Liikevaihto ohjeistus on 39,0–40,2 miljardia dollaria, mikä tarkoittaa noin 32 prosentin vuosikasvua.
Bruttokateprosentiksi ohjeistetaan 65,5–67,5 prosenttia. Q1:llä saavutettiin ennätyksellinen 66,2 prosenttia.
Yhtiö odottaa koko vuoden 2026 liikevaihdon kasvavan yli 30 prosenttia. Investointibudjetti on jopa 56 miljardia dollaria.
Search & fact-check with cited sources for What key expectations do analysts have for TSMC's July 16, 2026 second-quarter earnings call, incTSMC Q2 2026 earnings: AI chip demand drives record capex, 2nm ramp, and analyst price target upgrades.
AI Prompt
Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: Search & fact-check with cited sources for What key expectations do analysts have for TSMC's July 16, 2026 second-quarter earnings call, inc. Article summary: TSMC will hold its Q2 2026 earnings call on **July 16, 2026 at 14:00 Taiwan time** (quiet period began July 6) [2][6]. Here is a verified breakdown of the key expectations and analyst focal points: ## Q2 2026 Financial E. Topic tags: general, news, general web, user generated, government. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, watermar
openai.com
Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) pitää toisen vuosineljänneksen 2026 tulospuhelunsa 16. heinäkuuta 2026 kello 14.00 Taiwanin aikaa. Hiljainen jakso on voimassa 6.–15. heinäkuuta . Tulosjulkistus tapahtuu historiallisen merkittävällä hetkellä: TSMC on keskellä aggressiivisinta kapasiteettilaajennustaan, jota vauhdittavat tekoälypiirien valtava kysyntä ja yhtiön uuden 2 nanometrin (N2) prosessin käyttöönotto. Tässä on lähdetietoihin perustuva ennakkokatsaus siitä, mitä sijoittajat ja analyytikot seuraavat.
Q2 2026: Taloudelliset odotukset
Analyytikoiden konsensus ja yhtiön ohjeistus viittaavat jälleen ennätys- tai lähes ennätystulokseen.
Osakekohtainen tulos (ADR): Konsensusennuste on , perustuen viiden analyytikon arvioihin (vaihteluväli 3,67–4,20 dollaria) . Toinen seuranta raportoi konsensuksen olevan 3,78 dollaria/ADR . Vertailun vuoksi: TSMC raportoi Q1 2026:lta GAAP-voitoksi 3,49 dollaria/ADR .
Studio Global AI
Continue your research
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
Liikevaihto ohjeistus on 39,0–40,2 miljardia dollaria, mikä tarkoittaa noin 32 prosentin vuosikasvua.
Bruttokateprosentiksi ohjeistetaan 65,5–67,5 prosenttia. Q1:llä saavutettiin ennätyksellinen 66,2 prosenttia.
Yhtiö odottaa koko vuoden 2026 liikevaihdon kasvavan yli 30 prosenttia. Investointibudjetti on jopa 56 miljardia dollaria.
Search & fact-check with cited sources for What key expectations do analysts have for TSMC's July 16, 2026 second-quarter earnings call, incTSMC Q2 2026 earnings: AI chip demand drives record capex, 2nm ramp, and analyst price target upgrades.
AI Prompt
Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: Search & fact-check with cited sources for What key expectations do analysts have for TSMC's July 16, 2026 second-quarter earnings call, inc. Article summary: TSMC will hold its Q2 2026 earnings call on **July 16, 2026 at 14:00 Taiwan time** (quiet period began July 6) [2][6]. Here is a verified breakdown of the key expectations and analyst focal points: ## Q2 2026 Financial E. Topic tags: general, news, general web, user generated, government. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, watermar
openai.com
Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) pitää toisen vuosineljänneksen 2026 tulospuhelunsa 16. heinäkuuta 2026 kello 14.00 Taiwanin aikaa. Hiljainen jakso on voimassa 6.–15. heinäkuuta . Tulosjulkistus tapahtuu historiallisen merkittävällä hetkellä: TSMC on keskellä aggressiivisinta kapasiteettilaajennustaan, jota vauhdittavat tekoälypiirien valtava kysyntä ja yhtiön uuden 2 nanometrin (N2) prosessin käyttöönotto. Tässä on lähdetietoihin perustuva ennakkokatsaus siitä, mitä sijoittajat ja analyytikot seuraavat.
