TSMC:n kurssitavoitteiden sekamelska: Citi ja Needham ovat molemmat optimistisia AI:n suhteen
Citin viimeisin TSMC kurssitavoitteen nosto oli NT$2 800:aan NT$2 600:sta (7,7 %:n nousu), perusteena AI sirujen kasvava kysyntä. Otsikoissa esiintyvä 32 %:n nousu viittaa Needhamin, ei Citin, tavoitteen korotukseen.
JulkaisijaMuokattu mallilla DeepSeek-V4-FlashKuvat luotu mallilla GPT Image 1.5
Citin viimeisin TSMC kurssitavoitteen nosto oli NT$2 800:aan NT$2 600:sta (7,7 %:n nousu), perusteena AI sirujen kasvava kysyntä.
Otsikoissa esiintyvä 32 %:n nousu viittaa Needhamin, ei Citin, tavoitteen korotukseen.
TSMC:n Q2 2025 tulos oli erittäin vahva: liikevaihto kasvoi 38,6 % ja nettotulos 60,7 % edellisvuodesta, bruttokate 58,6 %.
Search & fact-check with cited sources for What factors drove Citigroup to raise its TSMC price target by 32% ahead of Q2 earnings, and whatTSMC is the world's leading contract chip manufacturer, producing the advanced processors that power AI infrastructure.
AI Prompt
Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: Search & fact-check with cited sources for What factors drove Citigroup to raise its TSMC price target by 32% ahead of Q2 earnings, and what. Article summary: Here are the findings, organized by your questions.. Topic tags: general, general web, user generated. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, watermarks, charts with fake numbers, clickbait thumbnails, icons, and tiny thumbnail layouts. Make it useful as an illustrative visual, not as factual evidence.
openai.com
Wall Streetillä on levinnyt uutinen, jonka mukaan Citigroup olisi nostanut TSMC:n kurssitavoitetta 32 % ennen Q2 2025 -tuloksia. Todellisuus on kuitenkin hieman toinen – ja ero on tärkeä sijoittajille, jotka seuraavat puolijohdejätin kehitystä.
Tositarina Citin tavoitteen korotuksen takana (ja mistä 32 %:n luku on peräisin)
Citin viimeisin selkeästi dokumentoitu TSMC-kurssitavoitteen nosto on NT$2 800:aan NT$2 600:sta – noin 7,7 %:n nousu, ei 32 % – ja Citi toisti Osta-suosituksensa, sisällyttäen malliinsa AI-keskeisten sirujen kasvavan kysynnän . Uusi tavoite merkitsi 53,8 %:n osaketuottoa TSMC:n 27. maaliskuuta päätöskurssista NT$1 820, ja liikkeellepanevana voimana oli ”kiihtyvä AI-megasykli” . Citin vuosien 2027 ja 2028 osakekohtaiset tulosarviot (NT$130,72 ja NT$165,99) ovat 18 % ja 28 % Bloombergin konsensusarviota korkeammat .
Studio Global AI
Continue your research
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
What is the short answer to "TSMC:n kurssitavoitteiden sekamelska: Citi ja Needham ovat molemmat optimistisia AI:n suhteen"?
Citin viimeisin TSMC kurssitavoitteen nosto oli NT$2 800:aan NT$2 600:sta (7,7 %:n nousu), perusteena AI sirujen kasvava kysyntä.
What are the key points to validate first?
Citin viimeisin TSMC kurssitavoitteen nosto oli NT$2 800:aan NT$2 600:sta (7,7 %:n nousu), perusteena AI sirujen kasvava kysyntä. Otsikoissa esiintyvä 32 %:n nousu viittaa Needhamin, ei Citin, tavoitteen korotukseen.
What should I do next in practice?
TSMC:n Q2 2025 tulos oli erittäin vahva: liikevaihto kasvoi 38,6 % ja nettotulos 60,7 % edellisvuodesta, bruttokate 58,6 %.
TSMC:n kurssitavoitteiden sekamelska: Citi ja Needham ovat molemmat optimistisia AI:n suhteen
Citin viimeisin TSMC kurssitavoitteen nosto oli NT$2 800:aan NT$2 600:sta (7,7 %:n nousu), perusteena AI sirujen kasvava kysyntä. Otsikoissa esiintyvä 32 %:n nousu viittaa Needhamin, ei Citin, tavoitteen korotukseen.
