Aave V4 saavutti 200 miljoonan dollarin talletukset – uusi arkkitehtuuri ja DeFi-valta-asema
Aave V4:n talletukset Ethereumissa nousivat 200 miljoonaan dollariin kesäkuun lopulla 2026, ja aktiivisia lainoja oli 60 miljoonaa dollaria. Keskeinen innovaatio on hub and spoke arkkitehtuuri: keskus Hub kokoaa likviditeetin yhteen, ja modulaariset Spoke komponentit mahdollistavat eri markkinoiden omat riskiparamet...
JulkaisijaMuokattu mallilla DeepSeek-V4-FlashKuvat luotu mallilla GPT Image 1.5
Aave V4:n talletukset Ethereumissa nousivat 200 miljoonaan dollariin kesäkuun lopulla 2026, ja aktiivisia lainoja oli 60 miljoonaa dollaria.
Keskeinen innovaatio on hub and spoke arkkitehtuuri: keskus Hub kokoaa likviditeetin yhteen, ja modulaariset Spoke komponentit mahdollistavat eri markkinoiden omat riskiparametrit, vakuussäännöt ja likvidaatiologiikan.
Aave hallitsee yli 51:tä prosenttia DeFi lainamarkkinasta (35,8 miljardia dollaria TVL alkuvuodesta 2026).
Search & fact-check with cited sources for What is the current state of Aave V4's deposits, what growth trajectory has it followed since itsAave V4's hub-and-spoke architecture separates liquidity (Hub) from risk expression (Spokes), enabling modular lending markets with shared capital depth.
AI Prompt
Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: Search & fact-check with cited sources for What is the current state of Aave V4's deposits, what growth trajectory has it followed since its. Article summary: ## Aave V4: Current State, Growth Trajectory, Architecture, and Market Position. Topic tags: general, general web, user generated. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, watermarks, charts with fake numbers, clickbait thumbnails, icons, and tiny thumbnail layouts. Make it useful as an illustrative visual, not as factual evidence.
openai.com
Aaven suurin protokollapäivitys viiteen vuoteen on lähtenyt lentoon nopeasti. V4, joka julkaistiin Ethereumin pääverkossa 30. maaliskuuta 2026, nosti talletuksensa noin 200 miljoonaan dollariin kesäkuun loppuun mennessä, mikä on kaksinkertainen määrä edellisen kuukauden noin 100 miljoonasta dollarista . Aktiivisia lainoja oli noin 60 miljoonaa dollaria . Tämä kasvu — noin 25 miljoonasta dollarista lanseerauksessa 200 miljoonaan dollariin alle kolmessa kuukaudessa — kertoo V4:n uudelleen suunnitellun arkkitehtuurin vahvasta varhaisesta kysynnästä .
Studio Global AI
Continue your research
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
What is the short answer to "Aave V4 saavutti 200 miljoonan dollarin talletukset – uusi arkkitehtuuri ja DeFi-valta-asema"?
Aave V4:n talletukset Ethereumissa nousivat 200 miljoonaan dollariin kesäkuun lopulla 2026, ja aktiivisia lainoja oli 60 miljoonaa dollaria.
What are the key points to validate first?
Aave V4:n talletukset Ethereumissa nousivat 200 miljoonaan dollariin kesäkuun lopulla 2026, ja aktiivisia lainoja oli 60 miljoonaa dollaria. Keskeinen innovaatio on hub and spoke arkkitehtuuri: keskus Hub kokoaa likviditeetin yhteen, ja modulaariset Spoke komponentit mahdollistavat eri markkinoiden omat riskiparametrit, vakuussäännöt ja likvidaatiologiikan.
What should I do next in practice?
Aave hallitsee yli 51:tä prosenttia DeFi lainamarkkinasta (35,8 miljardia dollaria TVL alkuvuodesta 2026).
Aave V4 saavutti 200 miljoonan dollarin talletukset – uusi arkkitehtuuri ja DeFi-valta-asema
Aave V4:n talletukset Ethereumissa nousivat 200 miljoonaan dollariin kesäkuun lopulla 2026, ja aktiivisia lainoja oli 60 miljoonaa dollaria. Keskeinen innovaatio on hub and spoke arkkitehtuuri: keskus Hub kokoaa likviditeetin yhteen, ja modulaariset Spoke komponentit mahdollistavat eri markkinoiden omat riskiparamet...
