Vertailun vuoksi yrityksen Series B -kierros joulukuussa 2025 keräsi 330 miljoonaa dollaria 6,6 miljardin dollarin arvostuksella. Kierrosta johtivat CapitalG (Alphabetin sijoitusyksikkö) ja Menlo Venturesin Anthology-rahasto, ja siihen osallistuivat NVentures (Nvidia), Salesforce Ventures, Databricks Ventures ja monet muut .
Lovable perustettiin vuonna 2023 Tukholmassa, Ruotsissa, perustajinaan Anton Osika (toimitusjohtaja) ja Fabian Hedin (teknologiajohtaja) . Tuote lanseerattiin alun perin nimellä GPT Engineer, avoimen lähdekoodin projektina, jonka Osika julkaisi kesällä 2023. Se keräsi noin 50 000 GitHub-tähteä ennen kaupallistamista ja uudelleenbrändäystä Lovableksi joulukuussa 2024 . Uudelleenbrändäys merkitsi siirtymää kehittäjätyökalusta laajemmalle ei-tekniselle yleisölle .
Toimitusjohtaja Anton Osika työskenteli aiemmin hiukkasfysiikan parissa CERNissä ja oli ensimmäinen työntekijä ja insinööri ruotsalaisessa tekoäly-yksisarvisessa Sana Labsissa . Molemmat perustajista tulivat miljardööreiksi joulukuun 2025 kierroksen jälkeen, 35- ja 31-vuotiaina, ja Forbes arvioi kummankin omistavan noin 24 prosenttia yrityksestä .
Lovable on tekoälypohjainen "vibe-coding"-alusta, joka tuottaa täysipainoisia verkkosovelluksia luonnollisen kielen kehotteista. Käyttäjä kuvailee idean tavallisella tekstiilä, ja tekoäly rakentaa toimivan sovelluksen – etu- ja taustajärjestelmineen ja tietokantoineen – sekunneissa . Se on suunnattu ei-teknisille perustajille, yksinyrittäjille ja tiimeille, jotka haluavat prototyyppejä ja tuotantosovelluksia ilman koodausta .
Useat lähteet kuvailevat Lovablen kasvua ennennäkemättömäksi ohjelmistohistoriassa :
Yritys kolminkertaisti liikevaihtonsa edellisen kierroksen ja joulukuun 2025 Series B:n välillä .
Helmikuuhun 2026 mennessä Lovable työllisti noin 146 henkilöä tukemaan 400 miljoonan dollarin ARR:ää . Yritys kuvailee itseään LinkedInissä "pieneksi eurooppalaiseksi tiimiksi, joka koostuu sarjayrittäjistä, tuoteinsinööreistä, fyysikoista ja kilpailullisista ohjelmoijista" .
Lovablelle on kertynyt huipputason sijoittajia rahoituskierrosten aikana:
| Sijoittaja | Tyyppi | Rooli |
|---|---|---|
| CapitalG | Alphabetin VC-haara | Series B:n johtaja |
| Menlo Ventures (Anthology-rahasto) | Yhdysvaltalainen VC | Series B:n yhteisjohtaja; odotetaan johtavan uutta 300 M$:n kierrosta |
| NVentures | Nvidian VC-haara | Osallistuja Series B:hen |
| Salesforce Ventures | Yritysten VC | Osallistuja Series B:hen |
| Databricks Ventures | Yritysten VC | Osallistuja Series B:hen |
| T.Capital | Deutsche Telekomin VC | Osallistuja Series B:hen |
| Atlassian Ventures | Yritysten VC | Osallistuja Series B:hen |
| HubSpot Ventures | Yritysten VC | Osallistuja Series B:hen |
| Khosla Ventures | VC | Osallistuja Series B:hen |
| Accel | VC | Series B ja aiemmat |
| Creandum | VC | Series B ja aiemmat |
Lähteet:
Lovable toimii nopeasti kasvavilla vibe-coding-markkinoilla, joiden arvon arvioitiin olevan 4,7 miljardia dollaria vuonna 2026, ja 63 prosenttia käyttäjistä on ei-kehittäjiä .
Keskeisiä kilpailijoita ovat Cursor, Bolt.new, Replit Agent, v0 (Vercel), Windsurf ja Claude Code .
