Hy4 Preview on Tencentin uusi avoimesti julkaistu Mixture of Experts malli, joka on suunnattu koodaukseen, tutkimukseen, toimistoautomaatioon ja tekoälyagenteille. Mallissa on yhteensä 770 miljardia parametria, joista noin 49 miljardia aktivoituu yhtä pyyntöä kohden.
JulkaisijaMuokattu mallilla GPT-5.6 LunaKuvat luotu mallilla GPT Image 1.5
Research answer

Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: What is Tencent’s Hy4 Preview open source AI model, and how does it compare with its Hy3 predecessor and Chinese rivals in terms of paramete. Article summary: Hy4 Preview is Tencent’s newly open sourced, mixture of experts (MoE) flagship aimed at agentic productivity—particularly software engineering, research, office automation, and tool use.. Topic tags: general web, llm, agents, ai, automation. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, watermarks, charts with fake numbers, clickbait thumbnai
Tencentin Hy4 Preview on yhtiön uusi avoimesti julkaistu Mixture-of-Experts- eli MoE-malli, joka on suunniteltu erityisesti tekoälyagenteille, ohjelmistokehitykseen, tutkimukseen, toimistoautomaatioon ja monivaiheiseen työkalujen käyttöön. Se on selvä kokoluokan harppaus edeltäjästä Hy3:sta, mutta kyseessä on edelleen esiversio. Siksi näyttävimmät vertailutulokset ovat toistaiseksi pääasiassa Tencentin itsensä raportoimia, eikä mallin riippumattomasta suorituskyvystä ole vielä kattavaa näyttöä. 4
14
| Ominaisuus | Hy3 Preview | Hy4 Preview | Mitä ero tarkoittaa? |
|---|---|---|---|
| Parametreja yhteensä | 295 mrd. | 770 mrd. | MoE-mallin kokonaiskapasiteetti on noin 2,6-kertainen. |
| Aktiivisia parametreja | noin 21 mrd./token | noin 49 mrd./pyyntö | Hy4 käyttää noin 2,3 kertaa enemmän aktiivista laskentaa, mikä voi parantaa kyvykkyyttä mutta kasvattaa palvelukustannuksia. |
| Konteksti-ikkuna | 256 000 tokenia | yli 1 milj. tokenia | Hy4 pystyy käsittelemään huomattavasti pidempiä koodeja, asiakirjoja ja agenttien työketjuja. |
| Suunniteltu käyttö | Päättely, koodaus, RAG- ja IDE-agentit | Agentit, koodaus, tutkimus, toimistotyö ja monimutkainen työkalujen käyttö | Hy4 on positioitu aiempaa selvemmin tuotantokäyttöön tarkoitettuna tuottavuusagenttien mallina. |
| Julkaisutilanne | Avoimet painot; lisenssiksi raportoitu Apache 2.0 | Avoimesti julkaistu esiversio | Hy4:n tarkka lisenssi ja itse ylläpidettävän käytön ehdot kannattaa tarkistaa virallisesta repositoriosta ennen kaupallista käyttöönottoa. |
Hy3 oli jo kokoonsa nähden laskennallisesti tehokas: sen MoE-rakenne reitittää noin 21 miljardia parametria 295 miljardista kutakin tokenia kohden. Mallissa on 192 asiantuntijaa, joista kahdeksan valitaan käyttöön, ja sen päättelyn syvyyttä voi säätää. Tencent raportoi Hy3:lle 74,4 prosentin tuloksen SWE-bench Verified -testissä. 2
3
Hy4 säilyttää harvan MoE-rakenteen perusidean, mutta kasvattaa sekä kokonaiskapasiteettia että yhden päättelyvaiheen aktiivista laskentaa huomattavasti. Käytännössä tämä tarkoittaa todennäköisesti parempaa suorituskykyä, mutta myös raskaampaa palvelininfrastruktuuria kuin Hy3:ssa. 4
14
Tencent kertoo Hy4:n saaneen 85,4 pistettä Terminal-Bench 2.1 -testissä. Tulos on yhtiön mukaan 14,6 pistettä parempi kuin Hy3:n, ylittää DeepSeek V4 Pron tuloksen ja vastaa Claude Opus 5:n tulosta. Kyseessä on kuitenkin Tencentiin liittyvä raportointi, ei riippumattomasti toistettu yleinen ranking. 13
