Liikevaihto oli 1 776,2 miljoonaa euroa: laskua kertyi 5 % raportoiduin valuutoin ja 6,3 % vertailukelpoisin valuutoin. Liikevoitto oli 11,4 miljoonaa euroa tappiolla, vaikka tulokseen sisältyi 29,8 miljoonan euron hyöty Yhdysvaltain tullipalautuksista.
JulkaisijaMuokattu mallilla GPT-6 LunaKuvat luotu mallilla GPT Image 2
Research answer

Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: How did Puma’s third quarter 2026 results, reported on October 30, compare with analyst expectations and the prior year in terms of reported. Article summary: Puma’s third quarter results showed progress in clearing inventory and improving cash flow, rather than a completed sales turnaround: revenue slightly exceeded analyst expectations but remained below the prior year, and . Topic tags: general web, productivity, marketing, growth, tiktok. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, watermarks
Puman kolmannen neljänneksen tulos toi yhtiölle muutamia konkreettisia merkkejä suunnan korjaantumisesta: varastot pienenivät tuntuvasti ja kassavirta kääntyi positiiviseksi. Myynti ylitti hieman markkinoiden ennusteen, mutta jäi selvästi vuodentakaisesta. Liikevoitto painui tappiolle, vaikka tulosta tuki Yhdysvaltain tullien palautus. 1
7
11
Puman liikevaihto oli 1 776,2 miljoonaa euroa. Se laski vuoden takaisesta 5 prosenttia raportoiduin valuutoin ja 6,3 prosenttia valuuttakurssien vaikutuksista oikaistuna. Valuuttakurssit siis pehmensivät raportoitua pudotusta noin 1,3 prosenttiyksiköllä. Analyytikot olivat odottaneet noin 1,75 miljardin euron myyntiä, joten toteuma oli hieman ennustetta parempi. Yhtiön mukaan neljännes sujui sen omien odotusten mukaisesti ja myynti parani edellisestä neljänneksestä. 3
4
7
8
Alueiden välillä oli selviä eroja. Euroopassa, Lähi-idässä ja Afrikassa myynti laski raportoiduin valuutoin 12 prosenttia 801,2 miljoonaan euroon. Amerikassa laskua tuli 2 prosenttia, ja myynti oli 580,4 miljoonaa euroa. Aasian ja Tyynenmeren alueella myynti kasvoi 7,5 prosenttia 394,6 miljoonaan euroon; valuuttakorjattuna kasvua oli 10 prosenttia. Puma yhdisti kokonaismyynnin laskun sekä omiin liiketoiminnan uudelleenjärjestelyihinsä että Pohjois-Amerikan ja EMEA-alueen vaisumpaan kysyntään. 3
7
Tuoteryhmistä jalkineiden myynti laski valuuttakorjattuna 5,1 prosenttia noin 1,01 miljardiin euroon. Vaatteiden myynti putosi 9,4 prosenttia 557,1 miljoonaan euroon ja asusteiden 3,2 prosenttia. Speedcat-mallisto tuki kysyntää Aasiassa, missä matalaprofiiliset lenkkarit kävivät hyvin kaupaksi. Se ei kuitenkaan riittänyt kääntämään koko jalkinekategorian myyntiä kasvuun. 12
13
Bruttomarginaali nousi noin 4,2 prosenttiyksikköä 49,5 prosenttiin. Puma kertoi parannuksen taustalla olleen muun muassa edullisemmat hankintahinnat, tullipalautusten vaikutus, myyntikanavien jakauma ja valuuttakurssit. 2
7
Liikevoitto eli EBIT oli silti 11,4 miljoonaa euroa tappiolla, kun vuotta aiemmin yhtiö teki 16,2 miljoonaa euroa voittoa. Analyytikot olivat ennustaneet noin 10 miljoonan euron liiketappiota. Kolmannen neljänneksen tulokseen sisältyi 29,8 miljoonan euron hyöty Yhdysvaltain tullipalautuksista sekä 11,7 miljoonaa euroa kertaluonteisia kustannuksia tehostamisohjelmasta. Ilman näitä eriäkin tulosta rasittivat heikko kysyntä ja Puman pyrkimys vähentää myyntiä alennusvetoisissa massamarkkinakanavissa. 6
7
11