Upworkin kysyntätietojen mukaan (tammikuu 2025 – huhtikuu 2026) Lovable mainittiin 6 243 työpaikkailmoituksessa, kun Cursorin mainittiin 5 373 – selvä ykkönen ja kakkonen, kaukana edellä Boltia ja Replitiä . Lovable-mainintojen määrä kasvoi 627 prosenttia ajanjaksolla .
Alan yleinen näkemys on, että Lovable on paras työkalu ei-teknisille käyttäjille, jotka haluavat täysipainoisia sovelluksia yhdellä kehotteella. Cursor hallitsee ammatti-insinöörin valvomaa koodausta, ja Bolt.new on vahva demoissa mutta heikompi todellisessa monimutkaisuudessa .
Lovablea pidetään kuitenkin yleisesti "ei yritysvalmiina" – sillä ei ole SOC 2-, ISO- tai HIPAA-sertifikaatteja – toisin kuin esimerkiksi Claristalla, mikä rajoittaa sen kasvua yritysmarkkinoilla .
Tämä on merkittävin avoin riski 300 miljoonan dollarin rahoituskierrokselle – ja koko vibe-coding-alalle. Kolme dokumentoitua tietoturvapoikkeamaa on iskenyt Lovableen vuonna 2026, ja yritys on myöntänyt ne kaikki.
BOLA-haavoittuvuus (Broken Object Level Authorization) mahdollisti minkä tahansa todennetun käyttäjän lukea julkisten projektien lähdekoodin ja tekoäly-chat-historiat. Lovable myönsi, että bugi ilmoitettiin sen bugipalkkio-ohjelman kautta, mutta korjaus otettiin käyttöön vasta 48 päivää myöhemmin, kun tietoturvatutkija julkisti ongelman . Lovablen jälkianalyysin mukaan "yksityiset projektit ja Lovable Cloud eivät koskaan olleet vaarassa" . Yritys selitti ongelman helmikuussa tapahtuneeksi backend-regressioksi, joka otti uudelleen käyttöön julkisen pääsyn samalla, kun käyttöoikeuksia yhdistettiin .
Yhteensä kolme dokumentoitua tietoturvatapahtumaa paljastivat lähdekoodia, tietokantatunnuksia ja tuhansia käyttäjätietueita . Helmikuun 2026 turvallisuusarviointi löysi 16 haavoittuvuutta, joista 6 kriittisiä, mukaan lukien todennuslogiikka, joka oli "kirjaimellisesti väärinpäin – se esti kirjautuneita käyttäjiä ja päästi anonyymit läpi" .
Useat tietoturvatutkijat huomauttavat, että tekoälykoodigeneraattorit, kuten Lovable, Bolt, Replit Agent, v0 ja Cursor tuottavat rutiininomaisesti koodia, joka "näyttää hyvältä, mutta puuttuu RLS-käytännöt, vuotaa tunnistetietoja selainsarjoissa ja ohittaa verkkokoukun allekirjoituksen vahvistuksen" – koska tekoäly optimoi koodia, joka toimii, ei koodia, joka on turvallinen . Uudet hyökkäysluokat, kuten "TrustFall" ja "CLI-Anything", kohdistuvat nimenomaan tekoälykoodausagentteihin .
Turvallisuusyritys GuardMintin Q1 2026 -arvioinnissa havaittiin, että 91,5 prosentissa vibe-koodatuista sovelluksista oli ainakin yksi tekoälyn jäljitettävä haavoittuvuus . Georgian teknillisen korkeakoulun Vibe Security Radar -projekti seurasi 35:tä tekoälytyökaluihin liittyvää CVE:tä pelkästään maaliskuussa 2026, ja tutkijoiden mukaan todellinen määrä on viisi–kymmenen kertaa suurempi .
Viimeisimpien raporttien mukaan tietoturvapoikkeamat eivät ole kaataneet 300 miljoonan dollarin neuvotteluja – Menlo Venturesin odotetaan edelleen johtavan kierrosta . Nämä ongelmat ovat kuitenkin suurin due diligence -huolenaihe. Jos uusi merkittävä tietoturvaloukkaus tapahtuu ennen kaupan päättymistä, ehdot voivat muuttua tai kierros voi viivästyä. Koko vibe-coding-alalle nämä tapaukset ovat lisänneet yritysostajien ja sääntelyviranomaisten tarkastelua, ja useat kilpailijat pyrkivät erottumaan turvallisuusasennon parantamisella SOC 2 -yhteensopivuuden, roolipohjaisen pääsynhallinnan ja auditointilokien avulla .