Q2 2026: Taloudelliset odotukset
Analyytikoiden konsensus ja yhtiön ohjeistus viittaavat jälleen ennätys- tai lähes ennätystulokseen.
Osakekohtainen tulos (ADR): Konsensusennuste on , perustuen viiden analyytikon arvioihin (vaihteluväli 3,67–4,20 dollaria) . Toinen seuranta raportoi konsensuksen olevan 3,78 dollaria/ADR . Vertailun vuoksi: TSMC raportoi Q1 2026:lta GAAP-voitoksi 3,49 dollaria/ADR .
Studio Global AI
Continue your research
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
Liikevaihto: TSMC:n oma ohjeistus odottaa Q2-liikevaihdon olevan 39,0–40,2 miljardia dollaria, mikä tarkoittaa noin 32 prosentin vuosikasvua ja 10 prosentin kasvua edellisestä neljänneksestä keskikohdassa . Konsensusennusteet ovat asettuneet noin 40,1 miljardiin dollariin .
Bruttokate: Yhtiön johto ohjeisti Q2-bruttokateprosentiksi 65,5–67,5 prosenttia. Tämä seuraa ennätyksellistä 66,2 prosentin bruttokateprosenttia Q1 2026:lta . Vaikka jotkin myyntipuolen analyytikot ovat mallintaneet bruttokateprosentin lähestyvän tai ylittävän 68 prosenttia, väite "lähestyy 70 prosenttia" ei ole vahvistettu nykyisessä virallisessa ohjeistuksessa tai julkaistussa konsensuksessa – johdon katto on 67,5 prosenttia, joten 70 prosentin kate on yläkanttiin oleva härkäskenaario .
Liikevoittomarginaali: Ohjeistettu välille 56,5–58,5 prosenttia .
Sijoittajat keskittyvät siihen, tarkentaako TSMC:n johto jo nostettua koko vuoden 2026 ohjeistustaan.
Liikevaihdon kasvu vuonna 2026: TSMC nosti huhtikuun Q1-puhelussaan koko vuoden liikevaihtoennustettaan "yli 30 prosentin kasvuun" Yhdysvaltain dollareissa, aiemmasta "lähes 30 prosentista" . Analyytikot odottavat, että 16. heinäkuun puhelu antaa lisätietoa siitä, onko kehitys nostettua ohjeistusta nopeampaa .
Investoinnit (Capex) 2026: TSMC on ohjeistanut vuoden 2026 investointien olevan 52–56 miljardia dollaria, mikä on puolijohdehistorian suurin yksittäisen vuoden pääomasitoumus . Talousjohtaja Wendell Huang vahvisti huhtikuussa, että kulut tulevat olemaan ohjeistusvälin yläpäässä . 56 miljardin dollarin lukua pidetään yleisesti ylärajana .
Investointiennusteet vuodelle 2027: Bank of America nosti TSMC:n vuoden 2027 investointiennustettaan 75 miljardiin dollariin (63 miljardista), mikä ylittää markkinoiden 65 miljardin dollarin konsensuksen. Syynä on tekoälypiirien kysyntä . Tiettyä 73 miljardin dollarin lukemaa, joka toisinaan mainitaan, ei ole vahvistettu huippulähteillä; BoFA:n julkaistu arvio on 75 miljardia dollaria . Barclays puolestaan mallinsi 29. kesäkuuta 2026 päivityksessään vuoden 2027 investoinneiksi 74 miljardia dollaria .
