AMD:n mallinnettujen arvioiden mukaan nykyinen 192 ytiminen EPYC 9965 ja seuraavan sukupolven 256 ytiminen EPYC Venice tarjoavat 2,37 ja 3,3 kertaisen räkkitason läpisyötön verrattuna NVIDIA 88 ytimiseen Veraan 100 kW... AMD väittää, että räkkitason suorituskyky suoritinta vaativille agenttitehtäville (tietokannat,...
JulkaisijaMuokattu mallilla DeepSeek-V4-ProKuvat luotu mallilla GPT Image 1.5
AMD:n mallinnettujen arvioiden mukaan nykyinen 192 ytiminen EPYC 9965 ja seuraavan sukupolven 256 ytiminen EPYC Venice tarjoavat 2,37 ja 3,3 kertaisen räkkitason läpisyötön verrattuna NVIDIA 88 ytimiseen Veraan 100 kW...
AMD väittää, että räkkitason suorituskyky suoritinta vaativille agenttitehtäville (tietokannat, web palvelu, välimuisti) on se, millä on merkitystä.
Vertailu tiivistyy perustavanlaatuiseen väittelyyn: mittaako suorittimen arvo yhden piirin huippunopeudella vai sillä, kuinka monta ydintä räkkiin mahtuu palvelemaan tuhansia samanaikaisia tekoälyagentteja [3][8].
What arguments did AMD make in its June 9 technical blog to counter Nvidia's Vera CPU benchmarks, specifically regarding rack-scale AI worklAMD's rack-scale throughput argument pits its high-core-count EPYC processors against NVIDIA's 88-core Vera CPU. | Image: Studio Global
AI Prompt
Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: What arguments did AMD make in its June 9 technical blog to counter Nvidia's Vera CPU benchmarks, specifically regarding rack-scale AI workl. Article summary: On June 10, 2026, AMD published a blog post and accompanying methodology paper arguing that NVIDIA's Vera benchmarks miss the critical dimension of **rack-scale throughput** for agentic AI — where the CPU handles orchest. Topic tags: general, general web, user generated, documentation. Reference image context from search candidates: Reference image 1: visual subject "# AMD’s bold claim: Nvidia has no moat. ## Instinct goes rackscale with "Helios" AI Rack. **During Advancing AI 2025 in San Jose, AMD was adamant: Nvidia can be beaten and has no m" source context "AMD's bold claim: Nvidia has no moat - Techzine Global" Reference image 2: visual subject "AMD has po
openai.com
Taistelu tekoälykonesalien sielusta on siirtynyt näytönohjaimista vaatimattomaan suorittimeen (CPU). AMD julkaisi 10. kesäkuuta 2026 teknisen blogikirjoituksen ja menetelmäpaperin, jotka haastavat suoraan sen suorituskykykertomuksen, jonka NVIDIA on rakentanut uuden Vera-suorittimensa ympärille. AMD:n argumentin ydin ei ole se, että Vera olisi hidas suoritin, vaan se, että NVIDIA mittaa väärää asiaa. Tulevassa agentti-AI:n aallossa, jossa tuhannet tekoälyagentit vaativat jatkuvaa CPU-puolen ohjausta, tietokantahakuja, web-palvelua ja välimuistitusta, AMD:n mukaan ainoa merkityksellinen mittari on kokonaisräkkitason läpisyöttö kiinteällä tehorajoituksella .
Studio Global AI
Continue your research
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
What is the short answer to "AMD iskee takaisin: 256-ytiminen Venice-suoritin päihittää NVIDIA Veran 3,3-kertaisesti räkkitason agentti-AI-vertailussa"?
AMD:n mallinnettujen arvioiden mukaan nykyinen 192 ytiminen EPYC 9965 ja seuraavan sukupolven 256 ytiminen EPYC Venice tarjoavat 2,37 ja 3,3 kertaisen räkkitason läpisyötön verrattuna NVIDIA 88 ytimiseen Veraan 100 kW...
What are the key points to validate first?
AMD:n mallinnettujen arvioiden mukaan nykyinen 192 ytiminen EPYC 9965 ja seuraavan sukupolven 256 ytiminen EPYC Venice tarjoavat 2,37 ja 3,3 kertaisen räkkitason läpisyötön verrattuna NVIDIA 88 ytimiseen Veraan 100 kW... AMD väittää, että räkkitason suorituskyky suoritinta vaativille agenttitehtäville (tietokannat, web palvelu, välimuisti) on se, millä on merkitystä.
What should I do next in practice?