Tencentin sisäisessä sokkoarvioinnissa 163 asiantuntijaa arvioi 203 ohjelmistokehitystehtävää. Hy4:n keskiarvo oli 2,99/4, kun Z.ai:n GLM-5.3 sai 2,92 ja Moonshotin Kimi K3 2,91. Ero on pieni, eikä testiä pidä tulkita kaikkien käyttötapojen kattavaksi tulostaulukoksi. 5
Parametrien kokonaismäärässä Hy4:n 770 miljardia jää alle DeepSeek V4 Pron raportoidun 1,6 biljoonan ja Kimi K3:n 2,8 biljoonan parametrin. GLM-5.3:n 744 miljardia on puolestaan lähellä Hy4:n kokoa. Hy4:n 49 miljardin aktiivisen parametrin määrän on raportoitu olevan suurin piirtein samalla tasolla kuin DeepSeek V4 Prolla. 4
Vertailukohdaksi voidaan ottaa myös aiempi GLM-5, jolle on raportoitu 77,8 prosentin tulos SWE-bench Verified -testissä. Eri mallien lukemia on kuitenkin verrattava varoen, sillä testiversiot, työkalujen asetukset, aineiston saastumisen torjunta ja agenttien käyttämä ohjauskerros voivat vaihdella. 1
Käytännön johtopäätös on, että Hy4 vaikuttaa kilpailukykyiseltä kiinalaisten huippuluokan avoimien mallien joukossa etenkin koodauksessa ja agenttityöskentelyssä. Riippumatonta näyttöä ei kuitenkaan vielä ole tarpeeksi, jotta sitä voisi kutsua yksiselitteisesti DeepSeekin, Qwenin, GLM:n, Kimin tai MiniMaxin kokonaiskilpailun voittajaksi.
Hy4 Preview on saatavilla Tencentin WorkBuddy- ja CodeBuddy-palveluiden kiinalaisissa ja kansainvälisissä versioissa. WorkBuddy on toimisto- ja tuottavuusagentti, kun taas CodeBuddy keskittyy ohjelmistokehitykseen. Palvelut tarjoavat suoran tavan kokeilla mallia ilman oman 770 miljardin parametrin mallipalvelimen rakentamista. 14
Malli on lisäksi julkaistu avoimesti, joten organisaatiot voivat halutessaan ylläpitää sitä itse. Tämä ei silti tee käyttöönotosta kevyttä: koko 770 miljardin parametrin mallin tallentaminen ja hajautettu ajaminen vaatii huomattavasti muistia, laskentatehoa ja ylläpito-osaamista, vaikka vain noin 49 miljardia parametria aktivoituu kerrallaan. 4
14
Tencentin ilmoitettu Kiinan API-hinnoittelu on:
Hinnat, käyttökiintiöt, alueellinen saatavuus ja API-ehdot voivat muuttua esiversiovaiheessa. 4
Yksi kolmannen osapuolen vertailu ilmoittaa Hy4:n hinnaksi 0,85 dollaria miljoonaa syötetokenia ja 0,62 dollaria miljoonaa tulostokenia kohden. Lukemat ovat ristiriidassa ilmoitetun RMB-hinnoittelun kanssa, ja erityisesti tulostokenien hinta vaikuttaa vertailussa epäjohdonmukaiselta. Käyttäjän kannattaa tarkistaa ajantasainen hinta suoraan Tencentin omasta konsolista. 8
4
Hy4:n tärkein varoitusmerkki on sana Preview. Mallin laatu, API:n toiminta, nopeusrajoitukset, hinnoittelu, turvallisuuskontrollit ja käyttöönoton dokumentaatio voivat muuttua nopeasti. 14
Lisäksi näyttävimmät vertailutulokset perustuvat Tencentin omiin testeihin tai julkaisun yhteydessä tehtyyn raportointiin. Riippumattomat ja toistettavat arvioinnit ovat tarpeen, ennen kuin mallin asemaa voidaan verrata luotettavasti muihin avoimiin malleihin. 5
13
Harva aktivointi vähentää tokenikohtaista laskentaa, mutta se ei poista suurta käyttöönoton muistivaatimusta. Hy4:n 770 miljardin parametrin painot on edelleen säilytettävä, ja sen aktiivinen parametrimäärä on selvästi Hy3:a suurempi. 2
4
Myös miljoonan tokenin konteksti-ikkunaan liittyy käytännön rajoituksia. Suuri ikkuna ei automaattisesti tarkoita, että malli löytää pitkistä aineistoista olennaiset kohdat luotettavasti. Käyttäjän on testattava erikseen tiedon hakemisen tarkkuus, viive ja kustannukset todellisilla kontekstipituuksilla.
