Samsung aloitti HBM4:n kaupallisen massatuotannon ja toimitusten 12. helmikuuta 2026 – ensimmäisenä yrityksenä maailmassa . Kesäkuun 2026 loppuun mennessä, eli hieman yli 130 päivässä, kumulatiivinen myynti oli ylittänyt miljardi dollaria (noin 1,54 biljoonaa wonia) . Alan lähteiden mukaan nopea myynti johtuu tekoälyn räjähdysmäisesti kasvavasta kysynnästä; Samsung on raportoinut, että sen nykyinen HBM4-tuotantokapasiteetti on jo täyteen varattu asiakkaiden toimesta . Kumulatiivisen myynnin odotetaan ylittävän 1,2 miljardia dollaria kesäkuun loppuun mennessä , ja joidenkin analyytikoiden mukaan Samsungin HBM4-tulot voisivat nousta kumulatiivisesti jopa 10 miljardiin dollariin vuoden 2026 aikana kysynnän kasvaessa .
Samsungin viralliset spesifikaatiot, jotka riippumattomat lähteet ovat vahvistaneet, osoittavat sukupolvien välistä suorituskykyharppausta :
Kaistanleveys: Jopa 3 300 Gt/s (3,3 TB/s) per pino, mikä on noin 2,7-kertainen parannus HBM3E:hen verrattuna .
Tiedonsiirtonopeus: Vakaa 11,7 Gbps per nasta normaalikäytössä, huippukapasiteetti jopa 13 Gbps – noin 22 % korkeampi kuin HBM3E:n 9,6 Gbps:n maksimi ja 46 % JEDECin perustasoa korkeampi .
I/O-nastat: Samsung on kaksinkertaistanut nastojen määrän 1 024:stä 2 048:aan, mikä mahdollistaa kaistanleveyden valtavan kasvun .
Kapasiteetti: Nykyiset 12-kerroksiset pinot tarjoavat 36 Gt per pino, ja 16-kerroksiset 48 Gt:n pinot ovat suunnitteilla .
Valmistustekniikka: Valmistettu Samsungin 6. sukupolven 10 nm -luokan 1c DRAM -tekniikalla, jossa on 4 nm:n valimopohjainen logiikkapohjapiiri. Tämä mahdollistaa paremman tehotehokkuuden ja suorituskyvyn .
Tehotehokkuus: Jopa 40 % parempi kuin edellisissä sukupolvissa Samsungin mukaan .
JEDEC-yhteensopivuus: Samsungin mukaan HBM4 ylittää sekä JEDEC-standardin että Nvidian vaatimukset .
Kilpailutilanne on muuttunut dramaattisesti HBM4:n saapumisen myötä:
Pre-HBM4-tilanne (HBM3/HBM3E-aikakausi):
HBM4-sukupolvi – roolit ovat vaihtuneet:
Huomautus: Huolimatta Samsungin etulyöntiasemasta HBM4:ssä, SK Hynix johtaa edelleen kokonaismarkkinaosuudessa, joka on kertynyt aiemmista sukupolvista, ja sillä on syvät, pitkäaikaiset Nvidia-suhteet . Counterpoint Research arvioi SK Hynixin saavuttavan noin 54 %:n osuuden koko HBM4-markkinoista vuonna 2026, Samsungin 28 % ja Micronin 18 % – arviot voivat kuitenkin muuttua Samsungin kiihdyttäessä tuotantoaan . HBM4-kilpailu on vasta alkutaipaleella.
Samsung toteuttaa aggressiivista monihaaraista kapasiteetin laajennusta :
50 %:n kapasiteetin lisäys vuonna 2026: Samsung suunnittelee kasvattavansa HBM-tuotantoa noin 50 %, tavoitteena noin 250 000 piikiekkoa kuukaudessa vuoden 2026 loppuun mennessä, mikä on nousua nykyisestä noin 170 000:sta .
Pyeongtaek-kampus (P4): Samsung muuttaa P4-linjastonsa HBM4-keskeiseksi valmistusalustaksi, ja laiteasennukset aloitetaan vaiheittain vuonna 2026 1c DRAM -tuotantoa varten. Ensimmäinen vaihe voi tuoda noin 60 000 piikiekon kuukausikapasiteetin uutta tuotantokapasiteettia vuoden 2026 ensimmäisellä puoliskolla .
P5-megatehdas aikaistettu: Samsung aikaisti P5 Fab 2 -maanrakennustyöt heinäkuuhun 2026 (kuusi kuukautta alkuperäistä aikataulua aiemmin), ja kaupallisen toiminnan on tarkoitus alkaa vuonna 2029. Puhdastilan valmistumista aikaistettiin vuoden 2026 kolmannelle neljännekselle .