Vertailu tiivistyy perustavanlaatuiseen väittelyyn: mittaako suorittimen arvo yhden piirin huippunopeudella vai sillä, kuinka monta ydintä räkkiin mahtuu palvelemaan tuhansia samanaikaisia tekoälyagentteja [3][8].
AMD:n mallinnettujen arvioiden mukaan nykyinen 192 ytiminen EPYC 9965 ja seuraavan sukupolven 256 ytiminen EPYC Venice tarjoavat 2,37 ja 3,3 kertaisen räkkitason läpisyötön verrattuna NVIDIA 88 ytimiseen Veraan 100 kW... AMD väittää, että räkkitason suorituskyky suoritinta vaativille agenttitehtäville (tietokannat,...
JulkaisijaMuokattu mallilla DeepSeek-V4-ProKuvat luotu mallilla GPT Image 1.5
AMD:n mallinnettujen arvioiden mukaan nykyinen 192 ytiminen EPYC 9965 ja seuraavan sukupolven 256 ytiminen EPYC Venice tarjoavat 2,37 ja 3,3 kertaisen räkkitason läpisyötön verrattuna NVIDIA 88 ytimiseen Veraan 100 kW...
AMD väittää, että räkkitason suorituskyky suoritinta vaativille agenttitehtäville (tietokannat, web palvelu, välimuisti) on se, millä on merkitystä.
Vertailu tiivistyy perustavanlaatuiseen väittelyyn: mittaako suorittimen arvo yhden piirin huippunopeudella vai sillä, kuinka monta ydintä räkkiin mahtuu palvelemaan tuhansia samanaikaisia tekoälyagentteja [3][8].
What arguments did AMD make in its June 9 technical blog to counter Nvidia's Vera CPU benchmarks, specifically regarding rack-scale AI worklAMD's rack-scale throughput argument pits its high-core-count EPYC processors against NVIDIA's 88-core Vera CPU. | Image: Studio Global
AI Prompt
Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: What arguments did AMD make in its June 9 technical blog to counter Nvidia's Vera CPU benchmarks, specifically regarding rack-scale AI workl. Article summary: On June 10, 2026, AMD published a blog post and accompanying methodology paper arguing that NVIDIA's Vera benchmarks miss the critical dimension of **rack-scale throughput** for agentic AI — where the CPU handles orchest. Topic tags: general, general web, user generated, documentation. Reference image context from search candidates: Reference image 1: visual subject "# AMD’s bold claim: Nvidia has no moat. ## Instinct goes rackscale with "Helios" AI Rack. **During Advancing AI 2025 in San Jose, AMD was adamant: Nvidia can be beaten and has no m" source context "AMD's bold claim: Nvidia has no moat - Techzine Global" Reference image 2: visual subject "AMD has po
openai.com
Taistelu tekoälykonesalien sielusta on siirtynyt näytönohjaimista vaatimattomaan suorittimeen (CPU). AMD julkaisi 10. kesäkuuta 2026 teknisen blogikirjoituksen ja menetelmäpaperin, jotka haastavat suoraan sen suorituskykykertomuksen, jonka NVIDIA on rakentanut uuden Vera-suorittimensa ympärille. AMD:n argumentin ydin ei ole se, että Vera olisi hidas suoritin, vaan se, että NVIDIA mittaa väärää asiaa. Tulevassa agentti-AI:n aallossa, jossa tuhannet tekoälyagentit vaativat jatkuvaa CPU-puolen ohjausta, tietokantahakuja, web-palvelua ja välimuistitusta, AMD:n mukaan ainoa merkityksellinen mittari on kokonaisräkkitason läpisyöttö kiinteällä tehorajoituksella .
Studio Global AI
Continue your research
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
What is the short answer to "AMD iskee takaisin: 256-ytiminen Venice-suoritin päihittää NVIDIA Veran 3,3-kertaisesti räkkitason agentti-AI-vertailussa"?
AMD:n mallinnettujen arvioiden mukaan nykyinen 192 ytiminen EPYC 9965 ja seuraavan sukupolven 256 ytiminen EPYC Venice tarjoavat 2,37 ja 3,3 kertaisen räkkitason läpisyötön verrattuna NVIDIA 88 ytimiseen Veraan 100 kW...
What are the key points to validate first?
