Euroopan ympäristökeskuksen mukaan palokaudet pitenevät ja palovaaralliset alueet laajenevat useimmilla Euroopan alueilla, etenkin suurten päästöjen skenaarioissa. Myös palosäätä koskevat mallinnukset ennakoivat äärimmäisten olosuhteiden yleistyvän, voimistuvan ja leviävän laajemmalle. Muutosten odotetaan olevan voimakkaimpia Etelä-Euroopassa, mutta lämpenemisen edetessä palovaara laajenee pohjoiseen.
Metsäpaloriski kasvaa, kun kasvillisuus menettää kosteutta ja sää auttaa liekkejä leviämään nopeasti. Korkea lämpötila, pitkittynyt kuivuus, alhainen ilmankosteus ja voimakkaat tuulet voivat luoda tilanteen, jossa pieni syttymä kasvaa nopeasti suureksi ja vaikeasti hallittavaksi paloksi.
Tutkimuksen keskeinen käsite on palosää. Sillä tarkoitetaan ilmakehän olosuhteiden yhdistelmää, joka kuivattaa kasvillisuutta, tekee siitä herkemmin syttyvää ja vauhdittaa palon leviämistä. Siksi 39 ja 192 prosentin lukuja ei pidä tulkita yhden ainoan tekijän suoraksi vaikutukseksi tai olettaa, että kaikilla alueilla kasvu olisi samanlaista. Paikallinen kasvillisuus, syttymien määrä, maankäyttö ja pelastuskapasiteetti vaikuttavat myös palaneen maa-alan lopputulokseen.
Tutkimuksen mukaan palojen hallintakyvyn jatkuva parantaminen voisi lieventää ennakoitua kasvua merkittävästi. Mallinnuksessa parannukset vähensivät palanutta maa-alaa noin 72–92 prosenttia verrattuna tilanteisiin, joissa vastaavia parannuksia ei tehtäisi. Voimakkaan ilmastonmuutoksen oloissa palotoiminta kuitenkin lisääntyy edelleen noin 55 prosentissa Euroopan palovaarallisista alueista, jos investoinnit pysyvät nykyisellä tasolla.
Tehokkaita keinoja ovat esimerkiksi:
Toimet voivat vähentää altistumista ja estää pieniä syttymiä kasvamasta suurpaloiksi. Niillä on kuitenkin rajansa. Poikkeuksellisen kuivat polttoaineet ja voimakkaat tuulet voivat ajaa sammutusjoukot ahtaalle, vaikka käytössä olisi lentokalustoa, palomiehiä ja kehittyneitä havaintojärjestelmiä. Palohallinta pienentää seurauksia, mutta ei poista niitä ilmasto-oloja, jotka tekevät äärimmäisistä paloista todennäköisempiä.
Euroopan vuoden 2026 palokausi tarjoaa konkreettisen taustan tutkimuksen tuloksille. Se ei kuitenkaan todista, että vuosisadan lopun ennusteet olisivat jo toteutuneet.
Euroopan komission yhteinen tutkimuskeskus JRC ilmoitti, että EU:ssa oli palanut 606 327 hehtaaria 18. elokuuta 2026 mennessä. Määrä oli pienempi kuin samaan päivään mennessä vuonna 2025 palanut 957 510 hehtaaria, mutta selvästi suurempi kuin vuosien 2006–2025 pitkän aikavälin keskiarvo, 243 189 hehtaaria.
Palokausi osoitti myös riskin maantieteellisen laajuuden. Tulipaloja oli muun muassa Ranskassa, Espanjassa ja Kreikassa. Belgiassa Hautes Fagnesin eli High Fensin alueella paloi noin 3 000 hehtaaria, ja Reuters kuvasi paloa maan historian suurimmaksi metsäpaloksi. Elokuun 19. päivään mennessä kahdeksan maata oli aktivoinut EU:n pelastuspalvelumekanismin saadakseen apua metsäpaloihin.
Uutisraporttien mukaan palokausi oli aiheuttanut myös yli 20 kuolemaa ja johtanut satojentuhansien ihmisten evakuointeihin. Ranskassa ja Espanjassa kotinsa joutui jättämään yli 300 000 ihmistä. Luvut ovat ajankohtaan sidottuja ja riippuvat raporttien maantieteellisestä rajauksesta, joten niitä ei pidä verrata tutkimuksen vuosittaisiin palaneen maa-alan keskiarvoihin ikään kuin kyse olisi samasta mittarista.
Yhteys tutkimukseen on siis suuntaa-antava, ei kausaalinen: vuoden 2026 palot sopivat kuvaan Euroopasta, jossa äärimmäiset palo-olosuhteet aiheuttavat yhä suurempia seurauksia ja ulottuvat uusille alueille. Yksi palokausi ei kuitenkaan voi vahvistaa tai todistaa vuoteen 2100 ulottuvia mallinnuksia.
