TSMC:n Yhdysvalloissa listattu osake päätyi 27. elokuuta 2026 hintaan 427,30 dollaria, 2,30 prosenttia edellispäätöstä korkeammalle.
JulkaisijaMuokattu mallilla GPT-5.6 LunaKuvat luotu mallilla GPT Image 1.5
Research answer

Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: Why did Taiwan Semiconductor Manufacturing (TSMC) shares rise 2.1% to an intraday high of $427.35 from a previous close of $417.69 on Thursd. Article summary: TSMC rose because Nvidia’s results strengthened the near-term case for sustained demand for leading-edge wafers and advanced packaging—the manufacturing inputs behind Nvidia’s AI systems. The move was a read-through on T. Topic tags: general, general web, news, government, user generated. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, watermar
TSMC:n osake nousi 27. elokuuta 2026, koska Nvidian tulos antoi sijoittajille vahvemman kuvan tekoälyjärjestelmissä käytettävien edistyneiden sirujen ja valmistuskapasiteetin kysynnästä. Yhdysvalloissa listattu osake nousi päivän aikana 427,35 dollariin edellisen päätöksen 417,69 dollarista ja päätyi 427,30 dollariin, 2,30 prosenttia plussalle.6
Kyse ei ollut TSMC:n samana päivänä julkaisemasta uudesta tuloksesta. Sen sijaan markkina tulkitsi Nvidian poikkeuksellisen vahvat luvut merkiksi siitä, että TSMC:n kehittyneimpien valmistusprosessien ja niihin liittyvän kapasiteetin tilauskanta voi pysyä vahvana.
Nvidia raportoi tilikauden toisen neljänneksen liikevaihdoksi ennätykselliset 96,2 miljardia dollaria, 106 prosenttia enemmän kuin vuotta aiemmin. Datakeskusliiketoiminnan liikevaihto oli 89,0 miljardia dollaria, 117 prosenttia enemmän vuodentakaiseen verrattuna ja 18 prosenttia enemmän kuin edellisellä neljänneksellä. Yhtiön mukaan kasvua vauhditti Blackwell Ultra -infrastruktuurin ylösajo.
Nvidia ohjeisti kuluvan neljänneksen liikevaihdoksi noin 108 miljardia dollaria.8 TSMC:n sijoittajille tämä oli tärkeä viesti: tekoälyinfrastruktuurin kysyntä näytti jatkuvan myös seuraavalle neljännekselle eikä rajoittuvan yhteen poikkeuksellisen vahvaan jaksoon.
Nvidia suunnittelee prosessorinsa ja järjestelmänsä itse, mutta tarvitsee edistyneiden sirujen valmistukseen erikoistuneita puolijohdevalmistajia. Blackwell Ultra -tuotteiden ylösajon laajentuessa markkina odottaa kysynnän kasvavan myös TSMC:n kehittyneimmissä tuotantoprosesseissa ja valmistuskapasiteetissa.
On kuitenkin syytä olla tarkka sanamuodoissa. Käytettävissä oleva näyttö ei vahvista sopimukseen perustuvaa väitettä siitä, että TSMC olisi Nvidian yksinomainen edistyneiden prosessien valmistaja. Kyse on pikemminkin markkinoiden tulkinnasta kuin varmennetusta yksinoikeussopimuksesta.
Nvidiaan liittyvää myönteistä tulkintaa vahvisti uutinen, jonka mukaan TSMC valmistaa Xiaomin Xring O3 -älypuhelinprosessorin 3 nanometrin prosessilla. Reutersin mukaan Xiaomi tavoittelee 200 000–300 000 toimitusta, ja sirun odotetaan päätyvän yhtiön tulevaan lippulaivatason taittopuhelimeen.
Toimialaraporttien mukaan Xring O3 on lippulaivapuhelimiin suunniteltu mobiiliprosessori, joka tukee LPDDR6-muistia ja sisältää noin 24 miljardia transistoria. Nämä tekniset tiedot perustuvat toissijaisiin lähteisiin, joten niitä ei pidä pitää riippumattomasti auditoituina suorituskykytuloksina.
