Cisco saavutti 25.7.2026 päättyneellä tilikaudella ennätystuloksen: liikevaihto oli 63,3 miljardia dollaria, 12 % enemmän kuin vuotta aiemmin, ja GAAP nettotulos 13,3 miljardia dollaria, 30 % enemmän. Loka–heinäkuun neljänneksellä liikevaihto nousi ennätykselliseen 17,3 miljardiin dollariin.
JulkaisijaKuvat luotu mallilla GPT Image 2
Research answer

Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: How did Cisco perform in fiscal 2026 ended July 25, 2026—including its record $63.3 billion revenue, $13.3 billion net income, $3.33 diluted. Article summary: Cisco delivered a record fiscal 2026, with strong profitability and cash generation driven largely by a sharp recovery in networking—especially AI infrastructure and data center switching.. Topic tags: general web, ai, productivity, growth, manufacturing. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, watermarks, charts with fake numbers, clic
Cisco teki 25.7.2026 päättyneellä tilikaudellaan ennätyksellisen tuloksen. Verkkojen kysynnän elpyminen, etenkin tekoälyinfrastruktuurin ja datakeskusten kytkinratkaisujen myynti, nosti sekä liikevaihtoa että kannattavuutta. Samalla yhtiö kasvatti selvästi varastojaan ja toimittajasitoumuksiaan, mikä lisää riskiä, jos suurten pilvipalveluyritysten eli hyperskaalaajien investoinnit hidastuvat tai komponenttien hinnat laskevat. 14
12
Tilikaudella 2026 Cisco teki 63,3 miljardin dollarin liikevaihdon, mikä merkitsi 12 prosentin kasvua vuodentakaisesta ja yhtiön ennätystä. GAAP-perusteinen nettotulos kasvoi 30 prosenttia 13,3 miljardiin dollariin, ja laimennettu osakekohtainen GAAP-tulos nousi 31 prosenttia 3,33 dollariin. Liikevoitto oli 15,4 miljardia dollaria eli 24,3 % liikevaihdosta. 14
Myös viimeinen neljännes oli vahva: liikevaihto nousi ennätykselliseen 17,3 miljardiin dollariin, 18 % edellisvuotta suuremmaksi. GAAP-nettotulos oli 3,9 miljardia dollaria ja laimennettu GAAP-osakekohtainen tulos 0,97 dollaria, 52 % enemmän kuin vuotta aiemmin. Liiketoiminnan rahavirta nousi neljänneksellä 5,4 miljardiin dollariin, kasvua 27 %. 15
14
Koko vuoden tuoteliikevaihto kasvoi 16 % noin 48,3 miljardiin dollariin. Viimeisellä neljänneksellä kasvu oli erityisen vahvaa verkkoliiketoiminnassa: Networking-segmentin tuoteliikevaihto nousi 28 %, kun koko tuoteliikevaihdon kasvu oli 24 %. Koko vuoden 16 prosentin ja viimeisen neljänneksen 28 prosentin luvut kuvaavat siis eri ajanjaksoja. 12
14
Cisco arvioi AI-infrastruktuurin osuuden kasvaneen alle 2 prosentista tilikaudella 2025 noin 6 prosenttiin tilikaudella 2026. Taustalla olivat hyperskaalaajien kysyntä sekä datakeskusten kytkinverkon investoinnit. Yhtiö nosti AI-infrastruktuurin tilaustavoitteensa 5 miljardista dollarista 9 miljardiin dollariin; toteutuneita tilauksia kertyi vuoden aikana noin 9,3 miljardia dollaria. 13
12
Cisco kasvatti ennakoivasti komponenttihankintojaan, erityisesti Silicon One -piireihin ja tekoälyratkaisuihin liittyen. Varastojen arvo nousi noin 80 % 5,7 miljardiin dollariin, ja varastohankintasitoumukset kasvoivat 17,2 miljardiin dollariin. Mukana on esimerkiksi hyperskaalaajien käyttöönottoja varten ennakkoon hankittua muistia. 4
Tällä pyritään varmistamaan komponenttien saatavuus, hinnoittelu ja toimituskyky. Kääntöpuolena on suurempi altistuminen kysynnän ajoitukselle. Jos asiakkaiden käyttöönotot lykkääntyvät, kysyntä heikkenee, asiakkaat vaihtavat teknistä suunnitelmaa, komponenttien hinnat laskevat tai Ciscolla on liian optimistinen kysyntäennuste, yhtiö voi joutua kirjaamaan varastoihin tai hankintasitoumuksiin liittyviä kuluja myytyjen tuotteiden kustannuksiin. 3
14
Liiketoiminnan rahavirta oli koko tilikaudella 14,2 miljardia dollaria, käytännössä edellisvuoden tasolla. Vapaa rahavirta oli noin 12,8 miljardia dollaria, josta Cisco palautti osakkeenomistajille 12,7 miljardia dollaria eli noin 99 %: 6,6 miljardia dollaria osinkoina ja 6,1 miljardia dollaria omien osakkeiden takaisinostoina. 5