AMD:n mallinnettujen arvioiden mukaan nykyinen 192 ytiminen EPYC 9965 ja seuraavan sukupolven 256 ytiminen EPYC Venice tarjoavat 2,37 ja 3,3 kertaisen räkkitason läpisyötön verrattuna NVIDIA 88 ytimiseen Veraan 100 kW... AMD väittää, että räkkitason suorituskyky suoritinta vaativille agenttitehtäville (tietokannat, web palvelu, välimuisti) on se, millä on merkitystä.
What should I do next in practice?
Vertailu tiivistyy perustavanlaatuiseen väittelyyn: mittaako suorittimen arvo yhden piirin huippunopeudella vai sillä, kuinka monta ydintä räkkiin mahtuu palvelemaan tuhansia samanaikaisia tekoälyagentteja [3][8].
Suoran yhden ytimen nopeuskilpailun sijaan AMD ehdottaa ajatusleikkiä: anna kullekin alustalle 100 kW:n räkkitehorajoitus ja katso, kuinka paljon todellista agenttimaista työtä se pystyy käsittelemään. Tässä skenaariossa AMD:n sisäinen mallinnus osoittaa, että korkean ydintiheyden EPYC-suorittimet ylittävät dramaattisesti NVIDIAn Veran suorituskyvyn – ei siksi, että yksittäinen ydin olisi paljon nopeampi, vaan koska ylivoimainen energiatehokkuus mahdollistaa huomattavasti useampien ytimien pakkaamisen samaan tehorajaan .
Räkkitason tuloskortti: miten suorittimet pärjäävät AMD:n mukaan
AMD:n mallinnettu vertailu normalisoi kaikki alustat 100 kW:n kaksoiskantaiseen (2P) palvelinräkkiin. Siinä yhdistetään kuusi agentti-AI:n kannalta keskeistä työkuormaa – SPECrate 2017 -kokonaislukusuorituskyky, palvelinpuolen Java, NGINX-web-palvelu, Redis, Memcached ja relaatiotietokannat – geometriseksi keskiarvon läpisyöttölukemaksi, jossa Vera on perustaso .
Alusta
Ytimiä per CPU
Normalisoitu räkkitason läpisyöttö (geo. ka.)
NVIDIA Vera (88C, Olympus ARM)
88
1,00x (perustaso)
Intel Xeon 6980P (128C, Granite Rapids-AP)
128
1,46x
AMD EPYC 9965 "Turin" (192C, Zen 5)
192
2,37x
AMD EPYC "Venice" (256C, Zen 6)
256
3,30x (ennustettu)
Tulevan Venice-suorittimen työkuormakohtainen erittely Veraan verrattuna on erityisen aggressiivinen, ja ennusteet vaihtelevat 2,4-kertaisesta parannuksesta kokonaislukusuorituskyvyssä aina 4,05-kertaiseen etuun relaatiotietokantatransaktioissa (TPROC-C) .
Menetelmien kiista: ydintä wattia kohden vs. suorituskyky ydintä kohden
Erimielisyys kiteytyy perustavanlaatuiseen fysiikan ja tehokkuuden laskentaan. AMD:n malli arvioi, että sen piireillä on matalampi normalisoitu 2P-palvelimen tehonkulutus kuin Veralla. Kun jokainen räkki on rajoitettu 100 kW:iin, pienempi tehontarve palvelinta kohden tarkoittaa, että räkkiin mahtuu fyysisesti enemmän palvelimia. AMD:n analyysi osoittaa, että kun Vera-räkin normalisoitu palvelinmäärä on 1,00x, EPYC 9965 -räkkiin mahtuu 1,86x normalisoitu määrä ytimiä ja Venice-räkkiin 2,08x .
Räkkitason läpisyöttö lasketaan tällöin palvelinkohtaisen suorituskyvyn ja räkin palvelinmäärän tulona. Vaikka Vera olisikin hieman nopeampi ydintä kohden – mitä varhaiset riippumattomat testit ovat joidenkin tehtävien osalta tukeneet – AMD:n argumentti on, että on matemaattisesti mahdotonta voittaa se valtava ydintiheysetu, jonka sen energiatehokkaammat mallit mahdollistavat tehorajoitetussa räkissä .
AMD esittää kuitenkin väitteitä myös itse ydinkohtaisesta suorituskyvystä. Sen menetelmäpaperi arvioi, että 64-ytiminen Venice-suoritin tarjoaa 27 % paremman ydinkohtaisen SPECrate-suorituskyvyn kuin Veran 88-ytiminen prosessori, ja jopa 96-ytiminen Venice-siru säilyttää 11 % ydinkohtaisen edun .