Varastojen purku oli neljänneksen selkein edistysaskel: varastot laskivat vuodessa 24,3 prosenttia 1 608,9 miljoonaan euroon. Puma kertoi vähennyksen johtuneen etenkin pienemmistä hankintamääristä ja odottaa varastojen normalisoituvan vuoden loppuun mennessä. Vapaa kassavirta parani 92 miljoonaan euroon, kun se oli vuotta aiemmin 43 miljoonaa euroa miinuksella. Yhtiö liitti muutoksen parempaan käyttöpääomaan sekä pienempiin vero- ja investointimenoihin. 1
12
14
Toimitusjohtaja Arthur Hoeldin, joka aloitti tehtävässä heinäkuussa 2025, uudistusohjelmassa siivotaan varastoja ja vähennetään liiallista alennusmyyntiä massamarkkinakanavissa. Tällainen suunnanmuutos voi jarruttaa myyntiä lyhyellä aikavälillä, mutta sen tavoitteena on tukea Puman brändin aseman vahvistamista. Samalla Pohjois-Amerikan ja Euroopan heikko kysyntä vaikeutti neljännestä. 5
7
18
Osake nousi tulosjulkistuspäivänä uutisoinnin mukaan noin 7 prosenttia. Sijoittajien huomio kohdistui odotuksia parempaan myyntiin ja varastojen selvään laskuun, vaikka liikevoitto painui tappiolle. 1
10
Puma arvioi nyt vuoden 2026 liiketappioksi 80–130 miljoonaa euroa, kun aiempi ennuste oli 50–150 miljoonaa euroa tappiota. Ennusteväli kapeni, mutta sen keskikohta muuttui hieman heikommaksi. Yhtiö piti ennallaan arvionsa, jonka mukaan koko vuoden valuuttakorjattu myynti laskee matalan tai keskitason yksinumeroisen prosenttiluvun verran. Investointien eli käyttöomaisuusmenojen ennustetaan jäävän alle 150 miljoonaan euroon; aiempi tavoite oli noin 200 miljoonaa euroa. 6
12
Puman uusi suurin osakkeenomistaja Anta Sports ja Puman johto keskustelevat yhtiön tulevasta liiketoimintamallista. Toimitusjohtaja Hoeldin mukaan osapuolet määrittelevät mallia yhdessä, mutta päätösvalta säilyy Puman johtoryhmällä. Kiina voi olla ensimmäisiä markkinoita, joilla toimintatapaa muutetaan: Anta käyttää omissa brändeissään suoraan operoituja myymälöitä ja verkkokauppaa, ja Pumakin on keskustellut Kiinan mallin uudistamisesta. 17
Puman tulospuhelun mukaan kiinalaiset tukkukauppakumppanit ovat olleet varovaisempia Antan osakejärjestelyn julkistamisen jälkeen. Se näkyi tukkumyynnin heikkoutena, vaikka Kiinan myynti kasvoi. Keskustelut mahdollisesta suoramyynnin painottamisesta eivät kuitenkaan tarkoita, että uusi toimintamalli olisi jo päätetty. 20
Lähteissä ei ole riittävästi varmennettua tietoa Antan maksamasta 1,5 miljardista eurosta, noin 29 prosentin omistusosuudesta tai myyjästä, joten näitä yksityiskohtia ei voi vahvistaa tässä yhteydessä. Antan yhteistyö on osa Puman pyrkimystä vahvistaa brändiään ja kilpailla suurempien Adidasin ja Niken kanssa, mutta sen vaikutusta kilpailuasemaan ei vielä voi arvioida. 1
Puma on kertonut odottavansa asteittaista paluuta kasvuun vuonna 2027, mutta se ei ole antanut vuodelle tarkkoja myynti- tai tulostavoitteita. Varastojen normalisoituminen ei siis vielä tarkoita numeerista lupausta ensi vuoden kasvusta. 4
18
Analyytikkonäkemyksistä lähteet antavat rajallisen kuvan. Jefferies laski ennen tulosjulkistusta Puman tavoitehintaa 27,50 eurosta 23,50 euroon ja piti suosituksensa ennallaan tasolla ”pidä”. Tämä arvio julkaistiin 6. lokakuuta, joten se ei kerro pankin reaktiosta tuoreisiin tuloksiin. Deutsche Bank kuvasi Puman suunnanmuutosta eteneväksi tulosjulkistuksen yhteydessä. 22 UBS:n tulospuheluun osallistuminen käy ilmi lähteistä, mutta niissä ei esitetä pankin kantaa Puman varastotavoitteisiin tai keskipitkän aikavälin näkymiin.