Tekoälyn kysyntä, hinnoitteluvoima ja osakekurssi
TSMC:n taloudellisten ja operatiivisten päätösten taustalla on edelleen tekoäly.
Tekoäly tulonlähteenä: Huipputehokas laskenta (HPC), joka kattaa suurimman osan tekoälypiirien kysynnästä, muodosti 58 prosenttia TSMC:n vuotuisesta liikevaihdosta. Johto ja analyytikot kuvaavat tekoälyyn liittyvää kysyntää usein "ylitsepääsemättömäksi" .
Hinnoitteluvoima: Tekoälykysynnän räjähdys on antanut TSMC:lle merkittävää hinnoitteluvoimaa. Kehittyneiden valmistusprosessien (N3, N2) kapasiteetti on tiukalla ja asiakkaat kilpailevat allokaatiosta, mikä mahdollistaa TSMC:lle erittäin hyvän hinnoittelun .
Osakkeen nousu: TSMC:n osake on noussut voimakkaasti. Ainakin kuusi pankkia, mukaan lukien Goldman Sachs ja Macquarie Group, ovat nostaneet tavoitehintojaan vuoden 2026 alun kurssinousun jälkeen . Vaikka tarkkaa 44 prosentin vuoden alusta -lukemaa ei löytynyt suoraan lähdemateriaalista, se on linjassa raportoidun ennätysnousun ja analyytikkojen toimien kanssa .
Wall Streetin nostamat tavoitehinnat
Analyytikoiden tunnelma on erittäin härkä lähestyttäessä Q2-tulosta. Useat suuret pankit ovat nostaneet TSMC:n osakkeen (NYSE: TSM) tavoitehintoja viime kuukausina.
Barclays: Nostoi TSMC:n tavoitehintaa 625 dollariin 470 dollarista 29. kesäkuuta 2026, säilyttäen Overweight-suosituksen. Analyytikko Simon Coles kuvaili TSMC:tä "yhdeksi parhaista tavoista saada altistusta tekoälylle" ja mallinsi vuosien 2026/2027 investoinneiksi 56/74 miljardia dollaria .
Citigroup (Citi): On ollut yhä härkämäisempi. Maaliskuun 2026 lopussa Citi nosti TSMC:n tavoitehintaa 2 800 Taiwanin dollariin 2 600 dollarista, vedoten kiihtyvään tekoälypiirien kysyntään . Aiemmin tammikuussa 2026 Citi nosti tavoitteen 3 030 Taiwanin dollariin . Puheissa esiintyvää T$3 800:n lukua ei löytynyt lähdemateriaalista.
Goldman Sachs: Nostoi TSMC:n tavoitehintaa 35 prosenttia 2 330 Taiwanin dollariin tammikuussa 2026, vedoten odotuksiin jälleen yhdestä vahvan kasvun vuodesta .
GF Securities: Nostoi TSMC:n tavoitehintaa 2 808 Taiwanin dollariin 2 325 dollarista ennen Q1 2026 -tulosta, säilyttäen Osta-suosituksen . Sijoittajien keskusteluissa esiintyvä 2 900 Taiwanin dollarin luku on korkeampi kuin tämä vahvistettu tavoite.
JPMorgan: Nostoi TSMC:n tavoitehintaa 24 prosenttia 2 100 Taiwanin dollariin tammikuun 2026 alussa .
Keskeiset sijoittajien seurantakohteet 16. heinäkuun puhelussa
Keskeisten lukujen lisäksi sijoittajat kuuntelevat tarkasti päivityksiä kolmesta strategisesta teemasta.
1. 2 nanometrin (N2) tuotannon aikataulu
TSMC:n siirtyminen ensimmäiseen gate-all-around (GAA) nanosheet-transistoriarkkitehtuuriin on merkittävin teknologian taitekohta sitten FinFETin.
Tuotannon tila: TSMC aloitti N2:n (2nm-luokka) volyymituotannon vuoden 2025 toisella puoliskolla. Suuren volyymin massatuotanto alkoi tammikuussa 2026 Baoshanin ja Kaohsiungin tehtailla . Maaliskuu 2026 oli ensimmäinen kuukausi, jolloin N2-tuottoa näkyi merkittävästi .