JulkaisijaMuokattu mallilla DeepSeek-V4-FlashKuvat luotu mallilla GPT Image 1.5
Citin viimeisin TSMC kurssitavoitteen nosto oli NT$2 800:aan NT$2 600:sta (7,7 %:n nousu), perusteena AI sirujen kasvava kysyntä.
Otsikoissa esiintyvä 32 %:n nousu viittaa Needhamin, ei Citin, tavoitteen korotukseen.
TSMC:n Q2 2025 tulos oli erittäin vahva: liikevaihto kasvoi 38,6 % ja nettotulos 60,7 % edellisvuodesta, bruttokate 58,6 %.
Search & fact-check with cited sources for What factors drove Citigroup to raise its TSMC price target by 32% ahead of Q2 earnings, and whatTSMC is the world's leading contract chip manufacturer, producing the advanced processors that power AI infrastructure.
AI Prompt
Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: Search & fact-check with cited sources for What factors drove Citigroup to raise its TSMC price target by 32% ahead of Q2 earnings, and what. Article summary: Here are the findings, organized by your questions.. Topic tags: general, general web, user generated. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, watermarks, charts with fake numbers, clickbait thumbnails, icons, and tiny thumbnail layouts. Make it useful as an illustrative visual, not as factual evidence.
openai.com
Wall Streetillä on levinnyt uutinen, jonka mukaan Citigroup olisi nostanut TSMC:n kurssitavoitetta 32 % ennen Q2 2025 -tuloksia. Todellisuus on kuitenkin hieman toinen – ja ero on tärkeä sijoittajille, jotka seuraavat puolijohdejätin kehitystä.
Tositarina Citin tavoitteen korotuksen takana (ja mistä 32 %:n luku on peräisin)
Citin viimeisin selkeästi dokumentoitu TSMC-kurssitavoitteen nosto on NT$2 800:aan NT$2 600:sta – noin 7,7 %:n nousu, ei 32 % – ja Citi toisti Osta-suosituksensa, sisällyttäen malliinsa AI-keskeisten sirujen kasvavan kysynnän . Uusi tavoite merkitsi 53,8 %:n osaketuottoa TSMC:n 27. maaliskuuta päätöskurssista NT$1 820, ja liikkeellepanevana voimana oli ”kiihtyvä AI-megasykli” . Citin vuosien 2027 ja 2028 osakekohtaiset tulosarviot (NT$130,72 ja NT$165,99) ovat 18 % ja 28 % Bloombergin konsensusarviota korkeammat .
Studio Global AI
Continue your research
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
What is the short answer to "TSMC:n kurssitavoitteiden sekamelska: Citi ja Needham ovat molemmat optimistisia AI:n suhteen"?
Citin viimeisin TSMC kurssitavoitteen nosto oli NT$2 800:aan NT$2 600:sta (7,7 %:n nousu), perusteena AI sirujen kasvava kysyntä.
What are the key points to validate first?
Citin viimeisin TSMC kurssitavoitteen nosto oli NT$2 800:aan NT$2 600:sta (7,7 %:n nousu), perusteena AI sirujen kasvava kysyntä. Otsikoissa esiintyvä 32 %:n nousu viittaa Needhamin, ei Citin, tavoitteen korotukseen.
What should I do next in practice?
TSMC:n Q2 2025 tulos oli erittäin vahva: liikevaihto kasvoi 38,6 % ja nettotulos 60,7 % edellisvuodesta, bruttokate 58,6 %.
Otsikoissa mainittu noin 32 %:n nousupotentiaali liittyy eri tapahtumaan: Needham-analyytikot nostivat TSMC:n kurssitavoitteensa $480:aan $410:sta, mikä merkitsi lähes 32 %:n nousua osakekurssista tuolloin . Tämä liittyi TSMC:n erinomaiseen Q1 2026 -tulokseen ja AI-kysynnän kertomukseen, jossa Q1-nettotulos oli NT$572,48 miljardia, ylittäen Wall Streetin odotukset .