Todennäköisiä seuraavia kehitysaskelia ovat vakaa, ei-esiversiomuotoinen julkaisu, luotettavampi työkalujen käyttö ja agenttien pitkäkestoiset työketjut, tehokkaampi päättely, paremmat kvantisoinnit, riippumattomat benchmarkit sekä laajemmat pilvi- ja API-integraatiot. Nämä ovat perusteltuja odotuksia tuotteen kehitykselle, eivät Tencentin ilmoittamia sitoumuksia.
Hy4:n julkaisu liittyy Tencentin laajempaan tekoälystrategiaan. Vuoden 2026 toisella neljänneksellä yhtiö raportoi operatiivisten investointien nousseen 51,8 miljardiin RMB:hen, mikä merkitsi 190 prosentin kasvua vuodessa. Vapaan kassavirran kerrottiin painuneen 13,8 miljardia RMB:tä negatiiviseksi, ja johto yhdisti investointien kasvun tekoälyinfrastruktuuriin. 15
Tencent on sanonut WorkBuddyn olevan Kiinan laajimmin käytetty tuottavuuteen tarkoitettu tekoälyagenttipalvelu. Bloomberg kuvasi sitä Kiinan suosituimmaksi työpaikkojen tekoälyavustajaksi pian maaliskuussa tapahtuneen julkaisun jälkeen. Tällaiset arviot ovat markkina-asemaa koskevia väitteitä, eivät tarkastettuja liikevaihto- tai käyttäjätilastoja. 7
1
Kolmannen osapuolen työpöytäverkon liikennearviot sijoittivat WorkBuddyn kesäkuun 2026 vierailumääräksi 20,97 miljoonaa, kun maaliskuun julkaisun aikaan määrä oli 8,85 miljoonaa. Lähde kuitenkin korostaa, etteivät luvut kerro päivittäisistä aktiivikäyttäjistä, maksavista yrityksistä, liikevaihdosta tai mobiilikäytöstä. 12
Tencentin johto kertoo sekä WorkBuddyn että CodeBuddyn kasvattavan käyttäjämääriään nopeasti. 6 Strateginen ajatus on selvä: yhtiö voi jakaa GPU- ja pilvi-investointien kustannuksia omien avustajiensa, Tencent Cloudin asiakkaiden ja muun liiketoimintaekosysteeminsä kesken sen sijaan, että Hy4 jäisi vain yksittäiseksi mallijulkaisuksi.
Lyhyellä aikavälillä strategia merkitsee kuitenkin suurempaa pääomavaltaisuutta ja epävarmaa rahallistamista. Tencent rakentaa samaan aikaan mallia, infrastruktuuria ja sovelluksia – ja Hy4:n todellinen merkitys ratkeaa vasta, kun riippumattomat testit ja maksava käyttö kertovat, kuinka hyvin kokonaisuus toimii käytännössä. 6
15
Studio Global AI
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
Hy4 Preview on Tencentin uusi avoimesti julkaistu Mixture of Experts malli, joka on suunnattu koodaukseen, tutkimukseen, toimistoautomaatioon ja tekoälyagenteille.
Hy4 Preview on Tencentin uusi avoimesti julkaistu Mixture of Experts malli, joka on suunnattu koodaukseen, tutkimukseen, toimistoautomaatioon ja tekoälyagenteille. Mallissa on yhteensä 770 miljardia parametria, joista noin 49 miljardia aktivoituu yhtä pyyntöä kohden.
Hy4:n yli miljoonan tokenin konteksti ikkuna on noin nelinkertainen Hy3:n 256 000 tokeniin verrattuna.
