Goldman Sachsin arvion mukaan MLCC:t ovat GPU:iden ja muistin jälkeen AI palvelimien kolmanneksi suurin materiaaliluettelon kustannuserä. Three circle Groupin ensimmäisen vuosipuoliskon liikevaihto nousi 6,423 miljardiin juaniin ja osakkeenomistajille kuuluva nettotulos 1,932 miljardiin juaniin.
JulkaisijaMuokattu mallilla GPT-5.6 TerraKuvat luotu mallilla GPT Image 2
Research answer

Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: How is the AI-computing boom driving demand, supply tightness, market growth, and stronger first-half earnings for Guangdong’s MLCC “three m. Article summary: AI data-center build-outs are turning MLCCs from a low-cost commodity into a capacity-constrained, high-value power-management component. That favors Guangdong’s “three musketeers”: vertically integrated scale at Chaozho. Topic tags: general, general web, user generated. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, watermarks, charts with fa
MLCC:t eli monikerroksiset keraamiset kondensaattorit ovat pieniä komponentteja, joiden tehtävä on hallita virransyöttöä ja vakauttaa jännitettä elektroniikassa. AI-palvelimien yleistyessä juuri niiden vaativimmat versiot ovat nousseet keskiöön: tarvitaan suurta kapasitanssia, korkeaa luotettavuutta ja tasaista laatua.
Goldman Sachsin mukaan MLCC:t ovat GPU:iden ja muistipiirien jälkeen AI-palvelimen kolmanneksi suurin materiaaliluettelon kustannuserä. Pankki arvioi AI-palvelimiin tarkoitetun MLCC-markkinan kasvavan noin 215 miljardista jenistä 920 miljardiin jeniin tilikausien 2025–2030 välillä – noin 4,3-kertaiseksi. Se vastaisi 34 prosentin vuotuista kasvua. 53
Kyse ei kuitenkaan ole kaikkien kondensaattorien tasaisesta pulasta. Paine kohdistuu etenkin AI-infrastruktuurin ja muiden vaativien käyttökohteiden suurikapasitanssisiin, luotettavuusvaatimukset täyttäviin tuotteisiin. Huipputason MLCC-tuotantolinjan rakentaminen voi kestää noin 18–24 kuukautta, joten tarjonta ei välttämättä ehdi reagoida kysyntään nopeasti. 8
Kiinan Guangdongin maakunnan Three-circle Group, Fenghua Hi-Tech ja Viiyong Technology tunnetaan alan uutisoinnissa alueen MLCC-valmistajien ”kolmikkona”. Niiden vahvuudet ovat erilaiset: Three-circle yhdistää materiaalit, komponentit ja tuotantolaitteet; Fenghua palvelee laajasti auto- ja teollisuuselektroniikkaa; Viiyong keskittyy erittäin pieniin sekä suurikapasitanssisiin MLCC-tuotteisiin. 7
18
33
Chaozhoussa toimivan Three-circle Groupin liikevaihto oli vuoden ensimmäisellä puoliskolla 6,423 miljardia juania, 54,82 prosenttia enemmän kuin vuotta aiemmin. Osakkeenomistajille kuuluva nettotulos nousi 1,932 miljardiin juaniin eli 56,18 prosenttia. Yhtiö liitti kasvun elektroniikkakomponenttien ja optisen tietoliikenteen kysyntään. MLCC-liiketoimintaa tukivat asiakashyväksynnän vahvistuminen, markkinan elpyminen sekä joidenkin tuotemallien suuremmat myyntimäärät ja -tulot. 1
Yhtiön erottautumistekijä on vertikaalisesti integroitu elektroniikkakeramiikan tuotantomalli. Sen ketju ulottuu keraamisista jauheista tarkkuusvalmistukseen ja omiin tuotantolaitteisiin; liiketoimintaan kuuluvat myös MLCC-komponentit, optisen tietoliikenteen keraamiset laitteet ja laitekomponentit. 18
