Xiaomin Q2-tulokset: oikaistu tulos laski 42,6 prosenttia
Xiaomin oikaistu nettotulos laski toisella neljänneksellä 42,6 prosenttia vuodentakaisesta 6,22 miljardiin juaniin ja liikevaihto 6,1 prosenttia 108,9 miljardiin juaniin. Konsernin bruttomarginaali heikkeni 22,5 prosentista 19,8 prosenttiin, kun muistikomponenttien kustannukset nousivat ja älypuhelinten kysyntä sekä...
Xiaomin oikaistu nettotulos laski toisella neljänneksellä 42,6 prosenttia vuodentakaisesta 6,22 miljardiin juaniin ja liikevaihto 6,1 prosenttia 108,9 miljardiin juaniin.
Konsernin bruttomarginaali heikkeni 22,5 prosentista 19,8 prosenttiin, kun muistikomponenttien kustannukset nousivat ja älypuhelinten kysyntä sekä kilpailutilanne vaikeutuivat.
Älypuhelinten toimitukset vähenivät 26,5 prosenttia 31,2 miljoonaan kappaleeseen, vaikka keskimääräinen myyntihinta nousi ennätykselliseen 1 351 juaniin.
Smart EV, AI and Other New Initiatives segmentin liikevaihto oli 24,9 miljardia juania.
What were Xiaomi’s quarterly financial results reported on August 18—including the year over year changes in adjusted net profit and revenueAI-generated editorial hero image for What were Xiaomi’s quarterly financial results reported on August 18—including the year over year changes in adjusted net profit and revenue.
AI Prompt
Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: What were Xiaomi’s quarterly financial results reported on August 18—including the year over year changes in adjusted net profit and revenue. Article summary: Xiaomi’s second quarter 2026 results were weak in its core handset business but showed continued EV scale up: adjusted net profit fell 42.6% year on year to RMB6.22 billion and revenue fell 6.1% to RMB108.9 billion; both. Topic tags: general web, ai, marketing, growth, evs. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, watermarks, charts with
openai.com
Xiaomin vuoden 2026 toisen neljänneksen tulos oli kaksijakoinen. Yhtiön keskeinen älypuhelinliiketoiminta joutui koville, mutta sähköautojen toimitukset kasvoivat ja uusien liiketoimintojen merkitys vahvistui.
Oikaistu nettotulos laski 42,6 prosenttia vuodentakaisesta 6,22 miljardiin juaniin. Liikevaihto supistui 6,1 prosenttia 108,9 miljardiin juaniin. Molemmat luvut jäivät analyytikkojen konsensusodotuksista.
Studio Global AI
Continue your research
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
What is the short answer to "Xiaomin Q2-tulokset: oikaistu tulos laski 42,6 prosenttia"?
Xiaomin oikaistu nettotulos laski toisella neljänneksellä 42,6 prosenttia vuodentakaisesta 6,22 miljardiin juaniin ja liikevaihto 6,1 prosenttia 108,9 miljardiin juaniin.
What are the key points to validate first?
Xiaomin oikaistu nettotulos laski toisella neljänneksellä 42,6 prosenttia vuodentakaisesta 6,22 miljardiin juaniin ja liikevaihto 6,1 prosenttia 108,9 miljardiin juaniin. Konsernin bruttomarginaali heikkeni 22,5 prosentista 19,8 prosenttiin, kun muistikomponenttien kustannukset nousivat ja älypuhelinten kysyntä sekä kilpailutilanne vaikeutuivat.
What should I do next in practice?
Älypuhelinten toimitukset vähenivät 26,5 prosenttia 31,2 miljoonaan kappaleeseen, vaikka keskimääräinen myyntihinta nousi ennätykselliseen 1 351 juaniin.
Xiaomin Q2-tulokset: oikaistu tulos laski 42,6 prosenttia
Xiaomin oikaistu nettotulos laski toisella neljänneksellä 42,6 prosenttia vuodentakaisesta 6,22 miljardiin juaniin ja liikevaihto 6,1 prosenttia 108,9 miljardiin juaniin. Konsernin bruttomarginaali heikkeni 22,5 prosentista 19,8 prosenttiin, kun muistikomponenttien kustannukset nousivat ja älypuhelinten kysyntä sekä...
Xiaomin oikaistu nettotulos laski toisella neljänneksellä 42,6 prosenttia vuodentakaisesta 6,22 miljardiin juaniin ja liikevaihto 6,1 prosenttia 108,9 miljardiin juaniin.