Hy4 Preview on Tencentin uusi avoimesti julkaistu Mixture of Experts malli, joka on suunnattu koodaukseen, tutkimukseen, toimistoautomaatioon ja tekoälyagenteille. Mallissa on yhteensä 770 miljardia parametria, joista noin 49 miljardia aktivoituu yhtä pyyntöä kohden.
JulkaisijaMuokattu mallilla GPT-5.6 LunaKuvat luotu mallilla GPT Image 1.5
Research answer

Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: What is Tencent’s Hy4 Preview open source AI model, and how does it compare with its Hy3 predecessor and Chinese rivals in terms of paramete. Article summary: Hy4 Preview is Tencent’s newly open sourced, mixture of experts (MoE) flagship aimed at agentic productivity—particularly software engineering, research, office automation, and tool use.. Topic tags: general web, llm, agents, ai, automation. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, watermarks, charts with fake numbers, clickbait thumbnai
Tencentin Hy4 Preview on yhtiön uusi avoimesti julkaistu Mixture-of-Experts- eli MoE-malli, joka on suunniteltu erityisesti tekoälyagenteille, ohjelmistokehitykseen, tutkimukseen, toimistoautomaatioon ja monivaiheiseen työkalujen käyttöön. Se on selvä kokoluokan harppaus edeltäjästä Hy3:sta, mutta kyseessä on edelleen esiversio. Siksi näyttävimmät vertailutulokset ovat toistaiseksi pääasiassa Tencentin itsensä raportoimia, eikä mallin riippumattomasta suorituskyvystä ole vielä kattavaa näyttöä. 4
14
| Ominaisuus | Hy3 Preview | Hy4 Preview | Mitä ero tarkoittaa? |
|---|---|---|---|
| Parametreja yhteensä | 295 mrd. | 770 mrd. | MoE-mallin kokonaiskapasiteetti on noin 2,6-kertainen. |
| Aktiivisia parametreja | noin 21 mrd./token | noin 49 mrd./pyyntö | Hy4 käyttää noin 2,3 kertaa enemmän aktiivista laskentaa, mikä voi parantaa kyvykkyyttä mutta kasvattaa palvelukustannuksia. |
| Konteksti-ikkuna | 256 000 tokenia | yli 1 milj. tokenia | Hy4 pystyy käsittelemään huomattavasti pidempiä koodeja, asiakirjoja ja agenttien työketjuja. |
| Suunniteltu käyttö | Päättely, koodaus, RAG- ja IDE-agentit | Agentit, koodaus, tutkimus, toimistotyö ja monimutkainen työkalujen käyttö | Hy4 on positioitu aiempaa selvemmin tuotantokäyttöön tarkoitettuna tuottavuusagenttien mallina. |
| Julkaisutilanne | Avoimet painot; lisenssiksi raportoitu Apache 2.0 | Avoimesti julkaistu esiversio | Hy4:n tarkka lisenssi ja itse ylläpidettävän käytön ehdot kannattaa tarkistaa virallisesta repositoriosta ennen kaupallista käyttöönottoa. |
Hy3 oli jo kokoonsa nähden laskennallisesti tehokas: sen MoE-rakenne reitittää noin 21 miljardia parametria 295 miljardista kutakin tokenia kohden. Mallissa on 192 asiantuntijaa, joista kahdeksan valitaan käyttöön, ja sen päättelyn syvyyttä voi säätää. Tencent raportoi Hy3:lle 74,4 prosentin tuloksen SWE-bench Verified -testissä. 2
3
Hy4 säilyttää harvan MoE-rakenteen perusidean, mutta kasvattaa sekä kokonaiskapasiteettia että yhden päättelyvaiheen aktiivista laskentaa huomattavasti. Käytännössä tämä tarkoittaa todennäköisesti parempaa suorituskykyä, mutta myös raskaampaa palvelininfrastruktuuria kuin Hy3:ssa. 4
14
Tencent kertoo Hy4:n saaneen 85,4 pistettä Terminal-Bench 2.1 -testissä. Tulos on yhtiön mukaan 14,6 pistettä parempi kuin Hy3:n, ylittää DeepSeek V4 Pron tuloksen ja vastaa Claude Opus 5:n tulosta. Kyseessä on kuitenkin Tencentiin liittyvä raportointi, ei riippumattomasti toistettu yleinen ranking. 13