Aggressiivinen tehtaiden käynnistys: Yhtiö käynnistää samanaikaisesti viisi 2nm-tehdasta vuonna 2026, mikä on TSMC:n historian aggressiivisin kapasiteettilaajennus, jota ajavat HPC ja tekoälykysyntä .
Asiakaskysyntä: N2-kapasiteetti on raportoitu olevan täyteen varattu. Applen kerrotaan varmistaneen yli puolet alkuperäisestä kapasiteetista, ja Qualcomm on toinen varhainen asiakas . AMD, Google ja AWS tähtäävät tuotannon aloitukseen vuosien 2026 ja 2027 aikana .
Tulevat prosessit: N2P (paranneltu versio takapuolen tehonjakelulla) ja N2X (optimoitu HPC:lle) on aikataulutettu volyymituotantoon vuoden 2026 toisella puoliskolla . A16-solmu (1,6nm) on aikataulussa volyymituotantoon vuoden 2026 toisella puoliskolla .
2. Tekoäly/HPC-tilausten kehitys ja tarjonnan kiristyminen
HPC on jo hallitseva tulonlähde, ja puhelu paljastaa, kiihtyykö kysynnän kehitys.
Sijoittajat tarkkailevat kommentteja siitä, imeekö tekoälykysyntä massiivisen uuden N2- ja N3-kapasiteetin, ja onko merkkejä kysynnän ja tarjonnan kiristymisestä, joka voisi tukea uusia hinnankorotuksia .
Kiristys ulottuu myös kehittyneeseen pakkaukseen (CoWoS), joka on kriittinen tekoälykiihdyttimille, kuten NVIDIA:n GPUille.
3. Pitkän aikavälin bruttokateprosentti ja kestävyys
TSMC saavutti 66,2 prosentin bruttokateprosentin Q1 2026:lla . Keskeisiä katekysymyksiä puhelussa ovat:
N3:n kannattavuus: N3:n odotetaan ylittävän yhtiön keskimääräisen kannattavuusmarginaalin vuoden 2026 toisella puoliskolla, mikä on rakenteellinen myötätuuli bruttokatteelle .
Kateprosentin pysyvyys yli 65 prosentissa: Q2:n ohjeistus 65,5–67,5 prosentista kertoo luottamuksesta marginaalien pitämiseen selvästi historiallisten keskiarvojen yläpuolella. Analyytikot tenttaavat, onko tämä kestävää vuoden toisella puoliskolla, kun N2:n käynnistyskustannukset ja poistot ovat korkeimmillaan.
Ei vahvistettua 70 prosentin tavoitetta: On tärkeää huomata, että TSMC:n johto ei ole asettanut nimenomaista 70 prosentin pitkän aikavälin bruttokateprosentin tavoitetta saatavilla olevassa ohjeistuksessa . Vaikka jotkut analyytikot ovat mallintaneet bruttokateprosentin lähestyvän 69–70 prosenttia (esim. yksi tilaajamuistiinpano ennusti 69,9 prosenttia Q3:lle ), nämä ovat yläkanttiin olevia arvioita, eivät johdon ohjeistusta.