JulkaisijaMuokattu mallilla DeepSeek-V4-FlashKuvat luotu mallilla GPT Image 1.5
Aave V4:n talletukset Ethereumissa nousivat 200 miljoonaan dollariin kesäkuun lopulla 2026, ja aktiivisia lainoja oli 60 miljoonaa dollaria.
Keskeinen innovaatio on hub and spoke arkkitehtuuri: keskus Hub kokoaa likviditeetin yhteen, ja modulaariset Spoke komponentit mahdollistavat eri markkinoiden omat riskiparametrit, vakuussäännöt ja likvidaatiologiikan.
Aave hallitsee yli 51:tä prosenttia DeFi lainamarkkinasta (35,8 miljardia dollaria TVL alkuvuodesta 2026).
Search & fact-check with cited sources for What is the current state of Aave V4's deposits, what growth trajectory has it followed since itsAave V4's hub-and-spoke architecture separates liquidity (Hub) from risk expression (Spokes), enabling modular lending markets with shared capital depth.
AI Prompt
Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: Search & fact-check with cited sources for What is the current state of Aave V4's deposits, what growth trajectory has it followed since its. Article summary: ## Aave V4: Current State, Growth Trajectory, Architecture, and Market Position. Topic tags: general, general web, user generated. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, watermarks, charts with fake numbers, clickbait thumbnails, icons, and tiny thumbnail layouts. Make it useful as an illustrative visual, not as factual evidence.
openai.com
Aaven suurin protokollapäivitys viiteen vuoteen on lähtenyt lentoon nopeasti. V4, joka julkaistiin Ethereumin pääverkossa 30. maaliskuuta 2026, nosti talletuksensa noin 200 miljoonaan dollariin kesäkuun loppuun mennessä, mikä on kaksinkertainen määrä edellisen kuukauden noin 100 miljoonasta dollarista . Aktiivisia lainoja oli noin 60 miljoonaa dollaria . Tämä kasvu — noin 25 miljoonasta dollarista lanseerauksessa 200 miljoonaan dollariin alle kolmessa kuukaudessa — kertoo V4:n uudelleen suunnitellun arkkitehtuurin vahvasta varhaisesta kysynnästä .
Studio Global AI
Continue your research
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
What is the short answer to "Aave V4 saavutti 200 miljoonan dollarin talletukset – uusi arkkitehtuuri ja DeFi-valta-asema"?
Aave V4:n talletukset Ethereumissa nousivat 200 miljoonaan dollariin kesäkuun lopulla 2026, ja aktiivisia lainoja oli 60 miljoonaa dollaria.
What are the key points to validate first?
Aave V4:n talletukset Ethereumissa nousivat 200 miljoonaan dollariin kesäkuun lopulla 2026, ja aktiivisia lainoja oli 60 miljoonaa dollaria. Keskeinen innovaatio on hub and spoke arkkitehtuuri: keskus Hub kokoaa likviditeetin yhteen, ja modulaariset Spoke komponentit mahdollistavat eri markkinoiden omat riskiparametrit, vakuussäännöt ja likvidaatiologiikan.
What should I do next in practice?
Aave hallitsee yli 51:tä prosenttia DeFi lainamarkkinasta (35,8 miljardia dollaria TVL alkuvuodesta 2026).
Nämä luvut kertovat kuitenkin vain osan tarinasta. Noin 200 miljoonan dollarin luku koskee vain V4:n uutta Ethereum-käyttöönottoa. Aaven vanhempi V3-protokolla, joka toimii yli 14 ketjussa, pitää hallussaan yli 42 miljardia dollaria talletuksia maaliskuun 2026 lopulla . V4 on tulevaisuus, mutta V3 on edelleen kassakone.
Kasvukaari: 25 miljoonasta dollarista 200 miljoonaan kolmessa kuukaudessa
V4:n talletuskasvu eteni selkeissä vaiheissa, joita leimasi tietoturvapoikkeama ja nopea toipuminen :
Maaliskuun loppu 2026 (lanseeraus): V4 otettiin käyttöön varovaisilla tarjonta- ja lainauskatoilla, alkaen noin 25 miljoonasta dollarista talletuksia .
Toukokuun alku 2026: Lukittu kokonaisarvo (TVL) nousi 150 % noin 105 miljoonaan dollariin varhaisten käyttäjien kysynnän vetämänä .
Toukokuun loppu 2026 (hyökkäyksen jälkimainingit): ristiinketjuinen siltahyökkäys, joka koski rsETH-vakuuksia, levisi Aaven WETH-markkinoille. TVL laski noin 75 miljoonaan dollariin vivun purkamisen myötä . Koordinoitu "DeFi United" -toipumisoperaatio palautti vakauden .