Vertailun vuoksi yrityksen Series B -kierros joulukuussa 2025 keräsi 330 miljoonaa dollaria 6,6 miljardin dollarin arvostuksella. Kierrosta johtivat CapitalG (Alphabetin sijoitusyksikkö) ja Menlo Venturesin Anthology-rahasto, ja siihen osallistuivat NVentures (Nvidia), Salesforce Ventures, Databricks Ventures ja monet muut .
Lovable perustettiin vuonna 2023 Tukholmassa, Ruotsissa, perustajinaan Anton Osika (toimitusjohtaja) ja Fabian Hedin (teknologiajohtaja) . Tuote lanseerattiin alun perin nimellä GPT Engineer, avoimen lähdekoodin projektina, jonka Osika julkaisi kesällä 2023. Se keräsi noin 50 000 GitHub-tähteä ennen kaupallistamista ja uudelleenbrändäystä Lovableksi joulukuussa 2024 . Uudelleenbrändäys merkitsi siirtymää kehittäjätyökalusta laajemmalle ei-tekniselle yleisölle .
Toimitusjohtaja Anton Osika työskenteli aiemmin hiukkasfysiikan parissa CERNissä ja oli ensimmäinen työntekijä ja insinööri ruotsalaisessa tekoäly-yksisarvisessa Sana Labsissa . Molemmat perustajista tulivat miljardööreiksi joulukuun 2025 kierroksen jälkeen, 35- ja 31-vuotiaina, ja Forbes arvioi kummankin omistavan noin 24 prosenttia yrityksestä .
Lovable on tekoälypohjainen "vibe-coding"-alusta, joka tuottaa täysipainoisia verkkosovelluksia luonnollisen kielen kehotteista. Käyttäjä kuvailee idean tavallisella tekstiilä, ja tekoäly rakentaa toimivan sovelluksen – etu- ja taustajärjestelmineen ja tietokantoineen – sekunneissa . Se on suunnattu ei-teknisille perustajille, yksinyrittäjille ja tiimeille, jotka haluavat prototyyppejä ja tuotantosovelluksia ilman koodausta .
Useat lähteet kuvailevat Lovablen kasvua ennennäkemättömäksi ohjelmistohistoriassa :
Yritys kolminkertaisti liikevaihtonsa edellisen kierroksen ja joulukuun 2025 Series B:n välillä .
Helmikuuhun 2026 mennessä Lovable työllisti noin 146 henkilöä tukemaan 400 miljoonan dollarin ARR:ää . Yritys kuvailee itseään LinkedInissä "pieneksi eurooppalaiseksi tiimiksi, joka koostuu sarjayrittäjistä, tuoteinsinööreistä, fyysikoista ja kilpailullisista ohjelmoijista" .
Lovablelle on kertynyt huipputason sijoittajia rahoituskierrosten aikana:
| Sijoittaja | Tyyppi | Rooli |
|---|---|---|
| CapitalG | Alphabetin VC-haara | Series B:n johtaja |
| Menlo Ventures (Anthology-rahasto) | Yhdysvaltalainen VC | Series B:n yhteisjohtaja; odotetaan johtavan uutta 300 M$:n kierrosta |
| NVentures | Nvidian VC-haara | Osallistuja Series B:hen |
| Salesforce Ventures | Yritysten VC | Osallistuja Series B:hen |
| Databricks Ventures | Yritysten VC | Osallistuja Series B:hen |
| T.Capital | Deutsche Telekomin VC | Osallistuja Series B:hen |
| Atlassian Ventures | Yritysten VC | Osallistuja Series B:hen |
| HubSpot Ventures | Yritysten VC | Osallistuja Series B:hen |
| Khosla Ventures | VC | Osallistuja Series B:hen |
| Accel | VC | Series B ja aiemmat |
| Creandum | VC | Series B ja aiemmat |
Lähteet:
Lovable toimii nopeasti kasvavilla vibe-coding-markkinoilla, joiden arvon arvioitiin olevan 4,7 miljardia dollaria vuonna 2026, ja 63 prosenttia käyttäjistä on ei-kehittäjiä .
Keskeisiä kilpailijoita ovat Cursor, Bolt.new, Replit Agent, v0 (Vercel), Windsurf ja Claude Code .