Tarkkuushuomautuksia keskeisistä väitteistä
Väite
Vahvistustila
Lähde
EPS-konsensus 3,81 $/ADR
Vahvistettu
Liikevaihto ~40 mrd. $
Vahvistettu (ohjeistettu 39,0–40,2 mrd. $)
Bruttokate lähestyy 70 prosenttia
Ei vahvistettu – johdon ohjeistusvälin yläraja on 67,5 %
Vuoden 2026 liikevaihdon kasvu nostettu >30 prosenttiin
Vahvistettu
Vuoden 2026 investoinnit ~56 mrd. $
Vahvistettu (52–56 mrd. $, kulut kohti yläpäätä)
Vuoden 2027 investoinnit 73 mrd. $
Osittain vahvistettu – BoFA julkaisi 75 mrd. $, Barclays 74 mrd. $
Barclays: tavoitehinta 625 $
Vahvistettu
Citi: tavoitehinta 2 800 Taiwanin dollaria
Vahvistettu
Citi: tavoitehinta 3 800 Taiwanin dollaria
Ei löytynyt lähdemateriaalista
—
GF Securities: tavoitehinta 2 808 Taiwanin dollaria
Liikevaihto: TSMC:n oma ohjeistus odottaa Q2-liikevaihdon olevan 39,0–40,2 miljardia dollaria, mikä tarkoittaa noin 32 prosentin vuosikasvua ja 10 prosentin kasvua edellisestä neljänneksestä keskikohdassa . Konsensusennusteet ovat asettuneet noin 40,1 miljardiin dollariin .
Bruttokate: Yhtiön johto ohjeisti Q2-bruttokateprosentiksi 65,5–67,5 prosenttia. Tämä seuraa ennätyksellistä 66,2 prosentin bruttokateprosenttia Q1 2026:lta . Vaikka jotkin myyntipuolen analyytikot ovat mallintaneet bruttokateprosentin lähestyvän tai ylittävän 68 prosenttia, väite "lähestyy 70 prosenttia" ei ole vahvistettu nykyisessä virallisessa ohjeistuksessa tai julkaistussa konsensuksessa – johdon katto on 67,5 prosenttia, joten 70 prosentin kate on yläkanttiin oleva härkäskenaario .
Liikevoittomarginaali: Ohjeistettu välille 56,5–58,5 prosenttia .
Sijoittajat keskittyvät siihen, tarkentaako TSMC:n johto jo nostettua koko vuoden 2026 ohjeistustaan.
Liikevaihdon kasvu vuonna 2026: TSMC nosti huhtikuun Q1-puhelussaan koko vuoden liikevaihtoennustettaan "yli 30 prosentin kasvuun" Yhdysvaltain dollareissa, aiemmasta "lähes 30 prosentista" . Analyytikot odottavat, että 16. heinäkuun puhelu antaa lisätietoa siitä, onko kehitys nostettua ohjeistusta nopeampaa .
Investoinnit (Capex) 2026: TSMC on ohjeistanut vuoden 2026 investointien olevan 52–56 miljardia dollaria, mikä on puolijohdehistorian suurin yksittäisen vuoden pääomasitoumus . Talousjohtaja Wendell Huang vahvisti huhtikuussa, että kulut tulevat olemaan ohjeistusvälin yläpäässä . 56 miljardin dollarin lukua pidetään yleisesti ylärajana .
Investointiennusteet vuodelle 2027: Bank of America nosti TSMC:n vuoden 2027 investointiennustettaan 75 miljardiin dollariin (63 miljardista), mikä ylittää markkinoiden 65 miljardin dollarin konsensuksen. Syynä on tekoälypiirien kysyntä . Tiettyä 73 miljardin dollarin lukemaa, joka toisinaan mainitaan, ei ole vahvistettu huippulähteillä; BoFA:n julkaistu arvio on 75 miljardia dollaria . Barclays puolestaan mallinsi 29. kesäkuuta 2026 päivityksessään vuoden 2027 investoinneiksi 74 miljardia dollaria .
Tekoälyn kysyntä, hinnoitteluvoima ja osakekurssi
TSMC:n taloudellisten ja operatiivisten päätösten taustalla on edelleen tekoäly.
Tekoäly tulonlähteenä: Huipputehokas laskenta (HPC), joka kattaa suurimman osan tekoälypiirien kysynnästä, muodosti 58 prosenttia TSMC:n vuotuisesta liikevaihdosta. Johto ja analyytikot kuvaavat tekoälyyn liittyvää kysyntää usein "ylitsepääsemättömäksi" .
