulla . Jotkut analyytikot, kuten JPMorgan, uskovat yhtiön pystyvän tuottamaan jopa 110 yksikköä vuoteen 2028 mennessä, jos kysyntä jatkuu .
Yhteys tekoälypiirien pullonkaulaan
EUV-litografiakoneet ovat eniten rajoitettu työkalu huippuluokan puolijohdetuotannossa. Jokainen edistynyt tekoälypiiri – olipa kyse NVIDIA:n GPU:sta, AMD:n kiihdyttimestä tai Googlen ja Amazonin räätälöidyistä piistä – on riippuvainen EUV:stä pienimpien piirien piirtämiseen. Kunkin koneen rakentaminen kestää noin vuoden, mikä rajoittaa suoraan sitä, kuinka nopeasti tekoälyinfrastruktuuria voidaan laajentaa . Toimitusjohtaja Christophe Fouquet sanoi yhtiön tekevän "kaikkensa" nopeuttaakseen toimituksia vastatakseen räjähdysmäiseen tekoälykysyntään .
Yhdistämällä:
Rakennusajan lyhennys noin 30 %,
Koneiden läpimenon parannus (NXE:3800E 230 kiekkoa tunnissa 160:n sijaan),
Matala-NA EUV -tuotannon lähes kaksinkertaistaminen noin 44 yksiköstä (2025) noin 80+:aan vuoteen 2027 mennessä,
ASML pureutuu suoraan tarjontapuolen pullonkaulaan, joka on rajoittanut tekoälypiirien tuotantoa. Yhtiö on myös esitellyt 1 000 watin EUV-valolähteen läpimurron, joka voisi mahdollistaa 50 %:n lisäyksen piirien kokonaistuotannossa vuoteen 2030 mennessä .
Q2 2026 -tulokset
ASML raportoi 15. heinäkuuta 2026 toisen neljänneksen tulokset, jotka ylittivät sekä yhtiön oman ohjeistuksen että Wall Streetin konsensusodotukset:
Mittari
Q2 2026 -tulos
vs. ohjeistus/konsensus
Kokonaisliikevaihto
9,3 miljardia euroa
Ohjeistuksen keskipisteen 8,7 mrd. euron yläpuolella
Bruttomarginaali
54,0 %
Ohjeistetun vaihteluvälin 51–52 % yläpuolella
Nettotulos
2,9 miljardia euroa
—
Osakekohtainen tulos (EPS)
7,59 euroa (~8,69 dollaria)
Konsensusodotuksen ~6,88 euroa/7,95 dollaria yläpuolella
Asennetun laitekannan hallinnan myynti
2,8 miljardia euroa
Vahva vaikuttaja tulosylitykseen
Tarkistettu koko vuoden 2026 liikevaihto-ohjeistus
ASML nosti koko vuoden 2026 liikevaihto-ohjeistustaan toistamiseen tämän vuoden aikana, mikä kuvastaa tekoälyvetoisen piirikysynnän jatkuvaa nousua:
Uusi vuoden 2026 ohjeistus: 43–45 miljardia euroa
Edellinen ohjeistus (huhtikuu 2026): 36–40 miljardia euroa
Alkuperäinen ohjeistus (alkuvuosi 2026): 34–39 miljardia euroa
Yhtiö ohjeisti myös vuoden 2026 kolmannelle neljännekselle liikevaihdon vaihteluväliksi 11,0–12,0 miljardia euroa ja bruttomarginaaliksi 55–57 % .
reuters.comChip toolmaker ASML expected to shine light on capacity and China challenges