CPU-sodan kaksi linssiä
Tämä on klassinen suorituskykytestien kehystyssota, jossa jokainen yritys valitsee mittarin, joka parhaiten sopii sen suunnittelufilosofiaan .
NVIDIAn linssi: Yhden kannan nopeus. NVIDIA asemoi Veran "suorittimeksi agenteille", rakennettuna massiivisen rinnakkaisiin hiekkalaatikkoympäristöihin, joissa nopea yhden piirin suorituskyky on ensiarvoisen tärkeää. Yhtiön oma tekninen blogi väittää, että Vera tarjoaa jopa 1,5 kertaa nopeamman agenttien hiekkalaatikkosuorituskyvyn verrattuna kilpaileviin x86-alustoihin, jota tukevat 1,2 TB/s muistikaista ja räätälöidyt Olympus-ytimet NVIDIA Spatial Multithreading -tekniikalla .
AMD:n linssi: Räkkitason palvelutiheys. AMD kehystää keskustelun uudelleen tuotantotason agentti-AI-ympäristöihin, joissa näytönohjain (GPU) suorittaa mallin, mutta suoritin (CPU) hoitaa kaiken sen ympärillä – orkestroinnin, käyttäjätodennuksen, välimuistikerrokset ja tietokantakyselyt. Tässä näkemyksessä 10 000 samanaikaisen tekoälyagentin palveleminen vaatii massiivista monisäikeistä läpisyöttöä, jota palvellaan parhaiten maksimoimalla ydintiheys räkkiä kohden .
Kriittiset varoitukset 3,3-kertaisen luvun takana
Vaikka AMD:n otsikkoluvut ovat silmiinpistäviä, ne vaativat aimo annoksen asiayhteyttä.
Kaikki luvut ovat AMD:n sisäisiä arvioita. Tärkein varaus on, että erityisesti Veniceä koskevat luvut ovat piitä edeltäviä ennusteita, eivät riippumattomasti mitattuja tuloksia. Itse analyysi on malli, ei testi .
NVIDIA kertoo eri tarinan eri työkuormilla. NVIDIAn omat suorituskykytestit, joissa käytetään sen valikoimaa hiekkalaatikko- ja käännöstyökuormia, osoittavat usein Veran suoriutuvan paremmin kuin AMD:n nykyiset huippuluokan EPYC-suorittimet yhden kannan vertailussa .
Eri paria olevat suorituskykytestit. AMD:n kuuden työkuorman geometrinen keskiarvo keskittyy CPU-puolen infrastruktuuripalveluihin. Se ei sisällä agenttien hiekkalaatikkokäännös-, koodinsuoritus- ja työkalukutsukuormia, jotka ovat NVIDIAn Vera-markkinoinnin keskiössä .
AMD arvioi Veran tehonkulutuksen. Avaintekijä AMD:n räkkitason edussa on oletus Veran palvelinkohtaisesta tehosta. AMD:n normalisoidussa mallissa Veralle on korkein 2P-palvelimen teho, mikä rajoittaa palvelinten määrää räkkiä kohti. Tämä on AMD:n mallinnusoletus, ei riippumattomasti varmennettu mittaus lopullisesta piistä .
Saatavuus: milloin piitä oikeasti tulee?
Tuotantoaikataulut tuovat kilpailudynamiikkaan uuden kerroksen.
AMD EPYC 9965 "Turin" (Zen 5): Tämä 192-ytiminen suoritin on nykyinen lippulaiva ja perusta AMD:n väitteelle 2,37-kertaisesta räkkiläpisyöttöedusta Veraan verrattuna. Se on toimitettavissa nyt .
AMD EPYC "Venice" (Zen 6, 256-ydintä): AMD vahvisti 21. toukokuuta 2026, että Venice on siirtynyt volyymituotantoon TSMC:n edistyksellisellä 2 nanometrin valmistustekniikalla . Palvelinkäyttöön tarkoitetun EPYC Venice -sarjan odotetaan tulevan markkinoille vuoden 2026 toisella puoliskolla, ja pöytäkonemallit (Zen 6) seuraavat perässä myöhemmin .
NVIDIA Vera: NVIDIA aloitti ensimmäisten Vera-suorittimien toimitukset johtaville tekoälylaboratorioille, kuten Anthropicille, OpenAIlle ja Oracle Cloud Infrastructurelle, toukokuun 2026 puolivälissä. Laajempi kumppanien saatavuus on odotettavissa vuoden toisella puoliskolla .