EU:n metsäpalostrategia painottaa neljää toisiinsa liittyvää vaihetta: ennaltaehkäisyä, varautumista, torjuntaa ja palautumista. Strategiaan kuuluu myös ekosysteemeihin perustuvia toimia, joiden tavoitteena on tehdä maisemista paremmin paloja kestäviä.
Muutos heijastaa ensisijaisesti toimintaan keskittyvän mallin rajoja ja kustannuksia. Eurooppalaisten instituutioiden siteeraaman tutkimuksen mukaan jokaiseen ennaltaehkäisyyn sijoitettuun euroon voi säästyä noin 4–7 euroa torjunta- ja palautumiskuluissa. Kyse on useiden tutkimusten perusteella tehdystä arviosta, ei jokaiselle hankkeelle taatusta tuotosta. Lopputulos riippuu siitä, mihin ja miten rahat käytetään.
Saatavilla olevat lähteet eivät osoita, että 2,1 miljardia euroa olisi täsmällinen tähän tutkimukseen tai strategiaan liittyvä EU:n metsäpalojen hallinnan investointi. Luvun merkitys riippuisi rahoituskaudesta, siitä lasketaanko mukaan jäsenmaiden rahoitus sekä siitä, mitkä ennaltaehkäisy- ja torjuntaohjelmat otetaan huomioon. Luotettava vertailu edellyttäisi näiden rajojen täsmällistä määrittelyä.
Tutkimus tukee kaksiraiteista toimintamallia. Euroopan on vähennettävä päästöjä nopeasti, jotta suurten päästöjen kehityspolku voidaan välttää. Samalla on investoitava välittömästi ennaltaehkäisyyn, maisemien kestävyyteen, palojen havaitsemiseen ja pelastusvalmiuteen.
Vaikka päästöt jäisivät vähäisiksi, paloriski voi kasvaa vuosina 2070–2100. Sopeutuminen on siksi kiireellistä, mutta se ei tee päästövähennyksistä vapaaehtoisia. Tehokkain strategia on pienentää vaarallista palosäätä voimistavaa ilmastopainetta ja parantaa samalla yhteisöjen sekä luonnon kykyä selviytyä paloista, joita ennaltaehkäisy ei pysty kokonaan estämään.
Euroopan ympäristökeskuksen mukaan palokaudet pitenevät ja palovaaralliset alueet laajenevat useimmilla Euroopan alueilla, etenkin suurten päästöjen skenaarioissa. Myös palosäätä koskevat mallinnukset ennakoivat äärimmäisten olosuhteiden yleistyvän, voimistuvan ja leviävän laajemmalle. Muutosten odotetaan olevan voimakkaimpia Etelä-Euroopassa, mutta lämpenemisen edetessä palovaara laajenee pohjoiseen.
Metsäpaloriski kasvaa, kun kasvillisuus menettää kosteutta ja sää auttaa liekkejä leviämään nopeasti. Korkea lämpötila, pitkittynyt kuivuus, alhainen ilmankosteus ja voimakkaat tuulet voivat luoda tilanteen, jossa pieni syttymä kasvaa nopeasti suureksi ja vaikeasti hallittavaksi paloksi.
Tutkimuksen keskeinen käsite on palosää. Sillä tarkoitetaan ilmakehän olosuhteiden yhdistelmää, joka kuivattaa kasvillisuutta, tekee siitä herkemmin syttyvää ja vauhdittaa palon leviämistä. Siksi 39 ja 192 prosentin lukuja ei pidä tulkita yhden ainoan tekijän suoraksi vaikutukseksi tai olettaa, että kaikilla alueilla kasvu olisi samanlaista. Paikallinen kasvillisuus, syttymien määrä, maankäyttö ja pelastuskapasiteetti vaikuttavat myös palaneen maa-alan lopputulokseen.
Tutkimuksen mukaan palojen hallintakyvyn jatkuva parantaminen voisi lieventää ennakoitua kasvua merkittävästi. Mallinnuksessa parannukset vähensivät palanutta maa-alaa noin 72–92 prosenttia verrattuna tilanteisiin, joissa vastaavia parannuksia ei tehtäisi. Voimakkaan ilmastonmuutoksen oloissa palotoiminta kuitenkin lisääntyy edelleen noin 55 prosentissa Euroopan palovaarallisista alueista, jos investoinnit pysyvät nykyisellä tasolla.