Toukokuun loppu 2026 (virstanpylväs): Takaiskusta huolimatta V4 ylitti ensimmäisen merkittävän virstanpylväänsä, 100 miljoonaa dollaria talletuksia. DAO hyväksyi kolme peräkkäistä katon korotusta ja aktivoi ensimmäiset kannustinohjelmat frxUSD- ja USDG-vakaa valuutoille .
Kesäkuun loppu 2026: Talletukset kaksinkertaistuivat noin 200 miljoonaan dollariin, ja aktiivisia lainoja oli 60 miljoonaa dollaria — noin kaksinkertainen kuukausittainen kasvuvauhti .
Konteksti on tärkeä: Jopa 200 miljoonalla dollarilla V4 edustaa alle 0,5 prosenttia Aaven koko protokollan talletuksista (V3 + V4 ovat noin 42 miljardia dollaria). Päivitys on vielä varhaisessa, hallitussa vaiheessa .
Arkkitehtoniset muutokset: Miksi hub-and-spoke on tärkeä
Suurin yksittäinen muutos V3:sta V4:ään on arkkitehtuuri. V3 käytti "yksi pooli per ketju" -mallia, jossa jokaisella ketjulla oli oma eristetty likviditeettipoolinsa, mikä pirstoi pääomaa . V4 korvaa tämän Hub and Spoke -mallilla :
Likviditeettikeskus (Hub): Yksi keskussopimus, joka pitää hallussaan kaikki tarjotut varat ja hoitaa yhtenäistä kirjanpitoa . Spoke-komponenttien kautta tarjottu pääoma virtaa Hubiin ja tulee saataville kaikille yhdistetyille Spokeille .
Spoke-komponentit: Modulaarisia, itsenäisesti käyttöönotettavia lainausympäristöjä. Jokaisella Spoke-komponentilla on omat vakuustyyppinsä, riskiparametrinsa ja likvidaatiosääntönsä . Tämä tarkoittaa, että hallinto voi käynnistää uuden lainausmarkkinan — esimerkiksi uudelle omaisuusluokalle tai institutionaaliselle käyttötapaukselle — ilman likviditeetin siirtämistä tai Hubiin koskemista .
Nykyinen käyttöönotto: Kolme Hubia (Core, Prime, Plus) ja yksitoista Spokea on käytössä, mikä mahdollistaa eristetyn likviditeetin reitityksen eri vakuuskategorioiden välillä .
Tuleva vaihe: Ristiinketjuinen likviditeetin joustavuus on suunniteltu myöhempiin vaiheisiin, jolloin eri ketjujen Spoke-komponentit voivat käyttää samaa globaalia likviditeettipoolia .
Turvallisuusinvestointi: Päivitys läpi 345 päivän tiukan turvallisuustarkastuksen, jonka budjetti oli 1,5 miljoonaa dollaria .
Tämä arkkitehtuuri tarjoaa kolme konkreettista etua V3:een verrattuna: joustavampi riskienhallinta (eristetty riski per Spoke), helpompi uusien omaisuusluokkien tuki ja pääomatehokkuuden parannukset jaetun likviditeetin ansiosta .
Laajempi DeFi-lainamaisema: Aaven määräävä asema numeroin
Aave on edelleen DeFi-lainamarkkinoiden hallitseva voima selvällä erolla, vaikka kilpailijat kasvavat :
Aaven protokollan laajuinen TVL huipentui 75 miljardiin dollariin vuonna 2025 (korkein koskaan DeFi-protokollalle) ja päätti vuoden 55 miljardissa dollarissa, mikä on 57 prosentin kasvu edellisvuodesta .
Alkuvuodesta 2026 Aave hallitsi noin 51,3 prosenttia koko DeFi-lainamarkkinasta (35,8 miljardia dollaria TVL) , ja sen arvioidaan hallitsevan 82 prosenttia kaikista Ethereumin avoimista lainoista.
Koko DeFi-lainasektori on noin 75–80 miljardia dollaria TVL kesällä 2026, kun se vuoden 2025 alussa oli noin 50 miljardia dollaria .
Keskeiset kilpailijat: Morpho Blue (noin 11,8 miljardia dollaria TVL), Spark (noin 6,8 miljardia dollaria), Compound V3 (noin 2,7 miljardia dollaria) . Morpho on erityisesti kasvanut 2 miljardista dollarista yli 10 miljardiin dollariin institutionaalisen käyttöönoton myötä .