22
AI-datakeskusten kasvusta voi tulla tukea myös optisten yhteyksien liiketoiminnalle. Nopeammat 800G- ja 1.6T-optiikkamoduulit käyttävät muun muassa keraamisia ferruleja ja holkkeja. Three-circlella on valikoimassaan tällaisia komponentteja sekä kyseisiin nopeampiin moduuleihin tarkoitettuja MT-ferruleja. 18
19
Three-circle listasi H-osakkeensa Hongkongin pörssiin 9.7.2026. Yhtiön mukaan varoja on tarkoitus käyttää ulkomaisten hankkeiden rakentamiseen ja laajentamiseen, automaatioon, teknologian uudistamiseen, materiaalikehitykseen sekä käyttöpääomaan. 21
Yksi historiallinen yksityiskohta vaatii tarkkuutta: käytettävissä olevien lähteiden mukaan Three-circle perustettiin vuonna 1970, ei vuonna 1969. Lähteet eivät vahvista itsenäisesti vuotta 1969. 17
20
Zhaoqingissa toimivan Fenghua Hi-Techin liikevaihto oli ensimmäisellä vuosipuoliskolla 3,5 miljardia juania, kasvua 26,28 prosenttia. Nettotulos nousi 290 miljoonaan juaniin eli 74,01 prosenttia vuodentakaisesta. 1
Yhtiön kasvu ei rajoittunut AI:hin. Autoelektroniikan myynti kasvoi 30 prosenttia, teollisuusohjauksen 54 prosenttia ja älypäätelaitteiden 14 prosenttia. Uuden tuoteryhmän, superkondensaattorien, myynti kasvoi 85 prosenttia. Fenghua nosti kasvavina markkinoina esiin AI-laskennan, energian varastoinnin, niin sanotun matalan ilmatilan talouden sekä autoelektroniikan. 1
Laaja asiakaskunta on merkittävä etu, koska sähköistyvä autoteollisuus ja teollisuusautomaatio ylläpitävät kysyntää myös silloin, kun kulutuselektroniikan sykli on epätasainen. Saatavilla olevat lähteet eivät kuitenkaan tarjoa riittävän vahvaa näyttöä väitteelle, jonka mukaan Fenghua olisi alkuvaiheessaan käyttänyt Yhdysvalloista tuotuja tuotantolinjoja. Tätä historiallista yksityiskohtaa ei siksi pidä pitää varmistettuna.
Yunfun kaupungin Luodingissa toimiva Viiyong Technology tavoittelee MLCC-markkinan korkeamman teknologiatason segmenttejä. Sen Shenzhenin pörssille jättämän listautumisasiakirjan mukaan yhtiö oli Frost & Sullivanin aineistolla vuoden 2024 myyntivolyymissa Kiinan ykkönen ja maailman kakkonen – Muratan jälkeen – erittäin pienissä MLCC:issä. 33
Asiakirjassa AI-palvelimet mainitaan osana teollisuuslaitteiden markkinaa. Viiyongin tarkka pinoamis- ja laminointiteknologia tukee suurikapasitanssisia teollisuus-MLCC:itä: 0805-kotelossa tuotteita on saatavilla 100 μF:n ja 1206-kotelossa 220 μF:n kapasitanssiin asti. 33
Vuoden 2024 MLCC-liikevaihdolla mitattuna Viiyong sijoittui kolmanneksi Manner-Kiinan valmistajien joukossa. 40 Sen asema havainnollistaa, että AI-kysynnässä ratkaisee tuotantomäärän lisäksi myös komponentin pienuus, kapasitanssi, valmistuksen yhdenmukaisuus ja hyväksyntävaatimusten täyttäminen.
Kolmikon kerrotaan kuuluvan Kiinan suurimpaan ja täydellisimmin varusteltuun elektroniikkakomponenttien keskittymään. 7 Tällaisessa keskittymässä materiaalitoimittajat, laitevalmistajat, moduulituottajat ja loppumarkkinoiden asiakkaat ovat lähekkäin. Se voi nopeuttaa tuotekehitystä ja asiakkaiden hyväksyntäprosesseja, vaikka se ei poistakaan huipputason MLCC-valmistuksen teknisiä esteitä.