Kun molemmat suorittimet lähestyvät yleistä saatavuutta, keskustelu siirtyy viimein toimittajien dioista kolmannen osapuolen datakeskustesteihin. Siihen asti hyödyllisin johtopäätös ei ehkä olekaan se, kumpi suoritin on nopeampi, vaan sen varmistaminen, että oma infrastruktuuriarviointisi vastaa sitä työkuormaa, jota aiot ajaa.
Suoran yhden ytimen nopeuskilpailun sijaan AMD ehdottaa ajatusleikkiä: anna kullekin alustalle 100 kW:n räkkitehorajoitus ja katso, kuinka paljon todellista agenttimaista työtä se pystyy käsittelemään. Tässä skenaariossa AMD:n sisäinen mallinnus osoittaa, että korkean ydintiheyden EPYC-suorittimet ylittävät dramaattisesti NVIDIAn Veran suorituskyvyn – ei siksi, että yksittäinen ydin olisi paljon nopeampi, vaan koska ylivoimainen energiatehokkuus mahdollistaa huomattavasti useampien ytimien pakkaamisen samaan tehorajaan .
Räkkitason tuloskortti: miten suorittimet pärjäävät AMD:n mukaan
AMD:n mallinnettu vertailu normalisoi kaikki alustat 100 kW:n kaksoiskantaiseen (2P) palvelinräkkiin. Siinä yhdistetään kuusi agentti-AI:n kannalta keskeistä työkuormaa – SPECrate 2017 -kokonaislukusuorituskyky, palvelinpuolen Java, NGINX-web-palvelu, Redis, Memcached ja relaatiotietokannat – geometriseksi keskiarvon läpisyöttölukemaksi, jossa Vera on perustaso .
Alusta
Ytimiä per CPU
Normalisoitu räkkitason läpisyöttö (geo. ka.)
NVIDIA Vera (88C, Olympus ARM)
88
1,00x (perustaso)
Intel Xeon 6980P (128C, Granite Rapids-AP)
128
1,46x
AMD EPYC 9965 "Turin" (192C, Zen 5)
192
2,37x
AMD EPYC "Venice" (256C, Zen 6)
256
3,30x (ennustettu)
Tulevan Venice-suorittimen työkuormakohtainen erittely Veraan verrattuna on erityisen aggressiivinen, ja ennusteet vaihtelevat 2,4-kertaisesta parannuksesta kokonaislukusuorituskyvyssä aina 4,05-kertaiseen etuun relaatiotietokantatransaktioissa (TPROC-C) .
Menetelmien kiista: ydintä wattia kohden vs. suorituskyky ydintä kohden
Erimielisyys kiteytyy perustavanlaatuiseen fysiikan ja tehokkuuden laskentaan. AMD:n malli arvioi, että sen piireillä on matalampi normalisoitu 2P-palvelimen tehonkulutus kuin Veralla. Kun jokainen räkki on rajoitettu 100 kW:iin, pienempi tehontarve palvelinta kohden tarkoittaa, että räkkiin mahtuu fyysisesti enemmän palvelimia. AMD:n analyysi osoittaa, että kun Vera-räkin normalisoitu palvelinmäärä on 1,00x, EPYC 9965 -räkkiin mahtuu 1,86x normalisoitu määrä ytimiä ja Venice-räkkiin 2,08x .
Räkkitason läpisyöttö lasketaan tällöin palvelinkohtaisen suorituskyvyn ja räkin palvelinmäärän tulona. Vaikka Vera olisikin hieman nopeampi ydintä kohden – mitä varhaiset riippumattomat testit ovat joidenkin tehtävien osalta tukeneet – AMD:n argumentti on, että on matemaattisesti mahdotonta voittaa se valtava ydintiheysetu, jonka sen energiatehokkaammat mallit mahdollistavat tehorajoitetussa räkissä .
AMD esittää kuitenkin väitteitä myös itse ydinkohtaisesta suorituskyvystä. Sen menetelmäpaperi arvioi, että 64-ytiminen Venice-suoritin tarjoaa 27 % paremman ydinkohtaisen SPECrate-suorituskyvyn kuin Veran 88-ytiminen prosessori, ja jopa 96-ytiminen Venice-siru säilyttää 11 % ydinkohtaisen edun .
CPU-sodan kaksi linssiä
Tämä on klassinen suorituskykytestien kehystyssota, jossa jokainen yritys valitsee mittarin, joka parhaiten sopii sen suunnittelufilosofiaan .