Kokonaiskuva on siten kaksijakoinen: Puma onnistui vähentämään varastoja ja parantamaan kassavirtaa sekä bruttomarginaalia, mutta myynti laski ja yhtiö teki liiketappiota. Vuoden 2027 kasvuodotus on olemassa, mutta ilman tarkkoja tavoitteita epävarmuus jää suureksi. 3
4
7
14
Studio Global AI
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
Liikevaihto oli 1 776,2 miljoonaa euroa: laskua kertyi 5 % raportoiduin valuutoin ja 6,3 % vertailukelpoisin valuutoin.
Liikevaihto oli 1 776,2 miljoonaa euroa: laskua kertyi 5 % raportoiduin valuutoin ja 6,3 % vertailukelpoisin valuutoin. Liikevoitto oli 11,4 miljoonaa euroa tappiolla, vaikka tulokseen sisältyi 29,8 miljoonan euron hyöty Yhdysvaltain tullipalautuksista.
Varastot supistuivat vuodessa 24,3 % ja vapaa kassavirta nousi 92 miljoonaan euroon edellisvuoden 43 miljoonan euron alijäämästä.
Liikevaihto oli 1 776,2 miljoonaa euroa: laskua kertyi 5 % raportoiduin valuutoin ja 6,3 % vertailukelpoisin valuutoin. Liikevoitto oli 11,4 miljoonaa euroa tappiolla, vaikka tulokseen sisältyi 29,8 miljoonan euron hyöty Yhdysvaltain tullipalautuksista.
JulkaisijaMuokattu mallilla GPT-6 LunaKuvat luotu mallilla GPT Image 2
Research answer

Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: How did Puma’s third quarter 2026 results, reported on October 30, compare with analyst expectations and the prior year in terms of reported. Article summary: Puma’s third quarter results showed progress in clearing inventory and improving cash flow, rather than a completed sales turnaround: revenue slightly exceeded analyst expectations but remained below the prior year, and . Topic tags: general web, productivity, marketing, growth, tiktok. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, watermarks
Puman kolmannen neljänneksen tulos toi yhtiölle muutamia konkreettisia merkkejä suunnan korjaantumisesta: varastot pienenivät tuntuvasti ja kassavirta kääntyi positiiviseksi. Myynti ylitti hieman markkinoiden ennusteen, mutta jäi selvästi vuodentakaisesta. Liikevoitto painui tappiolle, vaikka tulosta tuki Yhdysvaltain tullien palautus. 1
7
11
Puman liikevaihto oli 1 776,2 miljoonaa euroa. Se laski vuoden takaisesta 5 prosenttia raportoiduin valuutoin ja 6,3 prosenttia valuuttakurssien vaikutuksista oikaistuna. Valuuttakurssit siis pehmensivät raportoitua pudotusta noin 1,3 prosenttiyksiköllä. Analyytikot olivat odottaneet noin 1,75 miljardin euron myyntiä, joten toteuma oli hieman ennustetta parempi. Yhtiön mukaan neljännes sujui sen omien odotusten mukaisesti ja myynti parani edellisestä neljänneksestä. 3
4
7
8
Alueiden välillä oli selviä eroja. Euroopassa, Lähi-idässä ja Afrikassa myynti laski raportoiduin valuutoin 12 prosenttia 801,2 miljoonaan euroon. Amerikassa laskua tuli 2 prosenttia, ja myynti oli 580,4 miljoonaa euroa. Aasian ja Tyynenmeren alueella myynti kasvoi 7,5 prosenttia 394,6 miljoonaan euroon; valuuttakorjattuna kasvua oli 10 prosenttia. Puma yhdisti kokonaismyynnin laskun sekä omiin liiketoiminnan uudelleenjärjestelyihinsä että Pohjois-Amerikan ja EMEA-alueen vaisumpaan kysyntään. 3