Hinnoitteluvoima: Tekoälykysynnän räjähdys on antanut TSMC:lle merkittävää hinnoitteluvoimaa. Kehittyneiden valmistusprosessien (N3, N2) kapasiteetti on tiukalla ja asiakkaat kilpailevat allokaatiosta, mikä mahdollistaa TSMC:lle erittäin hyvän hinnoittelun .
Osakkeen nousu: TSMC:n osake on noussut voimakkaasti. Ainakin kuusi pankkia, mukaan lukien Goldman Sachs ja Macquarie Group, ovat nostaneet tavoitehintojaan vuoden 2026 alun kurssinousun jälkeen . Vaikka tarkkaa 44 prosentin vuoden alusta -lukemaa ei löytynyt suoraan lähdemateriaalista, se on linjassa raportoidun ennätysnousun ja analyytikkojen toimien kanssa .
Wall Streetin nostamat tavoitehinnat
Analyytikoiden tunnelma on erittäin härkä lähestyttäessä Q2-tulosta. Useat suuret pankit ovat nostaneet TSMC:n osakkeen (NYSE: TSM) tavoitehintoja viime kuukausina.
Barclays: Nostoi TSMC:n tavoitehintaa 625 dollariin 470 dollarista 29. kesäkuuta 2026, säilyttäen Overweight-suosituksen. Analyytikko Simon Coles kuvaili TSMC:tä "yhdeksi parhaista tavoista saada altistusta tekoälylle" ja mallinsi vuosien 2026/2027 investoinneiksi 56/74 miljardia dollaria .
Citigroup (Citi): On ollut yhä härkämäisempi. Maaliskuun 2026 lopussa Citi nosti TSMC:n tavoitehintaa 2 800 Taiwanin dollariin 2 600 dollarista, vedoten kiihtyvään tekoälypiirien kysyntään . Aiemmin tammikuussa 2026 Citi nosti tavoitteen 3 030 Taiwanin dollariin . Puheissa esiintyvää T$3 800:n lukua ei löytynyt lähdemateriaalista.
Goldman Sachs: Nostoi TSMC:n tavoitehintaa 35 prosenttia 2 330 Taiwanin dollariin tammikuussa 2026, vedoten odotuksiin jälleen yhdestä vahvan kasvun vuodesta .
GF Securities: Nostoi TSMC:n tavoitehintaa 2 808 Taiwanin dollariin 2 325 dollarista ennen Q1 2026 -tulosta, säilyttäen Osta-suosituksen . Sijoittajien keskusteluissa esiintyvä 2 900 Taiwanin dollarin luku on korkeampi kuin tämä vahvistettu tavoite.
JPMorgan: Nostoi TSMC:n tavoitehintaa 24 prosenttia 2 100 Taiwanin dollariin tammikuun 2026 alussa .
Keskeiset sijoittajien seurantakohteet 16. heinäkuun puhelussa
Keskeisten lukujen lisäksi sijoittajat kuuntelevat tarkasti päivityksiä kolmesta strategisesta teemasta.
1. 2 nanometrin (N2) tuotannon aikataulu
TSMC:n siirtyminen ensimmäiseen gate-all-around (GAA) nanosheet-transistoriarkkitehtuuriin on merkittävin teknologian taitekohta sitten FinFETin.
Tuotannon tila: TSMC aloitti N2:n (2nm-luokka) volyymituotannon vuoden 2025 toisella puoliskolla. Suuren volyymin massatuotanto alkoi tammikuussa 2026 Baoshanin ja Kaohsiungin tehtailla . Maaliskuu 2026 oli ensimmäinen kuukausi, jolloin N2-tuottoa näkyi merkittävästi .
Aggressiivinen tehtaiden käynnistys: Yhtiö käynnistää samanaikaisesti viisi 2nm-tehdasta vuonna 2026, mikä on TSMC:n historian aggressiivisin kapasiteettilaajennus, jota ajavat HPC ja tekoälykysyntä .