Sijoittajan kannalta olennaisempi johtopäätös on laajempi: TSMC:n kehittyneintä tuotantokapasiteettia tarvitaan paitsi suurten pilvipalveluyhtiöiden tekoälykiihdyttimissä myös premium-älypuhelimien ja mobiililaskennan siruissa. Mobiililaitteiden volyymit ja taloudellinen rakenne poikkeavat huomattavasti datakeskuslaitteistosta, mutta molemmat markkinat kilpailevat pääsystä edistyneisiin valmistusprosesseihin.
Väitteellä, jonka mukaan Xring O3:n tekoälysuorituskyky olisi 45 prosenttia edeltäjää parempi, on tarkastelluissa aineistoissa heikompi riippumaton tuki. Lukua on parempi kuvata valmistajan tai median raportoimaksi väitteeksi kuin vakiintuneeksi tulokseksi.
TSMC oli jo aiemmin tarjonnut sijoittajille näyttöä vahvasta peruskysynnästä. Yhtiö raportoi toisen neljänneksen liikevaihdoksi 40,2 miljardia dollaria, nosti koko vuoden 2026 liikevaihdon kasvutavoitteen hieman yli 40 prosenttiin ja korotti vuoden 2026 investointiohjeistuksensa 60–64 miljardiin dollariin.
Suuremmat investoinnit voivat lyhyellä aikavälillä rasittaa valmistajan tulosta. Tässä tapauksessa ne kertoivat kuitenkin myös siitä, että TSMC investoi edistyneiden tuotanto- ja pakkauspalvelujen laajentamiseen asiakkaiden kysynnän perusteella.
Nvidian ennuste, TSMC:n oma näkymä ja uudet mobiiliprosessorit muodostivat yhdessä kuvan yhtiöstä, joka ei ole pelkästään suhdanneherkkä älypuhelinsirujen valmistaja. TSMC näyttäytyi yhä selvemmin useiden huippuluokan kasvumarkkinoiden keskeisenä toimittajana.
Ei yksinään. Näyttö tukee maltillisempaa johtopäätöstä: tarkastellulla ajanjaksolla puolijohdekysynnässä näkyi rakenteellista tekoälyn vauhdittamaa vahvuutta, jota tukivat lisäksi korkealuokkaiset kuluttajaelektroniikan tuotteet. Nvidian kiihtyvä liikevaihto ja TSMC:n suurempi investointisuunnitelma sopivat kuvaan monivuotisesta infrastruktuurin rakentamisesta.
Puolijohdemarkkinat ovat silti suhdanneherkkiä. Riskiin voivat kuulua pilvipalveluyhtiöiden investointien supistuminen, varastojen korjausliikkeet, älypuhelinmarkkinoiden heikkeneminen, muistisirujen saatavuusongelmat, vientirajoitukset ja geopoliittiset häiriöt. Taiwanin asemaan liittyvät jännitteet ovat niin ikään merkittävä TSMC:n riski.4
Vakuuttavin selitys 27. elokuuta nähdylle nousulle on siksi suoraviivainen: Nvidian ennätystulos vähensi pelkoja tekoälyinfrastruktuurin kulutuksen hidastumisesta, samalla kun Xiaomin 3 nanometrin siru tarjosi erillisen esimerkin TSMC:n kehittyneimmän tuotannon kysynnästä. Yhdistelmä vahvisti TSMC:n lähiajan sijoitustapausta, mutta ei todistanut puolijohdesyklin muuttuneen immuuniksi laskulle.
Studio Global AI
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
TSMC:n Yhdysvalloissa listattu osake päätyi 27. elokuuta 2026 hintaan 427,30 dollaria, 2,30 prosenttia edellispäätöstä korkeammalle.
TSMC:n Yhdysvalloissa listattu osake päätyi 27. elokuuta 2026 hintaan 427,30 dollaria, 2,30 prosenttia edellispäätöstä korkeammalle. Nvidian datakeskusliiketoiminnan liikevaihto kasvoi 117 prosenttia 89,0 miljardiin dollariin Blackwell Ultra infrastruktuurin ylösajon vauhdittamana.
TSMC:n valmistama Xiaomin 3 nanometrin Xring O3 osoittaa, että huippuluokan tuotantokapasiteettia tarvitaan tekoälykiihdyttimien lisäksi myös premium älypuhelimiin, vaikka sirun suorituskykyväitteet eivät ole kaikilta...