7
Tuoteryhmistä jalkineiden myynti laski valuuttakorjattuna 5,1 prosenttia noin 1,01 miljardiin euroon. Vaatteiden myynti putosi 9,4 prosenttia 557,1 miljoonaan euroon ja asusteiden 3,2 prosenttia. Speedcat-mallisto tuki kysyntää Aasiassa, missä matalaprofiiliset lenkkarit kävivät hyvin kaupaksi. Se ei kuitenkaan riittänyt kääntämään koko jalkinekategorian myyntiä kasvuun. 12
13
Bruttomarginaali nousi noin 4,2 prosenttiyksikköä 49,5 prosenttiin. Puma kertoi parannuksen taustalla olleen muun muassa edullisemmat hankintahinnat, tullipalautusten vaikutus, myyntikanavien jakauma ja valuuttakurssit. 2
7
Liikevoitto eli EBIT oli silti 11,4 miljoonaa euroa tappiolla, kun vuotta aiemmin yhtiö teki 16,2 miljoonaa euroa voittoa. Analyytikot olivat ennustaneet noin 10 miljoonan euron liiketappiota. Kolmannen neljänneksen tulokseen sisältyi 29,8 miljoonan euron hyöty Yhdysvaltain tullipalautuksista sekä 11,7 miljoonaa euroa kertaluonteisia kustannuksia tehostamisohjelmasta. Ilman näitä eriäkin tulosta rasittivat heikko kysyntä ja Puman pyrkimys vähentää myyntiä alennusvetoisissa massamarkkinakanavissa. 6
7
11
Varastojen purku oli neljänneksen selkein edistysaskel: varastot laskivat vuodessa 24,3 prosenttia 1 608,9 miljoonaan euroon. Puma kertoi vähennyksen johtuneen etenkin pienemmistä hankintamääristä ja odottaa varastojen normalisoituvan vuoden loppuun mennessä. Vapaa kassavirta parani 92 miljoonaan euroon, kun se oli vuotta aiemmin 43 miljoonaa euroa miinuksella. Yhtiö liitti muutoksen parempaan käyttöpääomaan sekä pienempiin vero- ja investointimenoihin. 1
12
14
Toimitusjohtaja Arthur Hoeldin, joka aloitti tehtävässä heinäkuussa 2025, uudistusohjelmassa siivotaan varastoja ja vähennetään liiallista alennusmyyntiä massamarkkinakanavissa. Tällainen suunnanmuutos voi jarruttaa myyntiä lyhyellä aikavälillä, mutta sen tavoitteena on tukea Puman brändin aseman vahvistamista. Samalla Pohjois-Amerikan ja Euroopan heikko kysyntä vaikeutti neljännestä. 5
7
18
Osake nousi tulosjulkistuspäivänä uutisoinnin mukaan noin 7 prosenttia. Sijoittajien huomio kohdistui odotuksia parempaan myyntiin ja varastojen selvään laskuun, vaikka liikevoitto painui tappiolle. 1
10
Puma arvioi nyt vuoden 2026 liiketappioksi 80–130 miljoonaa euroa, kun aiempi ennuste oli 50–150 miljoonaa euroa tappiota. Ennusteväli kapeni, mutta sen keskikohta muuttui hieman heikommaksi. Yhtiö piti ennallaan arvionsa, jonka mukaan koko vuoden valuuttakorjattu myynti laskee matalan tai keskitason yksinumeroisen prosenttiluvun verran. Investointien eli käyttöomaisuusmenojen ennustetaan jäävän alle 150 miljoonaan euroon; aiempi tavoite oli noin 200 miljoonaa euroa. 6