Asiakaskysyntä: N2-kapasiteetti on raportoitu olevan täyteen varattu. Applen kerrotaan varmistaneen yli puolet alkuperäisestä kapasiteetista, ja Qualcomm on toinen varhainen asiakas . AMD, Google ja AWS tähtäävät tuotannon aloitukseen vuosien 2026 ja 2027 aikana .
Tulevat prosessit: N2P (paranneltu versio takapuolen tehonjakelulla) ja N2X (optimoitu HPC:lle) on aikataulutettu volyymituotantoon vuoden 2026 toisella puoliskolla . A16-solmu (1,6nm) on aikataulussa volyymituotantoon vuoden 2026 toisella puoliskolla .
2. Tekoäly/HPC-tilausten kehitys ja tarjonnan kiristyminen
HPC on jo hallitseva tulonlähde, ja puhelu paljastaa, kiihtyykö kysynnän kehitys.
Sijoittajat tarkkailevat kommentteja siitä, imeekö tekoälykysyntä massiivisen uuden N2- ja N3-kapasiteetin, ja onko merkkejä kysynnän ja tarjonnan kiristymisestä, joka voisi tukea uusia hinnankorotuksia .
Kiristys ulottuu myös kehittyneeseen pakkaukseen (CoWoS), joka on kriittinen tekoälykiihdyttimille, kuten NVIDIA:n GPUille.
3. Pitkän aikavälin bruttokateprosentti ja kestävyys
TSMC saavutti 66,2 prosentin bruttokateprosentin Q1 2026:lla . Keskeisiä katekysymyksiä puhelussa ovat:
N3:n kannattavuus: N3:n odotetaan ylittävän yhtiön keskimääräisen kannattavuusmarginaalin vuoden 2026 toisella puoliskolla, mikä on rakenteellinen myötätuuli bruttokatteelle .
Kateprosentin pysyvyys yli 65 prosentissa: Q2:n ohjeistus 65,5–67,5 prosentista kertoo luottamuksesta marginaalien pitämiseen selvästi historiallisten keskiarvojen yläpuolella. Analyytikot tenttaavat, onko tämä kestävää vuoden toisella puoliskolla, kun N2:n käynnistyskustannukset ja poistot ovat korkeimmillaan.
Ei vahvistettua 70 prosentin tavoitetta: On tärkeää huomata, että TSMC:n johto ei ole asettanut nimenomaista 70 prosentin pitkän aikavälin bruttokateprosentin tavoitetta saatavilla olevassa ohjeistuksessa . Vaikka jotkut analyytikot ovat mallintaneet bruttokateprosentin lähestyvän 69–70 prosenttia (esim. yksi tilaajamuistiinpano ennusti 69,9 prosenttia Q3:lle ), nämä ovat yläkanttiin olevia arvioita, eivät johdon ohjeistusta.
Tarkkuushuomautuksia keskeisistä väitteistä
Väite
Vahvistustila
Lähde
EPS-konsensus 3,81 $/ADR
Vahvistettu
Liikevaihto ~40 mrd. $
Vahvistettu (ohjeistettu 39,0–40,2 mrd. $)
Bruttokate lähestyy 70 prosenttia
Ei vahvistettu – johdon ohjeistusvälin yläraja on 67,5 %
Vuoden 2026 liikevaihdon kasvu nostettu >30 prosenttiin
Vahvistettu
Vuoden 2026 investoinnit ~56 mrd. $
Vahvistettu (52–56 mrd. $, kulut kohti yläpäätä)
Vuoden 2027 investoinnit 73 mrd. $
Osittain vahvistettu – BoFA julkaisi 75 mrd. $, Barclays 74 mrd. $
Barclays: tavoitehinta 625 $
Vahvistettu
Citi: tavoitehinta 2 800 Taiwanin dollaria
Vahvistettu
Citi: tavoitehinta 3 800 Taiwanin dollaria
Ei löytynyt lähdemateriaalista
—
GF Securities: tavoitehinta 2 808 Taiwanin dollaria