Konsernin bruttomarginaali heikkeni 22,5 prosentista 19,8 prosenttiin, kun muistikomponenttien kustannukset nousivat ja älypuhelinten kysyntä sekä kilpailutilanne vaikeutuivat.
Älypuhelinten toimitukset vähenivät 26,5 prosenttia 31,2 miljoonaan kappaleeseen, vaikka keskimääräinen myyntihinta nousi ennätykselliseen 1 351 juaniin.
Smart EV, AI and Other New Initiatives segmentin liikevaihto oli 24,9 miljardia juania.
What were Xiaomi’s quarterly financial results reported on August 18—including the year over year changes in adjusted net profit and revenueAI-generated editorial hero image for What were Xiaomi’s quarterly financial results reported on August 18—including the year over year changes in adjusted net profit and revenue.
AI Prompt
Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: What were Xiaomi’s quarterly financial results reported on August 18—including the year over year changes in adjusted net profit and revenue. Article summary: Xiaomi’s second quarter 2026 results were weak in its core handset business but showed continued EV scale up: adjusted net profit fell 42.6% year on year to RMB6.22 billion and revenue fell 6.1% to RMB108.9 billion; both. Topic tags: general web, ai, marketing, growth, evs. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, watermarks, charts with
openai.com
Xiaomin vuoden 2026 toisen neljänneksen tulos oli kaksijakoinen. Yhtiön keskeinen älypuhelinliiketoiminta joutui koville, mutta sähköautojen toimitukset kasvoivat ja uusien liiketoimintojen merkitys vahvistui.
Oikaistu nettotulos laski 42,6 prosenttia vuodentakaisesta 6,22 miljardiin juaniin. Liikevaihto supistui 6,1 prosenttia 108,9 miljardiin juaniin. Molemmat luvut jäivät analyytikkojen konsensusodotuksista.
Studio Global AI
Continue your research
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
What is the short answer to "Xiaomin Q2-tulokset: oikaistu tulos laski 42,6 prosenttia"?
Xiaomin oikaistu nettotulos laski toisella neljänneksellä 42,6 prosenttia vuodentakaisesta 6,22 miljardiin juaniin ja liikevaihto 6,1 prosenttia 108,9 miljardiin juaniin.
What are the key points to validate first?
Xiaomin oikaistu nettotulos laski toisella neljänneksellä 42,6 prosenttia vuodentakaisesta 6,22 miljardiin juaniin ja liikevaihto 6,1 prosenttia 108,9 miljardiin juaniin. Konsernin bruttomarginaali heikkeni 22,5 prosentista 19,8 prosenttiin, kun muistikomponenttien kustannukset nousivat ja älypuhelinten kysyntä sekä kilpailutilanne vaikeutuivat.
What should I do next in practice?
Älypuhelinten toimitukset vähenivät 26,5 prosenttia 31,2 miljoonaan kappaleeseen, vaikka keskimääräinen myyntihinta nousi ennätykselliseen 1 351 juaniin.
Xiaomin konsernitason bruttomarginaali laski 22,5 prosentista 19,8 prosenttiin. Yhtiön mukaan keskeinen syy oli muistikomponenttien voimakas kallistuminen samaan aikaan, kun puhelinten kysyntä pehmeni ja kilpailu kiristyi.
Älypuhelinten bruttomarginaali putosi 11,5 prosentista 8,5 prosenttiin. Keskimääräinen myyntihinta kuitenkin nousi 25,9 prosenttia ennätykselliseen 1 351 juaniin. Tämä viittaa siihen, että Xiaomi painotti myynnissään aiempaa kalliimpia malleja, mutta hinnankorotukset eivät riittäneet kattamaan komponenttikustannusten nousua.
Älypuhelinten toimitukset laskivat 26,5 prosenttia 31,2 miljoonaan kappaleeseen. Älypuhelinliiketoiminnan liikevaihto supistui 7,5 prosenttia 42,1 miljardiin juaniin. Yhtiö vähensi erityisesti keski- ja edullisempien mallien toimituksia, kun kustannuspaineet ja heikompi kysyntä rasittivat markkinaa.
Kiinassa premium-älypuhelinten osuus Xiaomin puhelinmyynnistä nousi 32,1 prosenttiin.
Muistipulan taustalla on yhdistetty myös siihen, että suuret muistivalmistajat, kuten Samsung ja SK Hynix, ovat painottaneet tekoälydatakeskuksiin tarkoitettuja, paremman katteen muistituotteita perinteisen mobiilimuistin sijaan. Tämä nimenomainen selitys ei kuitenkaan käy suoraan ilmi toimitetuista lähdeotteista, joten sen vaikutuksen tarkkaa suuruutta ei voida näiden tietojen perusteella vahvistaa.