12
Puman uusi suurin osakkeenomistaja Anta Sports ja Puman johto keskustelevat yhtiön tulevasta liiketoimintamallista. Toimitusjohtaja Hoeldin mukaan osapuolet määrittelevät mallia yhdessä, mutta päätösvalta säilyy Puman johtoryhmällä. Kiina voi olla ensimmäisiä markkinoita, joilla toimintatapaa muutetaan: Anta käyttää omissa brändeissään suoraan operoituja myymälöitä ja verkkokauppaa, ja Pumakin on keskustellut Kiinan mallin uudistamisesta. 17
Puman tulospuhelun mukaan kiinalaiset tukkukauppakumppanit ovat olleet varovaisempia Antan osakejärjestelyn julkistamisen jälkeen. Se näkyi tukkumyynnin heikkoutena, vaikka Kiinan myynti kasvoi. Keskustelut mahdollisesta suoramyynnin painottamisesta eivät kuitenkaan tarkoita, että uusi toimintamalli olisi jo päätetty. 20
Lähteissä ei ole riittävästi varmennettua tietoa Antan maksamasta 1,5 miljardista eurosta, noin 29 prosentin omistusosuudesta tai myyjästä, joten näitä yksityiskohtia ei voi vahvistaa tässä yhteydessä. Antan yhteistyö on osa Puman pyrkimystä vahvistaa brändiään ja kilpailla suurempien Adidasin ja Niken kanssa, mutta sen vaikutusta kilpailuasemaan ei vielä voi arvioida. 1
Puma on kertonut odottavansa asteittaista paluuta kasvuun vuonna 2027, mutta se ei ole antanut vuodelle tarkkoja myynti- tai tulostavoitteita. Varastojen normalisoituminen ei siis vielä tarkoita numeerista lupausta ensi vuoden kasvusta. 4
18
Analyytikkonäkemyksistä lähteet antavat rajallisen kuvan. Jefferies laski ennen tulosjulkistusta Puman tavoitehintaa 27,50 eurosta 23,50 euroon ja piti suosituksensa ennallaan tasolla ”pidä”. Tämä arvio julkaistiin 6. lokakuuta, joten se ei kerro pankin reaktiosta tuoreisiin tuloksiin. Deutsche Bank kuvasi Puman suunnanmuutosta eteneväksi tulosjulkistuksen yhteydessä. 22 UBS:n tulospuheluun osallistuminen käy ilmi lähteistä, mutta niissä ei esitetä pankin kantaa Puman varastotavoitteisiin tai keskipitkän aikavälin näkymiin.
Kokonaiskuva on siten kaksijakoinen: Puma onnistui vähentämään varastoja ja parantamaan kassavirtaa sekä bruttomarginaalia, mutta myynti laski ja yhtiö teki liiketappiota. Vuoden 2027 kasvuodotus on olemassa, mutta ilman tarkkoja tavoitteita epävarmuus jää suureksi. 3
4
7
14
Studio Global AI
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
Liikevaihto oli 1 776,2 miljoonaa euroa: laskua kertyi 5 % raportoiduin valuutoin ja 6,3 % vertailukelpoisin valuutoin.
Liikevaihto oli 1 776,2 miljoonaa euroa: laskua kertyi 5 % raportoiduin valuutoin ja 6,3 % vertailukelpoisin valuutoin. Liikevoitto oli 11,4 miljoonaa euroa tappiolla, vaikka tulokseen sisältyi 29,8 miljoonan euron hyöty Yhdysvaltain tullipalautuksista.
Varastot supistuivat vuodessa 24,3 % ja vapaa kassavirta nousi 92 miljoonaan euroon edellisvuoden 43 miljoonan euron alijäämästä.