Tencentin sisäisessä sokkoarvioinnissa 163 asiantuntijaa arvioi 203 ohjelmistokehitystehtävää. Hy4:n keskiarvo oli 2,99/4, kun Z.ai:n GLM-5.3 sai 2,92 ja Moonshotin Kimi K3 2,91. Ero on pieni, eikä testiä pidä tulkita kaikkien käyttötapojen kattavaksi tulostaulukoksi. 5
Parametrien kokonaismäärässä Hy4:n 770 miljardia jää alle DeepSeek V4 Pron raportoidun 1,6 biljoonan ja Kimi K3:n 2,8 biljoonan parametrin. GLM-5.3:n 744 miljardia on puolestaan lähellä Hy4:n kokoa. Hy4:n 49 miljardin aktiivisen parametrin määrän on raportoitu olevan suurin piirtein samalla tasolla kuin DeepSeek V4 Prolla. 4
Vertailukohdaksi voidaan ottaa myös aiempi GLM-5, jolle on raportoitu 77,8 prosentin tulos SWE-bench Verified -testissä. Eri mallien lukemia on kuitenkin verrattava varoen, sillä testiversiot, työkalujen asetukset, aineiston saastumisen torjunta ja agenttien käyttämä ohjauskerros voivat vaihdella. 1
Käytännön johtopäätös on, että Hy4 vaikuttaa kilpailukykyiseltä kiinalaisten huippuluokan avoimien mallien joukossa etenkin koodauksessa ja agenttityöskentelyssä. Riippumatonta näyttöä ei kuitenkaan vielä ole tarpeeksi, jotta sitä voisi kutsua yksiselitteisesti DeepSeekin, Qwenin, GLM:n, Kimin tai MiniMaxin kokonaiskilpailun voittajaksi.
Hy4 Preview on saatavilla Tencentin WorkBuddy- ja CodeBuddy-palveluiden kiinalaisissa ja kansainvälisissä versioissa. WorkBuddy on toimisto- ja tuottavuusagentti, kun taas CodeBuddy keskittyy ohjelmistokehitykseen. Palvelut tarjoavat suoran tavan kokeilla mallia ilman oman 770 miljardin parametrin mallipalvelimen rakentamista. 14
Malli on lisäksi julkaistu avoimesti, joten organisaatiot voivat halutessaan ylläpitää sitä itse. Tämä ei silti tee käyttöönotosta kevyttä: koko 770 miljardin parametrin mallin tallentaminen ja hajautettu ajaminen vaatii huomattavasti muistia, laskentatehoa ja ylläpito-osaamista, vaikka vain noin 49 miljardia parametria aktivoituu kerrallaan. 4
14
Tencentin ilmoitettu Kiinan API-hinnoittelu on:
Hinnat, käyttökiintiöt, alueellinen saatavuus ja API-ehdot voivat muuttua esiversiovaiheessa. 4
Yksi kolmannen osapuolen vertailu ilmoittaa Hy4:n hinnaksi 0,85 dollaria miljoonaa syötetokenia ja 0,62 dollaria miljoonaa tulostokenia kohden. Lukemat ovat ristiriidassa ilmoitetun RMB-hinnoittelun kanssa, ja erityisesti tulostokenien hinta vaikuttaa vertailussa epäjohdonmukaiselta. Käyttäjän kannattaa tarkistaa ajantasainen hinta suoraan Tencentin omasta konsolista. 8
4
Hy4:n tärkein varoitusmerkki on sana Preview. Mallin laatu, API:n toiminta, nopeusrajoitukset, hinnoittelu, turvallisuuskontrollit ja käyttöönoton dokumentaatio voivat muuttua nopeasti. 14
Lisäksi näyttävimmät vertailutulokset perustuvat Tencentin omiin testeihin tai julkaisun yhteydessä tehtyyn raportointiin. Riippumattomat ja toistettavat arvioinnit ovat tarpeen, ennen kuin mallin asemaa voidaan verrata luotettavasti muihin avoimiin malleihin. 5
13
Harva aktivointi vähentää tokenikohtaista laskentaa, mutta se ei poista suurta käyttöönoton muistivaatimusta. Hy4:n 770 miljardin parametrin painot on edelleen säilytettävä, ja sen aktiivinen parametrimäärä on selvästi Hy3:a suurempi. 2
4
Myös miljoonan tokenin konteksti-ikkunaan liittyy käytännön rajoituksia. Suuri ikkuna ei automaattisesti tarkoita, että malli löytää pitkistä aineistoista olennaiset kohdat luotettavasti. Käyttäjän on testattava erikseen tiedon hakemisen tarkkuus, viive ja kustannukset todellisilla kontekstipituuksilla.