Sähköautot kasvattivat rooliaan – kannattavuus puuttuu vielä
Xiaomin Smart EV, AI and Other New Initiatives -segmentin liikevaihto oli neljänneksellä 24,9 miljardia juania. Segmenttiin kuuluvia sähköautoja toimitettiin 104 199 kappaletta.
Liiketoiminta teki silti 2,6 miljardin juanin liiketappion. Tappio pieneni edellisestä neljänneksestä, mutta sähköautot ja muut uudet hankkeet ovat edelleen investointivaiheessa eivätkä vielä tuota kestävää voittoa.
Xiaomi odottaa kustannuspaineen helpottavan
Yhtiön johto arvioi, että älypuhelinliiketoiminnan vaikein kustannuspaine on ohitettu. Muistisirujen hintojen nousuvauhdin odotetaan hidastuvan vuoden 2026 jälkipuoliskolla.
Tulos kertoo kuitenkin, kuinka vaikeaa Xiaomin on suojata puhelinliiketoimintansa kannattavuutta: hinnat nousivat ja tuotevalikoima painottui kalliimpiin malleihin, mutta toimitusten väheneminen ja komponenttikulujen kasvu painoivat silti sekä liikevaihtoa että marginaaleja.
investing.comEarnings call transcript: Xiaomi Q2 2026 profit holds as ...
Xiaomin konsernitason bruttomarginaali laski 22,5 prosentista 19,8 prosenttiin. Yhtiön mukaan keskeinen syy oli muistikomponenttien voimakas kallistuminen samaan aikaan, kun puhelinten kysyntä pehmeni ja kilpailu kiristyi.
Älypuhelinten bruttomarginaali putosi 11,5 prosentista 8,5 prosenttiin. Keskimääräinen myyntihinta kuitenkin nousi 25,9 prosenttia ennätykselliseen 1 351 juaniin. Tämä viittaa siihen, että Xiaomi painotti myynnissään aiempaa kalliimpia malleja, mutta hinnankorotukset eivät riittäneet kattamaan komponenttikustannusten nousua.
Älypuhelinten toimitukset laskivat 26,5 prosenttia 31,2 miljoonaan kappaleeseen. Älypuhelinliiketoiminnan liikevaihto supistui 7,5 prosenttia 42,1 miljardiin juaniin. Yhtiö vähensi erityisesti keski- ja edullisempien mallien toimituksia, kun kustannuspaineet ja heikompi kysyntä rasittivat markkinaa.
Kiinassa premium-älypuhelinten osuus Xiaomin puhelinmyynnistä nousi 32,1 prosenttiin.
Muistipulan taustalla on yhdistetty myös siihen, että suuret muistivalmistajat, kuten Samsung ja SK Hynix, ovat painottaneet tekoälydatakeskuksiin tarkoitettuja, paremman katteen muistituotteita perinteisen mobiilimuistin sijaan. Tämä nimenomainen selitys ei kuitenkaan käy suoraan ilmi toimitetuista lähdeotteista, joten sen vaikutuksen tarkkaa suuruutta ei voida näiden tietojen perusteella vahvistaa.
Sähköautot kasvattivat rooliaan – kannattavuus puuttuu vielä
Xiaomin Smart EV, AI and Other New Initiatives -segmentin liikevaihto oli neljänneksellä 24,9 miljardia juania. Segmenttiin kuuluvia sähköautoja toimitettiin 104 199 kappaletta.
Liiketoiminta teki silti 2,6 miljardin juanin liiketappion. Tappio pieneni edellisestä neljänneksestä, mutta sähköautot ja muut uudet hankkeet ovat edelleen investointivaiheessa eivätkä vielä tuota kestävää voittoa.
Xiaomi odottaa kustannuspaineen helpottavan
Yhtiön johto arvioi, että älypuhelinliiketoiminnan vaikein kustannuspaine on ohitettu. Muistisirujen hintojen nousuvauhdin odotetaan hidastuvan vuoden 2026 jälkipuoliskolla.
Tulos kertoo kuitenkin, kuinka vaikeaa Xiaomin on suojata puhelinliiketoimintansa kannattavuutta: hinnat nousivat ja tuotevalikoima painottui kalliimpiin malleihin, mutta toimitusten väheneminen ja komponenttikulujen kasvu painoivat silti sekä liikevaihtoa että marginaaleja.
investing.comEarnings call transcript: Xiaomi Q2 2026 profit holds as ...