NVIDIAn linssi: Yhden kannan nopeus. NVIDIA asemoi Veran "suorittimeksi agenteille", rakennettuna massiivisen rinnakkaisiin hiekkalaatikkoympäristöihin, joissa nopea yhden piirin suorituskyky on ensiarvoisen tärkeää. Yhtiön oma tekninen blogi väittää, että Vera tarjoaa jopa 1,5 kertaa nopeamman agenttien hiekkalaatikkosuorituskyvyn verrattuna kilpaileviin x86-alustoihin, jota tukevat 1,2 TB/s muistikaista ja räätälöidyt Olympus-ytimet NVIDIA Spatial Multithreading -tekniikalla .
AMD:n linssi: Räkkitason palvelutiheys. AMD kehystää keskustelun uudelleen tuotantotason agentti-AI-ympäristöihin, joissa näytönohjain (GPU) suorittaa mallin, mutta suoritin (CPU) hoitaa kaiken sen ympärillä – orkestroinnin, käyttäjätodennuksen, välimuistikerrokset ja tietokantakyselyt. Tässä näkemyksessä 10 000 samanaikaisen tekoälyagentin palveleminen vaatii massiivista monisäikeistä läpisyöttöä, jota palvellaan parhaiten maksimoimalla ydintiheys räkkiä kohden .
Kriittiset varoitukset 3,3-kertaisen luvun takana
Vaikka AMD:n otsikkoluvut ovat silmiinpistäviä, ne vaativat aimo annoksen asiayhteyttä.
Kaikki luvut ovat AMD:n sisäisiä arvioita. Tärkein varaus on, että erityisesti Veniceä koskevat luvut ovat piitä edeltäviä ennusteita, eivät riippumattomasti mitattuja tuloksia. Itse analyysi on malli, ei testi .
NVIDIA kertoo eri tarinan eri työkuormilla. NVIDIAn omat suorituskykytestit, joissa käytetään sen valikoimaa hiekkalaatikko- ja käännöstyökuormia, osoittavat usein Veran suoriutuvan paremmin kuin AMD:n nykyiset huippuluokan EPYC-suorittimet yhden kannan vertailussa .
Eri paria olevat suorituskykytestit. AMD:n kuuden työkuorman geometrinen keskiarvo keskittyy CPU-puolen infrastruktuuripalveluihin. Se ei sisällä agenttien hiekkalaatikkokäännös-, koodinsuoritus- ja työkalukutsukuormia, jotka ovat NVIDIAn Vera-markkinoinnin keskiössä .
AMD arvioi Veran tehonkulutuksen. Avaintekijä AMD:n räkkitason edussa on oletus Veran palvelinkohtaisesta tehosta. AMD:n normalisoidussa mallissa Veralle on korkein 2P-palvelimen teho, mikä rajoittaa palvelinten määrää räkkiä kohti. Tämä on AMD:n mallinnusoletus, ei riippumattomasti varmennettu mittaus lopullisesta piistä .
Saatavuus: milloin piitä oikeasti tulee?
Tuotantoaikataulut tuovat kilpailudynamiikkaan uuden kerroksen.
AMD EPYC 9965 "Turin" (Zen 5): Tämä 192-ytiminen suoritin on nykyinen lippulaiva ja perusta AMD:n väitteelle 2,37-kertaisesta räkkiläpisyöttöedusta Veraan verrattuna. Se on toimitettavissa nyt .
AMD EPYC "Venice" (Zen 6, 256-ydintä): AMD vahvisti 21. toukokuuta 2026, että Venice on siirtynyt volyymituotantoon TSMC:n edistyksellisellä 2 nanometrin valmistustekniikalla . Palvelinkäyttöön tarkoitetun EPYC Venice -sarjan odotetaan tulevan markkinoille vuoden 2026 toisella puoliskolla, ja pöytäkonemallit (Zen 6) seuraavat perässä myöhemmin .
NVIDIA Vera: NVIDIA aloitti ensimmäisten Vera-suorittimien toimitukset johtaville tekoälylaboratorioille, kuten Anthropicille, OpenAIlle ja Oracle Cloud Infrastructurelle, toukokuun 2026 puolivälissä. Laajempi kumppanien saatavuus on odotettavissa vuoden toisella puoliskolla .
Kun molemmat suorittimet lähestyvät yleistä saatavuutta, keskustelu siirtyy viimein toimittajien dioista kolmannen osapuolen datakeskustesteihin. Siihen asti hyödyllisin johtopäätös ei ehkä olekaan se, kumpi suoritin on nopeampi, vaan sen varmistaminen, että oma infrastruktuuriarviointisi vastaa sitä työkuormaa, jota aiot ajaa.