Three-circlen ja Fenghuan vahvat puolivuotistulokset ovat linjassa vahvistuneen MLCC-markkinan ja vaativien sovellusten kysynnän kanssa. Koko tuloskehitystä ei silti voi perustellusti selittää AI:lla. Three-circle hyötyi myös optisen tietoliikenteen kysynnästä, kun taas Fenghuan kasvua vauhdittivat autoelektroniikka, teollisuusohjaus, älypäätelaitteet ja uudet tuotteet. 1
Kestävämpi johtopäätös on, että AI muuttaa MLCC-markkinan arvokkainta osaa. Se kasvattaa suurikapasitanssisten ja erittäin luotettavien komponenttien kysyntää samaan aikaan, kun kehittynyttä tuotantokapasiteettia ei voi lisätä nopeasti. Guangdongin kolmella johtavalla valmistajalla on tähän muutokseen eri tavoin sopivia vahvuuksia: Three-circlella integroitu keramiikka ja optiset komponentit, Fenghualla auto- ja teollisuusaltistus sekä Viiyongilla erittäin pienten ja suurikapasitanssisten MLCC:iden osaaminen. 1
18
33
Ostajien ja sijoittajien kannalta olennaista on erottaa tuoteluokat toisistaan. Laaja AI-vetoinen MLCC-kysyntä ei automaattisesti merkitse tarjontapulaa tai hinnoitteluvoimaa kaikissa kondensaattoreissa. Vahvimmat vaikutukset näyttävät kohdistuvan hyväksyttyihin, korkean suorituskyvyn komponentteihin.
Studio Global AI
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
Goldman Sachsin arvion mukaan MLCC:t ovat GPU:iden ja muistin jälkeen AI palvelimien kolmanneksi suurin materiaaliluettelon kustannuserä.
Goldman Sachsin arvion mukaan MLCC:t ovat GPU:iden ja muistin jälkeen AI palvelimien kolmanneksi suurin materiaaliluettelon kustannuserä. Three circle Groupin ensimmäisen vuosipuoliskon liikevaihto nousi 6,423 miljardiin juaniin ja osakkeenomistajille kuuluva nettotulos 1,932 miljardiin juaniin.
Viiyong Technology oli vuoden 2024 myyntivolyymilla mitattuna Kiinan ykkönen ja maailman kakkonen erittäin pienissä MLCC:issä.
Goldman Sachsin arvion mukaan MLCC:t ovat GPU:iden ja muistin jälkeen AI palvelimien kolmanneksi suurin materiaaliluettelon kustannuserä. Three circle Groupin ensimmäisen vuosipuoliskon liikevaihto nousi 6,423 miljardiin juaniin ja osakkeenomistajille kuuluva nettotulos 1,932 miljardiin juaniin.
JulkaisijaMuokattu mallilla GPT-5.6 TerraKuvat luotu mallilla GPT Image 2
Research answer

Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: How is the AI-computing boom driving demand, supply tightness, market growth, and stronger first-half earnings for Guangdong’s MLCC “three m. Article summary: AI data-center build-outs are turning MLCCs from a low-cost commodity into a capacity-constrained, high-value power-management component. That favors Guangdong’s “three musketeers”: vertically integrated scale at Chaozho. Topic tags: general, general web, user generated. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, watermarks, charts with fa
MLCC:t eli monikerroksiset keraamiset kondensaattorit ovat pieniä komponentteja, joiden tehtävä on hallita virransyöttöä ja vakauttaa jännitettä elektroniikassa. AI-palvelimien yleistyessä juuri niiden vaativimmat versiot ovat nousseet keskiöön: tarvitaan suurta kapasitanssia, korkeaa luotettavuutta ja tasaista laatua.