Aaven likviditeettietu yli 14 ketjussa ja syvin tarkastushistoria ovat edelleen rakenteellisia etuja . Morpho on kuitenkin ohittanut Aaven Basen lainausmarkkinalla (1 miljardi dollaria vs. 539 miljoonaa dollaria) ja tukee useampia ketjuja (29 vs. 19) .
Aaven tulevaisuuden tavoitteet: Kolme pilaria vuodelle 2026
Perustaja Stani Kulechovin vuoden 2026 pääsuunnitelma lepää kolmella pilarilla :
Aave V4 — Hub-and-spoke-päivitys, jossa ristiinketjuinen likviditeetti on seuraava vaihe . V4 on perusta skaalaamiselle.
Horizon — Institutionaalinen reaalimaailman varojen (RWA) lainausalusta, joka on jo houkutellut yli 550 miljoonaa dollaria talletuksia tokenisoiduille varoille .
Aave App — Mobiililähtöinen kuluttajasovellus, joka pyrkii houkuttelemaan valtavirran käyttäjiä krypto-natiivien käyttäjien ulkopuolelta .
Strateginen kehys asemoi Aaven muunakin kuin DeFi-lainanantajana — tavoitteena on tulla "lohkoketjun perustavanlaatuiseksi luottokerrokseksi", joka palvelee sekä krypto-natiiveja että institutionaalisia markkinoita . Kertynyt lainausvolyymi on jo ylittänyt 1 biljoonan dollarin rajan, ja protokolla on historiallisesti käsitellyt yli 3,33 biljoonaa dollaria talletuksia .
Nämä luvut kertovat kuitenkin vain osan tarinasta. Noin 200 miljoonan dollarin luku koskee vain V4:n uutta Ethereum-käyttöönottoa. Aaven vanhempi V3-protokolla, joka toimii yli 14 ketjussa, pitää hallussaan yli 42 miljardia dollaria talletuksia maaliskuun 2026 lopulla . V4 on tulevaisuus, mutta V3 on edelleen kassakone.
Kasvukaari: 25 miljoonasta dollarista 200 miljoonaan kolmessa kuukaudessa
V4:n talletuskasvu eteni selkeissä vaiheissa, joita leimasi tietoturvapoikkeama ja nopea toipuminen :
Maaliskuun loppu 2026 (lanseeraus): V4 otettiin käyttöön varovaisilla tarjonta- ja lainauskatoilla, alkaen noin 25 miljoonasta dollarista talletuksia .
Toukokuun alku 2026: Lukittu kokonaisarvo (TVL) nousi 150 % noin 105 miljoonaan dollariin varhaisten käyttäjien kysynnän vetämänä .
Toukokuun loppu 2026 (hyökkäyksen jälkimainingit): ristiinketjuinen siltahyökkäys, joka koski rsETH-vakuuksia, levisi Aaven WETH-markkinoille. TVL laski noin 75 miljoonaan dollariin vivun purkamisen myötä . Koordinoitu "DeFi United" -toipumisoperaatio palautti vakauden .
Toukokuun loppu 2026 (virstanpylväs): Takaiskusta huolimatta V4 ylitti ensimmäisen merkittävän virstanpylväänsä, 100 miljoonaa dollaria talletuksia. DAO hyväksyi kolme peräkkäistä katon korotusta ja aktivoi ensimmäiset kannustinohjelmat frxUSD- ja USDG-vakaa valuutoille .
Kesäkuun loppu 2026: Talletukset kaksinkertaistuivat noin 200 miljoonaan dollariin, ja aktiivisia lainoja oli 60 miljoonaa dollaria — noin kaksinkertainen kuukausittainen kasvuvauhti .
Konteksti on tärkeä: Jopa 200 miljoonalla dollarilla V4 edustaa alle 0,5 prosenttia Aaven koko protokollan talletuksista (V3 + V4 ovat noin 42 miljardia dollaria). Päivitys on vielä varhaisessa, hallitussa vaiheessa .
Arkkitehtoniset muutokset: Miksi hub-and-spoke on tärkeä
Suurin yksittäinen muutos V3:sta V4:ään on arkkitehtuuri. V3 käytti "yksi pooli per ketju" -mallia, jossa jokaisella ketjulla oli oma eristetty likviditeettipoolinsa, mikä pirstoi pääomaa . V4 korvaa tämän Hub and Spoke -mallilla :
Likviditeettikeskus (Hub): Yksi keskussopimus, joka pitää hallussaan kaikki tarjotut varat ja hoitaa yhtenäistä kirjanpitoa . Spoke-komponenttien kautta tarjottu pääoma virtaa Hubiin ja tulee saataville kaikille yhdistetyille Spokeille .