Cheonan-linjat: Puheenjohtaja Lee Jae-yong tarkasti henkilökohtaisesti Cheonanin HBM-linjat kesäkuussa 2026, mikä osoittaa johdon priorisoivan HBM-tuotannon kasvua .
Valimokapasiteetin allokointi: Yli 50 % Samsungin Pyeongtaekin valimokapasiteetista on ilmeisesti allokoitu omaan HBM4-pohjapiirituotantoon ulkoisten valimoasiakkaiden sijaan – tämä on Samsungin vertikaalisesti integroidulle mallille ominaista sisäistä resurssien priorisointia .
Myös SK Hynix kasvattaa kapasiteettiaan ja suunnittelee omia lisäyksiä vuonna 2026, mutta Samsungin vauhti on selvästi aggressiivisempaa .
HBM4:n kysyntää ajavat Nvidian Blackwell- ja Rubin-tekoälykiihdytinalustat sekä pilvipalveluntarjoajien omat tekoälypiirit . Keskeiset signaalit:
Kilpailu on jo laajenemassa HBM4:n ulkopuolelle:
HBM4E (7. sukupolvi):
Räätälöidyt HBM-piirit ja eriytyvät tuotteet:
Samsung on tarttunut varhaiseen HBM4-johtajuuteen alan ensimmäisellä massatuotannolla, ensimmäisellä miljardin dollarin myyntivirstanpylväällä (vain neljä kuukautta julkaisun jälkeen) ja ensimmäisillä HBM4E-näytteillä – vahva muutos sen aiemmasta HBM3/HBM3E-takaa-ajajan asemasta. SK Hynix on kuitenkin edelleen koko HBM-markkinoiden osuudella johtaja, ja sillä on syvät Nvidia-suhteet. Se vastaa aggressiivisesti omilla HBM4E-näytteillään. HBM4-sukupolvi on muotoutumassa kahden toimijan kilpailuksi (Micron syrjässä), ja seuraava raja on HBM4E ja räätälöidyt piirit, joissa Samsungin valimointegraatio voi tarjota strategista etua.
Samsung aloitti HBM4:n kaupallisen massatuotannon ja toimitusten 12. helmikuuta 2026 – ensimmäisenä yrityksenä maailmassa . Kesäkuun 2026 loppuun mennessä, eli hieman yli 130 päivässä, kumulatiivinen myynti oli ylittänyt miljardi dollaria (noin 1,54 biljoonaa wonia) . Alan lähteiden mukaan nopea myynti johtuu tekoälyn räjähdysmäisesti kasvavasta kysynnästä; Samsung on raportoinut, että sen nykyinen HBM4-tuotantokapasiteetti on jo täyteen varattu asiakkaiden toimesta . Kumulatiivisen myynnin odotetaan ylittävän 1,2 miljardia dollaria kesäkuun loppuun mennessä , ja joidenkin analyytikoiden mukaan Samsungin HBM4-tulot voisivat nousta kumulatiivisesti jopa 10 miljardiin dollariin vuoden 2026 aikana kysynnän kasvaessa .
Samsungin viralliset spesifikaatiot, jotka riippumattomat lähteet ovat vahvistaneet, osoittavat sukupolvien välistä suorituskykyharppausta :
Kaistanleveys: Jopa 3 300 Gt/s (3,3 TB/s) per pino, mikä on noin 2,7-kertainen parannus HBM3E:hen verrattuna .
Tiedonsiirtonopeus: Vakaa 11,7 Gbps per nasta normaalikäytössä, huippukapasiteetti jopa 13 Gbps – noin 22 % korkeampi kuin HBM3E:n 9,6 Gbps:n maksimi ja 46 % JEDECin perustasoa korkeampi .
I/O-nastat: Samsung on kaksinkertaistanut nastojen määrän 1 024:stä 2 048:aan, mikä mahdollistaa kaistanleveyden valtavan kasvun .
Kapasiteetti: Nykyiset 12-kerroksiset pinot tarjoavat 36 Gt per pino, ja 16-kerroksiset 48 Gt:n pinot ovat suunnitteilla .
Valmistustekniikka: Valmistettu Samsungin 6. sukupolven 10 nm -luokan 1c DRAM -tekniikalla, jossa on 4 nm:n valimopohjainen logiikkapohjapiiri. Tämä mahdollistaa paremman tehotehokkuuden ja suorituskyvyn .