Goldman Sachsin mukaan MLCC:t ovat GPU:iden ja muistipiirien jälkeen AI-palvelimen kolmanneksi suurin materiaaliluettelon kustannuserä. Pankki arvioi AI-palvelimiin tarkoitetun MLCC-markkinan kasvavan noin 215 miljardista jenistä 920 miljardiin jeniin tilikausien 2025–2030 välillä – noin 4,3-kertaiseksi. Se vastaisi 34 prosentin vuotuista kasvua. 53
Kyse ei kuitenkaan ole kaikkien kondensaattorien tasaisesta pulasta. Paine kohdistuu etenkin AI-infrastruktuurin ja muiden vaativien käyttökohteiden suurikapasitanssisiin, luotettavuusvaatimukset täyttäviin tuotteisiin. Huipputason MLCC-tuotantolinjan rakentaminen voi kestää noin 18–24 kuukautta, joten tarjonta ei välttämättä ehdi reagoida kysyntään nopeasti. 8
Kiinan Guangdongin maakunnan Three-circle Group, Fenghua Hi-Tech ja Viiyong Technology tunnetaan alan uutisoinnissa alueen MLCC-valmistajien ”kolmikkona”. Niiden vahvuudet ovat erilaiset: Three-circle yhdistää materiaalit, komponentit ja tuotantolaitteet; Fenghua palvelee laajasti auto- ja teollisuuselektroniikkaa; Viiyong keskittyy erittäin pieniin sekä suurikapasitanssisiin MLCC-tuotteisiin. 7
18
33
Chaozhoussa toimivan Three-circle Groupin liikevaihto oli vuoden ensimmäisellä puoliskolla 6,423 miljardia juania, 54,82 prosenttia enemmän kuin vuotta aiemmin. Osakkeenomistajille kuuluva nettotulos nousi 1,932 miljardiin juaniin eli 56,18 prosenttia. Yhtiö liitti kasvun elektroniikkakomponenttien ja optisen tietoliikenteen kysyntään. MLCC-liiketoimintaa tukivat asiakashyväksynnän vahvistuminen, markkinan elpyminen sekä joidenkin tuotemallien suuremmat myyntimäärät ja -tulot. 1
Yhtiön erottautumistekijä on vertikaalisesti integroitu elektroniikkakeramiikan tuotantomalli. Sen ketju ulottuu keraamisista jauheista tarkkuusvalmistukseen ja omiin tuotantolaitteisiin; liiketoimintaan kuuluvat myös MLCC-komponentit, optisen tietoliikenteen keraamiset laitteet ja laitekomponentit. 18
22
AI-datakeskusten kasvusta voi tulla tukea myös optisten yhteyksien liiketoiminnalle. Nopeammat 800G- ja 1.6T-optiikkamoduulit käyttävät muun muassa keraamisia ferruleja ja holkkeja. Three-circlella on valikoimassaan tällaisia komponentteja sekä kyseisiin nopeampiin moduuleihin tarkoitettuja MT-ferruleja. 18
19
Three-circle listasi H-osakkeensa Hongkongin pörssiin 9.7.2026. Yhtiön mukaan varoja on tarkoitus käyttää ulkomaisten hankkeiden rakentamiseen ja laajentamiseen, automaatioon, teknologian uudistamiseen, materiaalikehitykseen sekä käyttöpääomaan. 21
Yksi historiallinen yksityiskohta vaatii tarkkuutta: käytettävissä olevien lähteiden mukaan Three-circle perustettiin vuonna 1970, ei vuonna 1969. Lähteet eivät vahvista itsenäisesti vuotta 1969. 17
20
Zhaoqingissa toimivan Fenghua Hi-Techin liikevaihto oli ensimmäisellä vuosipuoliskolla 3,5 miljardia juania, kasvua 26,28 prosenttia. Nettotulos nousi 290 miljoonaan juaniin eli 74,01 prosenttia vuodentakaisesta. 1
Yhtiön kasvu ei rajoittunut AI:hin. Autoelektroniikan myynti kasvoi 30 prosenttia, teollisuusohjauksen 54 prosenttia ja älypäätelaitteiden 14 prosenttia. Uuden tuoteryhmän, superkondensaattorien, myynti kasvoi 85 prosenttia. Fenghua nosti kasvavina markkinoina esiin AI-laskennan, energian varastoinnin, niin sanotun matalan ilmatilan talouden sekä autoelektroniikan. 1
Laaja asiakaskunta on merkittävä etu, koska sähköistyvä autoteollisuus ja teollisuusautomaatio ylläpitävät kysyntää myös silloin, kun kulutuselektroniikan sykli on epätasainen. Saatavilla olevat lähteet eivät kuitenkaan tarjoa riittävän vahvaa näyttöä väitteelle, jonka mukaan Fenghua olisi alkuvaiheessaan käyttänyt Yhdysvalloista tuotuja tuotantolinjoja. Tätä historiallista yksityiskohtaa ei siksi pidä pitää varmistettuna.