Tehokkaita keinoja ovat esimerkiksi:
Toimet voivat vähentää altistumista ja estää pieniä syttymiä kasvamasta suurpaloiksi. Niillä on kuitenkin rajansa. Poikkeuksellisen kuivat polttoaineet ja voimakkaat tuulet voivat ajaa sammutusjoukot ahtaalle, vaikka käytössä olisi lentokalustoa, palomiehiä ja kehittyneitä havaintojärjestelmiä. Palohallinta pienentää seurauksia, mutta ei poista niitä ilmasto-oloja, jotka tekevät äärimmäisistä paloista todennäköisempiä.
Euroopan vuoden 2026 palokausi tarjoaa konkreettisen taustan tutkimuksen tuloksille. Se ei kuitenkaan todista, että vuosisadan lopun ennusteet olisivat jo toteutuneet.
Euroopan komission yhteinen tutkimuskeskus JRC ilmoitti, että EU:ssa oli palanut 606 327 hehtaaria 18. elokuuta 2026 mennessä. Määrä oli pienempi kuin samaan päivään mennessä vuonna 2025 palanut 957 510 hehtaaria, mutta selvästi suurempi kuin vuosien 2006–2025 pitkän aikavälin keskiarvo, 243 189 hehtaaria.
Palokausi osoitti myös riskin maantieteellisen laajuuden. Tulipaloja oli muun muassa Ranskassa, Espanjassa ja Kreikassa. Belgiassa Hautes Fagnesin eli High Fensin alueella paloi noin 3 000 hehtaaria, ja Reuters kuvasi paloa maan historian suurimmaksi metsäpaloksi. Elokuun 19. päivään mennessä kahdeksan maata oli aktivoinut EU:n pelastuspalvelumekanismin saadakseen apua metsäpaloihin.
Uutisraporttien mukaan palokausi oli aiheuttanut myös yli 20 kuolemaa ja johtanut satojentuhansien ihmisten evakuointeihin. Ranskassa ja Espanjassa kotinsa joutui jättämään yli 300 000 ihmistä. Luvut ovat ajankohtaan sidottuja ja riippuvat raporttien maantieteellisestä rajauksesta, joten niitä ei pidä verrata tutkimuksen vuosittaisiin palaneen maa-alan keskiarvoihin ikään kuin kyse olisi samasta mittarista.
Yhteys tutkimukseen on siis suuntaa-antava, ei kausaalinen: vuoden 2026 palot sopivat kuvaan Euroopasta, jossa äärimmäiset palo-olosuhteet aiheuttavat yhä suurempia seurauksia ja ulottuvat uusille alueille. Yksi palokausi ei kuitenkaan voi vahvistaa tai todistaa vuoteen 2100 ulottuvia mallinnuksia.
EU:n metsäpalostrategia painottaa neljää toisiinsa liittyvää vaihetta: ennaltaehkäisyä, varautumista, torjuntaa ja palautumista. Strategiaan kuuluu myös ekosysteemeihin perustuvia toimia, joiden tavoitteena on tehdä maisemista paremmin paloja kestäviä.
Muutos heijastaa ensisijaisesti toimintaan keskittyvän mallin rajoja ja kustannuksia. Eurooppalaisten instituutioiden siteeraaman tutkimuksen mukaan jokaiseen ennaltaehkäisyyn sijoitettuun euroon voi säästyä noin 4–7 euroa torjunta- ja palautumiskuluissa. Kyse on useiden tutkimusten perusteella tehdystä arviosta, ei jokaiselle hankkeelle taatusta tuotosta. Lopputulos riippuu siitä, mihin ja miten rahat käytetään.
Saatavilla olevat lähteet eivät osoita, että 2,1 miljardia euroa olisi täsmällinen tähän tutkimukseen tai strategiaan liittyvä EU:n metsäpalojen hallinnan investointi. Luvun merkitys riippuisi rahoituskaudesta, siitä lasketaanko mukaan jäsenmaiden rahoitus sekä siitä, mitkä ennaltaehkäisy- ja torjuntaohjelmat otetaan huomioon. Luotettava vertailu edellyttäisi näiden rajojen täsmällistä määrittelyä.
Tutkimus tukee kaksiraiteista toimintamallia. Euroopan on vähennettävä päästöjä nopeasti, jotta suurten päästöjen kehityspolku voidaan välttää. Samalla on investoitava välittömästi ennaltaehkäisyyn, maisemien kestävyyteen, palojen havaitsemiseen ja pelastusvalmiuteen.
Vaikka päästöt jäisivät vähäisiksi, paloriski voi kasvaa vuosina 2070–2100. Sopeutuminen on siksi kiireellistä, mutta se ei tee päästövähennyksistä vapaaehtoisia. Tehokkain strategia on pienentää vaarallista palosäätä voimistavaa ilmastopainetta ja parantaa samalla yhteisöjen sekä luonnon kykyä selviytyä paloista, joita ennaltaehkäisy ei pysty kokonaan estämään.