Upworkin kysyntätietojen mukaan (tammikuu 2025 – huhtikuu 2026) Lovable mainittiin 6 243 työpaikkailmoituksessa, kun Cursorin mainittiin 5 373 – selvä ykkönen ja kakkonen, kaukana edellä Boltia ja Replitiä . Lovable-mainintojen määrä kasvoi 627 prosenttia ajanjaksolla .
Alan yleinen näkemys on, että Lovable on paras työkalu ei-teknisille käyttäjille, jotka haluavat täysipainoisia sovelluksia yhdellä kehotteella. Cursor hallitsee ammatti-insinöörin valvomaa koodausta, ja Bolt.new on vahva demoissa mutta heikompi todellisessa monimutkaisuudessa .
Lovablea pidetään kuitenkin yleisesti "ei yritysvalmiina" – sillä ei ole SOC 2-, ISO- tai HIPAA-sertifikaatteja – toisin kuin esimerkiksi Claristalla, mikä rajoittaa sen kasvua yritysmarkkinoilla .
Tämä on merkittävin avoin riski 300 miljoonan dollarin rahoituskierrokselle – ja koko vibe-coding-alalle. Kolme dokumentoitua tietoturvapoikkeamaa on iskenyt Lovableen vuonna 2026, ja yritys on myöntänyt ne kaikki.
BOLA-haavoittuvuus (Broken Object Level Authorization) mahdollisti minkä tahansa todennetun käyttäjän lukea julkisten projektien lähdekoodin ja tekoäly-chat-historiat. Lovable myönsi, että bugi ilmoitettiin sen bugipalkkio-ohjelman kautta, mutta korjaus otettiin käyttöön vasta 48 päivää myöhemmin, kun tietoturvatutkija julkisti ongelman . Lovablen jälkianalyysin mukaan "yksityiset projektit ja Lovable Cloud eivät koskaan olleet vaarassa" . Yritys selitti ongelman helmikuussa tapahtuneeksi backend-regressioksi, joka otti uudelleen käyttöön julkisen pääsyn samalla, kun käyttöoikeuksia yhdistettiin .
Yhteensä kolme dokumentoitua tietoturvatapahtumaa paljastivat lähdekoodia, tietokantatunnuksia ja tuhansia käyttäjätietueita . Helmikuun 2026 turvallisuusarviointi löysi 16 haavoittuvuutta, joista 6 kriittisiä, mukaan lukien todennuslogiikka, joka oli "kirjaimellisesti väärinpäin – se esti kirjautuneita käyttäjiä ja päästi anonyymit läpi" .
Useat tietoturvatutkijat huomauttavat, että tekoälykoodigeneraattorit, kuten Lovable, Bolt, Replit Agent, v0 ja Cursor tuottavat rutiininomaisesti koodia, joka "näyttää hyvältä, mutta puuttuu RLS-käytännöt, vuotaa tunnistetietoja selainsarjoissa ja ohittaa verkkokoukun allekirjoituksen vahvistuksen" – koska tekoäly optimoi koodia, joka toimii, ei koodia, joka on turvallinen . Uudet hyökkäysluokat, kuten "TrustFall" ja "CLI-Anything", kohdistuvat nimenomaan tekoälykoodausagentteihin .
Turvallisuusyritys GuardMintin Q1 2026 -arvioinnissa havaittiin, että 91,5 prosentissa vibe-koodatuista sovelluksista oli ainakin yksi tekoälyn jäljitettävä haavoittuvuus . Georgian teknillisen korkeakoulun Vibe Security Radar -projekti seurasi 35:tä tekoälytyökaluihin liittyvää CVE:tä pelkästään maaliskuussa 2026, ja tutkijoiden mukaan todellinen määrä on viisi–kymmenen kertaa suurempi .
Viimeisimpien raporttien mukaan tietoturvapoikkeamat eivät ole kaataneet 300 miljoonan dollarin neuvotteluja – Menlo Venturesin odotetaan edelleen johtavan kierrosta . Nämä ongelmat ovat kuitenkin suurin due diligence -huolenaihe. Jos uusi merkittävä tietoturvaloukkaus tapahtuu ennen kaupan päättymistä, ehdot voivat muuttua tai kierros voi viivästyä. Koko vibe-coding-alalle nämä tapaukset ovat lisänneet yritysostajien ja sääntelyviranomaisten tarkastelua, ja useat kilpailijat pyrkivät erottumaan turvallisuusasennon parantamisella SOC 2 -yhteensopivuuden, roolipohjaisen pääsynhallinnan ja auditointilokien avulla .