Useat lähteet vahvistavat Arc G3 Extreme -suorittimen 3DMark Time Spy -tulokseksi 6 500–6 700 pistettä, mikä on noin 60–67 % enemmän kuin AMD:n Ryzen Z2 Extreme -kilpailijoilla . Alla oleva taulukko näyttää julkaistut tulokset:
| Laite / Piiri | 3DMark Time Spy -pisteet |
|---|---|
| MSI Claw 8 EX AI+ (Arc G3 Extreme) | 6 726 / 6 534 |
| ASUS ROG Ally X (Ryzen Z2 Extreme) | 4 029 / 4 033 |
| Lenovo Legion Go 2 (Ryzen Z2 Extreme) | 3 795 |
| MSI Claw 8 AI+ (Core Ultra 7 258V) | 3 882 |
3DMark Fire Strikessa ero on samansuuntainen: 12 358 vs. 9 141 . Säteenseurannan ero on vielä suurempi: 3DMark Port Royal -tulokset ovat 3 544 vs. 1 999 .
Cyberpunk 2077 on Arc G3 Extremelle erityisen vahva peli. Tom's Hardware raportoi 20–30+ FPS:n edun kaikkiin kilpaileviin käsikonsoleihin verrattuna 35 watin teholla Steam Deck -esiasetuksella . Engadget havaitsi ruudunpäivitysnopeuden kasvavan 50–75 % verrattuna ROG Ally X:ään ja Legion Go 2:een 35 watin teholla 1080p-tarkkuudella . MSI:n omat testit väittävät +54 % korkeampaa FPS:ää Cyberpunk 2077:ssä 1200p/Medium-asetuksilla ja XeSS 3 + MFG päällä verrattuna edellisen sukupolven Claw 8 AI+:aan .
Muut testatut pelit MSI Claw 8 EX AI+:lla 35 watin teholla (1200p, High-asetus, natiiviresoluutio ilman skaalausta) osoittavat samansuuntaisia tuloksia:
Tom's Guide raportoi, että XeSS 3:n (Super Resolution ja Frame Generation) kanssa ero Z2 Extremeen kasvaa huomattavasti yli natiivin rasteroinnin noin 43 %:n edun 35 watin teholla .
Intelin väitteet – ja useat arvostelut vahvistavat – että Arc G3 Extreme 17 watin teholla tuottaa vertailukelpoista suorituskykyä Ryzen Z2 Extremeen verrattuna 35 watin teholla, eli noin puolet pienemmällä teholla samalla FPS:llä . Samalla 35 watin teholla etu on 42–44 % korkeampi ruudunpäivitysnopeus . Tom's Hardware kutsui sitä ”20–30+ FPS:n eduksi kaikissa peleissä” . Varhaiset PassMark-vuodot osoittivat moniytimisen CPU-suorituskyvyn olevan +25 % ja DX12 3D -suorituskyvyn +14,6 % parempi kuin Ryzen Z2 Extremellä .
| Laite | Hinta | Näyttö | Tärkeimmät ominaisuudet |
|---|---|---|---|
| MSI Claw 8 EX AI+ | 1 699–1 799 dollaria | 8 tuuman 120 Hz IPS LCD | 32 Gt RAM, 1 Tt SSD, Hall Effect -säätimet, Thunderbolt 4, vähittäismyynti saatavilla |
| OneXPlayer 3 | noin 1 399–1 438 dollaria (Indiegogossa) | 8,8 tuuman 144 Hz AMOLED, VRR, HDR | 85 Wh akku, 3-in-1-muotoilu (käsikonsoli/tabletti/kannettava), joukkorahoitusmalli |
Tämä luo huomattavan arvoparadoksin: MSI Claw 8 EX AI+ maksaa noin 400 dollaria enemmän ilman OLED-näyttöä, kun taas OneXPlayer 3 tarjoaa korkean virkistystaajuuden OLEDin halvemmalla lähtöhinnalla . MSI perustelee hintaansa laadukkaalla rakenteella, Hall Effect -säätimillä, paremmalla tärinäpalautteella, Thunderbolt 4:llä ja laajalla vähittäismyynnin saatavuudella verrattuna OneXPlayerin joukkorahoitusmalliin.
Arc G3 Extreme on Intelin ensimmäinen käsikonsoliin suunniteltu järjestelmäpiiri, joka käyttää 3D Foveros-pakkausta yhdistääkseen laskentapiirin (Intel 18A), GPU-piirin (Xe3 Battlemage) ja I/O-piirin samaan pakettiin, joka on optimoitu lämmön- ja virranhallintaa varten . Tämä on suora kilpailuhaaste AMD:n Ryzen Z2 Extremelle, joka hallitsee käsikonsolimarkkinoita ASUS ROG Ally X:n, Lenovo Legion Go 2:n ja muiden laitteiden kautta. Intelin strategia perustuu siihen, että parempi XeSS 3 -tekoälyskaalaus, laitteistotason säteenseuranta ja energiatehokkuus alhaisilla TDP-arvoilla (15–35 W) voittavat OEM-valmistajia, kuten Acerin, MSI:n ja OneXPlayerin, puolelleen . 160 TOPS:n tekoälyteho asemoi alustan myös seuraavan sukupolven tekoälypeliominaisuuksia varten .