Yunfun kaupungin Luodingissa toimiva Viiyong Technology tavoittelee MLCC-markkinan korkeamman teknologiatason segmenttejä. Sen Shenzhenin pörssille jättämän listautumisasiakirjan mukaan yhtiö oli Frost & Sullivanin aineistolla vuoden 2024 myyntivolyymissa Kiinan ykkönen ja maailman kakkonen – Muratan jälkeen – erittäin pienissä MLCC:issä. 33
Asiakirjassa AI-palvelimet mainitaan osana teollisuuslaitteiden markkinaa. Viiyongin tarkka pinoamis- ja laminointiteknologia tukee suurikapasitanssisia teollisuus-MLCC:itä: 0805-kotelossa tuotteita on saatavilla 100 μF:n ja 1206-kotelossa 220 μF:n kapasitanssiin asti. 33
Vuoden 2024 MLCC-liikevaihdolla mitattuna Viiyong sijoittui kolmanneksi Manner-Kiinan valmistajien joukossa. 40 Sen asema havainnollistaa, että AI-kysynnässä ratkaisee tuotantomäärän lisäksi myös komponentin pienuus, kapasitanssi, valmistuksen yhdenmukaisuus ja hyväksyntävaatimusten täyttäminen.
Kolmikon kerrotaan kuuluvan Kiinan suurimpaan ja täydellisimmin varusteltuun elektroniikkakomponenttien keskittymään. 7 Tällaisessa keskittymässä materiaalitoimittajat, laitevalmistajat, moduulituottajat ja loppumarkkinoiden asiakkaat ovat lähekkäin. Se voi nopeuttaa tuotekehitystä ja asiakkaiden hyväksyntäprosesseja, vaikka se ei poistakaan huipputason MLCC-valmistuksen teknisiä esteitä.
Three-circlen ja Fenghuan vahvat puolivuotistulokset ovat linjassa vahvistuneen MLCC-markkinan ja vaativien sovellusten kysynnän kanssa. Koko tuloskehitystä ei silti voi perustellusti selittää AI:lla. Three-circle hyötyi myös optisen tietoliikenteen kysynnästä, kun taas Fenghuan kasvua vauhdittivat autoelektroniikka, teollisuusohjaus, älypäätelaitteet ja uudet tuotteet. 1
Kestävämpi johtopäätös on, että AI muuttaa MLCC-markkinan arvokkainta osaa. Se kasvattaa suurikapasitanssisten ja erittäin luotettavien komponenttien kysyntää samaan aikaan, kun kehittynyttä tuotantokapasiteettia ei voi lisätä nopeasti. Guangdongin kolmella johtavalla valmistajalla on tähän muutokseen eri tavoin sopivia vahvuuksia: Three-circlella integroitu keramiikka ja optiset komponentit, Fenghualla auto- ja teollisuusaltistus sekä Viiyongilla erittäin pienten ja suurikapasitanssisten MLCC:iden osaaminen. 1
18
33
Ostajien ja sijoittajien kannalta olennaista on erottaa tuoteluokat toisistaan. Laaja AI-vetoinen MLCC-kysyntä ei automaattisesti merkitse tarjontapulaa tai hinnoitteluvoimaa kaikissa kondensaattoreissa. Vahvimmat vaikutukset näyttävät kohdistuvan hyväksyttyihin, korkean suorituskyvyn komponentteihin.
Studio Global AI
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
Goldman Sachsin arvion mukaan MLCC:t ovat GPU:iden ja muistin jälkeen AI palvelimien kolmanneksi suurin materiaaliluettelon kustannuserä.
Goldman Sachsin arvion mukaan MLCC:t ovat GPU:iden ja muistin jälkeen AI palvelimien kolmanneksi suurin materiaaliluettelon kustannuserä. Three circle Groupin ensimmäisen vuosipuoliskon liikevaihto nousi 6,423 miljardiin juaniin ja osakkeenomistajille kuuluva nettotulos 1,932 miljardiin juaniin.
Viiyong Technology oli vuoden 2024 myyntivolyymilla mitattuna Kiinan ykkönen ja maailman kakkonen erittäin pienissä MLCC:issä.