Todennäköisiä seuraavia kehitysaskelia ovat vakaa, ei-esiversiomuotoinen julkaisu, luotettavampi työkalujen käyttö ja agenttien pitkäkestoiset työketjut, tehokkaampi päättely, paremmat kvantisoinnit, riippumattomat benchmarkit sekä laajemmat pilvi- ja API-integraatiot. Nämä ovat perusteltuja odotuksia tuotteen kehitykselle, eivät Tencentin ilmoittamia sitoumuksia.
Hy4:n julkaisu liittyy Tencentin laajempaan tekoälystrategiaan. Vuoden 2026 toisella neljänneksellä yhtiö raportoi operatiivisten investointien nousseen 51,8 miljardiin RMB:hen, mikä merkitsi 190 prosentin kasvua vuodessa. Vapaan kassavirran kerrottiin painuneen 13,8 miljardia RMB:tä negatiiviseksi, ja johto yhdisti investointien kasvun tekoälyinfrastruktuuriin. 15
Tencent on sanonut WorkBuddyn olevan Kiinan laajimmin käytetty tuottavuuteen tarkoitettu tekoälyagenttipalvelu. Bloomberg kuvasi sitä Kiinan suosituimmaksi työpaikkojen tekoälyavustajaksi pian maaliskuussa tapahtuneen julkaisun jälkeen. Tällaiset arviot ovat markkina-asemaa koskevia väitteitä, eivät tarkastettuja liikevaihto- tai käyttäjätilastoja. 7
1
Kolmannen osapuolen työpöytäverkon liikennearviot sijoittivat WorkBuddyn kesäkuun 2026 vierailumääräksi 20,97 miljoonaa, kun maaliskuun julkaisun aikaan määrä oli 8,85 miljoonaa. Lähde kuitenkin korostaa, etteivät luvut kerro päivittäisistä aktiivikäyttäjistä, maksavista yrityksistä, liikevaihdosta tai mobiilikäytöstä. 12
Tencentin johto kertoo sekä WorkBuddyn että CodeBuddyn kasvattavan käyttäjämääriään nopeasti. 6 Strateginen ajatus on selvä: yhtiö voi jakaa GPU- ja pilvi-investointien kustannuksia omien avustajiensa, Tencent Cloudin asiakkaiden ja muun liiketoimintaekosysteeminsä kesken sen sijaan, että Hy4 jäisi vain yksittäiseksi mallijulkaisuksi.
Lyhyellä aikavälillä strategia merkitsee kuitenkin suurempaa pääomavaltaisuutta ja epävarmaa rahallistamista. Tencent rakentaa samaan aikaan mallia, infrastruktuuria ja sovelluksia – ja Hy4:n todellinen merkitys ratkeaa vasta, kun riippumattomat testit ja maksava käyttö kertovat, kuinka hyvin kokonaisuus toimii käytännössä. 6
15
Studio Global AI
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
Hy4 Preview on Tencentin uusi avoimesti julkaistu Mixture of Experts malli, joka on suunnattu koodaukseen, tutkimukseen, toimistoautomaatioon ja tekoälyagenteille.
Hy4 Preview on Tencentin uusi avoimesti julkaistu Mixture of Experts malli, joka on suunnattu koodaukseen, tutkimukseen, toimistoautomaatioon ja tekoälyagenteille. Mallissa on yhteensä 770 miljardia parametria, joista noin 49 miljardia aktivoituu yhtä pyyntöä kohden.
Hy4:n yli miljoonan tokenin konteksti ikkuna on noin nelinkertainen Hy3:n 256 000 tokeniin verrattuna.