9
Tilikauden lopussa takaisinosto-ohjelmassa oli jäljellä 8,1 miljardin dollarin valtuutus. Cisco julkisti lisäksi 0,42 dollarin neljännesvuosiosingon osakkeelta. Osinko maksetaan 21.10.2026 niille osakkeenomistajille, jotka ovat omistajarekisterissä 2.10.2026. 11
14
Yhtiöllä oli tilikauden päättyessä 15,9 miljardia dollaria käteisvaroja, rahavaroja ja sijoituksia. Lyhytaikaista velkaa oli 10,2 miljardia dollaria, josta 6,7 miljardia oli yritystodistuksia. Ciscon yritystodistusohjelmassa voi olla samanaikaisesti enintään 15,0 miljardia dollaria velkaa. 12
6
Jäljellä olevat suoritevelvoitteet (RPO), jotka kuvaavat tulevaisuudessa tuloutettaviksi odotettuja sopimusvelvoitteita, olivat 46,7 miljardia dollaria eli 7 % enemmän kuin vuotta aiemmin. Tuotteisiin liittyvät RPO:t kasvoivat 9 % ja palveluihin liittyvät 6 %. 14
Cisco siirtyi tilikaudella 2026 yhä selvemmin hyötymään tekoälyyn liittyvästä verkkoinfrastruktuurista ja Silicon One -ratkaisujen kysynnästä. Seuraavan vaiheen kannalta ratkaisevaa on, säilyykö hyperskaalaajien kysyntä vahvana: kasvaneet varastot ja hankintasitoumukset tekevät katteista ja rahavirran muuttumisesta aiempaa herkempiä kysynnän kestolle ja toimitusten ajoitukselle.
Studio Global AI
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
Cisco saavutti 25.7.2026 päättyneellä tilikaudella ennätystuloksen: liikevaihto oli 63,3 miljardia dollaria, 12 % enemmän kuin vuotta aiemmin, ja GAAP nettotulos 13,3 miljardia dollaria, 30 % enemmän.
Cisco saavutti 25.7.2026 päättyneellä tilikaudella ennätystuloksen: liikevaihto oli 63,3 miljardia dollaria, 12 % enemmän kuin vuotta aiemmin, ja GAAP nettotulos 13,3 miljardia dollaria, 30 % enemmän. Loka–heinäkuun neljänneksellä liikevaihto nousi ennätykselliseen 17,3 miljardiin dollariin.
Tekoälyinfrastruktuurin osuus liikevaihdosta kasvoi Ciscolla alle 2 prosentista noin 6 prosenttiin.
Cisco saavutti 25.7.2026 päättyneellä tilikaudella ennätystuloksen: liikevaihto oli 63,3 miljardia dollaria, 12 % enemmän kuin vuotta aiemmin, ja GAAP nettotulos 13,3 miljardia dollaria, 30 % enemmän. Loka–heinäkuun neljänneksellä liikevaihto nousi ennätykselliseen 17,3 miljardiin dollariin.
JulkaisijaKuvat luotu mallilla GPT Image 2
Research answer

Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: How did Cisco perform in fiscal 2026 ended July 25, 2026—including its record $63.3 billion revenue, $13.3 billion net income, $3.33 diluted. Article summary: Cisco delivered a record fiscal 2026, with strong profitability and cash generation driven largely by a sharp recovery in networking—especially AI infrastructure and data center switching.. Topic tags: general web, ai, productivity, growth, manufacturing. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, watermarks, charts with fake numbers, clic
Cisco teki 25.7.2026 päättyneellä tilikaudellaan ennätyksellisen tuloksen. Verkkojen kysynnän elpyminen, etenkin tekoälyinfrastruktuurin ja datakeskusten kytkinratkaisujen myynti, nosti sekä liikevaihtoa että kannattavuutta. Samalla yhtiö kasvatti selvästi varastojaan ja toimittajasitoumuksiaan, mikä lisää riskiä, jos suurten pilvipalveluyritysten eli hyperskaalaajien investoinnit hidastuvat tai komponenttien hinnat laskevat. 14
12
Tilikaudella 2026 Cisco teki 63,3 miljardin dollarin liikevaihdon, mikä merkitsi 12 prosentin kasvua vuodentakaisesta ja yhtiön ennätystä. GAAP-perusteinen nettotulos kasvoi 30 prosenttia 13,3 miljardiin dollariin, ja laimennettu osakekohtainen GAAP-tulos nousi 31 prosenttia 3,33 dollariin. Liikevoitto oli 15,4 miljardia dollaria eli 24,3 % liikevaihdosta. 14
Myös viimeinen neljännes oli vahva: liikevaihto nousi ennätykselliseen 17,3 miljardiin dollariin, 18 % edellisvuotta suuremmaksi. GAAP-nettotulos oli 3,9 miljardia dollaria ja laimennettu GAAP-osakekohtainen tulos 0,97 dollaria, 52 % enemmän kuin vuotta aiemmin. Liiketoiminnan rahavirta nousi neljänneksellä 5,4 miljardiin dollariin, kasvua 27 %. 15