TSMC:n Yhdysvalloissa listattu osake päätyi 27. elokuuta 2026 hintaan 427,30 dollaria, 2,30 prosenttia edellispäätöstä korkeammalle.
JulkaisijaMuokattu mallilla GPT-5.6 LunaKuvat luotu mallilla GPT Image 1.5
Research answer

Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: Why did Taiwan Semiconductor Manufacturing (TSMC) shares rise 2.1% to an intraday high of $427.35 from a previous close of $417.69 on Thursd. Article summary: TSMC rose because Nvidia’s results strengthened the near-term case for sustained demand for leading-edge wafers and advanced packaging—the manufacturing inputs behind Nvidia’s AI systems. The move was a read-through on T. Topic tags: general, general web, news, government, user generated. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, watermar
TSMC:n osake nousi 27. elokuuta 2026, koska Nvidian tulos antoi sijoittajille vahvemman kuvan tekoälyjärjestelmissä käytettävien edistyneiden sirujen ja valmistuskapasiteetin kysynnästä. Yhdysvalloissa listattu osake nousi päivän aikana 427,35 dollariin edellisen päätöksen 417,69 dollarista ja päätyi 427,30 dollariin, 2,30 prosenttia plussalle.6
Kyse ei ollut TSMC:n samana päivänä julkaisemasta uudesta tuloksesta. Sen sijaan markkina tulkitsi Nvidian poikkeuksellisen vahvat luvut merkiksi siitä, että TSMC:n kehittyneimpien valmistusprosessien ja niihin liittyvän kapasiteetin tilauskanta voi pysyä vahvana.
Nvidia raportoi tilikauden toisen neljänneksen liikevaihdoksi ennätykselliset 96,2 miljardia dollaria, 106 prosenttia enemmän kuin vuotta aiemmin. Datakeskusliiketoiminnan liikevaihto oli 89,0 miljardia dollaria, 117 prosenttia enemmän vuodentakaiseen verrattuna ja 18 prosenttia enemmän kuin edellisellä neljänneksellä. Yhtiön mukaan kasvua vauhditti Blackwell Ultra -infrastruktuurin ylösajo.
Nvidia ohjeisti kuluvan neljänneksen liikevaihdoksi noin 108 miljardia dollaria.8 TSMC:n sijoittajille tämä oli tärkeä viesti: tekoälyinfrastruktuurin kysyntä näytti jatkuvan myös seuraavalle neljännekselle eikä rajoittuvan yhteen poikkeuksellisen vahvaan jaksoon.
Nvidia suunnittelee prosessorinsa ja järjestelmänsä itse, mutta tarvitsee edistyneiden sirujen valmistukseen erikoistuneita puolijohdevalmistajia. Blackwell Ultra -tuotteiden ylösajon laajentuessa markkina odottaa kysynnän kasvavan myös TSMC:n kehittyneimmissä tuotantoprosesseissa ja valmistuskapasiteetissa.
On kuitenkin syytä olla tarkka sanamuodoissa. Käytettävissä oleva näyttö ei vahvista sopimukseen perustuvaa väitettä siitä, että TSMC olisi Nvidian yksinomainen edistyneiden prosessien valmistaja. Kyse on pikemminkin markkinoiden tulkinnasta kuin varmennetusta yksinoikeussopimuksesta.
Nvidiaan liittyvää myönteistä tulkintaa vahvisti uutinen, jonka mukaan TSMC valmistaa Xiaomin Xring O3 -älypuhelinprosessorin 3 nanometrin prosessilla. Reutersin mukaan Xiaomi tavoittelee 200 000–300 000 toimitusta, ja sirun odotetaan päätyvän yhtiön tulevaan lippulaivatason taittopuhelimeen.
Toimialaraporttien mukaan Xring O3 on lippulaivapuhelimiin suunniteltu mobiiliprosessori, joka tukee LPDDR6-muistia ja sisältää noin 24 miljardia transistoria. Nämä tekniset tiedot perustuvat toissijaisiin lähteisiin, joten niitä ei pidä pitää riippumattomasti auditoituina suorituskykytuloksina.