Tehotehokkuus: Jopa 40 % parempi kuin edellisissä sukupolvissa Samsungin mukaan .
JEDEC-yhteensopivuus: Samsungin mukaan HBM4 ylittää sekä JEDEC-standardin että Nvidian vaatimukset .
Kilpailutilanne on muuttunut dramaattisesti HBM4:n saapumisen myötä:
Pre-HBM4-tilanne (HBM3/HBM3E-aikakausi):
HBM4-sukupolvi – roolit ovat vaihtuneet:
Huomautus: Huolimatta Samsungin etulyöntiasemasta HBM4:ssä, SK Hynix johtaa edelleen kokonaismarkkinaosuudessa, joka on kertynyt aiemmista sukupolvista, ja sillä on syvät, pitkäaikaiset Nvidia-suhteet . Counterpoint Research arvioi SK Hynixin saavuttavan noin 54 %:n osuuden koko HBM4-markkinoista vuonna 2026, Samsungin 28 % ja Micronin 18 % – arviot voivat kuitenkin muuttua Samsungin kiihdyttäessä tuotantoaan . HBM4-kilpailu on vasta alkutaipaleella.
Samsung toteuttaa aggressiivista monihaaraista kapasiteetin laajennusta :
50 %:n kapasiteetin lisäys vuonna 2026: Samsung suunnittelee kasvattavansa HBM-tuotantoa noin 50 %, tavoitteena noin 250 000 piikiekkoa kuukaudessa vuoden 2026 loppuun mennessä, mikä on nousua nykyisestä noin 170 000:sta .
Pyeongtaek-kampus (P4): Samsung muuttaa P4-linjastonsa HBM4-keskeiseksi valmistusalustaksi, ja laiteasennukset aloitetaan vaiheittain vuonna 2026 1c DRAM -tuotantoa varten. Ensimmäinen vaihe voi tuoda noin 60 000 piikiekon kuukausikapasiteetin uutta tuotantokapasiteettia vuoden 2026 ensimmäisellä puoliskolla .
P5-megatehdas aikaistettu: Samsung aikaisti P5 Fab 2 -maanrakennustyöt heinäkuuhun 2026 (kuusi kuukautta alkuperäistä aikataulua aiemmin), ja kaupallisen toiminnan on tarkoitus alkaa vuonna 2029. Puhdastilan valmistumista aikaistettiin vuoden 2026 kolmannelle neljännekselle .
Cheonan-linjat: Puheenjohtaja Lee Jae-yong tarkasti henkilökohtaisesti Cheonanin HBM-linjat kesäkuussa 2026, mikä osoittaa johdon priorisoivan HBM-tuotannon kasvua .
Valimokapasiteetin allokointi: Yli 50 % Samsungin Pyeongtaekin valimokapasiteetista on ilmeisesti allokoitu omaan HBM4-pohjapiirituotantoon ulkoisten valimoasiakkaiden sijaan – tämä on Samsungin vertikaalisesti integroidulle mallille ominaista sisäistä resurssien priorisointia .
Myös SK Hynix kasvattaa kapasiteettiaan ja suunnittelee omia lisäyksiä vuonna 2026, mutta Samsungin vauhti on selvästi aggressiivisempaa .
HBM4:n kysyntää ajavat Nvidian Blackwell- ja Rubin-tekoälykiihdytinalustat sekä pilvipalveluntarjoajien omat tekoälypiirit . Keskeiset signaalit:
Kilpailu on jo laajenemassa HBM4:n ulkopuolelle:
HBM4E (7. sukupolvi):
Räätälöidyt HBM-piirit ja eriytyvät tuotteet:
Samsung on tarttunut varhaiseen HBM4-johtajuuteen alan ensimmäisellä massatuotannolla, ensimmäisellä miljardin dollarin myyntivirstanpylväällä (vain neljä kuukautta julkaisun jälkeen) ja ensimmäisillä HBM4E-näytteillä – vahva muutos sen aiemmasta HBM3/HBM3E-takaa-ajajan asemasta. SK Hynix on kuitenkin edelleen koko HBM-markkinoiden osuudella johtaja, ja sillä on syvät Nvidia-suhteet. Se vastaa aggressiivisesti omilla HBM4E-näytteillään. HBM4-sukupolvi on muotoutumassa kahden toimijan kilpailuksi (Micron syrjässä), ja seuraava raja on HBM4E ja räätälöidyt piirit, joissa Samsungin valimointegraatio voi tarjota strategista etua.