Spoke-komponentit: Modulaarisia, itsenäisesti käyttöönotettavia lainausympäristöjä. Jokaisella Spoke-komponentilla on omat vakuustyyppinsä, riskiparametrinsa ja likvidaatiosääntönsä . Tämä tarkoittaa, että hallinto voi käynnistää uuden lainausmarkkinan — esimerkiksi uudelle omaisuusluokalle tai institutionaaliselle käyttötapaukselle — ilman likviditeetin siirtämistä tai Hubiin koskemista .
Nykyinen käyttöönotto: Kolme Hubia (Core, Prime, Plus) ja yksitoista Spokea on käytössä, mikä mahdollistaa eristetyn likviditeetin reitityksen eri vakuuskategorioiden välillä .
Tuleva vaihe: Ristiinketjuinen likviditeetin joustavuus on suunniteltu myöhempiin vaiheisiin, jolloin eri ketjujen Spoke-komponentit voivat käyttää samaa globaalia likviditeettipoolia .
Turvallisuusinvestointi: Päivitys läpi 345 päivän tiukan turvallisuustarkastuksen, jonka budjetti oli 1,5 miljoonaa dollaria .
Tämä arkkitehtuuri tarjoaa kolme konkreettista etua V3:een verrattuna: joustavampi riskienhallinta (eristetty riski per Spoke), helpompi uusien omaisuusluokkien tuki ja pääomatehokkuuden parannukset jaetun likviditeetin ansiosta .
Laajempi DeFi-lainamaisema: Aaven määräävä asema numeroin
Aave on edelleen DeFi-lainamarkkinoiden hallitseva voima selvällä erolla, vaikka kilpailijat kasvavat :
Aaven protokollan laajuinen TVL huipentui 75 miljardiin dollariin vuonna 2025 (korkein koskaan DeFi-protokollalle) ja päätti vuoden 55 miljardissa dollarissa, mikä on 57 prosentin kasvu edellisvuodesta .
Alkuvuodesta 2026 Aave hallitsi noin 51,3 prosenttia koko DeFi-lainamarkkinasta (35,8 miljardia dollaria TVL) , ja sen arvioidaan hallitsevan 82 prosenttia kaikista Ethereumin avoimista lainoista.
Koko DeFi-lainasektori on noin 75–80 miljardia dollaria TVL kesällä 2026, kun se vuoden 2025 alussa oli noin 50 miljardia dollaria .
Keskeiset kilpailijat: Morpho Blue (noin 11,8 miljardia dollaria TVL), Spark (noin 6,8 miljardia dollaria), Compound V3 (noin 2,7 miljardia dollaria) . Morpho on erityisesti kasvanut 2 miljardista dollarista yli 10 miljardiin dollariin institutionaalisen käyttöönoton myötä .
Aaven likviditeettietu yli 14 ketjussa ja syvin tarkastushistoria ovat edelleen rakenteellisia etuja . Morpho on kuitenkin ohittanut Aaven Basen lainausmarkkinalla (1 miljardi dollaria vs. 539 miljoonaa dollaria) ja tukee useampia ketjuja (29 vs. 19) .
Aaven tulevaisuuden tavoitteet: Kolme pilaria vuodelle 2026
Perustaja Stani Kulechovin vuoden 2026 pääsuunnitelma lepää kolmella pilarilla :
Aave V4 — Hub-and-spoke-päivitys, jossa ristiinketjuinen likviditeetti on seuraava vaihe . V4 on perusta skaalaamiselle.
Horizon — Institutionaalinen reaalimaailman varojen (RWA) lainausalusta, joka on jo houkutellut yli 550 miljoonaa dollaria talletuksia tokenisoiduille varoille .
Aave App — Mobiililähtöinen kuluttajasovellus, joka pyrkii houkuttelemaan valtavirran käyttäjiä krypto-natiivien käyttäjien ulkopuolelta .
Strateginen kehys asemoi Aaven muunakin kuin DeFi-lainanantajana — tavoitteena on tulla "lohkoketjun perustavanlaatuiseksi luottokerrokseksi", joka palvelee sekä krypto-natiiveja että institutionaalisia markkinoita . Kertynyt lainausvolyymi on jo ylittänyt 1 biljoonan dollarin rajan, ja protokolla on historiallisesti käsitellyt yli 3,33 biljoonaa dollaria talletuksia .