Sijoittajan kannalta olennaisempi johtopäätös on laajempi: TSMC:n kehittyneintä tuotantokapasiteettia tarvitaan paitsi suurten pilvipalveluyhtiöiden tekoälykiihdyttimissä myös premium-älypuhelimien ja mobiililaskennan siruissa. Mobiililaitteiden volyymit ja taloudellinen rakenne poikkeavat huomattavasti datakeskuslaitteistosta, mutta molemmat markkinat kilpailevat pääsystä edistyneisiin valmistusprosesseihin.
Väitteellä, jonka mukaan Xring O3:n tekoälysuorituskyky olisi 45 prosenttia edeltäjää parempi, on tarkastelluissa aineistoissa heikompi riippumaton tuki. Lukua on parempi kuvata valmistajan tai median raportoimaksi väitteeksi kuin vakiintuneeksi tulokseksi.
TSMC oli jo aiemmin tarjonnut sijoittajille näyttöä vahvasta peruskysynnästä. Yhtiö raportoi toisen neljänneksen liikevaihdoksi 40,2 miljardia dollaria, nosti koko vuoden 2026 liikevaihdon kasvutavoitteen hieman yli 40 prosenttiin ja korotti vuoden 2026 investointiohjeistuksensa 60–64 miljardiin dollariin.
Suuremmat investoinnit voivat lyhyellä aikavälillä rasittaa valmistajan tulosta. Tässä tapauksessa ne kertoivat kuitenkin myös siitä, että TSMC investoi edistyneiden tuotanto- ja pakkauspalvelujen laajentamiseen asiakkaiden kysynnän perusteella.
Nvidian ennuste, TSMC:n oma näkymä ja uudet mobiiliprosessorit muodostivat yhdessä kuvan yhtiöstä, joka ei ole pelkästään suhdanneherkkä älypuhelinsirujen valmistaja. TSMC näyttäytyi yhä selvemmin useiden huippuluokan kasvumarkkinoiden keskeisenä toimittajana.
Ei yksinään. Näyttö tukee maltillisempaa johtopäätöstä: tarkastellulla ajanjaksolla puolijohdekysynnässä näkyi rakenteellista tekoälyn vauhdittamaa vahvuutta, jota tukivat lisäksi korkealuokkaiset kuluttajaelektroniikan tuotteet. Nvidian kiihtyvä liikevaihto ja TSMC:n suurempi investointisuunnitelma sopivat kuvaan monivuotisesta infrastruktuurin rakentamisesta.
Puolijohdemarkkinat ovat silti suhdanneherkkiä. Riskiin voivat kuulua pilvipalveluyhtiöiden investointien supistuminen, varastojen korjausliikkeet, älypuhelinmarkkinoiden heikkeneminen, muistisirujen saatavuusongelmat, vientirajoitukset ja geopoliittiset häiriöt. Taiwanin asemaan liittyvät jännitteet ovat niin ikään merkittävä TSMC:n riski.4
Vakuuttavin selitys 27. elokuuta nähdylle nousulle on siksi suoraviivainen: Nvidian ennätystulos vähensi pelkoja tekoälyinfrastruktuurin kulutuksen hidastumisesta, samalla kun Xiaomin 3 nanometrin siru tarjosi erillisen esimerkin TSMC:n kehittyneimmän tuotannon kysynnästä. Yhdistelmä vahvisti TSMC:n lähiajan sijoitustapausta, mutta ei todistanut puolijohdesyklin muuttuneen immuuniksi laskulle.
Studio Global AI
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
TSMC:n Yhdysvalloissa listattu osake päätyi 27. elokuuta 2026 hintaan 427,30 dollaria, 2,30 prosenttia edellispäätöstä korkeammalle.
TSMC:n Yhdysvalloissa listattu osake päätyi 27. elokuuta 2026 hintaan 427,30 dollaria, 2,30 prosenttia edellispäätöstä korkeammalle. Nvidian datakeskusliiketoiminnan liikevaihto kasvoi 117 prosenttia 89,0 miljardiin dollariin Blackwell Ultra infrastruktuurin ylösajon vauhdittamana.
TSMC:n valmistama Xiaomin 3 nanometrin Xring O3 osoittaa, että huippuluokan tuotantokapasiteettia tarvitaan tekoälykiihdyttimien lisäksi myös premium älypuhelimiin, vaikka sirun suorituskykyväitteet eivät ole kaikilta...