Näin ollen kaksi tietoa sekoitetaan usein keskenään:
TSMC:n Q2 2025 -tulokset olivat poikkeuksellisen vahvat, ja liikevaihto, nettotulos, osakekohtainen tulos ja katteet osoittivat kaikki vankkaa kehitystä .
Tunnusluku
Q2 2025 -tulos
Muutos edellisvuodesta
Liikevaihto (NT$)
NT$933,79 miljardia
+38,6 %
Liikevaihto (USD)
~$30,07 miljardia
—
Nettotulos
NT$398,27 miljardia
+60,7 %
Laimennettu osakekohtainen tulos
NT$15,36
—
Bruttokate
58,6 %
—
Liikevoittomarginaali
49,6 %
—
Lähde:
Tuloksia tuki vahva kehittyneiden teknologioiden kysyntä, ja kehittyneet teknologiat muodostivat 74 % kiekkojen kokonaisliikevaihdosta. 3nm-, 5nm- ja 7nm-prosessit vastasivat 24 %:sta, 36 %:sta ja 14 %:sta kiekkojen liikevaihdosta . TSMC odottaa Q3 2025 -liikevaihtonsa olevan $31,8–33,0 miljardia, mikä tarkoittaa noin 38 %:n vuosikasvua keskipisteessä . Yhtiö nosti myös vuoden 2025 USD-liikevaihdon kasvuennustettaan 30 %:iin edellisvuodesta .
Citi totesi myöhemmin TSMC:n hyötyneen vahvasta tehokkuudesta ja kehittyneiden solmujen suuresta kysynnästä, ja bruttokate säilyi 58,6 %:ssa valuuttapaineista huolimatta . Pankki näki kehittyneiden solmujen ja AI:n kysynnän odotetun rakenteellisen kasvun TSMC:n suorituskyvyn keskeisinä ajureina .
Wall Streetin konsensus on vahvasti optimistinen, ja sitä ajavat samat AI-myötätuulet, jotka vauhdittivat TSMC:n Q2-tuloksia:
Konsensusluokitus: Osta 7 analyytikon joukossa yhdessä aineistossa ja Vahva osta 19 analyytikon joukossa toisessa .
Keskimääräinen 12 kuukauden kurssitavoite: noin $466–$490 aineistosta riippuen .
Korkein / matalin tavoitealue: yhdessä aineistossa korkein arvio oli $700 ja matalin $354.
Viimeaikaisia analyytikoiden toimenpiteitä: Citi toisti Osta-suosituksensa ja nosti tavoitteensa NT$2 800:aan, ja Needham nosti tavoitteensa $480:aan . Muita toimenpiteitä: Barclays nosti tavoitteensa $275:een ja Goldman Sachs asetti ”Street-high” -tavoitteeksi NT$2 330 TSMC:n Taipeissa listatuille osakkeille .
Keskeinen johtopäätös: AI on yhteinen tekijä
TSMC:n näkymät ovat edelleen tiiviisti sidoksissa AI-infrastruktuurin kysyntään, kehittyneiden solmujen kysyntään ja jatkuvaan vahvaan taloudelliseen suorituskykyyn . Citin viimeisin dokumentoitu tavoitteen nosto on yksi datapiste laajemmassa optimistisessa analyytikkoympäristössä, mutta noin 32 %:n nousupotentiaali liittyy nimenomaan Needhamin tavoitteen korotukseen, ei Citin .
Molemmat korotukset jakavat kuitenkin saman ydinkertomuksen: AI-megasykli kiihtyy, ja TSMC on ainutlaatuisessa asemassa maailman kehittyneimpien sirujen valmistajana. Ennätyksellisten neljännesvuositulosten, korotetun koko vuoden ohjeistuksen ja Wall Streetin lähes yksimielisen ”Osta”-konsensuksen myötä yhtiön kehitys pysyy sidoksissa AI-infrastruktuurin jatkuvaan laajentumiseen.
Otsikoissa mainittu noin 32 %:n nousupotentiaali liittyy eri tapahtumaan: Needham-analyytikot nostivat TSMC:n kurssitavoitteensa $480:aan $410:sta, mikä merkitsi lähes 32 %:n nousua osakekurssista tuolloin . Tämä liittyi TSMC:n erinomaiseen Q1 2026 -tulokseen ja AI-kysynnän kertomukseen, jossa Q1-nettotulos oli NT$572,48 miljardia, ylittäen Wall Streetin odotukset .