14
Koko vuoden tuoteliikevaihto kasvoi 16 % noin 48,3 miljardiin dollariin. Viimeisellä neljänneksellä kasvu oli erityisen vahvaa verkkoliiketoiminnassa: Networking-segmentin tuoteliikevaihto nousi 28 %, kun koko tuoteliikevaihdon kasvu oli 24 %. Koko vuoden 16 prosentin ja viimeisen neljänneksen 28 prosentin luvut kuvaavat siis eri ajanjaksoja. 12
14
Cisco arvioi AI-infrastruktuurin osuuden kasvaneen alle 2 prosentista tilikaudella 2025 noin 6 prosenttiin tilikaudella 2026. Taustalla olivat hyperskaalaajien kysyntä sekä datakeskusten kytkinverkon investoinnit. Yhtiö nosti AI-infrastruktuurin tilaustavoitteensa 5 miljardista dollarista 9 miljardiin dollariin; toteutuneita tilauksia kertyi vuoden aikana noin 9,3 miljardia dollaria. 13
12
Cisco kasvatti ennakoivasti komponenttihankintojaan, erityisesti Silicon One -piireihin ja tekoälyratkaisuihin liittyen. Varastojen arvo nousi noin 80 % 5,7 miljardiin dollariin, ja varastohankintasitoumukset kasvoivat 17,2 miljardiin dollariin. Mukana on esimerkiksi hyperskaalaajien käyttöönottoja varten ennakkoon hankittua muistia. 4
Tällä pyritään varmistamaan komponenttien saatavuus, hinnoittelu ja toimituskyky. Kääntöpuolena on suurempi altistuminen kysynnän ajoitukselle. Jos asiakkaiden käyttöönotot lykkääntyvät, kysyntä heikkenee, asiakkaat vaihtavat teknistä suunnitelmaa, komponenttien hinnat laskevat tai Ciscolla on liian optimistinen kysyntäennuste, yhtiö voi joutua kirjaamaan varastoihin tai hankintasitoumuksiin liittyviä kuluja myytyjen tuotteiden kustannuksiin. 3
14
Liiketoiminnan rahavirta oli koko tilikaudella 14,2 miljardia dollaria, käytännössä edellisvuoden tasolla. Vapaa rahavirta oli noin 12,8 miljardia dollaria, josta Cisco palautti osakkeenomistajille 12,7 miljardia dollaria eli noin 99 %: 6,6 miljardia dollaria osinkoina ja 6,1 miljardia dollaria omien osakkeiden takaisinostoina. 5
9
Tilikauden lopussa takaisinosto-ohjelmassa oli jäljellä 8,1 miljardin dollarin valtuutus. Cisco julkisti lisäksi 0,42 dollarin neljännesvuosiosingon osakkeelta. Osinko maksetaan 21.10.2026 niille osakkeenomistajille, jotka ovat omistajarekisterissä 2.10.2026. 11
14
Yhtiöllä oli tilikauden päättyessä 15,9 miljardia dollaria käteisvaroja, rahavaroja ja sijoituksia. Lyhytaikaista velkaa oli 10,2 miljardia dollaria, josta 6,7 miljardia oli yritystodistuksia. Ciscon yritystodistusohjelmassa voi olla samanaikaisesti enintään 15,0 miljardia dollaria velkaa. 12
6
Jäljellä olevat suoritevelvoitteet (RPO), jotka kuvaavat tulevaisuudessa tuloutettaviksi odotettuja sopimusvelvoitteita, olivat 46,7 miljardia dollaria eli 7 % enemmän kuin vuotta aiemmin. Tuotteisiin liittyvät RPO:t kasvoivat 9 % ja palveluihin liittyvät 6 %. 14
Cisco siirtyi tilikaudella 2026 yhä selvemmin hyötymään tekoälyyn liittyvästä verkkoinfrastruktuurista ja Silicon One -ratkaisujen kysynnästä. Seuraavan vaiheen kannalta ratkaisevaa on, säilyykö hyperskaalaajien kysyntä vahvana: kasvaneet varastot ja hankintasitoumukset tekevät katteista ja rahavirran muuttumisesta aiempaa herkempiä kysynnän kestolle ja toimitusten ajoitukselle.
Studio Global AI
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
Cisco saavutti 25.7.2026 päättyneellä tilikaudella ennätystuloksen: liikevaihto oli 63,3 miljardia dollaria, 12 % enemmän kuin vuotta aiemmin, ja GAAP nettotulos 13,3 miljardia dollaria, 30 % enemmän.
Cisco saavutti 25.7.2026 päättyneellä tilikaudella ennätystuloksen: liikevaihto oli 63,3 miljardia dollaria, 12 % enemmän kuin vuotta aiemmin, ja GAAP nettotulos 13,3 miljardia dollaria, 30 % enemmän. Loka–heinäkuun neljänneksellä liikevaihto nousi ennätykselliseen 17,3 miljardiin dollariin.
Tekoälyinfrastruktuurin osuus liikevaihdosta kasvoi Ciscolla alle 2 prosentista noin 6 prosenttiin.