Useat lähteet vahvistavat Arc G3 Extreme -suorittimen 3DMark Time Spy -tulokseksi 6 500–6 700 pistettä, mikä on noin 60–67 % enemmän kuin AMD:n Ryzen Z2 Extreme -kilpailijoilla . Alla oleva taulukko näyttää julkaistut tulokset:
| Laite / Piiri | 3DMark Time Spy -pisteet |
|---|---|
| MSI Claw 8 EX AI+ (Arc G3 Extreme) | 6 726 / 6 534 |
| ASUS ROG Ally X (Ryzen Z2 Extreme) | 4 029 / 4 033 |
| Lenovo Legion Go 2 (Ryzen Z2 Extreme) | 3 795 |
| MSI Claw 8 AI+ (Core Ultra 7 258V) | 3 882 |
3DMark Fire Strikessa ero on samansuuntainen: 12 358 vs. 9 141 . Säteenseurannan ero on vielä suurempi: 3DMark Port Royal -tulokset ovat 3 544 vs. 1 999 .
Cyberpunk 2077 on Arc G3 Extremelle erityisen vahva peli. Tom's Hardware raportoi 20–30+ FPS:n edun kaikkiin kilpaileviin käsikonsoleihin verrattuna 35 watin teholla Steam Deck -esiasetuksella . Engadget havaitsi ruudunpäivitysnopeuden kasvavan 50–75 % verrattuna ROG Ally X:ään ja Legion Go 2:een 35 watin teholla 1080p-tarkkuudella . MSI:n omat testit väittävät +54 % korkeampaa FPS:ää Cyberpunk 2077:ssä 1200p/Medium-asetuksilla ja XeSS 3 + MFG päällä verrattuna edellisen sukupolven Claw 8 AI+:aan .
Muut testatut pelit MSI Claw 8 EX AI+:lla 35 watin teholla (1200p, High-asetus, natiiviresoluutio ilman skaalausta) osoittavat samansuuntaisia tuloksia:
Tom's Guide raportoi, että XeSS 3:n (Super Resolution ja Frame Generation) kanssa ero Z2 Extremeen kasvaa huomattavasti yli natiivin rasteroinnin noin 43 %:n edun 35 watin teholla .
Intelin väitteet – ja useat arvostelut vahvistavat – että Arc G3 Extreme 17 watin teholla tuottaa vertailukelpoista suorituskykyä Ryzen Z2 Extremeen verrattuna 35 watin teholla, eli noin puolet pienemmällä teholla samalla FPS:llä . Samalla 35 watin teholla etu on 42–44 % korkeampi ruudunpäivitysnopeus . Tom's Hardware kutsui sitä ”20–30+ FPS:n eduksi kaikissa peleissä” . Varhaiset PassMark-vuodot osoittivat moniytimisen CPU-suorituskyvyn olevan +25 % ja DX12 3D -suorituskyvyn +14,6 % parempi kuin Ryzen Z2 Extremellä .
| Laite | Hinta | Näyttö | Tärkeimmät ominaisuudet |
|---|---|---|---|
| MSI Claw 8 EX AI+ | 1 699–1 799 dollaria | 8 tuuman 120 Hz IPS LCD | 32 Gt RAM, 1 Tt SSD, Hall Effect -säätimet, Thunderbolt 4, vähittäismyynti saatavilla |
| OneXPlayer 3 | noin 1 399–1 438 dollaria (Indiegogossa) | 8,8 tuuman 144 Hz AMOLED, VRR, HDR | 85 Wh akku, 3-in-1-muotoilu (käsikonsoli/tabletti/kannettava), joukkorahoitusmalli |
Tämä luo huomattavan arvoparadoksin: MSI Claw 8 EX AI+ maksaa noin 400 dollaria enemmän ilman OLED-näyttöä, kun taas OneXPlayer 3 tarjoaa korkean virkistystaajuuden OLEDin halvemmalla lähtöhinnalla . MSI perustelee hintaansa laadukkaalla rakenteella, Hall Effect -säätimillä, paremmalla tärinäpalautteella, Thunderbolt 4:llä ja laajalla vähittäismyynnin saatavuudella verrattuna OneXPlayerin joukkorahoitusmalliin.
Arc G3 Extreme on Intelin ensimmäinen käsikonsoliin suunniteltu järjestelmäpiiri, joka käyttää 3D Foveros-pakkausta yhdistääkseen laskentapiirin (Intel 18A), GPU-piirin (Xe3 Battlemage) ja I/O-piirin samaan pakettiin, joka on optimoitu lämmön- ja virranhallintaa varten . Tämä on suora kilpailuhaaste AMD:n Ryzen Z2 Extremelle, joka hallitsee käsikonsolimarkkinoita ASUS ROG Ally X:n, Lenovo Legion Go 2:n ja muiden laitteiden kautta. Intelin strategia perustuu siihen, että parempi XeSS 3 -tekoälyskaalaus, laitteistotason säteenseuranta ja energiatehokkuus alhaisilla TDP-arvoilla (15–35 W) voittavat OEM-valmistajia, kuten Acerin, MSI:n ja OneXPlayerin, puolelleen . 160 TOPS:n tekoälyteho asemoi alustan myös seuraavan sukupolven tekoälypeliominaisuuksia varten .