Näin ollen kaksi tietoa sekoitetaan usein keskenään:
TSMC:n Q2 2025 -tulokset olivat poikkeuksellisen vahvat, ja liikevaihto, nettotulos, osakekohtainen tulos ja katteet osoittivat kaikki vankkaa kehitystä .
Tunnusluku
Q2 2025 -tulos
Muutos edellisvuodesta
Liikevaihto (NT$)
NT$933,79 miljardia
+38,6 %
Liikevaihto (USD)
~$30,07 miljardia
—
Nettotulos
NT$398,27 miljardia
+60,7 %
Laimennettu osakekohtainen tulos
NT$15,36
—
Bruttokate
58,6 %
—
Liikevoittomarginaali
49,6 %
—
Lähde:
Tuloksia tuki vahva kehittyneiden teknologioiden kysyntä, ja kehittyneet teknologiat muodostivat 74 % kiekkojen kokonaisliikevaihdosta. 3nm-, 5nm- ja 7nm-prosessit vastasivat 24 %:sta, 36 %:sta ja 14 %:sta kiekkojen liikevaihdosta . TSMC odottaa Q3 2025 -liikevaihtonsa olevan $31,8–33,0 miljardia, mikä tarkoittaa noin 38 %:n vuosikasvua keskipisteessä . Yhtiö nosti myös vuoden 2025 USD-liikevaihdon kasvuennustettaan 30 %:iin edellisvuodesta .
Citi totesi myöhemmin TSMC:n hyötyneen vahvasta tehokkuudesta ja kehittyneiden solmujen suuresta kysynnästä, ja bruttokate säilyi 58,6 %:ssa valuuttapaineista huolimatta . Pankki näki kehittyneiden solmujen ja AI:n kysynnän odotetun rakenteellisen kasvun TSMC:n suorituskyvyn keskeisinä ajureina .
Wall Streetin konsensus on vahvasti optimistinen, ja sitä ajavat samat AI-myötätuulet, jotka vauhdittivat TSMC:n Q2-tuloksia:
Konsensusluokitus: Osta 7 analyytikon joukossa yhdessä aineistossa ja Vahva osta 19 analyytikon joukossa toisessa .
Keskimääräinen 12 kuukauden kurssitavoite: noin $466–$490 aineistosta riippuen .
Korkein / matalin tavoitealue: yhdessä aineistossa korkein arvio oli $700 ja matalin $354.
Viimeaikaisia analyytikoiden toimenpiteitä: Citi toisti Osta-suosituksensa ja nosti tavoitteensa NT$2 800:aan, ja Needham nosti tavoitteensa $480:aan . Muita toimenpiteitä: Barclays nosti tavoitteensa $275:een ja Goldman Sachs asetti ”Street-high” -tavoitteeksi NT$2 330 TSMC:n Taipeissa listatuille osakkeille .
Keskeinen johtopäätös: AI on yhteinen tekijä
TSMC:n näkymät ovat edelleen tiiviisti sidoksissa AI-infrastruktuurin kysyntään, kehittyneiden solmujen kysyntään ja jatkuvaan vahvaan taloudelliseen suorituskykyyn . Citin viimeisin dokumentoitu tavoitteen nosto on yksi datapiste laajemmassa optimistisessa analyytikkoympäristössä, mutta noin 32 %:n nousupotentiaali liittyy nimenomaan Needhamin tavoitteen korotukseen, ei Citin .
Molemmat korotukset jakavat kuitenkin saman ydinkertomuksen: AI-megasykli kiihtyy, ja TSMC on ainutlaatuisessa asemassa maailman kehittyneimpien sirujen valmistajana. Ennätyksellisten neljännesvuositulosten, korotetun koko vuoden ohjeistuksen ja Wall Streetin lähes yksimielisen ”Osta”-konsensuksen myötä yhtiön kehitys pysyy sidoksissa AI-infrastruktuurin jatkuvaan laajentumiseen.